Хибні виклики були і будуть

101, 102, 103. На ці номери ми зазвичай телефонуємо, коли стається біда. Саме рятувальники, поліцейські та лікарі повинні за лічені хвилини прийти на допомогу. Однак часто люди користуються тим, що ці служби не можуть не реагувати на виклики.

Картинки по запросу телефон

Від нічого робити

Приблизно три-чотири рази на рік на офіційному сайті Управління ДСНС України в Івано-Франківській області з’являється застережлива інформація про хибні виклики. Починаються і закінчуються такі повідомлення зазвичай однаково.

«Дуже часто до пожежно-рятувальної служби області надходять повідомлення зі стаціонарних та мобільних телефонів із проханням про допомогу від мешканців області, котрі потрапили в різні ситуації. Проте серед них, на жаль, часто трапляються і неправдиві, тобто хибні виклики… Шановні громадяни, просимо вас серйозно відноситися до роботи рятувальників і думати про наслідки, до яких може призвести хибний виклик».

З цього можна зробити висновок, що хибні виклики для рятувальників справді є проблемою і вони намагаються зменшити їх кількість. Однак на цю тему в управлінні чомусь спілкуються не надто охоче.

Провідний фахівець сектору зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю Управління ДСНС в області Світлана Бабушкіна розповіла, що з початку нового року було 78 повідомлень про пожежі, які не підтвердилися. А протягом 2017 року – 75. Проте на офіційному сайті управління вказано, що минулого року зареєстровано 240 хибних викликів. Тобто прикарпатці турбують рятувальників не тільки через нібито пожежі.

За словами Світлани Бабушкіної, повідомлення про пожежі, які не підтвердилися, надходять у телефонному режимі. Часто «від нічого робити» дзвонять діти або підлітки з мобільних телефонів і повідомляють неправдиву інформацію. Після цього вони спостерігають за швидкістю реагування на неї відповідних служб. А от дорослі переважно телефонують напідпитку чи у стані ейфорії.

«При надходженні завідомо неправдивої інформації про пожежі матеріали направляються в поліцію для встановлення винних осіб. В разі встановлення винної особи на неї накладається стягнення відповідно до Адміністративного чи Кримінального кодексу», – зазначає Бабушкіна.

Проте скільки осіб притягнено до відповідальності за такі неправдиві виклики – невідомо. Вартість виїзду одного підрозділу пожежно-рятувальної служби для гасіння пожеж – немала. Вона складає 60 тисяч. Цікаво, що запитання про те, який вихід з цієї ситуації бачать в управління ДСНС та чи вивчали вони досвід закордонних колег в цьому напрямку, так і залишилися без відповіді.

Поліклініка на колесах

Не обходиться без хибних викликів і в обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Заступник начальника з медичної роботи Ігор Бойчук розповідає, що таких викликів надходить близько 10%. Частіше безпідставно швидку викликають мешканці міста, ніж села.

«Часто бавляться діти або психічнохворі. Буває, що лежить п’яний чоловік і люди викликають швидку, не переконавшись, чи це потрібно. Замість того, щоб їхати на виклик до хворого з серцевим нападом, лікарі піднімають з землі п’яного», – продовжує пан Ігор.

Також він зауважує, що часто швидку викликають гіпертоніки, замість того, щоб звернутися до сімейного лікаря. Їм зручно, що медики приїжджають, міряють тиск та дають таблетки. Згідно з наказом МОЗ, швидка допомога не мала б виїжджати на такі виклики.

Сюди також підпадають і звернення про раптове підвищення температури з нежитем, кашлем чи болем у горлі; головний біль, запаморочення, слабкість; біль у попереку та суглобах; алкогольні, наркотичні та токсичні абстинентні синдроми. В таких випадках диспетчер мав би перенаправляти звернення в поліклініку чи до сімейного лікаря. Якщо ж такої можливості немає, то він направляє бригаду, яка не виїжджала на виклики протягом години.

«Ми все одно виїжджаємо, бо всяке може бути. Трохи боремось з цим і передаємо інформацію сімейним лікарям. Часто нас викликають до хронічних хворих. Це означає недопрацювання сімейної медицини. Ми виконуємо фактично функцію поліклініки на колесах. Хоча швидку мали би викликати тільки тоді, коли є загроза життю», – каже Ігор Бойчук.

Він зазначає, що є можливість покарати людей за такі виклики і притягнути до адміністративної відповідальності. Однак потрібно складати проколи і направляти на розгляд адмінкомісії, а вона вже розглядає їх і накладає штраф. «Ми пробували так робити, але треба витратити дуже багато часу, щоб те все заповнити», – додає Бойчук.

За його словами, один виїзд швидкої обходиться приблизно у 600 гривень. Якщо б вона виїжджала тільки на ті виклики, які прописані в наказі, та не реагувала на хибні, то за зекономлені кошти можна було б придбати обладнання чи реанімобілі.

Поки у нас швидку викликають безкоштовно через будь-які причини, за кордоном за кожен виклик виписують рахунок. Тому, наголошує Ігор Бойчук, там це роблять тільки тоді, коли справді є загроза життю.

Він пригадує, як знайома лікарка поїхала в гості до родичів у США. Там вона декілька разів викликала швидку через проблеми з тиском, а потім її родичам прийшов рахунок на чималу суму.

Проте запроваджувати таку систему в нас, на його думку, недоцільно, бо люди і так бідні. Натомість він пропонує проводити з ними роз’яснювальну роботу та залишати пам’ятки про те, коли варто викликати швидку.

Боротися не будуть

Прес-секретар управління патрульної поліції в області Микола Гурак пояснює, що відповідно до ст. 183 КУпАП, завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, поліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто від 51 до 119 грн.

Згідно зі статтею 259 Кримінального кодексу, завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, карається штрафом від п’ятсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років.

Однак до криміналу доходить рідко. Здебільшого поліція обмежується усними попередженнями та адмінвідповідальністю. Однак, як зазначає Гурак, було б добре, якби штрафи за таке були трохи вищими. Проте наразі жодних натяків на те, що їх збільшать, немає. Та й відшкодувань за виїзд швидкої, рятувальників чи поліції на такі виклики також немає.

Він каже, що до поліції часто надходять хибні виклики або такі, які не належать до їхньої компетенції. Наприклад, люди телефонують до них, коли вдома прорвало трубу. Хоч патрульні розуміють, що це не зовсім їхня компетенція, але все одно виїжджають на такі виклики.

Микола Гурак зауважує, що коли заявник телефонує у поліцію, то не завжди зрозуміло, чи виклик правдивий, чи ні. Наприклад, якось до них надійшло повідомлення про пограбування. Згодом з’ясувалось, що заявниця їхала додому на таксі, але не мала коштів, щоб розрахуватися. Тому залишила водієві телефон, а сама пішла в квартиру за грішми. Проте звідти вже зателефонувала у поліцію і повідомила про грабіж.

«Неприємно, коли люди хочуть вирішити свої проблеми через поліцію. Такі виклики є завідомо неправдивими, і за них передбачена адміністративна відповідальність», – наголошує Гурак.

Є ситуації, продовжує він, коли, наприклад, повідомляють про проникнення невідомої особи в автомобіль. Згодом з’ясовується, що власник загубив ключі і намагається відкрити машину в інший спосіб. Проте перехожі помітили це і повідомили про правопорушення. «На ці випадки ми також реагуємо, але це хибний виклик. Однак за нього не передбачена відповідальність», – підкреслює прес-секретар.

Буває, що свариться подружжя і хтось із них викликає поліцію. А коли патрульні приїжджають, то вони вже помирились. Такі виклики є і не хибними, і не завідомо неправдивими. Часто люди з психічними відхиленнями телефонують у поліцію і повідомляють про секти невидимок, чародіїв, чорних змій, які захоплюють будинок тощо.

