Адміністратор Української Вікіпедії франківець Антон Процюк розповів про найпопулярніший україномовний сайт

Впевнена, що користувачі Всесвітньої павутини у всьому світі не уявляють свого життя без Вікіпедії.

Адже саме на цьому ресурсі є відповіді на безліч запитань та запитів — від біографічних даних про улюблених акторів чи співаків до історичних постатей та подій. Тому не дивно, що вільна енциклопедія входить до десятки найпопулярніших сайтів світу. А от Українська Вікіпедія є найпопулярнішим сайтом та найбільшою онлайн-енциклопедією українською мовою. В інтерв’ю з редактором та адміністратором Української Вікіпедії – студентом історичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка іванофранківцем Антоном Процюком розмовляємо про все, що пов’язано з українським мовним розділом вільної енциклопедії, а зокрема про найпопулярніші теми, авторів ресурсу, головні правила й особливості створення статей та багато іншого, пише Галичина.

– Для більшості людей Вікіпедія – це сайт, на якому є відповіді на тисячі запитів, своєрідний віртуальний довідник. На твою думку, що таке Вікіпедія?

– Якщо брати формальне визначення, то Вікіпедія – це вільна онлайн-енциклопедія, яку створюють волонтери. Якщо підійти до цього питання по-філософськи, то Вікіпедія – це спроба побудувати найбільшу в світі базу вільних знань, яка була би доступна кожній людині.

– Не таємниця, що це найпопулярніший україномовний сайт. А що найчастіше шукають, які статті найпопулярніші?

– Зазвичай найпопулярнішими є статті про найактуальніші для українців поняття: Україна, Тарас Шевченко, Львів, Київ… Або про ті теми, які сьогодні на слуху: популярні актори, співаки, фільми, герої новин тощо. Наприклад, п’ять найпопулярніших статей за жовтень цього року: «Шевченко Тарас Григорович» – це стабільно одна з найпопулярніших статей; «Поплавська Марина Францівна» – українська акторка, яка загинула у жовтні і тому була в новинах; «Хелловін» – сезонна популярність, бо припадає саме на жовтень; «Україна» – теж стабільно популярна; і «Перша світова війна», думаю, тут є дві причини популярності: більшою мірою те, що цю тему проходять у школі в жовтні, і меншою мірою те, що на жовтень-листопад цього року припадало 100-річчя завершення війни.

– Знаю, що ти став адміністратором вільної енциклопедії у 15 років, сьогодні тобі 20, наскільки Вікіпедія змінилася за цей час?

– Не сказав би, що за цей час були якісь революційні зміни. У 2012-2013 роках, коли я починав свою активність у Вікіпедії, її розвиток уже більш-менш стабілізувався. Тому за цей час вона просто зростала еволюційним шляхом. Наприклад, майже подвоїлася кількість статей. На осінь 2012 року в Українській Вікіпедії було близько 400 тисяч статей, нині їх понад 860 тисяч. Також значно розвинулася діяльність «Вікімедіа Україна» — громадської організації, яка підтримує і популяризує Українську Вікіпедію, але не керує нею.

– Про що була твоя перша стаття до Вікіпедії і чому вирішив стати одним із авторів її?

– Моя перша стаття називається «Атеїстична держава». У цьому немає якогось глибокого сенсу: я створив її не тому, що глибоко цікавився питаннями глобальних відносин Церкви і держави, швидше тому, що просто хотів створити якусь статтю. На той час мав дві головні мотивації стати автором Вікіпедії. По-перше, ідеалістична: хотілося зайнятися корисною справою і долучитися до розбудови вільних знань. По-друге, практична: написання статей для Вікіпедії є формою самоосвіти, оскільки чим більше ти пишеш про щось, тим краще вивчаєш цю тематику.

– Наскільки активно користувачі створюють статті чи додають інформацію? Чи справді кожен може бути автором вільної енциклопедії? Як це працює?

– Українську Вікіпедію редагують доволі активно: за останні 30 днів як мінімум одну дію — йдеться здебільшого про редагування статей — здійснили майже 3 тисячі людей. Від початку цього року було створено понад 60 тисяч нових статей. Однак найактивніше розширення Вікіпедії відбулося протягом перших шести-восьми років її існування, а нині воно більш-менш стабілізувалося.

Так, автором справді може бути кожна людина – потрібне тільки бажання дописувати і готовність дотримуватися правил Вікіпедії. Немає якоїсь окремої процедури для того, щоб стати її автором, просто берете і редагуєте, навіть необов’язково, хоч і бажано, реєструвати свій обліковий запис. Звісно, дуже добре до цього ознайомитися з базовими правилами Вікіпедії – але те, як будете це робити і скільки витратите часу, залежить тільки від вас.

