Освітня реформа в дії: як набиратимуть першокласників, чи готові вчителі та чи вистачить грошей

В перший клас за територіальним принципом, навчання для вчителів та нове шкільне обладнання. Якою буде нова українська школа вже у вересні
Результат пошуку зображень за запитом "першачки"

23 квітня в Україні стартував прийом документів першачків. Тепер до школи перш за все будуть зараховуватись діти, які проживають на закріпленій території обслуговування, тобто в мікрорайоні школи. Кампанія триватиме до 31 травня.

Проте нововведення вже наробило чимало галасу серед батьків. В чому проблема, що ще зміниться для першокласників вже цього року та чи готові до змін вчителі й навчальні заклади

Школа у дворі

В березні МОН винесло на громадське обговорення проект наказу про порядок зарахування до школи. Згідно з ним дитина повинна здобувати початкову освіту у найближчій до дому школі державної або комунальної власності. На думку законотворців, це повинно знищити практику “вступних внесків”, конкурсів та курсів для підготовки з бонусними балами.

До першого класу в державні та комунальні заклади дитина повинна вступати без жодних конкурсів.

“Коли талановита маленька особистість не змогла потрапити до омріяної дорослими школи виключно через те, що на одне місце було вісім претендентів, які такі ж талановиті та старанні, говорити про справедливість дуже складно. Конкурс для шестирічної дитини – це своєрідний булінг”, – пояснює необхідність територіальної прив’язки  директор Департаменту освіти і науки, молоді та спорту Києва Олена Фіданян.

Але це положення закону викликало бурхливу дискусію серед батьків та громадських організацій. Щоб дитина потрапила до першого класу, одному з батьків потрібно:

  • Дізнатися номер школи, за якою закріплено ваш будинок. Це можна зробити на сайтах районних управлінь освіти, а також на сайті Департаменту освіти і науки, молоді та спорту на електронних ресурсах “Освітня карта міста Києва” (https://osvita-map.monitoring.in.ua/overhaul/) та “Інформаційно-аналітична система “Майно”” (http://gis.kievcity.gov.ua/);

  • Зібрати пакет необхідних документів, а саме: заяву, медичну довідку 086, копію свідоцтва про народження, чи іншого документа, що засвідчує особу;

  • Прийти до школи до 31 травня у визначений для цього адміністрацією час. Дитину можна не брати.

nullМожна й в інші школи

Однак проблему викликає підтвердити місце проживання. Це можна зробити або пропискою, або дійсним договором оренди житла у відповідному районі. А чимало людей живе не за місцем прописки й винаймає житло без укладання договору. Тож це порушення права доступу до освіти, переконані батьки.

Втім, в МОН запевняють, що панікувати не варто. Підтвердити місце проживання можна понад 10 документами, запевняє Міністр освіти та науки Лілія Гриневич. Наприклад, для зручності громади Києва та уникнення зайвої бюрократичної тяганини усі школи отримали відомості з Єдиного Державного реєстру, що підтверджують місце проживання 25 тисяч дітей – потенційних першокласників.

Читайте також: Реформа освіти: Що реально зміниться для дітей, батьків та вчителів

Якщо відомості про вашу дитину внесені до реєстру, то вам не потрібно ніяких додаткових документів, що засвідчують місце проживання, пояснює Олена Фіданян.

У разі, якщо з певних причин ви не зареєструвались за місцем проживання, вам необхідно звернутись до районного відділу реєстрації, та вже наступного дня школа отримає підтвердження про реєстрацію.

Крім того, за бажанням батьки можуть віддати дитину й в іншу школу на вільні місця, переконують в МОН. Інформація про наявність таких місць розміщується в закладі, на його сайті або сайті відповідного органу управління освіти впродовж трьох робочих днів з дня їх появи.

Школи до 1 червня повинні оприлюднити, скільки дітей за територіальною приналежністю буде в них навчатися. Зарахування на вільні місця відбувається до 15 червня.

Перевага в зарахуванні до конкретної школи буде в дітей, чиї брати-сестри вже вчаться в навчальному закладі. Як розподілити решту вільних місць в школі педагогічна рада вирішуватиме самостійно. Один із можливих варіантів, який пропонують в МОН – жеребкування.

Навіть якщо дитина не пройшла в бажану школу, вона завжди може повернутися в територіально закріплений заклад, переконує пані Гриневич.

Реформа вчителів

Та щоб змінити українську школу, перш за все треба підготувати для реформи вчителів. У 2017 році зарплата вчителів зросла на 50%, з першого січня 2018 року – ще на 25%.В Міністерстві також взялися за перенавчання педагогів.

На навчання вчителів, які 1 вересня стануть класними керівниками першокласників, уряд виділив 370 млн грн.

Тож вже зараз 22 тисячі педагогів проходять курси підвищення кваліфікації в кілька сесій та дистанційно навчаються через інтернет на навчальній платформі EdEra. Дистанційний курс складається з 6 модулів, які вчителі повинні освоїти до літа.

Спочатку необхідність онлайн-навчання викликала серед педагогів певну паніку. Пішла чутка про те, що реєстрація на курс закінчиться 1 лютого, хоча вона мала тільки початися. Через це схвильовані вчителі “поклали” сайт в перший же день реєстрації.

Чимало педагогів через необхідність проходити навчання онлайн вперше створили електронні адреси та боялися, щоб без проходження курсів якнайшвидше їх звільнять.

Тож страх помилитися чи не встигнути підштовхнув частину вчителів поділитися правильними відповідями у вчительських фейсбук-групах, проходити всі 6 модулів в першу ж ніч та “обривати” телефонні лінії Міністерства й онлайн-платформи.

Ось як це описує радниця міністра освіти Іванна Коберник:

“Всі хто підказував і списував, зафіксовані. Більшість їхніх імен та електронних адрес, за якими вони зареєстровані на курс, вже встановлена. Зараз приймається рішення, що робити з їхніми результатами”, – запевняє Коберник.-“З одного боку, маємо всі підстави анулювати їхні відповіді. З іншого боку – дивлячись на цю масу наляканих дорослих людей, не хочеться їх залякати ще більше”.

Втім, не все так погано – чимало вчителів в коментарях схвально відгукуються про реформу та онлайн-курс й дякували за можливість зростати.

Адже головна ідея реформи в тому, що у новому навчальному році вчителі матимуть більше свободи. Відповідно до затвердженого стандарту початкової школи, викладач зможе працювати за власною навчальною програмою, орієнтуючись на темпи та успіхи свого класу.

Лего та нові парти для учнів

У 2018 році на впровадження реформи виділено рекордну суму грошей. На переоснащення шкіл з державного бюджету виділять 1 млрд 385 млн грн.

“40% буде спрямовано на закупівлю дидактичних матеріалів для перших класів, які допоможуть їм навчатися у грі. Ще 40% – на закупівлю сучасних меблів, решту 20% мають використати на закупівлю комп’ютерного обладнання для перших класів”.

За словами Коберник, гроші розподілять між усіма областями України. Суми залежатимуть від кількості учнів у області.

Усі перші класи в Україні, що навчатимуться з 1 вересня 2018 року, безкоштовно отримають набори LEGO, які допоможуть впроваджувати ігрові методи навчання.

В МОН нещодавно оприлюднили, як повинна виглядати нова українська школа.  У шкільних класах з’являться нові парти і стільці, які можуть регулюватися по висоті, щоб зберігати правильну поставу в учнів. Також кабінети обладнають інтерактивними дошками та іншим сучасним обладнанням. Передбачається, що меблі будуть виконані в яскравих кольорах, а доповнювати їх будуть красиві малюнки на стінах.

Чи вистачить на все грошей

У питанні фінансування реформи освіти в МОН великі надії покладають на децентралізацію. В 100 школах, де міністерство проводило експеримент в 2017 році, навчальні середовища створювали самі громади. З державного бюджету не використали ні копійки.

В 2018 році державне фінансування надаватиметься місцевим органам самоврядування на засадах співфінансування:

  • 70/30 – для шкіл в містах обласного значення. Тобто відповідні місцеві органи влади мають дофінансувати бодай 30% вартості обладнання.

