Освітня реформа в дії: як набиратимуть першокласників, чи готові вчителі та чи вистачить грошей

В перший клас за територіальним принципом, навчання для вчителів та нове шкільне обладнання. Якою буде нова українська школа вже у вересні
Результат пошуку зображень за запитом "першачки"

23 квітня в Україні стартував прийом документів першачків. Тепер до школи перш за все будуть зараховуватись діти, які проживають на закріпленій території обслуговування, тобто в мікрорайоні школи. Кампанія триватиме до 31 травня.

Проте нововведення вже наробило чимало галасу серед батьків. В чому проблема, що ще зміниться для першокласників вже цього року та чи готові до змін вчителі й навчальні заклади

Школа у дворі

В березні МОН винесло на громадське обговорення проект наказу про порядок зарахування до школи. Згідно з ним дитина повинна здобувати початкову освіту у найближчій до дому школі державної або комунальної власності. На думку законотворців, це повинно знищити практику “вступних внесків”, конкурсів та курсів для підготовки з бонусними балами.

До першого класу в державні та комунальні заклади дитина повинна вступати без жодних конкурсів.

“Коли талановита маленька особистість не змогла потрапити до омріяної дорослими школи виключно через те, що на одне місце було вісім претендентів, які такі ж талановиті та старанні, говорити про справедливість дуже складно. Конкурс для шестирічної дитини – це своєрідний булінг”, – пояснює необхідність територіальної прив’язки  директор Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Києва Олена Фіданян.

Але це положення закону викликало бурхливу дискусію серед батьків та громадських організацій. Щоб дитина потрапила до першого класу, одному з батьків потрібно:

  • Дізнатися номер школи, за якою закріплено ваш будинок. Це можна зробити на сайтах районних управлінь освіти, а також на сайті Департаменту освіти і науки, молоді та спорту на електронних ресурсах “Освітня карта міста Києва” (https://osvita-map.monitoring.in.ua/overhaul/) та “Інформаційно-аналітична система “Майно”” (http://gis.kievcity.gov.ua/);

  • Зібрати пакет необхідних документів, а саме: заяву, медичну довідку 086, копію свідоцтва про народження, чи іншого документа, що засвідчує особу;

  • Прийти до школи до 31 травня у визначений для цього адміністрацією час. Дитину можна не брати.

nullМожна й в інші школи

Однак проблему викликає підтвердити місце проживання. Це можна зробити або пропискою, або дійсним договором оренди житла у відповідному районі. А чимало людей живе не за місцем прописки й винаймає житло без укладання договору. Тож це порушення права доступу до освіти, переконані батьки.

Втім, в МОН запевняють, що панікувати не варто. Підтвердити місце проживання можна понад 10 документами, запевняє Міністр освіти та науки Лілія Гриневич. Наприклад, для зручності громади Києва та уникнення зайвої бюрократичної тяганини усі школи отримали відомості з Єдиного Державного реєстру, що підтверджують місце проживання 25 тисяч дітей – потенційних першокласників.

Читайте також: Реформа освіти: Що реально зміниться для дітей, батьків та вчителів

Якщо відомості про вашу дитину внесені до реєстру, то вам не потрібно ніяких додаткових документів, що засвідчують місце проживання, пояснює Олена Фіданян.

У разі, якщо з певних причин ви не зареєструвались за місцем проживання, вам необхідно звернутись до районного відділу реєстрації, та вже наступного дня школа отримає підтвердження про реєстрацію.

Крім того, за бажанням батьки можуть віддати дитину й в іншу школу на вільні місця, переконують в МОН. Інформація про наявність таких місць розміщується в закладі, на його сайті або сайті відповідного органу управління освіти впродовж трьох робочих днів з дня їх появи.

Школи до 1 червня повинні оприлюднити, скільки дітей за територіальною приналежністю буде в них навчатися. Зарахування на вільні місця відбувається до 15 червня.

Перевага в зарахуванні до конкретної школи буде в дітей, чиї брати-сестри вже вчаться в навчальному закладі. Як розподілити решту вільних місць в школі педагогічна рада вирішуватиме самостійно. Один із можливих варіантів, який пропонують в МОН – жеребкування.

