Дві любові вояка УПА з Калуша (фото)

«Вірите, що може бути дві любові?» — такими словами Степан Петраш розпочав розмову.
news-image: Дві любові вояка УПА з Калуша

Йому виповнився 91 рік. Живе сам на п’ятому, останньому, поверсі багатоповерхівки без ліфту, пише KalushNews.City.

— Внучка кличе до себе жити. А я кажу, поки ще сам даю собі раду, то не треба.

Спортивні штани, гімнастерка, у коридорі паличка, якою пан Степан не користується. Волосся сиве-сиве, але зачесане догори, як на старих його світлинах.

Видно, що Степан Петраш вміє і звик давати інтерв’ю. Кожна фраза обдумана, недвозначна. Говорить повільно, щоб встигати за ним записувати.

Степан Петраш KalushNews.City

— То про що ми будемо говорити, про любов?

Виявляється у Степана Петраша їх було аж дві.

— Хто по-справжньому не закохувався у житті, той провів його “вхолосту”! Жінка — то постійна загадка, то якось так інтриганно: весь час чекаєш чогось.

Першим коханням пана Степана була його ровесниця, односельчанка із Залукви — Богданка. Вони разом навчались у Станіславській українській гімназії під час німецької окупації у 1941 році.

Це кохання було від душі, від серця. Не піар — як тепер модно. Вона була не топ-модель. Така — наша гарна дівчина.

Зналися давно, та Степан Петраш звернув на неї увагу на святкуванні Андрія. Тоді були танці з різноманітними іграми. Кожен мав свій номерок. Одна гра — пошта — передбачала, що хтось ходитиме зі скринькою й інші вкидатимуть у неї записки певному номеру. Степан Петраш розчарувався, що не отримав жодної. Але вкінці святкування його друг запитав, чому не забрав своїх записок. Виявилось, що йому адресувалося їх аж три. Дві жартівливі, а зміст однієї пам’ятає й досі: «Ти симпатичний, але химерний». Записка була написана почерком Богданки.

— Тоді по мені як струм пройшов. Коли на другий день зустрів, то вона мені була якась не така як раніше. Наче вперше бачу, але така рідна.

З того часу вони почали зустрічатися. Разом їздили на навчання, завжди були поряд.

— Вона мене перша поцілувала. Але чекав я цього цілий рік. Богданка була із сім’ї дяка, дуже релігійна. Отак ми й розійшлися виключно обіймами і поцілунками.

Зліва Богданка (50-ті роки ХХ століття, Магадан) Фото з домашнього архіву Степана Петраша

У 1944 році Степан Петраш пішов у повстанці, а Богданка була провідницею районної мережі ОУН під псевдо «Богуславна». У підпіллі вони не бачилися.

Уже в березні 1945 року Степана Петраша заарештували й засудили до 10 років тюрми у Воркуті. Крім тюрми, він тут прожив ще 20 років на засланні.

У грудні 1946 року заарештували й «Богуславну» та відправили на 15 років каторги на Колиму, в Магадан.

Після смерті Сталіна у 1953 році можна було налагоджувати зв’язок зі своїми знайомими в інших таборах. Так Степан Петраш вийшов на Богданку. Вони почали переписуватися.

— Тоді нас переповнило неймовірне щастя. Богданка писала, що коли отримала мого листа, то плакала.

Коли Степан Петраш вийшов з табору на вільне поселення, то хотів забрати Богданку з Магадану до себе. Вони це обговорювали у листах. Надсилали одне одному фото на волі.

​Перше фото Степана Петраша, яке він надіслав Богданці з заслання ​ Фото з архіву Степана Петраша

— Писала, що коли я прислав своє перше фото, то півтабору дівчат збіглись дивитися. Не знаю чи був таким страшним, чи навпаки (сміється).

В альбомі пана Степана досі є перша надіслана фотографія Богданки.

— Пам’ятаю дотепер зміст її передостаннього листа: Дорогий Степане, ківот мого серця відкритий для тебе. Ну що то означає? Значить любить?! А потім приходить останній лист. Уже просто: Степане, я виходжу заміж.

Говорить, що пережив шок…

— Але час — лікар, він робить своє.

Степан та Стефа Петраші KalushNews.City

На стіні висить фото Степана і Стефи Петрашів. Це чи не єдине фото з величезного фотоальбому, де вони разом на світлині.

— Вона була дуже скромна, не любила фотографуватися.

Степан Петраш удівець уже 7 років. З дружиною прожив 54 роки.

— Дай Боже кожному так прожити у пошанунку і любові!

Познайомився Степан зі Стефою у Воркуті. Стефа Кульчицька була ланковою жіночої мережі підпілля ОУН. Вона, її брат і мати були у засланні. Батько свого часу був сотником Української Галицької Армії. Стефа Кульчицька була зі шляхетського роду. Степан Петраш про це дізнався аж через 10 років після одруження.

— Тоді сказав їй: та якби знав, хто ти, де я, селюх, би до тебе підійшов! (сміється)

​Стефа Кульчицька з дитиною іншої засудженої ​(50-ті роки ХХ століття, Воркута) Фото з архіву Степана Петраша

Коли з таборів у Воркуті звільняли дівчат, то односельчанка Степана сказала йому:

— Познайомлю тебе з одною дитиною, буде тобі жінка!

Степан Петраш посміявся, але подивитись поїхав. Стефа ще була у таборі.

— Кавалєрка тоді виглядала так: дроти, з однієї сторони дівчата ще у таборі, з іншої хлопці обступили той дріт.

Степан попросив покликали Стефу. Каже, що вийшла проста дівчинка у тілогрійці:

— Багато дівчат тоді уже  мали гарні сукенки, мініспідниці, блузки. А вона в тілогрійці, така скромна, вийшла.

Справа Стефа Кульчицька за роботою (50-ті роки ХХ століття, Воркута) Фото з архіву Степана Петраша

Після звільнення, Стефа разом з братом і мамою жили в однокімнатній квартирі у переробленому бараці.

Через кілька місяців після першої зустрічі Степан Петраш вирішив її відвідати. Приїхав до них додому в неділю, а там повна хата хлопців, гостина, платівки… Мама Стефи сидить осторонь. Степан познайомився зі всіма, поговорив з мамою й братом Стефи і пішов. Через деякий час знову поїхав, а в хаті уже нікого не було. Коли запитав брата, де всі хлопці, той відповів:

— Після тебе їм нема що тут робити! (сміється)

На той час Стефа мала хлопця у Магадані, переписувалася з ним.  Тому зустрічі припинилися.

Степан Петраш (50-60-ті роки ХХ століття) Фото з архіву Степана Петраша

У лютому 1956 року Степан Петраш захистив диплом у гірничому технікумі у Воркуті. З двома друзями вирішив відзначити цю подію в ресторані:

— Ми там сиділи до другої  ночі. Впилися… Вийшли з ресторану, а то погода страшенна, транспорту нема. Мерзнемо. Аж тут їде пожежна машина. Ми ззаду за неї зачепилися, тай їдемо, куди вона їде. І тут машина зупиняється біля бараку, де живе Стефа.

Друзі пана Степана жили у тому ж бараці, але до себе його взяти не могли: дружина, діти. От і відвели до «бандерівки» Стефи.

Вона в той час якраз білила хату. Її мама сиділа біля печі і коли побачила п’яного Cтепана, то сказала вигнати його з хати. А Стефа відповіла:

— Не треба, то може бути ваш зять!

Сини Степана і Стефи Петрашів. Зліва Тарас, справа Володя. Фото з архіву Степана Петраша

Степан до ранку там просидів. Зранку поїхав до свого гуртожитку і 26 лютого 1956 року поїхав до Стефи «на кавалєрку».

