Байдужість вбиває: як руйнуються архітектурні скарби Прикарпаття (фото)

2018-ий оголошений роком охорони культурної спадщини. Тому зараз саме час нагадати про ганьбу Прикарпаття – старовинні замки, садиби, індустріальні пам’ятки, воєнні укріплення, а також природні диковинки, які могли би бути чудовими туристичними магнітами регіону і для внутрішнього туризму, і для іноземців, однак, на жаль, поки що стоять пусткою та руйнуються і часом, і людьми.

Результат пошуку зображень за запитом "Пнівський замок"

Як розповідає історик, професор Сергій Адамович, культурні пам’ятки в області в незадовільному стані. Держава не має коштів на реставраційні роботи, а приватні власники дуже часто порушують умови охоронних договорів і руйнують місця пам’яті.

Зруйновані і часом, і людьми. Журналісти зробили короткий огляд занехаяних місць, які історично цікаві та могли би стати туристичною родзинкою регіону, але поки що нікому не потрібні, а дехто, можливо, про них ніколи й не чув, пишуть Версії з посиланням на «ГК».

Архітектура

«Замки уже, на жаль, не можуть бути такою візитівкою Прикарпаття, як на Львівщині, Тернопільщині чи Закарпатті, – каже Сергій Адамович. – Через історичні умови маємо мало замків, та й ті в занедбаному стані».

Пнівському замку, що в Надвірнянському районі, явно більше пасує проведення рицарських турнірів, зйомки фільмів та міжнародних фестивалів, а не сміттєзвалище, яке розташоване поруч, переконана громадська діячка Марія Козакевич.

Пнівський замок – одне з найміцніших укріплень Прикарпаття, фортифікаційна споруда, яку зводили з метою оборони і від турків, і від опришків. Завершення будівництва датується XVI століттям. Фортеця будувалася добре продуманою. Розташування, форма та додаткові укріплення надавали ще більшої непідступності Пнівському замку. Він пережив непросту військову історію, часті перебудови. Зміни господарів та зміни погодних умов негативно позначилися на укріпленні замку, і поступово він занепадав.

Чернелицький замок на Городенківщині – пам’ятка архітектури XVII століття зі старим садом та Домініканським костелом 1669 року побудови. На жаль, зараз старовинні вікові стіни розбирають – камінь за каменем місцеві мешканці використовують на господарські цілі: то паркан вимурувати, то в стодолі двері підперти…

Садиба Реїв. Розкішна садиба у с. Приозерне Рогатинського району (XVIII-XIX ст.) належала графському роду Реїв, нащадкам древнього роду Потоцьких. В радянський час маєток перетворили на свинарник, правда, ненадовго, бо свиням було слизько бігати по лакованому паркеті. Потім влаштували тут психіатричну лікарню. В 1955 році тут поселили студентів Рогатинського зоологічного ветеринарного комплексу. Цікаве призначення пам’ятка архітектури отримала за незалежної України – до 2004 року тут функціонував жіночий монастир. Пізніше садиба стала власністю УПЦ Київського патріархату. В 2008-му за не зовсім встановлених обставин садибу Реїв купили невідомі громадськості приватні особи.
В наш час і паркет, і двері з вікнами та інші елементи розкрадені, власники про пам’ятку не дбають, вона занепадає, гуляють нею лише щурі та вітри… Хоча всередині все сумно, зовні палац ще досить непогано збережений. Окрім цього, навколо – дуже красива територія. Якби її облагородити, була б чудова зона для відпочинку.

Вілли і пансіонати у Ворохті. Наприкінці ХІХ століття Ворохта стала відомою курортною місциною. Сюди на відпочинок приїжджали чимало знаних людей: Іван Франко, Євген Коновалець, Олена Теліга, Дмитро Донцов, Максим Рильський і багато інших. У міжвоєнний період Прикарпаття потрапило під контроль Польщі, якраз у цей час східні Карпати дуже стрімко почали розвиватися. Приблизно одночасно із польським курортним містом Закопане. За словами екскурсовода Богдана Фаштриги, тоді багато польських багатіїв придбали собі земельні ділянки у Ворохті і в «закопанському» стилі зводили там дерев’яні вілли. «Найбільше вілл австрійського і польського періодів зараз зосереджені саме у Ворохті, бо ця місцина не розташована на людному автошляху, – пояснює краєзнавець Світлана Флис, – як, наприклад, Микуличин, де всі вілли обабіч шосе згоріли під час Першої і Другої світових воєн».

На жаль, тепер архітектурна привабливість вілл частково втрачена внаслідок нерозумних ремонтів, зокрема із застосуванням пластику. Наразі таких старовинних вілл у Ворохті налічується кілька десятків. Їхні долі склалися по-різному. В 44-му році їх усіх націоналізували. В декотрих організували дитячі табори, в інших – комунальні багатоквартирні будинки, десь – магазини або кафе.

Як розповідає Світлана Флис, у 1912 році у Ворохті спорудили один із перших рекреаційних закладів – санаторій доктора Францішка Міхалка, сьогодні це санаторій «Гірське повітря». Цю будівлю ніколи капітально не ремонтували.

Дерев’яні церкви – це унікальна сакральна архітектура. Але якщо в Рогатині і Нижньому Вербіжі вони вже занесені в список Світової спадщини ЮНЕСКО і є під охороною, то на Прикарпатті й досі залишається багато дерев’яних храмів, які геть закинуті. Іноді громада сама винна, наприклад, коли через своє невігластво починає оббивати таку церкву бляхою – дерево там задихається. «Негарний випадок маємо з церквою в с. Кліщівна на Рогатинщині, – розповідає Сергій Адамович. – Її почали реставрувати за часів Ющенка. Не знаю, що обласне управління культури, національностей та релігій зробило з тими грошима, але їх вистачило тільки на те, щоб церкву розібрати. І в такому стані пам’ятка перебуває ще з 2007 року. За це взагалі хтось би мав понести кримінальну відповідальність». Варто зазначити, що в незадовільному стані перебувають як дерев’яні церкви (Церква святого Василя Великого в с. Черче), так і кам’яні храми на зразок Церкви святого Миколая оборонного типу в с. Чесники.

Давній Галич. На жаль, не до кінця використовується величезний потенціал давнього Галича, який свого часу був як політичним, так і церковним центром і сьогодні має збирати туристів не менше, як Кам’янець-Подільський і Мукачеве, вважає Сергій Адамович. Окрім Успенського собору, про який зараз жваво говорять, на території заповідника можна побачити як єдиний і найстаріший із храмів Галицько-Волинського князівства Церкву Святого Пантелеймона, так і пам’ятки зникаючого народу – караїмів.

Індустріальні об’єкти
Болехівська солеварня. Болехів здавна славився соляними джерелами. Розвиток поселення певною мірою зумовлювався саме наявністю тут покладів солі. Перше підприємство в Болехові – солеварню – спорудила на території Старої Бані Емілія Гросовська у 1546 році (хоча насправді видобуток солі в місті розпочався значно раніше). Сіль перевозили так званим Соляним шляхом в Угорщину, Польщу, Прибалтику, Східну Україну. Високоякісна прикарпатська сіль дуже цінувалась. Велику частину продукції Болехівської солеварні за часів Австрії та Польщі вивозили в Західну Європу.

Технологія видобутку змінювалася поступово протягом століть. Сучасна будівля була зведена в часи розквіту заводу – в середині XIX століття.

Болехівська солеварня

За радянської влади, у другій половині XX століття, солеваріння на заводі було повністю механізовано. Болехівську сіль визнавали найкращою і вмить розкуповували з прилавків місцевих і взагалі українських магазинів. У 70-х роках Болехів експортував сіль у Москву, щоденно відправляючи по одному вагону.

Але у зв’язку з подорожчанням природного газу газифікований процес солеваріння зробив виробництво надто збитковим; сильнішими конкурентами виявились Донбас і Закарпаття з покладами дешевої кам’яної солі. Поступово обладнання застаріло, давні технології стали надто енергозатратними.

