Ангела Меркель у Сочі: як купити Україну?

Новий німецький уряд почав доволі відчутно коригувати зовнішню політику ФРН. Ці коректури стають дедалі виднішими, і тепер, після візиту Ангели Меркель до Сочі, на зустріч з Володимиром Путіним, про них можна говорити цілком впевнено.

Ангела Меркель і Володимир Путін

Чотири роки поспіль “Залізна фрау” була головною супротивницею Путіна в Європі. Саме вона збудувала й усіма силами зміцнювала антипутінський “фронт” в Євросоюзі, саме вона “проштовхувала” та втримувала санкції, запроваджені за військову анексію українського Криму. В той час, як адміністрація США, очолювана Бараком Обамою, здалеку обурювалася російськими діями та погрожувала пальчиком – Ангела Меркель мало не голими руками втримувала Путіна від широкомасштабної агресії проти України, вигадувала численні дипломатичні формати та ще й воювала на “внутрішньому фронті” проти власних підприємців, яким шо Крим, шо Рим – аби гешефт з Росією процвітав.

Що ж сталося тепер? Куди поділася ота непохитна канцлерка, яка в минулі часи, почувши, що за пару днів до її візиту до Сочі “поперед батька в пекло” показово причвалав Башар Асад, просто скасувала б свою подорож до Росії? Де та європейська “фрау доктор”, яка свого часу констатувала в Путіна шизофренію, заявивши, що той “живе в якомусь своєму, власному світі”? Нині вона залюбки сидить в кріслі, ще теплому від сідниць сирійського диктатора, розповідає про “необхідність діалогу з Москвою” та демонструє солідарність із Путіним, принаймні, в двох важливих питаннях: будівництво газогону “Північній Потік-2” та збереження угоди з Іраном щодо його військової ядерної програми, незважаючи на вихід з неї США.

Насправді, нема сенсу давати на ці питання просту відповідь – мовляв, власні економічні інтереси перш за все, за копійку й батька рідного продасть, і все таке інше. Бо це не так – доведено практикою. Якби оті власні економічні інтереси були б найоголовнішими – то жодних санкцій проти Росії просто не було б. Навіщо? Зітхнути, висловити занепокоєність – і продовжити торгівлю. Якби головним був російський “длінний рубль” – не було б чотирирічної перманентної війни Меркель з “капітанами бізнесу”, лідерами компаній Siemens, BASF та Bayer AG – вона б просто дозволила їм робити все, що вони забажають.

То чому ж тепер Ангела Меркель надсилає до Києва й Москви одного з своїх найвірніших “солдатів”, мінистра економіки Петера Альтмайєра, аби той вмовив український уряд не чинити більш опору будівництву того газогону, а російську владу – піти на поступки та гарантувати (як підкреслював Альтмайєр в Києві – разом із Євросоюзом), що після збудування ПП2 Україна збереже газовий транзит через свою ГТС?

Насправді, причин в такої поведінки кілька. З них можна виділити дві найголовніших. Давайте їх розглянемо.

У кожного є дядько Сем

Можна стверджувати, що наразі й в Німеччини, і в Росії є один на двох головний біль – і звуть його Дональд Трамп. Це він, такий-сякий немазаний, видає на-гора все нові й нові санкції проти Росії, взагалі не порадившись із Німеччиною. Це він погрожує вкрай неприємними наслідками будь-якій європейській компанії, яка візьме участь в будівництві “Північного Потоку-2”. Це він, зрештою, знову запроваджує санкції проти Ірану, незважаючи на палке бажання європейців вірити в те, що Тегеран – білий та пухнастий… вірити попри будь-які факти. Поганий Трамп, не наш Трамп.

Власне, насправді, можливо, той Дональд Трамп і хотів би бути хорошим, дружити з Путіним і все таке інше, але йому не дають цього робити його власні однопартійці: жорсткі, непримиренні республіканські “яструби”, які чудово розуміються на тому, як приборкувати бандитів і як не зважати на миролюбні рефлексії добрих, дружніх, але вкрай слабких та потребуючих американського захисту європейських союзників. Тому зараз, коли оті злі республіканці, скажімо, поставили питання щодо російського газогону руба: хто його будуватиме, той із санкціями справу матиме – єдина можливість для німців викрутитися з неприємної ситуації полягає в тому, аби вмовити… ні, не американців – ті свою позицію окреслили чітко та недвозначно. Українців. Якщо Україна раптом скаже – а, мовляв, будуйте, ми не заперечуємо – то тоді, виходить, Америці нема чого комизитися, нема за кого вступатися, чи не так?

