«Бандера наш». Як розвиватимуться далі події між Варшавою і Києвом

Рада дала відповідь полякам. Пише Главком.

Історія з польським «антибандерівським» законом триває. У вівторок Верховна Рада схвалила  заяву у зв’язку з так званим «антибандерівським законом», прийнятим Сеймом і Сенатом Польщі.

Нагадаємо, цей документ вносить зміни до закону про Інститут національної пам’яті та інших законодавчих актів сусідньої країни. Зокрема, встановлює  заборону на пропаганду в країні ідеології українських націоналістів та відповідальність, в тому числі, кримінальну, за заперечення їхніх злочинів. Також законом вводиться кримінальна відповідальність за твердження про пособництво поляків нацистам у роки Другої світової війни, у тому числі, про причетність поляків до Голокосту. А це вже викликало обурення Ізраїлю.

Сьогоднішнє звернення Ради до поляків мало, скоріше, ритуальний характер. Воно навіть пришвидшило запуск антиукраїнського закону в дію – цього ж дня польський президент Анджей Дуда заявив, що підпише скандальний закон і спрямує його до Конституційного суду. При цьому він під час спеціального звернення у президентському палаці у Варшаві зробив компромісні паси у бік Ізраїлю, а от на претензії України жодним словом не зреагував.

Заява, що була прийнята Радою, насправді, максимально обходить гострі кути (альтернативний проект звернення, підготовлений позафракційними депутатами від «Свободи» та іншими, мав більш жорсткіші формулювання).

Українські депутати оголосили про своє «розчарування та глибоку стурбованість» діями Варшави, недопустимість подвійних стандартів, розгортання антиукраїнських настроїв та створення атмосфери тиску та залякування. Не обійшлось без згадки спільного ворога – «російського агресора і окупанта». Також українські парламентарі акцентували на Декларації пам’яті і солідарності від 20 жовтня 2016 року, якою відзначено боротьбу українських і польських національних сил антикомуністичного руху опору, які створили моральну основу для відновлення незалежності держав. Верховна Рада і польський Сейм тоді погодилися з необхідністю активізації неупереджених історичних досліджень та стримування сил, які ведуть до суперечок в наших державах. Але підписаний Дудою радикальний закон цю декларацію фактично нівелює.

Тепер питання, як саме цей польський закон буде працювати. За ним, якщо увімкнути фантазію, можна саджати або оголошувати в міжнародний розшук будь-кого, хто лайкнув «неправильний», на думку польської Феміди, пост в соцмережах або поширив світлину з бандерівською символікою. Враховуючи кількість українських заробітчан в Польщі, переважно з західних областей, з притягненням їх до відповідальності за бажання проблем не виникне.

Або ж резонансний закон має більше внутрішньополітичне значення для правлячої партії «Право і справедливість». У Варшаві вирішили дістати з шухляди антиукраїнську тему, аби перебити журналістське розслідування щодо сучасних польських правих рухів, які не особливо соромляться святкувати день народження Адольфа Гітлера. Тому «ПіС» і витягнула на світ Божий проект правок до закону про Інститут національної пам’яті правопопулістського Руху Павла Кукіза, але до його практичного використання справа просто не дійде

Таке відволікання уваги вже призвело до гучного міжнародного скандалу з Ізраїлем, де зміни сприйняли дуже болісно як виключне пропольське сприйняття історії та ототожнили з черговим прикладом зародження нацизму. Була інформація, що в Ізраїлі навіть роздумують щодо відкликання свого посла з Варшави.

У Києві до таких радикальних кроків не готові і поки обмежуються «глибоким занепокоєнням». Але якщо закон дійсно запрацює і за пропаганду бандерівської ідеології (в її польському розумінні) нашим співвітчизникам почнуть давати тюремні строки, відносини України та Польщі отримають величезне випробування.

«Главком» поспілкувався з депутатами різних політичних сил і зібрав прогнози того, як події між Варшавою і Києвом розвиватимуться далі.

Польща зробила гірше, перш за все, собі

 

Андрій Іллєнко, позафракційний

Дуже погано, що це безглуздя сталося. Насправді стратегічно Польща зробила гірше, перш за все, собі: сваритися з Україною, причому під абсолютно надуманим штучним приводом – це історично категорично не вигідно Польщі. Не знаю, чи будуть вони виконувати цей закон. Якщо виконувати, то що – мільйони українців, які не згодні з польським трактуванням історії, оголошувати злочинцями? Чи це буде такий інструмент політичного тиску? Це просто помилка, яка, як казав Наполеон, гірше, ніж злочин. В Кремлі, безумовно, буде пиятика з цього приводу, тому що Росія досягає своїх цілей і руками польських політиків їй це вдається бездоганно.

