Євроінтеграція: зареєструвати бізнес у Франківську стало легше (фоторепортаж)

 У Європейському Союзі малий та середній бізнес є запорукою економічного розвитку. Тому його підтримують і всіляко сприяють у відкритті нових компаній. Україна також у цьому плані робить впевнені кроки завдяки євроінтеграційним процесам. Зареєструвати бізнес у нас можна навіть швидше, ніж у деяких країнах Європи.

 

Євроінтеграційні процеси

Щоб максимально стимулювати мале та середнє підприємництво, в Європі були вжиті заходи задля усунення адміністративних бар’єрів. Насамперед були внесені зміни, що стосуються податку на додану вартість, коригування умов фінансування, і зміни в соціальну політику держав, пише ГК.

Крім того, була розроблена Європейська хартія для малого бізнесу. Одним із напрямів діяльності стало дешевше та швидше відкриття нових компаній. Тобто витрати на відкриття мають наближатися до аналогічних витрат найбільш конкурентоспроможних підприємств у світі. Тому країни з довгими і обтяжливими процедурами реєстрації заохочують спростити їх. Також зазначається, що необхідно розширити доступ до реєстрації в режимі онлайн.

В Україні принципи Європейської хартії для малих підприємств почали діяти з 2008 року. Тоді з’явилася відповідна постанова Кабміну, але на практиці, звісно, все було інакше. Однак євроінтеграційні процеси та виконання імплементації угоди з Європейським Союзом таки змусили владу йти назустріч підприємцям. Зокрема, значно спростилися умови для реєстрації і ведення бізнесу. У 2016 році прийнятий новий закон про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

У міжнародному рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business 2018, який складається Світовим банком, Україна зайняла 76-те місце між Бутаном і Киргизстаном. Порівняно з минулим роком, наша країна піднялася на чотири рядки з 80 місця, але за більшістю індикаторів вона втратила позиції. Очолили рейтинг Doing Business 2018 Нова Зеландія, Сінгапур, Данія, Південна Корея і Гонконг.

Перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов вважає, що результати могли би вирости і на десять місць, але провалилися по інших компонентах. Найбільше позицій втрачено через започаткування бізнесу. У цій категорії Україна зайняла 52-ге місце, хоча ще минулого року займала 20-те місце, а позаминулого – 30-те.

Очолила рейтинг Doing Business 2018 Нова Зеландія. Грузія зайняла дев’яте місце, Естонія – 12-те, Литва – 16-те, Латвія – 19-те, Німеччина – 20-те, Польща – 27-ме, Росія – 35-те, Казахстан – 36-те, Білорусь – 38-ме, Молдова – 44-те. З країн Центральної та Східної Європи Україна в рейтингу посідає передостаннє місце.

Минулого року офіс ефективного регулювання і Союз українських підприємців випустили регіональний варіант рейтингу Doing Business. Таким чином вони хотіли оцінити, наскільки легко і зручно вести бізнес в регіонах України. Івано-Франківська область увійшла в п’ятірку лідерів з найкращим діловим кліматом.

Просто і швидко

Начальник відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Івано-Франківської міської ради Василь Струтинський розповідає, що зареєструвати бізнес у нас легко та просто.

Для того, щоб зареєструвати фізичну особу-підприємця (ФОП), треба прийти у відділ реєстрації, який розміщений у ЦНАПі. З собою слід мати паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, визначитися з видом діяльності та заповнити реєстраційну форму. На це у ЦНАПі відводиться лише 8 хвилин.

Якщо ж людина хоче отримати виписку з Єдиного державного реєстру з підписом і печаткою, то може прийти через 3-4 години з моменту реєстрації. Саме протягом цього часу надходить інформація, що вона стоїть на обліку в Державній фіскальній службі, Фонді соціального страхування та управлінні статистики. Все відбувається синхронізовано, і не потрібно бігати по кабінетах.

Василь Струтинський зауважує, що таку виписку можна також отримати в електронній формі, але без печатки і підпису. Однак 80% підприємців хочуть мати її саме в паперовому вигляді, тому приходять у ЦНАП вдруге.

Щоб зареєструватися, можна і зовсім не ходити нікуди, а подати документи в електронній формі. Проте такі випадки – рідкість. Більшість майбутніх підприємців таки хочуть прийти в управління, поспілкуватися з реєстратором і написати паперову заяву.

Державна реєстрація здійснюється абсолютно безкоштовно, однак якщо підприємець надумає потім внести зміни, то за це потрібно буде платити 180 гривень.

Припинення ж діяльності, за словами пана Струтинського, відбувається ще швидше, ніж її реєстрація. Підприємець пише заяву і додає реєстраційний номер облікової картки платника податків. Однак потім на нього ще очікує похід у ДФС і вирішення цього питання там.