Щоправда, досі Україна нічого такого не каже – навпаки, збирає східноєвропейський “антигазогонний” фронт, протестує, апелює до тієї ж Америки… Отже, треба її якось вмовити, влестити. Проблема полягає лише в тому, що навіть вмовляння якось не виходять: Путін не підіграє. Його просять – мовляв, скажи, що Україні буде залишено транзит, а він каже – буде залишено… якийсь невеличкий… якщо це буде економічно вигідно. Ну, що поробиш – німецькі видання, близькі до уряду, підхоплюють та сиплють заголовками: “Путін пообіцяв зберегти транзит газу через Україну!”. Що тут скажеш – отак пообіцяв. Колись він обіцяв українцям недоторканість кордонів та територіальну цілісність.

Втім, навряд чи заголовки німецьких газет справді призведуть до того, що США змінять свою позицію щодо “Північного Потоку-2”. Напередодні візиту Меркель до Сочі адміністрація Білого дому окремо звернулася до європейських компаній та нагадала: “Хто будує – той бідує”. Тому й доводиться зацікавленим німцям влаштовувати “човникову дипломатію”: то Альтмайєр до Києва приїхав, то на Держсекретарку міністерства економічного співробітництва ФРН Марію Флахбарт чекають, а то сам президент Німеччини, відомий “друг Путіна” та великий прихильник того газогону, Франк-Вальтер Штайнмайєр у гості зібрався…

Бо зацікавленість в газогоні в німців – дуже велика. І, найцікавіше – вона має, скоріш, не економічний, а політичний характер. Насправді, газу в Німеччини вистачає навіть без тієї другої гілки “Північного Потоку”. Є український та білоруський транзит, є постачання з країн Азії, є LNG-термінал, який приймає скраплений газ із Африки та обох Америк… Але факт полягає в тому, що всередині ЄС відбуваються великі зміни: нові країни виходять наперед та затьмарюють ведучу роль, яку досі відігравала в Євросоюзі саме Німеччина (недарма ж її називали “локомотивом Європи”). І, аби зберегти цю ведучу роль, німецькі можновладці намагаються підкріпити її багатьма засобами. Один з них – намагання захопити позицію головного європейського нафтогазового хабу. Буде збудовано ПП-2 – буде з Німеччини “перший серед рівних”, не буде – то й не буде.

“Я втомилася. Я іду”

Друга ж причина такої “путелюбності” німецької канцлерки – спекулятивного характеру. В Німеччині все частіш можна почути, що Ангела Меркель… збирається у відставку. Незрозуміло – чи то достроково, а чи, так би мовити, “регулярно”, але в будь-якому разі, зрозуміло, що ні на який наступний термін вона не піде. Вона й на цей зголосилася лише тому, що не знайшлося в лавах ХДС/ХСС достойника, який зміг би стати її наступником та перемогти на виборах.

Тому, суперзавдання як її самої, так і її однопартійців – максимум за чотири роки підготувати та висунути наперед нового лідера для консерваторів. Лідера, який зміг би повести за собою партію та компенсувати ті жахливі втрати, які вона понесла на минулих виборах. Харизматичного, енергійного – такого, якою була сама Ангела Меркель, коли стала першою в історії жінкою на посаді німецького канцлера. І є всі ознаки, що над “ліпленням” такого лідера вже потужно працюють: їм має стати 68-річний Горст Зееґофер – колишній прем‘єр-міністр Баварії, лідер “сестринської” партії ХСС, нині – міністр внутрішніх справ Німеччини. Саме йому надали право жорстко “розбиратися” з арабськими біженцями, яких “запросила” в країну Меркель (він вже запровадив цілу низку жорстких показових заходів проти них, серед яких – пілотний проект створення “фільтраційних таборів”). Саме він позиціонує себе, як послідовний відстоювач ведучої ролі Німеччини в Європі та прихильник “відокремлення від США”.

І так вже сталося, що саме до цього іміджу “правого силовика”, “рішучого лідера” й такого іншого належать… неприкриті симпатії до Путіна. Зееґофер – відомий в Німеччині “друг Путіна”, він неодноразово критикував санкції, він постійно пропонував якісь “поступові скасування” та все таке інше. Щоправда, з іншого боку – він же, в якості баварського прем‘єра, вибудував у своїй федеральній землі хіба що не найкращі в усій Німеччині стосунки з Україною, але з пісні слів не викинеш: Зееґофер виступає за стосунки з Росією в режимі business as usual, незважаючи ні на які анексії та гібридні війни.