«Нерідко особи в стані сп’яніння повідомляють про грабіж, а потім виявляється, що вони залишили телефон десь у магазині. Або ж людям просто нудно. Наприклад, минулого року повідомляли про вбивство. Патрульні нічого не виявили, а через 20 хвилин знайшли заявника у стані сп’яніння, який вирішив у такий спосіб розважитись», – додає Гурак.

Загалом минулого року патрульні склали 57 постанов за ст. 183 КУпАП, а з початку цього року – 12. Проте це лише малий відсоток від реально неправдивих викликів. Однак якось боротися з цим поліція не збирається.

«Ми тішимося, що маємо довіру людей, які звертаються до нас. Не хочемо, щоб вони боялися нам телефонувати через протоколи і штрафи. Але треба пам’ятати, що поки патрульні будуть рятувати когось від секти невидимок, хтось може потребувати реальної допомоги», – підкреслює Микола Гурак.

Наталя ДЕРКЕВИЧ

Джерело

(Visited 169 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8428

загрузка...

Популярна співачка з Івано-Франківська презентує нову пісню 10:52

У понеділок, 25 березня, відома співачка з Івано-Франківська презентує нову пісню. Про це Lama повідомила на власній сторінці у Фейсбук, інформує WestNews. “Друзі! В цей понеділок 25го березня почуємося о 10.00...

У Івано-Франківську посилять піше патрулювання 10:21

З початку квітня з метою недопущення вуличної злочинності та задля безпеки громадян співробітники прикарпатської поліції і бійці Національної гвардії України вийдуть на посилене патрулювання. Напередодні відбулася нарада під головуванням т.в.о....

На Франківщині жінка заявила в поліцію на коханця: каже, розбещував її 12-річну доньку 10:09

21 березня до Коломийських поліцейських звернулася 32-річна мешканка одного із сіл району.   Вона повідомила, що її 44-річний співмешканець розбещував 12-річну доньку. Це було в той час, коли вдома інших...

На Прикарпатті молодик регулярно вступав у статевий зв’язок із 13-річною дівчинкою. Батько неповнолітньої написав заяву у поліцію 09:57 1 коментар

На Прикарпатті молодик регулярно вступав у статевий зв’язок із 13-річною дівчинкою. Батько неповнолітньої написав заяву у поліцію Заява від 45-річного чоловіка, мешканця одного із сіл району надійшла до Рожнятівського відділення...

На Львівщині помер священик родом з Прикарпаття 09:19

Вчора, 23 березня 2019 р. на 89 році життя помер редемпторист о. Микола Волосянко, повідомляє Правда.іф. з посиланням на Редемптористи.   Розпорядок похоронних богослужінь: неділя, 24.03 о 19:00 год. – Чин монашого...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

24 березня – 150 років від дня народження Олени Кисілевської (1869-1958), письменниці, громадсько-політичної та культурної діячки, яка жила і працювала у м. Станіславі (тепер м. Івано-Франківськ) та м. Коломиї. Рубрика виходить за підтримки...

Руслан Марцінків прогулявся ринком Івано-Франківська (фотофакт) 08:34 1 коментар

Вчора, 23 березня, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прогулявся ринком на Каскаді. Про свій візит мер написав у мережі Фейсбук.  "Я побував майже на всіх базарах міста. А сьогодні вперше...

У Брошнів-Осаді пройшла загальна толока: прибирали територію де обалштують мотузковий парк (фотофакт) 08:09

Сьогодні біля Народного дому на правду кипіла робота: працівники селищної ради, ЖЕКу, представники БО «Серце Марії та небайдужі мешканці Брошнів-Осади взяли участь у толоці, повідомляє Правда.іф. з посилання на офіційну...

