Євроінтеграція: зареєструвати бізнес у Франківську стало легше (фоторепортаж)

 У Європейському Союзі малий та середній бізнес є запорукою економічного розвитку. Тому його підтримують і всіляко сприяють у відкритті нових компаній. Україна також у цьому плані робить впевнені кроки завдяки євроінтеграційним процесам. Зареєструвати бізнес у нас можна навіть швидше, ніж у деяких країнах Європи.

 

Євроінтеграційні процеси

Щоб максимально стимулювати мале та середнє підприємництво, в Європі були вжиті заходи задля усунення адміністративних бар’єрів. Насамперед були внесені зміни, що стосуються податку на додану вартість, коригування умов фінансування, і зміни в соціальну політику держав, пише ГК.

Крім того, була розроблена Європейська хартія для малого бізнесу. Одним із напрямів діяльності стало дешевше та швидше відкриття нових компаній. Тобто витрати на відкриття мають наближатися до аналогічних витрат найбільш конкурентоспроможних підприємств у світі. Тому країни з довгими і обтяжливими процедурами реєстрації заохочують спростити їх. Також зазначається, що необхідно розширити доступ до реєстрації в режимі онлайн.

В Україні принципи Європейської хартії для малих підприємств почали діяти з 2008 року. Тоді з’явилася відповідна постанова Кабміну, але на практиці, звісно, все було інакше. Однак євроінтеграційні процеси та виконання імплементації угоди з Європейським Союзом таки змусили владу йти назустріч підприємцям. Зокрема, значно спростилися умови для реєстрації і ведення бізнесу. У 2016 році прийнятий новий закон про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

У міжнародному рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business 2018, який складається Світовим банком, Україна зайняла 76-те місце між Бутаном і Киргизстаном. Порівняно з минулим роком, наша країна піднялася на чотири рядки з 80 місця, але за більшістю індикаторів вона втратила позиції. Очолили рейтинг Doing Business 2018 Нова Зеландія, Сінгапур, Данія, Південна Корея і Гонконг.

Перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов вважає, що результати могли би вирости і на десять місць, але провалилися по інших компонентах. Найбільше позицій втрачено через започаткування бізнесу. У цій категорії Україна зайняла 52-ге місце, хоча ще минулого року займала 20-те місце, а позаминулого – 30-те.

Очолила рейтинг Doing Business 2018 Нова Зеландія. Грузія зайняла дев’яте місце, Естонія – 12-те, Литва – 16-те, Латвія – 19-те, Німеччина – 20-те, Польща – 27-ме, Росія – 35-те, Казахстан – 36-те, Білорусь – 38-ме, Молдова – 44-те. З країн Центральної та Східної Європи Україна в рейтингу посідає передостаннє місце.

Минулого року офіс ефективного регулювання і Союз українських підприємців випустили регіональний варіант рейтингу Doing Business. Таким чином вони хотіли оцінити, наскільки легко і зручно вести бізнес в регіонах України. Івано-Франківська область увійшла в п’ятірку лідерів з найкращим діловим кліматом.

Просто і швидко

Начальник відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Івано-Франківської міської ради Василь Струтинський розповідає, що зареєструвати бізнес у нас легко та просто.

Для того, щоб зареєструвати фізичну особу-підприємця (ФОП), треба прийти у відділ реєстрації, який розміщений у ЦНАПі. З собою слід мати паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, визначитися з видом діяльності та заповнити реєстраційну форму. На це у ЦНАПі відводиться лише 8 хвилин.

Якщо ж людина хоче отримати виписку з Єдиного державного реєстру з підписом і печаткою, то може прийти через 3-4 години з моменту реєстрації. Саме протягом цього часу надходить інформація, що вона стоїть на обліку в Державній фіскальній службі, Фонді соціального страхування та управлінні статистики. Все відбувається синхронізовано, і не потрібно бігати по кабінетах.

Василь Струтинський зауважує, що таку виписку можна також отримати в електронній формі, але без печатки і підпису. Однак 80% підприємців хочуть мати її саме в паперовому вигляді, тому приходять у ЦНАП вдруге.

Щоб зареєструватися, можна і зовсім не ходити нікуди, а подати документи в електронній формі. Проте такі випадки – рідкість. Більшість майбутніх підприємців таки хочуть прийти в управління, поспілкуватися з реєстратором і написати паперову заяву.

Державна реєстрація здійснюється абсолютно безкоштовно, однак якщо підприємець надумає потім внести зміни, то за це потрібно буде платити 180 гривень.

Припинення ж діяльності, за словами пана Струтинського, відбувається ще швидше, ніж її реєстрація. Підприємець пише заяву і додає реєстраційний номер облікової картки платника податків. Однак потім на нього ще очікує похід у ДФС і вирішення цього питання там.

