Гроші замість безкоштовного проїзду. Як працюватиме монетизація транспортних пільг

Вже з травня замість права на безкоштовний проїзд українці зможуть отримати “живі” гроші. Що варто знати про монетизацію транспортних пільг
Результат пошуку зображень за запитом "монетизація пільг"

Платитимуть за проїзд всі, але пільговики отримуватимуть від держави грошову компенсацію. Щоправда, відшкодовуватимуть обмежену кількість поїздок. Вирішувати, скільки грошей компенсовувати, яка кількість поїздок прийнятна (мінімум 30 на місяць) та чи вводити систему монетизації взагалі, уряд пропонує на місцях. Чи є “зрада” в цьому рішенні КМУ

Як тепер діятимуть пільги

Монетизація пільг означає, що громадяни замість безкоштовних послуг отримують гроші, якими можна за них розраховуватися.

14 березня  Кабінет Міністрів ухвалив постанову “Про встановлення державних соціальних нормативів у сфері транспортного обслуговування” та доручив Міністерству соціальної політики її доопрацювання із урахуванням пропозицій. Постанова набуває сили через два місяці – у травні.

Однак на місцях можуть вирішити залишити й надалі стару систему – коли пільговики користуються громадським транспортом безкоштовно.

Виплати, скоріш за все, проводитимуть підрозділи Мінсоцполітики за місцем проживання пільговика. Для осіб, які мають право на кілька пільг, призначається щомісячна готівкова виплата найбільшої з них. При цьому розмір таких виплат не враховується при розрахунку загального доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги.

То яким буде розмір виплат? Обласна державна адміністрація протягом двох місяців повинна затвердити вартість поїздки до компенсації, і далі місцева рада ухвалює рішення, на основі якого пільговики отримують гроші. Нагадаємо, кошти повинні йти з місцевих бюджетів.

Те, скільки отримають “на руки” пільговики залежатиме від двох місцевих складників та обраховуватиметься за формулою:

середня вартість проїзду в місцевому транспорті × соціальна норма поїздок (не менше 30 на місяць)

Для осіб, які мають право на пільги з оплати проїзду на міжміських маршрутах:

середня вартість проїзду в місцевому транспорті × соціальна норма поїздок (не менше 30 на місяць) + 20%

Для осіб з інвалідністю 1-ї, 2-ї групи та дітей з інвалідністю, які навчаються у вищих навчальних закладах, закладах загальної середньої та професійної освіти:

середня вартість проїзду в місцевому транспорті × соціальна норма поїздок (не менше 30 на місяць) × 2

Якщо місцеві органи виділили пільговику гроші на проїзд, слідкувати за тим, щоб вони були витрачені саме на транспорт, ніхто не буде. Тобто це своєрідна “надбавка” до пенсії чи виплат держави.

Монетизація пільгового проїзду може розповсюджуватися на всі види громадського транспорту, які не є “таксі”, пояснює міністр соціальної політики Андрій Рева. Зокрема це всі види міського транспорту і міжміського автотранспорту.

На маршрутки, які працюють у режимі маршрутного таксі, норми постанови поширюватися не можуть. Тож пільговикам доведеться платити за такі поїздки без допомоги держави.

Якщо людина, яка має право на пільговий проїзд, приїхала до іншого міста, то вона сплачує за проїзд на загальних умовах. Але після повернення додому звертається з талоном до служби соціального захисту населення за місцем проживання, і якщо монетизація запроваджена, їй компенсують витрати, пояснює Рева.

Навіщо змінювати

Новина про монетизацію транспортних пільг набрала чимало розголосу та навіть встигла обрости дюжиною міфів. Зокрема, найбільше громадян налякало, що безкоштовний проїзд можуть скасувати взагалі, а норма про 30 поїздок стане обов’язковою як для жителів великих міст (де такої кількості однозначно замало), так і для жителів селищ, які часом не мають потреби користуватися громадським транспортом 30 разів на місяць. Тож чимало громадян це рішення замаркували як “зраду”.

Та якщо розібратися детальніше, система монетизації пільг замість звичного для нас відшкодування для перевізників з місцевих бюджетів (часто символічне, аніж справді ринкове) за безкоштовне перевезення пільговиків, має ряд переваг.