  • 90/10 – для шкіл в районах та ОТГ. Тобто відповідні місцеві органи влади мають дофінансувати бодай 10% вартості обладнання.

  • 95/5 – для шкіл в гірській місцевості та на лінії зіткнення. Тобто відповідні місцеві органи влади мають дофінансувати бодай символічні 5% вартості обладнання.

І така система вже дає свої плоди. Наприклад, у Херсоні велику плинність кадрів серед молодих педагогів загальноосвітніх навчальних закладів вирішили зупинити встановленням для них 10-ти щорічних стипендій, які будуть виплачуватись за рахунок коштів міського бюджету.

В законі про освіту, який Рада ухвалила восени, також передбачене положення “гроші ходять за дитиною”, тобто, що держава платитиме за освіту дитини навіть в приватних навчальних закладах. Втім, поки що ця новація не працює.

В МОН стверджують, що приватні школи отримуватимуть гроші з держбюджету на навчання кожної дитини вже з 2019 року, але пропонують обговорити механізми реалізації.

“Так, це може бути вимога безкоштовного зарахування певного відсотку дітей з особливими освітніми потребами тощо. Нам разом зі спільнотою потрібно прописати правильний механізм для таких шкіл, який враховував би сучасний контекст”, – пояснює Лілія Гриневич.

Джерело

(Visited 179 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9410

Половина українців не проголосують за Порошенка нізащо – опитування 08:24 5 коментарів

51,4% українців, які братимуть участь у виборах президента, не проголосують за Петра Порошенка за жодних обставин. Про це свідчать результати опитування, проведеного КМІС, Центром Разумкова та Соціологічною групою "Рейтинг". "Антирейтинг...

УПЦ МП відмовилась від участі у створенні автокефальної церкви 07:51 3 коментарі

Українська православна церква Московського патріархату відмовляється долучатися до процесу створення автокефальної української православної церкви. Про це йдеться у постанові Собору єпископів УПЦ МП, оприлюдненому 13 листопада 2018 року. "Собор єпископів наголошує, що...

УПЦ МП розриває євхаристійне спілкування з Константинополем 06:16 3 коментарі

Собор єпископів УПЦ МП засудив рішення Вселенського Патріарху від 11 жовтня, про встановлення його юрисдикції на території України. Про це йдеться у постанові Собору від 13 листопада. Вказується, що рішення...

У Польщі водій збив на пішохідному переході трьох українок, є загиблі (фотофакт) 18:45 6 коментарів

У селі Сарнув Сілезького воєводства (Польща) водій збив на пішохідному переході трьох громадянок України, дві з яких загинули.     Про це повідомляє "Польське радіо". Аварія трапилася ввечері 12 листопада на...

«Карлику» дозволили потиснути руку Трампу: у мережі кепкують зі зросту Путіна 16:30 5 коментарів

Фотографія, де президент Росії Володимир Путін тисне руку главі США Дональду Трампу, стала об’єктом для насмішок у мережі. Подія сталася у Парижі під час заходів з нагоди сторіччя завершення Першої світової війни. Володимир Путін проходив...

Відома російська співачка розважала бойовиків "ЛНР" на передовій (фото) 15:38

Російська співачка Юлія Чичеріна продовжує гастролювати окупованими територіями Донбасу. Чергові фото на позиціях російсько-окупаційних військ співачка опублікувала в своєму Instagram, передають Патріоти України.Польові концерти Чичеріна влаштувала біля села Жолобок на окупованій...

"Умна Тимошенко" та "криве дуло": у мережі кепкують з інтерв’ю Приходько (відео, фото) 15:06 2 коментарі

Новоспечена політикиня з команди Юлії Тимошенко Анастасія Приходько "провалила" своє перше велике телеінтерв’ю у новій ролі. Крім того, що екс-співачка прийшла з двома чоловіками, які їй підказували відповіді, вона ще й...

Дружина генрокурора обурила соцмережі заявами про неймовірні успіхи ГПУ: відео 14:37

Народна депутатка Ірина Луценко розповіла в ефірі одного з українських телеканалів про "неймовірні успіхи ГПУ". Цифри, які озвучила дружина генпрокурора Юрія Луценка, обурили користувачів мережі. Відповідне відео опубліковали на сторінці...

