Чим Україна Європу “годує”: перемоги українського експорту

Європейський Союз є найбільшим торговельним партнером України з питомою вагою торгівлі товарами 42,6% від загального обсягу зовнішньої торгівлі України. За результатами І кварталу 2018 року обсяги торгівлі товарами у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року збільшилися на 18,7%, експорту – на 27,4%, а імпорту – на 11,2%.

Що і кому продає Україна в Європі

Як роз’яснили у Міністерстві економічного розвитку та торгівлі України у відповідь на запит 24 каналу, незважаючи на те, що товарообіг поки що нижчий за докризовий, Україна вперше вийшла за обсягом експорту до ЄС на довоєнний рівень – ми програємо лише 500 мільйонів докризовому абсолютному максимуму 2008 року – 18,1 мільярда доларів США і піковому по цінах 2011 року – 17,9 мільярда доларів.

Що експортують українці європейцям

У 2017 році Україна не лише наростила експорт до ЄС, але й вийшла на цей ринок з новими товарами. Так, наприклад ми почали експортувати судна та яхти; паяльні лампи, автобуси, продукцію шкіргалантереї тощо.

Крім того, у 2017-му відбулося зростання експорту порівняно з 2016 по таких групах, як: живі тварини; риба і ракоподібні; продукти із зернових культур; ефірні олії і косметичні препарати; вироби з соломи; маса з деревини; килими; плавучі засоби морські або річкові; наземні транспортні засоби, крiм залізничних; аеронавігаційні або космiчнi апарати; годинники; меблі; керамічні вироби; скло та вироби зі скла; трикотажні полотна; головні убори; друкована продукція тощо.

Український експорт у Європу
Що експортує Україна до ЄС

У минулому році нові підприємства отримали право експортувати до ЄС молочну продукцію, яйця, рибу та рибну продукцію. А це означає, що продукція українського виробництва має високу якість та є конкурентною не лише на ринку ЄС але й на інших ринках світу.

Кількість українських компаній, які здійснюють експорт товарів до держав-членів ЄС постійно зростає, акцентували у Мінекономрозвитку: у 2014 році, коли розпочалося тимчасове застосування ПВЗВТ з ЄС, експорт до ЄС здійснювали 10 002 компанії, за результатами 2017 року їхня кількість значно збільшилась і склала 14 136 компаній.

Збільшується і кількість суб’єктів ЗЕД, які отримують статус уповноваженого експортера та можуть експортувати до ЄС без оформлення сертифікату EUR.1. На сьогодні таких підприємств вже понад 200.

Які країни купують українське
Які європейські країни торгують з Україною

Успіхи українських аграріїв на ринку ЄС

У 2017 році обсяги експорту агропродовольчої продукції до країн ЄС сягнули рекордної для України позначки у 5,8 млрд доларів США. Сумарний оборот нашої торгівлі з Євросоюзом, тобто експорт та імпорт, становив понад 8 млрд доларів США. При цьому позитивне сальдо перевищило 3,5 млрд доларів США, пояснив у відповідь на запит 24 каналу заступник директора Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки” Микола Пугачов.

Основними торговельними партнерами в ЄС для вітчизняних компаній, як і раніше, є Нідерланди, Іспанія, Польща, Італія, Німеччина та Франція. На них припадає майже 3/4 агропродовольчого обороту. Суттєво вдалося наростити поставки до Бельгії та Великої Британії, роль яких в торгівлі України з ЄС поступово зростає.

Як зріс експорт товарів
Як зріс експорт товарів до ЄС

Збільшення вартості експорту в Євросоюз відбулось, в першу чергу, завдяки нарощуванню поставок тієї продукції, що традиційно користується високим попитом.

Зокрема, 2017 року поставки на європейський ринок вітчизняного збіжжя, в основному, кукурудзи та пшениці, склали 11 млн тонн на суму 1,7 млрд дол. США. Олійних культур – за рахунок ріпаку і сої – 2,7 млн тонн вартістю 1,1 мільярда. Жирів та олій – переважно, соняшникової олії – торік було експортовано майже 2 млн тонн на 1,5 мільярда доларів, а залишків і відходів – макухи – близько 3 млн тонн з виручкою у 0,5 мільярда доларів.

Минулого року також суттєво збільшилися поставки м’яса птиці, проти показників 2016 року на 80% – до 67 тисяч тонн. Експорт вершкового масла збільшився у чотири рази – 3 тисячі тонн.

Вітчизняна плодово-ягідна продукція, хоч і не є лідируючою в експорті, продемонструвала 2017 року не лише зростання вартості зовнішніх поставок на третину – до 195 мільйонів доларів, а й чітко сфокусувалася на споживачах Європейського Союзу. Її залюбки імпортують Польща, Франція, Нідерланди, Греція, Австрія, Італія та інші країни ЄC.

Як поліпшити стан експорту в ЄС

Виконання Угоди про асоціацію визначено ключовим пріоритетом середньострокового плану дій уряду, а ринок ЄС – одним із основних ринків “у фокусі” Експортної стратегії. Угода є дорожньою картою для глибинного реформування економіки нашої держави, яке ми маємо провести, в першу чергу для самих себе і добробуту країни в цілому, запевнили у Мінекономрозвитку.

Найбільшим завданням для подальшої успішної співпраці українських експортерів та ЄС у міністерстві називають приведення українського законодавства у відповідність до правил ЄС. Чим більше наше законодавство, наші процеси сертифікації, стандартизації відповідатимуть вимогам ЄС, тим більше результатів це матиме для нашої економіки і зростання експорту. Це дозволить українським виробникам простіше й швидше виходити на європейський ринок. Перш за все, така законодавча гармонізація стосується питань технічного регулювання, а також санітарних та фітосанітарних заходів.

Експорт послуг в ЄС
Які послуги експортує Україна в ЄС

Зокрема, у Міністерстві відзначили: вже вдалося досягти значного прогресу у сфері усунення технічних бар`єрів у торгівлі. Завершено перехід від застарілої системи обов’язкової сертифікації продукції до системи оцінки відповідності згідно з технічними регламентами, що ідентичні європейським. Українську систему акредитації визнано на міжнародному рівні.

Натомість Микола Пугачов акцентував: щоб розраховувати на стабільно високі експортні поставки до країн ЄС, українським виробникам варто диверсифікувати власну товарну структуру, сконцентрувавшись на виробництві продукції з вищою доданою вартістю. Адже вона менш залежна від коливань цін, ніж сировина.

Також слід активніше розвивати торговельні зв’язки з сусідніми країнами, які є членами Євросоюзу – Румунія, Угорщина, Словаччина.

Основними перешкодами для експорту вітчизняної агропродукції до країн-членів ЄС Пугачов назвав невисоку обізнаність наших підприємців щодо конкретних умов Угоди про асоціацію, а також повільне впровадження ними європейських стандартів виробництва

Автор: Яніна Ткачук

Джерело

(Visited 110 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8401

На Прикарпатті вже розмитнили більше 500 “євроблях” 19:42

Сьогодні, 13 грудня, в Івано-Франківську відбулася прес-конференція начальника Івано-Франківської митниці ДФС Василя Ватаманюка щодо розмитнення «євроблях» згідно нових правил. Нагадаємо, 25 листопада набрали чинності закони України про зміни податкового та...

Протягом дії мораторію на Івано-Франківщині померли 60 тисяч землевласників 17:30 1 коментар

Протягом дії мораторію, на Івано-Франківщині померли 60 тис. власників земельних паїв. Про це свідчать результати дослідження, оприлюдненого програмою "Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні". Як відомо, внаслідок розпаювання земель,...

Прикарпатці сплатили понад чотири мільярди гривень єдиного внеску 16:45

За січень-листопад 2018 року суб’єкти господарювання Івано-Франківщини сплатили 4082,5 млн. грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року надходження збільшились на 831,1 млн. грн....

На Прикарпаття зменшився борг із виплати заробітної плати 14:47

Головне управління статистики інформує. Станом на 1 листопада 2018р. заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій області становила 36,4 млн.грн, що складає 2,4% фонду оплати праці, нарахованого...

Підприємствами Прикарпаття реалізовано промислової продукції на понад 58 мільярдів гривень 11:53

Головне управління статистики інформує. Підприємствами області у січні–жовтні 2018р. реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на 58,5 млрд.грн (у січні–жовтні 2017р. – на 36,5 млрд.грн). У загальному обсязі реалізації 56,8% становила...

Вітренко: Суд у Нью-Йорку погодився з вимогами "Нафтогазу" щодо "Газпрому" 09:47

НАК "Нафтогаз України" вдалося зробити перший крок в залученні американських судів до спору з російським "Газпромом" щодо стягнення з нього 2,6 мільярда доларів відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу. Про це...

Скільки коштуватиме долар до кінця року 16:30

До кінця 2018-го долар може подорожчати до 29,05 грн. До кінця 2019-го коштуватиме на рівні 30,42 грн. Водночас ще у вересні долар наприкінці року прогнозували на рівні 29,6 грн, а...

Середній розмір заробітної плати жителів Прикарпаття становить 7740 гривень 15:24

Головне управління статистики інформує. Середній розмір номінальної заробітної плати штатних працівників підприємств, установ, організацій та їхніх відокремлених підрозділів із кількістю найманих працівників   10 і більше осіб у жовтні 2018р. становив...

Платники податків перерахували до місцевих бюджетів Прикарпаття більше 4,5 мільярдів гривень 13:23

За січень-листопад 2018 року суб’єкти господарювання сплатили до місцевих бюджетів Прикарпаття 4553,5 млн. грн. податкових платежів. Порівняно з відповідним період минулого року надходження зросли на 791,4 млн. грн. Про це повідомили...

Скільки цього року прикарпатцям доведеться витратитись на новорічний стіл? 13:11 1 коментар

Цьогорічний новорічний стіл обійдеться прикарпатцям дорожче. Про ціни інформує Інститут аграрної економіки. У середньому в Україні вартість новорічного столу 2019 року для української сім’ї з 4 осіб підвищиться порівняно з вартістю новорічного...

Новий ЖК «Гетьманський» — комфортне і доступне житло від «Альянс ІФ» 08:26

Будівельна компанія «Альянс ІФ» розпочала будівництво нового сучасного житлового комплексу. Головна ідея проекту — створення комфортного та справді доступного помешкання. Житловий комплекс «Гетьманський» знаходиться по вул. Хмельницького – це тихий і...

Прикарпатці сплатили близько 290 мільйонів гривень військового збору 13:54 1 коментар

З початку 2018 року платники податків Прикарпаття  на підвищення обороноздатності країни, перерахували до державного бюджету 289,6 млн. грн. військового збору. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження зросли на...

Нові ціни у 2019-му: що подорожчає в Україні з нового року 13:36 2 коментарі

У 2019 українців чекає зростання цін майже на 8%. Такі цифри закладені в офіційному прогнозі, який відображений в прийнятому бюджеті на 2019 рік, повідомляє Facenews.ua. Опалення подорожчає на 17−70% вже в січні. В результаті подорожчання газу на 23,5% в Україні перерахують тарифи на опалення і гарячу...

Якою буде вартість долара до кінця року 12:35 4 коментарі

Причин для значного подорожчання долара немає. Валют а коливатиметься у межах 28-28,5 грн/$. Якщо попит не буде спровокований зовнішніми факторами, гривня в кінці року може бути "міцнішою", ніж восени. "В...

На Франківщині для новозбудованих амбулаторій придбають автомобілі за понад 10 мільйонів гривень (відеосюжет) 11:18

Саме стільки коштів буде виділено з субвенції, яка надана з державного бюджету. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Обирай свій майбутній дім у житловому комплексі «Княгинин Парк» 11:10

Будівельна компанія «Франківський дім» пропонує своїм клієнтам нове житло в центральній частині Івано-Франківська, в тихому та затишному мікрорайоні «Княгинин». Житловий комплекс «Княгинин Парк» - це оптимальне співвідношення ціни, якості будівництва та...

Ціни на бензин продовжують знижуватися 09:13 1 коментар

За 8-9 грудня середня ціна бензину і дизельного пального на АЗС опустилася на 13-14 копійок за літр. Про це повідомили в "Консалтинговій групі А-95" з посиланням на ціновий моніторинг роздрібного...

Депутати пропонують звільнити від податків деякі "євробляхи" 08:24

Група нардепів зареєструвала законопроекти про звільнення від адмінвідповідальності та сплати податків волонтерів, які ввозили авто на іноземній реєстрації для передачі військовим на Донбас. Відповідні законопроекти №9382 та №9383 про внесення змін до Митного...

На сесії Івано-Франківської облради ухвалили зміни до бюджету 17:30

За 9 місяців поточного року до обласного бюджету надійшло доходів загального та спеціального фондів у сумі понад 7 млрд грн. Доходи до загального фонду склали 588 мільйонів гривень, надходження податку...

Податківці зустрілись з головами об'єднаних територіальних громад Коломийщини та Косівщини 16:45

В Матеївецькій об'єднаній територіальній громаді відбулась зустріч представників фіскальної служби області, управління держпраці, Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування та голів об'єднаних територіальних громад Коломийщини та Косівщини щодо проблем та перспектив...
  • ріел ІФ виринаюча