Хто й навіщо реставрує старі вивіски у Франківську

Упродовж вересня-жовтня в Івано-Франківську реалізовується проект з реставрації старовинних вивісок. Написи міжвоєнного періоду, польською та українською, вже відкрилися на Шевченка, 74, а в процесі роботи — ще давніший об’єкт на будівлі дитячої музичної школи №2 імені Барвінського.

Проект «Дослідження та реставрація старовинних вивісок Івано-Франківська» отримав ґрант Urban Space 100 на суму 36 895 грн. То що про наше місто та про нас розповідають старі вивіски?, пише Репортер

Спочатку була «Сода»

Цей проект є ініціативою платформи «Тепле Місто», координує його Аліна Букіна, керівниця програми «Вивіски». Проект передбачав дослідження та реставрацію напису кінця ХІХ й експертний аналіз інших вивісок в історичній частині міста.

Цьому передувало звернення платформи «Тепле Місто» до франківців із проханням допомогти у пошуку давніх вивісок та інших елементів інтер’єру й екстер’єру (як фреска у під’їзді, ліпнина, вітражі тощо). Містяни відгукнулися — накидали цікавих варіантів. Попередньо для роботи було обрано вивіску на будівлі дитячої музичної школи на вулиці Січових Стрільців, 17. Уже в процесі дослідження спільно із залученими до проекту реставраторками було вирішено працювати не з одним, а з двома об’єктами, адже вдалося відкрити дуже цікавий напис на вулиці Шевченка.

Власне, все почалося завдяки одному із мешканців будинку №74 на Шевченка: пан Володимир тут — старожил, дуже допитливий і просто закоханий в історію та історії свого будинку та вулиці. Коли з фасаду будинку відпав шматок штукатурки, на облупленому місці чоловік побачив літери, ще  відколупав трохи слова «Sodowa», а тоді залишив, аби не нашкодити. Згодом учасники проекту між собою так і називали цей об’єкт «Сода». За справу взялися фахівці, які мають багатий досвід у реставраційній справі, — це Ірина Гірна та Ірина Дуткевич із реставраційної майстерні «Гарда» (Львів).

Спершу ми мали дослідити, чи є напис на кожному русті, чи були перемальовування: завдяки зондажу (на окремих фрагментах об’єкта пошарово знімається нашарування тиньків і фарби до першого шару) виявилося, що цей напис — єдиний. Він досить легко піддався нам для розчищення: вирішено було його не просто дослідити, а реставрувати і законсервувати. Нашим завданням було зберегти його автентичність.. Добре збережені майже всі букви і слова, крім деяких україномовних фрагментів (раніше там відвалився фрагмент тиньку). Ми нічого не дописували, лише трошки наситили, підтонували букви, підібравши відповідний колір, щоб напис набув цілісності, — розповідає Ірина Гірна, художниця-реставраторка, керівниця майстерні «Гарда».

Чим цікавий напис на Шевченка? Це вивіска продуктової крамниці міжвоєнного періоду, про що засвідчує використання польської мови. Та його особливість — у двомовності: крім польської, фігурує український кириличний текст (правда, скалькований із польської). Українська частина стала для всіх приємним відкриттям і дозволяє припустити, що між громадами  мультикультурного Станиславова було порозуміння. Крім того, польсько-український напис — рідкість для галицьких міст.

Особисті історії для міської історії

Проект мав загальноміський резонанс: чимало містян вважає його актуальним, він привернув увагу медіа. Мешканці будинку вже з перших годин приходили поспостерігати за реставраційним процесом, поспілкуватися з реставраторами й ініціаторами проекту, розповісти свої історії про те, що вони чи хтось із їхніх родичів давно знав, що «там щось є». Всі ці версії, часом відмінні, роблять історію будинку цікавішою, наповненою емоціями. Аліна Букіна каже:

Мене дуже потішила реакція жителів, бо я була готова й до можливого неприйняття. Місцеві мешканці знали, що під штукатуркою щось є. Вони — причому це і старші, і молоді люди — знають про вулицю, її історію та історію будинку, цікавляться цим. Вивчати минуле крізь призму історії своєї родини, будинку, в якому живеш, — це круто. Це чудовий спосіб працювати з локальним контекстом.

Нині кількаповерховий будинок на Шевченка, 74 перебуває на балансі міста, є пам’яткою місцевого значення. Загалом його стан  ліпший, ніж деяких сусідніх будівель, але є проблеми, як аварійний балкон, неякісна водостічна система. Будинку — понад сто років.  Ця «прибуткова  кам’яниця» збудована у 1910-му.

Власник – єврей Фрідман або Фріцман – жив зі сім’єю на 2 поверсі, інші квартири здавалися у винайм для житла чи торгівлі. Сходову клітку освічували гасові ліхтарі. Внизу (де нині «Ремонт взуття») був продуктовий магазин. У підвалі знаходилася кочегарня; воду качали помпою на дах, а звідти подавали у квартири, зокрема для молитовних раковин (така чорна чавунна раковина у формі троянди була й на вулиці), де представники єврейської спільноти мили руки перед виконанням релігійних обрядів. Найпевніше, напередодні війни власник будівлі зі сім’єю втік до Америки (звідти недавно приїжджала його родичка, назвалася прапраправнучкою, котра трохи розповіла про історію родини). Після війни у будинку заселилися нові мешканці, зокрема військові, лікарі, студенти.

У приміщенні на першому поверсі, де на фасаді відреставрований напис, свого часу діяли бакалія, буфет, потім молочний магазин. А з 1983-го й до тепер — майстерня з ремонту взуття. Нинішній її власник Роман Черепій, який працює тут майже 25 років, каже, що тепер перехожі часто звертають увагу на відреставрований напис — зупиняються, роздивляються, фотографують його. Чоловік сподівається, що це може бути поштовхом до того, що місто візьметься за реставрацію фасаду.

«Ми — те, що нас оточує»

Марта Яручик, художниця-дизайнерка (Yaruchyk Accessories), викладачка дисциплін художньо-естетичного циклу, мешкає в будинку на Шевченка з 1997 року. Вона з великою любов’ю описує простір, який змалку захоплював її: сецесійна пічка, різьблені двері, тінь від кованого поруччя у під’їзді, довгий балкон, яким треба швидко бігти, щоб він часом не обвалився… Марта розповідає:

Мене завжди цікавили оригінальні старі вивіски, архітектура, дворики старих будівель — особливо у рідному місті. Якогось дня я побачила на своєму будинку напис, точніше фрагмент слова «Sodowa» — і чомусь страшенно втішилася! Результат проекту перевершив будь-які очікування. І за процесом спостерігати було задоволенням: дівчата акуратно, розважливо, поступово і впевнено працювали, аби повернути нашому будинку частинку його душі. Реставраційні роботи зацікавлювали не лишень мешканців будинку, сусідів, а й випадкових перехожих. Іноді я сідала на лавку і спостерігала за роботою. Найбільше враження на мене напис справляв вечорами, коли його можна було порівняти з тим, яким він був зранку.

За словами Марти, відреставровані (а ще краще збережені в оригіналі) вивіски повертають місту його естетику і цінність. Воно набуває нових обрисів, унікальності, стає цікавішим як для мешканців, так і для туристів.

Наприклад, знайомі з Польщі, дізнавшись про відреставрований напис, сказали, що не можуть дочекатися, аби побачити його на власні очі. Загалом такі проекти, як цей, спонукають задуматися над історією міста, країни, зрештою, і своєю історією, – говорить Марта Яручик. – Я вірю, що збережена або відновлена культурна, архітектурна спадщина буде позитивно впливати на розвиток свідомих, допитливих, інтелігентних, критично мислячих людей, бо ми — те, що нас оточує. Кожна деталь є важливою: з деталей складається наше життя, історія, світ. Елементи середовища відіграють важливу роль у формуванні наших естетичних смаків, культури, допомагають краще пізнати домінантний у відповідні історичні періоди стиль в архітектурі, порівняти його з досвідом інших міст.

Навіщо нам знаки минулого

Результат реставрації вивіски на Шевченка учасники проекту презентували місцевим медіа. За словами Аліни Букіної, важливо було «привернути увагу до вивісок як феномену, який здебільшого асоціюється з візуальним хаосом та надмірною і недоречною яскравістю, а на противагу цьому в минулому ми знаходимо доволі типові приклади — естетичні та прості в комунікації».

І цей проект  справді дає привід говорити ширше — про збереження артефактів минулого й «відбитків усіх часів» і те, навіщо це сучасній людині в сучасному місті. Ірина Гірна пояснює:

Наші міста — міста Галичини — мають багато нашарувань: Давній Галич, польська, австрійська, знову польська, єврейська, потім радянська культури. Ми не можемо заперечити місто, яке було збудоване до нас представниками різних національностей, викреслити з нашої історії якийсь її шматок — можемо хіба зробити відповідні висновки. Та в будь-якому випадку, якщо отримуємо у спадок будинки, котрим по 200-300 років, маємо зберегти їх, естетику минулого.