Навіть якщо дитина не пройшла в бажану школу, вона завжди може повернутися в територіально закріплений заклад, переконує пані Гриневич.

Реформа вчителів

Та щоб змінити українську школу, перш за все треба підготувати для реформи вчителів. У 2017 році зарплата вчителів зросла на 50%, з першого січня 2018 року – ще на 25%.В Міністерстві також взялися за перенавчання педагогів.

На навчання вчителів, які 1 вересня стануть класними керівниками першокласників, уряд виділив 370 млн грн.

Тож вже зараз 22 тисячі педагогів проходять курси підвищення кваліфікації в кілька сесій та дистанційно навчаються через інтернет на навчальній платформі EdEra. Дистанційний курс складається з 6 модулів, які вчителі повинні освоїти до літа.

Спочатку необхідність онлайн-навчання викликала серед педагогів певну паніку. Пішла чутка про те, що реєстрація на курс закінчиться 1 лютого, хоча вона мала тільки початися. Через це схвильовані вчителі “поклали” сайт в перший же день реєстрації.

Чимало педагогів через необхідність проходити навчання онлайн вперше створили електронні адреси та боялися, щоб без проходження курсів якнайшвидше їх звільнять.

Тож страх помилитися чи не встигнути підштовхнув частину вчителів поділитися правильними відповідями у вчительських фейсбук-групах, проходити всі 6 модулів в першу ж ніч та “обривати” телефонні лінії Міністерства й онлайн-платформи.

Ось як це описує радниця міністра освіти Іванна Коберник:

“Всі хто підказував і списував, зафіксовані. Більшість їхніх імен та електронних адрес, за якими вони зареєстровані на курс, вже встановлена. Зараз приймається рішення, що робити з їхніми результатами”, – запевняє Коберник.-“З одного боку, маємо всі підстави анулювати їхні відповіді. З іншого боку – дивлячись на цю масу наляканих дорослих людей, не хочеться їх залякати ще більше”.

Втім, не все так погано – чимало вчителів в коментарях схвально відгукуються про реформу та онлайн-курс й дякували за можливість зростати.

Адже головна ідея реформи в тому, що у новому навчальному році вчителі матимуть більше свободи. Відповідно до затвердженого стандарту початкової школи, викладач зможе працювати за власною навчальною програмою, орієнтуючись на темпи та успіхи свого класу.

Лего та нові парти для учнів

У 2018 році на впровадження реформи виділено рекордну суму грошей. На переоснащення шкіл з державного бюджету виділять 1 млрд 385 млн грн.

“40% буде спрямовано на закупівлю дидактичних матеріалів для перших класів, які допоможуть їм навчатися у грі. Ще 40% – на закупівлю сучасних меблів, решту 20% мають використати на закупівлю комп’ютерного обладнання для перших класів”.

За словами Коберник, гроші розподілять між усіма областями України. Суми залежатимуть від кількості учнів у області.

Усі перші класи в Україні, що навчатимуться з 1 вересня 2018 року, безкоштовно отримають набори LEGO, які допоможуть впроваджувати ігрові методи навчання.

В МОН нещодавно оприлюднили, як повинна виглядати нова українська школа.  У шкільних класах з’являться нові парти і стільці, які можуть регулюватися по висоті, щоб зберігати правильну поставу в учнів. Також кабінети обладнають інтерактивними дошками та іншим сучасним обладнанням. Передбачається, що меблі будуть виконані в яскравих кольорах, а доповнювати їх будуть красиві малюнки на стінах.

Чи вистачить на все грошей

У питанні фінансування реформи освіти в МОН великі надії покладають на децентралізацію. В 100 школах, де міністерство проводило експеримент в 2017 році, навчальні середовища створювали самі громади. З державного бюджету не використали ні копійки.

В 2018 році державне фінансування надаватиметься місцевим органам самоврядування на засадах співфінансування:

  • 70/30 – для шкіл в містах обласного значення. Тобто відповідні місцеві органи влади мають дофінансувати бодай 30% вартості обладнання.

  • 90/10 – для шкіл в районах та ОТГ. Тобто відповідні місцеві органи влади мають дофінансувати бодай 10% вартості обладнання.

