Франківська облрада хоче заборонити російськомовний культурний продукт: ризики рішення

Услід за Львівською, Житормирською та Тернопільською облрадами депутати Івано-Франківської облради розглянуть проект рішення “Про мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території області”. Експерти звертають увагу на ризики таких рішень.

Рішення про заборону російськомовних книг, кіно, музики на Прикарпатті депутати пояснюють “захистом українського інформаційного простору від гібридних впливів держави-агресора та подоланням наслідків тривалої мовної русифікації”. Проект рішення підготували у відповідь на “численні звернення патріотичних та ветеранських громадських організацій”.

Цим рішенням на Прикарпатті запровадять мораторій на “публічне використання російськомовного культурного продукту в будь-яких формах до моменту повного припинення окупації території України”.

Спеціально створена міжвідомча робоча група буде вести роз’яснювальну роботу про цей мораторій. Органам місцевого самоврядування в області депутати рекомендуватимуть ухвалити такі ж рішення.

Зазначимо, такий мораторій вже прийняли у Надвірній.

Рішення про заборону російськомовного культурного продукту, які вже підтримали Львівська, Тернопільська і Житомирська облради, експертне середовище оцінило критично.

Так, експерт Центру інформації про права людини Володимир Яворський зазначає, що ці рішення є очевидно протизаконними, суперечать чинним Конституції та законам України, міжнародному праву та зрештою здоровому глузду.

Такого поняття як “російськомовний культурний продукт” українське законодавство не містить. Тлумачення не дають і документи, вже прийняті облрадами. Закон про культуру оперує поняттям “вітчизняний (національний) культурний продукт”, яке відсилає до національного виробника культурних благ та цінностей.

“Однак у рішеннях рад використовується термін “російськомовний”, що робить його відмінним поняттям, оскільки за логікою при його використанні взагалі не має значення виробник. Іншими словами, забороненим може бути й національний культурний продукт, створений російською мовою”, – зазначає Яворський.

Він наголошує, що жодними законодавчими актами облради не наділені жодними повноваженнями у регулюванні цієї сфери.

Більше того, стаття 10 Конституції України без жодних винятків гарантує в Україні “вільний розвиток, використання і захист російської, інших мов національних меншин України”. Це право не обумовлене, не має ніяких винятків і не може бути обмежене.

Ради посилаються на визнання Російської Федерації країною-агресором, однак ідеться не про заборону продукції, виробленої в цій країні. Йдеться про заборону продукції російською мовою, що є суттєво відмінним поняттям, оскільки забороняє в тому числі й товари, вироблені в Україні.

“Тому така огульна бланкетна заборона російськомовного продукту не веде до захисту національного суверенітету чи територіальної цілісності”, – констатує експерт та називає такі мораторії прямою дискримінацією громадян за мовною ознакою.

Посол Канади в Україні Роман Ващук розкритикував рішення Львівської обласної ради заборонити російськомовний культурний продукт в регіоні, назвавши це рішення упередженим і дискримінаційним, передає Європейська правда.

“Заборона Львівської області, як це сформульовано, є упередженою, дискримінаційною, і це просто дурниця. І я кажу це як діаспорний носій української мови та послідовний борець за позитивні дії щодо культурних продуктів цією мовою, а також за різноманіття”, – написав Ващук у своєму Twitter.

Відомий блогер Олексій Копитко розповідає, що проекти рішень в усіх областях просували представники ВО “Свобода”. Він називає ці мораторії “бомбою заповільненої дії”.

“Тому що всі ці рішення будуть скасовані у суді. При цьому не просто так, а за вже поданими клопотаннями “Українського вибору” всіма улюбленого товаріща Медведчука. І далі розпочнеться захоплюючий пінг-понг між “захисниками” української мови від агентів Кремля і борцями за права російськомовних проти “нацистів”, – пише Копитко.

Він прогнозує, що такі кроки розпалять істерику у суспільстві та можуть завадити прийняттю закону про функціонування української мови як державної. Крім того, загострення мовного питання сприятиме мобілізації людей, після чого заспокоїти їх буде вже тяжче.

Письменниця Лариса Ніцой категорично заперечує критичні оцінки експертів. “Наведу приклади: коли Литва, Латвія та Естонія багато років тому обмежили у своєму інформаційному просторі російську мову, чого в Україні й досі немає, то я запитала у них: а як Європа на це відреагувала? Мені представники цих трьох країн, якими я мандрувала, відповіли, що ЄС висловлювала стурбованість. Однак ці країни їм чітко відповіли, що вони були в окупації, що їхні мови на межі зникнення, що російська мова – це мова окупанта, яка їм загрожує. Ця відповідь Європу задовольнила. І таким чином ці три країни шляхом обмеження використання російської мови з часом перейшли на навчання у школах винятково своєю мовою.

Ми йдемо тим самим шляхом, тому до невдоволення іноземних дипломатів треба спокійно ставитися.  На місці нашої дипломатичної служби я б приготувала їм адекватну відповідь про те, що ми були в окупації та нашій мові загрожує засилля російськомовного контенту. Розумієте, поведінка міжнародної спільноти є логічною: вони завжди люблять заявляти, що вони проти дискримінації. Ми повинні ставитися до цього адекватно і роз’яснювати їм свою позицію, кажучи, що у цьому немає ніякої дискримінації”, – зазначила Лариса Ніцой.

Як писали ЗМІ, недавно виявилося, що Івано-Франківська обласна рада свого часу проголосувала за рішення, яке просували в Україні російські спецслужби та вітчизняні політичні сателіти Кремля. Так, недавно Печерський районний суд Києва виніс вирок екс-члену організації “Український вибір”, запорізькому журналісту Павлу Золотарьову, якому інкримінували співпрацю із російськими спецслужбами з метою дестабілізації ситуації в Україні. Серед іншого Золотарьов через посередників у 2016 році лобіював в облрадах рішення, що створювали передумови для федералізації держави. Івано-Франківська обласна рада була п’ятою, яка його підтримала.

Джерело

(Visited 207 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Газ російський заборніть в українському просторі. Він мені страшенно смердить і дорогий, сука.

  Гість55,

  SPASIPPA -IFOR –maladets,,,,,

  Гість,

  Армовір – програма Порошенка на вибори.
  Армія вклєкла. На призов явилися тільки 5-10% мобілізантів.
  Мова – повний провал. Мало того що на недержавній мові говорять більше 50% українців, так ще й через ту мову пересварилися з усіми сусідами.
  Віра – остання надія Порошенка. Також нема прогресу. Ні томасу, ні єдності серед православних. Той томас нікому давати. Навіть Філарет з Макарієм перегризлися. І Варфаломій мутний тип. Грає свою гру. Хоче захопити монополію на праославя в Україні. А реально томас давати не хоче. Бо тоді втратить свої позиції в монополізації церковної влади.
  Так що Порошенко політичний труп

  Гість,

  Складається враження, що в нашій облраді самі барани зібрались, котрі взагалі не бачили Конституції. Подібні рішення має право приймати тільки ВРУ.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3256

Студенти і викладачі ІФНМУ взяли участь у концерті з нагоди 150-річчя «Просвіти» (фоторепортаж) 19:15

У неділю, 16 грудня, в Івано-Франківську відбувся святковий концерт, присвячений 150-річчю створення українського товариства «Просвіта». У святковому дійстві взяли участь викладачі і студенти осередку «Просвіти» в Івано-Франківському національному медичному університеті,...

У Гуті відбувся міжнародний фестиваль "Коляда у Карпатах" (відеосюжет) 15:25

Поділитися культурою різних націй. У Гуті відбувся міжнародний фестиваль "Коляда у Карпатах". Такий захід проводився вперше. На сцені для слухачів виступали колективи з Польщі, Угорщини, румунської діаспори, а також з...

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 18.12.2018 Події: 09:00 Семінар "Студійна зйомка. Нові підходи" - КП ТРК "Вежа" (вул. Галицька, 22) 10:00 Невідкладна допомога дитині. - ДІВІЯ центр...

Франківець Юрій Горбунов повернув державі усі гроші, які вона вклала у продюсовану ним комедію "Скажене весілля" 19:39

Компанія “Прототип продакшн” повернула Державному агентству України з питань кіно гроші, виділені на виробництво фільму. Рівно 1 млн 175 тисяч 590 грн  і 150 тис грн 16-% інвестиційного доходу автори...

Фільми, вистави і воркшопи: Що цікавого цього тижня у Франківську? 18:12 1 коментар

Вистави, презентації, лекції або ж кінопокази. В Івано-Франківську щодня відбувається багато різноманітних культурних подій. Планувати дозвілля варто завчасно, тож кореспондентка Бліц-Інфо зібрала найцікавіші події цього тижня - з 17 до 23 грудня....

