Футбол поза політикою – міф. Що не так сказали хорватські футболісти?

‡агрузка...

Світова футбольна спільнота категорично не хоче сваритися з Росією. ФІФА дає зрозуміти, що заклик «Слава Україні!» не є політично нейтральним Все почалося з того, що два колишніх гравці «Динамо» (Київ), Домагой Віда та Огнєн Вукоєвич, який вже не грає у футбол, але продовжує працювати в київському клубі селекціонером, після перемоги збірної Хорватії над командою Росії на чемпіонаті світу записали невеличке відеопривітання українцям. Пише Главком.

Гравець збірної Хорватії Домагой Віда в один момент став ворогом для російської пропаганди - Футбол поза політикою – міф. Що не так сказали хорватські футболісти?

У ролику Віда вигукує гасло «Слава Україні», що викликало незадоволення, зрозуміло, росіян, але і ФІФА. І Міжнародна федерація футболу оголосила попередження гравцю збірної Хорватії. Домагой Віда та Огнєн Вукоєвич, якого вже відсторонили зі збірної Хорватії після скандалу з вигуком «Слава Україні!»  Навіть символічне покарання Віди, без дискваліфікації та штрафу, викликало обурення і нерозуміння з боку українців. Втім на Балканах реакції ФІФА не здивувалися.

Хорватські футболісти ще з початку 1990-х не залишалися «поза політикою», іноді вдаючись до дійсно контраверсійних дій, і футбольні асоціації за це їх традиційно карали. «Матч ненависті» Хрестоматійним прикладом футбольного матчу як частини політичних подій є матч 1990 року між двома югославськими командами. 13 травня 1990 року на загребському стадіоні «Максимір» мала відбутися футбольна гра чемпіонату Югославії між «Динамо» (Загрeб) і «Црвеною Звездою» (Бeлград). Зі столиці СФРЮ у головне місто Хорватії приїхали близько 3000 «црвенозвездних», тобто «червонозіркових» фанатів, поїздку яких організував Жeлько Ражнатовіч (Аркан). Тоді майбутній керманич сербських добровольчих підрозділів був всього лише лідером фанатського угрупування ФК «Црвена Звезда» під назвою «Герої» (Dеlіје). Очевидці згадують, що одне з гасел фанатів белградського клубу, яке вони скандували, було «Загреб –  це Сербія!». Були й інші заклики, в тому числі і з боку хорватів… Слово за слово, і між фанатами почалися сутички. Ще до стартового свистка на трибунах «Максиміра» вже тривала масова бійка із застосуванням сидінь, рекламних щитів… Югославські правоохоронці застосували кийки та сльозогінний газ.

Організатори відвели футболістів, які розминалися на полі, в роздягальню, але частина гравців загребського клубу залишилася, щоб допомогти уболівальникам, які страждали від кийків спецпризначенців. Капітану «Динамо» Звонимиру Бобану навіть довелося вдарити ногою одного з югославських міліціонерів, захищаючи фаната своєї команди…Гравців «Црвеної Звезди» евакуювали зі стадіону вертольотами. 138 фанатів і правоохоронців було поранено. Припинити насильство вдалося лише, коли до стадіону під’їхали міліційні машини, оснащені водометами. Звонимир Бобан з травня 1990 року є національним героєм Хорватії. Але тоді футбольні організації дискваліфікували капітана «Динамо» на півроку, і на чемпіонат світу 1990 року до Італії він не поїхав. Сутички на «Максимірі» фактично стали першим масовим та відкритим силовим протистоянням сeрбів та хорватів, хорватів та югославських силовиків.

