“Батьки повинні дивитися не на оцінки, а на здібності дітей”, – головний освітянин області Віктор Кімакович (фоторепортаж)

Віктор Кімакович – директор департаменту освіти, науки та молодіжної політики ОДА. В інтерв’ю для “Галки” директор розповів, як на Прикарпатті впроваджується “Нова українська школа”, як тепер оцінюють “першачків”, причини затримки зарплати вчителям та як триває оптимізація освітньої мережі в області.

– Про “Нову українську школу” говорили вже кілька років, а глибокої реформи шкільної освіти взагалі чекали від часів здобуття незалежності. Нагадайте, які основі зміни у навчанні ввели з першого вересня?

– Хотілося б наголосити, що ця реформа не є косметичною або просто реформа заради диплома. Це реформа, в якій міняються змісти, програми, підходи і та річ про яку ми говоримо. Зміна “знаннєвої” школи, це так званий виклик сьогодення. Пішли багато країн цим шляхом 8-12 років тому, коли почали говорити про компетенцію, про високий рівень навчання, і ми насправді як держава – тільки доганяємо європейські країни. Наше завдання показати, якою насправді має бути освіта. Аби учень, закінчивши школу, був конкуретноздатним у цьому світі. Раніше ми всі говорили, що школа – це була подача знань. А тепер говоримо, що будь-які знання можна отримати не лише завдяки книжкам, а й тепер у інтернеті. Наразі, скільки інформації з’являється за одну добу, що людина не здатна була прочитати роками, а тепер вона все це може подивитися в інтернет-джерелах. В цьому об’ємі інформації, учень має вміти вчитися. Ці знання компетенції потрібно вміти також застосовувати на практиці і знати основний підхід.

– Якщо ми говоримо старт впровадження нової української школи, то які зміни відчули на собі «першачки», ті, хто повернувся до навчання, та їхні батьки?

– Перше, що було запроваджено у проекті «Нової української школи», то це був підхід. Адже, ми розуміємо, що 6-річна дитина, яка йде до школи, то вона хоче гратися. Дитина не сприймає світ , поділений на предмети, які поділені у навчанні, а сприймає його цілісно. Відповідно, потрібно зробити так, щоб у наших першачків був інтерес до навчання. Тобто, наше завдання, щоб дитина не боялася школи і щоб вона граючись – навчалася. Всі говорять, що дитина обов’язково повинна вміти додавати, але якщо вона хоче гратися, то все одно вона вмітиме додавати, незважаючи ні на що. Вчителі, зустрічаючи цих першокласників, вміють зацікавити дітей так, щоб вони хотіли вчитися. Завдання тепер вчителя не оцінити, а й знайти якусь особливість в дитині, і вміти її розвивати. Батькам тепер буде легше, адже домашнього завдання першачкам не задаватимуть. Також у дітей буде інше середовище, більше екскурсій та гуртків.

– Як тепер оцінюють «першачків» – чи легко у цьому зорієнтуватися батькам?

– Батьки повинні дивитися не на оцінки, а на здібності дітей. Вони повинні бачити, що дитина хоче йти до школи, що вона виконує якусь роботу і розвивається. І вчитель також має доносити до батьків ці хороші результати дітей до батьків, і залучати їх до шкільного життя.

– На вашу думку, чи вдалося підготувати до стандартів НУШ вчителів? Як вони власне відредагували на цю реформу?

– Насправді, навчання проходило два етапи: очна та заочна форма. Заочна форма – це вчитель отримав в інтернеті свій власний “хмарний” кабінет та мав завдання, яке проходив, а очна – педагоги самі готувалися. Таких вчителів було близько трьох тисяч, які є не тільки педагогами, а й заступники директорів та іноземники. Ті, хто хотів йти до цього, то йшов. Я завжди говорю, що вчительська професія – це творча професія. Шукати нові підходи це складно, але неймовірно цікаво. З приходом цього навчання багато педагогів змінили свою думку щодо цих підходів. Міністер говорить, що якщо дати нові підручники та меблі, то школа не стане новою. Все залежить від вчителів та їхньої праці. Якщо вчитель переймається, то все змінюється.

– Реформа торкнулася не лише принципів і стандартів освіти, а й мала певне фінансове навантаження – скільки було виділено коштів для “Нової школи” на Прикарпатті?

– Згідно із законом “Про освіту” забезпечення залежить від засновників, тобто від районних, громад та міст. Міністерство освіти розуміє, що потрібно змінити середовище. Звичайно, не всі мають кошти, особливо у місцевих бюджетах. Тому була надана державна допомога – 56,5 мільйонів гривень на 2018 рік надійшло на зміну середовища. Це є зміна меблів, закупівля комп’ютерів, проекторів, сканерів. У кожній школі кошти вираховуються по-різному. Але для районів ще додатково виділили 40 мільйонів гривень. У сумі 56,5 мільйонів гривень виділила держава, а 40 із районних для забезпечення освіти. Також Міністерство освіти має угоду з компанією «Lego», і також по районних школах будуть  доставлені  навчальні кубики «Lego» і «Lego box» у кожен клас.

кімакович-1061

– Чи всі вчасно освоїли ці гроші?

– Не всі вчасно освоїли ці гроші, бо в більшості випадків це пов’язано з недопрацюванням. Суми коштів великі, потрібно оголосити тендери. Тут ми стикнулися з такою ситуацією, що більшість постачальників ведуть війни та оскаржують тендера, тому вони не готові одразу освоїти такі кошти. Це об’єктивні речі, але думаю, що до листопада ми все владнаємо.

– Кажуть, є райони, де ще й виникла проблеми постачання книг, меблів. Чому? Наведіть приклади, будь ласка.

– Щодо меблів, то не встигається  фізично все вирішити, адже кожного дня приїздять дві великі машини, які на даний час заїхали до 80% шкіл в області. А з книгами – ті ж самі тендерні процедури, але водночас ситуація міняється щодня. Наразі, всі підручники в електроному форматі та вчитель може його стягнути з ресурсу. Це не наша вина, що немає у 10% шкіл підручників, адже все вирішує Міністерство освіти.

– Важлива для області тема – заборгованість із зарплати перед вчителями. Поясніть, що стало причиною затримки? Яка сума і шляхи вирішення проблеми?

– Насправді заборгованість є двох типів: з освітньої субвенції та місцевих бюджетів.  Тобто, освітня субвенція – забов’язання уряду, який надає кошти на виконання програм в кожному районі. Коштів немає лишень у чотирьох районах. Причина затримки – є мережа шкіл, величезна кількість малокомплектних шкіл, адже потрібно, щоб для класу були 5 дітей. Якщо у класі є 2-4 дітей, то таке навчання індивідуальне, яке оплачується освітньою субвенцією. Наприклад, Рогатинський район має  400 дітей, які знаходяться на індивідуальному навчанні,  не пов’язаному з хворобами. Відповідно, такі речі руйнують мережу і вони призводять до заборгованості. Адже утримати приміщення школи де є  1000 дітей, а де 20 – витрати одинакові. Тому, недосконалість мережі  призводить до виникнення заборгованості. За мережу відповідає районна рада, відповідно депутати, які все вирішують. Ми робимо перерозподіл коштів із бюджету для виплат зарплат.

– Роками йдеться про оптимізацію шкільної мережі на Прикарпатті. Що тут зроблено останнім часом? Які плани?

– Оптимізувати мережу може тільки районна рада, де все вирішують депутати, яка має бути школа. Чи вона має бути початковою, чи гімназією, чи ліцеєм. Тільки вони визначають, а ми тільки з ними співпрацюємо.

– Оптимізація шкільної мережі означає звільнення вчителів? Скільки можуть залишитися без роботи?

– Насправді це є питання індивідуальне в кожному випадку, адже оптимізація мережі передбачає і звільнення 15% вчителів пенсійного віку. У нас ще розвивається інтенсивно-ексклюзивна освіта, яка має вакансії. Тому в кожному випадку потрібна оптимізація школи.

– Назвіть, будь ласка, 5 найменших за кількістю учнів шкіл?

– Це є школи у Рогатинському і Галицькому районі: Явчинська ЗОШ – 3 учнів, Беньківська школа – 5 учнів, Височанська ЗОШ – 25 учнів та Медихівська ЗОШ – 26 учнів. Але ми нормально ставимося до маленьких шкіл, адже дитина має вчитися, там де проживає.

– А чи є в області школи, яким навпаки, потрібно розширюватися, через велику кількість учнів?

– Авжеж, є  Рожнятівський та Надвірнянський райони, у яких перезавантаження. А у Франківську  така ситуація, що жителів у місті багато, але й учнів немало. Наприклад, 23 школа «тріщить»  від учнів, але немає правильного проекту, де потрібно розширюватися.

– Чи процес децентралізації, появи ОТГ впливає на організацію освітнього процесу?

– Ми хотіли б, коли завершиться децентралізація, то щоб у нас було так, як є це за кордоном. Щоб директор і вчитель могли вчити.

– Залучення грошей батьків на ремонти у школах – чи можна говорити, що це колись припиниться?

-Фіранками та фарбами має турбуватися засновник, а не батьки. Адже у них є шалені кошти на цю допомогу. Чого батьки мають здавати гроші? На це є влада, яка має допомогти.

– Яка ситуація по області із шкільними автобусами?

– Більше 25-ти автобусів забрали в АТО. Із цього названого числа повернулося тільки 20. Також потрібні автобуси в опорні школи, тобто ми створюємо філії, де діти повинні їздити до школи. Кожного року ми надаємо автобус в опорні школи.

– Наскільки розвиненою, якісною та популярною серед учнів є система профтехосвіти? Чи відстежуєте динаміку учнів ПТУ за останні роки?

– Минулого року в одному з училищ учень здав ЗНО на 200 балів, тобто профтехосвітні заклади – це щось інше аніж школи, але деякі із них кращі за школи. Ми розуміємо, що якісний продукт має створити якісний виробник на сучасному обладнанні. Для училища швей виділяють кошти з державного бюджету, де виходить сучасне якісне швейне виробництво. Тому занепаду немає.

– Наближається День вчителя. Як би ви порадили батькам привітати вчителів із їхнім професійним святом?

-Я вважаю, що кожен був учнем з батьків, тому кожен вітав свого вчителя так, як хотів. Вчитель – це людина , яка подобається учневі. Ви знаєте, що подарунки у нас заборонені. Тому нехай вітають щиро і приємно.

(Visited 248 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    ХОТЬ убий нерозумію його бо він є очільником-таємним чи як-галицької партії яка так критикує !!!ВЛАДУ в якій він !!!!працює і де в освіті корупція одна з вищих !!! і де його ПОЗИЦІЯ чи БОРОТЬБА чи ))))) А ЦЕ власне і є лице лицемірних держслужбовців які тільки і брещуть

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6898

загрузка...

До Дня Соборності у франківському аеропорті виступлять тернопільські військові 23:22

22 січня в Україні вшановуватимуть 100-річчя проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР. У рамках проведення всеукраїнської акції, присвяченої вшануванню 242-денної героїчної оборони міжнародного аеропорту «Донецьк» та з нагоди відзначення Дня...

На Коновальця "євробляхер" загубив номери (фотофакт) 23:08

Сьогодні, 17 січня, перехожі франківці знайшли польські номерні знаки на проїжджій частині вулиці Коновальця. Небайдужі підняли їх і перенесли тротуар. Є ймовірність, що водій загубив їх під час руху. Джерело

Прикарпатські монахині вирощують та продають екологічно чисті продукти 21:19

Поки кияни скуповують продукти із супермаркетів, жителі Івано‑Франківщини знають, де придбати екологічні продукти! Гриби і макарони, які продають монахині, мають неабиякий попит. Для більшості людей життя в монастирі здається одноманітним....

Правоохоронці забрали у прикарпатки дитину, яку вона "виховувала" побоями 20:56 1 коментар

30-річна мешканка Богородчанщини зловживає алкоголем і вже не вперше привертає увагу правоохоронців. Матір двох малолітніх дітей перебуває на обліку поліцейських через раніше зафіксовані факти неналежного виконання батьківських обов’язків, інформує Ювенальна Превенція Прикарпаття. Утім,...

У Яремчі киянин на квадроциклі врізався у дерево – 3 осіб у лікарні (фотофакт) 18:51 2 коментарі

Аварія сталася вчора. 28-річний киянин, керуючи квадроциклом "Ямаха", на гірській дорозі не справився із керуванням, з'їхав з дороги і врізався у дерево. Квадроцикл чоловік взяв напрокат. Внаслідок аварії водій та...

Аферист з франківського передмістя вдавав із себе офіцера СБУ цим самим видурюючи у місцевих підприємців десятки тисяч доларів (фоторепортаж) 18:01 8 коментарів

Мешканець Прикарпаття, громадянин України Гринишин В.В., представляючись співробітником Служби безпеки України, входив у довіру прикарпатців та шляхом обману присвоював їх гроші.   Про це “Галці” повідомили в Управлінні внутрішньої безпеки...

Після пекла. Як за чотири роки змінилося життя бійців з Прикарпаття, які захищали Донецький аеропорт (фоторепортаж) 17:46 3 коментарі

Цієї неділі, 20 січня, до Івано-Франківська з’їдуться військові з усієї області, аби пам’ятною ходою вшанувати захисників Донецького аеропорту (ДАП). 55-річний Олександр Жилак із Коломиї тримав оборону десь за 5 км...

На Прикарпатті відкопали черговий архів УПА, який датований 1946 роком (фоторепортаж) 16:35 16 коментарів

Сьогодні, 17 січня, у Рогатині на Івано-Франківщині місцеві мешканці передали повстанський архів, які вони виявили, директорові Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Русланові Забілому. У лісі під Рогатиномт троє місцевих знайшли...

Прикарпатцям на замітку: що приготувати на Другий Святвечір (рецепти ) 16:30 1 коментар

Другий Святий вечір, або "Голодна кутя" – це вечір 18 січня напередодні Водохреща. З появою першої зірки на небі вся сім'я сідає за стіл, який накривають лише пісними стравами, а...

Прикарпатські правоохоронці розшукують психічно неповносправну жінку, яка зловживає алкоголем та веде антисоціальний спосіб життя (фотофакт) 16:30 2 коментарі

Косівським відділом поліції розшукується Ванджурак Ніна Іванівна, 1983 р.н., жителька села Річка, участок Мариш, Косівського району, яка 03.01.2019 близько 12:00 годин покинула місце свого проживання та пішла в невідомому напрямку....

Голі Сергій і Сніжана Бабкіни радісно повалялися у снігу, прикрившись віником (фото) 15:06 1 коментар

Співак дуже емоційно тішився, поки його закопували у сніг лопатою. Український співак Сергій Бабкін, чия пісня очолила топ-40 хітів на українському радіо, показав, як екстремально розважається з дружиною, танцівницею Сніжаною Бабкіною....

Як прикарпатський учасник шоу “Зважені та щасливі” допомагає іншим худнути та долати комплекси (відеосюжет) 14:58 1 коментар

Володимир Однорог, учасник реаліті-шоу «Зважені та щасливі», розповів, як не набрати зайвих кілограмів, схуднути без шкоди для здоров'я і втримати вагу. Він знає, що таке комплекси через зайву вагу, знає,...

Спокуслива Дорофєєва у купальнику показала свій відпочинок у Дубаї (фото) 14:37 2 коментарі

Співачка зняла відео у рамках флешмобу на підтримку її британської колежанки Адель. Співачка Надя Дорофєєва, яка разом із чоловіком, блогером Володимиром Дантесом відпочиває у Дубаї, долучилася до світового флешмобу #adelechallenge, який...

Солістка популярного гурту Kazka на Шрі-Ланці засвітила сідниці в купальнику (пікантні фото) 13:36 1 коментар

Солістка гурту Kazka Олександра Зарицька зробила те, чого її фанати, певно, давно чекали. Співачка показалася в купальнику на відпочинку. Причому, з найпікантнішого ракурсу – ззаду.  Олександра не хвилюється про свої кілограми, тому...

П'яний водій вчинив дві ДТП у центрі Івано-Франківська та утік із місця пригоди (фотофакт) 13:21

16 січня на вулиці Академіка Сахарова патрульні побачили жінок, які кликали на допомогу. Поруч стояли два автомобілі – Ford і Daewoo. Одна з жінок розповіла, що вона керувала Daewoo і...

Зіркова франківчанка Тіна Кароль вразила фанатів на сцені Львівської опери (фото) 12:57 2 коментарі

Співачка в прямому сенсі виблискувала на сцені Львівської опери Тіна Кароль виступила 15 січня у Львівській опері з унікальною концертною програмою “Різдвяна історія”. В рамках новорічного концерту українська виконавиці представила...

В мережі з’явились фото заводу в Калуші після пожежі (фотофакт) 12:26

12 січня в місті Калуш Івано-Франківської області загорівся олефіновий завод. До гасіння пожежі залучили 20 одиниць техніки та 110 чоловік особового складу пожежно-рятувальних підрозділів У ДСНС в області. У державній...

Відома франківська блогерка розповіла, як почала заробляти гроші через Інстаграм 11:13 2 коментарі

“Інстаграм – це можливості”, – каже франківка Саша Пустовіт, яку в мережі знають під ніком sashaabo. “Всі ті, хто не сидить просто на дивані і не рахує чужі гроші, а сам...

Народний депутат Євген Дейдей став батьком уперше (фото) 11:02 1 коментар

31-річний депутат Євген Дейдей став батьком уперше. 14-го січня його дружина Дарина народила сина. І про це повідомив у мережі сам щасливий батько. Як відомо, Дейдей розлучився з першою дружиною на початку...

У Зарваниці помер священик з Івано-Франківщини 10:55

13 січня після тривалої хвороби відійшов у вічність священик Української греко-католицької церкви отець Василій Івасюк. Народився священнослужитель 4 квітня 1944 року у селі Дора, Івано-Франківської області. Ієрейські свячення отримав від...
  • ріел ІФ виринаюча