У Карпатах травмувалися двоє туристів 07:32 2 коментарі

Вчора о 14.50 год. поступило повідомлення про те, що під час сходження на гору Говерла отримала травму ноги гр. 1939 р.н., жителька м. Миргород, Полтавської області та травми ребер гр....

У Косівському районі внаслідок притискання гідравлічною плитою сміттєвоза загинула людина 07:21

Трагічний випадок трапився на Прикарпатті, повідомляє Правда.іф. з посиланням на управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської облдержадміністрації. Вчора,23 березня о 18.40 год. в морг Косівської ЦРЛ доставлено тіло гр. 1962...

На Прикарпатті 79-річна жінка з термічними опіками рук та обличчя потрапила до лікарні 07:18

Вчора, 23 березня о 17.12 год. в травматологічне відділення Косівської ЦРЛ доставлено гр. 1940 р.н., жительку с. Яворів Косівського р-ну з діагнозом - термічні опіки І-ІІ-А ступеня обох нижніх кінцівок...

Минулої доби на Прикарпатті горів автомобіль та котельня 07:13

За минулу добу в області зареєстровано 78 пожеж, з них 71 - в природних екосистемах, повідомляє Правда.іф. з посиланням на управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської облдержадміністрації. - 23.03.2019 о...

У Івано-Франківську чергова ДТП, є постраждалі 07:10

Повідомляє Правда.іф. з посиланням на управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської облдержадміністрації. Вчора, 23 березня о 13:56 в м. Івано-Франківськ трапилася ДТП. Водій гр. 1971 р.н., прож. с. Крихівці, керуючи...

Стало відомо коли на Прикарпаття привезуть тіло загиблого героя  07:07 2 коментарі

Як повідомляла Правда.іф. у п'ятницю, 22 березня, під час виконання завдання на сході загинув франківець, солдат Артур Бурлака. Військовий з Івано-Франківська Артур Бурлака загинув у зоні проведення ООС. Цю інформацію...

У неділю на Прикарпатті можливий дощ 00:26

24 березня з північного заходу Європи підгребе атмосферний фронт і на Заході та Півночі України суботнє сонце прикриють недільні хмари і невеликий дощ. Хмари вже з ранку вкриють небо, і...

7 подій, які зроблять неповторними вихідні у Франківську 23:35

У Франківську вічно стаються несподіванки – і варто йти їм назустріч, щоби додати до свого життя кольорів, мультиків, нових ароматів. А ще – звуків, форм і слів. КУРС пропонує відвідати...

На Івано-Франківщині депутат хоче, щоб місцеві чиновники проходили детектор брехні 22:12

Депутат Долинської міської ради Роман Штойко зареєстрував проект рішення щодо порядку проведення психофізіологічного дослідження чиновників міської ради із застосуванням поліграфа. Проект рішення Роман Штойко також виклав у соцмережах для обговорення. "Я, як житель...

Священик зняв кліп про дороги (відеосюжет) 21:48

На Львівщині з ініціативи місцевого священика мешканці зняли кліп про аварійний стан дороги місцевого значення Мшанець – Стрілки, щоб привернути увагу влади до необхідності її капітального ремонту. Мешканці записали кавер...

У Калуші збільшать допомогу для сімей загиблих на війні 20:55 2 коментарі

Цього тижня відбулося засідання постійної депутатської комісії Калуської міської ради з гуманітарних питань. Комісія розглянула і погодила зміни до порядку надання одноразових грошових допомог учасникам АТО/ОСС або членам їх сімей....

Прикарпатські поліцейські знайшли викрадачів скутерів 20:28

Поліцейські Коломимийщини розшукали шістьох осіб, які минулого року викрали три скутери. Двоє із підозрюваних – неповнолітні. З серпня до жовтня минлого року зловмисники викрали один скутер з-під будинку власника, а інші два...
  • ріел ІФ виринаюча