210 відтінків Путіна: чи стримають Росію чорні “кремлівські списки”?

Оприлюднення США попереднього поіменного санкційного списку проти найближчого оточення Путіна викликало суперечливі оцінки. Частина політиків і спостерігачів вважає це перемогою, натомість інші говорять про зраду.

США роблять попереджувальний постріл

Про резонансний “кремлівський чорний список” і його можливі наслідки для Росії і України – в матеріалі сайту “24”.

Останнє китайське попередження

Нагадаємо, 30 січня Мінфін США опублікував “кремлівський список”, куди увійшло 210 російських чиновників, політиків і олігархів з найближчого оточення Путіна, крім самого президента РФ (114 чиновників і 96 бізнесменів). Це так званий попередній перелік осіб, проти яких можуть бути введені санкції. Нагадаємо, що рішення про розширення санкцій проти Росії було ухвалено ще влітку 2017 року. Головна причина – не війна Росії проти України, а втручання Кремля в президентські вибори США.

До списку потрапила вся російська верхівка: прем’єр Медвєдєв, керівники силових структур, міністр закордонних справ Лавров, прес-секретар Пєсков, радник Путіна – Сурков, глава “Газпрому” Олексій Міллер, відомі банкіри і одіозні олігархи – Роман Абрамович, брати Ротенберги. Спостерігачі назвали його “списком Forbes” або “телефонною книгою”.

При цьому співробітник Atlantic Council Андерс Аслунд, який консультував укладачів списку, заявив, що мета “кремлівського списку” була в тому, щоб чітко визначити всіх осіб, хто зробив свій статок завдяки протизаконним зв’язків з Кремлем. Але в останній момент, пише експерт, хтось нагорі – поки невідомо, хто саме – перекреслив всю роботу експертів. І замість цього просто переписав імена вищих посадових осіб в адміністрації президента та уряді Росії, включивши в список 96 російських мільярдерів зі списку Forbes.


Трамп не хоче сваритися з Путіним, але дотримується закону

Цей високопоставлений чиновник висміяв урядових експертів, які підготували ще один звіт. Таким чином, закон CAATSA перетворився в неефективний документ, а американські санкції щодо Росії стали виглядати потішними. Але підписавши цю доповідь, глава Мінфіну взяв на себе відповідальність за нього,
– вважає Аслунд.

На думку голови правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимира Фесенка, список попередній і може коригуватися. Швидше за все, його не підміняли, а корегували.

“За списками був сигнал – офіційних санкцій поки немає, отже, потрібно конструктивно домовлятися. Список з’явився зараз, тому що це умова закону про країни, які становлять загрозу для національної безпеки США, куди, крім Росії, увійшли КНДР і Іран”, – говорить Фесенко.

За словами директора аналітичного центру “Політика” Миколи Давидюка, це натяк Москві, кому Вашингтон дає чорну мітку – що вони співучасники злочинів Путіна, і їх переслідуватимуть усюди.

Це натяк олігархам, що за підтримку Путіна вони стають співучасниками його злочинів. Зокрема, зникнення людей на Кавказі, вбивство Нємцова, війну в Україні, що призвело до мільйонів переміщених осіб, десятки тисяч вбитих, війну в Сирії, газові атаки на дітей. Ці люди будуть в списках нев’їзних, під арештами, не матимуть доступу для ведення бізнесу в США, тому що вони – додатки до корупційного автократичного режиму Путіна,– зазначає Давидюк.

Водночас, як з’ясувалося, є ще й закрита частина списку. Хто туди потрапив – таємниця, але експерти вважають, що в тій частині вже не просто перераховані прізвища. Це велике дослідження того, яким чином ті чи інші російські чиновники і політики заробили мільйонні статки. Тобто описання руху коштів, перелік всіх активів і корупційних зв’язків.

Сміється той, хто сміється останнім

В Росії традиційно зробили вигляд, що від оприлюднення списку їм не холодно ні гаряче. Пролунали жарти на кшталт: як потрапити в “кремлівський список”. Сам Путін віджартувався, що йому навіть образливо, що там немає його прізвища. Втім зробив ніби напівжартівливу, але знакову ремарку: мовляв, як у приказці, треба нести все в дім. Як відомо, диявол криється в деталях. За словами Миколи Давидюка, у фігурантів санкційних списків є два шляхи: або домовитися із Заходом, або повернути гроші в Росію. Частина з них, говорить політолог, намагатиметься домовитися із Заходом про співпрацю, здасть інших “колег”, тільки б не потрапити в ці списки.

