«Габсбурзька група» Януковича. Як купували європейських політиків найвищого рівня і хто платив

Нові деталі справи Манафорта розбурхали Європу. Пише Главком.

Віктор Янукович на саміті ЄС —Україна у 2013 році. На другому плані – Президент Ради ЄСС Херман ван Ромпей

Останні дні європейську пресу неабияк розбурхали новини з США щодо нових звинувачень, висунутих спецпрокурором Робертом Мюллером проти Пола Манафорта – колишнього шефа передвиборчого штабу Дональда Трампа. Ці звинувачення напряму стосуються як України, так і Європи: американські слідчі «відкрили» цілий новий пласт нелегальної лобістської роботи, яку група високопосадовців з країн Євросоюзу виконувала для екс-президента України Віктора Януковича. Окрім колишнього канцлера Австрії Альфреда Гузенбауера, «під прицілом» опинився, наприклад, німецький єврокомісар Ґюнтер Ферхойген, а також колишній керівник Єврокомісії Романо Проді. Всім їм тепер загрожують нові зустрічі зі слідчими та прокурорами.

Програма Tagesschau німецького телеканалу ARD оприлюднила у неділю, 25 лютого, матеріал, в якому докладно розповіла – хто саме з європейських політиків найвищого рівня «оскоромився» роботою на Януковича, яким чином вони це робили і що тепер з того може вийти.

Програма Tagesschau німецького телеканалу ARD оприлюднила у неділю, 25 лютого, матеріал, в якому докладно розповіла – хто саме з європейських політиків найвищого рівня «оскоромився» роботою на Януковича, яким чином вони це робили і що тепер з того може вийти.

Програма Tagesschau німецького телеканалу ARD оприлюднила матеріал, в якому докладно розповіла – хто саме з європейських політиків найвищого рівня «оскоромився» роботою на Януковича

Розслідування проти колишнього менеджера передвиборчої кампанії Трампа, Манафорта, проливають нове світло також і на діяльність європейських політиків, не в останню чергу – одного німецького екс-єврокомісара.

Чи знайде американський спецпрокурор Роберт Мюллер докази прямого зв‘язку між російським керівництвом та президентом Дональдом Трампом – це питання залишається відкритим.

Наразі у центрі знаходяться гешефти його колишнього виборчого радника Пола Манафорта та його партнера Ріка Гейтса. Їх звинувачують у відмиванні грошей, ухиленні від податків, кредитних махінаціях та протизаконній змові лобістів у США. Це може прислужитися в якості засобу тиску проти Манафорта, аби змусити його дати свідчення проти Трампа.

Радники Дональда Трампа Пол Манафорт та Рік Гейтс добряче попрацювали в минулі роки на Віктора Януковича

Радники Дональда Трампа Пол Манафорт та Рік Гейтс добряче попрацювали в минулі роки на Віктора Януковича

Активіст Януковича

При цьому йдеться про діяльність Манафорта та Гейтса для українського президента Віктора Януковича та його Партії регіонів, з якої, можливо, не витікає жоден доказ щодо зв‘язків з Росією. Втім розслідування чітко вказує, яким сумнівним та непродуктивним може бути лобізм.

Нагору спливають тепер справи колишніх європейських політиків. Тому що до наявних досі пунктів звинувачення проти Манафорта та Гейтса в п‘ятницю додалося звинувачення в тому, що вони таємно винайняли групу колишніх високопосадовців в Європі, які в 2012-2013 роках працювали на тодішнього українського президента Віктора Януковича та його Партію регіонів.

Пол Манафорт встиг добряче попрацювати на Віктора Януковича

Вже в ті часи Янукович піддавався в своїй країні критиці, позаяк він та його сім‘я більш навіть, ніж інші олігархи, збагатіли за державний кошт. Він намагався підтримувати дружні контакти як з Росією, так і з Євросоюзом. Коли в листопаді 2013-го під тиском Росії глава держави відмовився підписати угоду про асоціацію з ЄС, в Києві на Майдані спочатку почалися протести, які закінчилися пізніше війною на Сході України.

