Адміністратор Української Вікіпедії франківець Антон Процюк розповів про найпопулярніший україномовний сайт

Впевнена, що користувачі Всесвітньої павутини у всьому світі не уявляють свого життя без Вікіпедії.

Адже саме на цьому ресурсі є відповіді на безліч запитань та запитів — від біографічних даних про улюблених акторів чи співаків до історичних постатей та подій. Тому не дивно, що вільна енциклопедія входить до десятки найпопулярніших сайтів світу. А от Українська Вікіпедія є найпопулярнішим сайтом та найбільшою онлайн-енциклопедією українською мовою. В інтерв’ю з редактором та адміністратором Української Вікіпедії – студентом історичного факультету Київського національного університету ім. Т. Шевченка іванофранківцем Антоном Процюком розмовляємо про все, що пов’язано з українським мовним розділом вільної енциклопедії, а зокрема про найпопулярніші теми, авторів ресурсу, головні правила й особливості створення статей та багато іншого, пише Галичина.

– Для більшості людей Вікіпедія – це сайт, на якому є відповіді на тисячі запитів, своєрідний віртуальний довідник. На твою думку, що таке Вікіпедія?

– Якщо брати формальне визначення, то Вікіпедія – це вільна онлайн-енциклопедія, яку створюють волонтери. Якщо підійти до цього питання по-філософськи, то Вікіпедія – це спроба побудувати найбільшу в світі базу вільних знань, яка була би доступна кожній людині.

– Не таємниця, що це найпопулярніший україномовний сайт. А що найчастіше шукають, які статті найпопулярніші?

– Зазвичай найпопулярнішими є статті про найактуальніші для українців поняття: Україна, Тарас Шевченко, Львів, Київ… Або про ті теми, які сьогодні на слуху: популярні актори, співаки, фільми, герої новин тощо. Наприклад, п’ять найпопулярніших статей за жовтень цього року: «Шевченко Тарас Григорович» – це стабільно одна з найпопулярніших статей; «Поплавська Марина Францівна» – українська акторка, яка загинула у жовтні і тому була в новинах; «Хелловін» – сезонна популярність, бо припадає саме на жовтень; «Україна» – теж стабільно популярна; і «Перша світова війна», думаю, тут є дві причини популярності: більшою мірою те, що цю тему проходять у школі в жовтні, і меншою мірою те, що на жовтень-листопад цього року припадало 100-річчя завершення війни.

– Знаю, що ти став адміністратором вільної енциклопедії у 15 років, сьогодні тобі 20, наскільки Вікіпедія змінилася за цей час?

– Не сказав би, що за цей час були якісь революційні зміни. У 2012-2013 роках, коли я починав свою активність у Вікіпедії, її розвиток уже більш-менш стабілізувався. Тому за цей час вона просто зростала еволюційним шляхом. Наприклад, майже подвоїлася кількість статей. На осінь 2012 року в Українській Вікіпедії було близько 400 тисяч статей, нині їх понад 860 тисяч. Також значно розвинулася діяльність «Вікімедіа Україна» — громадської організації, яка підтримує і популяризує Українську Вікіпедію, але не керує нею.

– Про що була твоя перша стаття до Вікіпедії і чому вирішив стати одним із авторів її?

– Моя перша стаття називається «Атеїстична держава». У цьому немає якогось глибокого сенсу: я створив її не тому, що глибоко цікавився питаннями глобальних відносин Церкви і держави, швидше тому, що просто хотів створити якусь статтю. На той час мав дві головні мотивації стати автором Вікіпедії. По-перше, ідеалістична: хотілося зайнятися корисною справою і долучитися до розбудови вільних знань. По-друге, практична: написання статей для Вікіпедії є формою самоосвіти, оскільки чим більше ти пишеш про щось, тим краще вивчаєш цю тематику.

– Наскільки активно користувачі створюють статті чи додають інформацію? Чи справді кожен може бути автором вільної енциклопедії? Як це працює?

– Українську Вікіпедію редагують доволі активно: за останні 30 днів як мінімум одну дію — йдеться здебільшого про редагування статей — здійснили майже 3 тисячі людей. Від початку цього року було створено понад 60 тисяч нових статей. Однак найактивніше розширення Вікіпедії відбулося протягом перших шести-восьми років її існування, а нині воно більш-менш стабілізувалося.

Так, автором справді може бути кожна людина – потрібне тільки бажання дописувати і готовність дотримуватися правил Вікіпедії. Немає якоїсь окремої процедури для того, щоб стати її автором, просто берете і редагуєте, навіть необов’язково, хоч і бажано, реєструвати свій обліковий запис. Звісно, дуже добре до цього ознайомитися з базовими правилами Вікіпедії – але те, як будете це робити і скільки витратите часу, залежить тільки від вас.

