Дві любові вояка УПА з Калуша (фото)

«Вірите, що може бути дві любові?» — такими словами Степан Петраш розпочав розмову.
news-image: Дві любові вояка УПА з Калуша

Йому виповнився 91 рік. Живе сам на п’ятому, останньому, поверсі багатоповерхівки без ліфту, пише KalushNews.City.

— Внучка кличе до себе жити. А я кажу, поки ще сам даю собі раду, то не треба.

Спортивні штани, гімнастерка, у коридорі паличка, якою пан Степан не користується. Волосся сиве-сиве, але зачесане догори, як на старих його світлинах.

Видно, що Степан Петраш вміє і звик давати інтерв’ю. Кожна фраза обдумана, недвозначна. Говорить повільно, щоб встигати за ним записувати.

Степан Петраш KalushNews.City

— То про що ми будемо говорити, про любов?

Виявляється у Степана Петраша їх було аж дві.

— Хто по-справжньому не закохувався у житті, той провів його “вхолосту”! Жінка — то постійна загадка, то якось так інтриганно: весь час чекаєш чогось.

Першим коханням пана Степана була його ровесниця, односельчанка із Залукви — Богданка. Вони разом навчались у Станіславській українській гімназії під час німецької окупації у 1941 році.

Це кохання було від душі, від серця. Не піар — як тепер модно. Вона була не топ-модель. Така — наша гарна дівчина.

Зналися давно, та Степан Петраш звернув на неї увагу на святкуванні Андрія. Тоді були танці з різноманітними іграми. Кожен мав свій номерок. Одна гра — пошта — передбачала, що хтось ходитиме зі скринькою й інші вкидатимуть у неї записки певному номеру. Степан Петраш розчарувався, що не отримав жодної. Але вкінці святкування його друг запитав, чому не забрав своїх записок. Виявилось, що йому адресувалося їх аж три. Дві жартівливі, а зміст однієї пам’ятає й досі: «Ти симпатичний, але химерний». Записка була написана почерком Богданки.

— Тоді по мені як струм пройшов. Коли на другий день зустрів, то вона мені була якась не така як раніше. Наче вперше бачу, але така рідна.

З того часу вони почали зустрічатися. Разом їздили на навчання, завжди були поряд.

— Вона мене перша поцілувала. Але чекав я цього цілий рік. Богданка була із сім’ї дяка, дуже релігійна. Отак ми й розійшлися виключно обіймами і поцілунками.

Зліва Богданка (50-ті роки ХХ століття, Магадан) Фото з домашнього архіву Степана Петраша

У 1944 році Степан Петраш пішов у повстанці, а Богданка була провідницею районної мережі ОУН під псевдо «Богуславна». У підпіллі вони не бачилися.

Уже в березні 1945 року Степана Петраша заарештували й засудили до 10 років тюрми у Воркуті. Крім тюрми, він тут прожив ще 20 років на засланні.

У грудні 1946 року заарештували й «Богуславну» та відправили на 15 років каторги на Колиму, в Магадан.

Після смерті Сталіна у 1953 році можна було налагоджувати зв’язок зі своїми знайомими в інших таборах. Так Степан Петраш вийшов на Богданку. Вони почали переписуватися.

— Тоді нас переповнило неймовірне щастя. Богданка писала, що коли отримала мого листа, то плакала.

Коли Степан Петраш вийшов з табору на вільне поселення, то хотів забрати Богданку з Магадану до себе. Вони це обговорювали у листах. Надсилали одне одному фото на волі.

​Перше фото Степана Петраша, яке він надіслав Богданці з заслання ​ Фото з архіву Степана Петраша

— Писала, що коли я прислав своє перше фото, то півтабору дівчат збіглись дивитися. Не знаю чи був таким страшним, чи навпаки (сміється).

В альбомі пана Степана досі є перша надіслана фотографія Богданки.

