Гроші за пацієнтом? Прикарпатці можуть не поспішати підписувати декларації з лікарями

Результат пошуку зображень за запитом "медична декларація"

 

Цьогоріч в Україні офіційно стартувала медична реформа. В першу чергу зміни почали впроваджувати у первинній ланці, тобто в поліклініках та амбулаторіях. Суть реформи проста: пацієнти мають отримати якісні послуги, а лікарі – гідну оплату. Але як воно виглядає на практиці?, пише Репортер

На прийом через інтернет

Центр первинної медико-санітарної допомоги Печерського району міста Києва одним із перших розпочав працювати за новими правилами. До нього входить 11 амбулаторій, в яких за місяць роботи практично зникли черги. І все завдяки електрон­ній реєстрації пацієнтів.

«На сьогодні наші амбулаторії відповідають усім вимогам реформи охорони здоров’я, – розповідає директорка центру Ольга Остапенко. – З квітня почали активно працювати з системою електронної реєстрації пацієнтів. Для цього всі працівники центру пройшли курси комп’ютерної грамотності. Тепер запис на прийом до лікаря здійснюється через інтернет або ж кол-центр. Також ми створили сучасні відкриті реєстратури, аби наші пацієнти не відчували психологічного бар’єру у спілкуванні з медперсоналом».

За словами Остапенко, наразі автоматизувати робочі місця медсестер і лікарів вдалося на 78 %. Повністю обладнали маніпуляційні кабінети та кабінети збору біологічного матеріалу. На це Київська міськрада ще минулого року виділила 1,5 млн грн.

«Закупівлю техніки ми здійснили через систему ProZorro, – каже Ольга Остапенко. – Дуже поспішали, бо гроші нам виділили у листопаді 2017 і до кінця року їх треба було освоїти».

Відтак на початку 2018-го центр був зареєстрований в електронній медичній системі eHealth. Система відповідає за цент­ралізоване зберігання та обробку інформації про пацієнта.

Під’єднатися до eHealth можна через медичні інформаційні системи (МІС). Це online-платформи, через які і відбувається реєстрація, запис на прийом і ведення особистого кабінету. Яку МІС використовувати – лікарні та поліклініки обирають самостійно, наразі їх вісім – Helsi, Еmcimed, Поліклініка без черг, Medics, Medstar, Доктор Елекс, nHealth, МедЕйр.

Лікарів стимулюють грошима

Перехід на електронну систему є обов’язковим для всіх закладів охорони здоров’я, адже саме від цього залежатиме зарплата лікарів. Так, уже з наступного місяця заклади первинної медичної допомоги почнуть підписувати договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Це відомство, яке платитиме лікарям за прий­нятих пацієнтів. Проте певний час фінансування відбуватиметься за змішаною системою: шляхом звичної медичної субвенції та прямих виплат за договорами з НСЗУ.

«Електронна система допоможе конт­ролювати кошти, що виділяються на охорону здоров’я, – пояснює в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. – В eHealth вестиметься облік кількості пацієнтів, які закріплені за конкретним лікарем. Відповідно й оплачуватиметься робота лікаря – залежно від завантаженості».

Відомо, що за обслуговування одної людини лікар буде отримувати 370 грн, але це базовий тариф і стосується лише пацієнтів від 18 до 39 років. У МОЗ вважають, що діти та літні люди потребують більше уваги, тому і платитимуть за них більше.

Наприклад, за дітей до п’яти років – 1480 грн. Якщо пацієнту від 6 до 17, лікар буде отримувати 814 грн, 40-64 роки – 444 грн, а понад 65 років – 740 грн.

Заклад первинної ланки отримуватиме за пацієнта кошти й тоді, коли той здоровий. Так МОЗ стимулюватиме лікарів дбати про своїх пацієнтів.

«Та щоб підписати договір з НСЗУ та отримувати фінансування з держбюджету, заклади первинної медичної допомоги мають стати комунальними некомерційними підприємствами, – каже Супрун. – Також вони мають бути оснащені усім необхідним обладнанням та почати процес укладання декларацій з пацієнтами. Наразі підписувати договори готові 1200 закладів первинної ланки, в яких працюють понад 18 тис ліцензованих лікарів – це педіатри, сімейні лікарі, терапевти».

В електронну систему також внесуть дані про стан здоров’я пацієнтів: їхній діагноз, аналізи, рецепти ліків тощо. Уляна Супрун переконує, що ця інформація буде доступна лише лікуючому лікарю, НСЗУ, ще частину даних буде отримувати МОЗ – для ведення статистики.