Прийнято вважати, що саме події навколо матчу «Динамо – «Црвена Звезда» стали символічною точкою відліку розпаду Югославії та початком боротьби Хорватії за свою незалежність не тільки мирними методами. Заборонене гасло З того часу пройшло вже багато років. Колишня югославська республіка Хорватія вже є членом Європейського союзу та НАТО… Але постійна серйозна увага до хорватського футболу з боку міжнародних футбольних федерацій зберігається і донині. 19 листопада 2013 року, після закінчення відбіркового футбольного матчу між збірною Хорватії та Ісландії чемпіонату світу з футболу на стадіоні «Максимір», хорватський футболіст Йосип Шимуніч взяв мікрофон, повернувся до глядачів і крикнув: «За Батьківщину! (Za dom!). Уболівальники відповіли «Готові!» (Spremni!). І так ще тричі. Дисциплінарна комісія ФІФА «за скандальну та дискримінаційну поведінку» заборонила Шимунічу виступи в 10 матчах і оштрафувала на 30 тис. швейцарських франків. Фото з сайту www.tportal.hr Що він зробив не так? Справа в тому, що використання заклику «За Батьківщину! Готові!», або, хорватською «Za dom spremni» є дуже контраверсійним. Історики кажуть про давнє коріння цього традиційного хорватського вітання. Втім, в новітньої історії його використовували переважно у воєнний час.

У Другу світову війну це було вітання армії Незалежної Держави Хорватської, союзника нацистської Німеччини, «усташів». Під час «Домовинського рата», війни Хорватїі за свою незалежність на початку 1990-х, цей заклик став мотто для хорватських захисників, і деякі підрозділи зробили його своїх офіційним девізом. На сьогодні вітання «За Батьківщину! Готові!» в Хорватії не є забороненим в повному розумінні цього слова (як вперто пишуть і європейські, і українські медіа). Втім, сфера використання цього заклику «рекомендаційно» обмежена контекстом «Домовинського рата» – Війни за Батьківщину, або Вітчизняної війни початку 1990-х. Тобто, якщо вам захотілося заспівати пісню з цими словами, або взяти в руки прапор з цим написом, або одягти таку само футболку, всі ці згадки мають бути пов’язані з періодом війни часів розпаду Югославії. Наприклад, бути частиною логотипу хорватського військового підрозділу або загальновідомого сталого тексту патріотичної пісні того часу.

Використання контраверсійного лозунгу в інших ситуаціях є недопустимим аж до переслідувань та покарань – з боку хорватської правоохоронної системи, або, як ми бачимо, з боку футбольних організацій. На цьому тлі заява Домагоя Віди була, очевидно, сприйнята футбольними функціонерами із перебільшеною увагою. Втім суто символічне покарання означає, що ФІФА не вважає заклик «Слава Україні!» забороненим у міжнародному футболі (як у випадку із Za dom! Spremni!), але все ж таки дає зрозуміти, що воно таки не є політично нейтральним та толерантним до інших, і, відповідно, є небажаним. Можна, звичайно, спробувати реабілітувати слова «Слава Україні». Але це буде дуже непросто.

Справа не в негативному досвіді хорватів – все ж таки історія часів Другої світової війни у України і Хорватії не є ідентичною. І навіть не через неоднозначний імідж Української Повстанської Армії та Степана Бандери на світовій арені. Читайте також Екс-півзахисника «Динамо» Вукоєвича відсторонили зі збірної Хорватії за вигук «Слава Україні!» Вчора, 17:35 Nissan визнав, що дані про викиди вихлопних газів були сфальсифіковані Вчора, 16:54 Луїс Енріке – новий головний тренер збірної Іспанії з футболу Вчора, 16:25 Питання в тому, кого саме ми більше за всіх дратуємо цим патріотичним гаслом. Звичайно, що  Росію, з якою світова спільнота, зокрема футбольна, сваритися категорично не хоче.

Тому, якщо росіяни будуть обурюватися проукраїнськими словами футболістів – значить таких заяв ФІФА більше не допустить. Футбол в політиці Взагалі, як нас могло здивувати покарання за слова «Слава Україні!», якщо ФІФА дозволила проведення чемпіонату світу в Російської Федерації? Саме про собі проведення чемпіонату у країні-агресорі вже є відвертою та неприкритою демонстрацією підтримки Росії з боку міжнародного футбольного співтовариства.

Якщо повернутися знову до югославської історії, то можна згадати, що чемпіонат світу-1990, на який не зміг поїхати Звонимир Бобан, був останнім міжнародним турніром для збірної Югославії. В чемпіонаті Європи – 1992 югославська збірна вже не змогла взяти участь: УЄФА приєдналася до санкцій проти Югославії через втручання в збройне протистояння в Боснії та Герцеговині. Резолюція №757 Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй, ухвалена 30 травня 1992 року, забороняла країнам-членам ООН будь-які торгові операції з Югославією, використання югославських кораблів і літаків, ділові контакти, всі фінансові транзакції з фізичними та юридичними особами Югославії.

