Чому варто записатися у франківську “Велошколу” (фоторепортаж)

Багато людей навіть не знають, що у Правилах дорожнього руху щодо прав і обов’язків велосипедистів відведений цілий розділ 6. Часто стаються ДТП за участі роверистів, які призводять до втрати здоров’я, а інколи й життя. Щоб звести їх кількість до мінімуму та навчити містян правил безпечної їзди, в Івано-Франківську вже три роки проводиться “Велошкола”. Для прикладу, минулого року її пройшли більше сотні велосипедистів.

Чому варто на неї записатися і які знання можна отримати, МІСТО розпитало у координатора програми “Стала мобільність” Володимира Радевича.

Фото: сторінка Володимира Радевича (по центру) у фейсбуці

Івано-Франківськ – ідеальне місто для велосипеда. Це дуже класно для екології і здоров’я людей: спалювати калорії, а не бензин. Їзда на двоколіснику – це економія часу і грошей, — переконаний  він. — Але не всі учасники дорожнього руху поводяться так, як би це мало бути. Навіть не в незнанні правил справа, а в їх виконанні. І в тому, як вийти з тієї чи іншої ситуації на дорозі. Не все написано у ПДР і не все можна вивчити.

Головне завдання проекту “Велошкола” – навчити людей користуватися велосипедом як повноцінним транспортом на кожен день.

Про “Велошколу”

Вона розрахована на учасників різного віку та є безкоштовною. Одне заняття триває близько двох годин. Тиждень проходять лекції про велоінфраструктуру, прийоми водіння, оснащення. Ще тиждень учасники застосовують теорію на практиці – на велодоріжках та дорогах міста. Далі – випусковий пробіг у супроводі патрульних. Управління патрульної поліції в області є одним із партнерів проекту.

 У “Велошколу” ми також включаємо такі підпроекти, як “Велоремонт” – спільно з місцевим велосипедним бізнесом навчаємо людей ремонтувати велосипеди у разі поломки на дорозі, готувати їх до сезону. А також “Велодопомогу” – зі студентами-медиками вчимо, як собі надати першу медичну допомогу, як у цьому може допомогти велосипед, — розповідає Володимир Радевич.

 

 

 

Пояснює, що тренери у них не сертифіковані, але мають життєвий досвід і практичні навички, які можуть передати іншим. Заняття вони проводять на волонтерських засадах. Самостійно займатись у “Велошколі” можна з 14-ти років. Діти молодшого віку можуть брати участь у супроводі батьків. Тут немає підсумкового іспиту і видачі сертифікату.

Результатом “Велошколи” є впевненість ровериста на дорозі. Вона і буде вашим сертифікатом. Коли учасники минулих наборів кажуть, що перестали боятися і їздять по дорозі – розуміємо, що наша мета досягнута, —  додає Володимир Радевич.

Дізнаються про “Велошколу” франківці з різних джерел. Соцмережі не є основним інструментом для цього, хоча дуже допомагають. Проект має власну сторінку у фейсбуці, де подають актуальну інформацію про навчання.

До нас завітала 65-річна пані, яка зараз займається. Вона почула про школу по радіо. Також екс-учасники передають інформацію про нові набори своїм родичам, друзям, колегам тощо.

Пригадує Володимир Радевич і курйозні випадки, які трапляються під час занять:

Одного разу вийшов на кілька хвилин. Повертаюсь, а учасники вже говорять про те, як “збивати” пішохода. “Що тут взагалі відбувається?”, – подумав я. (Ред. – Сміється). Насправді, у такій жартівливій формі тренером подавався важливий момент. Він пояснював: як діяти, як реагувати на можливе зіткнення велосипедиста з пішоходом.

Координатор програми “Стала мобільність” і сам є завзятим велосипедистом. На його думку, вирішити проблему пішоходів на велодоріжках можна з часом. Володимир Радевич апелює до того, що “ще не вдалося перевчити пішоходів переходити дорогу у відведених для цього місцях, то як можна говорити, що вони ходять по велодоріжках?”.

Не критична проблема в тому, що по них ходять. У мене часто бувають такі випадки на вулиці Галицькій. Зупиняюсь і пояснюю людині, що їду на швидкості, можу не встигнути загальмувати і травмую її. Жартую при цьому, що сам то вже звик падати з велосипеда. Звісно, є роверисти, які просто мають сигнал як у КРАЗА. (Ред. – Сміється).  Я схиляюсь до того, що з пішоходами треба спілкуватися. І цим самим формувати позитивне ставлення до велосипедистів.

