Ірма Вітовська: «Чорнобиль, як метафора усієї країни, бо це – суцільна зона, з якої ми до цих пір не можемо вибратися»

У вівторок, 24 липня, в івано-франківському театрі кіно «Люм’єр» відбувся допрем’єрний показ фільму «Брама» режисера Володимира Тихого. Фільм створений за підтримки Держкіно, на основі п’єси «На початку і наприкінці часів» Павла Ар’є. Про непростий знімальний процес, про своє відчуття зони відчуження та про роль 88-річної баби Прісі, героїні фільму, читачам Правда.іф розповідає актриса Ірма Вітовська.

 

– Ірмо, показ фільму «Брама» у Івано-Франківську є одним з перших?

– Передпоказ фільму уже відбувся у зоні відчуження, в будинку культури міста Чорнобиль, для тих, хто там працює, і місцевих, які там живуть. Перед тим, 4 липня, був закритий перегляд для ЗМІ і блогерів.

Мабуть, для мене було символічно туди поїхати. Адже моя мама народилася в Латвії. А її батько, мій дідусь, якого я втратила в 6 років, родом із Чорнобиля, село Стечанка. Мене пообіцяли туди звозити. Це село згоріло у пожежі. Тому хочу відвідати місце, де ще один «пуп закопаний». Мені здається, тут спрацювала якась метафізична історія, щось прокинулося. Я в тому краї ніколи не була, там тільки моя мама була в ранньому дитинстві, але мабуть щось в мені відгукнулося, зокрема в тому, як легко дався той суржик. Місцеві казали: «Ви говорите по нашому». Я слухала, як ці бабусі дають інтерв’ю і дуже швидко переймала їхню мову.

– А раніше ти не була в Чорнобилі?

– Це була перша моя поїздка, на показ фільму. Ні, зйомки тривали в зоні, але наша локація була не на закритій території. Це – покинутий регіон, звідки усіх виселили, дехто повернувся, самосели, ближче до білоруського кордону. Там ми мали об’єкт, хату. Жінка, яка в ній жила, померла, її діти дали нам цю хату для зйомок. Бабуся, яка проживала в цій хаті, стала нам дуже близькою, хоч ми її ніколи не бачили. Але її речі, тарілки, посуд і побут… Ми усім користувалися і цей тактильний зв’язок мав свій драматизм. Був цікавий момент, мова про хрест, який з’являється в фільмі. Бабуся собі заготовила великий дубовий хрест. А діти поставили на її могилі пам’ятник. Хрест залишили в сараї, не знаючи, що далі з ним робити. Коли ми зайшли в той сарай, я Володі Цвєткову, нашому оператору, сказала, що тут не треба текстів, нехай сам хрест зіграє. І ви побачите, як він зіграв. Він виконав свою місію, метафізичну і залишився у вічності: в кіно, яке стане знаковим в кінематографі сьогоднішнього часу.

Ця картина увійде в історичну спадщину, я в цьому переконана. Вона неоднозначна, дуже потрібна, дуже катарсисна і дуже глибока. У ній увесь пласт філософії, увесь пласт цієї трагедії, не тільки Чорнобиля, але Чорнобиля, як метафори усієї країни, бо це – суцільна зона, з якої ми до цих пір не можемо вибратися. Він дуже звучить в кожному. Я впевнена що після Чорнобиля інші міста відчують те саме. Цей матеріал лягає поза зоною, зона – як символ показання того, що відбувається і відбувалося. Триває наш постколоніальний перехід, три покоління, які дуже різні і трагічні на сьогоднішній час для руху України. От Славка, її покоління, яке боїться змін, реформ, різких переходів в силу віку, в силу того, що вони довший час перебували в іншій програмі, в якій будується система.

– Роль баби Прісі не є для тебе новою, адже ти вже кілька років граєш у виставі «Сталкери»

– Звичайно, це не випадково, що у фільм перекочували ми з Віталіною Біблів. З Віталіною було швидше все вирішено, а зі мною все складніше. Кіно – це не театр, потрібно було вирішити питання гриму. А в нас такий складний грим досі не робили.

 

– Власне я дивилася «Сталкери» і тебе упізнати на сцені просто нереально. Хоча грим там використовували мінімально

– Так, але в кіно ти не можеш таке дозволити. Кіно має бути реальністю, тут не можлива умовність. Наш фільм має певну театральність, все одно від п’єси ми далеко утекти не можемо, бо так побудована структура п’єси.

