22 роки без свідомості: коли дівчина з Прикарпаття нарешті прокинеться?

Медики стверджують, що це унікальний випадок. 22 роки тому у с. Чорнолізці, що в Тисменицькому районі, сталася біда – п’яний мотоцикліст збив трилітню дівчинку. Два місяці вона перебувала в комі, а потім залишилась у вегетативному стані – без свідомості. Через значне пошкодження центральної нервової системи дівча мало протягнути недовго. Максимум рік. Минуло вже більше двох десятків років, а дівчина й досі жива, щоправда, наче закована у власному тілі. Лікарі називають це дивом, а для батьків вона стала талісманом.

Одному чоловікові здавалося, що він живе дуже важко. І пішов він до Бога, розповів про свої нещастя і попросив: «Можна я виберу собі інший хрест?».

Подивився Бог на чоловіка, усміхнувся і завів його у сховище, де були хрести, й каже: «Вибирай будь-який». Чоловік подивився і здивувався: «Яких хрестів тут тільки нема: і маленькі, і великі, і середні, і важкі, і легкі». Довго ходив чоловік по сховищу, залишивши свій хрест і забувши навіть де, вишукував найменший і найлегший, і нарешті знайшов маленький-маленький, легенький-легенький хрестик, підійшов до Бога і каже: «Можна мені взяти цей?» – «Можна, – відповів Бог і посміхнувся. – Це ж і є твій власний», пише ГК.

Шанси – 50 на 50

Місце, де сталася та страшна аварія, у селі називають нещасливим. Там уже не раз траплялися автокатастрофи. 31 серпня 1996 року Мирослава Терновецька пішла до сусідів допомагати їм із приготуванням до весілля. Взяла з собою і трилітню донечку Наталочку. В якийсь момент дівчинка висковзнула з-під маминого нагляду і вирішила повернутися додому, хата була поруч. Маля йшло по узбіччю. В цю мить невідомо звідки вискочив мотоцикл. Швидкість його не була високою, але достатньою для трагедії. Найжахливіше те, що все це відбулося на очах у батька дівчинки, він теж якраз повертався звідкись додому.

Наталочка злетіла у повітря і гепнулася на землю. Хтось заверещав: «Води!» Батько, Григорій Терновецький, забіг на сусіднє подвір’я, до криниці, просто звідти приволік на дорогу ланцюг із відром з водою. «Кров була тільки в кутику її рота, – пригадує тато. – Ще невеличкі подряпини на руці й на голові».

Малу хутко занесли в машину і повезли до лікарні. Реанімація. Ніхто не брався давати гарантії на життя. Казали, що боротьба йде не за здоров’я, а за життя.

«Під час томографії ми визначили в дівчинки мозкову гематому, – пригадує професор кафедри нейрохірургії ІФНМУ Олександр Потапов, який вдало зробив Наталочці термінову операцію і протягом усіх цих років є її лікарем. – Під час операції ми провели розтин порожнини черепа, аби видалити гематому і запобігти виникненню деструкційного післятравматичного синдрому, набряку головного мозку. Операція була стандартною, а ось травма дівчинки належала до категорії надскладних. Адже дитина отримала дифузне аксональне ураження головного мозку, після якого багато пацієнтів залишаються у вегетативному стані або з важкою інвалідністю протягом тривалого часу».

Два місяці дівчинка перебувала в комі, потім ще місяць у нейрохірургічному відділенні. Кожного ранку батьки приїжджали до Івано-Франківська і відсиджували під дверима реанімації, плакали і молилися. Щодня виходив лікар і лише розводив руками: «Шанси – 50 на 50». Щодня потрібні були нові медикаменти, які батьки правдами і неправдами діставали по всій Україні.

За кермом злощасного мотоцикла був місцевий хлопчина, який щойно закінчив школу. П’яний. До речі, він так ніколи й не прийшов до Наталочки та її згорьованих батьків. Його мама одразу прибігла до лікарні, та й потім регулярно приходила до сім’ї. А винуватець трагедії – жодного разу! Ба більше – коли бачить батьків десь на вулиці, звертає в інший бік.

«На початках, коли дитина лежала в реанімації, мені було не до з’ясування стосунків, навіть заяву не написав у міліцію, – пояснює Григорій. – Розумієте, коли життя твоєї дитинки ось-ось може обірватися, ти не думаєш про встановлення справедливості і тим паче про помсту. А потім ми кинули всі сили на боротьбу за одужання – знову не до того було. Нехай Бог розсудить. Він наймудріший у світі суддя».

