Чому не можна сідати на запаску, що таке перемітка і чому не варто в’язати вузол на хустці – маловідомі звичаї Верховинщини

Подорожуючи Верховинщиною, у селі Ільці цілком випадково побачила попри дорогу різьблену вивіску «Музей вишиванки». Вирішила зайти, а раптом там відчинено і можна буде побачити щось цікаве. Люди, яких по дорозі запитую, чи правильно йду, доброзичливо усміхаються: «Так, скоро все самі побачите». І справді, хату-музей можна одразу помітити з дороги по вишитих рушниках на стінах.

 

Господиня, яка порається на подвір’ї, запрошує мене до хати, називає себе – Галинка Верховинка і я пригадую, що чула це ім’я, адже бачила поетичні збірки, підписані цим псевдонімом.

Справжнє ім’я цієї дивовижної жінки – Галина Яцентюк. Її музею вишиванки в квітні цього року минуло 10 років, інформує Правда.іф.

«Ідея виникла дуже банально. Коли я виходила заміж, то гуцульський одяг не одягала, не хотіла. Коли моїм дітям було по 7-8 років, то переодягнула їх в гуцульський одяг та й забула, що вони були так одіті. А вже коли моїй внучці було 5 рочків, я переоділа її в гуцульський одяг, а вона мені каже на запаску: «Бабо, а ми цю спідничку будемо ще одягати?».

І оте слово «спідничка» зробило мій музей. Бо стало страшно, що мої діти не будуть мати уяви, що таке запаска, а що таке спідничка», – каже пані Галина.

Вона показує те, що зібрала за десять років. Деякі експонати музею власні, родинні. Але більшість жінка купувала, збирала по старих людях.

«Купую і по сьогодні, бо пройти повз сорочку, яка продається, дуже важко, то уже хронічне й невиліковне», – жартує Галинка Верховинка.

В колекції музею не лише Верховинські вишиванки, є й з різних регіонів України і навіть з інших країн – Румунії, Канади, Індії.

«Є тут дуже давні сорочки, так в музеї зберігається сорочка мого діда, якій жив 103 роки. Представлена не лише вишивка, є багато дерев’яних речей: ікона кінця XVI початку XVII століття, мальована на дошці і убрана металом; верстат; чарівна колиска, якщо її поколисати, то до року колисатимете своє маля; є верхній чоловічий одяг, який називається кабак, але він не гуцульський, а з тої сторони Франківщини. Дуже багато подарованих вишитих речей», – показує пані Галина свою колекцію.

За якусь мить вона пропонує мені вибрати, яка сорочка до вподоби і допомагає переодягнутися у гуцульський одяг, то розповідаючи різні цікавинки про гуцульське вбрання, то наспівуючи різних співанок:

«На запаску гуцулка ніколи не сідає, тому коли сідаєте, запаску треба підняти і сідати на сорочку. Коли пішла перша міграція наших людей за границю, звідти привозили дріть – називалося американська дріть. Вона чимось нагадувала нашу люрексову нитку, лише була товстіша. І потім її затикали у верстаті між нитками. Тому вартість такої запаски була дуже висока. За дві запаски для жінки треба було продати коня. Запаска внизу закручується. За 10 років існування мого музею я знайшла три версії, чому саме Жаб’євські молодиці закочували запаски. Одна із версій – знак безкінечності, який часто можна побачити і на старих вишиванках. Це безкінечність нашого роду й нашого життя.

Друга версія – у гуцулів була верхня рогата худоба і це був ніби заклик, як оберіг: аби була худоба.

Третя версія найпростіша: молодиця із Косова мала пряму запаску, не закочену, а так можна було показати, що молодиця саме із Жаб’є.

Коли дівчина виходила заміж, то повинна була мати мінімум три вишиванки: в одній вона спала, в одній працювала, а одна була святкова.

Хоча наша дівчина була досить безправна, їй навіть вийти заміж треба було так, як казали батьки, але часом вона також могла залицятися до хлопця.

 

Ой Василю, Василику

Василю, Василю.

Купи мені коралики

На біленьку шию.

Купи мені коралики

За лева, за лева.

Щоби й усі визнавали:

Я є Василева.

 

Дівочий вінок… чи було щось дорожче від нього. Дівчина завжди повинна була його берегти.

 

Ой зелене жито, жито

А за житом вода.

Не дай личко цілувати,

Дівчино молода.

Не дай личко цілувати,

З розуму си звести.

Не дай свою русу косу

Без братів розплести.

Щоби ти си не вертала,

Гриби збираючи.

Щоб тобі гриб не був кумом,

З милими граючи.

 

Недовго дівка вінком натішилася: і віночок зняли, і світок зав’язали.

 

Ой чого ж ти молоденька

Собі не гадаєш.

Ти ще свого молодого

Газдівства не знаєш.

