Директор франківського музею ім. С. Бандери: “Нам допомагає Володимир Путін своїми російськими пропагандистськими заходами”

Кожен франківець хоча б один раз відвідував Музей визвольної боротьби ім. Степана Бандери. Адже саме тут можна поринути в історію.

Світлина від Ярослава Коретчука.

Історик, директор Музею визвольної боротьби ім. С. Бандери, член оргкомітету по відзначення сторіччя ЗУНРу на Івано-Франківщині Ярослав Коретчук розповів Версіям про особливості роботи, нові експозиції, плани на майбутнє та чому міфи про Банеру об’єднують українців.

 • п. Ярославе, розкажіть про роботу вашого музею.

Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери веде роботу у кількох напрямках. Перш за все це науково-дослідна робота, яка полягає у зібранні та опрацюванні архівних матеріалів. Також важливою сферою для нас є робота по наповненню фондів музею. Тобто ми проводимо різноманітні експедиції, збір речових та неречових пам’яток, які належали учасникам визвольної боротьби. Також шукаємо документи, фотографії, листівки, значки, нагороди, кокарди та ін. Водночас важливою є екскурсійна робота. Ми можемо проводи екскурсію як музеєм, так і за містом, наприклад криївці. Також є виставкова робота. Минулого року ми відкрили понад 50 виставок у нашому музеї та наших філіалах.

 • Музей визвольної боротьби великий, але не найбільший у Івано-Франківську. Скільки експонатів маєте? І як взагалі відбувається збір тих чи інших речей?

На сьогодні основний фонд (оригінальні матеріали) складає понад 13 тисяч. Порівняно з іншими музеями міста це не велика цифра. Наприклад, Івано-Франківський краєзнавчий музей має понад 100 тисяч експонатів, але він існує з 1940 року і має набагато більшу історію, а наш музей відкритий у 1997 році. Коли я прийшов на роботу в музей, тут за рік збирали 300 одиниць основного фонду, на сьогодні ця цифра сягає понад тисячу.

Ми намагаємося якнайширше залучити громадськість до цього процесу. За кордоном більшість музеїв отримують фінансування від влади і можуть купити ті чи інші експонати на аукціонах або в колекціонерів. В Україні ця практика ще не настільки поширена.

Я подав ініціативу і наш музей включився в проект краудфандинг. Тобто ми залучаємо громадськість до придбання певних експонатів. Цього року вдалося  придбати дві кокарди, нашивку та «зубчатівку» (петлицю офіцера УГА), якій понад 100 років. Все відбувається дуже просто: ми кидаємо меседж в соціальні мережі про те, що на певному аукціоні є цікава річ, яка дає можливість пролити світло на історію. Отже, друзі, давайте організуємося і купимо її. З бюджету музею це великі кошти і для однієї людини це також дорого. А таким чином ми збираємо 10-20 осіб яким це цікаво і спільно викуповуємо такі експонати. Потім публічно їх передаємо в музей. Ми не чекаємо коли почнуть більше грошей виділяти на музей. А самі проявляємо ініціативу. Таким чином більше людей починають цікавитися історією. Ми «вбиваємо одним пострілом двох зайців»: поповнюємо фонди нашого музею і пробуджуємо інтерес суспільства до нашої власної історії, яка на сьогодні має ще багато білих плям.

Світлина від Ярослава Коретчука.

 • Які експонати є унікальними?

Практично кожен експонат музею є унікальним, оригінальним та цікавим і виділити один неможливо. Можу назвати декілька. Є особиста зброя, яка належала воякам УПА. Також є прапор, який належав воїнові УПА. Підсвічник під свічки Січового Стрільця привезений з Ірану або Іраку. Рушник вишитий 100 років тому. Є вишивки дружин політв’язнів, які відбували в’язничні терміни в радянських таборах. Незважаючи на усі складі умови перебування вони вишивали з кістки риби  іконки Божої Матері. Колекція з цих іконок одна з найбільших в Україні і знаходиться у нас. Маємо фотоапарат і золота печатка Степана Бандери. Маємо годинник, який особисто подарував Степан Бандера.

 • Чи приносять люди речі, які належали їхнім родичам, котрі брали участь у національно-визвольній боротьбі?

Так, звичайно є велика частина людей, які приходять до нас у музей і передають різноманітні речі, які належали їхнім родичам. Це можуть особисті документи чи фотографії. Ми розуміємо, що деяким людям важко розпрощатися з цими речами, адже це їхня історія. Але пропонуємо зробити їм якісну копію, зовсім безкоштовно.

 • У вас була криївка. Де вона зараз?

