Базари старого Станиславова ІІ. Де у місті процвітала роздрібна торгівля

Нині невеликі базарчики є ледь не в кожному районі Франківська. А от наші предки особливого вибору щодо походу на закупи й не мали. Хоча, скільки було того Станиславова?

Після «ґаздування» торговців порядні люди намагалися ввечері триматись від площі Міцкевича подалі
Каліки, порося та мавпочки

Колись на місці парку Військових ветеранів було велике озеро, звідки брали воду для фортечних ровів. На початку ХІХ століття його засипали, а натомість влаштували там торговицю бидлом – великою рогатою худобою. Торги там відбувались по четвергах.

У 1905 році журналіст Ясь Недопитальський залишив цікавий опис цього тваринного ярмарку:

«В торговий день станьте якось біля однієї з доріг, яка веде до села, і прослідкуйте за мозаїкою сільського люду, котрий тягнеться в місто. Ото Іван з Вовчинців кожен тиждень водить пацє до міста, ніби на продаж. Але ж насправді він йде туди тільки для того, аби з кумами здибатись, попити пивка під «золоту рибку».

По четвергах Галицьку заполоняла худоба, яку гнали на продаж

Порося він аж ніяк не має в планах продавати. Вартує воно 20 ринських злотих, але Іван, боронь Боже, щоб хтось його купив, просить усі 40. І так кожного четверга, марширують вони удвох на торговицю з Вовчинців і назад. Таких «ярмарочників» там половина.

Усі дороги, а найбільше Галицька й Вовчинецька, заповнені насамперед різними каліками, котрі свої рани, поламані руки і ноги виставляють на публічний показ, крикливим голосом просячи милостиню. Діди ті по-своєму доглядають свої рани аби, боронь Боже, не загоїлись, бо тоді може впасти заробіток, який інколи доходить до 20 корон за день.

Перенесемось однак до Торговиці – середовища усілякої торгівлі та руху товарів. Тут повно возів, на кожному сидить дівка або хлопак і пильнує худобу. Біля ваги рух найбільший, тут погоничі професійним оком оцінюють жертв свого ремесла. Писк і крик тут, як під час падіння вежі святого Марка. Щасливий той, хто продасть, оскільки одразу є могорич. Частина з виторгу йде на податок, соцстрахівку, банківську ставку тощо.

Від сторони вулиці Галицької на Торговиці бачимо іншу картину. Там зайняв місце шарманщик зі своїм інструментом, на якому виграє різні мотиви. Він має своє­рідну приманку для легковірних селян і селянок, бо за то його грання ніхто йому і цента не дав би. На шарманці сидить гібралтарська мавпочка, вдягнена в червоний каптурок, і дивиться у люстерко.

Купа сільських кубіт спостерігає за нею з цікавістю і з відкритим ротом, одна запитує іншу: «Що це за чудо?». І хоча кожна з них трохи боязко дивиться на мавпу, але відійти не відходить.

А тим часом шарманщик витягає нове чудо – білих мишей чи папугу, який за два центи тягне долю, виконуючи місію дельфійської Піфії. Не довідатись свого майбутнього за два центи було б гріхом. Кожна дістає з гаманця, бува навіть останні два центи, за які дітям мала купити рогалик, і бере паперове пророцтво. Треба бачити, з якою швидкістю вона хапає той підписаний папірець і ховає його за пазуху. Відступивши вбік, тоскно просить, щоб хто-небудь їй той напис прочитав. Декілька разів автору пощастило бути оракулом для такої панянки. А коли прочитав, то кивала головою і казала:

«Ото! Холера би нього напала, звідки він се знає. Каже, що маю сі стерегти ворогів. Ага, у мене є сусіда, Бог би ї побив, дідько знає, що вона хоче від мене. Правду пан, бігме правду сказав».

Якби кожен мав таку глибоку віру, як ота кубіта після прочитання пророцтва свого майбутнього, то Бог бачить, земля була б раєм…».

Торговиця на вулиці Пугачова

Після приєднання Княгинина до Станиславова у 1925 році, торговиця опинилась ледь не в центрі міста. У липні магістрат ухвалив придбати комплекс ґрунтів біля давньої електростанції у Княгинині, поруч з дільницею Мазурівка. Всього мали закупити шість моргів землі (близько 10 гектарів) за 100 тисяч злотих.