Про оснащення

За словами Володимира Радевича, є правила дорожнього руху і є понад ними. Наприклад, світлоповертачі – це само собою зрозуміло, але слухачам “Велошколи” пояснюють детально, як, зокрема в який момент, використовувати фару, яка це має бути фара. Тренери пояснюють різні тонкощі та на прикладах показують, чим має бути оснащений велосипед та велосипедист.

Найбільше ми акцентуємо увагу на тому, що велосипедист має бути помітним. У будь-який час доби. Пріоритет ставимо, власне, не так на світловідбивачі – як на саме світло. Велосипедист має бути його джерелом. Тобто, спереду – білий ліхтар, позаду – червоний. Яскраві, блимаючі, які привертають увагу, — розповідає Радевич.

На перехрестях для роверистів дуже помічними є світловідбивачі на колесах. Бо вони допомагають водіям зрозуміти динаміку руху велосипеда: повільно він рухається чи швидко. Не менш важливим є одяг контрастних кольорів, який повинен бути помітним (у вечірню пору слід виділяти себе світловідбиваючими елементами), в міру просторим і зручним. Як і взуття. Використання велорукавичок і велоокуляр –  з розряду особистих вподобань ровериста. Для завершення образу підійде шолом. На думку Володимира Радевича, у питанні про його використання варто виходити з власних переконань, страхів. Франківські вулиці дозволяють їздити без шолома, але знову ж таки, треба максимально уберігати себе світлом, жестами тощо.

Я їжджу без шолома по місту. Але якщо буде потрібно виїхати на трасу, то я обов’язково його візьму. Бо там є набагато більші ризики,  — каже він.

Про жести

Крім помітності, велосипедист має бути передбачуваним. Якщо водій бачить відповідні жести про повороти та інші маневри, то розуміє, як поводитись йому. Цьому теж навчають у “Велошколі”.

Чому не всі показують жести? Бо є страх відпустити кермо. Як би то не звучало, але ми трохи вчимо їздити “без рук”. Коли людина відпускає кермо і продовжує їхати, то вона володіє велосипедом і собою. Це хороша навичка, щоб показувати маневри. Можна тримати кермо однією рукою, втрапити в яму, але зуміти втриматись на велосипеді. З нашими дорогами це вміння є важливим, — додає Володимир Радевич.

Коли велосипедист стає пішоходом

Головне, що треба пам’ятати: велосипедисти — повноцінні учасники дорожнього руху.

Перетинати дорогу по пішохідному переході на велосипеді заборонено, так само як і розвертатися на “зебрі”. Для цього велосипедист повинен спішитися — і на цей момент він переходить у касту пішоходів. По велопереїзду може проїхати на дозвільний сигнал світлофора або на повну зупинку автомобіля. Та у Франківську таких переїздів є одиниці. І водії не дуже розуміють, що це таке.

Дуже важливою є комунікація “очі-в-очі”: якщо ти бачиш, що водій на тебе не дивиться, а сидить у телефоні — я не рекомендую переїжджати чи переходити у цей момент дорогу.

На думку Володимира Радевича, зараз, на жаль, немає якихось масових комунікативних інструментів, які би доносили інформацію про важливість дотримання ПДР. Не важливо, насправді, хто ти на дорозі: велосипедист, автомобіліст чи пішохід.

Про штрафи для велосипедистів

Координатор програми “Стала мобільність” не вбачає потреби у видачі посвідчень для велосипедистів. Та й світової практики такої немає. Велосипед – це індивідуальний транспорт, який не моторизований. Тобто, він повністю підконтрольний.

Не думаю, що велосипедистам потрібно здавати якісь іспити чи придумувати спеціальні посвідчення для них. А от штрафувати за порушення ПДР варто. Як-то кажуть: “І кнутом, і пряником”. Звісно, починати варто з попереджень. Щоб людина розуміла: “Переїдеш не там – заплатиш штраф”. Нехай це буде 50 гривень, але за ці гроші можна попити кави чи з’їсти морозиво. Я за систему штрафів, але чисто як психологічний фактор, який спонукатиме велосипедистів не порушувати, — каже Володимир Радевич.

На його думку, хороший велосипедист має:

  1.  Знати ПДР і на них опиратися. Адже він є повноцінним учасником дорожнього руху. Незалежно від того – моторизований він чи ні. Він має знати права і обов’язки. І нести за них відповідальність.
  2.  Вміти адекватно реагувати на різі ситуації на дорозі. Це вже більш практичне, але необхідне вміння.
  3.  Мати  відповідне екіпірування. Яке може убезпечити як самого велосипедиста, так і інших учасників дорожнього руху.

