Бездоглядний кляштор: У Богородчанах руйнується пам’ятка архітектури

Уже кілька років Домініканський римо-католицький костел у центрі Богородчан перебуває в епіцентрі конфлікту. Поки з’ясовується законність його передачі Українській православній церкві, вирішується питання щодо власності і подальшого користування ним, споруда руйнується, осипається, а на її стінах чітко помітний руйнівний вплив погодних умов та плісняви.

Центральна споруда

http://www.blitz.if.ua/include/img/DSC_8701-900x596.jpg

Домініканський костел є пам’яткою архітектури національного значення. Розміщений він у самому центрі селища неподалік від центральної дороги. До споруди костелу примикають митрополичі палати. Тут розмістилася музична школа, з іншого боку – архітектура та помешкання священика, пише Галицький коресподент.

Щоправда, отець Володимир Шувар впродовж останніх років у цих кімнатах не проживає. Місцеві кажуть, що приміщення переважно пустує, користується ним лише отець з дружиною, а зустріти когось із них тут можна рідко, не частіше, ніж раз на тиждень.

http://www.blitz.if.ua/include/img/DSC_8667-900x596.jpg

Приміщення костелу, ще на початку 90-х років передане у безоплатне користування УПЦ (що неофіційно приналежна до Московського патріархату), обнесене невисоким зеленим парканом, на хвіртці висить замок. У будні тут завжди замкнено, двері відчиняють лише у неділю, на свята чи похорон. На території розміщена «Іконна лавка» та великий дерев’яний хрест.

З різних боків помітно сліди руйнування костелу. На одній стіні штукатурка здерта аж до цегли, усюди тріщини та чорні плями від грибка.

Митрополичі палати духовенства передано Богородчанській музичній школі у 1987 році. Приміщення ці просторі, там розміщений 21 клас і навчається понад 250 учнів. Завуч навчального закладу Ірина Скора пригадує, що колись приміщення костелу було концертним залом музшколи, де виступали її вихованці.

Наприкінці 80-х років проводилася реставрація всіх приміщень як костелу, так і палат. Пізніше у школі проводили ще один ремонт, адже в підвальних приміщеннях стояла вода, на стінах утворилася пліснява. А кілька років тому на території музшколи добудували вбиральню та  котельню.

http://www.blitz.if.ua/include/img/DSC_8665-900x596%20(1).jpg

 

«Русскій мір»

Жителька Богородчан Ольга Корній пам’ятає селище у різні часи. Розквіт його припав на 80-90-ті роки минулого століття. У той час це, за її словами, був центр Європи, маленька Швейцарія. У центрі селища цвіли троянди, працював фонтан, картину доповнював красивий костел, який тут називають по-польськи – кляштором. Костел поєднує в собі різні архітектурні стилі, а ще у нього є близнюк у Кракові. Там кляштор доглянутий, красивий, підсвічений, а в Богородчанах він зараз має зовсім інший вигляд.

Реставрація Домініканського костелу проводилася у 80-х роках минулого століття. Роботи були здійснені належним чином, зробленого вистачило на багато років. Тоді ж встановили і коштовний паркет з узором. На відміну від простої церкви, костел був багатий – всередині мав статуї, красиве оздоблення.

http://www.blitz.if.ua/include/img/DSC_8673-900x596.jpg

Як може стояти православний хрест на фоні римо-католицького костелу, жінка не розуміє. А ще зауважує, що будь-який охоронний договір дійсний п’ять років, а з часу передачі цього майна минуло значно більше. Тож виникає питання, наскільки законно представники УПЦ перебувають у приміщенні кляштору. Всі наче й хочуть виселити церкву, але активних дій немає. Щодня вона оббиває пороги чиновницьких кабінетів, а змін у ситуації не бачить.

Під час одного з візитів Ольга Корній почула, що для того, щоб це питання зрушити з мертвої точки, необхідно, щоби в місті була зареєстрована польська громада. Вона особисто займалася цим питанням, тож громаду зареєстрували. Збиратися римо-католики не мали де, доводилося відправляти служби на старому цвинтарі біля пам’ятника Орлятам.

Римо-католицька громада у Богородчанах налічує 25 місцевих, до них долучається молодь з інших населених пунктів. Надія повернути костел громаді як з’являється, так і згасає.

Яким чином виникла зелена огорожа, коли встановили хрест і «лавку», жінка точно не пригадує. Зауважує, що на фоні архітектури Домініканського костелу всі ці речі виглядають убого. «Це слово «лавка» страшенно ріже око. Це «русскій мір» у центрі Богородчан», – каже Ольга Корній.

А тим часом костел руйнується не по днях, а по годинах. Якщо така ситуація розтягнеться на роки, то з храму не залишиться нічого.