У 1931 році нова торговиця вже існувала. Міському бюджету вона обійшлась у 390 тисяч, натомість відповідала ветеринарно-санітарним вимогам і не псувала вигляд вулиці Галицької. Де була ця торговиця? Нині там розташований корпус університету нафти і газу, що в самому кінці вулиці Пулюя.

Нова торговиця була на місці теперішнього університету нафти і газу

Совіти продовжували експлуатувати торговицю. У «Прикарпатській правді» є постанова міськвиконкому за 5 квітня 1945 року, якою встановлюється: «місце для стоянок коней, що прибувають з сільської місцевості, торгівлю худобою, дровами та іншими речами на сінному ринку по вул. П’ястів (так тоді називалась Пулюя – Авт.). Там же дозволяється торгівля з рук різними речами».

Пізніше вулицю П’ястів перейменували у Пугачова. З рекламних оголошень відомо, що торговиця працювала щодня з 8.00 до 18.00. Там торгували не лише худобою. У 1954-му виконком видав чергове рішення «Про порядок торгівлі на колгоспних ринках міста Станіслава».

На ринку Торговиця дозволялось продавати:

1. Носильні й домашні речі у спеціально відведеному місці.

2. Живу худобу, як свиней, корів, кіз та інше.

3. Сіно, солому, зерно, борошно, картоплю і овочі – на спеціально відведеному місці з возів та автомашин.

Також у цій постанові згадувались продовольчі ринки на вулицях Вовчинецькій та Радянській.

Наступного десятиліття поруч почалась розбудова велетенського містечка інституту нафти і газу. Батьки міста вирішили, що свині й кози складуть студентам погану компанію, тому торговицю взагалі випхали за межі міста.

У 1968 році «Прикарпатська правда» повідомила:

«Ринок «Торговиця», що знаходиться по вул. Пугачова, 30, з 26.05 переноситься до села Черніїв. Автобуси до нової Торговиці відправляються щоденно від обласного краєзнавчого музею та залізничного вокзалу з 6-ої ранку. Вартість проїзду – 15 копійок».

Мандри чорного ринку

Виявляється, площа Ринок була не єдиним місцем, де процвітала роздрібна торгівля. Ян Вежбовський залишив цікаві спогади про свою гімназійну юність, яка припала на 1870-ті роки. Тоді чорний ринок був на місці Вічевого майдану – навпроти пасажу Гартенбергів. Там продавали усілякий вживаний мотлох – майже як на нашому «п’яному базарі». Також там можна було поміняти гроші. Тільки займались цим не хлопці спортивної статури, а старі єврейки.

«Ті Песі та Ціпи так досконало володіли своїм ремеслом, – згадує Вежбовський, – що замість одного цента, який їм належався, завжди при розміні ринського злотого бракувало від п’яти до десяти центів. Мали в руці вже таку справність, що студент міг десять разів перераховувати гульдена, та завжди бракувало кілька центів».

Євреї, що становили більшість тамтешніх торговців, навіть планували спорудити у 1875-му великий дерев’яний павільйон, що став би першим супермаркетом Станиславова. Втім, незабаром, міська рада нарекла площу іменем цісаря Франца Йосифа та вирішила розбити там сквер. Єврейським гендлярам довелося перебазовуватись на нове місце. Щоправда, воно було недалеко.

На місці «чорного ринку» міська влада розбила сквер і нарекла площу іменем Франца Йосифа

Нині площа Міцкевича радує око, але раніше красою там і не пахло. Той самий Вежбовський пише, що площа «була вертепом, неохайним і бридким». Саме тут отаборились переселенці з площі Франца Йосифа. Вони швидко довели навколишній ландшафт до такої кондиції, що порядні люди намагались ввечері триматись від того місця подалі.

Врешті-решт, магістрат вирішив ліквідувати бомж-базар у центрі міста. «Кур’єр Станиславівський» 30 вересня 1888 писав, що уряд вирішив торги з площі Міцкевича перенести на площу Трибунальську, а площу Міцкевича засадити деревами. Трибунальською називали Тринітарську площу, адже у колишньому монастирі тринітаріїв містився кримінальний суд. Тепер ця локація відповідає вулиці Старозамковій.