Це диво

Після виписки додому батьки почали титанічно боротися за свою доньку. Вона лежала нерухомо, наче овоч – ні на що не реагувала. Возили її до лікарів по всій Україні, побували у різних реабілітаційних центрах, навіть зверталися до цілителів, а скільки шарлатанів надивилися! Купа грошей пішло – тисячі доларів. Все, що могли, продали, ще трохи зичили, батько їздив на заробітки, дещо родичі дали.

Батьки об’їздили з Наталочкою не одне святе місце. Якось біля озера святої Анни, коли Мирослава тримала візочок з донькою, якась жінка підійшла і поклала дівчинці на коліна гроші. «Боже борони! – вигукнула мама. – Ми не просимо милостині. Ми приїхали помолитися».

Ще на початках професор Олександр Потапов перекопав багато літератури, інтернет-ресурсів, аби максимально вивчити такі випадки. Медик дізнався про француза, який перебував у такому ж стані 19 років, а потім до нього повернулася свідомість і чоловік почав адаптовуватись до звичного життя. Тому, коли наближався Наталчин 19-й рік народження, Олександр Потапов разом із рідними дівчини дуже чекали цього періоду – а раптом буде так само. Та, на жаль…

Як пояснює Олександр Потапов, Наталчина свідомість увесь цей час наче спить, і лише через багато років почала проявлятися, щоправда, лише іноді й фрагментарно. Дівчина реагує на розмову, музику, доторки, холод. Зоровий нерв атрофувався, але крихітна його частина все ж збереглася і, що найдивовижніше, за ці роки перебуває у стабільному стані. Завдяки цьому Наталя здатна бачити лише в певному вузькому напрямку. Це також дає надію, що зоровий нерв може почати відновлюватися. До того ж, з роками дівчина почала видавати звуки, які є адекватною реакцією на зовнішні подразники. Це теж свідчить про відновлення певних елементів свідомості.

Олександр Потапов уже 55 років практикує у нейрохірургії, свого часу працював у різних країнах Радянського Союзу, але ще ніде не бачив подібного випадку – аби після настільки складної травми людина прожила більше двох десятків років.

«Без перебільшення, це диво, – зазначає медик. – Переконаний, тут справа в жертовній батьківській опіці, їхній відданій любові й титанічній наполегливості. Донька стала їхнім талісманом».

Кожен день однаковий

На початку березня Наталочка святкувала 25-ліття. Зараз вона важить 30 кг, ріст – біля 130 см, дівчина чує, мотає головою, але тіло її досі нерухоме. Мирослава Терновецька каже, що вже по міміці знає, коли донька тішиться, а коли плаче, хоча сльози в неї не течуть ніколи.

Дуже любить, коли батьки її обіймають, а маленька племінниця Іваночка увечері вмощується поруч і читає їй казки. Іваночка знає, що тета хвора, бо колись на дорозі її вдарив мотоцикл, тому, переходячи дорогу, треба бути дуже обережною. Аби потім не лежати кволою, як тета. Часом дівчинка підходить до Наталочки і починає пригортати її, наче маля: «Хто це тут такий малюсінький? Талюнічка, ти мамина донечка?»

Біля Наталочки постійно хтось мусить бути. Попередні роки тато їздив за кордон на сезони, тож її доглядала мама. Коли народилася внучка, Мирослава орендувала магазин у селі й там торгує, а батько оформив відпустку по догляду за дитиною.

Кожен день однаковий – уранці помити Наталочку, поміняти підгузки, переодягнути, погодувати, якщо гарна погода – на візочок і на подвір’я гуляти. Потім обід, вечеря, і так по колу. Їжа має бути лише перетерта. Дівчина, хоч і важко, але ковтає. Зубів майже не залишилося. Періодично приходить масажист.

Час від часу Наталочку треба брати на руки – вона від цього стає щаслива. У гості до родичів теж беруть донечку з собою. Навіть подорожували з нею. Їхали автівкою до рідних у Запорізьку область. Дорога видалася складною, але все ж сім’я була разом.

Бог хрест дав

«Й сама не знаю, звідки ми черпаємо сили всі роки, – сумно всміхається мама. – Божа сила, певно. Якби я колись почула, що в когось така біда сталася, то сказала би, що таке неможливо пережити. Та коли це стається у твоїй сім’ї, тоді все по-іншому. Спершу ми дуже боролися, аби Наталочка прийшла до тями. А потім просто прийняли з миром цю ситуацію. Хоча готові пробувати і якісь новітні методики лікування. Ми все одно не здаємося».