Заморожувалися югославські валютні фонди за кордоном, вводилися обмеження на переліт і посадки югославських літаків, скорочувалася чисельність складу югославських дипломатичних корпунктів, зупинялося науково-технічне і культурне співробітництво… В тому числі, заборонялася участь югославських представників у спортивних заходах за кордоном. Неспівставна різниця в об’ємі та змісті санкцій проти Росії та Югославії – взагалі окрема велика тема для порівнянь та роздумів.

Але в нашому випадку хотілося б ще раз звернути увагу на ефемерність гасла про спорт, зокрема, футбол, поза політикою. Нехай футбольні і спортивні функціонери переконують себе і нас в можливості залишатися поза суспільно-політичним життям. Ми маємо розуміти, що реальність є геть іншою. Спорт загалом і футбол зокрема не може бути поза політикою, тому що великий спорт – завжди був і завжди буде невід’ємною частиною великої політики, а спортивні змагання – частиною політичних та геополітичних ігор. Згадаймо, наприклад, історію олімпіад в ХХ сторіччі… Втім ця тема – це вже інша розмова .

 

Наталя Іщенко, заступник директора Інституту світової політики для «Главкома»

 

(Visited 127 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6728

Трамп пояснив, чому погодився на зустріч з Путіним 08:24

Президент США Дональд Трамп на початку свого виступу на спільній прес-конференції з президентом РФ Володимиром Путіним пояснював, чому він погодився на цю зустріч Про це передає Еспресо.TV. "Наші нації разом...

Охоронець Януковича показав чорновик звернення до Путіна з проханням ввести війська 07:51

16 липня в Оболонському районному суді Києва допитали очільника служби безпеки президента-втікача Костянтина Кобзаря Про це повідомляє Еспресо.TV з посиланням на стенограму з засідання суду. Під час допиту Кобзар не...

Угорщина заявляє, що і надалі блокуватиме засідання комісії Україна-НАТО 06:04

Відсутність на саміті НАТО засідання комісії Україна-НАТО на рівні лідерів Альянсу є результатом блокування Угорщини, бо Київ не вніс зміни до закону про освіту Про це заявив у Брюсселі угорський...

Які сайти заблокують найближчим часом в Україні: СБУ надіслала лист провайдерам 16:30 2 коментарі

Служба безпеки України почала розсилати українським інтернет-провайдерам припис із вимогою відключити доступ до 180 ресурсів. Повний список санкційних сайтів і копію листа, який співробітники СБУ розсилають провайдерам, оприлюднило видання UBR.ua. У...

В України є лічені дні, щоб відновити співпрацю з МВФ: інакше – дефолт 15:38 3 коментарі

Європейська бізнес асоціація зробила невтішний прогноз про те, що буде з економікою України, якщо не буде відновлена співпраця з Міжнародним валютним фондом. У Європейські бізнес асоціації наголошують, що для України надзвичайно важливо...

Журналісти з’ясували, хто з оточення Януковича вивіз найбільше грошей з України 15:06 1 коментар

Журналісти опублікували список людей з оточення президента-втікача Віктора Януковича, які фігурують у розслідуванні Сполучених Штатів щодо відмивання грошей екс-президентом та його "родиною". Американське видання BuzzFeed опублікувало цей список. Фігуранти цих справ в останні...

В Україні з'явиться понад 500 сучасних сільських амбулаторій 14:45

Ми рухаємося визначеною маршрутною картою з впровадження ініціативи Президента України з розвитку якісної медицини у сільській місцевості. Розроблені і затверджені технічні вимоги до проектів амбулаторій з класом енергоефективності, перелік необхідного...

Супрун розставила усі крапки над "і" щодо громадянства США 14:37 5 коментарів

Виконувачка обов'язків міністра охорони здоров'я Уляна Супрун переконує, що вона зробила усе необхідне для того, щоб отримати громадянство України. Про це вона заявила під час години запитань до уряду у...

