Актуально зараз

-Реклама-spot_img

I'll be back: Янукович повертається в Україну?

-Реклама-spot_img
spot_img

В улюбленого “поета” Віктора Януковича Антона Чехова є п’єса “Три сестри”, героїні якої були одержимі ідеєю фікс – за всяку ціну повернутися до Москви. Вочевидь, нав’язлива думка змінити місце проживання виявилася заразною, і тепер Віктор Федорович так само марить поверненням.

Повернення

Тільки якщо сестри із твору Чехова прагнули до столиці російської імперії, то екс-президента України тягне в іншому напрямку – до Києва. Принаймні, про це вустами свого адвоката Янукович заявив вкотре.

- Advertisement -

Назад, до страусів

17 січня 2018 року адвокат Януковича Віталій Сердюк повідомив, що його підзахисний збирається повернутися на Батьківщину. З цією заявою Сердюк виступив перед журналістами під час перерви в Оболонському райсуді, де розглядалася справа про державну зраду Януковича.

Безумовно, він (Янукович – “24”) збирається повернутися в Україну. Перебування на території РФ є тимчасовим вимушеним заходом для нього,
– сказав Сердюк.

За його інформацією, Янукович отримав документи про надання тимчасового притулку на території Російської Федерації “у зв’язку з тим, що в Україні його переслідують з політичних мотивів”.

I'll be back: Янукович повертається в Україну?
Адвокат Віктора Януковича Віталій Сердюк стверджує, що його клієнт збирається повернутися до України

Про гіпотетичне повернення Януковича українці чують вже не вперше. Сам “легітимний” заявив про це на одній зі своїх перших прес-конференцій в Ростові-на-Дону ще у 2014 році. Тому ця тема стала своєрідним рефреном, який супроводжує кожну звістку про президента-втікача. “У нього є намір повернутися в Україну, і для цього будуть зроблені правові кроки”, – заявляв у 2016-му все той таки Віталій Сердюк. І додавав: “Янукович з себе повноваження президента не складав і від керівництва країною не самоусувався”.

Наступного разу з аналогічними меседжами Сердюк виступив в липні 2017-го.

Його (Януковича – “24”) проживання на території Російської Федерації є тимчасовим, і, я вважаю, нарешті закінчиться,
– сказав Сердюк.

Настирне повторення одних і тих же тез, очевидно, має справити враження того, що плани екс-президента реальні та здійсненні. Проте, навіть залишаючи в стороні питання про те, чи дійсно Віктор Янукович аж так прагне повернутися у рідні “пенати”, зосередимося на тому, а чи бажають цього ж у Кремлі?

На тобі, небоже, що мені негоже

Для того, щоб відповісти на це питання, слід передусім з’ясувати, навіщо Путін взагалі свого часу прихистив київського втікача? Як стверджують експерти, чіткого плану Москва, вочевидь, не мала. Янукович міг стати у нагоді у тій чи іншій якості – як зазначав свого часу політтехнолог Тарас Березовець, “у різні моменти в Кремлі розглядали варіанти використати Януковича як маріонеткового лідера “Новоросії” або “ДНР”. Зараз Янукович потрібен для вкидання провокаційної і неправдивої інформації проти керівництва України. Він знаходиться під щільним контролем російських спецслужб, і всі його заяви жорстко контролюються розвідкою”.

I'll be back: Янукович повертається в Україну?
Блогери та “фотожабери” вже відреагували на гіпотетичне повернення Януковича: колаж із Facebook-сторінки політолога Олексія Голобуцького.

Якщо розглядати Віктора Януковича як ще одне знаряддя гібридної війни проти України, то шанси на те, що Москва коли-небудь випустить його з рук, мінімальні. Ба навіть нульові. Хоча не всім представникам російського істеблішменту подобається те, що до РФ перекочували не лише Янукович зі старшим сином, а й інші колишні високопосадовці України – такі як, наприклад, екс-прем’єр Микола Азаров.

Депутат Держдуми Валерій Рашкін висловив думку, що Росія не повинна жертвувати своїм іміджем, переховуючи нечистих на руку чиновників, які займаються відмиванням накрадених в Україні грошей, і запропонував видворити з країни всіх, крім, власне, незаконно поваленого президента. А депутат Валерій Якушев висловився за відправку на батьківщину самого Віктора Януковича,
– пише “Русская правда”.

Тим часом інші російські медіа залюбки розганяють “ностальгію” за Януковичем, що буцімто має місце в Україні. Власне, тему цю підкидають самі українці, а точніше – канал NewsOne, де в грудні минулого року в ефірі програми “Суб’єктивні підсумки з Ганною Герман” визначали рівень популярності колишнього глави держави.