Як каже Ірина, Франківськ її здивував: приємна атмосфера, дієві ініціативи, причому низові — від мешканців, молоді. За перші години роботи на Шевченка перезнайомилися з усіма сусідами — то було дуже класно, і засвідчує, що ця робота потрібна людям.

Ми з Ірою охоче долучаємось до громадських проектів  (як «Майстерня міста» у Львові, табір у Підкамені, поїздки по селах Галичини) — це допомагає вести просвітницьку роботу, пояснювати людям, що реставрація — це не «наново перемалювати», а насамперед зберегти автентику (тиньку, фарбового шару), це тривалий кропіткий і здебільшого невидимий процес. До моменту, коли ми побачимо красиве зображення, є багато етапів: дослідити об’єкт, укріпити тиньк, щоб він не сипався, фарбовий шар, щоб він не змивався водою, почистити забруднення, закріпити результат із допомогою спеціальних клеїв, що потребує часу, інколи тижня, інколи й більше.

Наприкінці вересня – початку  жовтня продовжаться роботи на стіні музичної школи. Цікаво, що відчитати цей напис реставраторкам допомогла «Содова» на Шевченка — завдяки їй вони зрозуміли, що на освітньому закладі використано кирилицю. Тож інколи непросто, але завжди так цікаво «читати» своє місто. І, як каже Марта Яручик, «у наш час, коли все так швидко і різко змінюється, важливо мати щось, біля чого хочеться зупинитися, поринути в роздуми, спогади, помилуватися, пофантазувати. І хотілось би, щоб мешканці мали такі місця в місті, де живуть».

Текст: Ірина Шутка, фото: Антон Куба

(Visited 95 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8251

Російське ТБ оприлюднило відео подій у коледжі Керчі (фото+відео) 06:32

Телеканал "Росія-1" у програмі "Вести-Крым" оприлюднив відео з камер спостереження, на яких зафіксовано момент вибуху в політехнічному коледжі в Керчі і дії студента Владислава Рослякова, який влаштував стрілянину по людях....

З листопада на ВО "Карпати" піднімають зарплату і продовжують набір працівників 00:13 1 коментар

З 1 листопада на державному підприємстві ВО "Карпати" анонсують підняття заробітної плати і шукають працівників у зв’язку із відкриттям нового проекту із виготовлення комплектуючих до автомобілів Skoda Rapid. "Ми взяли...

Зіркова франківчанка Ірма Вітовська закликає підтримати петицію про перейменування однієї із столичних станцій метро 23:24 2 коментарі

Відома франківчанка Ірма Вітовська опублікувала заклик у соцмережі Фейсбук: В цей чудовий осінній день я хочу приєднатися до ініціативи перейменування вже давно ідейно застарілої назви станції метро «Дружби народів» на...

Прикарпатець запропонував прикордонникам хабар, щоб незаконно вивезти малолітню доньку (фотофакт) 21:47 1 коментар

Чоловік з Прикарпаття, аби виїхати за кордон разом з 5-річною донькою з порушенням законодавства, запропонував інспектору прикордонної служби Мостиського загону хабара. 40-річний мешканець Івано-Франківщини слідував за кордон разом з своєю...

«Танго у нас не буде!». Як понад сто років тому в Станіславові боролися із брудним танцем невгамовної похоті 21:07

У 1910-х роках емоційно-еротичний латиноамериканський танець під назвою танго почав поширюватися у Європі. Восени 1913 року мода на пристрасне танго докотилася до Галичини і викликала переполох та обурення консервативних мешканців...

Майкл Щур постібався із Марцінківа та сумнівного франківського рекорду (відеофакт) 20:36 1 коментар

Як вже повідомляли ЗМІ в Івaно-Франківську встaновили рeкорд Укрaїни – 773 учaсника флeшмобу дали стaрт тижню здoрового хaрчування в шкoлах мiста, пише West News. “Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків натягнув собі на голову...

Як прикарпатка вийшла заміж за португальця (фоторепортаж) 20:12 4 коментарі

Чим жінка вередливіша, тим частіше її носять на руках – перевірено на півторарічному сімейному досвіді франківчанки Ірини Ремик та її португальського обранця Нелсона. Дівчина їхала в Португалію просто відпочити на...

Франківські молодята просили на весілля іграшки замість квітів і подарували їх діткам з інтернату (фоторепортаж) 19:26 1 коментар

Колишні франківські патрульні, а тепер молодята Тетяна і Назар Халусяк днями одружилися. На весілля, яке відбулося 13 жовтня, подружжя просило гостей дарувати не квіти, а іграшки для дитячого будинку. А в суботу,...

У Франківську відбувся фестиваль «Осінній вернісаж» (фоторепортаж) 19:08

Вчора, 20 жовтня, в Івано-Франківську відбувся дитячо-юнацький фестиваль «Осінній вернісаж», в ході якого заклади освіти міста презентували роботу понад 130 різноманітних гуртків. Про подію повідомляють на сторінці Департаменту освіти та...

Прикарпатські бійці отримали власний стадіон для матчів Чемпіонату України Героїв АТО (фотофакт) 18:42

Днями микитинецька сільська рада прийняла рішення передати місцевий стадіон поблизу заводу “Автоливмаш” у користування ГО “Асоціація футболу учасників АТО Івано-Франківської області”. Про це в соцмережі Facebook повідомив голова обласної спілки учасників АТО...

На Галицькій ремонтують ще один міжбудинковий проїзд (фоторепортаж) 18:14 1 коментар

У Франківську комунальники ремонтують проїзд в районі будинку на Галицькій, 112В. Про це 20 жовтня повідомив керівник департаменту житлової, комунальної політики і благоустрою Михайло Смушак в соцмережі Facebook. “Під покриття з...

Сьогодні на Прикарпатті загинув молодий офіцер поліції (фотофакт) 17:53 1 коментар

Життя правоохоронця обірвалося сьогодні, 21 жовтня, у дорожньо-транспортній пригоді на Долинщині. В аварії на власному автомобілі загинув Іван Надольський, 1997 року народження. Про це повідомили в секторі комунікацій ГУ НП...

У середмісті Франківська загорілася маршрутка (фотофакт) 17:29 13 коментарів

У неділю, 21 жовтня, у Франківську на перехресті вулиць Сахарова-Коновальця загорілася маршрутка №35. Про це повідомили очевидці в телеграм-каналі “Frankivsk 112″. “Вулиця Сахарова/Коновальця – горіла маршрутка”, – йдеться в повідомленні....

В Італії через важку хворобу померла прикарпатка. Громада збирає кошти, щоб перевезти тіло додому (фотофакт) 15:05 1 коментар

У середу, 17 жовтня, після важкої хвороби в італійському місті Брешія померла калушанка Наталія Латко-Туз. А сьогодні, 21 жовтня, в парафії Різдва Христового збиратимуть кошти, щоб відправити тіло прикарпатки додому, інформують “Вікна”. Сумну...

Неподалік Івано-Франківська сталася ДТП: автомобіль злетів у кювет, а його пасажирку забрала “швидка” (фотофакт) 14:18

У неділю, 21 жовтня, в селі Боднарів на Калущині сталася дорожньо-транспортна пригода. За словами очевидців автомобіль з’їхав у кювет, а його пасажирку забрала швидка. Про це повідомили в оперативному Тelegram-чаті “ІF INFO”....

Місце для душі: Неймовірні фото франківського міського парку (фоторепортаж) 22:08 5 коментарів

Восени міський парк Шевченка перетворюється на неймовірно красиве місце. Вражаючі світлини осіннього парку виклав у мережу міський голова Івано-Франківська Руслан Марцніків. "У кожного є свої місця сили. Я люблю гори і...

До Івано-Франківська привезли рекордну кількість солі для посипання доріг взимку (фотофакт) 21:40 3 коментарі

У КП “Муніципальна дорожня компанія” триває заготівля технічної солі для посипання доріг взимку. Про це у мережі Фейсбук повідомив директор підприємства Віталій Бурко. Він зазначив, такої кількості солі для зимового посипання місто не...

Ніч на вулиці: у Франківську старенька жінка блукала містом, бо не могла потрапити додому (фотофакт) 21:21 6 коментарів

Учора, 18 жовтня близько 1:15 ночі, в районі вулиці Молодіжної люди зустріли старшу жінку. В самій кофтинці, боса на одну ногу, а друга в домашньому тапку, бабуся просилася відвезти її...

В Івано-Франківську змагаються скороходи (фоторепортаж) 20:57

20 та 21 жовтня в Івано-Франківську відбуваються чемпіонат України зі спортивної ходьби та ХХІІ Міжнародний кубок “Вечірній Івано-Франківськ”, пише WestNews. Як вже повідомляли ЗМІ, серед учасників: делегації з Молдови, Білорусі,...

У міському парку почали встановлювати японську альтанку (фотофакт) 20:33 1 коментар

У франківському міському парку імені Т. Шевченка почали облаштовувати “східний куточок”. Про це повідомив на своїй сторінці в мережі Facebook міський голова Руслан Марцінків. “У кожного є свої місця сили....
  • ріел ІФ виринаюча