Чому не можна сідати на запаску, що таке перемітка і чому не варто в’язати вузол на хустці – маловідомі звичаї Верховинщини

Подорожуючи Верховинщиною, у селі Ільці цілком випадково побачила попри дорогу різьблену вивіску «Музей вишиванки». Вирішила зайти, а раптом там відчинено і можна буде побачити щось цікаве. Люди, яких по дорозі запитую, чи правильно йду, доброзичливо усміхаються: «Так, скоро все самі побачите». І справді, хату-музей можна одразу помітити з дороги по вишитих рушниках на стінах.

 

Господиня, яка порається на подвір’ї, запрошує мене до хати, називає себе – Галинка Верховинка і я пригадую, що чула це ім’я, адже бачила поетичні збірки, підписані цим псевдонімом.

Справжнє ім’я цієї дивовижної жінки – Галина Яцентюк. Її музею вишиванки в квітні цього року минуло 10 років, інформує Правда.іф.

«Ідея виникла дуже банально. Коли я виходила заміж, то гуцульський одяг не одягала, не хотіла. Коли моїм дітям було по 7-8 років, то переодягнула їх в гуцульський одяг та й забула, що вони були так одіті. А вже коли моїй внучці було 5 рочків, я переоділа її в гуцульський одяг, а вона мені каже на запаску: «Бабо, а ми цю спідничку будемо ще одягати?».

І оте слово «спідничка» зробило мій музей. Бо стало страшно, що мої діти не будуть мати уяви, що таке запаска, а що таке спідничка», – каже пані Галина.

Вона показує те, що зібрала за десять років. Деякі експонати музею власні, родинні. Але більшість жінка купувала, збирала по старих людях.

«Купую і по сьогодні, бо пройти повз сорочку, яка продається, дуже важко, то уже хронічне й невиліковне», – жартує Галинка Верховинка.

В колекції музею не лише Верховинські вишиванки, є й з різних регіонів України і навіть з інших країн – Румунії, Канади, Індії.

«Є тут дуже давні сорочки, так в музеї зберігається сорочка мого діда, якій жив 103 роки. Представлена не лише вишивка, є багато дерев’яних речей: ікона кінця XVI початку XVII століття, мальована на дошці і убрана металом; верстат; чарівна колиска, якщо її поколисати, то до року колисатимете своє маля; є верхній чоловічий одяг, який називається кабак, але він не гуцульський, а з тої сторони Франківщини. Дуже багато подарованих вишитих речей», – показує пані Галина свою колекцію.

За якусь мить вона пропонує мені вибрати, яка сорочка до вподоби і допомагає переодягнутися у гуцульський одяг, то розповідаючи різні цікавинки про гуцульське вбрання, то наспівуючи різних співанок:

«На запаску гуцулка ніколи не сідає, тому коли сідаєте, запаску треба підняти і сідати на сорочку. Коли пішла перша міграція наших людей за границю, звідти привозили дріть – називалося американська дріть. Вона чимось нагадувала нашу люрексову нитку, лише була товстіша. І потім її затикали у верстаті між нитками. Тому вартість такої запаски була дуже висока. За дві запаски для жінки треба було продати коня. Запаска внизу закручується. За 10 років існування мого музею я знайшла три версії, чому саме Жаб’євські молодиці закочували запаски. Одна із версій – знак безкінечності, який часто можна побачити і на старих вишиванках. Це безкінечність нашого роду й нашого життя.

Друга версія – у гуцулів була верхня рогата худоба і це був ніби заклик, як оберіг: аби була худоба.

Третя версія найпростіша: молодиця із Косова мала пряму запаску, не закочену, а так можна було показати, що молодиця саме із Жаб’є.

Коли дівчина виходила заміж, то повинна була мати мінімум три вишиванки: в одній вона спала, в одній працювала, а одна була святкова.

Хоча наша дівчина була досить безправна, їй навіть вийти заміж треба було так, як казали батьки, але часом вона також могла залицятися до хлопця.

 

Ой Василю, Василику

Василю, Василю.

Купи мені коралики

На біленьку шию.

Купи мені коралики

За лева, за лева.

Щоби й усі визнавали:

Я є Василева.

 

Дівочий вінок… чи було щось дорожче від нього. Дівчина завжди повинна була його берегти.

 

Ой зелене жито, жито

А за житом вода.

Не дай личко цілувати,

Дівчино молода.

Не дай личко цілувати,

З розуму си звести.

Не дай свою русу косу

Без братів розплести.

Щоби ти си не вертала,

Гриби збираючи.

Щоб тобі гриб не був кумом,

З милими граючи.

 

Недовго дівка вінком натішилася: і віночок зняли, і світок зав’язали.

 

Ой чого ж ти молоденька

Собі не гадаєш.

Ти ще свого молодого

Газдівства не знаєш.