Зокрема, правом на безкоштовний проїзд користуються далеко не всі пільговики, інші ж навпаки – часом ним зловживають.

Монетизація вирівнює в правах і тих, і тих, даючи можливість вибирати, куди витратити ці кошти.

Сільські жителі, що не користувалися своїм правом безкоштовного проїзду на міському транспорті, зможуть замість цієї абстрактної пільги отримати реальні гроші.

Також це сприятиме конкуренції на ринку перевезень. Тепер для перевізників не буде маршрутів, яких всіляко намагаються уникати (наприклад, через ринок, куди зазвичай їздить багато пільговиків), в транспорті поменшає хамства та з’ясування стосунків.

Зрештою, це дає надію, що таким чином вдасться зменшити роздуті соціальні витрати та більшою мірою допомогти тим, хто справді цього потребує.

Станом на 2018 рік в Україні налічується  24 категорії громадян, які мають право на безкоштовний проїзд в транспорті. Серед них учасники бойових дій, пенсіонери, особи, які постраждали внаслідок ЧАЕС, люди з інвалідністю тощо.

На безкоштовний проїзд претендують понад 12 млн українців.

Про це йдеться в дослідженні Європейського інформаційно-дослідницький центру за підтримки  USAID в 2015 році.

Та схоже, останнім часом, ситуація з безкоштовним проїздом ще більше ускладнилася.  “З огляду на ту ситуацію, яка склалася зараз, виходить, що пільговиків у нас більше 60% пасажирів у наземному транспорті”, – пояснює директор Департаменту інформаційних технологій КМДА Юрій Назаров.

Читайте також: Не Богом дані. Коли українці зможуть забути про жовті маршрутки

За різними оцінками, для надання всіх існуючих пільг державі потрібно від 180 до 500 млрд. грн. При цьому, за підрахунками Європейського інформаційно-дослідницький центру, від 17 млрд. до 25 млрд грн державної допомоги виділяється людям, які не належать до незаможних і претендувати на пільги не можуть.

До 2017 року компенсація за перевезення пільговиків перевізникам мала виділятися з державного бюджету. Але в рамках децентралізації це право передали місцевим органам влади.

Тож тепер місцеві органи влади шукають, як компенсувати перевезення пільгових категорій населення, однак не завжди це вдається. Перевізники скаржаться, що за 2017 рік на безкоштовний проїзд втратили більше 990 млн грн. Тож не дивно, що частина з них відмовляє громадянам в праві на безкоштовний проїзд.

Ймовірні проблеми

“Те, що уряд передав вирішення цього питання на місця, може бути проблемою”, – заявив в ефірі Еспресо Євген Олейніков, член економічного дискусійного клубу. Адже після децентралізації частина місцевих громад стали багатшими, але є такі громади, які без коштів з центрального бюджету збідніли.

“Якщо ми передаємо повноваження на місцевий рівень – ми одночасно повинні гарантувати фінансове забезпечення на їх виконання”, – вказує Олейніков.

На підтвердження його слів можна згадати нещодавній досвід ЛОДА. Влітку в Львівській області намагалися реалізувати програму монетизації пільг, однак тоді забракло коштів, бо пільговиками є третина населення області, пише ZAXID.NET.

В ЛОДА порахували, що виплатити пільговикам 100 грн на місяць з обласного бюджету потрібно виділити 7 млн грн. В той час як на компенсацію для перевізників в бюджеті області було закладено 15 млн грн до кінця року.

Окрім того, чимало запитань викликає, як технічно реалізувати це право. Як відслідковувати, скільки разів проїхав пільговик.

Далеко не всі населені пункти в Україні можуть похвалитися впровадженням електронних квитків. В столиці запуск повноцінний системи обіцяють лише восени. З грудня в Києві діє так звана Картка киянина, яка дає змогу пільговикам користуватися частиною міського транспорту.

