Чим Україна Європу “годує”: перемоги українського експорту

Європейський Союз є найбільшим торговельним партнером України з питомою вагою торгівлі товарами 42,6% від загального обсягу зовнішньої торгівлі України. За результатами І кварталу 2018 року обсяги торгівлі товарами у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року збільшилися на 18,7%, експорту – на 27,4%, а імпорту – на 11,2%.

Що і кому продає Україна в Європі

Як роз’яснили у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі України у відповідь на запит 24 каналу, незважаючи на те, що товарообіг поки що нижчий за докризовий, Україна вперше вийшла за обсягом експорту до ЄС на довоєнний рівень – ми програємо лише 500 мільйонів докризовому абсолютному максимуму 2008 року – 18,1 мільярда доларів США і піковому по цінах 2011 року – 17,9 мільярда доларів.

Що експортують українці європейцям

У 2017 році Україна не лише наростила експорт до ЄС, але й вийшла на цей ринок з новими товарами. Так, наприклад ми почали експортувати судна та яхти; паяльні лампи, автобуси, продукцію шкіргалантереї тощо.

Крім того, у 2017-му відбулося зростання експорту порівняно з 2016 по таких групах, як: живі тварини; риба і ракоподібні; продукти із зернових культур; ефірні олії і косметичні препарати; вироби з соломи; маса з деревини; килими; плавучі засоби морські або річкові; наземні транспортні засоби, крiм залізничних; аеронавігаційні або космiчнi апарати; годинники; меблі; керамічні вироби; скло та вироби зі скла; трикотажні полотна; головні убори; друкована продукція тощо.

Український експорт у Європу
Що експортує Україна до ЄС

У минулому році нові підприємства отримали право експортувати до ЄС молочну продукцію, яйця, рибу та рибну продукцію. А це означає, що продукція українського виробництва має високу якість та є конкурентною не лише на ринку ЄС але й на інших ринках світу.

Кількість українських компаній, які здійснюють експорт товарів до держав-членів ЄС постійно зростає, акцентували у Мінекономрозвитку: у 2014 році, коли розпочалося тимчасове застосування ПВЗВТ з ЄС, експорт до ЄС здійснювали 10 002 компанії, за результатами 2017 року їхня кількість значно збільшилась і склала 14 136 компаній.

Збільшується і кількість суб’єктів ЗЕД, які отримують статус уповноваженого експортера та можуть експортувати до ЄС без оформлення сертифікату EUR.1. На сьогодні таких підприємств вже понад 200.

Які країни купують українське
Які європейські країни торгують з Україною

Успіхи українських аграріїв на ринку ЄС

У 2017 році обсяги експорту агропродовольчої продукції до країн ЄС сягнули рекордної для України позначки у 5,8 млрд доларів США. Сумарний оборот нашої торгівлі з Євросоюзом, тобто експорт та імпорт, становив понад 8 млрд доларів США. При цьому позитивне сальдо перевищило 3,5 млрд доларів США, пояснив у відповідь на запит 24 каналу заступник директора Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” Микола Пугачов.

Основними торговельними партнерами в ЄС для вітчизняних компаній, як і раніше, є Нідерланди, Іспанія, Польща, Італія, Німеччина та Франція. На них припадає майже 3/4 агропродовольчого обороту. Суттєво вдалося наростити поставки до Бельгії та Великої Британії, роль яких в торгівлі України з ЄС поступово зростає.

Як зріс експорт товарів
Як зріс експорт товарів до ЄС

Збільшення вартості експорту в Євросоюз відбулось, в першу чергу, завдяки нарощуванню поставок тієї продукції, що традиційно користується високим попитом.

Зокрема, 2017 року поставки на європейський ринок вітчизняного збіжжя, в основному, кукурудзи та пшениці, склали 11 млн тонн на суму 1,7 млрд дол. США. Олійних культур – за рахунок ріпаку і сої – 2,7 млн тонн вартістю 1,1 мільярда. Жирів та олій – переважно, соняшникової олії – торік було експортовано майже 2 млн тонн на 1,5 мільярда доларів, а залишків і відходів – макухи – близько 3 млн тонн з виручкою у 0,5 мільярда доларів.

Минулого року також суттєво збільшилися поставки м’яса птиці, проти показників 2016 року на 80% – до 67 тисяч тонн. Експорт вершкового масла збільшився у чотири рази – 3 тисячі тонн.