Можливо, саме тому Ангела Меркель і “вистелює червоного килима” Зееґоферу, підтримуючи його пропутінські настрої та апелюючи за діалог з Кремлем. Щоправда, Кремль, зі свого боку, аж ніяк не може не похизуватися тим, що з ним бодай хтось почав говорити по-людськи: це одразу почало називатися в російській пресі “Путін показав переляканій Меркель, хто є хазяїн!”. Ну, не розуміють московити рівноправ‘я: в них або хазяїн – або раб. Третього не дано.

Що ж, в такому розрізі – навряд чи період “потепління” продовжиться й далі. Скоріш за все, він буде короткостроковим. Питання лише – якої шкоди він встигне завдати Україні?

Автор: Борис Немировський

Джерело

(Visited 167 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6352

Аксьонов вказав, хто саме допоміг окупувати Крим – публікацію одразу ж видалили 16:30 4 коментарі

8 грудня міський голова російського міста Пскова Іван Цецерський повідомив, що під час особистої зустрічі представник окупаційної влади Криму Сергій Аксьонов подякував псковським десантникам за "умілі дії" під час анексії...

Відмінників немає. Які оцінки заслужили міністри уряду Гройсмана 15:38

За месяц до конца года журнал «Фокус» традиционно подводит итоги работы правительства, оценивая эффективность чиновников по 12-бальной шкале. Издание проанализировало деятельность всех членов Кабмина, а также руководителей важных государственных ведомств,...

Легіонери "Динамо" "засвітилися" з алкоголем та кальяном перед матчем Ліги Європи: відео 15:06

Легіонери "Динамо" голосно відсвяткували перемогу над "Карпатами" (4:0) і завершення першої частини української Прем'єр-ліги. У соціальних мережах з'явилося кілька відеороликів про те, як іноземні гравці киян відзначають успіх. На відео...

Порошенка "підловили" у супермаркеті (фото) 14:37 6 коментарів

Діти жителя столиці сфотографувалися із президентом і його дружиною.Пише Главком Президента Петра Порошенка помітили у супермаркеті в столиці. Відповідне фото опублікував у соцмережі житель Києва Андрій Бурахович. За словами дописувача, його...

Телевізор і вибори. Кого підтримують Ахметов, Пінчук, Коломойський і Фірташ 14:05

Кожен великий олігарх в Україні уявляє себе медіамагнатом. В руках Ріната Ахметова, Ігоря Коломойського, Дмитра Фірташа, Сергія Льовочкіна, Віктора Пінчука, Петра Порошенка та інших зосереджені популярні телеканали, радіостанції, інтернет-видання і...

Нові ціни у 2019-му: що подорожчає в Україні з нового року 13:36 2 коментарі

У 2019 українців чекає зростання цін майже на 8%. Такі цифри закладені в офіційному прогнозі, який відображений в прийнятому бюджеті на 2019 рік, повідомляє Facenews.ua. Опалення подорожчає на 17−70% вже в січні. В результаті подорожчання газу на 23,5% в Україні перерахують тарифи на опалення і гарячу...

Приватизація Центренерго ставить хрест на розвитку шахт Львівсько-Волинського басейну – Ляшко 13:29 3 коментарі

Після приватизації «Центренерго» державні шахти опиняться на межі закриття, адже втратять ринок збуту і зіткнуться з погіршенням економічної та соціальної ситуації. Так лідер Радикальної партії України народний депутат Олег Ляшко...

«Російське Різдво»: відомі українські співачки виступили в Москві (відео, фото) 13:04 2 коментарі

Скандальні співачки з України виступили на російському новорічному шоу «Російське різдво», яке організувало «Російське радіо». Співачки Ані Лорак, Віра Брежнєва і «ВІА Гра» виступили в новорічному шоу «Російське різдво» у Москві, яке відбулося в «Крокус Сіті Холі»...

Якою буде вартість долара до кінця року 12:35 3 коментарі

Причин для значного подорожчання долара немає. Валют а коливатиметься у межах 28-28,5 грн/$. Якщо попит не буде спровокований зовнішніми факторами, гривня в кінці року може бути "міцнішою", ніж восени. "В...