— Пам’ятаю дотепер зміст її передостаннього листа: Дорогий Степане, ківот мого серця відкритий для тебе. Ну що то означає? Значить любить?! А потім приходить останній лист. Уже просто: Степане, я виходжу заміж.

Говорить, що пережив шок…

— Але час — лікар, він робить своє.

Степан та Стефа Петраші KalushNews.City

На стіні висить фото Степана і Стефи Петрашів. Це чи не єдине фото з величезного фотоальбому, де вони разом на світлині.

— Вона була дуже скромна, не любила фотографуватися.

Степан Петраш удівець уже 7 років. З дружиною прожив 54 роки.

— Дай Боже кожному так прожити у пошанунку і любові!

Познайомився Степан зі Стефою у Воркуті. Стефа Кульчицька була ланковою жіночої мережі підпілля ОУН. Вона, її брат і мати були у засланні. Батько свого часу був сотником Української Галицької Армії. Стефа Кульчицька була зі шляхетського роду. Степан Петраш про це дізнався аж через 10 років після одруження.

— Тоді сказав їй: та якби знав, хто ти, де я, селюх, би до тебе підійшов! (сміється)

​Стефа Кульчицька з дитиною іншої засудженої ​(50-ті роки ХХ століття, Воркута) Фото з архіву Степана Петраша

Коли з таборів у Воркуті звільняли дівчат, то односельчанка Степана сказала йому:

— Познайомлю тебе з одною дитиною, буде тобі жінка!

Степан Петраш посміявся, але подивитись поїхав. Стефа ще була у таборі.

— Кавалєрка тоді виглядала так: дроти, з однієї сторони дівчата ще у таборі, з іншої хлопці обступили той дріт.

Степан попросив покликали Стефу. Каже, що вийшла проста дівчинка у тілогрійці:

— Багато дівчат тоді уже  мали гарні сукенки, мініспідниці, блузки. А вона в тілогрійці, така скромна, вийшла.

Справа Стефа Кульчицька за роботою (50-ті роки ХХ століття, Воркута) Фото з архіву Степана Петраша

Після звільнення, Стефа разом з братом і мамою жили в однокімнатній квартирі у переробленому бараці.

Через кілька місяців після першої зустрічі Степан Петраш вирішив її відвідати. Приїхав до них додому в неділю, а там повна хата хлопців, гостина, платівки… Мама Стефи сидить осторонь. Степан познайомився зі всіма, поговорив з мамою й братом Стефи і пішов. Через деякий час знову поїхав, а в хаті уже нікого не було. Коли запитав брата, де всі хлопці, той відповів:

— Після тебе їм нема що тут робити! (сміється)

На той час Стефа мала хлопця у Магадані, переписувалася з ним.  Тому зустрічі припинилися.

Степан Петраш (50-60-ті роки ХХ століття) Фото з архіву Степана Петраша

У лютому 1956 року Степан Петраш захистив диплом у гірничому технікумі у Воркуті. З двома друзями вирішив відзначити цю подію в ресторані:

— Ми там сиділи до другої  ночі. Впилися… Вийшли з ресторану, а то погода страшенна, транспорту нема. Мерзнемо. Аж тут їде пожежна машина. Ми ззаду за неї зачепилися, тай їдемо, куди вона їде. І тут машина зупиняється біля бараку, де живе Стефа.

Друзі пана Степана жили у тому ж бараці, але до себе його взяти не могли: дружина, діти. От і відвели до «бандерівки» Стефи.

Вона в той час якраз білила хату. Її мама сиділа біля печі і коли побачила п’яного Cтепана, то сказала вигнати його з хати. А Стефа відповіла:

— Не треба, то може бути ваш зять!

Сини Степана і Стефи Петрашів. Зліва Тарас, справа Володя. Фото з архіву Степана Петраша

Степан до ранку там просидів. Зранку поїхав до свого гуртожитку і 26 лютого 1956 року поїхав до Стефи «на кавалєрку».

Коли зайшов до хати, то мама Стефи пішла до сусідки. Степан і Стефа говорили з годину часу. А коли мама повернулась, то попросили благословення.