За рік до того, за текстом звинувачення, Манафорт розшукав кількох європейських політиків, об‘єднавши їх під неформальною назвою «Габсбурзька група» та замаскувавши як безкоштовних експертів. За свою лобістську діяльність, зокрема, у Вашингтоні, вони отримали $2 млн через принаймні чотири офшорних рахунки. А керувалась «Габсбурзька група»  «європейським канцлером».

Хто входив до «Габсбурзької групи»?

Найпершим, хто приходить на думку під час пошуку кандидата на роль цього «канцлера, є екс-канцлер Німеччини Герхард Шредер, який одразу після закінчення своєї каденції почав працювати на російську компанію («Газпром»).Але невідомо, чи робив він щось для України. Документи вказують на іншого соціал-демократа, який в 2007-2008 роках був канцлером Австрії – на Альфреда Гузенбауера.

Екс-канцлер Австрії Альфред Гузенбауер та екс-президент Єврокомісії Романо Проді – члени лобістської «Габсбурзької групи»

Екс-канцлер Австрії Альфред Гузенбауер та екс-президент Єврокомісії Романо Проді – члени лобістської «Габсбурзької групи»

Його ім‘я з‘являється в документі, який передала Міністерству юстиції США американська лобістська фірма Podesta. При цьому вона зізналася, що працювала на завдання брюссельської організації «Європейський центр за сучасну Україну» над поліпшенням стосунків між Заходом та Україною. В межах цієї роботи були організовані зустрічі та прес-конференції, зокрема – з Гузенбауером та Романо Проді, який був президентом Єврокомісії з 1999 по 2004 рік.

У документах звинувачення йдеться про те, що Пол Манафорт та Річард Ґейтс, не зареєструвавшись належним чином, лобіювали інтереси українського уряду на території США в 2012-2014-х роках. Для цього вони заангажували та активно скеровували роботу двох лобістських контор у Вашингтоні. Аби мінімізувати публічне оприлюднення інформації, Манафорт та Ґейтс діяли таким чином, щоб номінальним клієнтом цих двох лобістських компаній був спеціально заснований у Брюсселі «Європейський Центр за сучасну Україну». Втім, оплата за роботу йшла не від клієнта, а напряму через офшорні рахунки, що мають відношення до Манафорта та Ґейтса. Всього – два мільйони доларів протягом двох років.

Крім того, ці імена можна знайти в документі американської лобістської фірми Mercury, яка в 2017 році також передала його Мін‘юстові США – в цьому папері також йдеться про її роботу на завдання «Європейського центру за сучасну Україну».

«Проукраїнську ініціативу» Януковича фінансували декілька українців: Віктор Пінчук, Рінат Ахметов та Петро Порошенко

Сам Гузенбауер підтвердив в інтерв‘ю віденській газеті Die Presse, що зустрічався у Вашингтоні з американськими конгресменами та отримував за свою лобістську українську діяльність гроші, які сплачувала, за його словами, «американська або англійська фірма». Проді зізнався, що отримував «винагороду» за «нормальні приватні стосунки» з Гузенбауером. Як Гузенбауер, так і Проді заявили, що не займалися лобізмом на користь Януковича.

Ферхойген як гість

Гузенбауер та Проді працювали з українськими справами також і в Берліні: в жовтні 2012 року Східний комітет німецької економіки та Німецьке товариство зовнішньої політики (DGAP) запросили їх на конференцію щодо відносин України та ЄС. У доповіді «німецько-українського форуму» з цього приводу зазначається, що цей захід «був запропонований «Європейським центром за сучасну Україну».

Окрім Гузенбауера та Проді, на скандальному подіумі – політик з Соціал-демократичної партії Німеччини Гюнтер Ферхойген, який під час каденції Проді був єврокомісаром з питань розширення ЄС в Брюсселі. Гузенбауер та Ферхойген, натомість, здається, знайомі один з одним з іншого приводу: газета Der Standard повідомляє, що обидва були обрані в 2013 році в наглядову раду дочірньої фірми австрійського лотерейного концерну Novomatic.