Начальник відділу зазначає, що зареєструвати юридичну особу також не складно. Для цього потрібно заповнити реєстраційну заяву, додати рішення про створення підприємства та установчі документи, наприклад, статут. У цьому випадку державна реєстрація також безкоштовна, але щоб внести якісь зміни, потрібно додатково сплатити 530 гривень. Загалом на реєстрацію юридичної особи відведено 15 хвилин.

Щоб припинити існування юридичної особи, треба подати в управління рішення про припинення діяльності. Після цього дається ще два місяці, щоб кредитори могли заявити про свої вимоги. Потім перевіряють наявність заперечень з пенсійного фонду, податкової, а також виконавчі провадження.

Втім зараз набув чинності закон про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю, тому, як зазначає пан Струтинський, ситуація докорінно змінилася. Якщо раніше їх можна було зареєструвати без нотаріального посвідчення підписів у статуті, то тепер ні. Відтак зараз їх майже перестали реєструвати. Загалом з початку року в Івано-Франківську зареєстрували 174 юридичних особи та 546 ФОПів. У той же час, припинили існування 67 юридичних осіб і 533 ФОПи.

Чиновник наголошує, що раніше зареєструвати чи припинити існування бізнесу було набагато важче, інколи доводилося чекати місяцями, однак з євроінтеграційними процесами все змінилося.

Бізнесу живеться комфортно

Начальник Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську Любомир Слободян розповідає, що при дотриманні всіх вимог у підприємців не виникає жодних проблем. Просто спершу їм треба визначитися, на якій системі оподаткування вони працюватимуть: загальній чи спрощеній.

На загальній системі не існує обмежень і з підприємців стягується податок у розмірі 18% від прибутку. Також в електронній формі облікується податок на додану вартість. Спрощена система передбачає меншу кількість звітності і розрахунку податків. Вона ділиться на три групи, що відрізняються сумами доходу та видами діяльності. Крім податкової ставки, підприємці також сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 819 гривень. Раз на рік підприємці можуть написати заяву, що вони не здійснюють діяльність, і їх звільняють від сплати ЄСВ.

Загалом в Івано-Франківську нараховується 12 948 ФОПів. З них 10 022 працюють на спрощеній системі: у першій групі – 1033, у другій – 5268, у третій – 3724 ФОПи.

«Реєстрація є максимально спрощеною, не потребує біганини. Ліквідація не важча, просто треба зробити декілька справ. Наприклад, подати заяву, звірити, чи немає заборгованості. Також подати ліквідаційний баланс і закрити рахунки. Якщо все гаразд, то ліквідація відбувається за спрощеною процедурою», – пояснює Любомир Слободян.

Однак якщо було виробництво і наймані робітники, то обов’язково треба здійснити перевірку правильності нарахування і сплати податків. Коли у податковій немає до розгляду багато заяв, то всі ці питання можна вирішити за декілька місяців.

«Малому і середньому бізнесу в нас живеться дуже комфортно. Судячи з того, що ми вкотре у четвірці міст обласного підпорядкування, де кількість підприємців на душу населення дуже висока, все гаразд. За останніх 3-4 роки кількість скарг від підприємців на податкову значно зменшилась», – каже Слободян.

Він зазначає, що підприємці можуть також скористатися електронними сервісами. Вони працюють неідеально, але й непогано. Правда, в останні дні подання звітності сервери можуть бути перевантажені, тому підприємцям радять не чекати до останніх днів.

Начальник податкової інспекції також зауважує, що після зміни реєстрації товариств з обмеженою і додатковою відповідальністю з’явилися деякі проблеми. Наприклад, ще не внесені зміни до інших законодавчих актів, які регулюють здійснення їх діяльності, формування установчих документів та реєстрацію. Тому зараз це створює певні незручності.

Підприємцям краще

Підприємець, заступник керівника Ради підприємців при виконкомі Івано-Франківської міськради Ігор Гергелюк зазначає, що зареєструвати бізнес зараз справді дуже легко. Набагато складніше його вести і сплачувати податки.

«Треба просто прийти у ЦНАП, здати документи і трошки почекати. Вже не потрібно бігати по різних службах, бо в них все синхронізовано. Це дуже зручно. Із закриттям також немає сильних проблем. Треба лише пройти перевірку», – каже він.

Пан Гергелюк зауважує, що так було не завжди. Все змінилося на краще декілька років тому. Він відзначає, що тепер підприємці вже не бояться податкової – зараз вона друг, а не каральний орган. Зокрема, туди можна прийти за поясненнями і порадами.