В Україні заборонили популярні ліки від отруєння (документ) 14:05

В Україні встановили тимчасову заборону на застосування та реалізацію таблеток "Ентеросгель ЕкстраКапс" для лікування отруєнь та виведення токсинів з організму. Таке рішення Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками...

Рада проголосувала за закони про "євробляхи" 13:36

Верховна Рада України підтримала два законопроекти про розмитнення автомобілів на єврономерах. Йдеться про законопроекти №8487 та №8488. За проект закону №8487 щодо зниження вартості розмитнення автомобілів на єврономерах у першому читанні проголосувало 265 народних депутатів....

Ольга Сумська вразила новою зачіскою: фото, відео 13:04

Відома українська телеведуча та актриса Ольга Сумська здивувала своїх шанувальників, показавши фото з дуже короткою стрижкою. 51-річна Ольга виклала знімок у нетиповому образі в Instagram i поцікавилася у прихильників, чи...

Меланія Трамп обрала розкішні сукні для саміту НАТО: чарівні фото 12:35

Чарівна Меланія супроводжує Президента Дональда Трампа під час саміту НАТО, який проходить у Брюсселі. Перша леді обрала для важливого заходу розкішні вбрання, якими вже підкорила учасників зустрічі. Високопосадовці 29 країн світу...

Декілька тисяч прочан з усієї України та світу здійснили прощу до Зарваниці (відеосюжет) 12:15

У найтяжчі часи випробувань, коли наша Україна була обдерта з усього свого блага, наші діди і прадіди не втратили скарбу віри. І тому наша Церква упродовж тих 1030 років не...

Президентський рейтинг: Тимошенко суттєво відірвалася від інших кандидатів 12:03 5 коментарів

Юлія Тимошенко продовжує лідирувати у президентських рейтингах, цього разу – зі значним відривом. Про це свідчать результати опитування соціологічної групи "Рейтинг". Якщо раніше різниця між кандидатами у першій п’ятірці була 1-2%,...

Як зараз виглядає звільнене Південне: ексклюзивний фоторепортаж з передової 11:34 2 коментарі

Селище Південне (Чигирі) Донецької області вже майже два місяці перебуває під контролем українських військових. У середині травня сили Операції Об'єднаних сил взяли під свій контроль цей населений пункт за 2 кілометри від...

Даша Астаф'єва показала романтичні знімки з бойфрендом: ніжні фото 11:02

Даша Астаф'єва вміє дивувати прихильників не тільки пікантними фото, але й ніжними. Співачка опублікувала знімки зі своїм коханим Атемом Кімом. Одна з найяскравіших представниць українського шоу-бізнесу Даша Астаф'єва вміло приміряє...

Омелян підрахував, скільки втратила Україна через Кримський міст 10:33 6 коментарів

Цього року через Кримський міст Україна вже втратила щонайменше півмільярда гривень. Про це розповів міністр інфраструктури України Володимир Омелян, повідомляє "Радіо Свобода". Він пояснив, що у цю суму входять прямі...

Кім Чен Ин надіслав листа Трампу 10:02

Лідер Північної Кореї Кім Чен Ин надіслав президенту США Дональду Трампу листа. У ньому Кім Чен Ин зазначив, що вважає важливим саміт лідерів США та КНДР, який пройшов у Сінгапурі....

Порошенко: автокефалія церкви – питання нацбезпеки й геополітики 09:47 1 коментар

Президент Петро Порошенко вважає, що автокефальна церква є питанням української незалежності, нацбезпеки та світової геополітики. Про це він заявив у неділю під час виступу перед учасниками загальноукраїнської прощі у Зарваниці....

Велика Британія вимагає від Росії негайно звільнити українських політв'язнів 09:14 1 коментар

Лондон глибоко занепокоєний погіршенням стану здоров'я трьох українських бранців Кремля – Олега Сенцова, Володимира Балуха й Еміра-Усеїна Куку Про це повідомляє "5 канал". Лондон глибоко занепокоєний погіршенням стану здоров'я трьох...
  • ріел ІФ виринаюча