Упродовж довгого часу сіль була візитною карткою Болехова, а солезавод майже півтисячоліття підтримував цей авторитет. Ставши тепер суто історичною пам’яткою, будівля повністю занепала, і майбутня її доля невідома. Фактично від солеварні можна побачити лиш руїни.

Місцевий старожил пригадує, що колись у солеварні була найкраща в місті баня і найчистіша вода. Щодня звідти вивозили по 60 т солі. А тепер місцеві розтягують цеглу – бо більше вже нема що взяти. «Не раз приїжджали іноземні інвестори, – продовжує чоловік, – дуже цікавилися американці, навіть на камеру знімали, але, здається, щось не поділили з місцевою владою, і на тім скінчилося».

Калуські калійні заводи (новий і старий). Старий завод був побудований на межі ХІХ-ХХ століття, до нього підтягнули 17 шахт, через які добували калійну сіль. Перестав працювати з 1970-х рр. Як розповідає екскурсовод, краєзнавець Андрій Костишин, наразі головну кількаповерхову споруду потроху розбирають. Є ще кілька додаткових споруд, де навіть збереглася деяка техніка. Там намагалися запустити якісь відновлювальні процеси, аби привабити туристів, але, за словами краєзнавця, ніяк не вдається домовитися з нинішніми власниками. Адміністративний корпус заводу на початку минулого століття обзавівся навіть власним годинником, що на той час було свідченням престижу. Наразі годинник збережений, але стрілки вже не рухаються, хоча на початку 2000-х він був відремонтований і ще правильно показував час.

Новий калійний завод розташований на окраїні міста і теж є доволі цікавим об’єктом, який складається з кількох заводів. Сюди також належить Домбровський соляний кар’єр. «Цікаво, що про цей завод пишуть у спеціалізованих підручниках у Німеччині, – запевняє Андрій Костишин, – навіть його фотографії надруковані – як символ того, наскільки безграмотно організований промисловий процес».

Калійні заводи могли б стати чудовою платформою, де туристам би демонстрували, як виробляється сіль, як працювали потужності тощо.

Ангелівська домна – найстаріша на території України доменна піч з тих, що збереглися. Є пам’яткою архітектури. Розташована в урочищі Ангелів (звідси назва), між селами Ясень і Осмолода на Рожнятівщині.

Будівництво печі було розпочато 1810 року за сприяння греко-католицького митрополита Антіна Ангеловича. Поселення, що виникло тут, отримало назву Ангелів. На спорудженні об’єктів мануфактури й поселення працювали місцеві майстри-бойки. Мануфактура в Ангелові була типовим промисловим підприємством свого часу. Домна працювала лише до 1818 року. Дослідники називають різні причини: погана якість місцевої залізної руди, судовий процес між митрополитом Ангеловичем і управителем Гекером та інші. Під час Першої світової війни артилерія російської армії генерала Брусилова майже зруйнувала комплекс. Вціліла лише споруда доменної печі. Наразі вона потроху руйнується, адже не має належного догляду.

Ангелівська домна

«Надзвичайно перспективне місце для туристичної атракції, можна було б створити ще й великий рекреаційний центр, адже природа навколо чудова, і ще масу всього цікавого, – каже Андрій Костишин. – Однак є величезна проблема для розвитку – відсутність нормальних доріг: 30 км долають за 3-4 години. Хто туди поїде?»

Військові об’єкти

Криївки УПА. Майже всі вони прогнили. Над їхнім відновленням найбільша робота кипить у Рожнятівському і Калуському районах, стверджує Андрій Костишин. На Коломийщині не так давно відкрили повстанську криївку-музей, де багато років тому від рук енкаведистів полягли українські патріоти. Також дві криївки-музеї зробили в Косівському районі.

