Футбол поза політикою – міф. Що не так сказали хорватські футболісти?

Світова футбольна спільнота категорично не хоче сваритися з Росією. ФІФА дає зрозуміти, що заклик «Слава Україні!» не є політично нейтральним Все почалося з того, що два колишніх гравці «Динамо» (Київ), Домагой Віда та Огнєн Вукоєвич, який вже не грає у футбол, але продовжує працювати в київському клубі селекціонером, після перемоги збірної Хорватії над командою Росії на чемпіонаті світу записали невеличке відеопривітання українцям. Пише Главком.

Гравець збірної Хорватії Домагой Віда в один момент став ворогом для російської пропаганди - Футбол поза політикою – міф. Що не так сказали хорватські футболісти?

У ролику Віда вигукує гасло «Слава Україні», що викликало незадоволення, зрозуміло, росіян, але і ФІФА. І Міжнародна федерація футболу оголосила попередження гравцю збірної Хорватії. Домагой Віда та Огнєн Вукоєвич, якого вже відсторонили зі збірної Хорватії після скандалу з вигуком «Слава Україні!»  Навіть символічне покарання Віди, без дискваліфікації та штрафу, викликало обурення і нерозуміння з боку українців. Втім на Балканах реакції ФІФА не здивувалися.

Хорватські футболісти ще з початку 1990-х не залишалися «поза політикою», іноді вдаючись до дійсно контраверсійних дій, і футбольні асоціації за це їх традиційно карали. «Матч ненависті» Хрестоматійним прикладом футбольного матчу як частини політичних подій є матч 1990 року між двома югославськими командами. 13 травня 1990 року на загребському стадіоні «Максимір» мала відбутися футбольна гра чемпіонату Югославії між «Динамо» (Загрeб) і «Црвеною Звездою» (Бeлград). Зі столиці СФРЮ у головне місто Хорватії приїхали близько 3000 «црвенозвездних», тобто «червонозіркових» фанатів, поїздку яких організував Жeлько Ражнатовіч (Аркан). Тоді майбутній керманич сербських добровольчих підрозділів був всього лише лідером фанатського угрупування ФК «Црвена Звезда» під назвою «Герої» (Dеlіје). Очевидці згадують, що одне з гасел фанатів белградського клубу, яке вони скандували, було «Загреб –  це Сербія!». Були й інші заклики, в тому числі і з боку хорватів… Слово за слово, і між фанатами почалися сутички. Ще до стартового свистка на трибунах «Максиміра» вже тривала масова бійка із застосуванням сидінь, рекламних щитів… Югославські правоохоронці застосували кийки та сльозогінний газ.

Організатори відвели футболістів, які розминалися на полі, в роздягальню, але частина гравців загребського клубу залишилася, щоб допомогти уболівальникам, які страждали від кийків спецпризначенців. Капітану «Динамо» Звонимиру Бобану навіть довелося вдарити ногою одного з югославських міліціонерів, захищаючи фаната своєї команди…Гравців «Црвеної Звезди» евакуювали зі стадіону вертольотами. 138 фанатів і правоохоронців було поранено. Припинити насильство вдалося лише, коли до стадіону під’їхали міліційні машини, оснащені водометами. Звонимир Бобан з травня 1990 року є національним героєм Хорватії. Але тоді футбольні організації дискваліфікували капітана «Динамо» на півроку, і на чемпіонат світу 1990 року до Італії він не поїхав. Сутички на «Максимірі» фактично стали першим масовим та відкритим силовим протистоянням сeрбів та хорватів, хорватів та югославських силовиків.

Прийнято вважати, що саме події навколо матчу «Динамо – «Црвена Звезда» стали символічною точкою відліку розпаду Югославії та початком боротьби Хорватії за свою незалежність не тільки мирними методами. Заборонене гасло З того часу пройшло вже багато років. Колишня югославська республіка Хорватія вже є членом Європейського союзу та НАТО… Але постійна серйозна увага до хорватського футболу з боку міжнародних футбольних федерацій зберігається і донині. 19 листопада 2013 року, після закінчення відбіркового футбольного матчу між збірною Хорватії та Ісландії чемпіонату світу з футболу на стадіоні «Максимір», хорватський футболіст Йосип Шимуніч взяв мікрофон, повернувся до глядачів і крикнув: «За Батьківщину! (Za dom!). Уболівальники відповіли «Готові!» (Spremni!). І так ще тричі. Дисциплінарна комісія ФІФА «за скандальну та дискримінаційну поведінку» заборонила Шимунічу виступи в 10 матчах і оштрафувала на 30 тис. швейцарських франків. Фото з сайту www.tportal.hr Що він зробив не так? Справа в тому, що використання заклику «За Батьківщину! Готові!», або, хорватською «Za dom spremni» є дуже контраверсійним. Історики кажуть про давнє коріння цього традиційного хорватського вітання. Втім, в новітньої історії його використовували переважно у воєнний час.

У Другу світову війну це було вітання армії Незалежної Держави Хорватської, союзника нацистської Німеччини, «усташів». Під час «Домовинського рата», війни Хорватїі за свою незалежність на початку 1990-х, цей заклик став мотто для хорватських захисників, і деякі підрозділи зробили його своїх офіційним девізом. На сьогодні вітання «За Батьківщину! Готові!» в Хорватії не є забороненим в повному розумінні цього слова (як вперто пишуть і європейські, і українські медіа). Втім, сфера використання цього заклику «рекомендаційно» обмежена контекстом «Домовинського рата» – Війни за Батьківщину, або Вітчизняної війни початку 1990-х. Тобто, якщо вам захотілося заспівати пісню з цими словами, або взяти в руки прапор з цим написом, або одягти таку само футболку, всі ці згадки мають бути пов’язані з періодом війни часів розпаду Югославії. Наприклад, бути частиною логотипу хорватського військового підрозділу або загальновідомого сталого тексту патріотичної пісні того часу.

Використання контраверсійного лозунгу в інших ситуаціях є недопустимим аж до переслідувань та покарань – з боку хорватської правоохоронної системи, або, як ми бачимо, з боку футбольних організацій. На цьому тлі заява Домагоя Віди була, очевидно, сприйнята футбольними функціонерами із перебільшеною увагою. Втім суто символічне покарання означає, що ФІФА не вважає заклик «Слава Україні!» забороненим у міжнародному футболі (як у випадку із Za dom! Spremni!), але все ж таки дає зрозуміти, що воно таки не є політично нейтральним та толерантним до інших, і, відповідно, є небажаним. Можна, звичайно, спробувати реабілітувати слова «Слава Україні». Але це буде дуже непросто.

Справа не в негативному досвіді хорватів – все ж таки історія часів Другої світової війни у України і Хорватії не є ідентичною. І навіть не через неоднозначний імідж Української Повстанської Армії та Степана Бандери на світовій арені. Читайте також Екс-півзахисника «Динамо» Вукоєвича відсторонили зі збірної Хорватії за вигук «Слава Україні!» Вчора, 17:35 Nissan визнав, що дані про викиди вихлопних газів були сфальсифіковані Вчора, 16:54 Луїс Енріке – новий головний тренер збірної Іспанії з футболу Вчора, 16:25 Питання в тому, кого саме ми більше за всіх дратуємо цим патріотичним гаслом. Звичайно, що  Росію, з якою світова спільнота, зокрема футбольна, сваритися категорично не хоче.

Тому, якщо росіяни будуть обурюватися проукраїнськими словами футболістів – значить таких заяв ФІФА більше не допустить. Футбол в політиці Взагалі, як нас могло здивувати покарання за слова «Слава Україні!», якщо ФІФА дозволила проведення чемпіонату світу в Російської Федерації? Саме про собі проведення чемпіонату у країні-агресорі вже є відвертою та неприкритою демонстрацією підтримки Росії з боку міжнародного футбольного співтовариства.

Якщо повернутися знову до югославської історії, то можна згадати, що чемпіонат світу-1990, на який не зміг поїхати Звонимир Бобан, був останнім міжнародним турніром для збірної Югославії. В чемпіонаті Європи – 1992 югославська збірна вже не змогла взяти участь: УЄФА приєдналася до санкцій проти Югославії через втручання в збройне протистояння в Боснії та Герцеговині. Резолюція №757 Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, ухвалена 30 травня 1992 року, забороняла країнам-членам ООН будь-які торгові операції з Югославією, використання югославських кораблів і літаків, ділові контакти, всі фінансові транзакції з фізичними та юридичними особами Югославії.