“Переважна більшість глядачів українського каналу NewsOne проголосувала за повернення до влади поваленого в 2014 році президента Віктора Януковича. Глядачам поставили запитання: “Якби перед вами зараз стояв вибір – обрати попередню злочинну владу або нинішню, за кого б ви проголосували?”. Всього відповідь під час телепередачі дала 47 181 особа. При цьому 92% віддали перевагу владі, яка була до Євромайдану. Про прихильність режиму нинішнього лідера Петра Порошенка заявили лише 8% тих, хто взяв участь в електронному голосуванні”, – тішаться російські “РИА Новости”.

I'll be back: Янукович повертається в Україну?
Та сама програма з Ганною Герман, глядачі якої у переважній більшості своїй (92%) обрали повернення попередньої влади і відкинули владу теперішню

Звичайно, що дане опитування не варто навіть коментувати – воно репрезентує не так справжні настрої в українському соціумі, як бажання Кремля створити про ці настрої певне уявлення. З цієї точки зору постать Януковича як жертви Євромайдану та антипода “режиму Порошенка” для російських пропагандистів є незамінною.

В цьому контексті “інтервенція” Януковича до українського політичного процесу може виглядати привабливо для російських керманичів – адже екс-президент внесе ще більше сум’яття до й без того непростих реалій теперішньої України. Як казав колись депутат попередніх скликань Тарас Чорновіл, “всі заяви Януковича слід розглядати як ймовірні активні дії проти України з боку Російської Федерації”.

Однак як все це корелює з ймовірним поверненням або неповерненням Януковича до України? Вносити розбрат та підігравати своїм кремлівським кураторам Віктор Янукович може, не перетинаючи кордону з нашою державою – для цього його фізична присутність в Києві не обов’язкова. До того ж, логістика такого повернення взагалі є неясною. Поява Януковича в аеропорту “Бориспіль” унеможливлена в принципі – хіба що екс-президент з якогось дива отримає 100-відсоткові гарантії своєї безпеки. Але це виключено, тим паче, що зараз в Україні триває заочний суд, який розглядає обвинувачення Віктора Януковича у державній зраді.

Обіцянка генпрокурора

Власне, цьому процесу, який стартував 4 травня, незабаром виповниться 9 місяців. І вже понад рік, як у складі Генеральної прокуратури існує окрема структура, що займається злочинами колишнього президента України та його соратників.

Свого часу ця структура спровокувала конфлікт між генпрокурором Юрієм Луценком та його підлеглим – начальником департаменту спецрозслідувань Сергієм Горбатюком, який перед приходом до ГПУ Луценка займався справами Євромайдану та Януковича. Проте в даному контексті цікавим є не тертя між чиновниками ГПУ, а їхня ефективність та спроможність доводити почате до логічного завершення.

Ще перед призначенням до ГПУ Юрій Луценко пообіцяв, що почне судовий процес над Віктором Януковичем. Зробити це намагалися три його попередники: Віктор Шокін, Віталій Ярема і Олег Махніцький. Але передати до суду справу проти Януковича вони не змогли. Тим часом Юрій Луценко мав план, як цього домогтися – судити екс-президента заочно. Щоб зробити це, Луценкові для початку потрібно було змінити законодавство.

Адже воно не передбачало такої форми судового розгляду. Луценко, на той час голова президентської фракції БПП, зміг переконати колег із сесійної зали підтримати необхідні для нього поправки. Врешті, в день його призначення до ГПУ депутати ухвалили ці поправки. Після цього генпрокурору треба було зрозуміти, за яким саме обвинуваченням він буде вимагати засудження екс-президента. На той час Янукович фігурував одразу в шести кримінальних провадженнях.

Над ними працювало управління спеціальних розслідувань на чолі з Сергієм Горбатюком. Луценко назвав усі ці епізоди “великою справою проти Януковича” і пообіцяв, що до осені 2016 року ГПУ передасть цю справу до суду. Горбатюк оптимізму начальника не поділяв. Він наполягав, що в суді справи можуть “розвалитися”. На думку Горбатюка, закон про заочне засудження не відповідає Конституції України і європейським конвенціям.

Фігуранти розслідувань позиватимуться до Європейського суду з прав людини та, ймовірно, виграють. Таким чином, вони не лише уникнуть відповідальності, а й зможуть вимагати компенсації від держави,
– зазначав Горбатюк.

Враховуючи позицію Горбатюка, Луценко передав частину справ щодо Януковича поступливішому підлеглому – колишньому заступнику Горбатюка Дмитру Басову. Той не заперечував проти заочного засудження Януковича.