«Зараз уже законодавство забрало корупційні моменти. Все стало більш прозоро і доступно. У Польщі трохи складніше з реєстрацією і дозволами, бо треба довше чекати, але легше вести бізнес. Там ти подаєш документи, тобі кажуть, скільки чекати – і ти їх отримуєш без затримок. Якщо в нас можна домовитись, щоб це зробили швидше, то там таке не пройде», – розповідає Ігор Гергелюк.

Франківчанин Олександр Шахорін декілька років займався бізнесом у Польщі. Допомагав там українцям працевлаштуватися, а також мав агенції маркетингу. Він розповідає, що якщо добре все знати, то зареєструвати бізнес не складно. Однак ця процедура довша, ніж в Україні.

Щоб стати приватним підприємцем, треба подати документи, а потім ще тиждень чекати, щоб їх внесли у всі бази. З товариствами з обмеженою відповідальністю важче. Треба консультуватися з юристами, оплатити судові внески та послуги нотаріуса і приблизно місяць чекати, поки фірму зареєструють у Державному судовому реєстрі. Зробити це все можна й через інтернет.

Щоб зареєструвати, наприклад, приватного підприємця, доведеться сплатити у податковій приблизно 700 гривень. Для товариств з обмеженою відповідальністю ця сума більша. Втім Олександр зазначає, що у Польщі набагато більші податки, ніж в Україні. Наприклад, кожного місяця приватний підприємець сплачує майже 4 тис. грн., навіть якщо нічого не заробляє. І це ще зі знижкою, адже протягом 24 місяців їм дають пільгу в розмірі 50%.

«Ніхто не розуміє, куди цей податок йде. Але його можна обійти, якщо ти маєш укладений договір з підприємством, що там офіційно працює. Тоді воно сплачує ці кошти за тебе. Також цей податок не платять товариства з обмеженою відповідальністю, де є два партнери», – продовжує пан Шахорін.

Він зауважує, що закрити бізнес у Польщі неважко. До приватного підприємця лише в одиничних випадках може прийти перевірка з податкової, а от товариства з обмеженою відповідальністю мусять відзвітувати. Однак багато поляків «заморожують» підприємства, адже так простіше відновити їхню діяльність.

Для порівняння, щоб зареєструвати бізнес у Швеції, яка займає у рейтингу Doing Business 2018 10-те місце, також доведеться затратити декілька тижнів. Спершу треба отримати сертифікат від банку про оплату початкової вартості акцій компанії. Процедура безкоштовна і займає від одного до трьох днів. Після цього треба подати заяву у шведське бюро реєстрації компаній. Вартість процедури в електронному вигляді приблизно 5600 грн. (1900 крон), а в паперовому – 6500 грн. (2200 крон). Термін реєстрації – до двох тижнів.

Наталя ДЕРКЕВИЧ

* Ця публікація була підготовлена в рамках проекту “Просування реформ в регіони” за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю газети “Галицький кореспондент” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Написати головному редакторові Тетяні Соболик: ediror@gk-press.if.ua

(Visited 62 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6287

До місцевих бюджетів Прикарпаття надійшло майже 295 мільйонів гривень плати за землю 20:30

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області у січні-липні 2018 року до місцевих бюджетів надійшло 294,5 млн. грн. плати за землю. Порівняно з відповідним періоду минулого року надходження...

У Франківську відбулась веб-конференція щодо нарахування та сплати єдиного внеску 13:54

Начальником управління податків та зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС в Івано-Франківській області  Ольгою Волощук проведено веб-конференцію з питань нарахування та сплати єдиного соціального внеску. Пропонуємо вашій увазі відповіді на...

Представників ОТГ Прикарпаття вчили створювати систему моніторингу будівництва (відеосюжет) 12:46

Тренінг на тему «Створення системи моніторингу будівельних робіт» відбувся сьогодні у Івано-Франківську. На базі центру розвитку місцевого самоврядування об’єднані територіальні громади ознайомилися із новаціями у сфері будівництва. Детальніше дивіться у...

Чому в Україні продовжують рости долар та євро: пояснення від НБУ 11:02 2 коментарі

Курс долара та євро в Україні продовжує зростати, оскільки гривня є сезонною. Це демонструє досвід останніх 4 років. Про це в ефірі "Радіо НВ" заявив заступник глави Національного банку України...

Ціни на продукти в Україні та Польщі: шокуюче порівняння 10:33 1 коментар

Експерти порівняли ціни на найбільш поширені овочі та фрукти літом на столичних оптових ринках в України та Польщі – "Столичний" та "Броніше". Про це написав директор Української асоціації постачальників торговельних...