Зима скоро повернеться: синоптики розповіли про зміну погоди 12:03

Сльота, вітряна і дощова погода протриматися в Україні ще кількаднів, але потім синоптики обіцяють морозну погоду. Пише  СЕГОДНЯ.ua Протягом практично всього тижня по всій території України будемо хмарно. Циклон, який увірвався з південногозаходу, ще на п'ять днів затягне країну дощами з мокрим снігом, але в деяких областях іноді буде безопадів. У вівторок, 11 грудня, західні, північні і частина центральних областей будуть безопадів, але очікується сильна хмарність. А мокрий сніг з дощами зміститься направобережжі центральної України і на схід країни. Температурний режим практично не зміниться. Є ймовірність похолодання на 1-2 градуси. У середу, 12 грудня, мокрий сніг з дощами знову повернеться на захід, в центр і напівніч України. А східні і південні регіони затягне хмарами, але опадів не прогнозують.Температура повітря буде на рівні попереднього дня. У четвер, 13 грудня, похолодає на 1-2 градуси і мокрий сніг з дощами все ще будуть панувати над західними, центральними і північними областями України. На решті території синоптики прогнозують мінливу хмарність, а місцями навіть сонячну погоду без опадів. У п'ятницю, 14 грудня, дощі і мокрий сніг покинуть територію України. По всій країні прогнозують суху і сонячну погоду з мінливою хмарністю. Температурний режим зрушиться в бік похолодання. А ось справжнє похолодання прийде в Україну вже в суботу, 15 грудня. Про це повідомила синоптик Наталія Діденко. За її словами, воно настане після того, як Україна покине циклон, що приніс мокрий сніг з дощами.

Військові збори резервістів: скільки грошей заплатять українцям 11:34 7 коментарів

Резервістам, які проходять військові збори, виплатять середню зарплату на підприємстві, де вони працюють. Окрім того, резервісти отримають низку додаткових виплат. Про це повідомляє Facebook-сторінка Сухопутних військ ЗСУ. 24 канал повідомляв,...

Обирай свій майбутній дім у житловому комплексі «Княгинин Парк» 11:10

Будівельна компанія «Франківський дім» пропонує своїм клієнтам нове житло в центральній частині Івано-Франківська, в тихому та затишному мікрорайоні «Княгинин». Житловий комплекс «Княгинин Парк» - це оптимальне співвідношення ціни, якості будівництва та...

Чому українці краще ставляться до Брежнєва, ніж до Бандери 11:02 4 коментарі

Директор Українського інституту національної пам’яті Володимиром В’ятрович, пояснив, чому, за даними соціологічного опитування, генеральний секретар ЦК КПРС Леонід Брежнєв виявився популярнішим серед українців, аніж лідер ОУН Степан Бандера. Про це...

Як стримати агресію Росії в Азовському морі: дипломат назвав дієвий спосіб 10:33 1 коментар

Дієвим засобом стримування Росії буде зупинка будівництва спільного російського-німецького газопроводу "Північний потік-2". Якщо проект не реалізують, це буде дуже болюче для Путіна. Таку думку 24 каналу висловив дипломат, експерт "Майдану...

Переворот або бунт росіян: Чубаров озвучив сценарії знищення Путіна 10:01 3 коментарі

Президент Російської Федерації Володимир Путін може втратити владу в країні у результаті перевороту своїх близьких соратників і бізнесменів, або через масові протести росіян. Таку думку висловив голова Меджлісу кримськотатарського народу...

СБУ: РФ використовує Московський патріархат у війні проти України 09:47 1 коментар

Служба безпеки України презентувала серію спеціальних інформаційних буклетів, перші два випуски яких присвячені терористичній діяльності спецслужб РФ в Україні та використанню Росією у гібридній війні релігійних структур Московського патріархату. Про...

Ціни на бензин продовжують знижуватися 09:13 1 коментар

За 8-9 грудня середня ціна бензину і дизельного пального на АЗС опустилася на 13-14 копійок за літр. Про це повідомили в "Консалтинговій групі А-95" з посиланням на ціновий моніторинг роздрібного...

Депутати пропонують звільнити від податків деякі "євробляхи" 08:24

Група нардепів зареєструвала законопроекти про звільнення від адмінвідповідальності та сплати податків волонтерів, які ввозили авто на іноземній реєстрації для передачі військовим на Донбас. Відповідні законопроекти №9382 та №9383 про внесення змін до Митного...

Путін мусить вторгнутися в Україну, - Глен Грант 07:51 3 коментарі

Він ще не готовий. Але є чіткі свідчення про його підготовку Ця стаття була написана британським полковником у відставці, військовим експертом УІМ Гленом Грантом, колишнім радником міністра оброни України. Він...

Метью Брайза: Після Азову політична війна з Росією наблизилась до Рубікону 06:46 1 коментар

Метью Брайза, екс-радник держсекретаря США, директор у справах Європи та Євразії у Раді Нацбезпеки (2001-05 рр.) в програмі телеканалу Еспресо "Студія Захід з Антоном Борковським" про червоні лінії, які Захід...
  • ріел ІФ виринаюча