Коли зайшов до хати, то мама Стефи пішла до сусідки. Степан і Стефа говорили з годину часу. А коли мама повернулась, то попросили благословення.

— Прийшов Богдан — брат Стефи, посиділи, випили — ото і все наше весілля.

Півроку жили, не розписуючись:

— Ніякого священика не було, то зрозуміло.

У шлюбі у Степана і Стефи  народилося двоє синів. Коли повернулися до України, то  старший ішов у 10 клас, а молодший — у третій. З 1974 року Петраші жили у Калуші.

KalushNews.City

Степан Петраш переглядає фото. Дивиться на дружину й каже:

— Нічо така, га?

Просить показати, як він вийшов на моєму знимку. Біля фотоальбому з ретельно підписаними фотографіями лежать ноутбук та книга Ліни Костенко «Записки українського самашедшого».

Проводжає словами: «Ніби все розказав, як на сповіді…»

(Visited 108 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3396

У Франківську обікрали автомобіль відомого активіста (фоторепортаж) 09:08

Про це повідомив товариш потерпілого, журналіст Михайло Джогола: Дорогі во фейсбукови, треба ваша допомога! В ніч на 23 вересня пограбували машину Віталій Світлик, яка була припаркована на стоянці біля будинку на...

Українські військові кораблі увійшли до Азовського моря 06:24 3 коментарі

Українські військові кораблі пошуково-рятувальне судно A500 "Донбас" та морський буксир A830 "Корець" пройшли міст, що сполучає Таманський півострів та окупований Крим ("Кримський міст"). Про це повідомляє Український мілітарний портал станом...

В Тлумацькому районі відбудеться “Свято Неба: october flight” 00:16

7 жовтня в селі Одаїв Тлумацького району відбудеться “Свято Неба: october flight”. Традиційними для цього свята стануть польоти на дельтапланах, змагання серед спортсменів у цьому виді спорту. У програмі передбачені...

В ізоляторі тимчасового тримання Калуша відсутня гаряча вода, вентиляція та право на приватність (фоторепортаж) 23:28 1 коментар

Калуський ізолятор тимчасового тримання (ІТТ) відвідала моніторингова група, щоб перевірити як там утримують осіб, затриманих за підозрою у вчиненні злочину. Монітори зазначили, що ІТТ розміщено на 1 поверсі п’яти поверхової...

Студенти-іноземці торкнулися прикарпатської нафти (фоторепортаж) 21:44

21 вересня в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу для першокурсників провели церемонію посвяти у нафтовики. На неї завітала “Королева нафти”, яка принесла з собою нафту, щоб початківці змогли її побачити...

Пухлина росте. То що там із церквою на Валах у Франківську (фоторепортаж) 20:57 1 коментар

Якщо ще два роки тому купа люду виступала проти будови церкви на Валах, то нині про конфлікт ніхто й не згадує. Може, франківці змирилися з втратою добрячого шматка землі, де мала...

На Івано-Франківщині в закладі стаціонарного догляду два роки немає опалення (відеосюжет) 20:35

На це важко дивитися і ще важче повірити у цей жах. Люди не гуляють на повітрі місяцями. На місці цих людей може опинитися кожен, показують “Надзвичайні новини”. Необхідний догляд мешканці...

Легенди Станиславова. Іменний бастіон 19:51

Станиславівська фортеця мала вісім бастіонів. Тобто, шість повноцінних фортечних споруд і два напівбастіони, які утворились після добудови магнатської резиденції у 1680-х. Цікаво, чи мали вони власні назви? В інших містах таке...

Молодь створила нове розважальне шоу про Івано-Франківськ (відео) 19:20

В Івано-Франківську створили оригінальне інтернет-шоу про місто “ІФ шоу”. Відеопроект розважального характеру, націлений на молоду аудиторію. Днями вийшов перший випуск, присвячений початку осені і навчального року в студентів. “Я давно...

Вересень у Карпатах очима фотографа з Коломиї (фоторепортаж) 18:48

Стежка на гору Маковиця та стежка легендарного опришка Довбуша. Яскраві світлини з цих туристичних принад поблизу Яремче у мережі показав коломийський фотохудожник Василь Іваночко. Джерело

У Коломиї шукають помічників для вчительки літнього віку, яка залишилася без опіки 17:02

Допомогти літній жінці не складно, потрібно навести лад у її помешканні, підключити газ і телебачення. Таку пропозицію запропонувала місцева жителька Олена Марусяк у соцмережі фейсбук. Прошу відреагувати всіх небайдужих і...

“Дрібнота”: у Франківську відкрили новий навчальний простір для дітей (фоторепортаж) 16:17

Мета “Дрібноти” навчити школярів того, чого не навчать в школі. Участь у проекті можуть взяти дітки, яким уже виповнилося 9 років. Вчора, 22 вересня, в Івано-Франківську команда дитячого проекту “Дрібнота” презентувала...

Чи на законних підставах івано-франківці обмежують в’їзд транспорту двори своїх багатоповерхівок? 13:21 3 коментарі

Численні порушення державних будівельних норм при будівництві нових багатоповерхівок і, як результат, ущільненість міста призводять до транспортного колапсу, коли припаркувати авто – проблема. У намаганні вирішити її франківці вдаються до...

Як калушанин на “Зважених та щасливих” заспівав із The Hardkiss (фото+відео) 12:58 1 коментар

25-річний калушанин Олександр Валігурський разом із мамою намагаються боротися із зайвою вагою у телешоу "Зважені та щасливі". За час проекту калушанину, вага кого була 190 кг, вдалося скинути близько 20...

Хатіко по-Станіславівськи: Зворушлива історія собачої вірності 11:52

У пресі та художній літературі можна знайти немало прикладів дивовижної відданості собак. Проте вони не перестають вражати нас, коли ми стикаємося з ними у повсякденному житті. У січні 1935 р....

У Богородчанах створили сквер із зонами відпочинку та велопарковками (фоторепортаж) 10:41 1 коментар

У центрі Богородчан завершилися ремонтні роботи по облаштуванню скверу. Благоустрій скверу перед Домініканським костелом обійшовся у 600 тис. гривень. Проектом передбачалося облаштування брукованих доріжок, декоративні ліхтарі, зони відпочинку з лавочками,...

У Білоберізькій ОТГ очікують на врожай кедрових горіхів 09:38

Громада Білоберізької ОТГ знайшла спосіб заробляти гроші: вони вкладають кошти у власну справу на території громади. Маленькі кедри – майбутній бізнес у Білоберізькій об’єднаній територіальній громаді Івано-Франківської області. Ідею вирощування...

Молода прикарпатка потребує коштів на лікування 01:03

21-ти річна Оля Ільницька з Івано - Франківської області більше двох років бореться з сепсисом, що розвинувся на фоні рідкісного важкого природженого імунодефіциту (хронічна грануломатозна хвороба). Внаслідок неспроможності імунної відповіді...

Чотири підрозділи прикарпатської поліції отримали нові службові авто (фоторепортаж) 00:14 10 коментарів

Вчора, 21 вересня, начальник Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області полковник поліції Володимир Голубош вручив ключі від нових службових автомобілів “Nissan Patrol” працівникам Яремчанського, Долинського, Верховинського та Надвірняського відділів...

Ректор медуніверситету Микола Рожко показав студентам, як потрібно підтягуватись (фоторепортаж) 23:11 13 коментарів

У четвер, 20 вересня, студенти Івано-Франківського національного медичного університету мали особливе заняття з фізичного виховання. На спорткомплексі кафедри фізичної реабілітації, ерготерапії та фізичного виховання відбувся яскравий флешмоб, присвячений Міжнародному дню...
  • ріел ІФ виринаюча