— Прийшов Богдан — брат Стефи, посиділи, випили — ото і все наше весілля.

Півроку жили, не розписуючись:

— Ніякого священика не було, то зрозуміло.

У шлюбі у Степана і Стефи  народилося двоє синів. Коли повернулися до України, то  старший ішов у 10 клас, а молодший — у третій. З 1974 року Петраші жили у Калуші.

KalushNews.City

Степан Петраш переглядає фото. Дивиться на дружину й каже:

— Нічо така, га?

Просить показати, як він вийшов на моєму знимку. Біля фотоальбому з ретельно підписаними фотографіями лежать ноутбук та книга Ліни Костенко «Записки українського самашедшого».

Проводжає словами: «Ніби все розказав, як на сповіді…»

(Visited 65 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:Небайдужих закликають придбати атрибутику “Прикарпаття”, щоб допомогти сину футболіста 01:07

П’ятимісячний син футболіста “Прикарпаття” Максимко Бочкур бореться з раком печінки. Малюк зараз проходить у столиці курс хіміотерапії. Лікування дуже дороге, тож у клубі вирішили допомогти сім’ї гравця і 50% коштів…

Неадекватний франківець відкрив стрілянину по пожежниках, які гасили вогонь у його будинку (фото) 23:228 коментарів

Як раніше повідомляли ЗМІ, у Франківську на одній із вулиць горіла квартира, рятувальники евакуйовали людей. Внаслідок пожежі чоловіку, який проживає поверхом нижче, залило квартиру та він почав стріляти із “воздушки”…

В Івано-Франківську відзначили учасницю Олімпійських ігор (фото) 23:09

У понеділок, 19 лютого, міський голова Івано-Франківська відзначив подякою учасницю зимових Олімпійських Ігор Тетяну Петрову. Нагадаємо, першою з українських спортсменів свої змагання на ХХІІІ зимових Олімпійських іграх в Пхьончхані розпочала…

У Франківську на одній із вулиць горіла квартира, рятувальники евакуйовували людей (фото) 21:444 коментарі

Близько 18:00 в Івано-Франківську на вулиці Вороного трапилася пожежа. Як стало відомо WestNews з власних джерел, пожежа трапилася у квартирі на другому поверсі. Наразі рятувальники евакуйовують людей. На місці події…

В мережу виклали унікальну кінохроніку 1941 року з окупованого Станиславова (відео) 20:039 коментарів

«Оцифрований Франківськ» програма про наше з Вами місто, яке збереглось на кіноплівці.   Впродовж вже 6 років у всіх можливих архівах Європи ми шукаємо кінохроніку міста за часів австрійської, польської…

В Івано-Франківську вшанували пам’ять героїв Революції Гідності (фоторепортаж) 19:271 коментар

У понеділок 19 лютого в Музеї Небесної Сотні вшанували полеглих учасників Євромайдану. До організації заходу долучилися діти з центру дитячої творчості, учні Івано-Франківського коледжу ім. С. Граната та університету ім….

Поліція просить упізнати пішохода, який загинув неподалік Івано-Франківська (фото 18+) 18:532 коментарі

Тисменицьким ВП ГУНП Івано-Франківський області встановлюється особа невпізнаного трупа чоловіка. Чоловік загинув у ДТП близько 23:00 години 18 лютого в селі Угринів, Тисменицького району. Особливі прикмети: вік приблизно 45-50 років,…

Неподалік Івано-Франківська трапилася масштабна ДТП (фото) 18:031 коментар

Пообіді 19 лютого на трасі між Івано-Франківськом та Тисменицею сталася ДТП.  Про це інформують в телеграм-каналі спільноті Autolife IF. У секторі комунікацій ГУНП в області “Галці” повідомили, що повідомлення про…

В передмісті Івано-Франківська трапилася смертельна ДТП (фото) 17:47

Дорожньо-транспортна пригода із смертельним наслідком трапилася, 18 лютого в 23 год. 20 хв., у с. Угринів Тисменицького району. Як попередньо встановлено правоохоронцями, 22-річний мешканець одного із сіл району, керуючи автомобілем…

У Івано-Франківському парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка відкрили кімнату матері та дитини (фоторепортаж) 16:41

Сьогодні, 19 грудня, в парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка в Івано-Франківську відкрили кімнату матері та дитини, повідомляє Правда іф.  “В першу чергу ми дбаємо про комфорт наших відвідувачів….

