5 найбільших провалів 2017 року, які тягнуть українську економіку на дно

Без ринку землі, приватизації та грошей МВФ. Які можливості втратила країна за цей рік
Результат пошуку зображень за запитом "українська економіка"

Мораторій на продаж землі

7 грудня Верховна Рада підтримала законопроект, який продовжив мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення. Документ пропонує продовжити заборону на продаж ще як мінімум на рік.

Нагадаємо, Україна вирішила захистити мораторієм чорноземи ще в 2001 році, щоб нібито не спровокувати нераціонального розпорядження землею.

Адже люди, які в 90-ті отримали земельні ділянки, почали їх продавати. А налагодженої системи обліку земель на той момент не створили. Саме тому депутати проголосували за мораторій, поки не утвердять механізм продажу землі та не наведуть лад з кадастром.

Та історія настільки затягнулася, що зараз Україна залишається однією з 6 країн світу, де досі закритий ринок землі.

Таким чином для громадян створюється своєрідний законодавчий зашморг – Конституція каже, що земля – ваша, а мораторій, що продати її – зась.

Власники ділянок можуть здавати їх в оренду (що здебільшого виснажує землю, адже орендар мислить коротокостроковими вигодами) або продавати на чорному ринку. Що те, що те приносить невисокі прибутки.

Від оренди власники земельних ділянок заробляють в середньому по $4 на місяць. На “чорному ринку” гектар землі в середньому коштує $3 тис. залежно від регіону.

Заступник голови ради Асоціації “Земельної спілки України” Андрій Мартин певен, що після відміни мораторію українська земля подорожчає в в 5 разів.

За розрахунками народного депутата Олексія Мушака, внаслідок дії мораторію, українська економіка втратила понад $ 8 млрд.


За час дії мораторію можливе відкриття ринку землі породило десятки міфів та лякалок. Головне побоювання, що українську землю одразу ж розкуплять іноземці та грошовиті агрохолдинги.

В законопроектах щодо земельної реформи передбачили ряд запобіжних заходів, щоб такого не сталося. МВФ вимагав прийняття земельної реформи в 2017, але згодом експерти фонду погодилися відкласти питання ринку землі на 2018. Тож в новому році Україна й надалі перебуватиме серед шести країн із закритим ринком землі.

Провал приватизації державних підприємств

Зараз в державній власності залишається близько 4 тис. підприємств. Вартість активів топ-100 державних компаній складає 1,4 трлн грн.

За оцінками Міністерства економічного розвитку України реальний прибуток в 2016 році принесли лише 5 зі ста топових держпідприємств – це додаткові 26 млрд грн. Понад 90 топ-підприємств – збиткові.

Система могла б приносити значно більше та працювати ефективніше в разі переходу в приватні руки. Адже державні компанії фінансуються за рахунок податків громадян.

За 2016 рік всім українцям довелося скинутися по 2 тисячі гривень на 82 мільярди боргів державних підприємств.


Протягом років навколо приватизації створювалися десятки міфів. Найбільше громадяни бояться, що держпідприємства продадуть за безцінь, оскільки процес приватизації не буде прозорим, що компанії скуплять іноземці та олігархи.

Тим не менш, утримання неефективних підприємств на балансі держави щороку тягне з бюджету шалені суми, які до того ж розкрадаються.

Цьогоріч вдалося зробити перші кроки в приватизації держпідприємств, враховуючи можливі небезпеки. Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект №7066 про приватизацію державного майна. Але коли проголосують за законопроект в цілому – поки невідомо.

Фонд держмайна України очікує передачі 893 підприємств балансовою вартістю понад 189 млрд грн, призначених Мінекономрозвитку для приватизації.

2018 рік може стати роком прориву у процесі приватизації в Україні, впевнені в Фонді держмайна.

Авто на єврономерах

Зараз українськими дорогами, за даними ДФС, їздить понад 383,3 тис. авто з іноземною реєстрацією. Неофіційна статистика свідчить про понад мільйон машин на єврореєстрації.

До цього призвело кілька факторів, серед яких основними є законодавчі лазівки та зубожіння населення.

Автівку з-за кордону можна привезти, якщо вона зареєстрована на іноземну компанію, а українець виступає формальним працівником цієї фірми. При цьому обходиться таке авто в 3-4 рази дешевше, аніж завезене офіційно.

