Дві любові вояка УПА з Калуша (фото)

«Вірите, що може бути дві любові?» — такими словами Степан Петраш розпочав розмову.
news-image: Дві любові вояка УПА з Калуша

Йому виповнився 91 рік. Живе сам на п’ятому, останньому, поверсі багатоповерхівки без ліфту, пише KalushNews.City.

— Внучка кличе до себе жити. А я кажу, поки ще сам даю собі раду, то не треба.

Спортивні штани, гімнастерка, у коридорі паличка, якою пан Степан не користується. Волосся сиве-сиве, але зачесане догори, як на старих його світлинах.

Видно, що Степан Петраш вміє і звик давати інтерв’ю. Кожна фраза обдумана, недвозначна. Говорить повільно, щоб встигати за ним записувати.

Степан Петраш KalushNews.City

— То про що ми будемо говорити, про любов?

Виявляється у Степана Петраша їх було аж дві.

— Хто по-справжньому не закохувався у житті, той провів його “вхолосту”! Жінка — то постійна загадка, то якось так інтриганно: весь час чекаєш чогось.

Першим коханням пана Степана була його ровесниця, односельчанка із Залукви — Богданка. Вони разом навчались у Станіславській українській гімназії під час німецької окупації у 1941 році.

Це кохання було від душі, від серця. Не піар — як тепер модно. Вона була не топ-модель. Така — наша гарна дівчина.

Зналися давно, та Степан Петраш звернув на неї увагу на святкуванні Андрія. Тоді були танці з різноманітними іграми. Кожен мав свій номерок. Одна гра — пошта — передбачала, що хтось ходитиме зі скринькою й інші вкидатимуть у неї записки певному номеру. Степан Петраш розчарувався, що не отримав жодної. Але вкінці святкування його друг запитав, чому не забрав своїх записок. Виявилось, що йому адресувалося їх аж три. Дві жартівливі, а зміст однієї пам’ятає й досі: «Ти симпатичний, але химерний». Записка була написана почерком Богданки.

— Тоді по мені як струм пройшов. Коли на другий день зустрів, то вона мені була якась не така як раніше. Наче вперше бачу, але така рідна.

З того часу вони почали зустрічатися. Разом їздили на навчання, завжди були поряд.

— Вона мене перша поцілувала. Але чекав я цього цілий рік. Богданка була із сім’ї дяка, дуже релігійна. Отак ми й розійшлися виключно обіймами і поцілунками.

Зліва Богданка (50-ті роки ХХ століття, Магадан) Фото з домашнього архіву Степана Петраша

У 1944 році Степан Петраш пішов у повстанці, а Богданка була провідницею районної мережі ОУН під псевдо «Богуславна». У підпіллі вони не бачилися.

Уже в березні 1945 року Степана Петраша заарештували й засудили до 10 років тюрми у Воркуті. Крім тюрми, він тут прожив ще 20 років на засланні.

У грудні 1946 року заарештували й «Богуславну» та відправили на 15 років каторги на Колиму, в Магадан.

Після смерті Сталіна у 1953 році можна було налагоджувати зв’язок зі своїми знайомими в інших таборах. Так Степан Петраш вийшов на Богданку. Вони почали переписуватися.

— Тоді нас переповнило неймовірне щастя. Богданка писала, що коли отримала мого листа, то плакала.

Коли Степан Петраш вийшов з табору на вільне поселення, то хотів забрати Богданку з Магадану до себе. Вони це обговорювали у листах. Надсилали одне одному фото на волі.

​Перше фото Степана Петраша, яке він надіслав Богданці з заслання ​ Фото з архіву Степана Петраша

— Писала, що коли я прислав своє перше фото, то півтабору дівчат збіглись дивитися. Не знаю чи був таким страшним, чи навпаки (сміється).

В альбомі пана Степана досі є перша надіслана фотографія Богданки.

— Пам’ятаю дотепер зміст її передостаннього листа: Дорогий Степане, ківот мого серця відкритий для тебе. Ну що то означає? Значить любить?! А потім приходить останній лист. Уже просто: Степане, я виходжу заміж.