Криївку на деякий час забрали, адже працюємо над зміною експозиції. В цьому нам допомагає українська діаспора в США. Час від часу в кожному музеї потрібно змінювати експозиції, адже людям не цікаво приходити вдруге, якщо нічого не змінилося. От ми й вирішили трохи змінити експозицію. Зокрема, ту ж криївку ми плануємо облаштувати на вулиці, під землею. Хочемо, щоб люди могли відчути певну атмосферу.

Думаю, що впродовж зими ми завершимо усі роботи. Навесні наші краяни і гості матимуть змогу побачити по-новому історію українського визвольного руху 40-50-х років.

 • Знаю, що ви плануєте відкривати музей Євгена Коновальця. На якій стадії зараз цей процес?

Так. Це буде громадський музей-кімната Євгена Коновальця. Ще у 2016 році у центрі патріотичного виховання учнівської молоді імені Степана Бандери ми розгорнули банерну виставку про Євгена Коновальця та виставили експонати, які торкалися вшанування пам’яті цієї особистості. З того часу зібрали понад 100 оригінальних речей пов’язаних з Коновальцем. На сьогодні є питання з приміщенням, адже конференц-зал має свою роботу і там наша виставка дещо створює незручності.

Хочемо, щоб ця кімната була на вулиці Коновальця. Але на жаль комунальних приміщень не так багато і всі вони зайняті. Ми мали декілька варіантів, але потрібні великі кошти на ремонт та облаштування. Отож ми визначимося з місцем і будівлею то відкриємо рахунок, будемо залучати грантові кошти, кошти міського та обласного бюджету, також – громадськість.

Світлина від Ярослава Коретчука.

 • На сході кажуть, що розмови про УПА розколюють Україну. Яка ваша думка стосовно цього, як історика?

У 2012 році проводилося соціологічне опитування. Тоді близько 30% визнавали вояків ОУН та УПА борцями за українську незалежність. Соціологічне опитування у 2017 році показало, що уже 50% українців позитивно сприймають ОУН та УПА і вважають їх борцями за українську державність. Завдяки діяльності науковців, музейників, громадськості та частково державі, за цих п’ять років зуміли розкрити цю особистість та спростувати ці міфи, які створила радянська пропаганда про злого Бандеру, вбивцю, прихильника Гітлера і тд. вдалося продемонструвати, що ці міфи зроблені штучно і не відповідають дійсності.

Молоде покоління зовсім по-іншому сприймає українську історію. Повірте, що за 5-6 років активної діяльності громадськості, науковців, музейників та істориків цей відсотковий відрізок буде набагато більший. І в цьому напрямку нам допомагає Володимир Путін своїми російськими пропагандистськими заходами, називаючи жителів Півдня і Сходу України бандерівцями, він сам підштовхує цих людей до вивчення власної історії та життєпису самого Степана Бандери. В результаті, коли людина жила в полоні міфів, відкриває для себе цю особистість, починає переосмислювати цю особу і розуміє, що все не так, як це розповідають  з екранів російських телеканалів.

Я вважаю, що на сьогодні ця постать вже не розділяє Україну на Схід і Захід. Ідеї українського націоналізму зараз активно знаходять свій відгомін на Сході та Півдні України. Тим більше, що український націоналізм зародився на Східній Україні, а не на Західній.

 • В Україні уже не святкують на державному рівні День Перемоги. Чи не зарано відмінили, адже люди, котрі тоді воювали ще живі. Може не варто було так різко відміняти це святкування?

По-перше, у світовій практиці 8 травня відзначають День пам’яті та примирення. Європа у цей день вшановує пам’ять вояків усіх армій. І тільки в Радянському Союзі був створений культ якоїсь перемоги над чимось, натомість, намагаючись у суспільстві приховати загибель мільйонів. Це трагедія, а не свято перемоги і здобутків. Адже це найбільш жахлива подія в історії людства за своїми колосальними втратами.  Відповідно світ шанує цей день як День пам’яті та примирення. Пам’яті за тими жертвами і примирення різних учасників. Але Радянський Союз створив культ якоїсь перемоги,  яка йому найбільшою ціною. Український народ зазнав найбільше людських втрат порівняно з іншими країнами.

По-друге, скажу як лікар. Якщо є пухлина, то хірурги її видаляють, а не чекають поки вона зникне. Ми це хірургічне втручання мали провести ще давно. Звичайно є ветерани, які воювали у лавах Червоної армії і сьогодні держава їм дуже допомагає.  Вони мають  високі пенсії, пільги та можливість лікування. Окрім того, 9-те травня не ліквідовано до кінця. Кожна людина може піти і вшанувати, ніхто не влаштовує якихось перешкод. Якщо поглянути на кількість музеїв в Україні, про події радянсько-німецької війни інформації досить багато. Тобто бережеться пам’ять, ніхто не переслідує ветеранів, а держава зі свого боку надає їм пільги. На державному рівні це свято не відзначають і я вважаю, що це правильно, так має бути.