Держбюджет від такої схеми втрачає мільйони несплачених податків. В атмосферу потрапляє більше вихлопних газів, оскільки завозять “машини у віці”, які коштують в ЄС дешевше. Окрім того, українські дороги подекуди не розраховані на великий наплив автівок, тому водії стоять в заторах.

Громадяни ж ризикують втрапити до ДТП, за яке власники автівок на іноземних номерах не понесуть жодної відповідальності.

Явище стало настільки масовим, що розділило суспільство на два табори – тих, хто вимагає легалізувати такі автівки, та тих, хто вважає власників “євроблях” шахраями.

Стати володарями “євроблях” не гребують і представники влади – у деклараціях чиновників за 2016 років нарахували 295 автомобілів на європейських номерах.

У Раді зареєстровано 23 законопроекти, що покликані врегулювати це питання.

У вересні активісти перекривали вулиці Києва з вимогою легалізувати такі авто, а під Радою влаштовували “бляхомайдан”. Спочатку активісти пристали на пропозицію Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики про умови розмитнення, але коли з’ясувалося, що кордони закриють й легалізувати вдасться лише автівки, що вже зараз завезені в Україну, назвали компроміс фейком.

Читайте також: Крадуть, штрафують, конфісковують. Що чекає на власників авто на єврономерах

На початку жовтня в ефірі “5 каналу” Голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна заявила, що проект закону щодо розмитнення автомобілів на іноземній реєстрації вже готовий.

Також проблему “євроблях” зачіпає законопроект №7286 від Володимира Гройсмана, де йдеться про те, що всі незареєстровані в Україні транспортні засоби, які в’їдуть в країну на термін понад 90 днів, необхідно буде поставити на облік в МРЕВ протягом 10 робочих днів з моменту в’їзду.

Та за рік врегулювати питання з автівками на єврономерах так і не вдалося.

Торгівля з Росією

Більше того, протягом останнього року торгівля з РФ посилилась.

Попри те, що головним торговельним партнером України однозначно є ЄС, друге місце впевнено залишається за Росією. Але якщо рахувати експорт-імпорт за окремими країнами, то зі східним сусідом ми торгуємо значно більше, аніж з будь-якою країною Європейського Союзу. Тож в такому випадку Росія опиняється взагалі на першому місці.

Читайте також: Попри війну, торгівля між Україною та Росією зростає. Чому так відбувається

За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, за 8 місяців 2017 року Росія посіла третє місце серед країн, до яких найбільше зріс український експорт.

Загалом на експорті товарів до Росії за січень-серпень 2017 року Україні вдалося заробити вже $2,6 млрд. Тож частка РФ в структурі українського експорту – 9,5%.

За 8 місяців 2017 року експорт з України до Росії зріс на 17,7%, якщо порівнювати з аналогічним періодом в минулому році. Імпорт товарів з Росії за січень-серпень також збільшився на 37,2% – до $4,2 мільярда. Про це повідомляє Державна служба статистики.

Тож купуємо в РФ ми все ж більше, аніж продаємо – різниця між імпортом та експортом складає 1,58 млрд доларів.
Торговий представник України, заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Наталія Микольська в ефірі Еспресо пояснила зростання імпорту з РФ перш за все тим, що Україна змушена закуповувати енергоносії, добрива та запчастини.

Микольська пояснює, що це так званий  “критичний імпорт”, від якого Україна не може відмовитися навіть попри агресивну політику Москви.

Попри війну чимало українських підприємств досі залишаються залежними від постачань сировини з Росії.

Купувати саме в РФ їх змушує нижча ціна та швидша доставка. Подекуди аналогів російській продукції  просто немає.

Без підтримки міжнародних партнерів та грошей МВФ

Україна так і не отримала траншу від МВФ наприкінці року. Наступний можливий лише в першому кварталі 2018 року. У випадку, якщо Україна виконає висунуті вимоги (приватизація державних підприємств; земельна реформа; антикорупційний суд; підвищення цін на газ).

Читайте також:  МВФ вимагає підняти ціни на газ, а Україна пручається. Що буде з тарифами

“Сварка” з МФВ спровокована цінами на комунальні тарифи. Згідно з постановою Кабміну №187, де визначено формулу розрахунку ціни на природний газ для населення, з 1 жовтня ціни на газ мали зрости на 19%. Такі зобов’язання взяла на себе Україна в межах співпраці з МВФ.