Але ти ще та й не знаєш,

Що то одна біда.

Бо ти ще не куштувала

У свекрухи хліба.

 

Свекруха, яка покриває невістку хусткою, складає її ось так: оцей більший кінець – то є свекруха, менший – невістка, невістка конче має бути коротша та й менша, а це (закочує верх хустки, – Л.З.) – злагода, яка має бути між ними.

Кладемо хустку на голову і увага: коли піднімаєте задній кінець, один кінець кидаємо через одне плече, інший через друге, але ні в якому разі не в’яжемо вузла, щоб не було вузлувате життя цій дитині, що прийде до вашої хати.

Крім хустки, жінка пов’язувала перемітку.

Перемітка – це жіночий головний убір, який в’язали більше ніж сто років назад. Ви зараз відчуєте як це бути у перемітці. Перемітку носити було важко, але це було й великим гонором.

Дівчина, яка нагуляла дитину, й не була замужем, не мала права носити перемітку.

Перемітку носила тільки жінка, яка вийшла заміж, так що зразу видно було: якщо не в перемітці, значить не мала чоловіка.

 

Вчера були сильні вітри

Тепер завірюха.

Що не годні в добрі жити

Невістка й свекруха.

Що не годні жити в мирі

Ні одную днину

Що вони обі любліт

Одну й ту ж людину.

Мама сина дуже любит,

Бо йго породила.

А невістка та й не менше,

Бо його дружина.

Мама синови невістку

Та все попрікає.

Та вна мене ненавидит

Мене зневажає.

Та й на мене всьо кричить,

Коли ти не вдома.

Жінка плаче: “То неправда,

Візьми всьо хвороба”.

Що робити бідоласі,

Єк їх задобрити.

Він не знає, як він має

Та й си розділити.

Він не знає, як він має

Та й си розділити.

Він іде си до буфету,

Щоби си напити.

Такий клубок замотавси,

Що й не розмотати.

То я хочу вам жіночки

Пару слів сказати.

Бережіт ви невісточок,

Ви в невістках були.

Та це ж було так недавно,

Невже ви забули?

 

Самі кінчики перемітки можуть бути обидва наперед, може бути один ззаду, а можуть бути й обидва кінці ззаду. Але подивіться на мудрість наших поколінь: підборіддя повністю захищене і ззаду голова повністю захищена».

У пані Галини дзвонить телефон: під’їжджає делегація іноземних гостей. А я точно знаю, що ще повернуся сюди, аби почути нових співанок і довідатися щось нове про гуцульські звичаї.

Любов Загоровська

(Visited 333 times, 23 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7251

Прикарпатці нарікають на погане самопочуття після скроплення полів 17:30

Небезпечно дихати? Мешканці Обертина нарікають на місцевих орендарів землі. Кажуть ті не тільки вбивають шкідників та бур'ян на полях, а  ще й отруюються повітря. Обертинці запевняють, як тільки працює спецтехніка аграріїв,...

На Івано-Франківщині завтра завиють сирени 16:11

У четвер, 20 вересня о 14.00 буде проводитись перевірка обласної системи централізованого оповіщення з запуском сирен та передачею мовної інформації по засобах масової інформації і вуличних гучномовцях. Почувши довгий уривчастий...

Стало відомо, чим отруїлися люди на поминках в Коломийському районі 15:58 1 коментар

У 15 людей, що отруїлися минулого тижня на поминках у Коломийському районі, виявлено сальмонельоз, пише Правда.іф. з посиланням на Курс.  Про це телефоном UA:Карпати розповів в.о. начальника Коломийської філії "Івано-Франківський лабораторний центр...

Юрій Стефанчук: «Акцизний податок від реалізації пального повинен надходити в громади» 14:58

«Акцизний податок один із головних податків в місцеві бюджети громад Прикарпаття.  Для 27 % громад він є бюджетоформуючим податком. Сьогодні Бюджетній кодекс України передбачає зарахування до бюджетів місцевого самоврядування (сіл,...

Маленькому хлопчику з Коломиї терміново потрібні кошти, щоб подолати важку хворобу (реквізити) 14:49

Невідкладної допомоги потребує Максимко Волчовський. Хлопчик дуже хворий і йому потрібне лікування за кордоном. Дитині діагностували серйозне пухлинне захворювання. Щоб він отримав шанс на життя, потрібно зібрати близько 100 тисяч...

"Гавкають Моськи, коли слон іде": через Тимошенко у Раді зчепились нардепки Луценко і Кужель 14:05

Під час пленарного засідання 18 вересня у Верховній Раді сталася словесна перепалка між представницею президента у ВР Іриною Луценко та народною депутаткою від фракції "Батьківщина" Олександрою Кужель. Виступаючи перед парламентом,...

