Чому не можна сідати на запаску, що таке перемітка і чому не варто в’язати вузол на хустці – маловідомі звичаї Верховинщини

Подорожуючи Верховинщиною, у селі Ільці цілком випадково побачила попри дорогу різьблену вивіску «Музей вишиванки». Вирішила зайти, а раптом там відчинено і можна буде побачити щось цікаве. Люди, яких по дорозі запитую, чи правильно йду, доброзичливо усміхаються: «Так, скоро все самі побачите». І справді, хату-музей можна одразу помітити з дороги по вишитих рушниках на стінах.

 

Господиня, яка порається на подвір’ї, запрошує мене до хати, називає себе – Галинка Верховинка і я пригадую, що чула це ім’я, адже бачила поетичні збірки, підписані цим псевдонімом.

Справжнє ім’я цієї дивовижної жінки – Галина Яцентюк. Її музею вишиванки в квітні цього року минуло 10 років, інформує Правда.іф.

«Ідея виникла дуже банально. Коли я виходила заміж, то гуцульський одяг не одягала, не хотіла. Коли моїм дітям було по 7-8 років, то переодягнула їх в гуцульський одяг та й забула, що вони були так одіті. А вже коли моїй внучці було 5 рочків, я переоділа її в гуцульський одяг, а вона мені каже на запаску: «Бабо, а ми цю спідничку будемо ще одягати?».

І оте слово «спідничка» зробило мій музей. Бо стало страшно, що мої діти не будуть мати уяви, що таке запаска, а що таке спідничка», – каже пані Галина.

Вона показує те, що зібрала за десять років. Деякі експонати музею власні, родинні. Але більшість жінка купувала, збирала по старих людях.

«Купую і по сьогодні, бо пройти повз сорочку, яка продається, дуже важко, то уже хронічне й невиліковне», – жартує Галинка Верховинка.

В колекції музею не лише Верховинські вишиванки, є й з різних регіонів України і навіть з інших країн – Румунії, Канади, Індії.

«Є тут дуже давні сорочки, так в музеї зберігається сорочка мого діда, якій жив 103 роки. Представлена не лише вишивка, є багато дерев’яних речей: ікона кінця XVI початку XVII століття, мальована на дошці і убрана металом; верстат; чарівна колиска, якщо її поколисати, то до року колисатимете своє маля; є верхній чоловічий одяг, який називається кабак, але він не гуцульський, а з тої сторони Франківщини. Дуже багато подарованих вишитих речей», – показує пані Галина свою колекцію.

За якусь мить вона пропонує мені вибрати, яка сорочка до вподоби і допомагає переодягнутися у гуцульський одяг, то розповідаючи різні цікавинки про гуцульське вбрання, то наспівуючи різних співанок:

«На запаску гуцулка ніколи не сідає, тому коли сідаєте, запаску треба підняти і сідати на сорочку. Коли пішла перша міграція наших людей за границю, звідти привозили дріть – називалося американська дріть. Вона чимось нагадувала нашу люрексову нитку, лише була товстіша. І потім її затикали у верстаті між нитками. Тому вартість такої запаски була дуже висока. За дві запаски для жінки треба було продати коня. Запаска внизу закручується. За 10 років існування мого музею я знайшла три версії, чому саме Жаб’євські молодиці закочували запаски. Одна із версій – знак безкінечності, який часто можна побачити і на старих вишиванках. Це безкінечність нашого роду й нашого життя.

Друга версія – у гуцулів була верхня рогата худоба і це був ніби заклик, як оберіг: аби була худоба.

Третя версія найпростіша: молодиця із Косова мала пряму запаску, не закочену, а так можна було показати, що молодиця саме із Жаб’є.

Коли дівчина виходила заміж, то повинна була мати мінімум три вишиванки: в одній вона спала, в одній працювала, а одна була святкова.

Хоча наша дівчина була досить безправна, їй навіть вийти заміж треба було так, як казали батьки, але часом вона також могла залицятися до хлопця.

 

Ой Василю, Василику

Василю, Василю.

Купи мені коралики

На біленьку шию.

Купи мені коралики

За лева, за лева.

Щоби й усі визнавали:

Я є Василева.

 

Дівочий вінок… чи було щось дорожче від нього. Дівчина завжди повинна була його берегти.

 

Ой зелене жито, жито

А за житом вода.

Не дай личко цілувати,

Дівчино молода.

Не дай личко цілувати,

З розуму си звести.

Не дай свою русу косу

Без братів розплести.

Щоби ти си не вертала,

Гриби збираючи.

Щоб тобі гриб не був кумом,

З милими граючи.

 

Недовго дівка вінком натішилася: і віночок зняли, і світок зав’язали.

 

Ой чого ж ти молоденька

Собі не гадаєш.

Ти ще свого молодого

Газдівства не знаєш.

Але ти ще та й не знаєш,

Що то одна біда.

Бо ти ще не куштувала

У свекрухи хліба.

 

Свекруха, яка покриває невістку хусткою, складає її ось так: оцей більший кінець – то є свекруха, менший – невістка, невістка конче має бути коротша та й менша, а це (закочує верх хустки, – Л.З.) – злагода, яка має бути між ними.

Кладемо хустку на голову і увага: коли піднімаєте задній кінець, один кінець кидаємо через одне плече, інший через друге, але ні в якому разі не в’яжемо вузла, щоб не було вузлувате життя цій дитині, що прийде до вашої хати.

Крім хустки, жінка пов’язувала перемітку.

Перемітка – це жіночий головний убір, який в’язали більше ніж сто років назад. Ви зараз відчуєте як це бути у перемітці. Перемітку носити було важко, але це було й великим гонором.

Дівчина, яка нагуляла дитину, й не була замужем, не мала права носити перемітку.

Перемітку носила тільки жінка, яка вийшла заміж, так що зразу видно було: якщо не в перемітці, значить не мала чоловіка.

 

Вчера були сильні вітри

Тепер завірюха.

Що не годні в добрі жити

Невістка й свекруха.

Що не годні жити в мирі

Ні одную днину

Що вони обі любліт

Одну й ту ж людину.

Мама сина дуже любит,

Бо йго породила.

А невістка та й не менше,

Бо його дружина.

Мама синови невістку

Та все попрікає.

Та вна мене ненавидит

Мене зневажає.

Та й на мене всьо кричить,

Коли ти не вдома.

Жінка плаче: “То неправда,

Візьми всьо хвороба”.

Що робити бідоласі,

Єк їх задобрити.

Він не знає, як він має

Та й си розділити.

Він не знає, як він має

Та й си розділити.

Він іде си до буфету,

Щоби си напити.

Такий клубок замотавси,

Що й не розмотати.

То я хочу вам жіночки

Пару слів сказати.

Бережіт ви невісточок,

Ви в невістках були.

Та це ж було так недавно,

Невже ви забули?

 

Самі кінчики перемітки можуть бути обидва наперед, може бути один ззаду, а можуть бути й обидва кінці ззаду. Але подивіться на мудрість наших поколінь: підборіддя повністю захищене і ззаду голова повністю захищена».

У пані Галини дзвонить телефон: під’їжджає делегація іноземних гостей. А я точно знаю, що ще повернуся сюди, аби почути нових співанок і довідатися щось нове про гуцульські звичаї.

Любов Загоровська

(Visited 479 times, 2 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8729

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську   Анонс подій на 13.12.2018 Події: 09:00 «Газогідрати та інші альтернативні джерела газу» - Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (вул. Карпатська 15) 09:00...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

13 грудня – 125 років від дня народження Панаса Феденка (1893-1981), історика, політичного діяча, журналіста, письменника. Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка. Окрема подяка відділу...

На Прикарпатті відбулись народні збори із антисемітським підтекстом або Люди обурені шахрайством дорожньої фірми франківського нардепа Шевченка (відеофакт) 08:31

9 грудня в Івано-Франківській області у селі Середній Березів відбулись збори обурених жителів, які вже декілька років очікують на ремонт дороги Яблунів-Делятин. Саме цього року, після блокування Івано-Франківської ОДА, яке...

"Євробляхери" придумали, як не розмитнювати автомобілі 08:24

Власники автомобілів з іноземною реєстрацією масово уникають необхідності розмитнення своїх транспортних засобів за допомогою отримання тимчасової реєстрації за кордоном. Про це повідомила керівника консульського відділу посольства України у Варшаві Світлана...

Європарламент закликав країни ЄС закрити порти для суден Росії, - резолюція 07:51

У зв'язку з нападом РФ на українські кораблі в Керченській протоці ЄС повинен продовжити санкції проти Росії Про це йдеться у прийнятій резолюції Європейського парламенту з доповіддю "Про реалізацію Угоди про...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 06:53

У четвер, 13 грудня, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

МФК “Прикарпаття” може зіграти з португальцями в товариському матчі 20:57

Команда рідного краю може зійтися в товариській зустрічі з португальськими футболістами.   Про це 12 грудня на своїй сторінці в соцмережі Facebook повідомив міський голова Руслан Марцінків. “Надія Загурська (керівниця...

2.80 проміле – 2 роки за ґратами: в Коломиї засудили п’яного винуватця ДТП 20:35 2 коментарі

Коломийський міський суд виніс вирок чоловікові, який у нетверезому стані скоїв ДТП. Аварія сталась 10 грудня 2017 року близько 18:00, на перехресті вулиць Довбуша та Майданського – зіткнулись два легковики...

У Івано-Франківську понад 150 спортсменів-єдиноборців отримали відзнаки (фоторепортаж) 19:42

Сьогодні в Івано-Франківську нагородили найкращих єдиноборців Прикарпаття за підсумками 2018 року. У ресторані «Зосина Воля» відбулася 7-а щорічна церемонія нагородження "Воїн року 2018", пише Правда.іф. Начальник управління спорту Івано-Франківської ОДА...

"Хто скільки може": Чого насправді хочуть франківські жебраки 17:46

Франківська журналістка Анна-Сабіна Ружицька зробила експеримент - запропонувала прохачам нагодувати їх чи придбати їм ліки. Реакція подекуди була неочікуваною. ...Неділя. Ранок. До греко-католицького катедрального собору Святого Воскресіння в Івано-Франківську поспішають...

У Франківську суд скасував заборону на пересувні цирки з тваринами 17:09

Івано-Франківський окружний адміністративний суд визнав протиправним та нечинним пункт "Правил благоустрою міста Івано-Франківська", який забороняв у місті пересувні цирки з тваринами. Нагадаємо, 2 травня цього року міська рада Івано-Франківська затвердила...

«Воїн року»: у Івано-Франківську нагороджують кращих спортсменів-єдиноборців 16:36 1 коментар

Сьогодні у Івано-Франківську відбувається церемонія нагородження «Воїн року». У ресторані «Зосина Воля» проходить 7-а щорічна церемонія нагородження найкращих єдиноборців Прикарпаття за підсумками 2018 року. Захід відбувається під патронатом міського голови...

Екологічна катастрофа: в Яремче каналізаційні стоки зливають просто у ріку Прут (відеофакт) 15:12 5 коментарів

Про це в соціальній мережі Фейсбук розповів місцевий активіст Анатолій Пахар: фото ілюстративне Маленький водоспад, який я показую у відео, витікає із розподільчого колодязя, розташованого по вул.Страчених. Звідти стоки мають...

Об'єднавчий Собор: Як створять і хто очолить нову Православну Церкву в Україні 15:06 3 коментарі

15 грудня відбудеться Об'єднавчий собор, на якому планують обрати предстоятеля Української православної церкви і затвердити статут УПЦ. Depo.ua пропонує повний гід по подіях довкола відновлення автокефалії українського православ'я. А також ми...

Замість корпоративу - подарунки прикарпатським дітям, які не отримують аліменти 15:01 1 коментар

Незвично відзначити своє професійне свято вирішили працівники управління юстиції, інформує Правда.іф. “17 грудня відзначають День працівника державної виконавчої служби. Замість того, щоб зібратися на святкування, ми вирішили на ці кошти...

В Івано-Франківську за грабіж уп'яте засудили рецидивіста 14:51 2 коментарі

Тридцятирічний житель Богородчанського району Івано-Франківської області уже вп’яте за останні 11 років відповів перед законом за вчинені злочини. До його судимостей від Коломийського, Богородчанського та Рожнятівського судів, тепер також додалась...

Скільки мешканців Прикарпаття розшукують через несплату аліментів 14:34

Сьогодні в Головному територіальному управлінні юстиції в Івано-Франківській області відбулася прес-конференція щодо результатів роботи органів державної виконавчої служби Івано-Франківської області за 11 місяців поточного року, інформує Правда.іф. За словами начальника...

Остаточне прощавай! Чим завершиться скандальний з’їзд Опоблоку 14:05

З’їзд може оформити розлучення «мінеральної» та «газової» частин Опоблоку. Пише Главком Опозиційний блок продовжує лихоманити. На допит до МВС були викликані співголова партії Борис Колесніков та співголова політвиконкому Олександр Касянюк. Заяву...

Як франківцям по-новому викликати додому лікаря 13:43

10 грудня в Івано-Франківську затвердили “Правила обслуговування викликів вдома лікарями, які надають первинну медичну допомогу”. Як йдеться в документі опублікованому на сторінці КНП “Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги”, нові правила стосуються...

На Вічевому майдані розпочав роботу Новорічно-Різдвяний ярмарок (фоторепортаж) 13:24

Сьогодні, 12 грудня на Вічевому майдані розпочав роботу Новорічно-Різдвяний ярмарок, пише Правда.іф. Ярмарок на Вічевому майдані триватиме з 12 грудня по 20 січня, тобто 40 днів. Працюватиме 25 будиночків. Для...
  • ріел ІФ виринаюча