Як лісова охорона Прикарпаття допомагає вижити тваринам взимку? 16:23

Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарювання повідомляє, що лісова охорона та єгерська служба в мисливських угіддях Делятинського ЛГ облаштували та підтримують у належному стані понад 70 годівниць. Диким тваринам…

Помста князя Кантеміра. Як під Станиславовом “заблукали” чергові москалі 15:44

Станиславівська фортеця існувала півтора століття – з 1662 до 1812 року. На її спорудження, модернізацію, утримання пішли страшні гроші. Втім, вороги здобували її аж сім разів, а відбилась вона лише…

Кличко з дружиною й донечкою відпочивають на острові в Карибському морі: фото 15:054 коментарі

Екс-чемпіон світу з боксу Володимир Кличко з дружиною Хайден Панеттьєрі та їхньою трирічною донькою Кайєю Євдокією проводять канікули на Барбадосі. Фото опублікувало британське видання Daily Mail. Сім’ю Кличків було помічено на…

ДТП на Прикарпатті: місцеві жителі запевняють – за кермом був посадовець (фоторепортаж) 14:4811 коментарів

Про аварію написав у спільноті «Рідне Прикарпаття» Володимир Шпег, повідомляє Правда іф. «Чомусь про це ДТП не пишуть жодні ЗМІ… ДТП трапилось 18.02.2018 року в м.Делятин на вул Шевелівка де…

У Городенці роздали мільйони “своїм підприємцям” на харчування школярів 14:262 коментарі

Районний відділ освіти у Городенці всупереч Закону “Про публічні закупівлі” цього року без проведення тендерів уклав договори на постачання продуктів у школи на 3 млн грн. У січні 2018 року…

Білий борщ, ліжники, весілля: Чим здивує Гуцульщина (відео) 13:431 коментар

Село Яворів  — це мальовниче гуцульське село зі славною історією та відомими мистецькими традиціями. Тут збереглися здорові корені самобутнього народного мистецтва, історична спадщина, гуцульський побут, словесний і музичний фольклор, звичаї…

На “Голос країни” прийшов колишній хлопець відомої франківчанки Тіни Кароль (відео) 13:112 коментарі

Юрій Мамедов з Івано-Франківська. Він добре пам’ятає часи навчання в музичному училищі з Тіною Кароль. Чоловік зізнався, що колись співачка більше була зосереджена на власній музичній освіті, а не на…

Непересічна подія: до Івано-Франківська завітав посол Литовської Республіки (фото) 12:28

Вчора, 18 лютого, до Івано-Франківська завітав посол Литовської Республіки та державний Вільнюський струнний квартет. Про це повідомив Руслан Марцінків у соцмережі Фейсбук. “Маю за честь привітати усіх литовців зі 100-річчям…

Зимові розваги: прикарпатський фотограф оприлюднив світлини, які заставляють ностальгувати за дитинством (фоторепортаж) 11:41

Фотограф з Долини вирішив нагадати усім, що таке безтурботне дитинство. Світлинами поділився фотограф Roman Shymkovych на своїй сторінці у Facebook, інформує WestNews. “А Ви пам`ятаєте, як колись у дитинстві брали свої санчата та…

Прикарпатський фермер переміг у програмі “Громада на мільйон” (відео) 09:39

Звана вечеря з Послом Австрії в Україні та ранкові обливання в стилі “ice bucket challenge” – були лише першими несподіванками для команд чотирьох ОТГ.   Далі, спроби правильно підготувати загін…