Лобізм на користь Януковича може вийти екс-єврокомісарові Гюнтеру Ферхойгену боком

Лобізм на користь Януковича може вийти екс-єврокомісарові Гюнтеру Ферхойгену боком

Ферхойген також взяв участь у дискусії в Берліні, куди запрошували «Європейський центр за сучасну Україну»  та політичну агенцію Berlin Economics. Це сталося незадовго перед відмовою українського президента Януковича підписати асоціацію з ЄС – в листопаді 2013-го. В оголошенні про подію та на банері, що прикрашав подіум заходу було надруковано символ центру, створеного для лобістських зусиль команди Януковича у Європі.

На запит tagesschau.de наприкінці жовтня 2017 року Ферхойген пояснив, що він не може точно згадати, від кого отримав тоді запрошення на цей захід. Але він на 100% може виключити, що отримав гонорар чи відшкодування коштів на подорож. З «Європейським центром за сучасну Україну»  він також, за його словами, не мав з того часу ніяких контактів.

Лобістська фірма Fleischman-Hillard

Проте, цікавим є той факт, що запрошення на цей захід розсилала лобістська фірма Fleischman-Hillard. Тому що зв‘язок між Ферхойгеном та Fleischman-Hillard існує аж з липня 2010 року: тоді, невдовзі перед своєю відставкою з посади єврокомісара з промисловості, Ферхойгена було винайнято Fleischman-Hillard як члена інтернаціональної команди радників, до складу якої він належить ще й досі.

Fleischman-Hillard на завдання «Європейського центру за сучасну Україну»  надсилала не лише запрошення до цього заходу. Вона, наприклад, розповсюджувала матеріали і документи президента «Європейського центру за сучасну Україну» Леоніда Кожари – соратника по партії та зовнішньополітичного радника Януковича.

Інна Кірш, виконавча директорка ЄЦзСУ

Інна Кірш, виконавча директорка ЄЦзСУ

На завдання ЄЦзСУ та його виконавчої директорки Інни Кірш Fleischman-Hillard розповсюджувала запрошення на прес-конференції до Києва аж до середини лютого 2014 року – коли ситуація на Майдані вибухнула з новою силою та зрештою Янукович, втік з України. Відповідні електронні листи перебувають в редакції tagesschau.de.

Хто стоїть за «Європейським центром за сучасну Україну»?

Центр було зареєстровано у відкритому регістрі ЄС як незалежну неурядову організацію. Проте: «Навіть якщо ця організація стверджувала, що вона є незалежною, кожен в Брюсселі знав, що це – лобістський інструмент Партії регіонів», – стверджувала Аменда Пауль з так званого брюссельського Think Tank European Policy Centre в травні 2014 року в інтерв‘ю tagesschau.de. Вона брала в 2013 році участь в берлінській конференції разом з Ферхойгеном.

Пауль заявляє, що «Європейський центр…»  активно працював у Берліні, Парижі та Лондоні над зміною іміджу Януковича та Партії регіонів. Декілька українських олігархів фінансували «проукраїнську ініціативу». Серед таких вона назвала Віктора Пінчука, Ріната Ахметова та Петра Порошенка, нинішнього президента України.

У тексті звинувачення спецпрокурора Мюллера проти Манафорта «Європейський центр за сучасну Україну»  названо інструментом Манафорта, який було використано, аби таємно працювати над позитивним іміджем Януковича.

По слідах Манафорта

Розпорядницею «Європейського центру за сучасну Україну»  була Інна Кірш, яка, за даними журналу Spiegel, була співробітницею Соціал-демократичної партії в Брюсселі аж до того моменту, як в 2011-му зайнялася справами нової організації. Вона сама пояснила журналові, що зустрічалася з Манафортом тричі, він порадив їй скористатись послугами лобістських фірм Podesta та Mercury, аби працювати у Вашингтоні. Обидві фірми, ймовірно, виконували для Манафорта й інші завдання. Розслідування спецпрокурора Мюллера повинні тепер з‘ясувати, звідки Манафорт отримував гроші на лобізм. Окрім того – наскільки щільно Кірш співпрацювала з Манафортом та чи отримували від того вигоду європейські політики.