Думаю, все-таки рано чи пізно зміниться ситуація в Польщі та і в самій Україні з’явиться влада, яка буде ставати за національні інтереси, а не торгувати ними і терпіти ці приниження. Добре, що Верховна Рада сьогодні обрала хоч якусь позицію. Особисто я не планував і не планую поїздок до Польщі, але мене більше турбує доля сотень тисяч українців, які зараз там знаходяться, і чи не будуть цих людей переслідувати за якісь пости в соцмережах чи перепощування фотографій, які комусь в Польщі не сподобаються. Тобто Польща нав’язує українцям трактування української історії. Але в цій ситуації я продовжую бути стриманим оптимістом, бо Україна і Польща приречені мати, як мінімум, співпрацю. Але деякі польські політики виглядають корисними ідіотами, які не відають, що творять. Або відають, бо є російською агентурою.

Ми апелюємо до здорової частини польського суспільства

Дмитро Тимчук, «Народний фронт»

Надалі чекаємо на реакцію тверезомислячого польського політикуму, але надії мало. Правлячі польські еліти не налаштовані на історичний діалог. У зверненні Верховної Ради дуже коректно згадано декларацію 2016-го року, підписану між Україною і Польщею, яка мала б поставити всі крапки над «і» в історичних суперечках і перевести їх з політичної площини в спільну роботу над певними історичними подіями для формування спільної позиції. Ініціатори польського законопроекту на жодну секунду не врахували дух і букву цієї декларації і переслідують свої політичні цілі. Зрозуміло, що дії Верховної Ради не можуть мати якісь правові наслідки на території іншої держави, але ми апелюємо до здорової частини польського суспільства і політикуму. Певен, що радикальна частина польського суспільства не настільки велика.

Ми вже конфліктуємо з усіма

Олександр Вілкул, Опозиційний блок

За останні чотири роки клани, які знаходяться в Україні при владі, довели нас і до внутрішніх, і до зовнішніх конфліктів. Ми вже конфліктуємо, в тому числі, з країнами, які входять до Євросоюзу – конфлікти з Польщею та Угорщиною, заяви Румунії, Болгарії, Молдови… Влада своєю недолугою політикою довела нас до конфліктів з усіма.

Дуда підпише закон. Дискусії не буде. Це негарно

Іван Винник, Блок Порошенка   

Законом передбачається відповідальність за належність до українських націоналістів, до національного руху за самовизначення українців, за боротьбу за українську націю. Але ми чули про це з інтерпретацій медіа – особисто я не знаю польську мову, тому не мав можливості самостійно ознайомитись з текстом. До речі, погано, що МЗС досі не виклав повний переклад цього закону. Водночас ми прийняли своє звернення, і непогано б, щоб на рівні президентів була збалансована дискусія з цього приводу. Але якщо Дуда вже сказав, що підпише закон, напевно, такої дискусії не буде. Це негарно.

Поляки вирішили, що їм можна

Ігор Луценко, «Батьківщина»

Європа зараз займається силовим нав’язуванням ліберальних ідей, а поляки вирішили зациклитись на національній. На жаль, законодавче втручання в свободу поглядів прийняло у Польщі саме антиукраїнський вигляд, що дуже прикро. Використовуючи напрацьовані Західною Європою практики боротьби з антисемітизмом, гітлеризмом, фашизмом, поляки вирішили, що їм можна так вчиняти.

Ми не виконали свої обіцянки

Юрій Чижмарь, Радикальна партія

Була така думка, що будь-яке наше звернення без попереднього обговорення на рівні міжпарламентських зв’язків може викликати в Польщі тільки зворотну реакцію. За цей період голова Верховної Ради мав би зв’язатися з послом, своїм колегою в польському сеймі, але він цього не зробив. Тому я був не дуже згоден з самим текстом заяви.

Треба також усвідомлювати, що у поляків є претензії до нас. В квітні 2015-го року ми прийняли закон про визнання героїзму учасників визвольних змагань 20-го століття і там була норма, до якої поляки дуже критично ставились і яку ми обіцяли виправити. Принаймні тодішній голова Верховної Ради Володимир Гройсман при мені пообіцяв в польському парламенті виправити норму, яка передбачає відповідальність за невизнання героїзму учасників тих визвольних змагань. Поляки нам казали: «вибачте, між нами йде наукова дискусія і наші фахівці заперечували цей героїзм». Але попри всі наші обіцянки ми так і не змінили цю норму, і польський закон – це один з елементів відповіді на це. У заяві Верховної Ради треба було продемонструвати полякам, що ми готові виправляти власні помилки.

