«Бандера наш». Як розвиватимуться далі події між Варшавою і Києвом

Рада дала відповідь полякам. Пише Главком.

Історія з польським «антибандерівським» законом триває. У вівторок Верховна Рада схвалила  заяву у зв’язку з так званим «антибандерівським законом», прийнятим Сеймом і Сенатом Польщі.

Нагадаємо, цей документ вносить зміни до закону про Інститут національної пам’яті та інших законодавчих актів сусідньої країни. Зокрема, встановлює  заборону на пропаганду в країні ідеології українських націоналістів та відповідальність, в тому числі, кримінальну, за заперечення їхніх злочинів. Також законом вводиться кримінальна відповідальність за твердження про пособництво поляків нацистам у роки Другої світової війни, у тому числі, про причетність поляків до Голокосту. А це вже викликало обурення Ізраїлю.

Сьогоднішнє звернення Ради до поляків мало, скоріше, ритуальний характер. Воно навіть пришвидшило запуск антиукраїнського закону в дію – цього ж дня польський президент Анджей Дуда заявив, що підпише скандальний закон і спрямує його до Конституційного суду. При цьому він під час спеціального звернення у президентському палаці у Варшаві зробив компромісні паси у бік Ізраїлю, а от на претензії України жодним словом не зреагував.

Заява, що була прийнята Радою, насправді, максимально обходить гострі кути (альтернативний проект звернення, підготовлений позафракційними депутатами від «Свободи» та іншими, мав більш жорсткіші формулювання).

Українські депутати оголосили про своє «розчарування та глибоку стурбованість» діями Варшави, недопустимість подвійних стандартів, розгортання антиукраїнських настроїв та створення атмосфери тиску та залякування. Не обійшлось без згадки спільного ворога – «російського агресора і окупанта». Також українські парламентарі акцентували на Декларації пам’яті і солідарності від 20 жовтня 2016 року, якою відзначено боротьбу українських і польських національних сил антикомуністичного руху опору, які створили моральну основу для відновлення незалежності держав. Верховна Рада і польський Сейм тоді погодилися з необхідністю активізації неупереджених історичних досліджень та стримування сил, які ведуть до суперечок в наших державах. Але підписаний Дудою радикальний закон цю декларацію фактично нівелює.

Тепер питання, як саме цей польський закон буде працювати. За ним, якщо увімкнути фантазію, можна саджати або оголошувати в міжнародний розшук будь-кого, хто лайкнув «неправильний», на думку польської Феміди, пост в соцмережах або поширив світлину з бандерівською символікою. Враховуючи кількість українських заробітчан в Польщі, переважно з західних областей, з притягненням їх до відповідальності за бажання проблем не виникне.

Або ж резонансний закон має більше внутрішньополітичне значення для правлячої партії «Право і справедливість». У Варшаві вирішили дістати з шухляди антиукраїнську тему, аби перебити журналістське розслідування щодо сучасних польських правих рухів, які не особливо соромляться святкувати день народження Адольфа Гітлера. Тому «ПіС» і витягнула на світ Божий проект правок до закону про Інститут національної пам’яті правопопулістського Руху Павла Кукіза, але до його практичного використання справа просто не дійде

Таке відволікання уваги вже призвело до гучного міжнародного скандалу з Ізраїлем, де зміни сприйняли дуже болісно як виключне пропольське сприйняття історії та ототожнили з черговим прикладом зародження нацизму. Була інформація, що в Ізраїлі навіть роздумують щодо відкликання свого посла з Варшави.

У Києві до таких радикальних кроків не готові і поки обмежуються «глибоким занепокоєнням». Але якщо закон дійсно запрацює і за пропаганду бандерівської ідеології (в її польському розумінні) нашим співвітчизникам почнуть давати тюремні строки, відносини України та Польщі отримають величезне випробування.

«Главком» поспілкувався з депутатами різних політичних сил і зібрав прогнози того, як події між Варшавою і Києвом розвиватимуться далі.

Польща зробила гірше, перш за все, собі

 

Андрій Іллєнко, позафракційний

Дуже погано, що це безглуздя сталося. Насправді стратегічно Польща зробила гірше, перш за все, собі: сваритися з Україною, причому під абсолютно надуманим штучним приводом – це історично категорично не вигідно Польщі. Не знаю, чи будуть вони виконувати цей закон. Якщо виконувати, то що – мільйони українців, які не згодні з польським трактуванням історії, оголошувати злочинцями? Чи це буде такий інструмент політичного тиску? Це просто помилка, яка, як казав Наполеон, гірше, ніж злочин. В Кремлі, безумовно, буде пиятика з цього приводу, тому що Росія досягає своїх цілей і руками польських політиків їй це вдається бездоганно.