Але ти ще та й не знаєш,

Що то одна біда.

Бо ти ще не куштувала

У свекрухи хліба.

 

Свекруха, яка покриває невістку хусткою, складає її ось так: оцей більший кінець – то є свекруха, менший – невістка, невістка конче має бути коротша та й менша, а це (закочує верх хустки, – Л.З.) – злагода, яка має бути між ними.

Кладемо хустку на голову і увага: коли піднімаєте задній кінець, один кінець кидаємо через одне плече, інший через друге, але ні в якому разі не в’яжемо вузла, щоб не було вузлувате життя цій дитині, що прийде до вашої хати.

Крім хустки, жінка пов’язувала перемітку.

Перемітка – це жіночий головний убір, який в’язали більше ніж сто років назад. Ви зараз відчуєте як це бути у перемітці. Перемітку носити було важко, але це було й великим гонором.

Дівчина, яка нагуляла дитину, й не була замужем, не мала права носити перемітку.

Перемітку носила тільки жінка, яка вийшла заміж, так що зразу видно було: якщо не в перемітці, значить не мала чоловіка.

 

Вчера були сильні вітри

Тепер завірюха.

Що не годні в добрі жити

Невістка й свекруха.

Що не годні жити в мирі

Ні одную днину

Що вони обі любліт

Одну й ту ж людину.

Мама сина дуже любит,

Бо йго породила.

А невістка та й не менше,

Бо його дружина.

Мама синови невістку

Та все попрікає.

Та вна мене ненавидит

Мене зневажає.

Та й на мене всьо кричить,

Коли ти не вдома.

Жінка плаче: “То неправда,

Візьми всьо хвороба”.

Що робити бідоласі,

Єк їх задобрити.

Він не знає, як він має

Та й си розділити.

Він не знає, як він має

Та й си розділити.

Він іде си до буфету,

Щоби си напити.

Такий клубок замотавси,

Що й не розмотати.

То я хочу вам жіночки

Пару слів сказати.

Бережіт ви невісточок,

Ви в невістках були.

Та це ж було так недавно,

Невже ви забули?

 

Самі кінчики перемітки можуть бути обидва наперед, може бути один ззаду, а можуть бути й обидва кінці ззаду. Але подивіться на мудрість наших поколінь: підборіддя повністю захищене і ззаду голова повністю захищена».

У пані Галини дзвонить телефон: під’їжджає делегація іноземних гостей. А я точно знаю, що ще повернуся сюди, аби почути нових співанок і довідатися щось нове про гуцульські звичаї.

Любов Загоровська

(Visited 507 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5950

загрузка...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 06:27

У вівторок, 19 березня, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

Практикуми, лекції та концерти: Що цікавого цього тижня в Івано-Франківську 20:56

Вистави, презентації, зустрічі, або ж покази. В Івано-Франківську щодня відбувається багато різноманітних культурних подій. Планувати дозвілля варто завчасно, тож кореспондентка Бліц-Інфо зібрала найцікавіші події цього тижня — з 18 до 24 березня. У вівторок,...

Адвокати Ельдара Астанова відверто намагаються затягнути судовий розгляд у справі про резонансне вбивство, а також намагаються тиснути на свободу слова? 20:25 1 коментар

Сьогодні, 18 березня, в Івано-Франківську відбулось чергове засідання у справі Ельдара Астанова. Нагадаємо, більше року тому студентку з Болгарії Елю Дішлю Зію розшукували рідні та близькі.  За кілька днів її...

Десять франківчанок разом з ПРОМІС розвиватимуть власні стартапи 19:27

Завершився відбір учасниць першого набору Акселератора креативних жіночих стартапів. До команди 2019 року увійшло 10 мешканок міста Івано-Франківська. Про це йдеться на сторінці "Акселератор кретивних жіночих стартапів", пише Бліц-Інфо. "Вітаємо...

Електронні підручники і омбудсмен, – що очікує школярів Прикарпаття 17:46

Освітня реформа в Україні продовжується. Цієї весни перший клас закінчать діти, які першими й випробували її на собі – звісно, крім вчителів. То що ж чекає на освіту цього року?...

Заборона не для всіх? Активіст з Івано-Франківська обурений забороною риболовлі під час нересту 15:54 4 коментарі

Яке відомо, під час нересту 2019 рибалити на міському озері буде заборонено. Голова держрибагентсва у Івано-Франківській області розглянув звернення від ГО "Івано-Франківськй риболовний клуб" та врахує в нерестовому наказі на...

Київстар відмовляється від безлімітних тарифів 15:38 3 коментарі

Київстар незабаром перегляне вартість послуг мобільного зв'язку та відмінить безлімітні тарифи. "Безліміт, без урахування потреб абонента - це утопія з негативним результатом. Ми хочемо пропонувати абоненту той обсяг послуг, який...