Усе залежить від місцевої влади

Аби спонукати людей укладати декларації з лікарями, з початку квітня розпочалася кампанія «Лікар для кожної сім’ї». Лише за місяць часу майже 2 млн українців обрали собі лікарів.

«У всіх амбулаторіях ми розмістили стенди з детальною інформацією про наших лікарів, – розповідає Ольга Остапенко. – За місяць у нашому центрі зареєструвалися 9 тис пацієнтів і це дуже хороший показник. Та навіть при такому темпі до кінця року ми лише на 80 % завантажимо наших працівників. Адже за правилами, аби мати повне навантаження, терапевт має зареєструвати 2 000 пацієнтів, сімейний лікар – 1 800, а педіатр – 900».

Як розповіла завідувачка київської амбулаторії № 10 Оксана Білоног, заповнення декларації в середньому займає до десяти хвилин.

«Як правило, декларацію в нас заповнюють медсестри або реєстратори, вони всі мають електронні цифрові підписи, – каже Білоног. – Спершу були труднощі із введенням даних в систему, бо вона працювала в тестовому режимі. Також, коли до нас приходили люди, вони ставили багато запитань, і відповіді на них забирали багато часу. Та зараз робота цілком організована. Більше того, немає купи паперів, які б пот­рібно було заповнити. Також у нас відпрацьований механізм заповнення декларацій вдома. Потрібно лиш оформити виклик через інтернет чи кол-центр».

Що важливо – ви можете обрати будь-якого терапевта для дорослого, педіатра для дитини або сімейного лікаря для всієї родини незалежно від місця вашого проживання чи реєстрації. Поспішати не потрібно – кінцевого терміну підписання декларації немає. Якщо ж вирішите не підписувати дек­ларацію взагалі, то все одно маєте право обслуговуватись в поліклініці безкоштовно.

На думку Уляни Супрун, успішність і швидкість впровадження змін зараз залежить від місцевої влади, бо вона є власником закладів «первинки» та має ухвалити рішення про автономізацію. Так само від місцевої влади залежить підключення до електронної системи охорони здоров’я.

«Прикладом ефективної організації роботи на місцях є місто Коломия, де планують провести ярмарок здоров’я, – повідомила Супрун. – Упродовж 5-6 та 12-13 травня мешканці міста зможуть познайомитися з лікарями, підписати декларації та отримати інформацію про те, як зберегти своє здоров’я. Центр первинної медико-санітарної допомоги у Коломиї також активно пояснює інформацію щодо вибору лікаря на своїй Facebook-сторінці».

Уже в 2019 році реформа розпочнеться на рівні спеціалізованої допомоги, а в 2020-му – на високоспеціалізованому рівні (лікарні).

Фото: програма USAID DOBRE

(Visited 724 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5515

Медреформа: з чого почати, якщо ти приватний лікар? Досвід прикарпатців 23:08 1 коментар

Медики кажуть: якщо ти підписав із пацієнтами декларації, то вже ніби «не маєш права ні вмерти, ні захворіти, ні піти у відпустку» Медична реформа в Україні, попри критику та спротив,...

На Прикарпатті не вистачає лікарів 15:47 5 коментарів

Сьогодні, 18 грудня, відбувається засідання президії обласної ради, пише Правда.іф. Під час засідання депутати розглянули проект рішення Про функціонування закладів первинної медичної допомоги в умовах впровадження медичної реформи. "У нас...

Народжувати у Франківську – лише в бронежилеті (продовження) 10:29

Після публікації першої частини статті чимало жінок відгукнулося у коментарях, що, мовляв, жінка під час пологів нічого не повинна вирішувати самостійно, а повинна довіряти лікарям і чітко виконувати їхні вказівки....

У Франківську терміново потрібні донори крові для жінки з раком шлунку 19:05

Галина Никільчик три місяці тому пережила складну операцію з видалення ракового наросту в шлунку. Пухлина виявилася злоякісною і розпочали курс хіміотерапії. Після першого курсу стан жінки різко погіршився. Нині терміново...

На Прикарпатті у буряках виявили підвищений вміст нітратів 23:52

У цьогорічному врожаї столового буряка в одному із фермерських господарств Рогатинського району обласна Держпродспоживслужба виявила перевищення вмісту нітратів. Працівники Держпродспоживслужби під час лабораторних моніторингових досліджень виявили відхилення показників нітратів у...

На Прикарпатті більше 42 тисяч людей перехворіли на грип 22:28

Протягом 49 тижня в області на грип та ГРВІ захворіло 4876 особи, в тому числі 3378 дітей до 17 років, що становить 69,3%. Інтенсивний показник склав 355,6 на 100 тис....