Вітчизняна плодово-ягідна продукція, хоч і не є лідируючою в експорті, продемонструвала 2017 року не лише зростання вартості зовнішніх поставок на третину – до 195 мільйонів доларів, а й чітко сфокусувалася на споживачах Європейського Союзу. Її залюбки імпортують Польща, Франція, Нідерланди, Греція, Австрія, Італія та інші країни ЄC.

Як поліпшити стан експорту в ЄС

Виконання Угоди про асоціацію визначено ключовим пріоритетом середньострокового плану дій уряду, а ринок ЄС – одним із основних ринків “у фокусі” Експортної стратегії. Угода є дорожньою картою для глибинного реформування економіки нашої держави, яке ми маємо провести, в першу чергу для самих себе і добробуту країни в цілому, запевнили у Мінекономрозвитку.

Найбільшим завданням для подальшої успішної співпраці українських експортерів та ЄС у міністерстві називають приведення українського законодавства у відповідність до правил ЄС. Чим більше наше законодавство, наші процеси сертифікації, стандартизації відповідатимуть вимогам ЄС, тим більше результатів це матиме для нашої економіки і зростання експорту. Це дозволить українським виробникам простіше й швидше виходити на європейський ринок. Перш за все, така законодавча гармонізація стосується питань технічного регулювання, а також санітарних та фітосанітарних заходів.

Експорт послуг в ЄС
Які послуги експортує Україна в ЄС

Зокрема, у Міністерстві відзначили: вже вдалося досягти значного прогресу у сфері усунення технічних бар`єрів у торгівлі. Завершено перехід від застарілої системи обов’язкової сертифікації продукції до системи оцінки відповідності згідно з технічними регламентами, що ідентичні європейським. Українську систему акредитації визнано на міжнародному рівні.

Натомість Микола Пугачов акцентував: щоб розраховувати на стабільно високі експортні поставки до країн ЄС, українським виробникам варто диверсифікувати власну товарну структуру, сконцентрувавшись на виробництві продукції з вищою доданою вартістю. Адже вона менш залежна від коливань цін, ніж сировина.

Також слід активніше розвивати торговельні зв’язки з сусідніми країнами, які є членами Євросоюзу – Румунія, Угорщина, Словаччина.

Основними перешкодами для експорту вітчизняної агропродукції до країн-членів ЄС Пугачов назвав невисоку обізнаність наших підприємців щодо конкретних умов Угоди про асоціацію, а також повільне впровадження ними європейських стандартів виробництва

Автор: Яніна Ткачук

Джерело

(Visited 131 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5255

загрузка...

На Прикарпатті налічується більше 8 тисяч безробітних 17:30

Соціально-економічне становище Івано-Франківської області за січень 2019 року (за даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області) Короткий огляд   Населення Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, за попередніми даними,...

Власник "Івано-Франківськцементу" Микола Круць закинув міністру Володимиру Омеляну некомпетентність 16:02 5 коментарів

У Коломиї під час засідання Ради регіонального розвитку голова правління ПрАТ "Івано-Франківськцемент" Микола Круць посперечався з міністром інфраструктури Володимиром Омеляном через формування цін на цемент. Микола Круць Учора, 19 березня,...

Більше 4,6 мільйона гривень надійшло до бюджетів від процентів, нарахованих на депозити прикарпатців 12:47

За два місяці 2019 року платники податків Івано-Франківщини, які отримали дохід у вигляді процентів, нарахованих на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків, ощадних (депозитних) сертифікатів, вкладів у кредитній спілці,...

Як зросли пенсії українців 09:13

Середня сума підвищення пенсій із 1 березня 2019 року для українці, пенсії яких підлягали перерахунку, становить 514 гривень. Про це у ході селекторної наради повідомив віце-прем’єр-міністр Павло Розенко, повідомляється на...

На Прикарпатті оприлюднили список податкових боржників. Їх є понад тридцять тисяч (документи) 14:27

В Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області оприлюднили інформацію про прикарпатських суб’єктів господарювання, які мають податковий борг. Йдеться про боржників у державний і місцевий бюджети. Їх в області, станом на...

До фіскальної служби Прикарпаття надійшло 18 письмових звернень громадян 13:52

Протягом січня - лютого 2019 року до органів фіскальної служби Івано-Франківщини надійшло 18 письмових звернень громадян, що на 10 звернень менше ніж у відповідному періоді 2018 року. Про це повідомили...

В Україні зростуть ціни на хліб, цукор і гречку 10:01

В Україні здорожчають хліб і борошняні вироби, незважаючи на успішний початок посівної кампанії. Так, в Україні скорочуються посіви під жито, тож його доводиться імпортувати. Саме тому житній хліб подорожчав за...

На Прикарпатті підприємці сплатили до місцевих бюджетів майже 166 млн. грн єдиного податку 17:30

З початку року суб’єкти малого підприємництва сплатили до місцевих бюджетів Івано-Франківщини 165,9 млн грн єдиного податку, що на 28,9 млн грн більше, ніж у відповідному періоді 2018 року. Про це...

Інформація про суб’єктів господарювання Франківщини, які мають податковий борг 15:55

В Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області нагадують, оприлюднення інформації про суб’єктів господарювання, які мають податковий борг, у тому числі й з місцевих податків визначено п. 35.4 ст. 35 Податкового кодексу України,...

Київстар відмовляється від безлімітних тарифів 15:38 3 коментарі

Київстар незабаром перегляне вартість послуг мобільного зв'язку та відмінить безлімітні тарифи. "Безліміт, без урахування потреб абонента - це утопія з негативним результатом. Ми хочемо пропонувати абоненту той обсяг послуг, який...

На 1,5 мільйона гривень порушень митних правил виявили працівники Івано-Франківської митниці 12:46

Як повідомили в Івано-Франківській митниці ДФС за підсумками роботи двох місяців поточного року митники Прикарпаття порушили 52 справи про порушення митних правил на суму 1,5 млн гривень. За даними справами...

До уваги прикарпатців! Як записатися в Ощадбанк для отримання субсидії: покрокова інструкція 21:35

В Україні стартувала реформа з монетизації субсидії. З початку цього тижня, тобто, з 12 березня у відділеннях Ощадбанку компенсацію на оплату комунальних послуг стали видавати “живими” грошима. Щоб полегшити процедуру...

Населення Івано-Франківська та сіл, підпорядкованих міськраді становить понад 260 тисяч осіб 13:53

Соціально-економічне становище м. Івано-Франківська за січень 2019 року (за даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області) Короткий огляд   Населення Станом на 1 січня 2019р. у м.Івано-Франківську та селах, підпорядкованих...

Прикарпатці сплатили до місцевих бюджетів майже мільярд гривень податків та зборів 13:22

За січень-лютий поточного року платники податків Івано-Франківщини  перерахували до місцевих бюджетів 959,3 млн грн, що на 256 млн грн більше, ніж у відповідному періоді минулого року. Про це повідомили в...

В Україні запровадять нову формулу розрахунку пенсій: кого це торкнеться 12:35

Уряд планує внести корективи у формулу розрахунку пенсій. Зокрема Кабмін збільшить вартість трудового стажу для осіб, які вийшли на пенсію після 2010 року. Про це повідомив віце-прем'єр міністр Павло Розенко, передає Урядовий портал....

На Франківщині назвали підприємства, які платять найбільше податків 11:54 2 коментарі

Директор департаменту фінансів Івано-Франківської ОДА Ірина Мацькевич представила звіт про виконання обласного бюджету за 2018 рік. Про це повідомили в прес-службі Івано-Франківської ОДА. Мацькевич повідомила, що за 2018 рік до...

На ринку послуг Прикарпаття працює 1,7 тис. підприємств 17:30

Головне управління статистики інформує. На ринку послуг області упродовж ІV кварталу 2018 року працювало 1,7 тис. підприємств (юридичних осіб) та їх відокремлених підрозділів, основним видом економічної діяльності яких є надання...

Світова фінансова криза: як українцям вберегтися від її наслідків 14:05 2 коментарі

За даними Національного банку, українці стали більше брати в борг у банків, та ще й під високі відсотки, зазначила вона. Найчастіше – під споживчі кредити на техніку, телефони, менше –...

З початку року прикарпатці cплатили до бюджетів понад 1,8 мільярда гривень податкових платежів 13:52

З початку року суб’єкти господарювання Івано-Франківщини сплатили до зведеного бюджету України 1870,2 млн грн, додатково до бюджетів усіх рівнів надійшло 270,9 млн гривень.  Про це повідомили в Головному управлінні ДФС...

На Прикарпатті надходження митних платежів склали 915,4 мільйона гривень 11:53

Як повідомили в Івано-Франківській митниці ДФС, за січень - лютий 2019 року до державного бюджету України спрямовано 915,4 млн грн митних платежів. В порівнянні з аналогічним періодом 2018 року надходження...
  • ріел ІФ виринаюча