Гроші замість безкоштовного проїзду. Як працюватиме монетизація транспортних пільг

Вже з травня замість права на безкоштовний проїзд українці зможуть отримати “живі” гроші. Що варто знати про монетизацію транспортних пільг
Результат пошуку зображень за запитом "монетизація пільг"

Платитимуть за проїзд всі, але пільговики отримуватимуть від держави грошову компенсацію. Щоправда, відшкодовуватимуть обмежену кількість поїздок. Вирішувати, скільки грошей компенсовувати, яка кількість поїздок прийнятна (мінімум 30 на місяць) та чи вводити систему монетизації взагалі, уряд пропонує на місцях. Чи є “зрада” в цьому рішенні КМУ

Як тепер діятимуть пільги

Монетизація пільг означає, що громадяни замість безкоштовних послуг отримують гроші, якими можна за них розраховуватися.

14 березня  Кабінет Міністрів ухвалив постанову “Про встановлення державних соціальних нормативів у сфері транспортного обслуговування” та доручив Міністерству соціальної політики її доопрацювання із урахуванням пропозицій. Постанова набуває сили через два місяці – у травні.

Однак на місцях можуть вирішити залишити й надалі стару систему – коли пільговики користуються громадським транспортом безкоштовно.

Виплати, скоріш за все, проводитимуть підрозділи Мінсоцполітики за місцем проживання пільговика. Для осіб, які мають право на кілька пільг, призначається щомісячна готівкова виплата найбільшої з них. При цьому розмір таких виплат не враховується при розрахунку загального доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги.

То яким буде розмір виплат? Обласна державна адміністрація протягом двох місяців повинна затвердити вартість поїздки до компенсації, і далі місцева рада ухвалює рішення, на основі якого пільговики отримують гроші. Нагадаємо, кошти повинні йти з місцевих бюджетів.

Те, скільки отримають “на руки” пільговики залежатиме від двох місцевих складників та обраховуватиметься за формулою:

середня вартість проїзду в місцевому транспорті × соціальна норма поїздок (не менше 30 на місяць)

Для осіб, які мають право на пільги з оплати проїзду на міжміських маршрутах:

середня вартість проїзду в місцевому транспорті × соціальна норма поїздок (не менше 30 на місяць) + 20%

Для осіб з інвалідністю 1-ї, 2-ї групи та дітей з інвалідністю, які навчаються у вищих навчальних закладах, закладах загальної середньої та професійної освіти:

середня вартість проїзду в місцевому транспорті × соціальна норма поїздок (не менше 30 на місяць) × 2

Якщо місцеві органи виділили пільговику гроші на проїзд, слідкувати за тим, щоб вони були витрачені саме на транспорт, ніхто не буде. Тобто це своєрідна “надбавка” до пенсії чи виплат держави.

Монетизація пільгового проїзду може розповсюджуватися на всі види громадського транспорту, які не є “таксі”, пояснює міністр соціальної політики Андрій Рева. Зокрема це всі види міського транспорту і міжміського автотранспорту.

На маршрутки, які працюють у режимі маршрутного таксі, норми постанови поширюватися не можуть. Тож пільговикам доведеться платити за такі поїздки без допомоги держави.

Якщо людина, яка має право на пільговий проїзд, приїхала до іншого міста, то вона сплачує за проїзд на загальних умовах. Але після повернення додому звертається з талоном до служби соціального захисту населення за місцем проживання, і якщо монетизація запроваджена, їй компенсують витрати, пояснює Рева.

Навіщо змінювати

Новина про монетизацію транспортних пільг набрала чимало розголосу та навіть встигла обрости дюжиною міфів. Зокрема, найбільше громадян налякало, що безкоштовний проїзд можуть скасувати взагалі, а норма про 30 поїздок стане обов’язковою як для жителів великих міст (де такої кількості однозначно замало), так і для жителів селищ, які часом не мають потреби користуватися громадським транспортом 30 разів на місяць. Тож чимало громадян це рішення замаркували як “зраду”.