Водночас, зауважує фахівець, чиновники і олігархи, які потрапили в списки, розуміють, що, повертаючи гроші в Росію, вони перестають де-факто бути їхніми власниками. Представники близького оточення Путіна стануть рядовими співробітниками адміністрації президента.

Ті олігархи і чиновники, хто не хоче заводити гроші в Росію, але й з Путіним не хоче псувати стосунки, імітують розлучення з дружинами, влаштовуючи скандали через подружню зраду. При цьому на дружину переписують яхту за 300 мільйонів доларів і офшорні компанії з капіталом у два мільярди доларів, нерухомість за кордоном. Таким чином захищають свої капітали,
– вважає Микола Давидюк.

До речі, ЗМІ пишуть, що донька Путіна Катерина Тихонова розлучилася з чоловіком – відомим олігархом Кирилом Шамаловим, який потрапив у “кремлівські списки”.

Те, що перспектива потрапити під санкції США не дуже розвеселила російських чиновників і олігархів, свідчить візит до Вашингтону трьох керівників російських спецслужб. Офіційна мета – переговори щодо ситуації в Сирії, однак, як підкреслюють спостерігачі, в Сирії наразі не настільки сильне напруження, щоб висаджувати такий російський силовий десант у Вашингтоні. Більше того, після публікації чорного списку активи кількох російських олігархів “просіли” загалом на мільярд доларів.

На переконання Володимира Фесенка, є підозри, що існують неформальні, неофіційні санкції у вигляді рекомендацій. Наприклад, не давати кредити компаніям, пов’язаними з фігурантами цього списку, вводити візові обмеження для членів їхніх сімей, обмежити купівлю “списочниками” нерухомості в США. Це може бути в закритій секретній частині доповіді.


Лавров, Медведєв, Шойгу тепер під прицілом США

Американці, на думку політолога, поки не ввели офіційних санкцій з прагматичних причин. По-перше, санкції бажано вводити, коли для цього є привід – відбулося якесь загострення або виникла необхідність саме зараз здійснити тиск на Росію.

Американці розуміють, що санкції – серйозний козир, який не треба кожен раз викладати на стіл. Погрозити, натякнути – цю функцію список виконав. Це чорний список потенційних цілей, але козир не задіяний. Таке профілактичне стримування і загроза,
– вважає Володимир Фесенко.

По-друге, зазначає експерт, Трамп хоче домовлятися з Путіним і не бажає спалювати всі мости. У Білому домі, говорить Фесенко, побоюються, що нова хвиля санкцій по відношенню до всієї російської верхівки призведе до поглиблення конфлікту. А США хочуть залишити вікно для переговорів. Треба домовлятися щодо Афганістану, Іраку, Сирії, продовжувати переговори по Україні.

“США кажуть Росії: ми вам пригрозили, а чи буде приведена загроза в дію, залежить від вас”, – зауважує Фесенко.


Олігарх Абрамович може викрутитися

В свою чергу Микола Давидюк наголошує: санкційний режим – довга гра, яка веде до того, що Путін стає токсичним активом для своїх олігархів.

Якщо раніше Путін був куркою, яка несла золоті яйця, то зараз він – токсичний актив, який знищує своїм рукостисканням кожного, хто до нього підходить. Наближеність до Путіна стала гірше ядерної зброї. Ці люди перетворюються в рядових злочинців глобального масштабу,
– наголосив Микола Давидюк.

Путін з Донбасу не піде, але санкції виконують свою стримуючу роль

На думку Володимира Фесенка, багато олігархів через санкційні списки заворушилися. Тим, кому важливо їздити на Захід, почали давати неформальні сигнали США, що готові дистанціюватися від путінського режиму. Зокрема, керівники “Альфа-Груп” (Михайло Фрідман) пішли з російського оборонного комплексу. Фрідман, розповідає експерт, любить слухати джаз і їздить в Європу і Америку, і він не хоче бути Олегом Дерипаскою, якому заборонений в’їзд у США. Тому деякі олігархи готові втратити гроші, але не бути під американським ударом.

З іншого боку, ці списки підштовхнуть до вимушеної консолідації навколо президента Росії тих, хто залежить від Путіна.

В свою чергу голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень “Соціовимір” Сергій Таран зазначає: санкційні списки проти Росії, як і будь-який інший тиск, зменшують конфлікт на Донбасі, а не провокують його ескалацію. Але запровадження санкцій не означає, що війна зупиниться.

Якби свого часу Захід не запровадив санкції проти Росії, то в Кремля було б бажання піти далі. І військовий конфлікт в Україні був би більш масштабним. Безперечно, що будь-які санкції проти РФ трохи стримують Путіна,
– зазначив політолог.


Війна на Донбасі не припиниться, але санкції стримуватимуть агресію Путіна

Володимир Фесенко також підкреслює: поки діють санкції, РФ змушена займатися переговорами.

У зв’язку з санкціями Путін, звичайно, Крим не поверне і з Донбасу не піде. Але санкції ефективно грають свою стримуючу роль. Саме тому Росія і не пішла далі в 2014 році. І зараз раціонально мисляча частина російська еліта розуміє, що активізація економічного розвитку можлива лише за умови примирення із Заходом. І Путін частково це розуміє. Тому після публікації списків, він поіронізував, але ніяких контрсанкцій і погроз на адресу США не було, – зазначив Володимир Фесенко.

За словами Сергія Тарана, в України є дві зброї проти Росії: санкції і ЗСУ. Тому умовне перемир’я на сході України і запровадження санкцій треба використовувати саме за призначенням – на зміцнення армії. Як розповідає політолог, у Заходу є пріоритетом “план А” – перемовини і дипломатія. А якщо Росія не йде на перемовини, то вмикається “план Б” – надання Україні летальної зброї і санкції.

 

Автор: Інна Жолобович

Джерело

(Visited 45 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3726

Що цікавило жителів Івано-Франківська цього тижня (18-24 червня) 22:14

Цього тижня франківчан потішив дрвгоочікуваний концерт Олега Винника з який виступив 23 червня, на стадіоні "Рух", пише Правда.іф.   Більше тисячі жителів та гостів міста, які підспівували і підтанцьовували під...

В Івано-Франківську проходять змагання із автослалому (фоторепортаж) 14:51 2 коментарі

Сьогодні, 23 червня, в Івано-Франківську проходять змагання з автомобільного слалому. Змагання проводяться на території біля стоянки ТЦ “Епіцентр”, інформує МІСТО. Це традиційні клубні змагання з автомобільного слалому з нагоди відзначення Дня...

Чорна п’ятниця: Марцінків поспілкувався з жінками, які продають на торгових прилавках (фоторепортаж) 20:56

22 червня в Івано-Франківську відбулася традиційна “Чорна п’ятниця”. Мер міста пройшовся вулицею  Сухомлинського й  всім мікрорайоном, до вулиці Мазепи та вулицею Довженка. Про це Руслан Марцінків повідомив на своїй офіційній сторінці у...

Як Луценко відпочивав в Італії (фото) 15:38 2 коментарі

Літо тільки почалося, а генпрокурор Юрій Луценко вже гайнув на відпочинок. У розпорядженні ТаблоID опинилися кілька світлин Юрія Віталійовича в італіському місті Комо. Нічого особливого, просто Луценко стоїть у черзі...

Як Порошенко нейтралізує Тимошенко: версія політолога 15:06 7 коментарів

Нейтралізація Юлії Тимошенко на виборах президента – складне питання для Порошенка. Над цим політтехнологи думають роками. Але повна нейтралізація Порошенку не вигідна. Про це 24 каналу розповів директор аналітичного центру...

Декомунізація в Україні завершується: В’ятрович розповів, чого бракує для фінішу 14:37 3 коментарі

Процес декомунізації в Україні підходить до свого завершення і останнім етапом процесу стане перейменування 9 сіл, Дніпропетровської та Кіровоградської областей, а також Кіровоградського району. Про це виданню "Апостроф" розповів директор...

Українці суттєво змінили ставлення до російської мови: свіжі цифри 14:05 4 коментарі

Жителі України суттєво змінили своє ставлення до російської мови і до питання про надання їй статусу другої державної. Про це повідомляє "Українська правда" з посиланням на директора фонду "Демократичні ініціативи"...