Заморожувалися югославські валютні фонди за кордоном, вводилися обмеження на переліт і посадки югославських літаків, скорочувалася чисельність складу югославських дипломатичних корпунктів, зупинялося науково-технічне і культурне співробітництво… В тому числі, заборонялася участь югославських представників у спортивних заходах за кордоном. Неспівставна різниця в об’ємі та змісті санкцій проти Росії та Югославії – взагалі окрема велика тема для порівнянь та роздумів.

Але в нашому випадку хотілося б ще раз звернути увагу на ефемерність гасла про спорт, зокрема, футбол, поза політикою. Нехай футбольні і спортивні функціонери переконують себе і нас в можливості залишатися поза суспільно-політичним життям. Ми маємо розуміти, що реальність є геть іншою. Спорт загалом і футбол зокрема не може бути поза політикою, тому що великий спорт – завжди був і завжди буде невід’ємною частиною великої політики, а спортивні змагання – частиною політичних та геополітичних ігор. Згадаймо, наприклад, історію олімпіад в ХХ сторіччі… Втім ця тема – це вже інша розмова .

 

Наталя Іщенко, заступник директора Інституту світової політики для «Главкома»

 

(Visited 137 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7152

У неділю в Україну прийде різке похолодання 16:30

Наприкінці тижня в Україну прийде холодний циклон із півночі Європи. Зокрема в неділю, 23 вересня, в Києві очікується різка зміна погоди — дощі, посилення вітру та суттєве похолодання. Про це синоптик Наталія Діденко повідомила на своїй сторінці у Facebook. Синоптик...

Путін знову насмішив своїми "штанами із секретом" (фотофакти) 15:38

Цього тазу Путін спіймався під час його зустрічі з главою Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом і лідером Ірану Хасаном Роухані. Президента Росії Володимира Путіна у черговий раз піймали на маскуванні зросту,...

Порошенко похвалився новими українськими ракетами: відео 15:06 1 коментар

Президент України Петро Порошенко заявив, що реактивні снаряди РС-80 "Оскол" українського виробництва успішно пройшли черговий етап державних випробувань. Про це Порошенко написав на своїй сторінці у Facebook. За словами Президента, снаряди...

Футболісти російського клубу влаштували диверсію перед матчем Ліги Європи: відео 14:37

Після тренування "Спартака" у Відні напередодні матчу групового етапу Ліги Європи з "Рапідом" на "Альянц Стадіоні" спрацювала пожежна сигналізація. Усередині арени була запущена сирена, а автоматичний голос на німецькій мові...

Ксенія Собчак чекає на поповнення в сім'ї 14:05 2 коментарі

Російська журналістка, телеведуча, а також кандидатка на минулих президентських виборах у Росії Ксенія Собчак чекає на другу дитину. Про це пише видання SUPER з посиланням на офіційних представників 36-річної політикині. За їхніми...

Капітан "Шахтаря" зробив гучну заяву щодо своєї кар'єри 13:36

На прес-конференції перед матчем Ліги чемпіонів "Шахтар" – "Хоффенхайм" капітан "Шахтаря" відповів на запитання журналістів. Футболіст відповів на питання, чому не покинув "Шахтар" минулого літа. Сам футболіст літом 2017 року...

Субсидії для багатіїв: як власники елітних будинків отримують пільги (відео) 13:04

У 2018 році Україна витратила близько 71 мільярда гривень на субсидії населенню для оплати житлово-комунальних послуг. Про це стало відомо завдяки Єдиному державному реєстру, який запрацював у серпні. "Скриньку Пандори"...

Меланія Трамп приголомшила стильним вбранням на зустрічі з Анджеєм Дудою: фото 12:35

Дональд та Меланія Трамп зустрілись у Білому домі з Президентом Польщі Анджеєм Дудою. Глава країни прибув до резиденції зі своєю чарівною дружиною Агатою. 18 вересня у США відбулась запланована зустріч...

