Каналізація хоче поваги. Що франківці кидають в унітаз і куди воно дівається (фото+відео)

У селі Ямниці Тисменицького району з 1970-х працює станція аерації. Тут очищають каналізаційні стоки з Франківська і вже чисту воду повертають до Бистриці.

Чотири роки тому за кредитні кошти Світового банку на станції зробили реконструкцію. З сучасним обладнанням працювати стало легше. Втім, без проблем не обходиться. Яких? Поїхали, подивимось, пише Репортер.

Замість очистки води – сортування сміття

До станції аерації власною автівкою підвозить прес-секретар КП «Водоекотехпром» Володимир Шпег. Дорогою розповідає, що екскурсії на очисні споруди – не дивина. Особливо популярні серед дітей. Буває, що звертаються й свідомі мешканці.

«На тиждень бувало і по дві-три екскурсії, – говорить Шпег. – Люди звертаються, але в нас немає транспорту, аби забезпечити довезення дітей. Потрібно писати листи на мерію, але там не поспішають давати автобуси».

У будь-якому разі приймають усіх охочих. Мовляв, що більше людей знає, як поводитись із каналізацією, то менше потім проблем.

«Та навіть вушна паличка, кинута в унітаз, здатна вивести з роботи великі лопаті насосів, – каже Володимир Шпег. – Люди перетворили каналізацію на смітник – наші працівники змушені займатися ще й сортуванням відходів».

На території у 25 га – акуратні газони та охайні будівлі. Неприємного запаху майже нема. З адмінбудинку виходить Галина Команяк, технолог, начальниця екологічної дільниці. Вона працює на «Водоканалі» вже 26 років.

Проводить екскурсію територією – розповідає про роботу станції.

Стічні води з міста та каналізаційні стоки з Тисмениці спершу потрапляють до приймальної камери. У центрі Франківська колектори старі, каже пані Галина, тому до них потрапляють і дощові води, і побутова каналізація. А от при зведенні нових будинків, каналізацію одразу розділяють: дощова вода окремо йде в річку через очистку, а на станцію спрямовують лише побутову.

«Очисні споруди розраховані на 90 тисяч кубометрів стічних вод на добу. Вчора ми прийняли 75, а коли дощ, то може бути й 100 тисяч, – розповідає Галина Команяк. – Якщо сильні дощі, ми не справляємося – нас топить. Очисна решітка забивається й робиться щитом – не пускає воду. Тоді – аврал! У таких ситуаціях доводиться скидати воду напряму в річку, але маємо попередити екологічну службу і нам за це одразу виставляють рахунки».

За словами пані Галини, екоінспекція постійно контролює якість очищення. Аби не скидати воду напряму, потрібно побудувати накопичувач, в який під час сильних дощів можна було б заганяти воду, а вже потім качати звідти. Але на це потрібні кошти, яких наразі немає.

На станції аерації очистка проходить у два етапи: механічний та біологічний – з допомогою мікроорганізмів, що переробляють органіку на вуглекислий газ і воду. Жодної хімії не використовують.

Граблини й бактерії

Перший етап механізованої очистки – граблини, які затримують велике побутове сміття. Галина Команяк каже, через низьку побутову культуру людей у каналізації опиняється все – баклажки, шмати, інший непотріб.

У підвалі – двоє автоматичних грабель німецького виробництва. Ще одні не працюють через поломку. Теоретично, вже на цьому етапі робота мала б бути автоматизованою. На практиці ж перед сучасними дорогими граблями – звичайні металеві решітки. Час від часу працівник дістає і навантажує з них у тачки те, чого у стічних водах не мало б бути: пластикові пляшки, предмети гігієни і т. д. Заняття не з приємних, але іншого виходу немає.

Якщо трапляються рештки їжі, то їх вивозять на мулові поля, аби перегнивали. Сміття тут сортують, везуть на полігон у Рибне, а воду подають насосами на пісковловлювачі.

Там воду очищують від піску і знімають жир. Його згрібають разом із дрібним сміттям, якого теж не мало б бути. Коли жироприймач заповнений, машиністка насосних установок Марія Савчук спеціальною лопатою навантажує сміття на тачку і вивозить.

«Пісок осідає на дно, звідти насоси качають його на сепаратор, там з нього відтискають воду і повертають назад на очистку, а пісок відвантажують в баки», – продов­жує Галина Команяк.

Каже, за добу збирається два такі сміттєві баки. Окрім піску, далі дрібний непотріб: кісточки, сірники, палички – усе, що люди кидають на землю чи у водостічні решітки. Трапляється ще й каміння чи навіть асфальт.

«Пісок є на всіх очисних, навіть за кордоном. Раніше у нас не було пісковловлювачів, то він забивав і насоси, і обладнання. Тепер очистка краща, – каже технолог. – У Польщі є автонавантажувачі, які висипають зібраний пісок. Там працівники на станції аерації в білих тапочках ходять, а в нас – з лопатами і тачками».

Далі – первинні радіальні відстійники.

Це третя стадія механічної очистки. На цьому етапі є відстійники глибиною 3 м і діаметром 24 м. Тут найменші частини осаду й жир забирають, а очищена вода йде на біологічну очистку.

«Під час реконструкції поляки розрахували, що на такий об’єм стоків нам достатньо чотири відстійники. Та з березня нам кидали ще й фільтрат зі сміттєзвалища з Рибного і забруднення були дуже сильні. Ми не справлялися, тож запустили ще один відстійник, – говорить Галина Команяк. – Ми – єдині в Україні, хто погодився приймати фільтрат. Бо для цього потрібно на місці будувати ще одні очисні споруди, щоб хоч трохи знімати забруднення, тоді нам було б легше їх приймати».

На стадії біологічної очистки до води додають мулову суміш з мікроорганізмами.

«У цій суміші під мікроскопом можна побачити близько 20 видів бактерій, – каже пані Галина. – Воду насичуємо киснем, щоб анаеробні бактерії почувалися добре. На очищення води потрібно приблизно 11 годин. Коли мулу замало – стоки недоочищені, коли забагато – забруднення може не вистачати і голодний мул спухає. Аби регулювати кількість мулу і відповідно якість очистки води, кожного ранку робимо аналізи».

Останній етап – відстоювання. Якщо у воді ще є якийсь жир чи осад, тут його збирають і звідси очищена вода вже йде в річку.

Для України – дивина, для Європи – норма

«Нині найбільша наша проб­лема – відходи, – говорить Галина Команяк. – Ми зберігаємо їх на мулових полях, але їх вже не вистачає. 25 га території завалені органічними відходами. Коли вони висихають до вмісту вологи у 74 %, їх можна використовувати як торф. Але сьогодні нашого торфу ніхто не хоче».

Намул тут планують спалювати, аби утворювати газ та елект­роенергію. Технолог каже, що є й розроблена документація. Але на це потрібно ще 10 млн євро. Коли на станції аерації планували реконструкцію, другим лотом мала бути переробка мулу, але Світовий банк на це кредит не виділив.

Реконструкцію очисних споруд завершили у 2014 році, витратили 6,8 млн євро кредитних коштів. Технолог каже, за ці гроші зробили максимум, втім у Європі в очистку стічних вод вкладають значно більше. Наприклад, у сусідній Польші, в місті Бидгощ, яке за кількістю населення – як Франківськ, очисні споруди звели за 138 млн євро.

«На всю Україну під реконструкцію потрапили лише очисні споруди Франківська і Кременчука. Усі решта – на старому обладнанні. Усі, хто до нас приїжджає, приємно шоковані від того, що бачать. А ми їздимо у Європу і хочемо, щоб було як у поляків, – говорить Галина Команяк. – Наша вода іде в Бистрицю, далі – у Дністер. А звідти воду беруть Чернівці, Молдова. То минулого місяця до нас приїжджала делегація з Кишинева. Вони подивилися і сказали, що спокійні – після нас воду можна брати».