Для фільму довго шукали бабусю на роль, але зрозуміли, що мало хто витримає такий знімальний режим. А ще в ту бабусю треба було вкласти усе те, що я в собі вже маю. Якби грим не зажив, вони б і далі шукали актрису, але грим – зажив.

Знімали в надзвичайно важких умовах: природа, холод, весь цей грим треба поправляти на майданчику. Було лише 15 людей навколо, в лісі, без туалету, без нічого, тут не можна зрозуміти рівень нашої фізичної вкладки. У мене на сон залишалося три години. Бо дві години ми мали їхати до локації, а найближчий готель був в місті Овруч, до якого доїжджали дві години диким лісом.

– Скільки було знімальних днів?

– У нас були експедиції по 9, 8, 5 днів, але між цими експедиціями тривали мої тури з виставами «Оскар і Рожева пані» та «Мерилін Монро: тріумф і агонія». А ще вистава «Сталкери» була в Мюнхені і в Гданську. Тобто я не зупинялася взагалі. Єдине, що трохи відпочивала від маски. В мене тоді «полетіла» шкіра, я її довго лікувала після зйомок, і губи в мене облазили.

 

– Думаю, були не лише проблеми з шкірою, бо такий режим взагалі важко витримати…

– Після зйомок я дуже багато спала і багато жерла. Коли ми поїхали на відпочинок в грудні, в мене тоді ще й робота над виставою «Гамлет» почалася. Тому важкуватий був цей період.

Відбулася світова прем’єра фільму «Брама» в Талліні на міжнародному кінофестивалі класу «А» Black Nights Film Festival. Ми були в основній програмі, в 9 номінаціях. А це те саме, що виграти Олімпіаду.

– Наскільки фільм перегукується з виставою? Чи довелося тобі щось нове переосмислювати в своїй героїні?

– Звичайно, тема Павлом Ар’є уже закладена, ти її не обійдеш. Бачення Володимира Тихого має свою історію. Моя баба в кіно більш жорстка, більш агресивна, більш демонічна. У виставі ми ставили акценти на конфлікті поколінь і на тому, що Майдан був неможливим. Тобто це домайданна історія. У фільмі ми пішли на ціль вибору українців, чи таким Вовчикам, студентам на Майдані бути в цій країні. І сталкери, які спокусили, дали 20 гривень, чи вони відповідають за націю? Вони тримають нас за руку, чи віддадуть нас знову на сторіччя в оце Чортове болото, яке потопить?

Баба це розуміє і бореться з демоном. Ми повинні боротися за це покоління, боротися за Вовку, а не за Славку, таким, як Славка, треба дати копійку, дати можливість прожити. А нам потрібні такі приклади як баба – вічна амазонка, яка прожила 20-ті, 30-ті, 40-ві, 50-ті роки, всі часи терору і різних окупацій, і вміла вижити попри державу, користуючись тими чи іншими можливостями. Отой її орден, та вона чхати на нього хотіла. Отримала, бо він дає масло безплатне, можливість купити ліки. Для неї він не сакральний. Це 12 жизней, це – її гріх, бо вона мусила ці 12 жизней порізать, у неї інакшого виходу не було, як лише порізать 12 хлопців у лісі. Але вона це вбивство несе як гріх. У фільмі немає героїв поганих і хороших, є просто людина. Я так люблю такий матеріал!

Чорнобиль – це постапокаліптична історія. Баба каже: «Моя земля!» і бореться за гідність нації. Вона смертю смерть попирає, тут –  конкретно боротьба з тим, що жоден супостат в жодному обличчі не переможе. І дитина перетворюється в дитину, і вони їдуть в метро, потрапляючи в наш час у Київ.

Це дві різні роботи і вони дуже потужні, як в театральному контексті, так і в кіношному.

В кіно не можна було уникнути того, що баба Пріся 8 років не говорила з людьми, це вплинуло на її гігієну, і в кіно це має бути видно, що вона не миється часто, як вона розриває те м’ясо..

Вона 8 років була сама серед природи, вона навчилася лікувати травами, жити, ставити «силки», ловити рибу. І це людина у віці. Кіно потребує такої правди.

 

– Якщо говорити про знімальний процес, чи траплялися курйозні чи особливі випадки?

– Якось на мене вийшов з лісу лось, ми довго дивилися один на одного. І я, ця бабуся, стою… він подивився, розвернувся і пішов. Прийняв він мене за свою, як за мешканця цього лісу. Не злякався. У мене було якесь заціпеніння, але ніякого страху, такий дивовижний контакт.

Почуття відповідальності перед кіно, перед моєю роботою – це поліські цвинтарі. У них на поминальні дні на хрести в’яжуть рушники. І ти бачиш: світліші – родина приїжджає відвідати. Навіть якщо село мертве, вони приїжджають відвідати могили. А коли бачиш темні шмати, особливо чорні нитки – це вражає до сліз. Зарослі могили, хрест навіть не вгадується і нитки. І тут ти розумієш, що роду нема уже, що рід розсіявся і він невідомо де. І це страшно, бо це Україна, це наше, і це велика культура.

Полісся – як і гуцули, до них трудний заїзд, там важко прививалося консервативне християнство, вони поєднують язичництво – русалки, темні легенди, міфи і поряд Ісус, Богородиця, все це органічно міксовано. Вони взяли нове вчення і зберегли старе.

Біда в тому, що люди відчули зверхність до природи, а зараз природа відвоювала все. Зарослі проспекти і багатоповерхові будинки в лісах, там багато рослин, тварин, риб, птахів. Людство може зникнути в своїй же гордині, а все інше виживе, Господь не залишить землю. Не буде кінця світу, кінець людства – так, а кінця світу не буде. І Чорнобиль це показує, що все відновлюється. Там є території, на які через три покоління люди зможуть оселитися. А є зона – де лише через мільйони років. Зараз ця територія обживається мікроорганізмами, все починається спочатку. І це свідчить про те, що людина не є верхівкою, Господь людині дав більше, як вищому ссавцю, він дав їй Духа Святого. Людина має право вибирати, але Він дав їй свободу обирати, кому ти служиш.

Цей край приніс жертву. Це не тільки трагедія людей, це трагедія великої культури. От Ліна Костенко їздила і збирала там старі ікони, які консервували, аби це не пропало. Їх вивезти не можна, бо вони дзвенять, але треба утворювати місця, куди їдеш і дивишся на них.

Взагалі, зона змінює. Кожна людина в Україні, яка може собі це дозволити, повинна туди поїхати. Зона змінює на краще, вона змушує переорієнтувати свої цілі.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 408 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3488

Правоохоронці затримали стрільця, який розстріляв бійців спецназу прикарпатської поліції - ЗМІ 17:57

Правоохоронці затримали стрільця, який розстріляв бійців спецназу прикарпатської поліції - ЗМІ Станом на ранок неділі план перехоплення, який був частиною спецоперації із затримання стрільців на дорогах Прикарпаття, скасували. Фото ілюстративне...

ОДА виділить понад 6 га землі для будівництва сонячної електростанції 17:08

Івано-Франківська облдержадміністрація надала ТОВ «С-Капітель» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення двох земельних ділянок для будівництва та обслуговування сонячної електростанції. Йдеться про земельні ділянки державної власності площею 2,94 га...

Незабаром 1 вересня. Що обіцяв мер Франківська зробити у галузі освіти 12:58 1 коментар

Наближається новий навчальний рік, проте очільники деяких міст так і не виконали своїх обіцянок щодо шкіл. Про це пише сайт громадської журналістики на основі даних порталу Слово і Діло, пише видання...

Архів прикарпатської поліції перебуває за сімома замками 10:47

У Брошнів-Осаді хочуть створити єдиний в Україні музей депортації. Саме тут був один з пересильних пунктів для відправки людей у Сибір з 1946 по 1953 роки. Для цього історикам потрібно...

ФК «Калуш» здобуває чергову перемогу у Другій лізі 10:26 1 коментар

У домашньому матчі проти рівненського "Вересу" ФК "Калуш" здобув дуже важливу звитягу. Підопічні Василя Малика знову стали лідерами своєї групи другої ліги, оскільки "Черкащина-Академія" зазнала поразки на Закарпатті. ФК Калуш...

Сьогодні святкують Яблучний Спас: традиції, прикмети, що святять й чого не можна робити в цей день 09:57

19 серпня відзначають Преображення Господнє. Це одне з 12 головних християнських свят. У народі його ще називають Яблучний Спас. У неділю, 19 серпня, відзначають Преображення Господнє, або Яблучний Спас –...

Рейтинг шкіл Івано-Франківська (інфографіка) 09:43 1 коментар

В Івано-Франківську найкраще державну підсумкову атестацію у формі ЗНО склали випускники Української гімназії №1, найгірше – учні, які закінчили ЗОШ №28 і ЗОШ №17. За результатами зовнішнього незалежного оцінювання, які...

В передмісті Франківська, під час "розбірок", підстрелили двох бійців поліцейського спецназу 08:52 12 коментарів

В передмісті Франківська, під час розбірок, підстрелили двох бійців поліцейського спецназу В ніч на суботу, 18-те серпня, в приміському селі Крихівці сталася стрілянина. Після неї травми отримали двоє чоловіків, котрі...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

19 серпня – 90 років виповнюється Дарії Рихтицькій-Мельникович (1928), поетесі, члену НСПУ, авторці збірок поезій «Шовкова косиця» (1992), «Крижаний цвіт» (1995), «Кольори вітру» (1998). Народилася в смт. Рожнятові, нині живе...

У неділю на Прикарпатті буде мінлива хмарність, без опадів, термометри показуватимуть до +31 22:10

Якою буде погода в Івано-Франківській області у неділю 19 серпня. інформує Правда іф     Західні(Долинський та Рожнятівський)райони:Мінлива хмарність,без опадів.Температура повітря вночі +8...+18°С вдень +19...+31°С; Північні(Калуський,Рогатинський,Галицький)райони:Мінлива хмарність,без опадів.Температура повітря вночі +15...+19°С...

На Прикарпатті запустили світловий музичний фонтан (відео) 21:45

Калушани зняли відео, як будівничі нового калуського фонтану випробовують водограй на площі Героїв, інформує Правда.іф посилаючись на "Вікна".   Фото ілюстративне. Як відомо, офіційний запуск фонтану відбудеться наступної п'ятниці, 24...

Наші майбутні реставратори Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника стажуватимуться у Європі 21:02

Прикарпатський національний університет разом з Академією Мистецтв Варшави розпочинають спільну програму з підготовки реставраторів. Відповідний інтенційний лист про співпрацю сьогодні підписали ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда та проректор з наукової...

На Прикарпатті ведмеді з Центру реабілітації тварин “від пуза” ласують смаколиками (відео) 19:55

На Прикарпатті в центрі реабілітації дикої природи ведмеді ласують смаколиками, інформує Правда.іф.     "КАВУНЧИКИ ДЛЯ ВЕДМЕДІВ! Дякуємо, дорогі друзі! Завдяки вашій фінансовій підтримці наші ведмеді можуть поласувати смаколиками "від пуза"!",-повідомляють...

На Прикарпатті депутати Старогвіздецької сільської ради передали державну церкву у власність громаді «Київського Патріархату» 18:24 1 коментар

1 серпня 2018 року Івано-Франківським відділом поліції розпочато досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 364 Кримінального Кодексу України (Зловживання владою або службовим становищем) з приводу передання...

Троє прикарпаток увійшли в ТОП-50 найпрогресивіших учителів України 17:54

Престижна премія Global Teacher Prize Ukraine назвала ТОП-50 найпрогресивніших вчителів України.     Серед номінантів премії троє прикарпаток: Грицишин Марія — Українська література; Івано-Франківськ; Українська гімназія № 1; Ладовська Наталія — Вчитель початкових...

У Польщі в ДТП потрапив автобус із українцями, - є загиблі 17:16 1 коментар

У Польщі увечері 17 серпня поблизу села Лещава-Долішня в ДТП потрапив автобус з львівськими туристами, 3 людей загинули, 51 постраждали. Постраждалих доставили до лікарень у містах Сянок, Лісько та Перемишль....

В Івано-Франківській школі №5 встановили шафки-локери, щоб діти мали можливість зберігати свої власні речі (фоторепортаж) 16:22

В Івано-Франківській школі № 5 генерують інноваційні проекти, інформує Правда.іф.     "Цьогоріч батьківський комітет школи взяв участь у конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування та громадянського суспільства. Проект...

МФК "Прикарпаття" зазнали четвертої поразки в Першій лізі 15:55 7 коментарів

"Прикарпаття" продовжує проходити неприємний період знайомства з Першою лігою, зазнавши четвертої поразки в п'яти іграх. Цього разу франківці поступилися в Миколаєві однойменному клубу. Як і в попередніх трьох випадках все...

На Прикарпатті молода сім'я намагається врятувати лелеку, який поранив крило (відео) 15:15

У селі Молодків на Надвірнянщині сім’я Вирстюків намагається врятувати молодого лелеку, який вчився літати і поранив крило, інформує Правда.іф посилаючись на "Галку".     Птасі потрібно надати належну якісну медичну...

На Прикарпатті випав град завбільшки з яблуко (відео) 14:08 1 коментар

У п’ятницю, 17 серпня, над Прикарпаттям пройшлася негода. У кількох місцях, а саме в Яремче та Богородчанському районі зафіксували град.     Його розмір сягав волоського горіха, пишуть люди в...
  • ріел ІФ виринаюча