Говорить, що пережив шок…

— Але час — лікар, він робить своє.

Степан та Стефа Петраші KalushNews.City

На стіні висить фото Степана і Стефи Петрашів. Це чи не єдине фото з величезного фотоальбому, де вони разом на світлині.

— Вона була дуже скромна, не любила фотографуватися.

Степан Петраш удівець уже 7 років. З дружиною прожив 54 роки.

— Дай Боже кожному так прожити у пошанунку і любові!

Познайомився Степан зі Стефою у Воркуті. Стефа Кульчицька була ланковою жіночої мережі підпілля ОУН. Вона, її брат і мати були у засланні. Батько свого часу був сотником Української Галицької Армії. Стефа Кульчицька була зі шляхетського роду. Степан Петраш про це дізнався аж через 10 років після одруження.

— Тоді сказав їй: та якби знав, хто ти, де я, селюх, би до тебе підійшов! (сміється)

​Стефа Кульчицька з дитиною іншої засудженої ​(50-ті роки ХХ століття, Воркута) Фото з архіву Степана Петраша

Коли з таборів у Воркуті звільняли дівчат, то односельчанка Степана сказала йому:

— Познайомлю тебе з одною дитиною, буде тобі жінка!

Степан Петраш посміявся, але подивитись поїхав. Стефа ще була у таборі.

— Кавалєрка тоді виглядала так: дроти, з однієї сторони дівчата ще у таборі, з іншої хлопці обступили той дріт.

Степан попросив покликали Стефу. Каже, що вийшла проста дівчинка у тілогрійці:

— Багато дівчат тоді уже  мали гарні сукенки, мініспідниці, блузки. А вона в тілогрійці, така скромна, вийшла.

Справа Стефа Кульчицька за роботою (50-ті роки ХХ століття, Воркута) Фото з архіву Степана Петраша

Після звільнення, Стефа разом з братом і мамою жили в однокімнатній квартирі у переробленому бараці.

Через кілька місяців після першої зустрічі Степан Петраш вирішив її відвідати. Приїхав до них додому в неділю, а там повна хата хлопців, гостина, платівки… Мама Стефи сидить осторонь. Степан познайомився зі всіма, поговорив з мамою й братом Стефи і пішов. Через деякий час знову поїхав, а в хаті уже нікого не було. Коли запитав брата, де всі хлопці, той відповів:

— Після тебе їм нема що тут робити! (сміється)

На той час Стефа мала хлопця у Магадані, переписувалася з ним.  Тому зустрічі припинилися.

Степан Петраш (50-60-ті роки ХХ століття) Фото з архіву Степана Петраша

У лютому 1956 року Степан Петраш захистив диплом у гірничому технікумі у Воркуті. З двома друзями вирішив відзначити цю подію в ресторані:

— Ми там сиділи до другої  ночі. Впилися… Вийшли з ресторану, а то погода страшенна, транспорту нема. Мерзнемо. Аж тут їде пожежна машина. Ми ззаду за неї зачепилися, тай їдемо, куди вона їде. І тут машина зупиняється біля бараку, де живе Стефа.

Друзі пана Степана жили у тому ж бараці, але до себе його взяти не могли: дружина, діти. От і відвели до «бандерівки» Стефи.

Вона в той час якраз білила хату. Її мама сиділа біля печі і коли побачила п’яного Cтепана, то сказала вигнати його з хати. А Стефа відповіла:

— Не треба, то може бути ваш зять!

Сини Степана і Стефи Петрашів. Зліва Тарас, справа Володя. Фото з архіву Степана Петраша

Степан до ранку там просидів. Зранку поїхав до свого гуртожитку і 26 лютого 1956 року поїхав до Стефи «на кавалєрку».

Коли зайшов до хати, то мама Стефи пішла до сусідки. Степан і Стефа говорили з годину часу. А коли мама повернулась, то попросили благословення.

— Прийшов Богдан — брат Стефи, посиділи, випили — ото і все наше весілля.