– Чи існують правила до написання статей? Які вони?

– Існують, звичайно. Насправді правил доволі багато, тому спробую передати лише головну ідею. Ключовий принцип полягає в тому, що потрібно мати на увазі, що Вікіпедія є вільною енциклопедією. З цього вже випливає стиль статей – нейтральний, без особистої думки і власних оригінальних досліджень; критерії внесення до Вікіпедії: можна створювати статті тільки про значимі предмети, про які є інформація в авторитетних джерелах, тобто не можна писати про будь-кого; питання дотримання авторських прав й інші аспекти правил.

– Хто здебільшого дописує до Вікіпедії? Наскільки активно пишуть науковці?

– Якщо говорити в глобальному контексті, то демографічних даних щодо України досить мало, Вікіпедію переважно редагують люди від 17 до 40 років, здебільшого чоловіки і здебільшого із забезпечених верств населення, тобто ті, хто може собі дозволити виділити час на таке неоплачуване волонтерство. На жаль, жінки дописують до Вікіпедії досить мало. Близько 80-85 відсотків редакторів Вікіпедії є чоловіками. Нині ми намагаємося змінити це і заохотити якомога більше жінок дописувати до Вікіпедії.

Науковці і загалом люди, які займаються інтелектуальною діяльністю, становлять доволі значну частку редакторів Вікіпедії. Як сказав колись співзасновник Вікіпедії Джимбо Вейлз, «люди, яких приваблює написання енциклопедії для власного задоволення, зазвичай є доволі розумними». Однак це не означає, що науковці пишуть лише про те, що стосується їхніх професійних інтересів. Все-таки більшість статей Вікіпедії створили аматори, а не професіонали у відповідних сферах.

– Які сфери і теми потребують ширшого та професійного висвітлення?

– Якщо коротко, то всі сфери і теми. Наповнення Вікіпедії є постійним процесом, який ніколи не зупиняється. Будь-яка стаття могла би бути ще кращою і ще досконалішою, і цей процес покращення та вдосконалення постійно триває.

– Наскільки Українська Вікіпедія розвинена порівняно з іншими мовними версіями?

– Якщо так порівнювати, то Українська Вікіпедія не належить до лідерів, але розвинута доволі непогано: посідає 16-те місце за кількістю статей і має значно більше публікацій, ніж, наприклад, угорський, румунський чи болгарський мовні розділи. За «глибиною» статей, це технічний критерій, який приблизно оцінює якість усіх статей, та за загальною популярністю українці трохи нижче, але все одно глобально в перших рядах, якщо врахувати, що загалом є майже 300 мовних розділів Вікіпедії.

– Якщо порівнювати українську та російську Вікіпедії, то одразу ж впадає у вічі те, що російськомовні статті повніші. Чому наша Вікіпедія програє їхній?

– Можна шукати багато докладних пояснень цього, але, на мою думку, все зводиться до простого демографічного факту. На жаль, українською мовою розмовляє в десятки менше людей, ніж російською. Відповідно у Російської Вікіпедії більше потенційних дописувачів, а отже, і більша кількість статей та вища їхня якість.

– На твою думку, в чому слабкі і сильні сторони Української Вікіпедії?

– У цьому питанні Українська Вікіпедія не відрізняється від інших. Слабкі і сильні сторони будь-якої Вікіпедії – це як два боки однієї медалі, тобто того факту, що Вікіпедію створюють волонтери і її може редагувати кожен. З одного боку, завдяки цьому Вікіпедія не є надійним академічним джерелом, бо текст кожної статті не проходить спеціалізованої перевірки професіоналами. Також через це деякі теми можуть бути висвітлені непропорційно погано, бо волонтери пишуть переважно саме про те, що їх цікавить. З другого боку, саме такий формат дозволив побудувати найбільшу енциклопедію в історії, зробити Вікіпедію настільки детальним і корисним джерелом для всього людства. Жодні інші спроби створити детальну енциклопедію не були такими успішними, як Вікіпедія.

– Ви з братом Захаром Процюком створили в «Телеграмі» канал, на якому переказуєте цікаві англомовні статті про технології, суспільство, культуру, історію і політику. Як виникла така ідея? Наскільки ці теми популярні серед молоді – ваших потенційних передплатників і читачів?