Тим часом 25 листопада 2016 року Віктор Янукович свідчив по відеозв’язку у суді. У той день його викликав як свідка захист екс-працівників спецпідрозділу МВС “Беркут”. Луценко спробував перехопити ініціативу в Януковича. Він особисто прийшов у Святошинський районний суд Києва, де слухалась справа, і скористався моментом, щоб висунути екс-президенту нове обвинувачення – в державній зраді.

I'll be back: Янукович повертається в Україну?
Судова відеоконференція за участю Віктора Януковича. Загалом справу про держзраду, порушену проти нього в Україні, екс-президент не визнає, вважаючи процес політично вмотивованим

Цю справу напередодні порушила військова прокуратура, яку очолює Анатолій Матіос. Він підтримує ідею заочного суду над Януковичем і критикує департамент Горбатюка за повільну роботу над іншими кримінальними справами проти екс-президента. Щоб довести, що Віктор Янукович – зрадник Батьківщини, Матіос запропонував використати звернення екс-президента до Володимира Путіна з проханням ввести війська на територію України. Цей документ від 1 березня 2014 року раніше публічно демонстрував колишній представник Росії в ООН Віталій Чуркін.

Зворотний бік заочного засудження

Але на практиці зробити це виявилося не так просто. Адже для цього Віктору Януковичу потрібно було вручити повідомлення про підозру. А екс-президент, який переховується в Росії, заперечував, що отримував від слідства такий документ. Юрій Луценко вирішив цю проблему традиційним для себе способом — він знову вмовив депутатів змінити законодавство.

Зрештою, в Кримінально-процесуальний кодекс додали норму про те, що підозрюваного можна викликати в суд через оголошення в газеті “Урядовий кур’єр”. 16 березня минулого року парламент ухвалив необхідні Луценкові поправки. А 4 травня в Оболонському районному суді Києва почалися слухання у справі про держзраду Віктора Януковича. Через 8 днів, 12 травня, в річницю свого призначення на посаду, Луценко опублікував на Фейсбуцi допис про попередні результати роботи в ГПУ, де поставив “галочку” навпроти пункту “справа проти Януковича в суді”.

Читайте також: Охорона Януковича розповіла деталі його втечі: запасні шляхи для охорони та зустріч з Ахметовим

Таким чином справа щодо держзради просувається вперед з перемінним успіхом та численними паузами – зокрема, й через те, що в процесі (починаючи з травня 2017-го) вже вчетверте змінюються адвокати. В липні минулого року Янукович відкликав навіть відданого йому Віталія Сердюка (який, утім, пізніше повернувся до виконання своїх обов’язків).

Мотивував це фігурант справи так:

Я не хочу брати участі у нібито змагальному процесі, результат якого заздалегідь визначений. (…) В країні знищеного правосуддя адвокати безсилі. Це не суд, а чистої води профанація. Для мого засудження в найкоротші терміни під тиском особисто громадянина Порошенка були ухвалені спеціальні закони про заочне засудження,
– заявив Янукович в інтерв’ю російському Першому каналу.

Тактика затягування процесу є невипадковою. Як вже було сказано, на думку Сергія Горбатюка, Янукович та його команда правників використовуватиме всі недоліки й прогалини процедури заочного засудження, щоб згодом добитися оскарження ухвалених рішень в Європейському суді з прав людини. Такої ж точки зору дотримується і адвокат Віталій Тітич.

“Юристи, які працюють із екс-президентом, діють абсолютно узгоджено, наголошуючи на порушеннях, які визначені Європейським судом з прав людини як критерії політичного переслідування. Їхня мета – набрати аргументи для ЄСПЛ про політично вмотивований процес”, – каже Тітич.

Затягування судового розгляду триватиме стільки, скільки це потрібно буде Віктору Януковичу для фіксації фактів, які він і його юристи вважають такими, що відповідають попереднім рішенням ЄСПЛ про порушення прав підозрюваного, наголошує він.

Як тільки у них буде зібраний повний кейс доказів для Європейського суду, вони активніше увійдуть у судовий процес, аби пришвидшити вирок,
– підсумовує експерт.

А тим часом в Росії продовжуватимуть розкрутку образу Януковича як невинно постраждалого від “режиму Порошенка”, підгодовуючи відповідно орієнтовану аудиторію всеукраїнською “тугою” за екс-президентом. Під цим соусом ідея повернення його до влади може просуватися й далі – настільки далеко, наскільки це дозволять події та реакція на подібне з боку українського соціуму. Всього соціуму, а не лише аудиторії телеканалу NewsOne.

 

Автор: Наталія Лебідь

Джерело

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.
-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні