Чому не можна сідати на запаску, що таке перемітка і чому не варто в’язати вузол на хустці – маловідомі звичаї Верховинщини

Подорожуючи Верховинщиною, у селі Ільці цілком випадково побачила попри дорогу різьблену вивіску «Музей вишиванки». Вирішила зайти, а раптом там відчинено і можна буде побачити щось цікаве. Люди, яких по дорозі запитую, чи правильно йду, доброзичливо усміхаються: «Так, скоро все самі побачите». І справді, хату-музей можна одразу помітити з дороги по вишитих рушниках на стінах.

 

Господиня, яка порається на подвір’ї, запрошує мене до хати, називає себе – Галинка Верховинка і я пригадую, що чула це ім’я, адже бачила поетичні збірки, підписані цим псевдонімом.

Справжнє ім’я цієї дивовижної жінки – Галина Яцентюк. Її музею вишиванки в квітні цього року минуло 10 років, інформує Правда.іф.

«Ідея виникла дуже банально. Коли я виходила заміж, то гуцульський одяг не одягала, не хотіла. Коли моїм дітям було по 7-8 років, то переодягнула їх в гуцульський одяг та й забула, що вони були так одіті. А вже коли моїй внучці було 5 рочків, я переоділа її в гуцульський одяг, а вона мені каже на запаску: «Бабо, а ми цю спідничку будемо ще одягати?».

І оте слово «спідничка» зробило мій музей. Бо стало страшно, що мої діти не будуть мати уяви, що таке запаска, а що таке спідничка», – каже пані Галина.

Вона показує те, що зібрала за десять років. Деякі експонати музею власні, родинні. Але більшість жінка купувала, збирала по старих людях.

«Купую і по сьогодні, бо пройти повз сорочку, яка продається, дуже важко, то уже хронічне й невиліковне», – жартує Галинка Верховинка.

В колекції музею не лише Верховинські вишиванки, є й з різних регіонів України і навіть з інших країн – Румунії, Канади, Індії.

«Є тут дуже давні сорочки, так в музеї зберігається сорочка мого діда, якій жив 103 роки. Представлена не лише вишивка, є багато дерев’яних речей: ікона кінця XVI початку XVII століття, мальована на дошці і убрана металом; верстат; чарівна колиска, якщо її поколисати, то до року колисатимете своє маля; є верхній чоловічий одяг, який називається кабак, але він не гуцульський, а з тої сторони Франківщини. Дуже багато подарованих вишитих речей», – показує пані Галина свою колекцію.

За якусь мить вона пропонує мені вибрати, яка сорочка до вподоби і допомагає переодягнутися у гуцульський одяг, то розповідаючи різні цікавинки про гуцульське вбрання, то наспівуючи різних співанок:

«На запаску гуцулка ніколи не сідає, тому коли сідаєте, запаску треба підняти і сідати на сорочку. Коли пішла перша міграція наших людей за границю, звідти привозили дріть – називалося американська дріть. Вона чимось нагадувала нашу люрексову нитку, лише була товстіша. І потім її затикали у верстаті між нитками. Тому вартість такої запаски була дуже висока. За дві запаски для жінки треба було продати коня. Запаска внизу закручується. За 10 років існування мого музею я знайшла три версії, чому саме Жаб’євські молодиці закочували запаски. Одна із версій – знак безкінечності, який часто можна побачити і на старих вишиванках. Це безкінечність нашого роду й нашого життя.

Друга версія – у гуцулів була верхня рогата худоба і це був ніби заклик, як оберіг: аби була худоба.

Третя версія найпростіша: молодиця із Косова мала пряму запаску, не закочену, а так можна було показати, що молодиця саме із Жаб’є.

Коли дівчина виходила заміж, то повинна була мати мінімум три вишиванки: в одній вона спала, в одній працювала, а одна була святкова.

Хоча наша дівчина була досить безправна, їй навіть вийти заміж треба було так, як казали батьки, але часом вона також могла залицятися до хлопця.

 

Ой Василю, Василику

Василю, Василю.

Купи мені коралики

На біленьку шию.

Купи мені коралики

За лева, за лева.

Щоби й усі визнавали:

Я є Василева.

 

Дівочий вінок… чи було щось дорожче від нього. Дівчина завжди повинна була його берегти.

 

Ой зелене жито, жито

А за житом вода.

Не дай личко цілувати,

Дівчино молода.

Не дай личко цілувати,

З розуму си звести.

Не дай свою русу косу

Без братів розплести.

Щоби ти си не вертала,

Гриби збираючи.

Щоб тобі гриб не був кумом,

З милими граючи.

 

Недовго дівка вінком натішилася: і віночок зняли, і світок зав’язали.

 

Ой чого ж ти молоденька

Собі не гадаєш.

Ти ще свого молодого

Газдівства не знаєш.

Але ти ще та й не знаєш,

Що то одна біда.

Бо ти ще не куштувала

У свекрухи хліба.

 

Свекруха, яка покриває невістку хусткою, складає її ось так: оцей більший кінець – то є свекруха, менший – невістка, невістка конче має бути коротша та й менша, а це (закочує верх хустки, – Л.З.) – злагода, яка має бути між ними.

Кладемо хустку на голову і увага: коли піднімаєте задній кінець, один кінець кидаємо через одне плече, інший через друге, але ні в якому разі не в’яжемо вузла, щоб не було вузлувате життя цій дитині, що прийде до вашої хати.

Крім хустки, жінка пов’язувала перемітку.

Перемітка – це жіночий головний убір, який в’язали більше ніж сто років назад. Ви зараз відчуєте як це бути у перемітці. Перемітку носити було важко, але це було й великим гонором.

Дівчина, яка нагуляла дитину, й не була замужем, не мала права носити перемітку.

Перемітку носила тільки жінка, яка вийшла заміж, так що зразу видно було: якщо не в перемітці, значить не мала чоловіка.

 

Вчера були сильні вітри

Тепер завірюха.

Що не годні в добрі жити

Невістка й свекруха.

Що не годні жити в мирі

Ні одную днину

Що вони обі любліт

Одну й ту ж людину.

Мама сина дуже любит,

Бо йго породила.

А невістка та й не менше,

Бо його дружина.

Мама синови невістку

Та все попрікає.

Та вна мене ненавидит

Мене зневажає.

Та й на мене всьо кричить,

Коли ти не вдома.

Жінка плаче: “То неправда,

Візьми всьо хвороба”.

Що робити бідоласі,

Єк їх задобрити.

Він не знає, як він має

Та й си розділити.

Він не знає, як він має

Та й си розділити.

Він іде си до буфету,

Щоби си напити.

Такий клубок замотавси,

Що й не розмотати.

То я хочу вам жіночки

Пару слів сказати.

Бережіт ви невісточок,

Ви в невістках були.

Та це ж було так недавно,

Невже ви забули?

 

Самі кінчики перемітки можуть бути обидва наперед, може бути один ззаду, а можуть бути й обидва кінці ззаду. Але подивіться на мудрість наших поколінь: підборіддя повністю захищене і ззаду голова повністю захищена».

У пані Галини дзвонить телефон: під’їжджає делегація іноземних гостей. А я точно знаю, що ще повернуся сюди, аби почути нових співанок і довідатися щось нове про гуцульські звичаї.

Любов Загоровська

(Visited 461 times, 2 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7452

Полторака звільнено з військової служби: він керуватиме Міноборони як цивільна особа (відео) 11:02

Міністр оборони України, генерал армії Степан Полторак подав рапорт про звільнення із військової служби. Про це під час урочистостей у Києві з нагоди Дня захисника України заявив Петро Порошенко. Щойно...

80% від усіх викидів. Найбільшим забруднювачем повітря на Прикарпатті є Бурштинська ТЕС 10:55

Найбільшим забруднювачем повітря на Івано-Франківщині є Бурштинська ТЕС ПАТ «ДТЕК Західенерго». Викиди електростанції сягають 80% від загальної кількості викидів стаціонарних джерел Івано-Франківської області. Димові труби Бурштинської ТЕС мають значну висоту...

З 1 жовтня по 1 червня розпочалося оформлення пільгової картки на проїзд в громадському транспорті Івано-Франківська 09:48

З 8 жовтня розпочалося оформлення пільгової картки в центрах обслуговування та через Інтернет. Про це на сьогоднішній оперативній нараді повідомив директор КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк,  інформує Правда.іф. Пільгову картку можуть...

У закладах медицини Івано-Франківська тривають ремонтні роботи 09:00

Під час сьогоднішньої оперативної наради начальник управління охорони здоров’я Марія Бойко розповіла, які ремонтні роботи провели у медичних закладах Івано-Франківська,  інформує Правда.іф. Отож, у Міській  клінічній лікарні №1 було: Проведено...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

16 жовтня – 140 років від дня народження Володимира Кобринського (1873-1958), етнографа, мистецтвознавця, засновника і першого директора Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини (1926), уродженця с. Білоберізка Верховинського району. Рубрика виходить...

Сьогодні в Івано-Франківську розпочнуть опалювальний сезон 08:40 1 коментар

Сьогодні, під час оперативної наради, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків поцікавився, коли в місті розпочнуть опалювальний сезон, інформує Правда.іф. «Усі котельні розпломбовані, думаю, все буде нормально», – повідомив директор комунального...

Через автокефалію УПЦ Путін може почати нове вторгнення в Україну, - Financial Times 08:24 2 коментарі

Рішення Священного синоду Вселенського патріархату Константинополя надати автокефалію Українській православній церкві може стати приводом для нового вторгнення Російської Федерації в Україну Як передає УНІАН, про це йдеться в редакційній статті...

РПЦ повністю розірвала стосунки з Константинополем. Онуфрій підтримав 07:51 2 коментарі

Російська православна церква розриває євхаристійне спілкування з Вселенським патріархатом через його рішення щодо автокефалії для української православної церкви Таке рішення ухвалив у понеділок, 15 жовтня 2018 року, синод РПЦ, повідомив...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 06:58

Слyжбa oперaтивного рeaгування викoнaвчого кoмітету Івaно-Фрaнківської мiської рaди пoвідомляє прo нoві вiдключeння для прoвeдення рeмонтних рoбіт. У вівторок, 16 жовтня, чaстина бyдинкiв в Івaно-Фрaнківську бyде бeз вoди, гaзу чи свiтлa, інформує WestNews.

Україна перейде на "зимовий" час у ніч на 28 жовтня 22:26

У ніч на неділю, 28 жовтня, Україна перейде на "зимовий" час, тож о четвертій ранку стрілки годинників слід перевести на одну годину назад. Як повідомляє Укрінформ, переведення годинників регламентується постановою...

В Івано-Франківську тепло почнуть запускати ввечері 16 жовтня 21:15 1 коментар

Про це ввечері 15 жовтня “Галці” повідомив директор комунального підприємства “Теплокомуненерго” Руслан Гайда.     Він уточнив, що котельні підприємства почнуть запускати ввечері 16 жовтня. Тож тепліше у квартирах, закладах освіти та...

Лісові пірати. Чому ліси в Україні вирубують, незважаючи на закони (відео) 21:14 2 коментарі

Минулого тижня ТСН.Тиждень показав, як у Карпатах вирубують найцінніший у Європі праліс. Його знищення – катастрофа для всіх, кажуть експерти.     Для дикої природи: бо знищують її неповторний мікро-світ. І для...

За минулу добу в Івано-Франківській області впіймали 18 п'яних кермувальників 20:25 5 коментарів

За минулу добу до відділів Головного управління поліції в Івано-Франківській області поступило 283 заяви та повідомлення про кримінальні правопорушення та інші події.     З них 9- з ознаками кримінальних правопорушень,...

За фактом побиття помічника депутата в Богородчанах поліція розпочала розслідування 19:15

За повідомленням про виникнення конфлікту біля автозаправної станції у райцентрі Богородчани правоохоронці виїхали на місце події та встановили учасників конфлікту. За цим фактом відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань...

В Івано-Франківську відбулися змагання з фрірайду на велосипедах (відео) 17:37

Змагання з фрірайду на велосипедах відбулося 10 жовтян на схилах Вовчинецьких гір, які поблизу Івано-Франківська.     Участь у змаганнях взяли 35 велосипедистів. Їздили учасники на трасі, яку спеціально до змагань...

У мережі з’явилися фото водія, який жорстоко вдарив літню жінку за те, що хотіла сісти на переднє крісло 16:09 9 коментарів

Сьогодні мешканка Івано-Франківська Anastasia Pechena опублікувала в групі Комуналка.іф соціальної мережі Фейсбук фото водія, який вдарив жінку похилого віку, інформує Правда.іф. «Ось це бидло на 24 маршрутці з номер ними...

Галицькі рятувальники отримали квадрокоптер призначений для виявлення лісових та степових пожеж 16:06

Перебуваючи на Прикарпатті, народний депутат України Михайло Довбенко відвідав кілька районів області. Зокрема, взяв участь у відкритті оновленого рентген-кабінету у с. Лисець Тисменицького району та передав обладнання галицьким рятувальникам.  ...

Вихованець з Прикарпаття став триразовим чемпіоном України з легкої атлетики 14:20

У Буенос Айресі (Аргентина) тривають юнацькі Олімпійські ігри. Участь в них взяв і один спортсмен з Прикарпаття, інформує Правда.іф посилаючись на "Галицький кореспондент".     Вихованець калуської школи легкої атлетики Олександр Гонський у...

«Я радий би не бути хамлом, але обставини змушують», – зізнається мешканець Івано-Франківська 13:36 5 коментарів

Сьогодні мешканець Івано-Франківська Ігор Кривенко поскаржився в групі Комуналка.іф соціальної мережі Фейсбук на нестачу урн на вулицях міста, інформує Правда.іф. «Недавно мав полеміку з френдом відносно бруду на вулицях. Написав,...

В Івано-Франківську аби ухилитися від сплати аліментів боржники змінюють прізвища (відео) 13:17

Юстиція Прикарпаття серйозно взялася за аліментників.   [caption id="attachment_48566" align="alignnone" width="800"] Cute little girl is playing with paper money - dollars, isolated over white[/caption]   Із січня по вересень цього...
  • ріел ІФ виринаюча