Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Черги за паспортами у Франківську не розсмоктуються. Чому?

-Реклама-spot_img
spot_img

Після того як в Європарламенті проголосували за безвіз, прикарпатці кинулися виробляти біометричні паспорти. Біля сервісних центрів збиралися багатолюдні черги, а, здавши документи, на паспорт чекали по кілька місяців.

Та з моменту впровадження безвізу вже пройшло більше року, але черги за паспортами досі не зменшуються, пише “Репортер”. Куди їдуть всі ці люди?

Результат пошуку зображень за запитом "біометричний паспорт"

- Advertisement -
Треба заробити

За даними обласного управління Державної міграційної служби, за півроку прикарпатці оформили 140 194 біометричних паспортів. Далася взнаки «сезонність», адже традиційно на початку зими та літа люди подають більше заяв на оформлення документів. Хтось хоче поїхати на відпочинок, хтось на навчання, та найбільше люду їде на заробітки.

До речі, протягом останніх двох років з України виїжджають саме молоді люди, здорові, розумні, з вищою освітою, які, власне, мали б розбудовувати свою державу.

Ірині Дроняк з Ворохти 27 років. Дівчина вчилася на факультеті іноземних мов, добре володіє англійською, німецькою та французькою. Після закінчення університету влаштувалася вихователькою у дитсадку. Зарплата була невелика, тож вирішила їхати на заробітки.

«Влаштуватися на високооплачувану роботу після університету шансів в мене не було, – розповідає Ірина. – Усі роботодавці хочуть працівників з досвідом, а який досвід після вишу? Пішла туди, де було місце. Потім зрозуміла, що треба рухатись далі, бо перспектив жодних. Зараз їжджу на заробітки в Німеччину, доглядаю за сім’єю пенсіонерів. Звісно, перспектив там теж ніяких і дуже сумую за домом, але хоча б зароб­ляю якусь копійку. Буде трохи ­заощаджень, тоді вирішуватиму, куди рухатись далі».

А Назар Олійник з Івано-Франківська раніше був інженером на одному з комунальних підприємств міста. Каже звільнився, бо дружина народила другу дитину і забезпечувати сім’ю стало важче.

«Жінка в декреті, двоє дітей, ще батькам треба допомагати, які вже на пенсії, – розповідає чоловік. – Знайшов роботу в Чехії, водієм на фірмі, яка займається виготовленням дверей. Тепер чекаю на документи, буду їхати заробляти. Старша донечка у вересні піде в перший клас – дитину треба до школи зібрати».

Статистика не бреше

Причина трудової міграції банальна – різниця в зарплаті. Наприклад, якщо в Україні середня зарплата 250 євро, то у Польщі – 750, в Чехії – 870, Італії – 1760, Німеччині – 2300, Ірландії – 2500 євро. Навіть, якщо середня зарплата в Україні зросте до 10 тис грн, як обіцяють в уряді, заробітчани їздити за кордон не припинять. Тож сподіватися, що ажіотаж на закордонні паспорти скоро вщухне, нині не варто.

Окремою тенденцією є виїзд українців до Польщі. За даними управління у справах іноземців Польщі, у 2018 році до них мігрували 150 757 українців. При цьому поляки самі заохочують наших заробітчан, охоче відкривають робочі візи (у 2016 році видали близько 1 млн віз і ще стільки ж у 2017-му). Також дозволяють влаш­товуватися на сезонну роботу лише з біометричним паспортом.

Самі ж поляки масово їдуть до Великої Британії та Німеччини. Мотивація в них така сама, як і в наших – чим більше розвинена країна, тим вищі там зарплати.

Ціна та сервіс

В Івано-Франківську біомет­ричний паспорт можна отримати у трьох структурах: Управлінні ДМС в Івано-Франківській області, Центрі надання адміністративних послуг та «Паспортному сервісі» ДП «Документ».

Вартість оформлення паспорта в управлінні міграційної служби та ЦНАПі за 20 робочих днів становить 557,32 грн. З них 253 грн – вартість адміністративної послуги та 304,32 грн – вартість бланка.

Терміновий паспорт, який виготовляється протягом семи днів, коштує 810,32 грн.

Послуги з виготовлення біометричного паспорта у ДП «Документ» трохи дорожчі. Тут нетерміновий коштує 957,32 грн, терміновий – 1210,32 грн.

У міграційній службі та ДП «Документ» чергу можна вистояти за день, а от у франківському ЦНАПі чекати на право здати документи на паспорт доводиться тижнями.

Втім, отримати талон на оформлення біометричного паспорта тут не так просто. З восьмої до дев’ятої ранку треба записатися в чергу на прийом у ЦНАПі. Для цього є спеціальний зошит, де ви просто записуєтеся. Після того треба прийти і отримати номерок. І аж після цього можна отримати у ЦНАПі талон на обслуговування, заплатити за оформлення паспорта, а потім і здати документи.

Та якщо ще минулого року процедура отримання закордонного паспорта розтягувалася на кілька місяців, то нині паспорт вже – три тижні.

На сьогодні в Івано-Франківській області працює 16 підрозділів міграційної служби, де виготовляють закордонні паспорти. Тобто, здати документи можна у будь-якому райцентрі та у місті Яремчі. Перелік територіальних підрозділів можна знайти на сайті ДМС. Там же є всі контакти та графік роботи.

А ще є ЦНАПи, де так само виготовляють документи для виїзду за кордон.

Нині на Прикарпатті паспорт можна зробити у 34 пунктах і далеко не всюди є черги. Тож перед тим, як подавати документи, варто поцікавитись, яка ситуація із видачою паспортів, наприклад, у сусідньому місті. Раптом вдасться зберегти свій час і нерви.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.

3 КОМЕНТАРІ

  1. Чим швидше звідси виїхати, тим швидше людина буде щасливою. Тут робити нічого.

  2. З чого житимуть чиновники без черг і нащо вони будуть потрібні мільйоном?

Comments are closed.

-Реклама-
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні