Футбол поза політикою – міф. Що не так сказали хорватські футболісти?

Світова футбольна спільнота категорично не хоче сваритися з Росією. ФІФА дає зрозуміти, що заклик «Слава Україні!» не є політично нейтральним Все почалося з того, що два колишніх гравці «Динамо» (Київ), Домагой Віда та Огнєн Вукоєвич, який вже не грає у футбол, але продовжує працювати в київському клубі селекціонером, після перемоги збірної Хорватії над командою Росії на чемпіонаті світу записали невеличке відеопривітання українцям. Пише Главком.

Гравець збірної Хорватії Домагой Віда в один момент став ворогом для російської пропаганди - Футбол поза політикою – міф. Що не так сказали хорватські футболісти?

У ролику Віда вигукує гасло «Слава Україні», що викликало незадоволення, зрозуміло, росіян, але і ФІФА. І Міжнародна федерація футболу оголосила попередження гравцю збірної Хорватії. Домагой Віда та Огнєн Вукоєвич, якого вже відсторонили зі збірної Хорватії після скандалу з вигуком «Слава Україні!»  Навіть символічне покарання Віди, без дискваліфікації та штрафу, викликало обурення і нерозуміння з боку українців. Втім на Балканах реакції ФІФА не здивувалися.

Хорватські футболісти ще з початку 1990-х не залишалися «поза політикою», іноді вдаючись до дійсно контраверсійних дій, і футбольні асоціації за це їх традиційно карали. «Матч ненависті» Хрестоматійним прикладом футбольного матчу як частини політичних подій є матч 1990 року між двома югославськими командами. 13 травня 1990 року на загребському стадіоні «Максимір» мала відбутися футбольна гра чемпіонату Югославії між «Динамо» (Загрeб) і «Црвеною Звездою» (Бeлград). Зі столиці СФРЮ у головне місто Хорватії приїхали близько 3000 «црвенозвездних», тобто «червонозіркових» фанатів, поїздку яких організував Жeлько Ражнатовіч (Аркан). Тоді майбутній керманич сербських добровольчих підрозділів був всього лише лідером фанатського угрупування ФК «Црвена Звезда» під назвою «Герої» (Dеlіје). Очевидці згадують, що одне з гасел фанатів белградського клубу, яке вони скандували, було «Загреб –  це Сербія!». Були й інші заклики, в тому числі і з боку хорватів… Слово за слово, і між фанатами почалися сутички. Ще до стартового свистка на трибунах «Максиміра» вже тривала масова бійка із застосуванням сидінь, рекламних щитів… Югославські правоохоронці застосували кийки та сльозогінний газ.

Організатори відвели футболістів, які розминалися на полі, в роздягальню, але частина гравців загребського клубу залишилася, щоб допомогти уболівальникам, які страждали від кийків спецпризначенців. Капітану «Динамо» Звонимиру Бобану навіть довелося вдарити ногою одного з югославських міліціонерів, захищаючи фаната своєї команди…Гравців «Црвеної Звезди» евакуювали зі стадіону вертольотами. 138 фанатів і правоохоронців було поранено. Припинити насильство вдалося лише, коли до стадіону під’їхали міліційні машини, оснащені водометами. Звонимир Бобан з травня 1990 року є національним героєм Хорватії. Але тоді футбольні організації дискваліфікували капітана «Динамо» на півроку, і на чемпіонат світу 1990 року до Італії він не поїхав. Сутички на «Максимірі» фактично стали першим масовим та відкритим силовим протистоянням сeрбів та хорватів, хорватів та югославських силовиків.

Прийнято вважати, що саме події навколо матчу «Динамо – «Црвена Звезда» стали символічною точкою відліку розпаду Югославії та початком боротьби Хорватії за свою незалежність не тільки мирними методами. Заборонене гасло З того часу пройшло вже багато років. Колишня югославська республіка Хорватія вже є членом Європейського союзу та НАТО… Але постійна серйозна увага до хорватського футболу з боку міжнародних футбольних федерацій зберігається і донині. 19 листопада 2013 року, після закінчення відбіркового футбольного матчу між збірною Хорватії та Ісландії чемпіонату світу з футболу на стадіоні «Максимір», хорватський футболіст Йосип Шимуніч взяв мікрофон, повернувся до глядачів і крикнув: «За Батьківщину! (Za dom!). Уболівальники відповіли «Готові!» (Spremni!). І так ще тричі. Дисциплінарна комісія ФІФА «за скандальну та дискримінаційну поведінку» заборонила Шимунічу виступи в 10 матчах і оштрафувала на 30 тис. швейцарських франків. Фото з сайту www.tportal.hr Що він зробив не так? Справа в тому, що використання заклику «За Батьківщину! Готові!», або, хорватською «Za dom spremni» є дуже контраверсійним. Історики кажуть про давнє коріння цього традиційного хорватського вітання. Втім, в новітньої історії його використовували переважно у воєнний час.

