Гроші за пацієнтом? Прикарпатці можуть не поспішати підписувати декларації з лікарями

Результат пошуку зображень за запитом "медична декларація"

 

Цьогоріч в Україні офіційно стартувала медична реформа. В першу чергу зміни почали впроваджувати у первинній ланці, тобто в поліклініках та амбулаторіях. Суть реформи проста: пацієнти мають отримати якісні послуги, а лікарі – гідну оплату. Але як воно виглядає на практиці?, пише Репортер

На прийом через інтернет

Центр первинної медико-санітарної допомоги Печерського району міста Києва одним із перших розпочав працювати за новими правилами. До нього входить 11 амбулаторій, в яких за місяць роботи практично зникли черги. І все завдяки електрон­ній реєстрації пацієнтів.

«На сьогодні наші амбулаторії відповідають усім вимогам реформи охорони здоров’я, – розповідає директорка центру Ольга Остапенко. – З квітня почали активно працювати з системою електронної реєстрації пацієнтів. Для цього всі працівники центру пройшли курси комп’ютерної грамотності. Тепер запис на прийом до лікаря здійснюється через інтернет або ж кол-центр. Також ми створили сучасні відкриті реєстратури, аби наші пацієнти не відчували психологічного бар’єру у спілкуванні з медперсоналом».

За словами Остапенко, наразі автоматизувати робочі місця медсестер і лікарів вдалося на 78 %. Повністю обладнали маніпуляційні кабінети та кабінети збору біологічного матеріалу. На це Київська міськрада ще минулого року виділила 1,5 млн грн.

«Закупівлю техніки ми здійснили через систему ProZorro, – каже Ольга Остапенко. – Дуже поспішали, бо гроші нам виділили у листопаді 2017 і до кінця року їх треба було освоїти».

Відтак на початку 2018-го центр був зареєстрований в електронній медичній системі eHealth. Система відповідає за цент­ралізоване зберігання та обробку інформації про пацієнта.

Під’єднатися до eHealth можна через медичні інформаційні системи (МІС). Це online-платформи, через які і відбувається реєстрація, запис на прийом і ведення особистого кабінету. Яку МІС використовувати – лікарні та поліклініки обирають самостійно, наразі їх вісім – Helsi, Еmcimed, Поліклініка без черг, Medics, Medstar, Доктор Елекс, nHealth, МедЕйр.

Лікарів стимулюють грошима

Перехід на електронну систему є обов’язковим для всіх закладів охорони здоров’я, адже саме від цього залежатиме зарплата лікарів. Так, уже з наступного місяця заклади первинної медичної допомоги почнуть підписувати договори з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Це відомство, яке платитиме лікарям за прий­нятих пацієнтів. Проте певний час фінансування відбуватиметься за змішаною системою: шляхом звичної медичної субвенції та прямих виплат за договорами з НСЗУ.

«Електронна система допоможе конт­ролювати кошти, що виділяються на охорону здоров’я, – пояснює в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. – В eHealth вестиметься облік кількості пацієнтів, які закріплені за конкретним лікарем. Відповідно й оплачуватиметься робота лікаря – залежно від завантаженості».

Відомо, що за обслуговування одної людини лікар буде отримувати 370 грн, але це базовий тариф і стосується лише пацієнтів від 18 до 39 років. У МОЗ вважають, що діти та літні люди потребують більше уваги, тому і платитимуть за них більше.

Наприклад, за дітей до п’яти років – 1480 грн. Якщо пацієнту від 6 до 17, лікар буде отримувати 814 грн, 40-64 роки – 444 грн, а понад 65 років – 740 грн.

Заклад первинної ланки отримуватиме за пацієнта кошти й тоді, коли той здоровий. Так МОЗ стимулюватиме лікарів дбати про своїх пацієнтів.

«Та щоб підписати договір з НСЗУ та отримувати фінансування з держбюджету, заклади первинної медичної допомоги мають стати комунальними некомерційними підприємствами, – каже Супрун. – Також вони мають бути оснащені усім необхідним обладнанням та почати процес укладання декларацій з пацієнтами. Наразі підписувати договори готові 1200 закладів первинної ланки, в яких працюють понад 18 тис ліцензованих лікарів – це педіатри, сімейні лікарі, терапевти».

В електронну систему також внесуть дані про стан здоров’я пацієнтів: їхній діагноз, аналізи, рецепти ліків тощо. Уляна Супрун переконує, що ця інформація буде доступна лише лікуючому лікарю, НСЗУ, ще частину даних буде отримувати МОЗ – для ведення статистики.