Однак уряд відмовився підвищувати тарифи, обґрунтовуючи, що чергове підвищення ціни на газ розорить українське населення. Адже зі зростанням газового тарифу, підвищиться плата й за користування іншими комунальними послугами. Тому субсидіантами може стати 90% українців, переконані в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості.

Та у МВФ всі аргументи України відкинули, тож Україна залишилася без чергового траншу розміром в $1,9 млрд.

У жовтні міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що Україна хоче завершити співпрацю з МВФ до 2019 року. Та в НБУ заявляють, що говорити про розрив стосунків з МВФ Україні поки не варто, адже без допомоги МВФ ми ризикуємо застрягнути в боргах.

Наприкінці року Україна отримала “на горіхи” й від інших міжнародних партнерів. Дійшло навіть до того, що Єврокомісія пригрозила запустити механізм призупинення безвізу з Україною.

До такої різкої заяви в ЄС вдалися у зв’язку з скандалами в Україні навколо антикорупційних органів.

Боротьба між ГПУ та НАБУ викликала занепокоєння в Міжнародному валютному фонді, МЗС Великої Британії, Євросоюзі, Світовому банку та Державному департаменті США.

А внесений в Раду законопроект №7362, який полегшує звільнення директора НАБУ та керівників антикорупційних агентств, обурив представників міжнародних інституцій. Адже він суперечить задекларованій Україною боротьбі з корупцією, реформам та зобов’язанням відповідно до Плану дій щодо візової лібералізації.

20 грудня Єврокомісія представила звіт про механізм призупинення безвізу, який містить низку вимог до України. Єврокомісія вимагає забезпечити незалежність, ефективність і стійкість антикорупційних реформ, зокрема, шляхом створення антикорупційного суду, терміново відновити авторитет НАЗК і створити ефективну систему верифікації електронних декларацій, скасувати електронне декларування антикорупційних активістів.

(Visited 16 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:На Прикарпатті майже вдвічі зменшилося фінансування розвитку молодіжного житлового будівництва 12:571 коментар

Вчора, 21 лютого, відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань розвитку промисловості, будівництва, архітектури, дорожнього та житлово-комунального господарства.   Зокрема, було розглянуто питання “Про виконання регіональної цільової програми розвитку молодіжного…

12 тисяч франківців працюють в тіні або за тимчасовими трудовими угодами, – Богдан Білик 23:221 коментар

Про це розповів сьогодні на засіданні тристоронньої соціально-економічної ради заступник міського голови Богдан Білик. “12 тисяч франківців працюють в тіні або за тимчасовими трудовими угодами. У грудні минулого року 12,1% франківців…

Франківська IT-компанія потрапила у топ-100 найкращих аутсорсерів світу 23:084 коментарі

У рейтинг найкращих світових аутсорсингових компаній за версією асоціації IAOP – Global Outsourcing 100 у 2018-му потрапили 18 українських IT-компаній. У списку є компанія Softjourn, заснована в Івано-Франківську. Також до…

Більше 275 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб сплатили прикарпатці 21:31

У січні п.р. від платників Івано-Франківщини до зведеного бюджету надійшло 275,4 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб, що на 67,9 млн.грн., або на 32,7 відсотків більше, ніж в січні…

Держава планує продати “ПриватБанк” та “Укргазбанк” 13:041 коментар

Міністерство фінансів України планує за 5 років повністю вийти з капіталу двох державних банків – “ПриватБанку” та “Укргазбанку”. Про це в інтерв’ю “Громадському” розповіла перша заступниця міністра фінансів України Оксана…

“Укрпошта” суттєво піднімає тарифи 10:332 коментарі

Тарифна рада при Міністерстві інфраструктури України затвердила поступове збільшення тарифу “Укрпошти” на передплату друкованих видань майже на 50%. Відповідний проект наказу опублікований на офіційному сайті МІУ. Підвищення тарифу відбудеться в два етапи:…

Держборг України перевищив два трильйони гривень 09:475 коментарів

Загальна сума державного і гарантованого боргу України станом на 1 січня становила 2,14 трильйона гривень. Про це сказала голова Держказначейства Тетяна Слюз під час звіту про діяльність Державної казначейської служби…

Наступного тижня франківські перевізники знову пробуватимуть підняти ціну за проїзд у маршрутках 23:216 коментарів

У вівторок, 27 лютого, в Івано-Франківську знову відбудуться громадські слухання щодо вартості проїзду у маршрутних автобусах. Про це у спільноті “УТІЗ” повідомив Тарас Грейда, пише Бліц-Інфо. “Далі по розрахунку тариф 8…

Калуські перевізники підняли ціни на проїзд. Решта маршрутів по області – без змін 22:06

З 20 лютого доведеться більше платити за проїзд у приміських і міжміських автобусах загального користування на маршруті від Івано-Франківська до Калуша. Про це таке рішення калуські перевізники попередили пасажирів у оголошеннях,…

Все, що потрібно знати, про металеву фальцеву покрівлю 17:221 коментар

Кожна людина у своєму житті стикається з ремонтом. Як правило ремонт у квартирі чи в будинку можна робити декілька разів за своє життя. Проте, люди котрі будують будинок прекрасно знають,…

В обласній ДФС взялися обстежувати бізнес в туристичних регіонах області (відео) 16:151 коментар

Обласні податківці взялися обстежувати бізнес у найбільш привабливих для туристів регіонах області. А саме — у Яремче, Микуличині, Татарові, Поляниці та Яблуниці. Джерело (Visited 119 times, 2 visits today)

Франківський підприємець вклав 500 тисяч гривень у криптовалюту і втратив половину інвестицій 14:5621 коментарів

Підприємець з Івано-Франківська Микола Гавриляк вклав 500 тисяч гривень у криптовалюти –  близько 18 тисяч доларів. Зайшов у цей ринок у період корекції курсів і втратив близько половини інвестицій.   “У період…

До місцевих бюджетів Прикарпаття надійшло більше 54 мільйонів гривень єдиного податку 14:171 коментар

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, у січні п.р. суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність на спрощеній системі оподаткування сплатили до місцевих бюджетів 54,2 млн. грн. єдиного податку….

Страхувальники Прикарпаття сплатили понад 300 мільйонів гривень єдиного внеску 13:55

З початку року від страхувальників Івано-Франківщини надійшло 319,3  млн.грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування,  що на 90,8 млн. грн. більше у порівнянні з  відповідним періодом 2017 року. Про…

Гройсман запропонував перевіряти бізнес без попередження 09:39

Кабінет Міністрів пропонує Верховній Раді зняти обмеження на проведення Державною службою з питань праці перевірок дотримання законодавства про працю підприємствами.   Про це йдеться в законопроекті №8045, зареєстрованому в Раді…

300 тис. комунальних платежів здійснили івано-франківці на початку року 13:26

Оплата комунальних послуг, Інтернету, кабельного та телефонії – потреба, котра щомісячно постає перед івано-франківцями. З кожним місяцем кількість комунальних оплат у банківських установах невпинно зростає. Так, у ПриватБанку івано-франківці здійснили…

На Прикарпатті зросли продажі нових авто (інфографіка) 12:19

Минулого місяця в Івано-Франківську та області продали більше ста нових авто. Порівняно із січнем 2017 року, продажі зросли на понад 46%. За інформацією сайту з продажу автомобілів RST.ua, сума покупок…

Один із російських банків закриває майже всі відділення в Україні 11:025 коментарів

Російський банк ВТБ закриває майже всі відділення в Україні і розраховується із вкладниками. Про це повідомляє голова російського банку Андрій Костін, пишуть РИА Новости. “До літа залишиться лише один чи два…

У Ворохті планують модернізувати електромережі за 25 мільйонів гривень 10:291 коментар

АТ «Прикарпаттяобленерго» визначило виконавця технічного переоснащення електромереж 0,4-10 кВ з застосуванням СІП у селищі Ворохта Яремчанської міської ради.   Переможцем тендеру стало ТОВ «Новітні енергетичні програми» (м.Івано-Франківськ), інформує газета “Галичина”. Вартість реконструкції…

Податківці Прикарпаття виявили сімох підприємців, які торгували алкоголем та цигарками без ліцензії 20:131 коментар

З початку року працівники управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів головного управління ДФС в Івано-Франківській області провели 29 фактичних перевірок представників бізнесу. У ході перевірок виявлено сім фактів роздрібної торгівлі алкогольними…