В Тернополі, де вже працює система електронних квитків, пільговикам видали “соціальну картку тернополянина”. Це дало змогу зрозуміти, що для міська влада може витрачати на компенсації “значно менші кошти, ніж раніше”, розповів начальник транспортного управління Тернопільської міськради Ігор Мединський ІА ZIK. В Полтавській ОДА експерементують з так званими іменними квитками.

Дослідники Європейського інформаційно-дослідницький центру наводять приклад впровадження платіжних карток в систему соціальної допомоги. Наприклад, всі держателі карток SuperGold в Новій Зеландії мають право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті не в години пік.

Їх впровадження дозволило заощадити значні суми бюджетних коштів, наполовину скоротити штат центрів підтримки одержувачів соціальної допомоги та суттєво знизити масштаби шахрайства і зловживань.

Головне, щоб впроваджуючи монетизацію пільг, Україна не повторила досвід Росії. В 2005 році там ухвалили закон про монетизацію пільг, який виявився вкрай непідготовленим та непродуманим. Всі пільговики були розділені на федеральних і регіональних. З місцевих бюджети передбачалися кошти для пенсіонерів, ветеранів праці тощо, однак на місцях забракло коштів. Тож зміна після численних протестів пільговиків влада змушена була латати дірки в реформі і виділяти на неї додаткові кошти.

Джерело

(Visited 914 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Все потрібно робити в рамках Закону. Внесіть відповідні зміни в діючі закони якими передбачені ці пільги. А це не так просто, адже згідно Конституції не можна звужувати надані громадянам права.

    Гість,

    Я не проти, щоб було 5 гривень вдень і 7 ввечері. Але зранку (до 9-ої години) має бути 2 гривні проїзд, бо люди їдуть на одній нозі, затиснуті. І за таку їзду ще платять гроші?

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9568

загрузка...

Прикарпатський олігарх Бахматюк вважає пірровою перемогу НБУ у справі лікеро-горілчаного-заводу в Івано-Франківську 17:46 2 коментарі

Рішення суду про продаж на публічних торгах лікеро-горілчаного заводу в Івано-Франківську за позовом Національного банку до ТОВ “Станіславська торгова компанія” є пірровою перемогою, так як відмова центробанку від пропозицій про...

Івано-Франківською митницею ДФС порушено 31 справу про порушення митних правил 17:32

За січень поточного року митниками Прикарпаття порушено 31справу про порушення митних правил на суму 1,4 млн гривень. Про це повідомили в Івано-Франківській митниці ДФС. Із зазначеної кількості адміністративних порушень 22...

В перший день весни українським пенсіонерам перерахують пенсії (відео) 16:30 3 коментарі

1 березня українським пенсіонерам повністю перерахують пенсійні виплати. Про це повідомив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, інформує ТСН Перерахунок торкнеться 11 мільйонів громадян. В уряді кажуть — це буде осучаснення пенсій за новими розмірами заробітних плат. Зазначається, що на сьогодні...

Минулоріч на Прикарпатті перевезено понад 12 мільйонів тонн вантажів 13:53

Соціально-економічне становище Івано-Франківської області за 2018 рік (за даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області) Короткий  огляд   Населення Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на  1 грудня  2018р....

На Франківщині страхувальники сплатили майже 400 мільйонів гривень єдиного внеску 10:48

У січні 2019 року суб’єкти господарювання Прикарпаття  сплатили  392,1  млн грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Вказана сума перевищила минулорічні надходження на 72,8 млн гривень. Про це повідомили в Головному...

Пенсії зростуть: коли і на скільки 10:33

Минулого року в Україні почали реформувати пенсійну систему. Було прийнято закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій. З 1 березня розмір пенсійних виплат зросте на...

Українська економіка стабільно зростає - міністр фінансів 09:47 2 коментарі

Міністр фінансів України Оксана Маркарова заявила, що після падіння 2014 року українська економіка стабілізувалася і повернулася до режиму постійного зростання. За її словами, золотовалютні резерви на сьогодні - найвищі за...

КП “Міськсвітло” запрошує на роботу електромонтерів, обіцяють від семи тисяч зарплати 14:11 1 коментар

На роботу у комунальне підприємство “Івано-Франківськміськсвітло” потрібні електромонтери. Тут обіцяють офіційне працевлуштування, можливість кар’єрного росту і зарплату від 7000 грн. Телефон відділу кадрів (3422) 54-45-31

До уваги прикарпатських роботодавців! В уряді хочуть “прикрити” схему з працевлаштуванням ФОПів 13:15 1 коментар

Міністерство соціальної політики пропонує заборонити використовувати цивільні відносини між компанією та фізичною особою–підприємцем замість найму такої особи на роботу. Відповідний проект закону міністерство опублікувало на своєму сайті. Пропонується доповнити Кодекс законів про...

У Франківську та селах, підпорядкованих міськраді проживає понад 260 тисяч осіб 17:30

Соціально-економічне становище м. Івано-Франківська за 2018 рік (за даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області) Короткий огляд Населення Станом на 1 грудня 2018р. у м.Івано-Франківську та селах, підпорядкованих міськраді, за...

Протягом 2019 року Івано-Франківськ повинен віддати сотні мільйонів гривень боргів 13:53 3 коментарі

Івано-Франківськ повинен віддати 105,5 млн. основної суми боргу у 2019 році. Відповідна сума передбачена у бюджеті міста на 2019 рік. Загальна сума запозичень міста сягнула 646 мільйонів гривень, з яких...

У 2019 році Івано-Франківськ повинен віддати більше 100 млн грн боргу 12:57

Івано-Франківськ повинен віддати 105,5 млн. основної суми боргу у 2019 році. Відповідна сума передбачена у бюджеті міста на 2019 рік. Загальна сума запозичень міста сягнула 646 мільйонів гривень, з яких...

У січні 2019 року податківці Франківщини надали більше 11 тисяч адмінпослуг 11:54

Протягом січня поточного року фахівцями Головного управління ДФС в області та відокремленими територіальними управліннями надано 11345 адміністративних послуг. Про це повідомили в управлінні обслуговування платників ГУ ДФС в області. Найбільшу...

Надходження від "євроблях" вже перевершили очікування уряду 07:51 2 коментарі

Власники авто на європейській реєстрації вже сплатили за розмитнення своїх транспортних засобів 10,1 млрд гривень. Про це повідомляє прес-служба Державної фіскальної служби. "З 25 листопада 2018 року по 13 лютого...

Мільйонери з Франківська та Тлумача задекларували свої статки 23:21

В січні свої мільйонні статки вже задекларували 2 прикарпатці. За перший місяць 2019 року деклараційної кампанії декларації про майновий стан і доходи вже подали 224 мешканці Прикарпаття.  Серед них є...

На Прикарпатті озимі культури успішно перезимували 20:16

За даними проведеного моніторингу станом на 7 лютого 2019 року озимі культури та багаторічні трави знаходяться у стані зимового спокою. Про це повідомили в Держпродспоживслужбі Івано-Франківської області. «Мінімальна температура ґрунту...

ТОВ «Карпатнафтохім» залучив додаткових підрядників для відновлення виробництва поліетилену 17:30 1 коментар

Питання відновлення роботи установок виробництва етилену та поліетилену після пожежі є нині пріоритетним для ТОВ «Карпатнафтохім». Про це заявив генеральний директор Іван Підсадюк. Він повідомив, що задля вчасного та якісного...

У Франківську від розмитнення авто до бюджету надійшло більше півмільярда гривень митних платежів 16:45

За результатами митного оформлення легкових транспортних засобів, які ввозяться громадянами на митну територію України, до державного бюджету вже надійшло більше 524,6 млн грн митних платежів. З них  221,7 млн грн...

Гройсман повідомив, що в Україні знову підвищать пенсії: коли і на скільки 13:36

За словами прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, вже сьогодні середній розмір пенсії зріс і перевищує 2,6 тисячі гривень. Про це він сказав під час засідання Уряду, повідомляє УНІАН. За його словами, що вже сьогодні середній розмір пенсії...

До фіскальної служби Прикарпаття у січні надійшло 12 письмових звернень 11:53

Протягом січня поточного року до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області надійшло 12 письмових звернень від громадян, що на 1 звернення більше, ніж за відповідний період минулого року. Про це...
  • ріел ІФ виринаюча