  • 95/5 – для шкіл в гірській місцевості та на лінії зіткнення. Тобто відповідні місцеві органи влади мають дофінансувати бодай символічні 5% вартості обладнання.

І така система вже дає свої плоди. Наприклад, у Херсоні велику плинність кадрів серед молодих педагогів загальноосвітніх навчальних закладів вирішили зупинити встановленням для них 10-ти щорічних стипендій, які будуть виплачуватись за рахунок коштів міського бюджету.

В законі про освіту, який Рада ухвалила восени, також передбачене положення “гроші ходять за дитиною”, тобто, що держава платитиме за освіту дитини навіть в приватних навчальних закладах. Втім, поки що ця новація не працює.

В МОН стверджують, що приватні школи отримуватимуть гроші з держбюджету на навчання кожної дитини вже з 2019 року, але пропонують обговорити механізми реалізації.

“Так, це може бути вимога безкоштовного зарахування певного відсотку дітей з особливими освітніми потребами тощо. Нам разом зі спільнотою потрібно прописати правильний механізм для таких шкіл, який враховував би сучасний контекст”, – пояснює Лілія Гриневич.

Джерело

(Visited 236 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5397

загрузка...

Новий шанувальник? Загадковий чоловік подарував Ірині Білик електрокар (фото) 16:30

Ірина Білик відверто розповіла, що пов’язує її з чоловіком, який нещодавно подарував їй дороге авто. Нещодавно Ірина Білик у своєму аккаунті в Instagram опублікувала фото, на якому вона позує з...

Дональда Трампа запідозрили у спробі депортувати Меланію 15:38 1 коментар

Тревор Ноа - південноафриканський комік і актор, ведучий сатиричної передачі The Daily Show на американському каналі Comedy Central. У свіжому випуску шоу Ноа викрив спробу Дональда Трампа депортувати дружину, чий міграційний статус...

"Іди гуляй, Господи!". Головні розноси Зеленського 15:06 1 коментар

Українська політика буває всякою, але не нудною. У цьому плані нашій країні завжди "щастило" і на президентів, і на інших високопоставлених державних мужів. Часом здається, що уміння формулювати свої думки...

Відверті купальники та бюст Леніна. Як проходив перший конкурс краси в СРСР (фото) 14:37

У конкурсі дозволили брати участь дівчатам із будь-якими параметрами. Пише Главком. Перший офіційний радянський конкурс краси «Московська красуня 1988» пройшов у Палаці спорту «Лужники». Його спонсорував німецький журнал мод «Burda Moden»....

Відома українська співачка показала свій відпочинок в Карпатах (фото) 14:05 2 коментарі

Співачка Злата Огнєвіч гайнула до Карпат підзарядитися енергією природи. У сукні-вишиванці вона попозувала на тлі гарних краєвидів і осідлала коника. Як написала артистка в Instagram, у планах у неї суцільний релакс:...

Донька "кварталівця" Кошового може представити Україну на Євробаченні (фото) 13:36 1 коментар

Старшій доньці актора "95 Кварталу" Євгена Кошового, Варварі не вдалося вибороти перемогу в українському дитячому вокальному телешоу, тож вона націлилася на Євробачення. Поки що - дитяче. 11-річна Варвара стала фіналісткою Нацвідбору на...

"Твоє місце на сцені!" Новообраний депутат зі "Слуги народу" розізлив мережу (фото) 13:04 1 коментар

Український шоумен Олександр Скічко, який пройшов до парламенту від партії "Слуга народу", розлютив користувачів мережі політичними планами. На своїй сторінці в Instagram він зізнався, що обговорив законопроект в сфері інфраструктури, на...

Ольга Сумська стала жертвою сексуальних домагань (відео) 12:35 3 коментарі

Українська актриса театру і кіно Ольга Сумська зізналася, що до неї сексуально домагався режисер. В інтерв'ю програми "Ранок з Україною" на каналі "Україна" вона розповіла, що після відмови чоловік почав мстити їй...

Країною керують двоє людей, і серед них нема Зеленського 12:03 7 коментарів

Найближчим часом нас переконуватимуть у тому, що український патріотизм, насправді є націоналізм, а націоналізм, то є фашизм. Пише Главком. Останнім часом мене непокоять зміни у національному дискурсі. Точніше нарративи, що...

Голлівудська акторка українського походження показала звабливу фігуру в купальнику (фото) 11:34

Літа вже лишилося небагато, але "дівчина Бонда" Ольга Куриленко продовжує милувати око своїми гарними світлинами у купальниках. А ще кінозірка з Бердянська, якій цієї осені виповниться 40 років, показала, як виглядає її личко...

Настя Каменських улаштувала сексуальну фотосесію в білизні (фото) 11:02 1 коментар

Співачка Настя Каменських попозувала у спідній білизні. "Партнером" по зйомці кралечці став комод, на тлі якого приймала спокусливі пози та на якому вигиналася. Настя попозувала в сексі-спідньому Каменських зняли на тлі...

Вже у вересні: в Україні зростуть ціни на два популярних продукти 10:33

У вересні в українських магазинах подорожчають молокопродукти і яйця. Такий прогноз дає гендиректор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, повідомляє "Голос.юа". За його словами, молочка буде дорожчати невеликими темпами. "У вересні ціна на молочну...

"Без Путіна нас би не було!" Засновник "ДНР" здав Росію з потрохами (фото) 10:01

Засновник "ДНР" і колишній ватажок терористів Олександр Бородай зізнався, що "республіки" на Донбасі з'явилися лише завдяки президенту Росії Володимиру Путіну. Скандальну заяву показав у своєму відеоблозі український журналіст Денис Казанський (щоб подивитися відео, доскрольте новину до...

АМУ: Мінфін бере на себе політичну відповідальність за закриття шкіл та скорочення вчителів? 16:34 4 коментарі

Кабінет Міністрів України доручив центральним органам виконавчої влади розглянути пропозиції Міністерства фінансів України, викладені у листі №07010-04-3/19654 від 31.07.2019 року. Крім пропозицій у сферах вищої освіти та науки, цей документ містить алгоритм...

Оля Полякова в політиці: у співачки розповіли, що задумали 16:30 1 коментар

У листопаді українська співачка Оля Полякова хоче оголосити назву своєї політичної партії і призначити дату реєстрації в Міністерстві юстиції. Про це заявив генеральний продюсер співачки Михайло Ясинський, передає "Укрінформ". "У листопаді відбудеться прес-конференція, під...

В Україні субсидії почнуть виплачувати по-новому: що зміниться 15:38

Кабінет міністрів змінив порядок виплати житлових субсидій в Україні. Тепер одержувач зможе самостійно вибрати банк, у якому йому зручно отримувати виплати, повідомляє "РБК-Україна". Зокрема інформацію про платіжні реквізити пенсіонерів Пенсійний...

Монополіст Рінат Ахметов: чим володіє найбагатший український олігарх 14:37 1 коментар

Чому олігархи шкідливі для суспільства, це, напевно, зрозуміло. Наприклад, там, де одна людина контролює цілу галузь, немає конкуренції, а значить є високі ціни для нас з вами, іншого бізнесу та...

Рабінович категорично відмовився розмовляти українською в Раді 14:05 7 коментарів

Депутат з "Опозиційної платформи – За життя" Вадим Рабінович категорично відмовився спілкуватися в Раді українською. Не подіяли на політика ні зауваження колег, ні вказівки на закон про мову та регламент....

Канікули в Україні 2019 – 2020: коли відпочиватимуть школярі 13:36

Графік шкільних канікул кожен навчальний заклад може встановлювати самостійно, відповідно до Закону України про освіту. Загальна тривалість канікул впродовж навчального року не повинна перевищувати 30 днів. Школи України зазвичай призначають...

Як дружина Свинарчука може пустити по світу чоловіка і Порошенка (фото) 13:04 5 коментарів

49-летний Олег Гладковский (раньше – Свинарчук), близкий друг и соратник экс-президента Петра Порошенко провел свой отпуск в Испании. Глава корпорации "Богдан" ездил на море не один. "Страна" опубликовала фото и...
  • ріел ІФ виринаюча