– Чи існують правила до написання статей? Які вони?

– Існують, звичайно. Насправді правил доволі багато, тому спробую передати лише головну ідею. Ключовий принцип полягає в тому, що потрібно мати на увазі, що Вікіпедія є вільною енциклопедією. З цього вже випливає стиль статей – нейтральний, без особистої думки і власних оригінальних досліджень; критерії внесення до Вікіпедії: можна створювати статті тільки про значимі предмети, про які є інформація в авторитетних джерелах, тобто не можна писати про будь-кого; питання дотримання авторських прав й інші аспекти правил.

– Хто здебільшого дописує до Вікіпедії? Наскільки активно пишуть науковці?

– Якщо говорити в глобальному контексті, то демографічних даних щодо України досить мало, Вікіпедію переважно редагують люди від 17 до 40 років, здебільшого чоловіки і здебільшого із забезпечених верств населення, тобто ті, хто може собі дозволити виділити час на таке неоплачуване волонтерство. На жаль, жінки дописують до Вікіпедії досить мало. Близько 80-85 відсотків редакторів Вікіпедії є чоловіками. Нині ми намагаємося змінити це і заохотити якомога більше жінок дописувати до Вікіпедії.

Науковці і загалом люди, які займаються інтелектуальною діяльністю, становлять доволі значну частку редакторів Вікіпедії. Як сказав колись співзасновник Вікіпедії Джимбо Вейлз, «люди, яких приваблює написання енциклопедії для власного задоволення, зазвичай є доволі розумними». Однак це не означає, що науковці пишуть лише про те, що стосується їхніх професійних інтересів. Все-таки більшість статей Вікіпедії створили аматори, а не професіонали у відповідних сферах.

– Які сфери і теми потребують ширшого та професійного висвітлення?

– Якщо коротко, то всі сфери і теми. Наповнення Вікіпедії є постійним процесом, який ніколи не зупиняється. Будь-яка стаття могла би бути ще кращою і ще досконалішою, і цей процес покращення та вдосконалення постійно триває.

– Наскільки Українська Вікіпедія розвинена порівняно з іншими мовними версіями?

– Якщо так порівнювати, то Українська Вікіпедія не належить до лідерів, але розвинута доволі непогано: посідає 16-те місце за кількістю статей і має значно більше публікацій, ніж, наприклад, угорський, румунський чи болгарський мовні розділи. За «глибиною» статей, це технічний критерій, який приблизно оцінює якість усіх статей, та за загальною популярністю українці трохи нижче, але все одно глобально в перших рядах, якщо врахувати, що загалом є майже 300 мовних розділів Вікіпедії.

– Якщо порівнювати українську та російську Вікіпедії, то одразу ж впадає у вічі те, що російськомовні статті повніші. Чому наша Вікіпедія програє їхній?

– Можна шукати багато докладних пояснень цього, але, на мою думку, все зводиться до простого демографічного факту. На жаль, українською мовою розмовляє в десятки менше людей, ніж російською. Відповідно у Російської Вікіпедії більше потенційних дописувачів, а отже, і більша кількість статей та вища їхня якість.

– На твою думку, в чому слабкі і сильні сторони Української Вікіпедії?

– У цьому питанні Українська Вікіпедія не відрізняється від інших. Слабкі і сильні сторони будь-якої Вікіпедії – це як два боки однієї медалі, тобто того факту, що Вікіпедію створюють волонтери і її може редагувати кожен. З одного боку, завдяки цьому Вікіпедія не є надійним академічним джерелом, бо текст кожної статті не проходить спеціалізованої перевірки професіоналами. Також через це деякі теми можуть бути висвітлені непропорційно погано, бо волонтери пишуть переважно саме про те, що їх цікавить. З другого боку, саме такий формат дозволив побудувати найбільшу енциклопедію в історії, зробити Вікіпедію настільки детальним і корисним джерелом для всього людства. Жодні інші спроби створити детальну енциклопедію не були такими успішними, як Вікіпедія.

– Ви з братом Захаром Процюком створили в «Телеграмі» канал, на якому переказуєте цікаві англомовні статті про технології, суспільство, культуру, історію і політику. Як виникла така ідея? Наскільки ці теми популярні серед молоді – ваших потенційних передплатників і читачів?

– Ми з Захаром давно любимо читати цікаві англомовні лонгріди (з англійської long read – «довге читання», «багато тексту». – Авт.), і тому завжди хотілося ділитися цікавими ідеями з іншими людьми. Тому створення каналу «The Old York Times» було логічним кроком, до якого ми давно йшли. Чому саме в «Телеграмі»? Бо це найефективніший спосіб створити інформаційний ресурс без особливих фінансових і ресурсних витрат.

Що стосується популярності цієї ідеї і нашого каналу, то, сподіваюся, вони підвищаться після публікації цього інтерв’ю. Якщо серйозно, то не можу сказати про всю молодь, але загалом молоді українці звертають дедалі більшу увагу на міжнародний досвід, тому ці теми справді доволі популярні. А загалом наша потенційна аудиторія не обмежується лише молоддю.

– Зважаючи на твою спеціалізацію «американістика та європейські студії», впевнена, що ти багато читаєш іноземних видань. Якою сьогодні постає Україна на сторінках іноземних ЗМІ, наскільки часто вони пишуть про нашу країну і в якому ключі?

– Здається, іноземні ЗМІ поступово втрачають інтерес до України, якщо порівнювати із 2014-2015 роками, бо ситуація в Україні стабілізувалася і якихось гучних подій не відбувається. Україні досі скоріше симпатизують, але брак значних позитивних змін у питаннях боротьби з корупцією призводить до того, що ці симпатії вже не такі сильні, як чотири-п’ять років тому.

– Недавно ти виступав в українських школах Нью-Йорка. Які враження на тебе справили ці навчальні заклади?

– Вражень від українських шкіл Нью-Йорка багато, але головне – я приємно здивований масштабами культурної діяльності тамтешньої української діаспори. Українські школи працюють переважно як суботні школи і не завжди можуть запропонувати вчителям високу конкурентну зарплату, тому здебільшого їх підтримують волонтери, які отримують символічні гроші. Але такі українознавчі школи є одним з головних способів збереження української культури за кордоном.

(Visited 52 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8571

загрузка...

В Івано-Франківську ходою та панахидою вшанували загиблих добровольців (фоторепортаж) 22:06

У неділю, 17 березня у центрі Івано-Франківська об'єднані націоналістичні сили провели Віче із закликом до чесних виборів та проти підкупу та фальсифікацій. Зі сцени до франківців звернулись представники ВО «Свобода» Богдан Бенюк,...

В мережі опублікували досі невідомі фотографії мешканців Коломиї 1930 років (фоторепортаж) 21:47

В мережі Інтернет вдалось натрапити на нові невідомі раніше світлини мешканців Коломиї, датовані 1930-ми роками. Як виявилось в описі до колекції був зазначений цікавий факт. Фотографії були в приватній колекції...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль похизувалась пишним бюстом у корсеті (фотофакт) 21:19

Українська співачка Тіна Кароль продовжує зачаровувати прихильників у соціальних мережах новими знімками з розкішних фотосесій. Нове звабливе фото Тіна опублікувала на своїй сторінці в Instagram. Автором світлини виступив український фотограф...

Скандальна франківська будівельна компанія намагається забудувати берег Бистриці, який навіть не захищений дамбою (фоторепортаж) 21:07 2 коментарі

На початку лютого будівельна компанія "Вертикаль" оголосила про старт продажу квартир у наймасштабнішому житловому комплексі Івано-Франківська "Місто Станиславів". Наразі відомо, що нове містечко на 75 будинків буде розміщуватись в Чернієві на...

Технічний нокаут: Іван Вульчин здобув перемогу на професійному турнірі в Чехії (фото+відео) 19:53

Титулований франківський боєць змішаних стилів Іван Вульчин (5-3-0) здобув красиву перемогу на професійному турнірі серії FNX в чеському Брно, інформує WestNews. Наш спортсмен зустрічався із знаним чеським майстром змішаних єдиноборств...

У кондуктора є план. Польові дослідження франківських тролейбусів 18:51

За день на своєму робочому місці ці люди дізнаються усі новини світу, країни, міста, вулиці. Їх можуть лаяти, їм можуть вилити душу. Касири-контролери у тролейбусах – ще ті міцні горішки, пише...

У Калуші на кладовищі загорілись могили через спалювання сухої трави 18:12

На території кладовища на Височанці у Калуші через спалювання сухої трави сталась пожежа. Місцеві мешканці самостійно погасили пожежу, передають "Вікна". Рятувальники застерігають суворо дотримуватися правил пожежної безпеки та не провокувати пожеж в...

Якими побачили гуцулів у Європі в 1939 році (відеофакт) 16:23

Канал British Pathé регулярно публікує різноманітні історичні відео. У відео про гуцулів, яке триває півтори хвилини, голос за кадром розповідає, як у першій половині минулого століття одягались гуцули, як усім...

Канікули в Італії: зірковий франківчанин Юрій Горбунов опублікував романтичне селфі з дружиною (фоторепортаж) 15:44 1 коментар

Зіркова пара Юрій Горбунов та Катя Осадча проводять вікенд в Італії. Для відпочинку сімейна пара обрала мальовничий регіон Апулія. Судячи з романтичних фото на фоні місцевих пейзажів, якими ведучі поділились...

Зіркова прикарпатка Міка Ньютон показала нові фото зі свого розкішного весілля (фоторепортаж) 15:12

Відома співачка і учасниця "Євробачення" Міка Ньютон в своєму Instagram опублікувала нові весільні фото. Обранцем дівчини став власник модельної агенції Saint Agency Кріс Сааведра, пишуть Версії. Весілля відіграли ще у...

Шестирічній дівчинці з Калуша Соломійці Хемій потрібна допомога для боротьби з недугою 14:58

Лікування потребує шестирічна дівчинка Соломійка Хемій. Рідні благають усіх небайдужих про допомогу. В тримісячному віці дівчинці встановили невірний діагноз та призначили лікування, після якого дитина почала завмирати й у неї стався параліч лівої сторони....

Як Руслана в Тель-Авіві хвилями заряджалася (фото) 14:37

Співачка Руслана, яка вже давно пропагує використання виключно природної енергії, у пошуках нових ідей подалася до Тель-Авіва. Там артистка потрапила на хвильову станцію Eco Wave Station, що трансформує кінетичну енергії хвиль....

На аукціон виставили футболку з автографом Коноплянки, щоб допомогти дворічному франківцю 14:27

Дворічний франківець Сашко Мазурик бореться за життя – у хлопчика рідкісне захворювання – синдром Віскота-Олдріча, і єдиний порятунок дитини – трансплантація стовбурових клітин кісткового мозку. Сашка готова прийняти одна з...

Прикарпатка стала переможницею конкурсу краси «Міс Європа» (фоторепортаж) 13:41 4 коментарі

Нещодавно стало відоме ім’я новообраної “Міс Європа” – нею стала прикарпатка Ірина Гарасимів, яка представляла Україну на конкурсі, що проходив у Бейруті (Ліван). Ірина народилась у Болехові. Нещодавно дівчині виповнилось...

Юний франківець став чемпіоном України із класичних шахів 13:11

У Чернівцях 4-15 березня у місцевому виші відбувалися Фінали Чемпіонатів України зі класичних шахів сезону 2018–2019 років. Франківець Юліан Мальований став чемпіоном України. 24 найсильніших юних шахістів України – 12...

Відомий журналіст презентував в Івано-Франківську книгу про національну перспективу України (фоторепортаж) 12:57

Видавець, журналіст, громадський діяч, публіцист і один із лідерів бандерівського середовища в Україні Віктор Рог 16 березня презентував книгу в Івано-Франківську книгу “Ієрархія національних пріоритетів”. Робота складається з репортажів та інтерв’ю за...

Прикарпатського футболіста викликали до лав збірної України 12:26

Новачок футбольного клубу “Калуш” Олег Веремієнко вирушить на навчально-тренувальні збори збірної України U-20. Наставник юнацької збірної України U-20 Олександр Петраков оприлюднив список гравців, що вирушають на збори “синьо-жовтої” дружини до...

Віче за чесні вибори провели у середмісті Івано-Франківська (фоторепортаж) 11:41 1 коментар

У неділю, 17 березня, на Вічевому майдані сотні франківців зібралися на віче за чесні вибори в Україні. Про це у мережі Фейсбук написав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, який також...

На Незалежності триває капремонт двору (фоторепортаж) 11:13

У дворі на вул. Незалежності 152-152а тривають роботи з облаштування двору. У минулому році тут вже встигли провести часткову заміну інженерних мереж. Зокрема, прокладено нову каналізацію та дощові колодязі. Наразі...

На території Вірменської церкви палили сміття. Гасити вогонь довелося рятувальникам (фото+відео) 10:55 1 коментар

Пожежа трапилася у неділю, 17 березня, близько 19:00.  На подвір’ї позаду Вірменської церкви запалили велике багаття, яке згодом вийшло з-під контролю. Прилеглі вулиці повністю заполонив дим, інформує “Галка” з місця...
  • ріел ІФ виринаюча