Після лютого 2014 року «Європейський центр за сучасну Україну»  більш не з‘являється на обрії. Проте колишні відомі політики, продовжували «підряджатися» в українські справи – наприклад, в групі радників під назвою «Агенція з модернізації України», яку більшою частиною фінансує олігарх Дмитро Фірташ. Цей вельми підозрілий проект, окрім інших німецьких політиків, винайняв також і екс-єврокомісара Ферхойгена.

Сільвія Штебер (Silvia Stöber), Tagesschau

Переклад для «Главкома»: Борис Немировський

 

(Visited 84 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    ТЕ саме робить тимошенко зараз бо вона не є вхожа ні до одного євро політика і як вона думає бути призидентом коли в ЄВРОПІ її рахують найбільшою БРЕХУХОЮ

    Гість,

    Хто з політиків не купуєю “експертів”? З чого живуть по вашому всі ті “експерти” і “журналісти”? Питання чому в Україні донецькі велись на тези американського піарника про “рускій мір” на Донбасі?

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3849

Знаменитий співак Стінг відмовився виступати в Росії та висунув ультиматум 16:30 5 коментарів

Знаменитий британський співак Стінг відмовився виступати на російській сцені через наявність VIP-зони в залі, де йому запропонували заспівати на корпоративі. Музикант висунув ультиматум, заявивши, що хоче виступати тільки перед "нормальною...

Угорщина надалі видає українцям свої паспорти, – ЗМІ 15:38 8 коментарів

Угорщина не припинила видавати свої паспорти громадянам України, а тільки перенесла урочисту церемонію на свою територію. Про це мовиться у статті видання LB.ua. Будапешт доручив тимчасово призупинити урочистості при врученні громадянства...

Російський очільник Криму Аксьонов зустрівся із президентом Сирії Асадом: про що домовлялися (фото) 15:06 3 коментарі

Російський глава анексованого Криму Сергій Аксьонов зустрівся із президентом Сирії Башаром Асадом. Серед іншого говорили про можливе відкриття авіасполучення між півостровом та Сирією. Про це інформують "Крим. Реалії", посилаючись на...

Коли в Україні похолодає: відповідь синоптика 14:05

В Україні продовжує тривати бабине літо. Проте, вже наприкінці цього тижня, на зміну теплій, сонячній і ясній погоді прийдуть холоди та дощі. Про це повідомила синоптик Наталка Діденко на своїй...

Перехід на зимовий час 2018: коли переводять годинники в Україні 13:36

Перехід на зимовий час у 2018 році в Україні традиційно відбудеться в останню неділю жовтня – в ніч на 28 жовтня. Коли потрібно переводити годинник на зимовий час і як...

Оксана Марченко влаштувала вечірку після виходу з шоу "Танці з зірками 2018": фотофакт 13:04 3 коментарі

Скандальна Оксана Марченко, яка є дружиною Віктора Медведчука, вирішила відсвяткувати свій вихід з шоу "Танці з зірками 2018". Телеведуча влаштувала вечірку, фото з якої опублікувала в мережі. Напередодні 8 прямого...

Стало відомо, хто представлятиме Україну у Мінську замість Кучми 12:35 1 коментар

На переговорах Тристоронньої контактної групи у Мінську 16 жовтня Україну представлятиме дипломат Руслан Демченко. Про це повідомила перший віце-спікер Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі ТКГ Ірина Геращенко. Вона...

Відома українська співачка йде із сцени (фото) 12:03 2 коментарі

Українська співачка Анастасія Приходько, яка нещодавно представила новий кліп, приголомшила фанатів заявою, що іде зі сцени. Приходько повідомила про таке рішенні у своєму Facebook. Зокрема, співачка розповіла, що втомилася чути...