Та якщо розібратися детальніше, система монетизації пільг замість звичного для нас відшкодування для перевізників з місцевих бюджетів (часто символічне, аніж справді ринкове) за безкоштовне перевезення пільговиків, має ряд переваг.

Зокрема, правом на безкоштовний проїзд користуються далеко не всі пільговики, інші ж навпаки – часом ним зловживають.

Монетизація вирівнює в правах і тих, і тих, даючи можливість вибирати, куди витратити ці кошти.

Сільські жителі, що не користувалися своїм правом безкоштовного проїзду на міському транспорті, зможуть замість цієї абстрактної пільги отримати реальні гроші.

Також це сприятиме конкуренції на ринку перевезень. Тепер для перевізників не буде маршрутів, яких всіляко намагаються уникати (наприклад, через ринок, куди зазвичай їздить багато пільговиків), в транспорті поменшає хамства та з’ясування стосунків.

Зрештою, це дає надію, що таким чином вдасться зменшити роздуті соціальні витрати та більшою мірою допомогти тим, хто справді цього потребує.

Станом на 2018 рік в Україні налічується  24 категорії громадян, які мають право на безкоштовний проїзд в транспорті. Серед них учасники бойових дій, пенсіонери, особи, які постраждали внаслідок ЧАЕС, люди з інвалідністю тощо.

На безкоштовний проїзд претендують понад 12 млн українців.

Про це йдеться в дослідженні Європейського інформаційно-дослідницький центру за підтримки  USAID в 2015 році.

Та схоже, останнім часом, ситуація з безкоштовним проїздом ще більше ускладнилася.  “З огляду на ту ситуацію, яка склалася зараз, виходить, що пільговиків у нас більше 60% пасажирів у наземному транспорті”, – пояснює директор Департаменту інформаційних технологій КМДА Юрій Назаров.

Читайте також: Не Богом дані. Коли українці зможуть забути про жовті маршрутки

За різними оцінками, для надання всіх існуючих пільг державі потрібно від 180 до 500 млрд. грн. При цьому, за підрахунками Європейського інформаційно-дослідницький центру, від 17 млрд. до 25 млрд грн державної допомоги виділяється людям, які не належать до незаможних і претендувати на пільги не можуть.

До 2017 року компенсація за перевезення пільговиків перевізникам мала виділятися з державного бюджету. Але в рамках децентралізації це право передали місцевим органам влади.

Тож тепер місцеві органи влади шукають, як компенсувати перевезення пільгових категорій населення, однак не завжди це вдається. Перевізники скаржаться, що за 2017 рік на безкоштовний проїзд втратили більше 990 млн грн. Тож не дивно, що частина з них відмовляє громадянам в праві на безкоштовний проїзд.

Ймовірні проблеми

“Те, що уряд передав вирішення цього питання на місця, може бути проблемою”, – заявив в ефірі Еспресо Євген Олейніков, член економічного дискусійного клубу. Адже після децентралізації частина місцевих громад стали багатшими, але є такі громади, які без коштів з центрального бюджету збідніли.

“Якщо ми передаємо повноваження на місцевий рівень – ми одночасно повинні гарантувати фінансове забезпечення на їх виконання”, – вказує Олейніков.

На підтвердження його слів можна згадати нещодавній досвід ЛОДА. Влітку в Львівській області намагалися реалізувати програму монетизації пільг, однак тоді забракло коштів, бо пільговиками є третина населення області, пише ZAXID.NET.

В ЛОДА порахували, що виплатити пільговикам 100 грн на місяць з обласного бюджету потрібно виділити 7 млн грн. В той час як на компенсацію для перевізників в бюджеті області було закладено 15 млн грн до кінця року.

Окрім того, чимало запитань викликає, як технічно реалізувати це право. Як відслідковувати, скільки разів проїхав пільговик.

Далеко не всі населені пункти в Україні можуть похвалитися впровадженням електронних квитків. В столиці запуск повноцінний системи обіцяють лише восени. З грудня в Києві діє так звана Картка киянина, яка дає змогу пільговикам користуватися частиною міського транспорту.

В Тернополі, де вже працює система електронних квитків, пільговикам видали “соціальну картку тернополянина”. Це дало змогу зрозуміти, що для міська влада може витрачати на компенсації “значно менші кошти, ніж раніше”, розповів начальник транспортного управління Тернопільської міськради Ігор Мединський ІА ZIK. В Полтавській ОДА експерементують з так званими іменними квитками.

Дослідники Європейського інформаційно-дослідницький центру наводять приклад впровадження платіжних карток в систему соціальної допомоги. Наприклад, всі держателі карток SuperGold в Новій Зеландії мають право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті не в години пік.

Їх впровадження дозволило заощадити значні суми бюджетних коштів, наполовину скоротити штат центрів підтримки одержувачів соціальної допомоги та суттєво знизити масштаби шахрайства і зловживань.

Головне, щоб впроваджуючи монетизацію пільг, Україна не повторила досвід Росії. В 2005 році там ухвалили закон про монетизацію пільг, який виявився вкрай непідготовленим та непродуманим. Всі пільговики були розділені на федеральних і регіональних. З місцевих бюджети передбачалися кошти для пенсіонерів, ветеранів праці тощо, однак на місцях забракло коштів. Тож зміна після численних протестів пільговиків влада змушена була латати дірки в реформі і виділяти на неї додаткові кошти.

Джерело

(Visited 890 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Все потрібно робити в рамках Закону. Внесіть відповідні зміни в діючі закони якими передбачені ці пільги. А це не так просто, адже згідно Конституції не можна звужувати надані громадянам права.

    Гість,

    Я не проти, щоб було 5 гривень вдень і 7 ввечері. Але зранку (до 9-ої години) має бути 2 гривні проїзд, бо люди їдуть на одній нозі, затиснуті. І за таку їзду ще платять гроші?

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9792

Платниками Прикарпаття сплачено 3,3 мільйони гривень туристичного збору 11:53

З початку 2018 року підприємства Прикарпаття сплатили до місцевого бюджету 3338,9 тис. грн. туристичного збору. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження зросли на 660,3 тис. грн. Про це повідомили...

Якою буде зарплата українців у найближчі роки: прогноз НБУ 11:02 2 коментарі

У Національному банку України прогнозують, що у наступні два роки зарплата українців зростатиме повільніше. Про це йдеться у звіті НБУ.   "У середньому в 2018 році роботодавці підвищать номінальні заробітні плати...

Підвищення цін на газ дасть бюджету додатково 9 мільярдів — Кабмін 09:47 6 коментарів

Ефект від підвищення цін на газ в 2019 році Кабінет міністрів оцінює в 9 мільярдів гривень. Про це свідчить порівняльна таблиця бюджетних висновків Верховної Ради при доопрацюванні проекту держбюджету на...

За систематичну несплату орендної плати суд розірвав договір оренди землі з СФГ "Попів Кут" 21:47

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської від 16.10.2018 задоволено позовні вимоги Тлумацької міської ради об'єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області до Селянсько-фермерського господарства "Попів Кут" про розірвання договору оренди землі та стягнення...

Скільки грошей пересилають додому українські заробітчани 15:06 1 коментар

Працевлаштовані за кордоном громадяни України пересилають додому великі суми грошей. Так, щороку суми надісланих у країну з-закордону коштів складає 6,5 мільярда доларів. Про це в інтерв'ю "Радіо Свобода" розповів міністр...

В Україні можуть впасти ціни на бензин 14:05 2 коментарі

Ціни на бензин на автозаправних станціях України до кінця листопада можуть впасти нижче 30 гривень за літру. У середньому ціни знизяться на 1,3-1,6 гривні за літру. Про це розповів експерт...

Правильний вибір фарби — запорука вдалого ремонту 13:52

Кожен, хто робив ремонт, навіть косметичний, знає, скільки сил, нервів та грошей це коштує. Але не завжди досягається найкращий результат. Фарбування є одним із фінальних кроків ремонтних робіт. Тому зовнішній...

Платники податків Прикарпаття можуть скористатись правом на податкову знижку за навчання 11:52

В Головному Управлінні ДФС в Івано-Франківській області нагадують, що відповідно до ст. 166 Податкового кодексу України платник податку має право на податкову знижку для зменшення оподатковуваного доходу платника податку на...

Чорна п’ятниця: 5 порад для вдалих покупок 11:02

Наслідуючи американські традиції, вітчизняні інтернет-магазини готуються до Чорної п'ятниці. Це буде великий розпродаж зі смачними цінами. Пропозицій буде багато. Але і ризики будуть. Сайт 24 каналу спільно з експертами підготували...

841 нове авто продали на Прикарпатті у 2018 році 10:55

841 нове авто продали на Прикарпатті за 10 місяців 2018 року. Це на 2% менше, ніж за аналогічний період попереднього року. Це – один з найгірших показників в Україні. На...

Олів’є подорожчав: скільки українцям доведеться заплатити за традиційну новорічну страву 10:33 1 коментар

Експерти підрахували, що три кілограми популярного новорічного салату олів’є обійдуться українцям в 166,2 грн. Таким чином страва стала на 36 грн дорожче, ніж в 2017 році. Про це повідомляє OBOZREVATEL. Як повідомив голова Асоціації постачальників торговельних мереж...

На Франківщині більше 1400 підприємців підвищили заробітну плату своїм працівникам 09:50 1 коментар

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, одним із напрямів роботи податківців є проведення роз’яснювальної  роботи з питань дотримання вимог податкового законодавства при виплаті заробітної плати, зокрема недопущення...

До Ради внесли доопрацьований проект держбюджету 06:35

До Верховної Ради надійшов доопрацьований проект державного бюджету на 2019 рік Про це йдеться на сайті Верховної Ради. Згідно з пояснювальною запискою, доходи держбюджету на 2019 рік передбачили в сумі...

На Прикарпатті майже 100 відсотків товарів оформляється через «єдине вікно» 14:49

Як повідомили в Івано-Франківській митниці ДФС, протягом жовтня 2018 року принцип "єдиного вікна" для здійснення державних видів контролю застосовано щодо 335 партій товарів, що становить 95,4 % від загальної кількості...

Сільським господарством займається майже 30% населення Прикарпаття 11:52

Головне управління статистики інформує. Сільське господарство – одна із важливих галузей економіки регіону, в якій виробляється понад 14% валової доданої вартості, здійснює діяльність понад 700 підприємств, працює 29% зайнятого населення...

Електронним кабінетом платника податків скористались більше 6 тисяч прикарпатців 09:51

У жовтні 2018 року для подання звітності сервісом ДФС «Електронний кабінет  платника» скористались 6451 платник податків, що на 2872 платників податків більше, ніж за аналогічний період 2017 року. Про це...

В Івано-Франківську розповіли про стан економіки міста 22:44 4 коментарі

За період від січня до вересня в економіці Івано-Франківска спостерігалися як позитивні, так і негативні тенденції. Про це на засіданні виконавчого комітету розповіла начальник управління економічного та інтеграційного розвитку Надія...

Франківськ планує купити землі в Хриплині під інвестиційний парк 12:26 3 коментарі

Міська влада опрацьовує питання купівлі 14 га землі в Хриплині під інвестиційний парк. Міський голова Руслан Марцінків повідомив на свої сторінці у Facebook про те, що до міста хочуть йти інвестори,...

З початку року прикарпатцям відшкодувано понад 1,8 мільярди гривень ПДВ 12:19 1 коментар

Упродовж січня-жовтня 2018 року платникам податків Івано-Франківщини відшкодовано 1874,2 млн. грн. податку на додану вартість. Порівняно з відповідним періодом минулого року сума бюджетного відшкодування зросла на  888 млн.грн. Про це...

13 абонплат за 12 місяців: як повернути свої гроші мобільним користувачам 10:01

Мобільні оператори України обурили своїх абонентів справлянням абонплати раз на 28 днів замість разу на місяць. Цим зацікавився Антимонопольний комітет. Як можна "відвоювати" права користувачів, – сайту 24 роз'яснив юрист....
  • ріел ІФ виринаюча