Схоже, торговці всіляко опирались черговому переїзду. Пройшло цілих сім років, доки той же «Кур’єр» не подав чергову інформацію від 17.11.1895: «остаточно вирішено перенести торгівлю овочами, яка відбувалась досі на пл. Міцкевича – на Тринітарську площу з тим, щоби новітня площа не нагадувала азіатські частини Константинополя».

Закінчення читайте в наступному номері.

Поштівки з колекцій Зеновія Жеребецького та Володимира Шулепіна

(Visited 171 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9886

загрузка...

В Прикарпатському містечку спалахнула дитяча ігрова кімната (фоторепортаж) 08:31

Вчора пізно ввечері, о 20.45 годині, у місті Долина,  на проспекті Незалежності, трапилася пожежа. Горіла вулична ігрової кімнати наметового типу «Дитячий лабіринт», йдеться у повідомленні УПЦЗ. Наразі встановлюється причина пожежі...

Стали відомими подробиці вчорашньої ДТП на «Пасічній», після якої перехожі вчинили самосуд над водієм-порушником (фотофакт) 07:13 1 коментар

Стали відомими подробиці вчорашньої ДТП на «Пасічній», після якої перехожі вчинили самосуд над водієм-порушником Вчора у першій половині дня, близько 10:00 години, в місті Івано-Франківську, по вулиці Тролейбусній, трапилася дорожньо-транспортна...

Тури унікальними храмами Карпат представили в онлайн проекті "Автентична Україна" 00:13

Два прикарпатські храми, визнані світовою спадщиною ЮНЕСКО, увійшли до онлайн турів в межах проекту "Автентична Україна". Уряд разом з компанією Google створили проект "Автентична Україна".  Про це в себе на сторінці...

У Франківську презентував свій перший альбом легендарний Піаніст Майдану (фоторепортаж) 23:21

Презентація альбому "захист Вільних Сердець" від Piano Extremist відбулася у "Підземному Переході Ваґабундо". Piano Extremist, музичний символ Революції Гідності, представив свій дебютний альбом "Захист вільних сердець" та виступив наживо у "Підземному Переході Ваґабундо". Дебютний інструментальний...

Для прикарпатських сиріт збирають "Валізу у майбутнє". Потрібно 230 тисяч гривень 23:08

Мальтійська служба допомоги на Прикарпатті розпочинає акцію допомоги цьогорічним випускникам інтернатів під назвою "Валіза у Майбутнє". Проект присвячений випускникам шкіл-інтернатів, які переступаючи поріг рідної школи, не завжди забезпечені навіть речима...

Станиславівські оголошення: про посаг та інші способи привабити чоловіка 22:06

У виборі нареченої кавалери початку ХХ ст. керувалися не сентиментальними, а радше практичними міркуваннями. Тому надійним ключиком до їхнього серця був посаг: без нього навряд чи можна було розраховувати на...

У Франківську “відгримів” грандіозний танцювальний фестиваль STANISLAVIV DANCE 2019 (фото+відео) 21:19

На два дні Івано-Франківськ перетворився на найбільшу танцювальну арену України – 23-24 березня тут тривав VIІ Міжнародний конкурс-фестиваль хореографічного мистецтва STANISLAVIV DANCE FESTIVAL 2019 Сотні танцівників приїхали на Прикарпаття, щоб...

«Бандерівський схрон» буде боротися. За існування 20:56 1 коментар

Громадський реабілітаційний центр для бійців АТО «Бандерівський схрон» опинився на межі закриття. Причина – у нестачі коштів. Єдиний в Україні громадський реабілітаційний центр стаціонарного типу для колишніх атовців розташований за...

RoboSprint в Івано-Франківську: змагання трекових роботів планують влаштовувати щороку (фоторепортаж) 20:35

Вперше у Франківську провели змагання трекових роботів, запрограмованих прикарпатськими старшокласниками. Турнір проходив в Університеті Короля Данила, пишуть Версії. Заявки на участь подали команди шкіл з Івано-Франківська, Долини, Калуша, Коломиї та...

В Івано-Франківську збираються відремонтувати одну із найпроблемніших вулиць 19:53 2 коментарі

В Івано-Франківську запланували капітальний ремонт однієї з найгірших вулиць міста – Автоливмашівської. Тут немає ні основи дороги, ні дощової каналізації – лише ями. Комунальники обіцяють привести вулицю до європейського рівня....

У Франківську троє школярів ризикуючи життям гуляли по трубі через Бистрицю Надвірнянську (відеофакт) 19:41

В Івано-Франківську троє підлітків вилізли на трубу, що простягається високо над Бистицею-Надвірнянською, і прогулювалися нею. Про це у Фейсбук-спільноті “Франківські теревені” розповіла жителька обласного центру Зоряна Квіт. Очевидиця оприлюднила відео небезпечних дитячих...

Зірковий франківчанин Юрій Горбунов розповів про головні забобони усіх акторів (відеофакт) 19:27

Зірка шоу-бізнесу зізнався, на яку роль ніколи б не погодився. Напередодні зоряне сімейство – Юрій Горбунов  та Катя Осадча – відвідали премію “Людина року”. Ведучий опублікував ніжне селфі на своїй...

У прикарпатському містечку безпритульні собаки накинулись на дитину. У школяра прокушене стегно та забої (фото+відео) 18:56 8 коментарів

24 березня в Косові безпритульні собаки напали на дитину. Про це на своїй сторінці в соцмережі Facebook повідомив місцевий активіст і журналіст Віталій Мацьоцький. “Є собаки, які безпричинно атакують людей...

Чорногору знову замело снігом (фотофакт) 18:47

Про це у Facebook повідомляє Чорногірський гірський пошуково-рятувальний пост. “На горі Піп Іван Чорногірський хмарно, видимість обмежена до 20 м. Падає сніг. Вітер південно-західний 6 м/с. Температура повітря -1°С”, – йдеться у повідомленні.

Бурштиновий хижак 2019: на Прикарпатті провели змагання з риболовлі (фоторепортаж) 18:12

24 березня на Бурштинському водосховищі пройшов Кубок Івано-Франківської області з лову хижої риби спінінгом з човна. Змагання проводяться з метою популяризації риболовного спорту. Організаторами змагань виступила Федерація риболовного спорту Івано-Франківської області, пишуть...

"Така худенька": зіркова франківчанка в екстремально короткому платті блиснула витонченою фігурою (фотофакт) 18:01

Шанувальники Кароль зазначили, що їх улюблениця стала ще стрункішою Тіна Кароль ніколи не перестає інтригувати шанувальників те й діло публікуючи на своїй instagram-сторінці іноді романтичні і ніжні, а іноді досить...

Як в Івано-Франківську рятують недоношених дітей 17:46

Уже минуло кілька років, а її прізвище досі пам’ятають у пологовому будинку. Франківчанка народила дитину на шостому місяці вагітності. В те, що малюк виживе, не вірив ніхто. Лікарі були переконані...

Будівництво водно-спортивного комплексу в Коломиї планують завершити за декілька років 17:09 1 коментар

Нещодавно під час засідання Ради регіонального розвитку Івано-Франківської області, яка відбулася в Коломиї, йшлося й про розвиток спорту та підтримку обдарованої молоді. Перед нами гостро стоїть питання створення сучасної спортивної...

Як водії нехтують ременями безпеки. Патрульні показали на прикладі суботньої ДТП на Набережній (фотофакт) 16:23

Вчора, 24 березня, на сторінці патрульної поліції Франківська оприлюднили промовисті фотофакти. Як водії, попри всі застереження, нехтують ременями безпеки. На першій світлині – результати ДТП, з якої шпиталізували двох людей....

У Франківську стартував чемпіонат з футзалу серед ІТ-шників (фоторепортаж) 15:44

Вчора, 24 березня в Івано-Франківську стартував чемпіонат з футзалу серед IT-компаній міста. Чемпіонат проводиться на базі спортивного комплексу на вулиці Юліана Целевича, 32., пише МІСТО Цієї неділі стартувала IT-ліга, яка об’єднала...
  • ріел ІФ виринаюча