Якою буде погода в Україні у новорічну ніч 14:05

Погода у новорічну ніч в Україні очікується без снігу. При цьому температура повітря буде досить низькою. Про це розповіла завідувачка відділом кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів Українського науково-дослідного метеорологічного інституту...

Коли єдина помісна церква в Україні буде відзначати Різдво: відповідь УПЦ КП 13:36

Єдина помісна церква, яку за сприяння Вселенського патріархату створюють в Україні, не розглядає питання про перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня. Про це заявив прес-секретар Київської патріархії...

За яких умов Україна може обміняти окупований Крим на Донбас: Тука дав пояснення 13:04

Найближчим часом Україна за жодних обставин не погодиться здати Росії Крим, аби та припинила війну на Донбасі. Однак, відкидати, що такий розвиток подій, є нереальним, також не варто. Таку заяву...

"Спасибі Росії, що нам дають всі блага": дві буханки хліба як гарантія високої явки на "виборах" (відео) 12:35 4 коментарі

Людей на "вибори" проросійські бойовики зганяли, як могли: музикою, дешевим хлібом по дві буханки в одні руки, олією та овочами. Точки продажу встановили одразу біля дільниць. За продуктами вишиковувалися черги, про...

Яку дискредитацію України підготували окупанти на Донбасі 12:03 1 коментар

Бойовики на окупованому Донбасі вкотре хочуть скомпрометувати Україну. Цього разу вони хочуть показати, що офіційний Київ тут створює гуманітарну катастрофу, а це для української сторони може мати вельми неприємні наслідки....

Куди українська тенісистка Еліна Світоліна витрачає гроші за свої перемоги: коментар чемпіонки (відео) 11:34

Українська тенісистка Еліна Світоліна зізналася, що полюбляє ходити магазинами, однак робить це обережно, бо їй потрібен час, щоб налаштуватися щось. Також вона прокоментувала свій відпочинок на Мальдівах. Про це спортсменка...

Усика у незвичний спосіб порівняли з Мухаммедом Алі: фото 11:02

Після перемоги Олександрі Усика у бою проти британця Тоні Белью, наш боксер не уник порівняння зі славетним Мухаммедом Алі. Для початку варто відзначити, що обоє боксерів народилися в один день...

В інтернет-магазині Києва можна без проблем придбати книжки про подвиги "ДНР" і "Новоросії" 10:33 3 коментарі

Книжковий інтернет-магазин з адресою у Києві продає книжки, які прославляють окупантів на Донбасі. Про це у своєму Facebook написав журналіст та воєнний кореспондент Ігор Меделян. Як зауважив він, у цьому...

Як відзначатимуть 8 березня в Україні: В'ятрович заявив, що "дня тортиків і букетиків" не буде 10:01 4 коментарі

Сьогодні українське суспільство є готовим відмовитися від радянської традиції відзначення 8 березня, зокрема молоде покоління якоїсь ностальгії щодо цього свята не відчуває. Відтак, формат 8 березня необхідно змінити – тобто,...

"ЛНР" і "ДНР" необхідно розпустити - США 09:47 2 коментарі

США засудили фіктивні "вибори" на контрольованій Росією території Донбасу, назвавши їх "фарсом" та порушенням територіальної цілісності та суверенітету України. Про це йдеться у заяві Державного департаменту США, повідомляє "Голос Америки"....

Велика Британія до РФ: Виведіть свої війська з України 09:14 4 коментарі

Міністерство закордонних справ Великої Британії засудило "вибори" в ОРДЛО й закликало Росію вивести свої військові сили з території України. Про це йдеться в заяві британського МЗС. "Велика Британія засуджує так...

РФ має припинити ескалацію конфлікту на Донбасі - Євросоюз 08:24

В ЄС глибоко занепокоєні присутністю російського військового обладнання і особового складу в районах, які контролюють підтримувані РФ бойовики на Донбасі. Про це йдеться у заяві делегації ЄС під час спеціального засідання...
  • ріел ІФ виринаюча