– Ми з Захаром давно любимо читати цікаві англомовні лонгріди (з англійської long read – «довге читання», «багато тексту». – Авт.), і тому завжди хотілося ділитися цікавими ідеями з іншими людьми. Тому створення каналу «The Old York Times» було логічним кроком, до якого ми давно йшли. Чому саме в «Телеграмі»? Бо це найефективніший спосіб створити інформаційний ресурс без особливих фінансових і ресурсних витрат.

Що стосується популярності цієї ідеї і нашого каналу, то, сподіваюся, вони підвищаться після публікації цього інтерв’ю. Якщо серйозно, то не можу сказати про всю молодь, але загалом молоді українці звертають дедалі більшу увагу на міжнародний досвід, тому ці теми справді доволі популярні. А загалом наша потенційна аудиторія не обмежується лише молоддю.

– Зважаючи на твою спеціалізацію «американістика та європейські студії», впевнена, що ти багато читаєш іноземних видань. Якою сьогодні постає Україна на сторінках іноземних ЗМІ, наскільки часто вони пишуть про нашу країну і в якому ключі?

– Здається, іноземні ЗМІ поступово втрачають інтерес до України, якщо порівнювати із 2014-2015 роками, бо ситуація в Україні стабілізувалася і якихось гучних подій не відбувається. Україні досі скоріше симпатизують, але брак значних позитивних змін у питаннях боротьби з корупцією призводить до того, що ці симпатії вже не такі сильні, як чотири-п’ять років тому.

– Недавно ти виступав в українських школах Нью-Йорка. Які враження на тебе справили ці навчальні заклади?

– Вражень від українських шкіл Нью-Йорка багато, але головне – я приємно здивований масштабами культурної діяльності тамтешньої української діаспори. Українські школи працюють переважно як суботні школи і не завжди можуть запропонувати вчителям високу конкурентну зарплату, тому здебільшого їх підтримують волонтери, які отримують символічні гроші. Але такі українознавчі школи є одним з головних способів збереження української культури за кордоном.

(Visited 42 times, 3 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9119

Бензопила і мурашина ферма: Що просять прикарпатські сироти в Миколая 23:20

Вже за кілька днів святий Миколай з помічниками принесе для сиріт подарунки, які зібрали під час традиційної благодійної акції. Як розповів у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо керівник БО «Мальтійська служба...

СМС від мера: як франківці можуть відключити рекламну розсилку 22:06

Жителі Івано-Франківська отримують СМС-повідомлення про головні події міста від міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Втім, такою функцією задоволені не всі. У соцмережі Vasyl Pryimak поділився черговими повідомленнями та поцікавився, як можна...

На Прикарпатті провели в останню путь ще одного Героя АТО (фоторепортаж) 21:41 1 коментар

На Прикарпатті провели в останню путь ще одного Героя АТО. Чоловік помер напередодні. Про це йдеться у дописі на сторінці Національного Корпусу Івано-Франківська: "Сьогодні, 12 грудня, у селі Жовчів Рогатинського...

Відома франківчанка стала тренером нового сезону шоу “Голосу країни” 21:19

Цієї суботи стало відомо ім’я одного з тренерів дев’ятого сезону шоу “Голос країни”. Ним стала популярна співачка з Івано-Франківська – Тіна Кароль. Про це йдеться на 1+1. Артистка стане зірковим...

Для хлопчика з Прикарпаття терміново потрібні донори на четвер 21:08

Увага! Терміново на завтра, 13 грудня потрібні донори. Чоловіки, віком 25-45 років з другою (2) групою крові, резус не важливий! “Дутковський Віталій 15 років. Уже 5 місяців Віталій бореться із...

У Франківську 100 таеквондистів взяли участь у підсумковій атестації (фотофакт) 19:27

Минулих вихідних у Івано-Франківську відбулася планова атестація на кольорові пояси обласного осередку Всеукраїнської асоціації спортсменів Таеквон-До І.Т.Ф. В іспиті взяли участь близько 100 таеквондистів з міста та області, пише "Репортер"....

Власники турбази на Прикарпатті готові віддати ведмедя, який напав на туристку 18:12 9 коментарів

На одній із баз відпочинку на Верховинщині на львів'янку напав бурий ведмідь. Тварина була в клітці, але змогла лапою дістатися відвідувачки. Звір роздер жінці руку і переламав кістки. У відпочинковому...

У Франківську письменник Євген Баран познайомив читачів зі своєю творчістю (фотофакт) 16:23 2 коментарі

Сьогодні, 11 грудня, в Івано-Франківську відбулася зустріч з письменником Євгеном Бараном в рамках проекту "Назустріч письменнику". Проект покликаний познайомити галичан з сучасною літературою краю, участь у ньому взяли 10 відомих...

У селі Росільна Богородчанського району люди самотужки ремонтують дорогу (фото + відео) 14:58

8 грудня в селі Росільна Богородчанського району Івано-Франківської області люди самотужки взялись ремонтувати дорогу. Після неодноразових спроб домовитись з обласним та районним управлінням ремонту доріг, громаді увірвався терпець. Люди вже...

Дитинство єврейської дівчинки, становлення артистки і головна сімейна драма: цікаві факти про відому франківчанку Тіну Кароль (фото+відео) 14:27

Тіна Кароль - найщиріша і чуттєвіша зірка вітчизняної естради, співачка, композитор і автор власних душевних пісень, з багатомільйонною армією шанувальників. Зараз Тіна Кароль – зразок стилю і жіночності, вона не...

Суджений-ряжений. Як на Прикарпатті на Андрія ворожать 14:15

Місяць грудень багатий на свята. І одним з найцікавіших, особливо для молоді, є свято Андрія, або як його ще називають у нас – Андрея. З давніх-давен в ніч із 12...

Франківська друкарня повністю відмовилась від поліетиленових пакетів на користь паперових 12:57

Напередодні свят студія друку “Паперівка” вирішила цілковито відмовитись від виготовлення фірмових пластикових пакетів. Так підприємство показує свою готовність до змін та підтримує ініціативу інших українських компаній щодо пошуку альтернативи традиційному...

Прикарпатських волонтерів нагородили високими відзнаками (фоторепортаж) 11:53

11 листопада в облдержадміністрації з нагоди Міжнародного дня волонтера відбулося урочисте нагородження волонтерів та бійців АТО, які відстоювали незалежність України. Вітаючи всіх від імені голови обласної державної адміністрації Олега Гончарука,...

“Батьки, повертайтесь додому”: франківці зняли кліп про заробітчан (відеокліп) 11:41 12 коментарів

Творча студiя “З понедiлка” зняла новий клiп про заробiтчанок. У вiдео вони закликають грoмадян України пoвернутись дoдoму дo свoїх сiмей та спiльно рoзбудoвувати Іванo-Франкiвськ i державу, передає WestNews. “Понад 28 тисяч...

На Прикарпатті продовжують облаштовувати дорогу національного значення (фотофакт) 11:13

11 грудня в Калуському районі склалися такі погодні умови, що дозволили продовжити розпочатий ремонт ділянки дороги загального користування державного значення Н-10 Стрий – Мамалига. А зокрема на 74 км автошляху...

Цієї ночі неподалік «Буковелю» трапилася пожежа на території приватної відпочинкової садиби 08:02

Цієї ночі неподалік «Буковелю» трапилася пожежа на території приватної відпочинкової садиби У ніч з вівторка на середу, о 00.33 годині, на території Яремчанської міської ради, в селі Поляниця, по вулиці...

Концерт і доповіді: студентам франківських училищ розповіли про соборність (фоторепортаж) 00:26

Сьогодні,12 грудня у приміщенні кіноконцертного залу «Арена-центр» відбулася Урочиста академія до 100-річчя відновлення Української державності на західноукраїнських землях, інформує Правда.іф. Під час заходу для студентів університетів, коледжів, професійно-технічних навчальних закладів...

У своїх мріях ти не один: відомий франківець Юрій Горбунов знявся у яскравому новорічному ролику (відео) 00:15

«У своїх мріях ти не один», — нагадує глядачам «1+1» у святкових роликах, героями яких стали зірки телеканалу. Телеведучі, актори та співаки, серед яких Алла Мазур, Олексій Душка, Юрій Горбунов,...

Зберегти ялинки у Карпатах: Як облаштувати дома альтернативну красуню (фото) 23:08

Незважаючи на зміну модних тенденцій та традицій святкування Нового року, головним атрибутом свята і досі залишається ялинка. Франківці вже починають наряджати вдома своїх красунь. Уподобання у кожного різні: хтось надає...

Український моряк Андрій Ейдер написав листа батькам на Прикарпаття з московської в’язниці (відеосюжет) 22:51 1 коментар

Двоє українських полонених моряків відповіли на листи ТСН з московської в’язниці “Матроська тиша”. “Важко сидіти в чотирьох стінах. Тисне”, – рідні кажуть, що читати подібні листи не просто. Деякі ж...
  • ріел ІФ виринаюча