Хибні виклики були і будуть

101, 102, 103. На ці номери ми зазвичай телефонуємо, коли стається біда. Саме рятувальники, поліцейські та лікарі повинні за лічені хвилини прийти на допомогу. Однак часто люди користуються тим, що ці служби не можуть не реагувати на виклики.

Картинки по запросу телефон

Від нічого робити

Приблизно три-чотири рази на рік на офіційному сайті Управління ДСНС України в Івано-Франківській області з’являється застережлива інформація про хибні виклики. Починаються і закінчуються такі повідомлення зазвичай однаково.

«Дуже часто до пожежно-рятувальної служби області надходять повідомлення зі стаціонарних та мобільних телефонів із проханням про допомогу від мешканців області, котрі потрапили в різні ситуації. Проте серед них, на жаль, часто трапляються і неправдиві, тобто хибні виклики… Шановні громадяни, просимо вас серйозно відноситися до роботи рятувальників і думати про наслідки, до яких може призвести хибний виклик».

З цього можна зробити висновок, що хибні виклики для рятувальників справді є проблемою і вони намагаються зменшити їх кількість. Однак на цю тему в управлінні чомусь спілкуються не надто охоче.

Провідний фахівець сектору зв’язків із ЗМІ та роботи з громадськістю Управління ДСНС в області Світлана Бабушкіна розповіла, що з початку нового року було 78 повідомлень про пожежі, які не підтвердилися. А протягом 2017 року – 75. Проте на офіційному сайті управління вказано, що минулого року зареєстровано 240 хибних викликів. Тобто прикарпатці турбують рятувальників не тільки через нібито пожежі.

За словами Світлани Бабушкіної, повідомлення про пожежі, які не підтвердилися, надходять у телефонному режимі. Часто «від нічого робити» дзвонять діти або підлітки з мобільних телефонів і повідомляють неправдиву інформацію. Після цього вони спостерігають за швидкістю реагування на неї відповідних служб. А от дорослі переважно телефонують напідпитку чи у стані ейфорії.

«При надходженні завідомо неправдивої інформації про пожежі матеріали направляються в поліцію для встановлення винних осіб. В разі встановлення винної особи на неї накладається стягнення відповідно до Адміністративного чи Кримінального кодексу», – зазначає Бабушкіна.

Проте скільки осіб притягнено до відповідальності за такі неправдиві виклики – невідомо. Вартість виїзду одного підрозділу пожежно-рятувальної служби для гасіння пожеж – немала. Вона складає 60 тисяч. Цікаво, що запитання про те, який вихід з цієї ситуації бачать в управління ДСНС та чи вивчали вони досвід закордонних колег в цьому напрямку, так і залишилися без відповіді.

Поліклініка на колесах

Не обходиться без хибних викликів і в обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Заступник начальника з медичної роботи Ігор Бойчук розповідає, що таких викликів надходить близько 10%. Частіше безпідставно швидку викликають мешканці міста, ніж села.

«Часто бавляться діти або психічнохворі. Буває, що лежить п’яний чоловік і люди викликають швидку, не переконавшись, чи це потрібно. Замість того, щоб їхати на виклик до хворого з серцевим нападом, лікарі піднімають з землі п’яного», – продовжує пан Ігор.

Також він зауважує, що часто швидку викликають гіпертоніки, замість того, щоб звернутися до сімейного лікаря. Їм зручно, що медики приїжджають, міряють тиск та дають таблетки. Згідно з наказом МОЗ, швидка допомога не мала б виїжджати на такі виклики.

Сюди також підпадають і звернення про раптове підвищення температури з нежитем, кашлем чи болем у горлі; головний біль, запаморочення, слабкість; біль у попереку та суглобах; алкогольні, наркотичні та токсичні абстинентні синдроми. В таких випадках диспетчер мав би перенаправляти звернення в поліклініку чи до сімейного лікаря. Якщо ж такої можливості немає, то він направляє бригаду, яка не виїжджала на виклики протягом години.

«Ми все одно виїжджаємо, бо всяке може бути. Трохи боремось з цим і передаємо інформацію сімейним лікарям. Часто нас викликають до хронічних хворих. Це означає недопрацювання сімейної медицини. Ми виконуємо фактично функцію поліклініки на колесах. Хоча швидку мали би викликати тільки тоді, коли є загроза життю», – каже Ігор Бойчук.

Він зазначає, що є можливість покарати людей за такі виклики і притягнути до адміністративної відповідальності. Однак потрібно складати проколи і направляти на розгляд адмінкомісії, а вона вже розглядає їх і накладає штраф. «Ми пробували так робити, але треба витратити дуже багато часу, щоб те все заповнити», – додає Бойчук.

За його словами, один виїзд швидкої обходиться приблизно у 600 гривень. Якщо б вона виїжджала тільки на ті виклики, які прописані в наказі, та не реагувала на хибні, то за зекономлені кошти можна було б придбати обладнання чи реанімобілі.

Поки у нас швидку викликають безкоштовно через будь-які причини, за кордоном за кожен виклик виписують рахунок. Тому, наголошує Ігор Бойчук, там це роблять тільки тоді, коли справді є загроза життю.

Він пригадує, як знайома лікарка поїхала в гості до родичів у США. Там вона декілька разів викликала швидку через проблеми з тиском, а потім її родичам прийшов рахунок на чималу суму.

Проте запроваджувати таку систему в нас, на його думку, недоцільно, бо люди і так бідні. Натомість він пропонує проводити з ними роз’яснювальну роботу та залишати пам’ятки про те, коли варто викликати швидку.

Боротися не будуть

Прес-секретар управління патрульної поліції в області Микола Гурак пояснює, що відповідно до ст. 183 КУпАП, завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, поліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб тягне за собою накладення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто від 51 до 119 грн.

Згідно зі статтею 259 Кримінального кодексу, завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками, карається штрафом від п’ятсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років.

Однак до криміналу доходить рідко. Здебільшого поліція обмежується усними попередженнями та адмінвідповідальністю. Однак, як зазначає Гурак, було б добре, якби штрафи за таке були трохи вищими. Проте наразі жодних натяків на те, що їх збільшать, немає. Та й відшкодувань за виїзд швидкої, рятувальників чи поліції на такі виклики також немає.

Він каже, що до поліції часто надходять хибні виклики або такі, які не належать до їхньої компетенції. Наприклад, люди телефонують до них, коли вдома прорвало трубу. Хоч патрульні розуміють, що це не зовсім їхня компетенція, але все одно виїжджають на такі виклики.

Микола Гурак зауважує, що коли заявник телефонує у поліцію, то не завжди зрозуміло, чи виклик правдивий, чи ні. Наприклад, якось до них надійшло повідомлення про пограбування. Згодом з’ясувалось, що заявниця їхала додому на таксі, але не мала коштів, щоб розрахуватися. Тому залишила водієві телефон, а сама пішла в квартиру за грішми. Проте звідти вже зателефонувала у поліцію і повідомила про грабіж.

«Неприємно, коли люди хочуть вирішити свої проблеми через поліцію. Такі виклики є завідомо неправдивими, і за них передбачена адміністративна відповідальність», – наголошує Гурак.

Є ситуації, продовжує він, коли, наприклад, повідомляють про проникнення невідомої особи в автомобіль. Згодом з’ясовується, що власник загубив ключі і намагається відкрити машину в інший спосіб. Проте перехожі помітили це і повідомили про правопорушення. «На ці випадки ми також реагуємо, але це хибний виклик. Однак за нього не передбачена відповідальність», – підкреслює прес-секретар.

Буває, що свариться подружжя і хтось із них викликає поліцію. А коли патрульні приїжджають, то вони вже помирились. Такі виклики є і не хибними, і не завідомо неправдивими. Часто люди з психічними відхиленнями телефонують у поліцію і повідомляють про секти невидимок, чародіїв, чорних змій, які захоплюють будинок тощо.

«Нерідко особи в стані сп’яніння повідомляють про грабіж, а потім виявляється, що вони залишили телефон десь у магазині. Або ж людям просто нудно. Наприклад, минулого року повідомляли про вбивство. Патрульні нічого не виявили, а через 20 хвилин знайшли заявника у стані сп’яніння, який вирішив у такий спосіб розважитись», – додає Гурак.

Загалом минулого року патрульні склали 57 постанов за ст. 183 КУпАП, а з початку цього року – 12. Проте це лише малий відсоток від реально неправдивих викликів. Однак якось боротися з цим поліція не збирається.

«Ми тішимося, що маємо довіру людей, які звертаються до нас. Не хочемо, щоб вони боялися нам телефонувати через протоколи і штрафи. Але треба пам’ятати, що поки патрульні будуть рятувати когось від секти невидимок, хтось може потребувати реальної допомоги», – підкреслює Микола Гурак.

Наталя ДЕРКЕВИЧ

Джерело

(Visited 122 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6190

Як вже раніше повідомляли ЗМІ в Івано-Франківську планували перейменувати одну з вулиць міста. 00:14 1 коментар

Як вже раніше повідомляли ЗМІ в Івано-Франківську планували перейменувати одну з вулиць міста. Вчора, 14 грудня, відбулося засідання 22 сесії Івано-Франківської міської ради, інформує WestNews. Зокрема, під час засідання розглянули...

На Прикарпатті у буряках виявили підвищений вміст нітратів 23:52

У цьогорічному врожаї столового буряка в одному із фермерських господарств Рогатинського району обласна Держпродспоживслужба виявила перевищення вмісту нітратів. Працівники Держпродспоживслужби під час лабораторних моніторингових досліджень виявили відхилення показників нітратів у...

За крок до фіналу прикарпатець покинув шоу «Х-фактор» (фото+відео) 23:50 1 коментар

Як писала Правда.іф. хлопець із прикарпатського села Бортники нещодавно потрапив на співоче шоу «Х-фактор». Сьогодні, на телеканалі СТБ відбувався півфінал проекту. Шість учасників виконували по дві пісні. Петро Гарасимів заспівав пісню «А...

Міськрада дозволила франківцям з нагоди одруження та народження дітей садити "пам’ятні дерева" 21:13

Міська рада Івано-Франківська сьогодні затвердила програму "Пам’ятне дерево". Як йдеться у рішенні, програма "Пам’ятне дерево" спрямована на виховання свідомого ставлення мешканців до зелених насаджень, підвищення рівня екологічної освіти та зменшення забруднення...

В наступному році у Франківську запрацює нове комунальне підприємство 20:31 1 коментар

У Франківську створили нове комунальне підприємств “Благоустрій”.   Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив міський голова Руслан Марцінків та відповідне рішення ухвалили на сесії міської ради. В зону обслуговування...

В Україні засновано Помісну церкву 19:37 15 коментарів

Під час Об'єднавчого собору, який відбувається 15 грудня у Софії Київській, було ухвалено рішення про створення Помісної Української церкви. Фото з сайту Президента України Архієреї, священики та миряни УПЦ КП,...

Об’єднану Українську православну церкву очолив митрополит УПЦ КП Епіфаній 19:30 1 коментар

15 грудня у Києві в Софійському соборі завершився об’єднавчий собор зі створення Української автокефальної церкви.   Об’єднавчий собор зі створення помісної Української православної церкви обрав її предстоятелем доктора наук з...

Які дороги, двори та інші об’єкти будуватимуть й ремонтуватимуть у 2019 19:22

У проекті бюджету Івано-Франківська на 2019 рік наведений перелік робіт з ремонту доріг, дворів та пішохідних зон обласного центру.   Значна частина робіт – продовження вже існуючих, інформує “Галка”. Зокрема...

У Калуші обікрали школу 19:08

Вчора в пообідню пору, о 15:06 годині зі служби "102" поступило повідомлення заступника директора ЗОШ № 6 про те, що у школі викрадено 7 підвіконнів. Виїздом СОГ на місце події...

У Франківську біля ТЦ “Арсен” побудують багатоповерхівку для атовців 18:40 1 коментар

Про це йдеться у проекті рішення міськвиконкому. Міська рада на сьогоднішній сесії розгляне проект рішення про коригування детального плану території для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків для учасників АТО...

Депутати міської ради занепокоєні ситуацією довкола земельної ділянки стадіону Коледжу фізичного виховання 17:32

На засіданні 22 сесії Івано-Франківської міської ради депутат Сергій Абрам'як звернувся з депутатським запитом до мера щодо долі стадіону коледжу фізичного виховання. Як стало відомо, довкола земельої ділянки, що є...

Франківська міськрада затвердила бюджет-2019 з дефіцитом в півмільярда гривень 17:09

Про це йшлося в п’ятницю, 14 грудня, на засіданні 22-ої сесії франківської міськради. На порядку денному розглянули питання “Про місцевий бюджет на 2019 рік”, інформує “Галка”. За словами начальниці фінансового...

Ситуація на відвалах Домбровського кар’єру є критичною — Міська влада Калуша 16:58 2 коментарі

Цього тижня відбулася виїзна нарада робочої групи під головуванням першого заступника міського голови Галини Романко на відвали розкривних порід №1 та №4 Домбровського кар’єру. Громадський активіст Бойчук Р.В. повідомив про...

Роман прикарпатського письменника став Книгою року за версією ВВС 16:44

ВВС News Україна оголосила переможців премії Книга року ВВС-2018, представленої в партнерстві з Культурною програмою Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Книгою року-2018 став роман письменника з Івано-Франківська – Юрія Андруховича “Коханці...

На Прикарпатті чоловік побив неповнолітнього хлопця 14:07 3 коментарі

19 листопада відбувся суд над чоловіком, який побив неповнолітньго хлопця. 23 липня 2017 року близько 18:00 години чоловік перебував у приміщенні своєї житлової квартири. В цей час до квартири забіг...

Залізничне сполучення між Івано-Франківськом та Стриєм не відбуватиметься упродовж декількох днів 13:29 1 коментар

Через ремонти на колії Львівська залізниця ввела тимчасові зміни в графіку руху приміських поїздів між Стриєм та Івано-Франківськом. "У зв’язку з проведенням колійних ремонтних робіт на перегоні Моршин–Болехів 17, 21,...

Мер Івано-Франківська та його заступники отримуватимуть надбавки до зарплати 12:58 2 коментарі

Таке рішення підтримали депутати Івано-Франківської міської ради на черговому засіданні сесії, інформує WestNews. Слід додати, що за даний проект рішення ні секретар міської ради Оксана Савчук, ні мер Марцінків не...

На Прикарпатті 2019 проголосять Роком ОУН 12:11 2 коментарі

Вчора, 14 грудня в Івано-Франківській обласній раді відбулось засідання комісії з питань гуманітарної політики та свободи слова Серед іншого, комісія розглянула звернення депутата обласної ради Сергія Адамовича щодо проголошення в...

У Карпатах випало майже 40 см снігу 11:56

У високогір’ї Івано-Франківської областi висoта снiгового пoкрoву — 16-38 сантиметрiв, такoж прoдoвжуються хуртoвини. У Карпатах, зокрема, на Драгобраті, випало 39 сантиметрів снігу. Температура повітря опустилася до -9,8°С. Про це повідомляє сніголавинна станція...

Що цікавого цими вихідними у Івано-Франківську 09:43

Що цікавого цими вихідними у Івано-Франківську Анонс подій на вікенд 15-16.12 2018 Події у суботу: 09:00 Курс "Комбінований манікюр" - Магазин "Lady Prof" (вул. Незалежності, 36а) 09:00 HackFood-хакатон в Івано-Франківську! -...
  • ріел ІФ виринаюча