Думаю, все-таки рано чи пізно зміниться ситуація в Польщі та і в самій Україні з’явиться влада, яка буде ставати за національні інтереси, а не торгувати ними і терпіти ці приниження. Добре, що Верховна Рада сьогодні обрала хоч якусь позицію. Особисто я не планував і не планую поїздок до Польщі, але мене більше турбує доля сотень тисяч українців, які зараз там знаходяться, і чи не будуть цих людей переслідувати за якісь пости в соцмережах чи перепощування фотографій, які комусь в Польщі не сподобаються. Тобто Польща нав’язує українцям трактування української історії. Але в цій ситуації я продовжую бути стриманим оптимістом, бо Україна і Польща приречені мати, як мінімум, співпрацю. Але деякі польські політики виглядають корисними ідіотами, які не відають, що творять. Або відають, бо є російською агентурою.

Ми апелюємо до здорової частини польського суспільства

Дмитро Тимчук, «Народний фронт»

Надалі чекаємо на реакцію тверезомислячого польського політикуму, але надії мало. Правлячі польські еліти не налаштовані на історичний діалог. У зверненні Верховної Ради дуже коректно згадано декларацію 2016-го року, підписану між Україною і Польщею, яка мала б поставити всі крапки над «і» в історичних суперечках і перевести їх з політичної площини в спільну роботу над певними історичними подіями для формування спільної позиції. Ініціатори польського законопроекту на жодну секунду не врахували дух і букву цієї декларації і переслідують свої політичні цілі. Зрозуміло, що дії Верховної Ради не можуть мати якісь правові наслідки на території іншої держави, але ми апелюємо до здорової частини польського суспільства і політикуму. Певен, що радикальна частина польського суспільства не настільки велика.

Ми вже конфліктуємо з усіма

Олександр Вілкул, Опозиційний блок

За останні чотири роки клани, які знаходяться в Україні при владі, довели нас і до внутрішніх, і до зовнішніх конфліктів. Ми вже конфліктуємо, в тому числі, з країнами, які входять до Євросоюзу – конфлікти з Польщею та Угорщиною, заяви Румунії, Болгарії, Молдови… Влада своєю недолугою політикою довела нас до конфліктів з усіма.

Дуда підпише закон. Дискусії не буде. Це негарно

Іван Винник, Блок Порошенка   

Законом передбачається відповідальність за належність до українських націоналістів, до національного руху за самовизначення українців, за боротьбу за українську націю. Але ми чули про це з інтерпретацій медіа – особисто я не знаю польську мову, тому не мав можливості самостійно ознайомитись з текстом. До речі, погано, що МЗС досі не виклав повний переклад цього закону. Водночас ми прийняли своє звернення, і непогано б, щоб на рівні президентів була збалансована дискусія з цього приводу. Але якщо Дуда вже сказав, що підпише закон, напевно, такої дискусії не буде. Це негарно.

Поляки вирішили, що їм можна

Ігор Луценко, «Батьківщина»

Європа зараз займається силовим нав’язуванням ліберальних ідей, а поляки вирішили зациклитись на національній. На жаль, законодавче втручання в свободу поглядів прийняло у Польщі саме антиукраїнський вигляд, що дуже прикро. Використовуючи напрацьовані Західною Європою практики боротьби з антисемітизмом, гітлеризмом, фашизмом, поляки вирішили, що їм можна так вчиняти.

Ми не виконали свої обіцянки

Юрій Чижмарь, Радикальна партія

Була така думка, що будь-яке наше звернення без попереднього обговорення на рівні міжпарламентських зв’язків може викликати в Польщі тільки зворотну реакцію. За цей період голова Верховної Ради мав би зв’язатися з послом, своїм колегою в польському сеймі, але він цього не зробив. Тому я був не дуже згоден з самим текстом заяви.

Треба також усвідомлювати, що у поляків є претензії до нас. В квітні 2015-го року ми прийняли закон про визнання героїзму учасників визвольних змагань 20-го століття і там була норма, до якої поляки дуже критично ставились і яку ми обіцяли виправити. Принаймні тодішній голова Верховної Ради Володимир Гройсман при мені пообіцяв в польському парламенті виправити норму, яка передбачає відповідальність за невизнання героїзму учасників тих визвольних змагань. Поляки нам казали: «вибачте, між нами йде наукова дискусія і наші фахівці заперечували цей героїзм». Але попри всі наші обіцянки ми так і не змінили цю норму, і польський закон – це один з елементів відповіді на це. У заяві Верховної Ради треба було продемонструвати полякам, що ми готові виправляти власні помилки.

Але польський закон вже прийнятий і скасувати його буде набагато важче. Ми повинні готуватись до його наслідків і співпрацювати з польською стороною, щоб це не перейшло розумні межі, тому що закон дуже складний. Якщо ми в 2015-му році приймали просто узагальнене поняття про відповідальність, і не внесли у Кримінальний кодекс жодної норми, то поляки чітко окреслили в своєму законі історичні моменти. Хоча я знаю від багатьох поляків, що вони самі не розуміють, нащо це приймалося.

Цей закон – це втрати для обох сторін. Поляки відчують це трохи пізніше

Андрій Білецький, позафракційний

Події йдуть по вкрай негативному і песимістичному сценарію. Цей закон – це втрати як для української і для польської сторін. Просто поляки відчують це трохи пізніше. В 21-му сторіччі Україна і Польща є природними союзниками, і треба було думати в бік історичного майбутнього, а не історичного минулого. Цей закон може бути суто формальним і стосуватись більш культурно-історичної площини, а може мати негативні наслідки, оскільки мільйони українців зараз знаходяться в Польщі. Вони беззахисні, не мають жодних статусів і можуть відчути на собі популістську хвилю українофобії, яку вирішила нарощувати польська влада. І українська держава має захищати своїх людей на всіх рівнях – юридичному, дипломатичному або силовому.

Павло Вуєць, «Главком»

 

(Visited 165 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  це дуже добре що поляки нагадали нашим політикам про те що геополітичні противники неможуть бути друзями а тільки тимчасовими партнерами і тепер ті місцеві які так проповідували що ми з поляками єдиний народ і сиділи на польських грошах-а серед них і окремі партійки керівники вузів метці і маленькі політики-нехай прозріють і памятають ЩОБ НЕГОВОРИЛИ ТОБІ лосю а служити іншій державі то є зрада!!!!!

  Гість,

  Як не парадоксально, але така ситуація вигідна не тільки Кремлю, але й керівникам України. Президенту, Кабміну, ВР, І ТАК ВНИЗ АЖ ДО СІЛЬСЬКИХ РАД.
  Вигода Кремля, який скоріш за все і організував все це зрозуміла – ПОСВАРИТИ ПОЛЬЩУ І УКРАЇНУ. Для наших можновладців це вигідно тим, що є можливість відвернути увагу суспільства від внутрішніх проблем у країні, яких через їх вину накопичилось ціла купа. Ну і , звісно, для політиків і і політиканів різних масштабів і мастей це додатковий шанс попіаритись.

  Гість,

  Серед українських лідерів найбільш нормальними є ті, які шукають союзу з передовими і цивілізованими державами Європи і світу. Наприклад, Мазепа, який дружив з Швецією. А ті політики, чиновники, судді, правоохоронці, які зловживають своїм становищем і використовують його для задоволення хижацько-паразитичних інтересів своїх і своїх родин, дальше Варшави і Москви нас не заведуть, хіба що до юрт з якутськими і бурятськими шаманами, забайкальських і монгольських степів.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8160

Матч ЧС-2018 атакували комахи: футболісти і журналісти рятувались, як могли (фото, відео) 15:38

У понеділок, 18 червня, у російському Волгограді, який потерпає від навали комах, відбувся перший матч ЧС-2018. У поєдинку між збірними Англії та Тунісу, нелегку перемогу таки вдалось втримати збірній з Об’єднаного Королівства....

Журналіст розповів, як бідні прихильники Тимошенко "жертвують" мільйони для ВО "Батьківщина" (відео) 15:06 2 коментарі

Змагання за посаду президента України фактично почалося, а Юлія Тимошенко дуже хоче залучити на свій бік молоде покоління та мешканців великих міст, які традиційно її не дуже підтримують, але їх...

День літнього сонцестояння: прикмети та традиції українців 14:37

День літнього сонцестояння у 2018 році відзначають 21 червня – це найдовший день в році. Цей день триватиме 17 годин 32 хвилини, а сонце досягне максимально високої позиції. День літнього...

"Приватбанк" офіційно змінив назву 14:05

Державний ПАТ КБ "ПриватБанк" змінив своє офіційне найменування на АТ КБ "ПриватБанк" у зв’язку зі зміною типу акціонерного товариства. Про це повідомила прес-служба "Приватбанку". Зазначається, що згідно із зареєстрованою 14 червня новою редакцією...

Українська телеведуча Маша Єфросиніна зачарувала стильним образом: фото 13:36

Українська телеведуча Маша Єфросиніна нещодавно зважилася на зміни і обрізала модний густий чубчик. Тепер зірка ділиться стильними кадрами у новому образі. Новими фото Єфросиніна поділилася на своїй Іnstagram-сторінці. На кадрах...

Всесильний "Юра Єнакіївський" отримав ляпас у Верховному суді 13:04

Розвал справ проти Януковича та його банди стане чорною кармою нинішньої правлячої верхівки, яка розміняла справедливість на "чайові" від фігурнатів справ. Один з найближчих соратників Януковича Юра Єнакіївський зусиллями генпрокурорів...