Якщо говорити про якусь перемогу, то свято має бути зовсім інше. Хочу наголосити, що чомусь тут ми збуваємо про УПА, яка боролася за українську державність, а не за існування Радянського Союзу.  Добре, що борцями проти нацистів починають вважати і вояків УПА. Сьогодні ветеранів Української Повстанської Армії залишилося дуже мало. Навіть пропри те, що ВРУ визнала їх борцями за Незалежність України, не передбачила  в законі для них жодних соціальних гарантій та пільг. Ці люди не отримують збільшені пенсії і не мають можливості безкоштовно поїхати на реабілітацію. Так, в західних областях місцева влада дає доплату в розмірі 1000 грн. Але в людей, які роками були в радянських концтаборах здоров’я настільки підірване, що тієї тисячі не вистачає навіть на ліки.

Я вважаю, що для державного бюджету не буде збитково виділити кілька мільйонів для ветеранів, яким зараз понад 90 років. Потрібно просто до певного закону додати одне речення, не треба створювати новий закон. На жаль сьогодні немає політичної волі реалізувати це, або не доходять руки. Я не знаю, мені важко судити, я не депутат ВРУ.

Найприкріше, що в тому числі серед ветеранів є й працівники каральних радянських органів НКВС, КДБ, які отримують величезні пільги хоч і боролися проти всього українського. Держава їх фінансує, а вони й сьогодні в часи незалежної України будучи пенсіонерами продовжують ненавидіти будь-які факти української державності.

(Visited 126 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Коментатори ви всі обісцані ( чи коментатор) підари!!! У вас просто підриває ваш розірваний пукан від Бандери!!! Пішли ви на хуй!!!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3347

загрузка...

У Франківську відкрили новий спортивний майданчик (фоторепортаж) 22:29 1 коментар

На вулиці Галицькій 66А в Івано-Франківську облаштували місце для дитячого відпочинку. У дворі облаштували й вже запустили новий ігровий майданчик. Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків: “Раніше тут був старий...

У франківському міському пологовому будинку триває капітальний (фоторепортаж) 20:54

КНП “Івано-Франківський міський клінічний перинатальний центр” змінюється. Зараз тут відбуваються ремонтні роботи та переоблаштування руху потоку хворих у акушерських, а також у гінекологічному відділеннях. Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків....

Поради щодо основних принципів схуднення від популярного франківського спортклубу (фото) 18:59

Тренер спортклубу InterFit в Івано-Франківську Оля Черненко розповіла, яких принципів слід дотримуватись щоб схуднути. Дефіцит калорій (переважно цей дефіцит має йти з вуглеводів, жирів не менше 1 г на 1...

Нардеп Євген Дейдей повінчався з дружиною (фото) 16:30

Депутат Євген Дейдей вже рік, як одружений з матір’ю свого первістка, Дариною, але повінчався з нею лише днями. У свій 32-й день народження 12-го липня він повів жінку до церкви, аби...

Військові підкорили Говерлу та проспівали гімн України 16:20

Військовослужбовці і ветерани Збройних Сил України підкорили найвищу вершину Українських гір. Усі вони брали участь у другому Всеукраїнському фестивалі військової патріотичної пісні «Пісні народжені війною». Про це повідомив військовий журналіст, полковник Тарас Грень...

У Франківську нетверезий водій розтрощив вітрину кафе (фоторепортаж) 15:44

Сьогодні вранці, під час патрулювання, інспектори виявили авто, припарковане в приміщенні одного з кафе на вулиці Пасічній. Зі слів очевидців, водій автомобіля ВАЗ 21099 не впорався з керуванням та в'їхав...

Проукраїнський топ-блогер в оригінальній формі закликав любити Івано-Франківськ (відеофакт) 15:39 1 коментар

Проукраїнський топ-блогер в оригінальній формі закликав любити Івано-Франківськ. Про це політичний оглядач Мирон Дмитрик розповів на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук. "Дивитись тим, хто вважає, що має монопольне право...

Олімпійська призерка народила первістка (фото) 14:37

Ольга Земляк тепер заклопотана тим, як назвати сина. Пише Главком. 29-річна легкоатлетка Ольга Земляк народила первістка. Про це сама спортсменка сповістила у власному Instagram. «Забрали своє немовля і додому. Залишається...