Півроку жили, не розписуючись:

— Ніякого священика не було, то зрозуміло.

У шлюбі у Степана і Стефи  народилося двоє синів. Коли повернулися до України, то  старший ішов у 10 клас, а молодший — у третій. З 1974 року Петраші жили у Калуші.

KalushNews.City

Степан Петраш переглядає фото. Дивиться на дружину й каже:

— Нічо така, га?

Просить показати, як він вийшов на моєму знимку. Біля фотоальбому з ретельно підписаними фотографіями лежать ноутбук та книга Ліни Костенко «Записки українського самашедшого».

Проводжає словами: «Ніби все розказав, як на сповіді…»

(Visited 122 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3024

загрузка...

На Івано-Франківщині колоритно попрощалися з Різдвом (фото+відео) 23:14

Журналісти подалися у святковий день у гори та дізналися, як святкують Богоявлення на Прикарпатті. Помилуватися їхніми традиціями з'їжджаються гості звідусіль. На річці Рибниця у селі Яворів, що на Прикарпатті, щорічно...

Зірковий франківець Юрій Горбунов комічно порівняв себе зараз та 10 років тому (фотофакт) 22:37

Відомий актор, телеведучий, шоумен, гуморист та продюсер Юрій Горбунов долучилася до флешмобу “10 years change”. Фото зірка опублікувала в соціальній мережі інстаграм. На знімку з 2009 року Горбунов постає перед...

Давня історія й містика: 7 найзагадковіших будинків Івано-Франківська (фоторепортаж) 22:09

Кожен давній будинок Івано-Франківська таїть у собі цілу повість. Та є особливі кам’яниці – з незвичайною історією, повною загадок і навіть містики. +Дирекція залізниць Під захистом вищих сил Красивий будинок...

Одинока мати з Прикарпаття потребує коштів на термінову операцію 21:45

Кузьм'як Леся Степанівна, 1969 року народження, жителька міста Галич потребує операції у Києві. Прикарпатка - одинока мати, яка виховує двох неповнолітніх синів віком 14 років. Про це в мережі повідомляє Ksyu...

Відомий український боксер Василь Ломаченко відпочиває на Прикарпатті (фотофакт) 20:23 1 коментар

Чемпіон світу в легкій вазі за версіями WBA і WBO Василь Ломаченко (12-1, 9 KO) наразі відпочиває у Карпатах, інформує WestNews. Український боксер катається на лижах на найвідомішому курорті в наших горах. Як відомо, свій наступний бій Ломаченко проведе проти...

Британський науковець провів воркшоп у франківському виші (фоторепортаж) 19:35

17 січня  викладачі й працівники Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу під керівництвом досвідченого тренера – доктора Річарда Томлінса з університету Ковентрі (Великобританія) навчались розробляти швидкі прототипи.  Про програму, в рамках якої в стінах ІФНТУНГ відбувся його...

В обласному центрі проголосували за створення Івано-Франківської ОТГ (фотофакт) 18:44

У суботу, 19 січня, в Івано-Франківську відбулися громадські збори, де обговорили можливість створення Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади.   На зборах йшлося про перспективу об’єднання Івано-Франківська з містом Тисмениця, а також...

Відома франківчанка Ірма Вітовська показала фото 10-річної давності (фотофакт) 18:11 1 коментар

Акторка Ірма Вітовська долучилася до флешмобу “10 years change”. Зірка опублікувала в соціальній мережі фейсбук фото 10-річної давності. 2009-2019 – долучаюсь до флешмобу. Коралі назавжди, – підписала світлини Ірма.  ...

Франківський мандрівник зробив сокири для притулків у Карпатах 17:56

У більшості цих хатинок немає ані пили, ані сокири. У такому разі й дрова там не з‘являться аж ніяк. І ви, шукаючи порятунку і прийшовши у таку хатинку, замерзнете, бо...

“Місто повинно розширювати свою територію”, – Марцінків про створення Івано-Франківської ОТГ (фоторепортаж) 17:28 9 коментарів

У суботу, 19 січня, в Івано-Франківську відбулися громадські збори, де обговорювалась можливість створення Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади. На зборах йшлося про перспективу об’єднання Івано-Франківська з містом Тисмениця, а також селами...

«У нас в селі живуть ґазди», – Вовчинець не хоче приєднуватися до Франківська (фоторепортаж) 16:57 2 коментарі

В неділю, 20 січня, у Вовчинці зібрали збори села аби обговорити можливість утворення Вовчинецької ОТГ. Напередодні у школі №25 в Івано-Франківську провели громадські слухання з приводу можливості утворення Франківської ОТГ....

Івано-франківський скульптор розповів свою нову колекцію іграшок із політичним підтекстом «Обідранці» (відео) 16:39

Його мініатюрні «пам’ятники за життя» розлітаються по Україні та світі як гарячі пиріжки. Феномен крафтової майстерні рукотворів з полімерної глини «Теплі іграшки» розкриває івано-франківський скульптор- мультиплікатор Богдан Савлюк. Від домашньої...

В Івано-Франківську запрацював ще один оригінальний фаст-фуд (фоторепортаж) 15:53 2 коментарі

Вчорау місті відбулось офіційне відкриття кафе швидкого харчування «Брамборак». Особливістю закладу є унікальні страви. Усі вони різноманітні, проте, готуються на основі одного продукту. ««Brambor» - це картопля чеською мовою. Українці...

В мережу виклали казкові світлини міського озера з висоти пташиного польоту (фоторепортаж) 14:49 3 коментарі

Зима – чудова пора року. Все навколо накриває сніжна пелена, повітря стає чистим і морозним. Франківець Руслан Веселий виклав у мережі Facebook неймовірні світлини замерзлого зимового озера з висоти пташиного польоту. "Троха розбавлю сьогоднішню стрічку...

В Яремче громадський порядок охоронятиме окрема гірсько-патрульна рота Нацгвардії (фоторепортаж) 13:40

Військовослужбовці окремої гірсько-патрульної роти військової частини 1241 Західного оперативно-територіального об’єднання приступили до виконання служби з охорони громадського порядку в місті Яремче Івано-Франківської області. Про це йдеться на сторінці Національної гвардії...

Правоохоронці просять упізнати чоловіка, який сьогодні загинув поблизу Бурштина (фотофакт) 13:28

Правоохоронці Галицького відділення поліції просять допомогти встaновити особу чоловіка, який зaгинув під колесaми вантажного aвтомобіля 20 січня.   ДТП трапилась близько 1 години ночі на автодорозі Н-09 сполученням «Мукачево-Львів». Йдеться...

У Івано-Франківську вшанували кіборгів (фоторепортаж) 12:42 3 коментарі

Сьогодні, 20 січня, відзначають День пам’яті захисників Донецького аеропорту. У Івано-Франківську вшанували героїв, які в січні 2015-го, в запеклих боях воювали за Донецький аеропорт, пише Правда.іф. Кіборги героїчно захищали Донецький...

Пролітаючи над: Церква Успіння Пресвятої Богородиці в Крилосі (відеофакт) 12:37

Село Крилос на Івано-Франківщині, у середні віки – Галич, столиця Галицько-Волинської держави. Місцева церква Успіння Пресвятої Богородиці збудована з кам’яних блоків давнішого Успенського собору, відомого ще з XII століття, пише Zбруч...

Неподалік Бурштина на дорозі загинув пішохід 10:43 1 коментар

Станом на 8:00 20 січня проїзд дорогами державного значення Івано-Франківськоі області забезпечений. На ліквідації заметів (на Р-21, 37-40 км) та ліквідації слизькості на всіх інших автошляхах працювала техніка підрядних підприємств...

Фанати зіркової франківчанки Тіни Кароль зробили татуювання із зображенням співачки (фоторепортаж) 23:36 1 коментар

Про те, що у Тіни Кароль одна з найбільш відданих армій фанатів у вітчизняному шоубізі, давно відомо. Але цього разу прихильники співачки здивували своїм завзяттям ще більше. До дня народження...
  • ріел ІФ виринаюча