Начальник відділу зазначає, що зареєструвати юридичну особу також не складно. Для цього потрібно заповнити реєстраційну заяву, додати рішення про створення підприємства та установчі документи, наприклад, статут. У цьому випадку державна реєстрація також безкоштовна, але щоб внести якісь зміни, потрібно додатково сплатити 530 гривень. Загалом на реєстрацію юридичної особи відведено 15 хвилин.

Щоб припинити існування юридичної особи, треба подати в управління рішення про припинення діяльності. Після цього дається ще два місяці, щоб кредитори могли заявити про свої вимоги. Потім перевіряють наявність заперечень з пенсійного фонду, податкової, а також виконавчі провадження.

Втім зараз набув чинності закон про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю, тому, як зазначає пан Струтинський, ситуація докорінно змінилася. Якщо раніше їх можна було зареєструвати без нотаріального посвідчення підписів у статуті, то тепер ні. Відтак зараз їх майже перестали реєструвати. Загалом з початку року в Івано-Франківську зареєстрували 174 юридичних особи та 546 ФОПів. У той же час, припинили існування 67 юридичних осіб і 533 ФОПи.

Чиновник наголошує, що раніше зареєструвати чи припинити існування бізнесу було набагато важче, інколи доводилося чекати місяцями, однак з євроінтеграційними процесами все змінилося.

Бізнесу живеться комфортно

Начальник Державної податкової інспекції в місті Івано-Франківську Любомир Слободян розповідає, що при дотриманні всіх вимог у підприємців не виникає жодних проблем. Просто спершу їм треба визначитися, на якій системі оподаткування вони працюватимуть: загальній чи спрощеній.

На загальній системі не існує обмежень і з підприємців стягується податок у розмірі 18% від прибутку. Також в електронній формі облікується податок на додану вартість. Спрощена система передбачає меншу кількість звітності і розрахунку податків. Вона ділиться на три групи, що відрізняються сумами доходу та видами діяльності. Крім податкової ставки, підприємці також сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 819 гривень. Раз на рік підприємці можуть написати заяву, що вони не здійснюють діяльність, і їх звільняють від сплати ЄСВ.

Загалом в Івано-Франківську нараховується 12 948 ФОПів. З них 10 022 працюють на спрощеній системі: у першій групі – 1033, у другій – 5268, у третій – 3724 ФОПи.

«Реєстрація є максимально спрощеною, не потребує біганини. Ліквідація не важча, просто треба зробити декілька справ. Наприклад, подати заяву, звірити, чи немає заборгованості. Також подати ліквідаційний баланс і закрити рахунки. Якщо все гаразд, то ліквідація відбувається за спрощеною процедурою», – пояснює Любомир Слободян.

Однак якщо було виробництво і наймані робітники, то обов’язково треба здійснити перевірку правильності нарахування і сплати податків. Коли у податковій немає до розгляду багато заяв, то всі ці питання можна вирішити за декілька місяців.

«Малому і середньому бізнесу в нас живеться дуже комфортно. Судячи з того, що ми вкотре у четвірці міст обласного підпорядкування, де кількість підприємців на душу населення дуже висока, все гаразд. За останніх 3-4 роки кількість скарг від підприємців на податкову значно зменшилась», – каже Слободян.

Він зазначає, що підприємці можуть також скористатися електронними сервісами. Вони працюють неідеально, але й непогано. Правда, в останні дні подання звітності сервери можуть бути перевантажені, тому підприємцям радять не чекати до останніх днів.

Начальник податкової інспекції також зауважує, що після зміни реєстрації товариств з обмеженою і додатковою відповідальністю з’явилися деякі проблеми. Наприклад, ще не внесені зміни до інших законодавчих актів, які регулюють здійснення їх діяльності, формування установчих документів та реєстрацію. Тому зараз це створює певні незручності.

Підприємцям краще

Підприємець, заступник керівника Ради підприємців при виконкомі Івано-Франківської міськради Ігор Гергелюк зазначає, що зареєструвати бізнес зараз справді дуже легко. Набагато складніше його вести і сплачувати податки.

«Треба просто прийти у ЦНАП, здати документи і трошки почекати. Вже не потрібно бігати по різних службах, бо в них все синхронізовано. Це дуже зручно. Із закриттям також немає сильних проблем. Треба лише пройти перевірку», – каже він.

Пан Гергелюк зауважує, що так було не завжди. Все змінилося на краще декілька років тому. Він відзначає, що тепер підприємці вже не бояться податкової – зараз вона друг, а не каральний орган. Зокрема, туди можна прийти за поясненнями і порадами.