Розповідає, що нині також до реконструкції очисних споруд готується Львів, який за допомогою ЄС зміг залучити потрібне фінансування. Тож львів’яни теж приїжджають до Ямниці, набираються досвіду.

«Ми обладнанням задоволені – корейські повітродувки, італійська аераційна система, – говорить Галина Команяк. – Це не порівняти з тим, що було 26 років тому. Якби ще люди нам не шкодили, було б значно легше».

(Visited 331 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    – Це не порівняти з тим, що було 26 років тому.
    Саме так, вода вартувала копійки, ніхто не заморочувався з економією, каналізація промивалася автоматично, воду ніхто не економив, бруд змивамся сам, всі були задоволеня без всіляких мільйонів запозичених коштів. Шпег ще той кишеньковий гівнопіарщик, відпрацьовує як пес у буді…

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4682

Одіозна Оксана Марченко стала моделлю (фото, відео) 12:03

Дружина одіозного політика Віктора Медведчука, телеведуча Оксана Марченко знайшла собі нове заняття. Якимсь чином вона стала моделлю для фотокниги італійського дизайнера Доменіко Дольче, презентація якої нещодавно відбулася у їхньому зі...

Голова Івано-Франківського міського суду Тарас Антоняк: «Наша основна функція – це правосуддя» 08:31

15 грудня в Україні відзначають День працівників суду. Про те, які справи найчастіше розглядає міський суд, які виникають труднощі у роботі та про різні цікаві аспекти читачам Правда.іф розповідає голова...

Відчути душу міста: як Франківськ став домом для ірландця Джона Стокса (фоторепортаж) 00:15

Сивого завжди усміхненого бороданя з гавайською гітаркою в руках нерідко зустрічають поблизу Ратуші. Чоловік співає власних пісень, грається з дітьми та не проти познайомитися. Це Джон Стокс – 59-річний мрійник...

Зіркові ведучі телеканалу 1+1 завітали до яремчанського музею (фотофакт) 23:21

До Яремче завітали ведучі телеканалу 1+1. Гості відвідали музей Карпати в мініатюрі, про який у січні вийде сюжет. Про це повідомляють у соціальній мережі Фейсбук: Наші зіркові гості зі Сніданку з...

Kozak System та прикарпатські "Едельвейси" презентували пісню до Дня Сухопутних військ України (відео) 22:44 1 коментар

Відомий уркаїнський гурт Kozak System та 10 гірсько-штурмова бригада "Едельвейси" презентували новий кліп до Дня Сухопутних військ України. "Щоб встояти і перемогти потрібно багато чого. Але є дві речі, без...

Як у Станиславові покарали підприємця за підвищення ціни 21:47 1 коментар

У сучасному Івано-Франківську ціни зростають на все, однак навряд чи хтось міг би уявити, щоб якогось підприємця покарали за завищені ціни. А в судовій хроніці нашого міста є такий випадок....

Краса вечірнього міста: як у Рогатині готуються до новорічно-різдвяних свят (фоторепортаж) 21:18

В мережі опублікували світлини, як у Рогатині прикрашають вулиці міста святковою ілюмінацією: Краса вечірнього міста. В очікуванні свят Рогатин оновлюється, – йдеться в описі до світлин.  Джерело

Влогер розповів, як у Франківську його ігнорували через російську мову (відеофакт) 20:56 5 коментарів

Столичний влогер Іван Проценко розповів у відео на своєму Youtube-каналі, як жителі Івано-Франківська реагують на російську мову. Чоловік, що здебільшого знімає відео саме на політичні теми, проводив в Івано-Франківську опитування, питався...

Збитки на свято Андрея в Коломийському районі підводу витягли на дах зупинки (фотофакт) 20:07 1 коментар

Сьогодні українці відзначають свято Андрея. Як прийнято в цей день парубки роблять збитки. Курйозним фото поділилися у соціальній мережі Фейсбук – в селіГоди-Добровідка, що на Коломийщині фіру затягнули на дах...

Міністр внутрішніх справ вручив прикарпатському генералу "Нагородну зброю" (фотофакт) 20:03 8 коментарів

Міністр внутрішніх справ вручив прикарпатському генералу "Нагородну зброю" Про це на своїй сторінці повідомив прикарпатський патрульний і ветеран АТО Андрiй Тiрон "Пишаюсь що ми знайомі та служили разом: генерал-лейтенант Балан...

У Франківську для дітей-пільговиків влаштують свято у «Чубі-бумі» та віртуальному світі 19:53

Вчора, 12 грудня, в Івано-Франківську відбулось засідання виконавчого комітету. Під час нього обговорили питання про проведення службою у справах дітей в місті заходів з нагоди Дня Святого Миколая та різдвяно-новорічних...

На Коломийщині невідомі познущалися над собакою: прив’язали дротом до дерева (фотофакт) 19:27

У селі Корнич Коломийського району невідомі прив’язали до дерева собаку. Про це у соцмережі написала Леся Іваничук. Жінка повідомляє, що собака прив’язана дротом до дерева і нікого до себе не підпускає....

Згадати все: сім років тому Глава УГКЦ проголосив Івано-Франківську Митрополію (фоторепортаж) 19:15

Сім років тому – 13 грудня 2011 р. Б. Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у співслужінні Єпископату УГКЦ у катедральному Соборі Воскресіння  Христового в Івано-Франківську очолив Божественну Літургію з...

Франківські студенти передадуть 5 тисяч гривень на лікування онкохворої Марічки Троян-Мосорі з Рогатина (фотофакт) 18:51

11 грудня у Прикарпатському національному університеті відбулася благодійна акція "Творимо добро своїми руками". Захід проходить вже п’ятий рік поспіль. "Обов’язок кожного із нас – допомогти тому, хто потребує допомоги, особливо...

На центральній площі Івано-Франківська відбулося урочисте відкриття головної ялинки (фоторепортаж) 18:19 3 коментарі

Сьогодні, 13 грудня, в Івано-Франківську на Вічевому Майдані засяяла Центральна Новорічна ялинка. Встановлювати її почали ще 3 грудня. Як повідомляв раніше міський голова Руслан Марцінків, ялинка матиме зовсім іншу 3D-графіку...

Як франківчанка творить казку з пряників (фото) 18:12

Думаєте жінки у декреті не заробляють? Команда OGOGO! поспілкувалась із 24-річною Тетяною Вінтонюк, яка поєднує материнство та виготовлення солодощів. Особливою популярністю користуються пряники кондитерки на дому.   -Як почали готувати солодощі...

В Косівському районі упіймали неповнолітніх «гопників», які нищили техніку, котра займалася ремонтом доріг (фотофакт) 16:23

Зловмисників, які закидали камінням техніку дорожньої компанії «ПБС» знайдено. Ними виявились неповнолітні. Три місцевих хлопці серед ночі шукали собі пригод. У пошуках нам допомогли працівники поліції Косівського району. Так як...

У небі Галичини: якою була авіація Галицької армії (фоторепортаж) 16:02 1 коментар

Першого грудня 2018-го виповнилось 100 років з часу утворення авіації Галицької армії. Формування цього роду військ відбувалось майже на порожньому місці, до того ж, за умов війни проти поляків, які...

Популярний український ведучий показав сімейну ідилію з сином і дружиною (фото) 14:05 1 коментар

"Вмовити головного Ревізора країни на родинну зйомку майже нереально", - заявила дружина Миколи Тищенка Алла та все-таки вмовила коханого на фотосет. Разом зі своїм м’язистим чоловіком молода білявка попозувала у...

Більшість франківських депутатів вчасно звітують за роботу та зустрічаються з виборцями, – експерт 12:26

12 грудня представники ГО “Центр Політичних Студій” презентували результати моніторингу здійснення прийому виборців та звітуванню перед виборцями депутатів Івано-Франківської міської ради.   Керівник проекту в Івано-Франківську Михайло Джогола розповів, що...
  • ріел ІФ виринаюча