Дружина Андрія Ярмоленка показала спокусливі фото з відпочинку на Мальдівах 13:36 1 коментар

Сім'я українського футболіста Андрія Ярмоленка зараз відпочиває на Мальдівах. Дружина Інна Ярмоленко активно поширює яскраві фото у соцмережах. Про це жінка розповіла на своїй сторінці в Instagram. "Мій улюблений фотограф Андрій...

Розмова Порошенка з Путіним: у Кремлі розповіли важливі деталі 13:04 8 коментарів

Телефонна розмова Президента України Петра Порошенка з лідером Російської Федерації Володимиром Путіним відбулася з ініціативи української сторони. Про це повідомляє прес-служба Кремля за підсумками переговорів двох президентів. Відзначається що під час розмови...

Гривні загрожує обвал після зростання мінімальної зарплати: прогноз фінансиста 12:35

Наслідком підвищення мінімальної заробітної плати в Україні до рівня 4200 гривень може стати сильний обвал гривні. Про це в коментарі виданню InfoResist розповів екс-заступник глави правління НБУ, фінансист, економіст Олександр Савченко. Він...

Монатік у компанії моделей знявся для обкладинки глянцю: фото 12:03

Популярний український співак Дмитро Монатік (Monatik) прикрасив українську версію модного журналу Marie Claire. Компанію артисту склали топ-моделі Елла Кандиба та Евеліна Мамбетова. Монатік та моделі позували перед об’єктивом Сергія Васильєва,...

Народні депутати хочуть обмежити свободу в інтернеті: законопроект 11:34 1 коментар

До порядку денного Верховної Ради включено законопроект №6688, який передбачає дозвіл для Служби безпеки України блокувати сайти без рішення суду. Про це мовиться в тексті законопроекту, опублікованому на сайті парламенту. Авторами документу...

Контроль за обігом підакцизних товарів пропонують удосконалити 11:25

На офіційному порталі ДФС України оприлюднено законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо врегулювання існуючих проблемних питань та удосконалення адміністрування акцизного податку». Документ має на меті створення умов...

"А якби російську назвали "українсько-російська?" – на ЧС-2018 розгорівся мовний скандал 11:02

На Чемпіонаті світу з футболу у Росії помітили банери, на яких хорватам пропонують слухати синхронний переклад сербохорватською мовою. Банер про забезпечення синхронного перекладу цією мовою помітив хорватський журналіст інформує місцеве...

Кейс Порошенка: як президент збирається вдруге стати главою держави 10:33 4 коментарі

Петро Порошенко слідом за Юлією Тимошенко теж включився в президентську кампанію. З чим піде Порошенко на вибори, і які методи використовуватиме у своїй кампанії, розбиралися журналісти 24 каналу. Завдання №1...

Син легенди футболу Зінедіна Зідана показав фото з відпочинку з сім'єю 10:01

Знаменитий французький футболіст і тренер Зінедін Зідан окрім активно життя у світовому футболі не забуває проводити час зі своєю великою сім’єю. Він з дружиною Веронік Зідан та чотирьма підростаючими синами...

Тренд змінився: Гривня на міжбанку продовжує зміцнюватися 09:47

21 червня котирування гривні до долара на закритті міжбанку встановилися на рівні 26,25-26,28 гривні за долар. Про це повідомляє Finance.ua. На 17:00 середні курси валют на міжбанку були наступними: Долар...

Омелян анонсував створення ще двох авіакомпаній 09:13

Міністр інфраструктури Володимир Омелян заявив, що в Україні створять ще дві авіакомпанії з міжнародним і українським капіталом Про це повідомляє “УНІАН”. "Ми близькі до завершення створення ще двох нових авіакомпаній,...

В Україні посилять боротьбу із незаконним імпортом товарів 08:45

Про започаткування Урядом ініціативи «Україна без контрабанди», створення умов для унеможливлення ухилення від сплати митних платежів та посилення митного контролю йшлося сьогодні під час селекторної наради з питань посилення боротьби...

Голова профільного комітету Ради розповіла, яке майбутнє євроблях в Україні 08:24

Щоб вирішити проблему безвідповідальних водії за кермом автівок на єврономерах, треба встановити жорсткі правила ввезення іноземцями транспортних засобів на територію України Про це розповіла голова комітету Верховної Ради з питань...
  • ріел ІФ виринаюча