Конфлікт за конфліктом

Охоронний договір на пам’ятку архітектури республіканського значення «Костел Благовіщення» укладено 11 червня 1990 р. обласним відділом у справах будівництва та архітектури виконкому обласної ради народних депутатів в особі начальника управління В. Ідака з одного боку та В. Шувара з іншого. Терміну в договорі не вказано. Лише у 1996 році в законодавство по охороні культурної спадщини внесені зміни, де означено, що охоронний договір необхідно поновлювати кожних п’ять років.

http://www.blitz.if.ua/include/img/DSC_8690-900x596.jpg

 

5 травня 2017 р. видано розпорядження Богородчанської райдержадміністрації про відмову від договору безоплатного користування культовою спорудою костелу. Заступник голови РДА Василь Поштарюк вважає: якщо адміністрація прийняла рішення про розірвання договору користування, то церква повинна звільнити приміщення Домініканського костелу. Оскільки покидати приміщення представники церкви відмовляються, чиновники працюють над тим, щоб зібрати всі необхідні документи (наразі деякі ще відсутні) і звернутися в суд. У той період, коли передавали костел, була порушена низка законів, тож законність передачі викликає сумнів, пояснює посадовець.

Приміщення костелу – це державна власність, відповідно до чинного законодавства, нею розпоряджається райдержадміністрація. А от ремонтні роботи мала б здійснювати та громада, яка орендувала майно всі ці роки. «З того часу, можливо, певні зовнішні роботи проводилися, але самі бачите, який нинішній стан цього приміщення», – каже заступник голови РДА.

Попри все, районний бюджет проведення такого масштабного ремонту дозволити собі не зможе. Василь Поштарюк зауважує, що після вирішення цього питання в суді РДА має намір звертатися до облдержадміністрації та Міністерства культури, щоб відреставрувати Домініканський костел.

Нічиє майно

Минулого року в Богородчанах відбулися громадські слухання, на яких громада порушила питання повернення храму, зауважує селищний голова Ростислав Заремба. Зі свого боку, депутати селищної та районної рад прийняли відповідні звернення і рекомендували райдержадміністрації розірвати договір оренди. Депутатське звернення було враховане, рішення прийняте, договір розірвано, проте інша сторона його не виконує. Наступним кроком буде відкриття судового провадження.

«Щоб зрозуміти усю цю ситуацію, ми почали з’ясовувати, чиє ж це приміщення. Для цього дали запити у різні інстанції, зрозуміли, що в переліках комунального майна області, району і тим паче селища його немає», – зауважує пан Заремба.

Чому так сталося, зрозуміти важко. Був початок 90-х років, коли католицька громада увійшла в новозбудовану церкву, а православним віддали костел. Договір тоді уклали безстроковий, до нього нині дуже багато зауважень. Не зрозуміло, чи орган, який передав споруду, був на те уповновноважений, чи мала право місцева влада передавати пам’ятку національного значення тощо. Наразі ж важливо виробити правоустановчі документи, а далі порушувати питання про прийняття цього майна на баланс.

«Оскільки немає підтвердження, що це майно у когось на балансі, можна у судовому порядку визнавати його бездоглядним і ставити його на баланс селища чи району. Але це не нівелює міжконфесійне питання, це лише впорядкує питання самої будівлі», – каже голова.

Реставрацію приміщення костелу може здійснювати лише відповідна організація, яка має дозвіл на проведення реставраційних робіт. У випадку Домініканського костелу лише зовнішнім ремонтом не обійдеться. Необхідно знімати штукатурку, обробляти стіни протигрибковим розчином, накладати новий шар штукатурки, зберігши всі елементи декору, тоді аж фарбувати. Крім того, у підвальних приміщеннях підвищена вологість, це також треба врахувати.

Днями до Богородчан приїжджали представники Львівського реставраційного бюро. Це люди, які мають право готувати технічну документацію на ремонти приміщень, що належать до культурної спадщини національного значення. Вони оглянули костел, відтак вироблятимуть технічні умови, а далі можна буде вести мову про кошторис і суму, необхідну на ремонт.

Пошуки власника

Отець Володимир Шувар ситуацію коментувати не хоче. Зауважує лише, що при конфлікті про жоден ремонт не йдеться. Для проведення ремонту необхідний спокій і гарантія, що громаду не будуть чіпати. Каже, що до цього робили ремонт будівлі два рази.

У перспективі в приміщенні Домініканського костелу ймовірним є створення музею. Крім того, на нього претендує римо-католицька громада, яка активізувалася в Богородчанах впродовж останніх років.

Ростислав Заремба підтримує позицію, що костел слід передати римо-католицькій громаді. Наразі вона нечисленна, але з часом кількість прихожан буде зростати. Крім того, селище підтримує тісні контакти з Польщею, яка могла б допомогти з фінансуванням реставрації будівлі.