Поблизу Івано-Франківська пожежники приїхали гасити пожежу сухої трави (фотофакт) 15:27

На Івано-Франківщині щодня повідомляють про пожежі сухої трави. Пожежники виїжджають гасити по 30 пожеж за добу, пише Правда.іф. Сьогодні, у Калуші люди знову запалили суху траву, повідомляють у спільноті Калуш...

Шукають очевидців: у Івано-Франківську невідомі вкрали більше 20-ти водостічних решіток (фотофакт) 15:16 3 коментарі

У Івано-Франківську злодії викрали водостічні решітки. Про це у спільноті Івано-Франківськ лайф повідомив Богдан Котик. "Навколо будинку що на вул. Коновальця 124а злодії вкрали більше 20-ти водостічних решіток. Прохання всіх...

На Прикарпатті жінка придбала зіпсований сир (фотофакт) 14:59

У м. Надвірна в магазині "Колібріс" прикарпатка купила зіпсутий плавлений сирок. "Вчора купила плавлений сирок в магазині "Колібріс". Термін до 24.04.2019 р.", - написала Anastasiia Yakybovskaya‎.

У Івано-Франківську з'явився ще один спортивний майданчик зі штучним покриттям (фоторепортаж) 14:47

На спортивному полі з сучасним покриттям діти зможуть займатися різними видами спорту і, насамперед, улюбленою "грою мільйонів" – футболом. Урочисте відкриття оновленого спортивного майданчика в ЗОШ №18 відбулось 15 березня....

Скільки немовлят народилося в Івано-Франківську за минулий тиждень 14:22

За минулий тиждень  у міському клінічному перинатальному центрі народилося 53 дитини: 29 хлопчиків і 24 дівчаток, про це Правда.іф. повідомили в Управлінні охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради.

Струс мозку та забій щелепи: у Снятинському районі чоловік потрапив у лікарню через агітаційну палатку 14:06

До поліції Снятинщини надійшло повідомлення з місцевої лікарні. Медики розповіли, що до них звернувся чоловік з тілесними ушкодженнями. Подія сталася 16 березня. Коли поліцейські прибули до медзакладу, 47-річний потерпілий повідомив,...

Дружина Медведчука заявила, що без російської мови українці стануть «плем'ям третього сорту» (фото) 14:05 8 коментарів

Телеведуча Оксана Марченко вважає, що без знання російської мови українці опиняться в ізоляції від світу та перетворяться на "плем'я третього сорту". Дружина одіозного політика Віктора Медведчука підозрює, що мета "мовного закону" - це повернути Україну...

У Івано-Франківську зникла молода жінка 13:58 2 коментарі

Правоохоронці оголосили у розшук Семенову Ольгу Юріївну, 1990 року народження, мешканку Івано-Франківська. Про це інформує Правда.іф. з  посиланням на сектор комунікації поліції Івано-Франківщини. Жінка 27 лютого 2019 року пішла із...

На Прикарпатті в обласному центрі п'яний водій хотів утекти від патрульних (фотофакт) 13:51 1 коментар

В Івано-Франківську нетверезий водій на Таврії спробував утекти від екіпажу патрульної поліції. 17 березня близько 11-ї години ранку на вулиці Юності патрульні звернули увагу на автомобіль ЗАЗ Таврія. Його водій...

Прикарпатським студентам розповіли про можливості євро- та євроатлантичної інтеграції 12:24

Сьогодні, 18 березня в кіноконцертному залі «Арена-центр» відбувається зустріч студентів прикарпатських університетів з Віце-прем’єр-міністром України Іванною Климпуш-Цинцадзе. Як наголосила гостя, зустріч присвячена питанню євро- та євроатлантичної інтеграції, повідомляє Правда.іф. "Ми...

Івано-Франківський суд увосьме засудив рецидивіста, який наважився на грабіж 11:03

Івано-Франківський міський суд виніс вирок у кримінальній справі раніше неодноразово судимого жителя Івано-Франківська 1987 року народження, якого досудове слідство обґрунтовано підозрювало у вчинені злочину передбаченого ч.2 ст. 186 Кримінального кодексу...

Юний підприємець із Снятина отримає від івано-франківського міськвиконкому 155 тисяч гривень за проведення навчальних семінарів 10:29

14 березня управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради уклало угоду із переможцем тендеру на проведення чотирьох тренінгів-семінарів у галузі інноваційних технологій. За даними сайту громадських закупівель...

Прикарпатця, який зник минулого тижня, знайшли мертвим 10:27

Як повідомляла раніше Правда.іф., на Прикарпатті зник Литовчук Богдан Богдановича, 1979 року народження. Чоловік під вечір 6 березня 2019 року пішов з дому. фото ілюстративне Сьогодні, в секторі комунікації поліції...
  • ріел ІФ виринаюча