Івано-Франківськ: пораненим в АТО бійцям призначили виплати 22:06

Про це повідомив у соціальній мережі Фейсбук Василь Андріїв: Вчора на засіданні координаційного комітету правління міської Асоціації учасників АТО працювали над виплатами пораненим бійцям АТО, які потребують лікування внаслідок вогнепальних...

На Прикарпатті з їдалень шкіл і садків вилучили понад 500 кг неякісних продуктів 14:27

Держпрoдспoживслужбoю Івано-Франкiвської областi прoдoвжується викoнання регіoнальної цільoвoї прoграми «Дiтям Прикарпаття – якiсне харчування», інформує WestNews. Станoм на 1 грудня відібранo для дoсліджень харчoві прoдукти в 338 закладах (із 669 шкiльних навчальних...

Хвороба відступає: на Прикарпатті кількість хворих на грип почала зменшуватися 13:43

За тиждень на Прикарпатті кількість хворих на грип зменшилася майже на 100 мешканців. Так, протягом 49 тижня в області на грип та ГРВІ захворіло 4876 особи, в тому числі 3378...

У Франківську почав працювати катамнестичний кабінет (фотофакт) 21:30

У катамнестичній кімнаті, яку відкрили 28 листопада в лікувально-діагностичному відділенні Івано-Франківської міської дитячої клінічної лікарні, почали проходити діагностику та лікування маленькі пацієнти. Нагадаємо, що проект зі створення катамнестичного кабінету реалізовано...

В Івано-Франківську купили томограф за 43 мільйона гривень 18:33 3 коментарі

Департамент охорони здоров'я Івано-Франківської обласної державної адміністрації визначив постачальника магнітно-резонансного томографа. фото ілюстративне У тендері на поставку томографа перемогло ТОВ «Астріум» (м.Київ). Вартість становить 43,38 млн. гривень. Томограф придбали в...

Як франківцям по-новому викликати додому лікаря 13:43

10 грудня в Івано-Франківську затвердили “Правила обслуговування викликів вдома лікарями, які надають первинну медичну допомогу”. Як йдеться в документі опублікованому на сторінці КНП “Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги”, нові правила стосуються...

Американські вакцини проти кору, паротиту та краснухи уже на Прикарпатті (відеосюжет) 12:46 3 коментарі

Прикарпаття отримало близько 26 тисяч доз американської вакцини проти кору, паротиту та краснухи. Вони були планово закуплені Дитячим фондом ООН за кошти державного бюджету на замовлення Міністерства охорони здоров'я. Зробити...

В Україні заборонили популярний косметичний препарат 11:34

Державна служба України з лікарських засобів і контролю за наркотиками заборонила реалізацію, зберігання та застосування лікарського засобу однієї серії косметичного препарату "Гіалуронідаза". Таке рішення прийняли у п'ятницю, 7 грудня. Мова йде про...

Оновлений басейн у міській поліклініці Івано-Франківська готовий приймати відвідувачів (відеосюжет) 13:24

Працює він вже не перший рік. Та після реконструкції став ще доступнішим. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Незабаром на Прикарпаття надійде нова партія вакцин від кору 10:29

392 200 доз вакцин КПК (від кору, паротиту та краснухи) виробництва США розподілили та відправили в регіони України. Про це повідомило МОЗ на офіційному сайті. Першими отримати вакцини мають західні...

Івано-Франківщина має запас вакцин проти кору щонайменше на 4 місяці 14:15

Івано-Франківська область повністю забезпечена вакцинами КПК, які захищають від трьох інфекційних захворювань – кору, паротиту і краснухи. На 1 листопада 2018 року залишок вакцин КПК в області становив 13 328...

Франківські медики провакцинувалися проти дифтерії та правця (фотофакт) 12:26

Вакцинація від дифтерії і правця необхідна не лише дітям, а і дорослим. Імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років. Тому необхідна ревакцинація. Згідно з Календарем щеплень, дорослим роблять планові...

Дискусії стосовно поведінки головного лікаря Калуської лікарні тривають 09:08

Як раніше інформували ЗМІ, 4 грудня в ефір 1+1 вийшла програма про інспекцію прикарпатського міста Калуша. При перевірці дитячого відділення Калуської центральної районної лікарні інспектор виявив неналежний ремонт у палатах, відсутність...

У середньому від сурогатного алкоголю труяться троє франківців на тиждень, – Муніципальна варта 20:24 9 коментарів

В Івано-Франківську протягом 2018 року ліквідували близько 1200 літрів сурогатного алкоголю. Про це йдеться на офіційному сайті міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, передає “Галка“. “Коли в місті з’явилась Муніципальна варта,...
  • ріел ІФ виринаюча