Про “Велошколу” у школах

Організатори франківської “Велошколи” працюють над тим, щоб вводити відповідні факультативи у школах міста. Наразі випробувати проект в себе готова дирекція гімназії №3.

 Зараз розробляємо для них спеціальну програму і будемо вже цього року пробувати такий пілотний проект. А з 1 вересня будемо вводити його у повну силу. Думаю, що цей навчальний заклад стане хорошим тестовим майданчиком, щоб поширювати таку практику в інших. Це дуже актуально і школи в цьому зацікавлені

Про “Велофорум” у Франківську

Як писало МІСТО, у Франківську відбудеться головна велоподія року — десятий міжнародний VeloForum-2018

За словами Володимира Радевича, є розуміння і виклик того, що місто претендує на звання велостолиці України. І дуже круто підкреслити це тим, що воно прийматиме ювілейний велофорум.

Він не лише про велосипеди. Це така міжгалузева конференція про транспорту політику міста, про розвиток сталої мобільності на місцях. Це привезення до міста кращих практик у цій сфері, які можна впроваджувати тут. І продовжувати велосипедизацію.

У рамках “Велофоруму” будуть проходити заходи різного формату для містян: велопробіги, воркшопи. Працюватимуть виставки для ознайомлення з різною велотематикою.

Спілкувалася Василина БАНТУШ

(Visited 109 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9266

У своїх мріях ти не один: відомий франківець Юрій Горбунов знявся у яскравому новорічному ролику (відео) 00:15

«У своїх мріях ти не один», — нагадує глядачам «1+1» у святкових роликах, героями яких стали зірки телеканалу. Телеведучі, актори та співаки, серед яких Алла Мазур, Олексій Душка, Юрій Горбунов,...

Зберегти ялинки у Карпатах: Як облаштувати дома альтернативну красуню (фото) 23:08

Незважаючи на зміну модних тенденцій та традицій святкування Нового року, головним атрибутом свята і досі залишається ялинка. Франківці вже починають наряджати вдома своїх красунь. Уподобання у кожного різні: хтось надає...

Український моряк Андрій Ейдер написав листа батькам на Прикарпаття з московської в’язниці (відеосюжет) 22:51

Двоє українських полонених моряків відповіли на листи ТСН з московської в’язниці “Матроська тиша”. “Важко сидіти в чотирьох стінах. Тисне”, – рідні кажуть, що читати подібні листи не просто. Деякі ж...

Футболіста з Франківщини визнали найкращим гравцем 18 туру Прем’єр-ліги 22:45

Експертна рада Української Прем’єр-ліги назвала найкращого гравця 18-го туру чемпіонату. За підсумком останнього “зимового” туру Прем’єр-ліги найкращим став уродженець Івано-Франківщини Володимир Адамюк, який нині захищає кольори ФК “Львів”. У 18-ому...

Як виглядає одна з найкрасивіших дерев'яних церков Калущини (фоторепортаж) 22:44

Недалеко від м.Калуш, що на Прикарпатті, розташоване село Сівка-Калуська. У цьому селі є стара дерев'яна церква, зведена у далекому 1858 році, на місці попередньої. Зараз церква стоїть нечинною, адже греко-католицька...

П’ять цікавих фактів про зйомки карпатського бойовика з голлівудськими акторами 22:36

Кінокартина була знята компанією Kinorob за підтримки «Держкіно», а також за участю фахівців з Голлівуду. Зйомки проходили серед мальовничих карпатських пейзажів. ЗМІСТ підготував 5 цікавих фактів про фільм з коментарями...

Дворічному хлопчику з Тисмениці потрібно 850 тисяч гривень на операцію 22:06

Дворічному Миколці Полюку з Тисмениці поставили діагноз глухота 4 ступеня. Хлопчику потрібна термінова операція із вживлення кохлеарного імпланта. Ціна оперативного втручання 850 тисяч гривень. Як розповідає мама Миколки Оксана Полюк, перші тривожні сигнали хлопчик почав...

В Івано-Франківську викрили хабарника, який разом зі столичними колегами "стриг" готівку із місцевих забудовників (фоторепортаж) 22:02 1 коментар

За сприяння у видачі ліцензії на будівельно-монтажні роботи чоловік вимагав від суб’єкта господарювання 32 тисячі гривень неправомірної вигоди.   Працівниками Управління захисту економіки в Івано-Франківській області Національної поліції викрито схему...