У РПЦ розказали, як каратимуть за молитви у храмах Константинопольської патріархії 11:34 1 коментар

За молитви в "заборонених" храмах Константинопольського патріархату священнослужителів РПЦ чекає покарання, а віряни, які порушили заборону зобов'язані будуть покаятися в цьому гріху на сповіді. Під заборону, зокрема, потрапили всі православні...

Росія планує інтегрувати ОРДЛО в свій склад, – експерт 11:02 2 коментарі

Росія не відміняє незаконні вибори так званих "керівників" в ОРДЛО, щоб і далі продовжувати тиск на Захід. Кремль свідомо йде на загострення ситуації, підкреслюючи, що не піде на жодні компроміси...

Вагітна Меган Маркл вперше показала округлий живіт: фото 10:33

15 жовтня, Кенсінгтонський палац приголомшив цілий світ оголошенням про те, що дружина принца Гаррі Меган Маркл вагітна. Так, 16 жовтня герцогиня Сассекська вперше вийшла на публіку після новини про поповнення...

Мураєв запускає новий телеканал: що відомо про ресурс екс-"регіонала" 10:01

Завдяки великій пожежі у Києві з'явилася інформація, що опальний екс-"регіонал" Євгеній Мураєв готується запустити новий канал, назва якого, імовірно, буде співзвучною його політсилі. Раніше 24 канал повідомляв, що удень 15...

Спецоперація "Розкол" 09:47 1 коментар

Чим скоріше виникне Українська помісна церква, тим скоріше знизиться загроза кривавих провокацій. І збільшиться ймовірність ізоляції РПЦ 15 жовтня в Мінську пройшов синод РПЦ, який оголосив, що РПЦ розриває єдність...

Катастрофа Су-27: з'явилися перші фото і відео 09:13

ЗМІ публікують перші фото і відео з місця падіння винищувача Су-27 біля села Уланів, що на Вінничині На знімках видно, як військові, рятувальники і поліцейські працюють на місці падіння літака....

На українських АЗС дещо знизилися ціни на бензин 08:24

У період з 12 по 16 жовтня мережі WOG і ОККО знизили ціни на бензини на 50 копійок за літр. Про це свідчать дані щоденного цінового моніторингу "Консалтингової групи А-95",...

Збірна України у Лізі Націй перемогла Чехію і вийшла в еліт-групу 07:51

Збірна України у матчі 3 туру Ліги Націй в групі В здолала команду Чехії з рахунком 1:0. Матч проходив у Харкові, 16 жовтня. Після перемоги над Чехією українська команда набрала...

Мінський процес: Україна поставила жорстку вимогу до РФ 06:26 1 коментар

Україна гостро поставила вимогу до РФ і представників Кремля з ОРДЛО негайно скасувати підготовку так званих виборів на окупованому Донбасі. Про це написала перший заступник голови Верховної Ради України Ірина...

Сенцов потрапив у реанімацію 06:11

Політв'язень Кремля Олег Сенцов, який нещодавно припинив голодування, потрапив в реанімацію лікарні Лабитнангі Про це заявила сестра Сенцова, Наталія Каплан на прес-конференції в Києві, передає Еспресо.TV. "Він зараз знаходиться в...

Під час навчань упав винищувач Су-27 – загинули український і американський пілоти 19:49 4 коментарі

Під час військових навчань впав літак Су-27. Про це йдеться в повідомленні Генерального штабу. “Близько 17 години в районі села Уланів (між населеними пунктами Бердичів та Хмільник) у ході виконання навчально-бойового...

На Донбасі виявили новітню російську військову техніку: фото 16:30 1 коментар

На непідконтрольній Україні території Донбасу виявлені докази присутності сучасної російської військової техніки. Йдеться про нещодавно створений модуль супутникового зв'язку. Про це розповідає лабораторія цифрової судової експертизи DFRLab у своєму розслідуванні. Дослідникам вдалось довести...
  • ріел ІФ виринаюча