Державний бюджет України 2019: головні цифри 12:03 1 коментар

Верховна Рада 15 вересня отримала від уряду проект держбюджету-2019. За ним зростають доходи держбюджету, мінімальна зарплата та витрати на оборону. Зменшуються витрати на субсидії та утримання чиновників. Детальніше про інші...

Власники "Картки іванофранківця" мають пільги не лише на проїзд в маршрутках, а й знижки на ліки та хліб 11:37 4 коментарі

Сьогодні, 20 вересня, відбулася прес-конференція директора департаменту соціальної політики Івано-Франківського міськвиконкому Василя Семанюка. Як повідомляє Правда.іф. на зустрічі з журналістами посадовець розповів, які переваги мають власники "Картки іванофранківця". "Картку івано-франківця"...

Осінній призов-2018: 6 фактів, які потрібно знати 11:34 2 коментарі

Осінній призов-2018 розпочинається в Україні 1 жовтня. Кого призиватимуть, на який термін та хто не підлягає призову – дізнавалися журналісти 24 каналу. Осінній призов-2018 в Україні: терміни Призов на строкову...

Володимира Кличка запросили викладати у найпрестижнішому навчальному закладі світу 11:02 2 коментарі

Легендарного українського боксера, дворазового чемпіона світу в суперважкій вазі, переможця Олімпіади-1996 Володимира Кличка запросили викладати в одному з найпрестижніших навчальних закладів у світі – Гарвардському університеті. У Гарварді зацікавилися курсом...

Кремль використовує мене, але я підтримую Путіна: скандальний боєць потрапив у незручну ситуацію 10:33 3 коментарі

Боєць змішаних єдиноборств (ММА) Джефф Монсон спершу заявив, що Кремль його використовує та розкритикував російського президента Володимира Путіна. Щоправда, згодом він відмовився від цих заяв, підкресливши, що не з усім...

На Закарпатті українці присягають на вірність сусідній державі: обурливе відео 10:01 18 коментарів

На Закарпатті українцям роздають угорські паспорти. Зокрема, з'явилось відео, як в угорському консульстві у Береговому місцеві отримують громадянство та присягають на вірність сусідній державі. Про це повідомляє "Укрінформ". "Присягаю, що...

У Палестині терміново спростували заяви про "російський Крим" та "референдум" 09:47

Палестинська дипломатична служба та посол Палестини у Москві спростували опубліковані у середу заяви посла про нібито визнання Палестиною псевдореферендуму в Криму, який став приводом для його анексії Росією. Повідомлення про...

В Україні зросте тариф на "домашні" телефони 09:13 2 коментарі

Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації, затвердила двоетапне підвищення на фіксований телефонний зв'язок. Про це йдеться в рішенні регулятора. "Комісія прийняла рішення про затвердження граничних тарифів...

У Раді забракували законопроекти щодо "євроблях" 08:24 3 коментарі

Законопроекти про нові правила ввезення в Україну автомобілів на єврономерах не готові до другого читання, їх розгляд у Верховній Раді відбудеться не раніше початку листопада. Про це заявила голова парламентського...

Україна поки не подаватиме заявку про вступ до ЄС та виконуватиме Угоду про асоціацію 07:51 2 коментарі

Уряд України наразі не вважає за потрібне подачу заявки про приєднання до Європейського союзу і зосередиться на виконанні Угоди про асоціацію. Про це заявила генеральний директор Урядового офісу з європейської...

МЗС визначив відповідь на роздачу угорських паспортів: нон-грата для консула і "більше України" 05:46 6 коментарів

Україна відповість на оприлюднене відео, відзняте в консульстві Угорщини в Береговому, на якому консул роздає угорські паспорти та радить новим громадянам Угорщини приховувати цей факт. Заяву з приводу цієї ситуації...

В Калуші можуть зрости тарифи на воду 22:03

На офіційному сайті Калуської міської ради оприлюднено проект рішення виконавчого комітету про встановлення тарифів на централізоване водопостачання і водовідведення. Згідно з документом, пропонується встановити  комунальному підприємству «Водотеплосервіс» Калуської міської ради...
  • ріел ІФ виринаюча