Ремонт споруди мав би здійснювати власник, висловлює думку експерт, секретар УНК ІКОМОС Василь Петрик. Якщо на початку 90-х років облвиконком передав споруду в користування, він має бути власником будівлі. Якщо ж наразі власника немає, на рівні районної чи обласної ради приймається рішення про набуття права власності.

Крім того, необхідно виробити паспорт пам’ятки – охоронний договір. Його підписує обласна адміністрація, зокрема відділ культури й охорони культурної спадщини. Кошти на виготовлення паспорта можуть бути передбачені в обласному, районному чи селищному бюджеті, значення це не має. Технічний паспорт – це одне, а паспорт пам’ятки – зовсім інше, наголошує експерт. У будь-якому випадку він повинен бути обов’язково. Це довідка, фіксація, опис пам’ятки. Зрештою, і на баланс хтось повинен об’єкт взяти.

Василь Петрик вважає, що гроші на ремонт такої споруди не знайти ні в районному, ні в обласному бюджетах. Хіба що зміниться ситуація і кошти будуть у територіальної громади. Якщо в Богородчанах є римо-католицька громада, споруду можна передати їй і, таким чином, залучити кошти з-за кордону на реставрацію цього значущого для селища об’єкта.

(Visited 197 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    а причому тут православна церква якщо це КОСТЕЛ тай ще суто католицького ордену про який в православії навіть і нечули-і нехотіли -і справа тут не в КИЄВСЬКОМУ патиріархатові а в історичній памяті і справедливості-не падайте в якісь крайнощі бо цим готовите проблему наступним поколінням-ДУМАЙТЕ а не політикуйте тіпа

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9811

Франківська сім’я, яка довго боролася за всиновлення дитини, офіційно разом (фотофакт) 08:57

За рішенням суду, сім’я Паращуків, яка півтори роки боролася за всиновленого Данилка, тепер офіційно разом. Про це розповідається на сайті міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. Ця історія бере початок у...

Біля кордону з Україною "засвітилися" сотні російських танків 06:39

Супутникові знімки зафіксували сотні російських танків на новій військовій базі у Ростовській області у 18 кілометрах від кордону з Україною. Відповідні знімки публікує видання Defence Blog. Defence Blog "Супутникові знімки...

“Засмолюють ями з льодом”: як на Долинщині взимку ремонтують дороги (фоторепортаж) 23:32 1 коментар

Про це повідомляють у соцмережі Фейсбук. Користувачі дивуються, як можна проводити ремонті роботи взимку, пишуть Версії. “Сьогодні, 9.12.2018 року, неділя, в Пацикові на вул.Шевченка почався ямковий ремонт дороги в температуру...

На Української Дивізії у Франківську облаштували тротуари (фото+відео) 22:41 1 коментар

На Української Дивізії у Франківську облаштували тротуари. Інформацію про завершення робіт оприлюднив на Фейсбук-сторінці міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Донедавна на проїжджій частині було важко рухатися і пішоходам, і водіям....

Віка повернулася додому. 11-річна прикарпатка рік бореться з тяжкою хворобою 21:58

Місяць тому Наталя Прокіпчин з донечкою Вікою повернулися зі столиці, де вісім місяців лікувались у Національній дитячій спецлікарні ОХМАТДИТ. Нині звикають до домашньої атмосфери після важкої хіміотерапії. Рік тому Наталія...

Франківчанка Тіна Кароль плакала, коли дізналася про введення воєнного стану (відеофакт) 21:39 4 коментарі

Як раніше інформували ЗМІ, відома українська співачка з Прикарпаття Тіна Кароль отримала нагороду M1 Music Awards 2018 у номінації “За внесок у розвиток національної музичної індустрії”. На премії вона виконала...

Станиславівські оголошення: як у місті сто років тому сніг прибирали 20:51 1 коментар

Проблема прибирання снігу дуже актуальна для нашого міста, і посилені опади часто створюють проблеми для мешканців. Сто років тому сніг теж не завжди прибирали вчасно, зате використовували досить незвичні методи...

“Дорожнє ноу-хау” на Прикарпатті: у мережі оприлюднили відео, як дорожники стелять асфальт під снігом 19:48 8 коментарів

Відео оприлюднили у соцмережі Фейсбук. Користувачі зняли відео, як дорожники кладуть асфальт у сніжну пору в селі Пійло, Калуського району, пишуть Версії. “Оце взимку кладуть асфальт. Золота осінь була, сонечко...

Екзотичні рослини давнього Стратина: понад сто років тому на Прикарпатті розцвіла агава (фотофакт) 19:13

Сьогодні село Стратин у Рогатинському районі Івано-Франківщини відоме хіба тільки піщаними кар’єрами, розташованими неподалік. А на початку минулого століття у цьому тоді ще містечку було декілька надзвичайних атракцій, серед яких...

Розлючений ведмідь накинувся на відвідувачку одного із відпочинкових закладів Прикарпаття – у той час дикі лисиці доїдали її вечерю (фоторепортаж) 18:38 1 коментар

На Верховинщині у одному із відпочинкових комплексів дівчина постраждала через ведмедя. Проте власниця бази відпочинку стверджує, що звір не нападав на гостю. фото ілюстративне Про інцидент, який трапився у селі...

Прикарптець Петро Гарасимів продовжує боротьбу у співочому телешоу «Х-фактор» (фото+відео) 18:04 1 коментар

Прикарпатець Петро Гарасимів пройшов чергове випробування вокального телешоу України “Х-фактор” і пробився у наступний тур. У крайньому ефірі 8 грудня Петро у супроводі симфонічного оркестру переспівав Вахтана Кікабідзе і його...

В трусах, але із сокирою у руках: правоохоронці показали оперативні кадри із місця затримання неадекватного прикарпатця, який напав на працівницю поліції (фото+відео) 17:12 13 коментарів

Як інформували вчора ЗМІ, в Рожнятівському районі дебошир напав на працівницю поліції і побив авто правоохоронців сокирою. Сьогодні мережі з’явився відеосюжет з місця події у якому були використані кадри із...

У ніч на неділю біля франківського ЦУМу спалахнув щойно встановлений новесенький МАФ (фотофакт) 17:01 6 коментарів

В ніч на дев’яте грудня в Івано-Франківську на вулиці Дністровській сталася пожежа. Згоріла нова мала архітектурна форма (МАФ) на чотири секції, яка стояла на площі перед універмагом “Прикарпаття”. Її встановили...

Футболісти “Прикарпаття” взялися доставляти листи Миколаю від вихованців центру реабілітації дітей 15:38

У п’ятницю, 7 грудня, футболісти МФК “Прикарпаття” організували передсвяткову соціальну акцію “Листоноші Миколая” для дітей Центру соціально-психологічної реабілітації дітей. Олег Веприк, Володимир Боришкевич, Ігор Худобяк та Андрій Новак завітали в гості не з...

На "Пасічній" подвійна ДТП - зіткнулися відразу три автомобілі (фотофакт) 14:31 2 коментарі

Близько полудня дев’ятого грудня у мікрорайоні Пасічна сталася ДТП. За нез’ясованих наразі обставин на вулиці Хіміків зіткнулися три автівки – легкова БМВ, мікроавтобус Мерседес Віто та Ніссан Жук. Через аварію...

У Франківську встановили пам’ятну дошку атовцю Андрію Барасюку (фоторепортаж) 19:43 10 коментарів

У п’ятницю, 7 грудня, на фасаді ЗШ №12 за адресою вул. Національної Гвардії, 13 встановили і освятили анотаційну дошку бійцю АТО Андрію Барасюку. Морський піхотинець загинув у серпні 2017 року...

То що ж все таки відбувається довкола прикарпатського Маєтку Святого Миколая? (фоторепортаж) 19:24

 На Косівщині, у селі Пістинь сільська рада та Національний природний парк (НПП) «Гуцульщина» не можуть поділити між собою «Маєток Святого Миколая». У кожної сторони свої аргументи щодо цієї ситуації, які,...

У Івано-Франківську відреставрували столітні двері (фоторепортаж) 18:49 4 коментарі

В середмісті Івано-Франківська ініціатива “Франківськ Який Треба Берегти” відреставрувала 108 літні двері історичного будинку. Про відновлення столітніх дверей в мережі повідомила координаторка ініціативи Марія Козакевич. “Відреставровані і сьогодні змонтовані двері на #Мазепи36 будуть вперше ночувати...

На схилку дня: Прикарпатський рятувальник показав як виглядає захід сонця у Карпатах (фоторепортаж) 18:38

Прикарпатський гірський рятувальник Василь Фіцик зробив неймовірні фото заходу сонця у Карпатах. Відповідні знімки чоловік виклав на свласну сторінку у мережі, пише Бліц-Інфо. "На схилку дня",- підписав Фіцик.  

На Чорновола за 770 тисяч відремонтували прибудинкову територію (фоторепортаж) 18:16 3 коментарі

На замовлення КП “Муніципальна інвестиційна управляюча компанія” на Чорновола, 98 капітально відремонтували прибудинкову територію. Про це повідомляється на публічній сторінці у Фейсбук міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. “Цей двір направду не...
  • ріел ІФ виринаюча