Але польський закон вже прийнятий і скасувати його буде набагато важче. Ми повинні готуватись до його наслідків і співпрацювати з польською стороною, щоб це не перейшло розумні межі, тому що закон дуже складний. Якщо ми в 2015-му році приймали просто узагальнене поняття про відповідальність, і не внесли у Кримінальний кодекс жодної норми, то поляки чітко окреслили в своєму законі історичні моменти. Хоча я знаю від багатьох поляків, що вони самі не розуміють, нащо це приймалося.

Цей закон – це втрати для обох сторін. Поляки відчують це трохи пізніше

Андрій Білецький, позафракційний

Події йдуть по вкрай негативному і песимістичному сценарію. Цей закон – це втрати як для української і для польської сторін. Просто поляки відчують це трохи пізніше. В 21-му сторіччі Україна і Польща є природними союзниками, і треба було думати в бік історичного майбутнього, а не історичного минулого. Цей закон може бути суто формальним і стосуватись більш культурно-історичної площини, а може мати негативні наслідки, оскільки мільйони українців зараз знаходяться в Польщі. Вони беззахисні, не мають жодних статусів і можуть відчути на собі популістську хвилю українофобії, яку вирішила нарощувати польська влада. І українська держава має захищати своїх людей на всіх рівнях – юридичному, дипломатичному або силовому.

Павло Вуєць, «Главком»

 

(Visited 149 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  це дуже добре що поляки нагадали нашим політикам про те що геополітичні противники неможуть бути друзями а тільки тимчасовими партнерами і тепер ті місцеві які так проповідували що ми з поляками єдиний народ і сиділи на польських грошах-а серед них і окремі партійки керівники вузів метці і маленькі політики-нехай прозріють і памятають ЩОБ НЕГОВОРИЛИ ТОБІ лосю а служити іншій державі то є зрада!!!!!

  Гість,

  Як не парадоксально, але така ситуація вигідна не тільки Кремлю, але й керівникам України. Президенту, Кабміну, ВР, І ТАК ВНИЗ АЖ ДО СІЛЬСЬКИХ РАД.
  Вигода Кремля, який скоріш за все і організував все це зрозуміла – ПОСВАРИТИ ПОЛЬЩУ І УКРАЇНУ. Для наших можновладців це вигідно тим, що є можливість відвернути увагу суспільства від внутрішніх проблем у країні, яких через їх вину накопичилось ціла купа. Ну і , звісно, для політиків і і політиканів різних масштабів і мастей це додатковий шанс попіаритись.

  Гість,

  Серед українських лідерів найбільш нормальними є ті, які шукають союзу з передовими і цивілізованими державами Європи і світу. Наприклад, Мазепа, який дружив з Швецією. А ті політики, чиновники, судді, правоохоронці, які зловживають своїм становищем і використовують його для задоволення хижацько-паразитичних інтересів своїх і своїх родин, дальше Варшави і Москви нас не заведуть, хіба що до юрт з якутськими і бурятськими шаманами, забайкальських і монгольських степів.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:23 лютого: 100 років прихованої ганьби Радянського Союзу 16:307 коментарів

23 лютого не свято не лише для України, але й для Росії та інших пострадянських країн. Це – вигадана більшовиками дата для приховання однієї з найганебніших поразок Радянського союзу. Як…

У Криму з’явився промовистий напис: фотофакт 15:38

В окупованому Росії Криму на зупинці громадського транспорту у час вшанування пам’яті героїв Майдану з’явився патріотичний напис. Фото з Криму опублікували на блозі Occupy Yalta в Twitter. Напис “Слава Героям…

Політолог розповів про серйозний удар, якого нещодавно зазнав Путін 15:06

Нещодавно у Сирії Росія зазнала серйозного удару, коли загинули велика кількість найманців з ПВК “Вагнера”. Зокрема, ця поразка продемонструвала, що Кремль і США перебувають у різних вагових категоріях. Крім того,…

Кандидат у президенти Росії розповів, як завершити війну на Донбасі 14:37

Кандидат у президенти Росії від партії “Яблоко” Григорій Явлінський заявив, що саме Росія відповідальна за вбивства людей на Донбасі. Він також озвучив план припинення війни на сході України. Про це…

Політикам треба припиняти сваритися і почати будувати країну – Рабінович (відео) 14:312 коментарі

Замість того, щоб сварити українців, розтягуючи країну по частинах і грабуючи людей, представники всіх політичних сил України повинні “сісти в один човен” і почати будувати країну. Таку думку висловив народний…

У мережі з’явились романтичні фото Кличка і Панеттьєрі з острова Барбадос (фото) 14:052 коментарі