«Зараз уже законодавство забрало корупційні моменти. Все стало більш прозоро і доступно. У Польщі трохи складніше з реєстрацією і дозволами, бо треба довше чекати, але легше вести бізнес. Там ти подаєш документи, тобі кажуть, скільки чекати – і ти їх отримуєш без затримок. Якщо в нас можна домовитись, щоб це зробили швидше, то там таке не пройде», – розповідає Ігор Гергелюк.

Франківчанин Олександр Шахорін декілька років займався бізнесом у Польщі. Допомагав там українцям працевлаштуватися, а також мав агенції маркетингу. Він розповідає, що якщо добре все знати, то зареєструвати бізнес не складно. Однак ця процедура довша, ніж в Україні.

Щоб стати приватним підприємцем, треба подати документи, а потім ще тиждень чекати, щоб їх внесли у всі бази. З товариствами з обмеженою відповідальністю важче. Треба консультуватися з юристами, оплатити судові внески та послуги нотаріуса і приблизно місяць чекати, поки фірму зареєструють у Державному судовому реєстрі. Зробити це все можна й через інтернет.

Щоб зареєструвати, наприклад, приватного підприємця, доведеться сплатити у податковій приблизно 700 гривень. Для товариств з обмеженою відповідальністю ця сума більша. Втім Олександр зазначає, що у Польщі набагато більші податки, ніж в Україні. Наприклад, кожного місяця приватний підприємець сплачує майже 4 тис. грн., навіть якщо нічого не заробляє. І це ще зі знижкою, адже протягом 24 місяців їм дають пільгу в розмірі 50%.

«Ніхто не розуміє, куди цей податок йде. Але його можна обійти, якщо ти маєш укладений договір з підприємством, що там офіційно працює. Тоді воно сплачує ці кошти за тебе. Також цей податок не платять товариства з обмеженою відповідальністю, де є два партнери», – продовжує пан Шахорін.

Він зауважує, що закрити бізнес у Польщі неважко. До приватного підприємця лише в одиничних випадках може прийти перевірка з податкової, а от товариства з обмеженою відповідальністю мусять відзвітувати. Однак багато поляків «заморожують» підприємства, адже так простіше відновити їхню діяльність.

Для порівняння, щоб зареєструвати бізнес у Швеції, яка займає у рейтингу Doing Business 2018 10-те місце, також доведеться затратити декілька тижнів. Спершу треба отримати сертифікат від банку про оплату початкової вартості акцій компанії. Процедура безкоштовна і займає від одного до трьох днів. Після цього треба подати заяву у шведське бюро реєстрації компаній. Вартість процедури в електронному вигляді приблизно 5600 грн. (1900 крон), а в паперовому – 6500 грн. (2200 крон). Термін реєстрації – до двох тижнів.

Наталя ДЕРКЕВИЧ

* Ця публікація була підготовлена в рамках проекту “Просування реформ в регіони” за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю газети “Галицький кореспондент” і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.

Написати головному редакторові Тетяні Соболик: ediror@gk-press.if.ua

(Visited 95 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8230

загрузка...

Працівникам охорони здоров`я на Прикарпатті боргують майже 3 млн зарплати 19:07 1 коментар

Вчора, 22 лютого, відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров`я та соціальної політики. Зокрема, на комісії розглянули питання про стан заборгованості заробітної плати працівникам закладів охорони здоров`я...

Франківщина торгує зі 111 країнами світу – статистика 17:22

Обсяги експорту товарів Франківщиною у 2018 році становили 871,7 мільйонів американських доларів, імпорту – 836,3 мільйонів. У порівнянні з 2017 роком обсяги експорту збільшилися на 31%, імпорту – на 30,2%....

Прикарпатці сплатили до бюджету понад 340 мільйонів гривень податку на доходи фізичних осіб 15:25

Протягом січня 2019 року від платників податків Івано-Франківщини до бюджету надійшло 343,9 млн грн податку на доходи фізичних осіб, що на 68,6 млн грн більше, ніж за відповідний період минулого року....

На переробні підприємства Прикарпаття надійшло 27,8 тис.т сільськогосподарських тварин 13:22

У 2018р. на переробні підприємства області надійшло 27,8 тис.т сільськогосподарських тварин (у живій масі), що на 30,8% більше, ніж у 2017р., та 33,4 тис.т молока сирого всіх видів (на 5,8%...

Чиновник з Прикарпаття розповів про розвиток аграрного сектору краю 11:18

20 лютого, в Мінагрополітики провели робочу зустріч з керівниками структурних підрозділів обласних державних адміністрацій із семи областей Західного регіону України. Аграрний сектор Прикарпаття під час проведення заходу презентував заступник директора...

Борги за комуналку: що робити, якщо погрожують конфіскувати житло – відповідь міністра 10:33

Українцям будуть пояснювати, як захистити себе від необґрунтованих платежів за комунальні послуги. Відбуватиметься це у рамках урядового проекту "Я маю право". При цьому про конфіскацію майна та житла через борги...