У Франківську відбудеться прем’єра романтичної комедії «Секс і нічого особистого» (фото+відео) 21:47

Сценарій комедії «Секс і нічого особистого» написали Сергій Притула та команда «Вар’яти Шоу». У широкий прокат фільм виходить 20 грудня 2018 року. У вівторок, 18 грудня, о 21:20 в кінотеатрі «Космос»  –...

Я оптиміст, бо залишаюся жити в цій країні, хоч можу жити в будь-якому місті світу, – ректор УКД Андрій Луцький 21:19

Якби в Україні існувала Академія інноваційних ідей, то ректор Університету Короля Данила був би одним із перших її академіків. Молодий амбітний реформатор, який не боїться ламати стереотипи і шаблони, наймолодший...

“Хата на тата”: як франківська сім’я проходила випробування телепрограмою (відео) 20:56

 Раніше ЗМІ писали, що  творча родина Романа Бойчука та Ольги Бреславської із Івано-Франківська, взяла участь у телепроекті “Хата на тата” на каналі СТБ. Вчора, 10 грудня, вийшла прем’єра випуску програми з прикарпатськими героями, пише...

Франківський психолог допомагає у реабілітації учасникам бойових дій 20:35

Франківський психолог та учитель християнської етики у школі №15 Іванна Залеська допомагає у реабілітації учасникам бойових дій. Свою волонтерську діяльність Іванна Залеська розпочала ще під час Революції Гідності, де надавала...

У Бурштині упіймали чергового браконьєра (фотофакт) 19:27

Ввечерi у вiвторок, 4 грyдня, на Бурштинськoму водосховищi рибпатрульнi виявили чоловiка на гумoвoму надувнoму чoвнi. Вiн саме збирався вихoдити на берег. Як з’ясувалoсь, мешкaнець Бурштинa сiткою лoвив рибу у вoдoймi....

Зимова казка у Карпатах: як виглядають околиці гори Кукул (фоторепортаж) 17:46

Кукул (Кукуль) — гора в Українських Карпатах, на північ від масиву Чорногора. Розташована в межах Надвірнянського району Івано-Франківської області та (частково) Рахівського району Закарпатської області. Висота гори 1539 м над...

Артистка з Івано-Франківська розповіла, чому співає російською мовою 17:09

Уродженка Івано-Франківська співачка Тіна Кароль розповіла, чому співає не тільки українською, а й російською мовою. Співачка поділилася, що спочатку їй приходить мелодія, а потім пишуться тексти – залежно від настрою...

В Івано-Франківську - черги за субсидіями (фоторепортаж) 16:02

Зранку у вузькому коридорі відділу надання субсидій на Військових ветеранів у черзі декілька десятків чоловік. Більшість з них прийшли дізнатись чи призначили їм субсидію, інші – тільки подати документи. Ажіотаж...

До Івано-Франківська прибули обіцяні “пакунки малюка” 15:44 1 коментар

Обіцяні пакунки для новонароджених прибули на Прикарпаття із запізненням на понад три місяці. Про це у коментарі WestNews розповів директор департаменту соціальної політики Івано-Франківського міськвиконкому Василь Семанюк. Сьогодні, 10 грудня,...

Народився у сорочці. В Івано-Франківську, у наслідок ДТП, велосипед злетів із мосту, а його керманичу в останній момент пощастило зіскочити (фотофакт) 15:12 4 коментарі

Вранці 11 грудня в Івано-Франківську трапилася травматична дорожньо-транспортна пригода. Про це WestNews повідомив речник УПП в Івано-Франківській області Микола Гурак.  Аварія трапилася на Залізничному мості по вулиці Незалежності. Водій “Мерседесу” не впорався...

Іванофранківець виборов пояс чемпіона Міжнародної професійної ММА ліги (фоторепортаж) 14:58

8 грудня в Польщі пройшов Міжнародний професійний турнір зі змішаних єдиноборств ММА «Carpathian Warriors 5», в якому прийняли участь спортсмени з Польщі, Бразилії та України. В одному з головних боїв...

Франківець переміг на Чемпіонаті світу з бальних танців (фоторепортаж) 13:43

6 грудня у Парижі відбувся Чемпіонат світу з бальних танців. Франківець Погорілий Владислав та Скоробогач Софія (Київ) стали першими в категорії “Юніори Fred Astaire”, про це “Галці” повідомив керівник клубу “IDS”...
  • ріел ІФ виринаюча