В Івано-Франківську тривав дитячий табір «Канікули з Богом» 12:46

З 10 по 16 червня в Івано-Франківській парафії Ісуса Христа Царя Всесвіту тривав літній дитячий табір «Канікули з Богом». Діти весело і з користю провели час, крокуючи паломництвом довіри з...

Воротар збірної України перейде в мадридський "Реал" за 9 мільйонів євро 12:35 1 коментар

Гравець луганської "Зорі" та збірної України Андрій Лунін продовжить свою кар'єру в мадридському "Реалі". Іспанський клуб готовий заплатити за українського воротаря 9 мільйонів євро. Трансфер буде оформлено у четвер, 21...

Сергій Притула показав милі світлини з дружиною і дітьми 12:03 2 коментарі

Український шоумен Сергій Притула вкрай рідко викладає фото з дружиною Катериною і дітьми – сином Дмитром та донькою Соломією. Проте нещодавно Сергій поділився милим кадром з сім'єю. Знімок одразу ж...

"Політична свинина" від Порошенка: на кого робитиме ставку президент? 11:34 2 коментарі

Якщо виборча система в Україні не зазнає змін, то депутати-мажоритарники стануть однією з опор чинної влади на наступних парламентських виборах. Роль другого ключового ресурсу команди Порошенка відіграють мери великих міст....

В Івано-Франківську зростає кількість працевлаштованих осіб 11:13

Кількість працевлаштованих (застрахованих) осіб по м. Івано-Франківську в квітні 2018 року в порівнянні і січнем зросла на 28 541 особу (з 79 658 до 108 199 осіб).   Про це...

Погода влітку 2018 року в Україні: синоптик розповів, коли настане пекельна спека 11:02

Погода в Україні влітку буде мінливою. Так, до кінця червня очікуються перепади температури, зокрема і часткове похолодання, а вже в липні-серпні країну накриє сильна спека. Такий прогноз на літо 2018...

Катування та страти: блогер розповів про "концтабір" бойовиків у Донецьку 10:33 1 коментар

Проросійські бойовики ще 9 червня 2014 року захопили у Донецьку територію культурного центру "Ізоляція", перетворивши його на сучасний концтабір. Місцеві жителі кажуть, що краще потрапити "на підвал", ніж в "Ізоляцію"....

Звільнити Сенцова: чи відпустить Путін українського бранця? 10:01 1 коментар

Доки в Росії триває Чемпіонат світу з футболу, є надія, що українського режисера Олега Сенцова, якого Кремль утримує в заручниках, можуть звільнити. Чи погодиться Путін відпустити Сенцова, який голодує майже...

Правила зберігання ліків в домашніх умовах 09:59

Багато людей постійно вживають різні препарати, що потребують їхнього зберігання в домашніх умовах. Ліки, які створені для того, аби зберегти та покращити здоров’я, в разі порушення умов зберігання, можуть змінити...

У Wizz Air розповіли, як зміняться ціни на квитки 09:47

Угорська авіакомпанія Wizzair продовжить пропонувати пасажирам лоукост-тарифи на авіаквитки завдяки максимально низьким операційнім витратам. Про це телефоном розповів ЕП головний корпоративний директор Wizz Air Оуен Джонс. "Протягом останніх 15 років...

За два місяці в Україні з'явиться прямий потяг до Будапешта – УЗ 09:14

Укрзалізниця планує вже до осені запустити в столицю Угорщини прямий потяг по вузькій євроколії. Про це повідомив у Facebook керівник УЗ Євген Кравцов. "До кінця літа, за два місяці, євроколією...

У "Нафтогазі" прокоментували високі премії 08:24

Юрій Вітренко прокоментував премії, які керівництво "Нафтогазу" отримало за перемогу над "Газпромом" в Стокгольмському арбітражі.   Про це заявив головний комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко на своїй сторінці в Facebook. "Я показав...

Родина Розенблата продасть армії безпілотники, схожі на непридатні – ЗМІ 07:51 2 коментарі

Міноборони запланувало придбати два безпілотних комплекси HAWK, вироблені компанією дружини народного депутата Борислава Розенблата. Про це йдеться в розслідуванні "Бігус Інфо". "Комплекс розроблений ТОВ "УАС" в кооперації з іноземними партнерами....

Британія заморозить активи "Газпрому" за клопотанням "Нафтогазу" 06:05

Комерційний суд Лондона дозволив "заморозку" активів ПАТ "Газпром"  на території Великобританії за клопотанням НАК "Нафтогаз України".   Про це повідомляє прес-служба НАК. "Заморозка" проводиться для забезпечення виконання рішення Стокгольмського арбітражу,...
 • ріел ІФ виринаюча