«Такий нам Бог хрест дав – що вдієш, – додає тато. – Отже, знав, що зможемо його нести». «Хочеться, аби все було добре, але в житті є так, як воно має бути. І не нам судити», – продовжує мама.

Були люди в селі, які батькам просто у вічі казали, мовляв, краще би та дитина була померла відразу, ніж так мучитись. Батько дуже лютував, коли чув ті нісенітниці: «Що ви таке патякаєте? То є моя дитина. Її, певно, ще більше любиш, ніж здорову».

Коли старший на три роки брат Іван одружувався, то святкування мало не переросло в драму. Батьки та рідні чекали хлопця у вітальні, аби благословити. А його нема та й нема. Коли мама піднялася на другий поверх, то побачила, що Іван вкляк біля ліжка, де лежить Наталочка. І так сильно плаче. Перший танець він мав заводити із сестрою, а сестра сама його навіть обійняти не може. Тільки музиканти починали грати, в Івана сльози горохом покотилися.

Надія залишається

Батьки часто згадують Наталочку до того фатального дня. Кучеряве дівчисько любили всі в селі. Маля торохкотіло без зупину, кожного могло розсмішити. У три роки вона вже добре говорила, бавилася в артистку – майструвала собі мікрофон і співала, танцювала.

Найважче було перший рік після аварії. Особливо навесні. «Сонечко загріє, дітки цілими зграями надворі бавляться… Я вийду на вулицю, і мені все здається, що і моя Наталочка межи тими дітьми бігає, – плаче мама. –Дивлюся – а вона в хаті лежить. Їй уже 25 років. Могла би вже бути і заміжня, і своїх діток мати… Хочеться не плакати, а ридати».

Професор Олександр Потапов став не просто лікарем Наталочки, але й добрим другом сім’ї. Двічі на рік він неодмінно приїжджає в гості – на Різдво і Великдень.

«Які зараз у неї шанси? Не знаю… – знизує плечима професор. – Можу сказати тільки одне: надія і досі залишається».

Наталя МОСТОВА

(Visited 1 387 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3784

загрузка...

Я хочу бути біля жінки сильним, а не красивим, – найкрасивіший чоловік планети прикарпатець Богдан Юсипчук 00:14

«Чоловіча краса» - поняття, яке зустрічається сьогодні так само рідко, як і «жіноча сила». У 21-му хотілося б частіше, погодьтеся. Український актор, телеведучий і «найкрасивіший чоловік» за версією «Mister Sea...

"Я жінка, матір, в мене є права!": як у Франківську важкохвора мати-одиначка бореться проти свавілля влади 22:44 2 коментарі

Франківчанка Мирослава потерпіла від беззаконня міської влади: її звільнили під час декретної відпустки. Жінка виграла суди, та досі не отримала компенсації і не добилася відновлення на роботі. Попри скрутні життєві...

Онкохвора матір двох дітей, кошти на лікування якій збирає уся Україна, пішла на покращення. Але кошти все ще потрібні 21:47

Онкохвора матір двох Тетяна Куценко повідомила про результати обстеження. За її словами, лікування – успішне, розповіла жінка у Фейсбуці. Нагадаємо, онкохвора Тетяна Куценко в 2013 році лікувала 3-ю стадію раку грудей, пройшла...

Хворого маленького прикарпатця виписали з ізраїльської клініки через борги: потрібна допомога 21:18

Мама маленького Іллі з Коломиї просить допомогти їй врятувати дитину. Хлопчик занедужав 5 років тому. У нього складне захворювання нирок. Восьмирічний Ілля рік був під наглядом ізраїльських медиків, однак хлопчика...

У прикарпатки, в якої померло двоє дітей, а ще над чотирма позбавили права опіки, хочуть забрати ще двох малюків (фото) 21:07

У прикарпатки, в якої померло двоє дітей, а ще над чотирма її позбавили права опіки, хочуть забрати ще двох малюків Як виявилося, 38-річна жінка наразі перебуває в пологовому відділенні з...

Військова династія: Як донька полковника з Франківська воює на фронті 20:56 1 коментар

Ми звикли до військових династій. Коли син наслідує ратну справу свого тата – це нормально. За роки війни ми неодноразово бачили як батько міняє на фронті пораненого сина. Або навпаки...

У франківському музеї Небесної Сотні вшанували пам’ять полеглих бійців (фоторепортаж) 20:35

Вчора, 21 лютого в Івано-Франківську в музеї Небесної Сотні вшанували пам’ять полеглих героїв. Захід підготували вихованці коледжу імені Степана Граната та колектив центру дитячої та юнацької творчості, пише МІСТО. Та...

Журналісту з Прикарпаття спалили автомобіль. Потерпілий у всьому звинувачує військового прокурора (фото+відео) 20:24 1 коментар

Співведучому програми “Школа корупції” Василеві Крутчаку – уродженцю Коломиї, який живе і працює у Києві,  через професійну діяльність спалили авто. Про підпал автомобіля і ймовірну причину інциденту журналіст повідомив у мережі Facebook,...

На Початку квітня в Івано-Франківську виступить Святослав Вакарчук 20:07

У квітні 2019 року в турі Україною Святослав Вакарчук представить концертну програму з улюбених пісень у супроводі камерного оркестру. Що цікаво, за роялем буде сам Святослав, інформує WestNews посилаючись на Океан Ельзи...

У мережу виклали неймовірні знімки зимових Карпат (фоторепортаж) 19:41

В мережу виклали неймовірно красиві фото засніжених Карпат, інформує WesNews. Прикарпатський фотограф Olek Shkil показав світлини, які йому поталанило зробити напередодні. “Кілька днів в Горганах”, – йдеться в повідомленні.

У Франківську на місці стихійного сміттєзвалища встановлюють контейнери для сміття (фотофакт) 19:27

Вчора, 21 лютого, на одній з вулиць Франківська розпочали встановлювати контейнери для сміття. Контейнери встановлюють на вулиці Заклинських. Про це повідомив міський голова Франківська Руслан Марцінків. На вулиці Заклинських на...

Активісти перевірили, як депутати міськради приймають франківців (відео) 18:51

Протягом січня та лютого 2019 року журналісти ГО “Центр Політичних Студій”здійснювали громадську перевірку приймалень депутатів Івано-Франківської міської ради. Це уже 7-й за рахунком випуск програми “Приймальня депутата”. Депутатський прийом –...

Трирічній дівчинці з Прикарпаття терміново потрібна допомога на трансплантацію печінки 18:12

Трирічній Ангелінці дуже потрібна допомога. У дівчинки вроджена вада атрезія жовчовивідних шляхів і як наслідок – цироз. 135 тисяч євро потрібно зібрати родині до 5 березня. Дитині з Івано-Франківської області...

Піп Іван накрила снігова буря (фото+відео) 18:01

Як вже повідомляли ЗМІ, впродовж доби 22 лютого на території Івано-Франківської області та місту очікується значний мокрий сніг, посилення північно-східного вітру 15-20 м/с, налипання мокрого снігу. Як інформує Чорногірський гірський...

Водій-убивця, через якого вчора у передмісті Франківська загинуло двоє людей, чекатиме на вирок суду у СІЗО 17:44

Для визначення міри запобіжного заходу до Івано-Франківського міського суду доставили жителя селища Старі Богородчани Івано-Франківської області 1977 року народження, якого досудове слідство обґрунтовано підозрює у вчинені злочину передбаченого ч. 3...

“Різниця справді велика”: новоспечений батько Руслан Марцінків про народження донечки 17:09

Міський голова Івано-Франківська та новоспечений татусь Руслан Марцінків як почувається після народження донечки, інформує WestNews. «Другий раз батько, тим більше, що народилася дівчинка – це дуже гарно», – розповів мер...

Маразм: до приїзду Путіна відбілювали сніг (фото) 16:30

У Красноярську перед початком зимової універсіади відбілили сніг. Бо її планує відвідати президент РФ Володимир Путін. Землю, де сніг уже розтанув, вкрили матеріалом, що імітує снігове покриття. А у центрі міста...

У Франківську зовсім скоро розпочнеться будівництво двох середньовічних кораблів (фото+відео) 16:23

Вчора, 21 лютого, в Івано-Франківську у студентському просторі “Paragraph” відбулась презентація проекту “Середньовічна корабельня”, інформує WestNews. Під час заходу презентувалися моделі кораблів, будівництво яких планується в повний розмір ( 17...

В Івано-Франківську водій влетів у білборд (фотофакт) 16:20

Сьогодні, 22 лютого, в Івано-Франківську водій не впорався з керуванням та влетів у біл-борд, повідомляє WestNews. Аварія трапилась на кільці Мазепи. На місце ДТП приїхала карета швидкої допомоги. Окрім того, близько 13:00...

Станіславів вчора і сьогодні: як виглядала вулиця Вірменська 100 років тому (фоторепортаж) 15:44

Франківці щодня прогулюються вулицями міста, але не всі задумуються, як виглядали наші вулиці, наприклад, 100 років тому. Усе це можна побачити та порівняти з тим, як виглядає сьогодні у нашій...
  • ріел ІФ виринаюча