На Прикарпатті зросли ціни на овочі, алкоголь, м'ясо та молочку 17:28 1 коментар

Головне управління статистики в Івано-Франківській області повідомляє. За  даними Державної служби статистики, інфляція у січні 2019р. порівняно з  груднем 2018р. в Україні (без урахування тимчасово окупованої території Автономної  Республіки Крим,...

Які товари продає та купує Україна у Росії: інфографіка 13:04

За останні чотири роки взаємний товарообіг між Москвою і Києвом впав у вісім разів. Нині обсяги торгівлі становлять лише 12% від довоєнних. Журналіст Павло Казарін у своєму відеоблозі "Грані правди" заявив, що...

До уваги прикарпатців! Пільгове розмитнення "євроблях" не продовжать – заява Мінфіну 10:55

Період розмитнення автомобілів на іноземній реєстрації зі знижкою у 50% вирішили не продовжувати, закінчивши його 22 лютого. Про це на брифінгу у Києві повідомив заступник міністра фінансів України Сергій Верланов,...

Прикарпатського олігарха Бахматюка позбавили права оскаржувати борг у 2,5 мільйона євро міжнародній компанії 10:29

Верховний Суд підтвердив законність арбітражного рішення 2015 року про виплату майже 2,5 мільйона євро боргу компанією "Райз" Олега Бахматюка на користь компанії Nuseed, боржник позбувся права вимагати в подальшому скасування...

Гривня на міжбанку наблизилась до психологічної позначки 08:24

20 лютого котирування гривні до долара на закритті міжбанку встановилися на рівні 27,03 - 27,06 гривні за долар. Про це повідомляє Finance.ua. На 16:59 середні курси валют на міжбанку були...

Найвищі зарплати в Івано-Франківську – у суддів та прокурорів (суми) 14:58 12 коментарів

Найвища середньомісячна зарплата серед ТОП-60 платників ПДФО в місті Івано-Франківську у працівників апеляційного суду, обласної прокуратури та державної судової адміністрації. Такі дані містяться у довідці департаменту економіки, яка є в розпорядженні...

Прикарпаття визнано найкомфортнішою областю для створення і ведення бізнесу (відеосюжет) 14:57

Півмільярда державних коштів підшли на побудову, ремонт чи реконструкцію понад 740 закладів соціально-культурної сфери. Детальніше дивіться у сюжеті: Третя Студія

Минулого місяця прикарпатці витратили на нові автівки понад 2,5 мільйонів доларів 13:22 2 коментарі

Минулого місяця в Івано-Франківську та області зареєстрували 85 нових автомобілів. Кожна з цих машин в середньому мало вартість $30 тис. Сума покупок у регіоні минулого місяця склала $2,5 млн, якщо...

В Україні з'являться нові 500 гривень (фото) 13:04 1 коментар

Нацбанк 22 лютого вводить в обіг нові банкноти номіналом 500 грн зразка 2015 року з підписом голови НБУ Якова Смолія. Нові банкноти вводять, щоб забезпечити готівковий обіг та заміну зношених, пошкоджених...

Близько 200 суб’єктів господарювання Прикарпаття підвищили заробітну плату своїм найманим працівникам 12:19

Як повідомляють в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, одним із напрямів роботи працівників служби є роз’яснювальна робота робота щодо недопущення виплати керівниками підприємств та приватними підприємцями найманим працівникам заробітної...

Нацбанк продасть франківський спиртзавод на торгах 11:13

Господарський суд Києва задовольнив позов Національного банку України до ТОВ «Станіславська торгова компанія» щодо погашення кредитної заборгованості за рахунок продажу майна горілчаного заводу в Івано-Франківську. У жовтні 2014 року Нацбанк...

Пенсія виросте з 1 березня: на скільки, кому і як 11:02 2 коментарі

З 1 березня уряд перерахує розмір пенсій. Оновлення відбудеться з урахуванням рівня середньої зарплати та інфляції. Такий перерахунок зроблять вперше за останні 5 років. Зросте пенсія у всіх, хто її...

Податківці змусили 180-х прикарпатських працедавців підвищити зарплати 20:56

Завдяки спільним заходам ДФС та органів місцевого самоврядування, проведенню індивідуальної роз’яснювальної роботи з початку року, 180 працедавців Івано-Франківщини підвищили рівень заробітної плати найманим працівникам. Про це повідомили в Головному управлінні...

До уваги прикарпатців: Держстат запроваджує роботу нового сервісу для електронного звітування 16:45

Головне управління статистики в Івано-Франківській області інформує. Новацією в напрямку зміцнення партнерських взаємовідносин та посилення зворотного зв’язку з респондентами, як одного з пріоритетів діяльності органів державної статистики, є запровадження Державною...
  • ріел ІФ виринаюча