Екс-чемпіон світу з боксу Володимир Кличко з дружиною Хайден Панеттьєрі проводять канікули на Барбадосі, що у Карибському морі. Пара відпочиває разом з їхньою трирічною донькою Кайєю Євдокією. Британське видання Daily Mail опублікувало ще…

Король говорить: про що свідчив Порошенко в суді проти Януковича 13:36

Допит Порошенка в якості свідка у справі про держзраду Януковича викликав інтерес у громадськості. Не кожного дня в суді виступає глава держави. Що цікавого розповів Порошенко і як це вплине…

The New York Times помістило фото Абраменка на обкладинку у Facebook: неймовірний момент (фото) 13:043 коментарі

Фото олімпійського чемпіона Олександра Абраменка вже кілька днів займає почесне місце на обкладинці авторитетного видання The New York Times у соцмережі Facebook. Фотограф The New York Times Дуг Міллс спіймав…

Що буде, коли Донбас повернеться до України 12:356 коментарів

Ось що я думаю про можливе повернення Донбасу до складу “децентралізованої України”. Я думаю, що це буде не повернення блудного сина до старого батька, сина, який усвідомив свою провину, який…

«Нічого особистого, лише бізнес». Світові бренди, які визнали «Кримнаш» (список) 12:03

Для DHL, Auchan, Reebok, Hyundai, Citroën окупований півострів є територією, де можна заробляти за будь-яких обставин. Пише Главком. Американський гангстер Аль Капоне став відомим не лише своїми злочинами, але і…

АТО на Донбасі завершується, – Муженко 11:34

В Україні триває зміна формату антитерористичної операції на операцію Об’єднаних сил, яку очолить військове керівництво. Про це в інтерв’ю “Радіо Свобода” розповів начальник Генерального штабу Збройних сил України Віктор Муженко….

Санкції з Росії можуть зняти через Україну, – експерт 11:02

Захід може пом’якшити санкції проти Росії. Для Заходу Росія – дуже зручний, нерегульований, з великими ризиками, але й великими прибутками ринок. А Україна не може прямо сказати, що ми передовий…

Як у фільмах жахів: з’явились моторошні фото з Лук’янівського СІЗО 10:33

У Києві в Лук’янівському СІЗО влаштували день відкритих дверей. Зокрема, показали корпус, закритий на ремонт. Про це повідомляє “РБК-Україна“. З фото помітно, що жіночий корпус Київського слідчного ізолятора, у якому…

Чи потрібно в Україні заборонити російську мову 10:013 коментарі

На сайті електронних петицій з’явилася ще одна, під назвою “Заборона вивчення російської мови”. Текст петиції конкретизує, що мова йде про загальноосвітні школи. Автори звертаються безпосередньо до президента з проханням заборонити…

Кабмін змінив механізм монетизації субсидій 09:471 коментар

Уряд удосконалив механізм монетизації субсидій, який був введений в Україні з 1 січня 2018 року.   Про це повідомив міністр фінансів Олександр Данилюк на своїй сторінці в Facebook. Документ удосконалює…

У дипломатичній пошті посольства Росії в Аргентині виявили майже 400 кг кокаїну у 12 валізах 09:13

Аргентинські поліцейські арештували членів злочинного угруповання, які переправляли кокаїн з Аргентини до Росії Про це повідомляє місцеве видання Clarin. Розслідування розпочалося в грудні 2016 р. і тривало більше року. Канал перевезення…

Маск хоче забезпечити Wi-Fi всю планету. Як діятиме новий проект від SpaceX 08:241 коментар

SpaceX почала виводити на орбіту мережу з тисяч супутників, які до 2027 року мають забезпечити повне покриття інтернетом всієї поверхні Землі Компанія здійснила четвертий в цьому році космічний запуск 22…

Парламент Нідерландів скасував закон про референдум, який блокував асоціацію України 07:51

Нижня палата парламенту Нідерландів проголосувала за скасування закону про консультативний референдум, через який в 2016 році було заблоковано Угоду про асоціацію Україна-ЄС. Про це повідомляє NOS, передає “Європейська правда“.  …

Україна не отримає макрофінансову допомогу ЄС без створення Антикорупційного суду, – Єврокомісія 06:102 коментарі

Для отримання макрофінансової допомоги від Європейського Союзу Україна повинна створити Антикорупційний суд та продовжити співпрацю з МВФ Про це заявив генеральний директор Єврокомісії Крістіан Даніельсон, передає “Європейська правда”. Європейська комісія…

Українські військові показали свій побут на передовій (фото) 16:30

Поблизу Світлодарської дуги, що на Донеччині, українські військові відбили атаку російських бойовиків. Як стверджують бійці, на фронті атаки – це вже буденність. Але також вони наголошують, що перші вогонь не…