У мікрорайоні Пасічна візьмуться відновлювати старе педіатричне відділення (фоторепортаж) 13:44

В Івано-Франківську запланували ремонт педіатричного відділення № 7 що у мікрорайоні Пасічна. Відділення педіатрії є єдиним у мікрорайоні Пасічна та обслуговує кілька тисяч дітей. Приміщення вже давно потребує ремонту. Наразі здійснюється підготовка...

"Готова бігти за ним на край світу": Каменських із Потапом у ліжку показали романтику поглядів (фото) 13:36 1 коментар

У травні зіркова парочка, Настя Каменських та Олексій Потапенко нарешті здійснили "камінг аут" зі своїм романом та одружилися. Відтоді артисти, вже не криючись, тішать шанувальників у мережі своєю романтикою та еротикою. Чергові зворушливі зізнання...

Франківці скаржились на самовільне поселення ромів: вартові допомогли вирішити конфлікт (фоторепортаж) 13:25 2 коментарі

Вчора, 18 липня, в Івано-Франківську працівники Комунального підприємства “Муніципальна варта” отримали звернення від мешканців мікрорайону Пасічна. Фото ілюстративне Люди повідомили про групу осіб ромської національності, які самовільно поселилися поряд з...

У Івано-Франківську розпочався фестиваль "Меди Прикарпаття-2019" (фоторепортаж) 12:42 3 коментарі

Сьогодні у Івано-Франківську на Площі Ринок розпочався міжнародний фестиваль меду "Меди Прикарпаття 2019", інформує Правда.іф. "Я дуже люблю мед і називаю людей, які його роблять, медовиками. Хочу подякувати нашим пасічникам,...

Олексій Петечел подякував Юрію Андруховичу за підтримку "Європейської солідарності" та членів її команди (відео) 12:12

Олексій Петечел подякував Юрію Андруховичу за підтримку "Європейської солідарності" та членів її команди. Відомий франківський письменник Юрій Андрухович записав емоційний ролик зі словами підтримки команди Петра Порошенка та членів "Європейської...

Катя Осадча показала спортивну фігуру в купальнику: звабливі фото 12:03

Українська 35-річна телеведуча Катерина Осадча може похизуватися ідеальною фігурою. Додамо, що лише два роки тому знаменитість народила другу дитину – Івасика Горбунова. Після пологів Катя швидко прийшла в форму та...

У Карпатах провели тренування снайпери ССО (фоторепортаж) 11:34

На днях у Карпатах снайпери ССО провели тренування. Гори, безшумне пересування та маскування розвідників в тилу противника, перепади висот, ущелини з завихрінням вітрів на дистанції польоту кулі та багато іншого...

«Чорна п'ятниця» - за розкладом: Марцінків подався на Каскад та у Вовчинці (фоторепортаж) 10:39 3 коментарі

Франківські чиновники провели традиційну "чорну п'ятницю". Про це написав міський голова Руслан Марцінків у соцмережі Фейсбук. Не важливо який день тижня чи погода на дворі, бо якщо п'ятниця - шукайте...

"Під українським сонечком": Світоліна показала пікантні світлини з відпочинку на яхті (фото) 10:33 3 коментарі

Сьома ракетка світу Еліна Світоліна після рекордного виступу на Wimbledon продовжує відпочивати і відновлюватися в рідній Україні. 24-річна одеситка викликала справжню бурю в соцмережах, похвалившись гарячим знімком з борта яхти. "Brra-ta-ta-ta" – підписала...

Чотири водоспади Прикарпаття увійшли в ТОП-10 найкращих в Україні (фоторепортаж) 19:10

Чудова альтернатива відпочинку на морі "all inclusive" – подорожі Україною! Адже тут є багато цікавий та мальовничих локацій, які варто відвідати. Радіо Максимум підготувало 10 найгарніших водоспадів України, на які варто поїхати....

"Прирівняти мінімальну пенсію до мінімальної плати" - кандидат від "Європейської солідарності" Олексій Петечел розповів про свої перші законотворчі ініціативи (відео) 16:16

Кандидат від "Європейської солідарності" Олексій Петечел розповів про свої перші законопроекти у соціальній сфері. Спілкуючись із журналістами член команди Петра Порошенка Олексій Петечел розповів про свої численні зустрічі із виборцями...

Услід за округами №83 та №89 історія про підтримку "регіоналами" "Слуг народу" продовжилась і на окрузі №84 (фоторепортаж) 15:16 3 коментарі

Услід за округами №83 та №89 історія про підтримку "регіоналами" "Слуг народу" продовжилась і на окрузі №84. Цього разу мова піде про підтримку колишнім "головним регіоналом" Прикарпаття Назаром Федиком теж...
 • ріел ІФ виринаюча