На Прикарпатті збільшать обсяги дотацій на утримання закладів освіти 17:30

В ході розгляду питань порядку денного комісія погодила внесення змін до обласного бюджету на 2018 рік, збільшення обсягу дотації з обласного бюджету на здійснення переданих з державного бюджету видатків на...

Серпневий цінопад: які продукти істотно здешевшають (відео) 16:30 1 коментар

Сьогодні гривня офіційно подешевшала на 11 копійок, Нацбанк, намагаючись її врятувати, оголосив валютний аукціон і продав банкам майже 70 млн доларів. На тлі подорожчання долара дивним і нелогічним виглядає певне...

До Франківська завітала Надзвичайний і Повноважний Посол Австралії в Україні (відеосюжет) 14:14

Ділитись торговельно-інвестиційним досвідом та обмінюватись культурною спадщиною: до Івано-Франківська завітала Надзвичайний і Повноважний Посол Австралії в Україні Мелісса О'Рурк. Дипломат та місцеві чиновники сподіваються на неабиякі результати від співпраці. Детальніше...

Чи може Україна обійтися без траншу МВФ: деталі в цифрах (відео) 10:01 1 коментар

МВФ – чи не найсвятіші три літери українського алфавіту. При згадці Міжнародного валютного фонду серця в Кабінеті міністрів України починають битися швидше, бо якщо у звичайних українців рік поділяється на...

У Надвірній запрацював новий сервісний центр Пенсійного фонду (відеосюжет) 09:50

В Надвірнянському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України відкрили сучасний сервісний Центр обслуговування громадян. Робочі місця тут тепер облаштовані за останніми вимогами інформаційного та технологічного забезпечення , стверджують фахівці . А...

В Україні готують законодавчі зміни щодо інтернету 14:37

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України хоче регламентувати швидкість інтернету, а саме – встановити мінімальну його швидкість у 30 мегабіт на секунду, якщо для розбудови інфраструктури залучаються державні кошти. Про...

Прикарпатців запрошують на ярмарок вакансій 13:21 1 коментар

Богородчанська районна філія Івано-Франківського обласного центру зайнятості 22 серпня 2018 року о 10.00 год. проводить для шукачів роботи ярмарок вакансій (вул. Т.Шевченка, 65, смт. Богородчани, приміщення Палацу культури. )

З початку року ДФС виявила понад 4 тисячі нелегальних найманців 10:47

З початку 2018 року органами ДФС під час перевірок суб’єктів господарювання на дотримання норм податкового законодавства порушення при виплаті заробітної плати та інших доходів встановлено в 47 відс. перевірених суб’єктів....

Івано-Франківщина поглиблюватиме співпрацю з Австралією (фоторепортаж) 09:50

Сьогодні відбулася робоча зустріч першого заступника голови облдержадміністрації Марії Савки з Надзвичайним і Повноважним Послом Австралії в Україні Меліссою О`Рурк та виконавчим асистентом Антоніною Болотнікофф. Під час розмови посадовці обговорили...

Завдяки юристам фіскальної служби Прикарпаття понад 21 мільйон гривень надійшло до місцевих бюджетів 18:22

Як повідомили в юридичному управлінні Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, з початку року судовими інстанціями розглянуто 172 спори між платниками податків та фіскальною службою області на суму 46,2 млн....

У середу в Івано-Франківську відбудеться цікава подія від команди "Кухні Маркетингу" 16:19

Чергова цікава подія від команди Кухня Маркетингу на тему продажу за допомогою Інтернет. На ній йтиметься про: 1. Типові етапи та інструменти просування проекту 2. Де шукати трафік та чому...

У Косові провели флешмоб на підтримку легального працевлаштування 15:53

«Я, за легальну заробітну плату» - під таким гаслом працівники Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України під керівництвом начальника об'єднаного управління Марії Рибенчук 10 серпня цього року провели флешмоб на...

В Україну їде місія МВФ 15:38

Місія Міжнародного валютного фонду прибуде в Україну 6 вересня. У період з 6 до 19 вересня представники місії МВФ працюватимуть у Києві. Про це повідомив постійний представник Фонду в Україні...

На Прикарпатті продовжують зростати ціни на хліб та борошно 15:21

Головне управління статистики в Івано-Франківській області повідомляє. За даними Державної служби статистики, споживчі ціни у липні 2018р. порівняно з попереднім місяцем в Україні (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки...

Прикарпатців попереджають про зміни у призначенні субсидій (відеосюжет) 20:35 2 коментарі

Управління праці та соціального захисту населення Коломийської районної державної адміністрації звертає увагу мешканців району на зміни у призначенні та нарахуванні субсидій. Фахівці установи працюють у посиленому режимі та просять громадян...
  • ріел ІФ виринаюча