На Прикарпатті група молодиків битою побили односельчанина 13:16

За повідомленням про вчинення бійки у селі на Коломийщиніполіція розпочала розслідування, інформує Правда.іф.      За допомогою до поліції звернувся 22-річний мешканець одного із сіл району повідомивши, що вчора надвечір біля сільського магазину до нього підійшло троє його...

Кримінальний Станиславів: заїжджі «ведмежатники» непомітно обікрали штаб кавалеристів, залишили записку і наклали купку лайна в кабінеті 12:57

На початку 20-го століття Станиславів (тепер – Івано-Франківськ) був доволі мілітаризованим містом, тут дислокувалося найбільше після Львова військових частин 11-го армійського корпусу збройних сил Австро-Угорщини. Елітою війська вважалися кавалеристи, які...

В Україні зростуть штрафи за непристебнутий ремінь безпеки: Рада зробила перший крок 12:35

Верховна Рада зробила перший крок до підвищення штрафів за порушення правил користування ременями безпеки та автошоломами майже в 17 разів. Так, розмір штрафу планується збільшити з 51 гривні до 850...

Подорожчання газу буде: які у цьому плюси для українців 11:34 4 коментарі

Подорожчання газу потрібне, щоб Україна створила ринок природного газу. Саме відсутність цього ринку не дає можливості запустити в роботу нормальні економічні моделі, бізнесові стосунки між споживачами і постачальниками на цьому...

Для прикарпатських вчителів провели презентацію з програмування роботів 11:18

У Івано-Франківську провели безкоштовну презентацію для вчителів інформатики навчальної програми простих робототехнічних систем, яка була розроблена представниками Університету Короля Данила разом з Академією Технічних наук України, інформує Правда.іф. Вчителям запропонували...

У Галичі рятувальники не дозволили дітям купатися в Дністрі 11:13

Про це інформує Правда.іф. з посиланням на управління цивільного захисту ОДА. 18 вересня 2018 року черговою зміною Галицької рятувально-водолазної станції в м. Галич на р. Дністер не допущено до купання...

У Яремче знайдено гранату часі ІІ світової війни 10:51

На території області за минулу добу знешкоджено 2 вибухонебезпечних предмети, інформує Правда.іф. з посиланням на управління цивільного захисту ОДА. фото ілюстративне 18 вересня у м. Івано-Франківськ по вул. Військових Ветеранів,...

"Моральні каліки!" – Герман зухвало обізвала українських воїнів (відео) 10:01 5 коментарів

Колишня радниця президента-втікача Віктора Януковича та екс-нардеп від "Партії регіонів" Ганна Герман відзначилась черговою образою на адресу українських захисників, які відстоюють незалежність України у війні на Донбасі. Образу на адресу...

Що цікавого відбудеться сьогодні в Івано-Франківську 09:42

Анонс цікавих подій на 19 вересня: 11:00 Бесіда "Доброта – це краса людської душі" - Муніципальний центр дозвілля (Набережна ім. Василя Стефаника, 42) 11:30 Екологічний всеобуч "Про гриби нічого не знаєш, що ж...

Осінній призов на Прикарпатті буде продовжено (відеосюжет) 09:23

На Івано-Франківщині розпочався осінній призов на строкову службу. Цього року осінній призов продовжено на один місяць. Це зроблено для того, аби якісно відібрати призовників через збільшення їх кількості для комплектування...

На Прикарпатті судитимуть жіну, яка підозрюється у скоєнні тяжкого злочину 09:02

На розгляд до Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області з апеляційного суду Івано-Франківської області надійшов обвинувальний акт про  вчинення кримінальних правопорушень передбачених частини другої статті 15 (замах на злочин), частини першої статті...

У Івано-Франківську провели круглий стіл, присвячений 30-річчю культурно-наукового товариства «Рух» 08:53

У актовому залі Університету Короля Данила відбувся круглий стіл на тему: «30 років культурно-наукового товариства «Рух»: від підпільної організації до Незалежності України» та презентація документального фільму про товариство, інформує Правда.іф....

У Калуші рятувальники надали допомогу літньому чоловікові 08:42

Про це інформує Правда.іф. з посиланням на управління цивільного захисту ОДА. Вчора, 18 вересня о 15.13 м. Калуш, вул. Винниченка працівниками ДПРЧ-6 м. Калуш проведено заходи по відкриванню вхідних дверей...

Мінлива хмарність, проте без опадів: прогноз погоди на Прикарпатті 08:31

Сьогодні, 19 вересня, на Прикарпатті очікується мінлива хмарність, інформує Правда.іф. Західні(Долинський та Рожнятівський)райони:Мінлива хмарність,без опадів,в горах місцями туман.Температура повітря вночі +6...+14°С вдень +13...+26°С подекуди термометри можуть показати до +27°С; Північні(Калуський,Рогатинський,Галицький)райони:Мінлива...
  • ріел ІФ виринаюча