Палац Потоцьких може стати культурним та освітнім осередком міста 18:58

За програму збереження, використання та розвитку історичного резиденційного палацового комплексу - колишнього палацу Станіслава Потоцького - проголосували на засіданні 22 сесії міської ради. Розроблено детальну концепцію розвитку палацового комплексу, а...

Роман прикарпатського письменника став Книгою року за версією ВВС 16:44

ВВС News Україна оголосила переможців премії Книга року ВВС-2018, представленої в партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Книгою року-2018 став роман письменника з Івано-Франківська – Юрія Андруховича “Коханці...

Що цікавого цими вихідними у Івано-Франківську 09:43

Що цікавого цими вихідними у Івано-Франківську Анонс подій на вікенд 15-16.12 2018 Події у суботу: 09:00 Курс "Комбінований манікюр" - Магазин "Lady Prof" (вул. Незалежності, 36а) 09:00 HackFood-хакатон в Івано-Франківську! -...

Бюджетні скрипки - плюси, мінуси, підводні камені 09:06

Будь-який досвідчений музикант скаже вам, що недорога скрипка - це справжня лотерея, в якій вам може пощастити і ви знайдете чудовий інструмент, який з часом лише ще краще розкриється, -...

Напередодні свята Миколая у Франківську відбудеться конкурс "Дідух-2018" 16:14

В Івано-Франківську готуються до конкурсу різдвяних дідухів. Через відсутність коштів його не проводили два роки поспіль. Про це повідомила завідувач фольклорного відділу Івано-Франківського обласного науково-методичного центру туризму та культури Стефанія Капустинська, пише Укрінформ....

У Косівському музеї покажуть виставку, присвячену історії моди Гуцульщини (відеосюжет) 12:19

Інноваційна виставка історії моди. Унікальний захід відбудеться в Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини. Тут покажуть виставку, присвячену історії моди Гуцульщини. За основу взяли вбрання навколишніх сіл Косова середини...

Які новинки з’явилися у книгарнях міста? 10:10

Відтепер на нашому сайті ви можете дізнатися про нові видання, які нещодавно з’явилися у книгарнях Івано-Франківська. Сьогодні Правда.іф розповідає про три книги, які зацікавили нас цього тижня і які ви...

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську   Анонс подій на 13.12.2018 Події: 09:00 «Газогідрати та інші альтернативні джерела газу» - Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу (вул. Карпатська 15) 09:00...

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 12.12.2018 Події: 09:00 Дизайн Десятиборство - Івано-Франківський університет права імені Короля Данила Галицького (вул. Коновальця 35) 09:00 «Газогідрати та інші альтернативні джерела...

У Франківську влаштували Андріївські вечорниці для людей "золотого віку" (фоторепортаж) 19:15

У Муніципальному центрі дозвілля відбулися Андріївські вечорниці, в яких взяли участь мешканці міста поважного віку. Для франківців золотого віку, які восени відвідали відпочинковий табір "Лімниця", Департамент культури та Муніципальний центр...

У Тлумачі відбувся обласний фестиваль гумору 18:33

У неділю, 9 грудня, у Народному домі Тлумача відбувся традиційний 26-й обласний фестиваль гумору «Андрея», якому передував обласний конкурс сатири і гумору імені Павла Глазового. В конкурсі взяли участь 20...

Стали відомими цьогорічні "хітлайнери" коляди на "Майзлях" 14:34

Незабаром в Івано-Франківську відбудеться Міжнародний фестиваль “Коляда на Майзлях”. Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків розкрив головну інтригу та розповів, які зірки завітають на свято до Івано-Франківська. “Радий повідомити, що на...

У Франківську відзначили 150-річчя діяльності товариства "Просвіта" (фоторепортаж) 10:48

Урочистий концерт з нагоди річниці відбувся в залі Івано-Франківської обласної філармонії. Всеукраїнське товариство "Просвіта" було засноване у Львові в 1868 році. Це була громадська організація, яка мала на меті культурний...

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 11.12.2018 Події: 10:30 Воркшоп з управління проектами - Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника (вул. Шевченка 57) 15:00 Бесіда «Шкідливі та корисні...

Митці рахують нагороди. Які головні події і люди Франківська відзначилися у 2018 році 21:19

2018-й добігає кінця, і «Репортер» починає підбивати підсумки. Ми нагадаємо вам про головні події і про людей, які цьогоріч встигли відзначитись. Напишемо й про скандали, корупціонерів, гучні судові справи. Але починаємо з приємного...
 • ріел ІФ виринаюча