Усе залежить від місцевої влади

Аби спонукати людей укладати декларації з лікарями, з початку квітня розпочалася кампанія «Лікар для кожної сім’ї». Лише за місяць часу майже 2 млн українців обрали собі лікарів.

«У всіх амбулаторіях ми розмістили стенди з детальною інформацією про наших лікарів, – розповідає Ольга Остапенко. – За місяць у нашому центрі зареєструвалися 9 тис пацієнтів і це дуже хороший показник. Та навіть при такому темпі до кінця року ми лише на 80 % завантажимо наших працівників. Адже за правилами, аби мати повне навантаження, терапевт має зареєструвати 2 000 пацієнтів, сімейний лікар – 1 800, а педіатр – 900».

Як розповіла завідувачка київської амбулаторії № 10 Оксана Білоног, заповнення декларації в середньому займає до десяти хвилин.

«Як правило, декларацію в нас заповнюють медсестри або реєстратори, вони всі мають електронні цифрові підписи, – каже Білоног. – Спершу були труднощі із введенням даних в систему, бо вона працювала в тестовому режимі. Також, коли до нас приходили люди, вони ставили багато запитань, і відповіді на них забирали багато часу. Та зараз робота цілком організована. Більше того, немає купи паперів, які б пот­рібно було заповнити. Також у нас відпрацьований механізм заповнення декларацій вдома. Потрібно лиш оформити виклик через інтернет чи кол-центр».

Що важливо – ви можете обрати будь-якого терапевта для дорослого, педіатра для дитини або сімейного лікаря для всієї родини незалежно від місця вашого проживання чи реєстрації. Поспішати не потрібно – кінцевого терміну підписання декларації немає. Якщо ж вирішите не підписувати дек­ларацію взагалі, то все одно маєте право обслуговуватись в поліклініці безкоштовно.

На думку Уляни Супрун, успішність і швидкість впровадження змін зараз залежить від місцевої влади, бо вона є власником закладів «первинки» та має ухвалити рішення про автономізацію. Так само від місцевої влади залежить підключення до електронної системи охорони здоров’я.

«Прикладом ефективної організації роботи на місцях є місто Коломия, де планують провести ярмарок здоров’я, – повідомила Супрун. – Упродовж 5-6 та 12-13 травня мешканці міста зможуть познайомитися з лікарями, підписати декларації та отримати інформацію про те, як зберегти своє здоров’я. Центр первинної медико-санітарної допомоги у Коломиї також активно пояснює інформацію щодо вибору лікаря на своїй Facebook-сторінці».

Уже в 2019 році реформа розпочнеться на рівні спеціалізованої допомоги, а в 2020-му – на високоспеціалізованому рівні (лікарні).

Фото: програма USAID DOBRE

(Visited 744 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9112

загрузка...

На Прикарпатті понад 500 дітей хворих на ДЦП 22:27

В Івано-Франківській області на обліку перебуває 528 дітей із ДЦП. Про це повідомили в прес-службі Івано-Франківської ОДА. За словами головного спеціаліста ДЗО ОДА з питань організації надання медичної допомоги дитячому...

Прикарпатський депутат не хоче, аби звичайні люди могли лікуватися у Феофанії 17:46 3 коментарі

У Верховній Раді вже зареєстровано законопроект, який має на меті зробити такі заклади як Феофанія недосяжними до трансформації системи охорони здоров’я та закритими для простих людей. Про це в мережі...

На Прикарпатті стартує тиждень імунізації 22:27

Щорічно з 24 по 30 квітня Всесвітня організація охорони здоров’я проводить Всесвітній тиждень імунізації, який у 2019 році проходитиме під гаслом «Захистимося разом:#вакцини працюють!». Про це повідомили в прес-службі Івано-Франківської...

Грип і кір не відступають. Скільки людей захворіло протягом минулого тижня 13:50

Сьогодні у Івано-Франківську відбувся брифінг щодо проведення в області Європейського тижня імунізації під гаслом «Захистимося разом: вакцини працюють», інформує Правда.іф. "24-30 квітня в усіх країнах Європи відбувається Європейський тиждень імунізації....

Лікар швидкої, якого поліція спіймала п’яним з колегами, написав заяву на звільнення 10:29

Головний лікар комунального закладу “Івано-Франківська станція швидкої медичної допомоги” Ігор Ковалюк у розмові із журналістом Галки прокоментував ситуацію. Він зазначив, що розпочато службове розслідування, також дали запит у поліцію і ...

На Івано-Франківщині на кір захворіло понад 1900 людей 22:27

З 28 грудня 2018 року по 11 квітня 2019 року в Івано-Франківській області зареєстровано 1913 звернень з підозрою на кір, в тому числі 1479 дітей віком 0-17 років, що становить...

На Прикарпатті стартував сезон алергій (відеосюжет) 21:30

Медики відзначають: з цією проблемою стикаються від 5 до 10% населення. Детаьніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Франківці та гості міста зможуть пройти безкоштовне обстеження на меланому 23:12

10 травня – Всеукраїнський день боротьби з меланомою та іншими раками шкіри. Меланома – злоякісна і дуже агресивна пухлина шкіри. Найчастіше виникає на місці звичайної родимки. Статистика свідчить: смертність від...

Франківців просять стати донорами крові для маленької важкохворої дівчинки 20:58

Терміново потрібні донори крові для хворої дворічної дівчинки Віолетти Петрухіної, пише WestNews. Для донорства потрібні люди з 1 (першою) групою крові, резус позитивний. Зараз дівчинка знаходиться в Івано-Франківській обласній дитячій клінічній...

На Долинщині з літаків розкидатимуть приманки з вакциною від сказу 22:44

На території Долинського району та Болехівської міської ради протягом травня буде проведена весняна кампанія з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу шляхом розкидання приманок з вакциною з літаків. Про...

Для медичних закладів Прикарпаття закупили обладнання (фотофакт) 21:30

Зібрані кошти від благодійного аукціону з продажу картин у Національному заповіднику «Софія Київська» спрямували одразу в три райони Івано-Франківщини – Долинський, Городенківський та Коломийський. Про це повідомили в прес-службі Івано-Франківської...

Маленькій дівчинці з Прикарпаття терміново потрібні донори крові 20:04

Терміново потрібні донори крові для хворої дворічної дівчинки Віолетти Петрухіної, пише WestNews. Для донорства потрібні люди з 1 (першою) групою крові, резус позитивний. Зараз дівчинка знаходиться в Івано-Франківській обласній дитячій клінічній...

На Прикарпатті за тиждень на кір захворіли 72 дитини 16:02

За останній тиждень в Івано-Франківській області на кір захворіли 89 людей, з них 72 дитини. МОЗ закликало обласні департаменти охорони здоров'я посилити заходи проти кору. За останній тиждень в Івано-Франківській...

В Івано-Франківську дівчинку покусала скажена собака: у травмпункті вакцини немає вже місяць (відеосюжет) 15:44 2 коментарі

На Івано-Франківщині ситуація критично складна – кількість покусаних вуличними собаками людей змушує лікарів бити на сполох. Так, в Івано-Франківську спокійні дворові собаки накинулися на дівчинку, яка поспішала на танці.  Батьки...

Франківська дитяча поліклініка видає в день по 100 талонів на медогляд. Графік прийому спеціалістів 22:44

Талони на медкомісію видають з 8:00 в день проходження оглядів у реєстратурі. Кількість талонів на один день обмежена. Про це повідомляють у дитячій поліклініці Франківська, пише “Репортер“. Комісія спеціалістів на...

У франківській поліклініці №5 запрацювала нова операційна 14:44 1 коментар

В міській поліклініці №5, що на Привокзальній, відкрили капітально відремонтований операційний блок. Зі слів головного лікаря закладу Ольги Савчук, коли поліклініка перейшла до міського управління, належної операційної тут не було. Це...

На Франківщині зросла захворюваність на хворобу Паркінсона 22:27

11 квітня в Івано-Франківську відбулася прес-конференція до Всесвітнього дня боротьби з хворобою Паркінсона за участю професора кафедри неврології і нейрохірургії ІФНМУ Вікторії Гриб та доцента кафедри Софії Геник. Про це...

На Франківщині Держпродспоживслужба виявила овочі з нітратами 15:44

Обережно нітрати! На українських прилавках з'явилися перші овочі. Втім, чимало людей вважають їх небезпечними. На Прикарпатті окремі партії товару й справді забракували працівники Державної служби України з питань безпечності харчових...

20 лікарів однієї прикарпатської лікарні можуть звільнити 18:25 2 коментарі

20 лікарів Калуської стоматполіклініки можуть звільнити. Упродовж березня позитивних зрушень у плані виконання фінансового плану лікарями медичного закладу не відбулося. Остаточні цифри ще не порахували, однак проти лютого ситуація, за...

У двох районах Прикарпаття виявили бактеріальне забруднення води 14:27

В І кварталі 2019 року централізоване водопостачання здійснювали 40 водопроводів, з них 24 – комунальних, 5 – відомчих та 11- сільських. Лабораторіями ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» в...
  • ріел ІФ виринаюча