У Другу світову війну це було вітання армії Незалежної Держави Хорватської, союзника нацистської Німеччини, «усташів». Під час «Домовинського рата», війни Хорватїі за свою незалежність на початку 1990-х, цей заклик став мотто для хорватських захисників, і деякі підрозділи зробили його своїх офіційним девізом. На сьогодні вітання «За Батьківщину! Готові!» в Хорватії не є забороненим в повному розумінні цього слова (як вперто пишуть і європейські, і українські медіа). Втім, сфера використання цього заклику «рекомендаційно» обмежена контекстом «Домовинського рата» – Війни за Батьківщину, або Вітчизняної війни початку 1990-х. Тобто, якщо вам захотілося заспівати пісню з цими словами, або взяти в руки прапор з цим написом, або одягти таку само футболку, всі ці згадки мають бути пов’язані з періодом війни часів розпаду Югославії. Наприклад, бути частиною логотипу хорватського військового підрозділу або загальновідомого сталого тексту патріотичної пісні того часу.

Використання контраверсійного лозунгу в інших ситуаціях є недопустимим аж до переслідувань та покарань – з боку хорватської правоохоронної системи, або, як ми бачимо, з боку футбольних організацій. На цьому тлі заява Домагоя Віди була, очевидно, сприйнята футбольними функціонерами із перебільшеною увагою. Втім суто символічне покарання означає, що ФІФА не вважає заклик «Слава Україні!» забороненим у міжнародному футболі (як у випадку із Za dom! Spremni!), але все ж таки дає зрозуміти, що воно таки не є політично нейтральним та толерантним до інших, і, відповідно, є небажаним. Можна, звичайно, спробувати реабілітувати слова «Слава Україні». Але це буде дуже непросто.

Справа не в негативному досвіді хорватів – все ж таки історія часів Другої світової війни у України і Хорватії не є ідентичною. І навіть не через неоднозначний імідж Української Повстанської Армії та Степана Бандери на світовій арені. Читайте також Екс-півзахисника «Динамо» Вукоєвича відсторонили зі збірної Хорватії за вигук «Слава Україні!» Вчора, 17:35 Nissan визнав, що дані про викиди вихлопних газів були сфальсифіковані Вчора, 16:54 Луїс Енріке – новий головний тренер збірної Іспанії з футболу Вчора, 16:25 Питання в тому, кого саме ми більше за всіх дратуємо цим патріотичним гаслом. Звичайно, що  Росію, з якою світова спільнота, зокрема футбольна, сваритися категорично не хоче.

Тому, якщо росіяни будуть обурюватися проукраїнськими словами футболістів – значить таких заяв ФІФА більше не допустить. Футбол в політиці Взагалі, як нас могло здивувати покарання за слова «Слава Україні!», якщо ФІФА дозволила проведення чемпіонату світу в Російської Федерації? Саме про собі проведення чемпіонату у країні-агресорі вже є відвертою та неприкритою демонстрацією підтримки Росії з боку міжнародного футбольного співтовариства.

Якщо повернутися знову до югославської історії, то можна згадати, що чемпіонат світу-1990, на який не зміг поїхати Звонимир Бобан, був останнім міжнародним турніром для збірної Югославії. В чемпіонаті Європи – 1992 югославська збірна вже не змогла взяти участь: УЄФА приєдналася до санкцій проти Югославії через втручання в збройне протистояння в Боснії та Герцеговині. Резолюція №757 Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, ухвалена 30 травня 1992 року, забороняла країнам-членам ООН будь-які торгові операції з Югославією, використання югославських кораблів і літаків, ділові контакти, всі фінансові транзакції з фізичними та юридичними особами Югославії.

Заморожувалися югославські валютні фонди за кордоном, вводилися обмеження на переліт і посадки югославських літаків, скорочувалася чисельність складу югославських дипломатичних корпунктів, зупинялося науково-технічне і культурне співробітництво… В тому числі, заборонялася участь югославських представників у спортивних заходах за кордоном. Неспівставна різниця в об’ємі та змісті санкцій проти Росії та Югославії – взагалі окрема велика тема для порівнянь та роздумів.

Але в нашому випадку хотілося б ще раз звернути увагу на ефемерність гасла про спорт, зокрема, футбол, поза політикою. Нехай футбольні і спортивні функціонери переконують себе і нас в можливості залишатися поза суспільно-політичним життям. Ми маємо розуміти, що реальність є геть іншою. Спорт загалом і футбол зокрема не може бути поза політикою, тому що великий спорт – завжди був і завжди буде невід’ємною частиною великої політики, а спортивні змагання – частиною політичних та геополітичних ігор. Згадаймо, наприклад, історію олімпіад в ХХ сторіччі… Втім ця тема – це вже інша розмова .

 

Наталя Іщенко, заступник директора Інституту світової політики для «Главкома»

 

(Visited 143 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    за час цей рускі убили 15українців в домбасі і путіну дарують іменну футболку то це політика чи футбол а тому нахер всіх русколюбів і пора почати від нас а то в ОДА регів набирають тай ще їх синів і внуків у армію чомусь неберуть

    Гість,

    Віда – молодець. Наш хлопець. Не ссить як кацапи.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6584

На Прикарпатті, через погану видимість у негоду, під колесами автофургону загинув старенький пішохід (фотофакт) 22:06

На Долинщині автомобіль смертельно травмував чоловіка Прикарпатець йшов дорогою, коли на нього наїхав автомобіль. Літній чоловік загинув до приїзду медиків. Аварія сталася у темну пору 14 листопада в с. Шевченкове,...

Яку стильну сукню обрати на Новий рік 2019 16:43

Вже в розпалі осені жінки та дівчата замислюються над підготовкою до Нового року. І це стосується не лише смачних рецептів, новорічної ялинки та подарунків для близьких. Важливим питанням, яке турбує...

Ще один політик оголосив про намір йти в президенти 16:30

Колишній міністр екології та природних ресурсів Ігор Шевченко заявив, що буде висувати свою кандидатуру на чергових виборах президента України 2019 року. Про це він заявив на прес-конференції у інформаційному агенстві "Інтерфакс". "Я, Шевченко...

Крим засипало снігом: неймовірні фото і відео 15:38

В окупований Крим прийшла справжня зима. Вночі 13 листопада Бахчисарай і Бахчисарайськай район засніжило. Для більшості території півострова це перший сніг у цьому році. Відповідні фото публікують кримчани у соцмережах....

На Прикарпатті безробітні прибирали вулиці та парк (фоторепортаж) 15:35

 У Брошній-Осадській об'єднаній територіальній громаді безробітні люди допомагали прибирати населений пункт. Про це пише Правда.іф. з посиланням на Брошнів-Осадську об'єднану територіальну громаду. "Брошнів-Осадська ОТГ співпрацює із службою зайнятості в частині залучення безробітних...

Перейшли від погроз до дій: на Донбасі звільняють бюджетників, які не прийшли на "вибори" 14:37 12 коментарів

В Горлівці окупанти почали звільняти бюджетників, які напередодні відмовилися брати участь у псевдовиборах нового ватажка проросійських бойовиків Донеччини. Про це повідомляють місцеві жителі у соцмережах, передають "Ведомости Донбасса". Ще до...

Зірка Євробачення заспівав окупантам Донбасу: промовисте відео 14:05 1 коментар

Білоруський співак Дмитро Колдун, якого українці, перш за все, знають як учасника Євробачення, все ж виступив в окупованому Донбасі з нагоди так "званих" виборів. Щоправда, на концерті, окрім звичайних людей,...

Участь Гриценка у вивезенні кримського "Беркута" з Майдану потрібно розслідувати, - генерал армії Маломуж 13:50 1 коментар

Кандидат в президенти України Анатолій Гриценко може понести кримінальну відповідальність за вивезення спецпідрозділів “Беркута” з Майдану в Києві на територію Криму в лютому 2014 року. Про це в програмі “Вечірній тепловізор” заявив екс-керівник Служби зовнішньої розвідки України, генерал армії...