Блокгаузи на Дністрі. Йдеться про залізобетонні оборонні споруди між Галичем і Маріямполем, які захищали територію залізничних мостів через ріки під час Першої світової війни. Їх можна побачити, їдучи поїздом «Івано-Франківськ-Київ». Таких споруд більше ніде в Україні немає. «А хто про них знає? – каже Андрій Костишин. – Там арматуру, яку лиш могли, покрали. Дістатися можна тільки через поле. За таких умов відсутності елементарної інфраструктури який вар’ят туди попхається?»

 

(Visited 266 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4673

Хлопці із "Муніципальної варти" Івано-Франківська надалі продовжують навідуватися у обласну лікарню для надання допомоги невиліковно хворим (фоторепортаж) 18:25

Вартові" не залишають у біді невиліковно хворих із обласного хоспісу, де надають допомогу невиліковно хворим людям.   Хлопці із "Муніципальної варти" Івано-Франківська надалі продовжують навідуватися у обласну лікарню для надання...

На Прикарпатті триває ремонт дороги Яблунів – Делятин (фоторепортаж) 16:50

На Прикарпатті триває ремонт дороги Яблунів – Делятин.     Про це повідимили у прес-службі ТОВ «ПБС», інформує WestNews. “Усі ці дні працівники «ПБС» відбудовували дорогу Яблунів — Делятин. Ми працювали без...

В Івано-Франківську збирають кошти на операцію для важкохворого хлопчика (фоторепортаж) 22:33

Нагадую, ми боремось, щоб зібрати кошти на операцію для Ростиславчика Захарії. Величезне спасибі усім, хто долучився! Фото-відео згодом. Нас багато і разом ми зможемо допомогти дитині!     Хто має...

В Івано-Франківську проводять реконструкцію станції для моржів на міському озері (фоторепортаж) 19:25

Реконструкцію станції для моржів на міському озері проводить ФОП Дідик Андрій Ярославович за 981 409,47 грн, інформує Правда.іф посилаючись на "Курс".     Про стан робіт у мережі повідомив директор департаменту житлової,...

В Івано-Франківську ліцеїсти військово-спортивного ліцею-інтернату складали урочисту клятву (фоторепортаж) 16:41 1 коментар

14 жовтня в Івано- Франківську ліцеїсти Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату складали урочисту клятву, інформує Правда.іф.     "110 ліцеїстів склали свою першу клятву. Більше 70% після закінчення обирають свій шлях Захисника...

Урочиста хода ветеранів визвольних змагань пройшла у середмісті Франківська (фото+відео) 15:32 11 коментарів

Сьогодні, 14 жовтня, в Івано-Франківську відбулася хода ветеранів визвольних змагань, інформує Правда.іф.     Урочиста хода пройшла за маршрутом: Меморіальний сквер – вул.Мельника – вул.Незалежності – Вічевий майдан. На вулиці...

У мережі показали неймовірні фото водоспаду "Дівочі сльози" на Прикарпатті (фоторепортаж) 15:15

Фотографіями водоспаду “Дівочі сльози”  у соцільній мережі поділився директор КП “Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича” Михайло Ковтун, інформує Правда.іф посилаючись на "Галицький кореспондент".     “Водоспад “Дівочі сльози”....

Шпигунські пристрасті: перед початком Першої світової війни в Галичині активізувалися агенти ворожих спецслужб 15:04 1 коментар

У 1910-х роках, незадовго до вибуху Першої світової війни, у галицьких містах розвинулася потужна шпигунська мережа, учасники якої за солідну винагороду постачали ворожим спецслужбам інформацію, яка мала стратегічний військовий інтерес....

Франківський скульптор презентував до свята Покрови унікальну колекцію "Теплих іграшок" "Соловейки" (фоторепортаж) 14:42

Франківський скульптор презентував до свята Покрови унікальну колекцію "Теплих іграшок" "Соловейки". Автор майстерні "Теплі іграшки" та сценарист мультфільмів "Воїни лісу" та "Хоробрі серця" презентував до Дня захисника Вітчизни колекцію іграшок...

Прикарпатські поліцейські влаштували змагання з міні-футболу присвячені Дню захисника України (фоторепортаж) 14:29

Сьогодні, 13 жовтня, на базі Івано-Франківського коледжу фізичного виховання відбулися змагання з міні-футболу серед підрозділів  поліції Прикарпаття.      Спорт для кожної людини має бути невід’ємною частиною життя і поліцейські...

У Франківську пройшов чемпіoнат oбласті з бoдібілдингу та фітнeсу (фоторепортаж) 21:07 3 коментарі

Сьогодні, 13 жовтня, в Івaно-Франківську прoходить відкритий чемпіoнат oбласті з бoдібілдингу та фітнeсу, повідомляє WestNews.     Учaсть у змaганнях взяли учaсники зі Львовa, Чeрнівців та інших зaхідних міст. Варто зауважити, що минулoрічний...

Дев’ятирічний франківець потребує допомоги небайдужих людей у боротьбі зі складною недугою 21:01 2 коментарі

Балаш Ярослав Ярославович 2009 року народження, який проживає в обласному центрі Прикарпаття потребує допомоги небайдужих людей. У цьому році дитині стало зле просто посеред урочистої лінійки. Далі були лікарі та...

Обережно, гаряче: пожежники оприлюднили календар з тваринами на 2019 рік (фоторепортаж) 12:25

З 1993 року вогнеборці створюють Австралійський календар пожежників, і роблять це не просто так.     Більше 25 років вони так збирають кошти на благодійність. Наприклад, на дитячу лікарню. Цьогоріч...

Учасникам АТО з Івано-Франківська вручили договори на квартири (фоторепортаж) 10:43 1 коментар

Учора, 12 жовтня,  в обласній філармонії імені Іри Маланюк до Дня захисника України відбулося урочисте вручення договорів на квартири учасникам АТО. У заходах взяли участь заступник голови облдержадміністрації Ігор Пасічняк,...

У Івано-Франківську презентували книгу про Службу безпеки ОУН (фоторепортаж) 15:35

Сьогодні в Музеї визвольних змагань Івано-Франківська відбулася презентація чергового видання “Літопису УПА”, інформує Правда.іф.     Автор книги, Дмитро Проданик, родом із Чернівців. Він каже, що його праця присвячена діяльності...

У Франківську відкрили меморіальну дошку колишньому ректору ІФНМУ (фоторепортаж) 14:16

Наприкінці минулого тижня в рамках ІІІ міжнародної науково-практичної конференції «Терапевтичні читання: сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів» відбулося відкриття меморіальної дошки Євгенові Нейку. Так увіковічнили пам’ять про академіка,...

В Україні презентували нову бойову машину "Берест": фото 14:37

У Києві презентували нову українську бойову машину реактивної системи залпового вогню БМ-21 УМ "Берест". Вона призначена для заміни "Граду", що стоїть на озброєнні Збройних сил України. Про це повідомляє прес-служба "Укроборонпрому". Бойову...

Зруйновані дахи і побиті вікна. Як виглядають руйнування від вибуху боєприпасів біля Ічні (фото) 13:04 2 коментарі

У селі Августівка постраждали десятки будинків У селі Августівка Ічнянського району Чернігівщини, яке знаходиться неподалік військового арсеналу, що вибухнув, постраждали десятки будинків. Місцеві жителі публікують фотографії руйнувань. На фотографіях, зокрема,...

Прикарпатська поліція підвела підсумки службової діяльності за 9 місяців цього року (фото+відео) 20:39

Сьогодні, 9 жовтня, у Долині відбулось виїзне засідання колегії Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області під головуванням начальника обласної поліції Володимира Голубоша за підсумками службової діяльності органів і підрозділів...

В Івано-Франківську повністю оновлюють електромережі (фоторепортаж) 20:30

У Франківську повністю оновлюють електромережі для будинків на Сорохтея, 16, 16а, Гвардійська, 5. Це колишні будинки військової частини, так звані "кечівські", інформує Правда.іф.     Місту їх передали на баланс...
  • ріел ІФ виринаюча