Злиття колишніх регіоналів: хто буде єдиним кандидатом Кремля 13:36 3 коментарі

Об’єднання двох проросійських сил українського політикуму – "Опоблоку" і "За життя" – в "Опозиційну платформу-За життя" було очікуваною подією. В Кремлі не зацікавлені в роздрібненні своїх підопічних на президентських і...

Кріштіану Роналду та Джорджина Родрігес відсвяткували перше день народження дочки: фото 13:04

Щасливе подружжя футболіста зі світовим іменем та його дружини моделі поділилися милим знімком зі святкування дня народження наймолодшої дочки Алани. Фото зі святкування дня народження доньки 33-річний футболіст Кріштіану Роналду опублікував...

По вуха у каві: який тренд вигадали політики, аби завоювати симпатії електорату (відео, фото) 12:35 4 коментарі

На старт! Увага! Виборчий марафон розпочинається! Наступного року перед українцями буде складний і відповідальний вибір: ми будемо обирати президента і парламент. Політики вже почали дивувати нас. Як от приміром пити...

Окупанти озвучили результати виборів: з'явилася реакція Кремля 12:03 2 коментарі

Помічник президента Росії Владислав Сурков вже надіслав привітання "з перемогою на виборах" Денису Пушиліну та Леоніду Пасічнику. Саме їх обрали новими ватажкам бойовиків на окупованих територіях Донецької та Луганської областей....

Порошенко назвав умову, за якої не підпише бюджет-2019 11:34 8 коментарів

Президент України Петро Порошенко заявив, що може не підписати бюджет-2019, якщо уряд не вдосконалить систему субсидій і не забезпечить ними тих громадян, "які їх реально потребують". Про це глава держави...

Оренда позолоченої квартири, Мальдіви та Bentley: що приховує декларація нардепа Павелка (фото) 11:02 4 коментарі

Аналізуючи сторінки в соціальних мережах цивільної дружини голови бюджетного комітету парламенту Андрія Павелка, журналісти знайшли у нього незадекларовані: житло, Bentley та інших витрат на 20 мільйонів гривень. Про це йдеться...

В Україну сунуть морози та сніг: синоптики назвали області 10:33 1 коментар

У найближчі дні українців чекає холодна листопадова погода. Синоптики прогнозують сильні шквали вітру, мряку, дощі, а 14 листопада буде падати мокрий сніг. Про це повідомляє Український гідрометцентр та синоптик Наталка Діденко. 14...

Хто переміг на псевдовиборах на Донбасі: окупанти озвучили результати голосування 10:01 1 коментар

У результаті псевдовиборів на окупованих територіях Донбасу, які не визнає ні Україна, ні світ, перемогу здобули чинні ватажки проросійських бойовиків – Денис Пушилін і Леонід Пасічник. Про це повідомляють так...

"УПЦ МП - тепер секта", - соцмережі про відмову Онуфрія від автокефалії 09:47 4 коментарі

Рішення московського патріархату вийти з переговорів щодо створення в Україні єдиної автокефальної церкви збурило лідерів суспільних думок та викликало шквал дотепних дописів у соцмережах Про "кидок" президента України у дусі,...

Ієрархи УПЦ МП, що зустрілися з Порошенком, розповіли про тиск на них 09:13 2 коментарі

Представники УПЦ МП, які підтримують об'єднання Української православної церкви, заявили про сильний тиск і, на їхнє прохання, їх імена поки не розкривають. Про це повідомив радник президента, директор Національного інституту...

Половина українців не проголосують за Порошенка нізащо – опитування 08:24 6 коментарів

51,4% українців, які братимуть участь у виборах президента, не проголосують за Петра Порошенка за жодних обставин. Про це свідчать результати опитування, проведеного КМІС, Центром Разумкова та Соціологічною групою "Рейтинг". "Антирейтинг...

УПЦ МП відмовилась від участі у створенні автокефальної церкви 07:51 5 коментарів

Українська православна церква Московського патріархату відмовляється долучатися до процесу створення автокефальної української православної церкви. Про це йдеться у постанові Собору єпископів УПЦ МП, оприлюдненому 13 листопада 2018 року. "Собор єпископів наголошує, що...
  • ріел ІФ виринаюча