Коли хобі стало роботою: історія гірського рятувальника з Прикарпаття

Професія рятувальника – одна з найбільш небезпечних, важливих та відповідальних. Обирають її люди, які готові в будь-який час дня чи ночі прийти на допомогу тим, хто потрапив у біду.

Ця професія об’єднує відважних і самовідданих людей. І такі люди святкують сьогодні, 17 вересня, своє професійне свято. З нагоди Дня рятівника ми вирішили поцікавитися, як працюють гірські рятувальники. Про особливості своєї професії журналістці Правди.іф. розповів керівник четвертої пошуково-рятувальної служби ДСНС в Івано-Франківській області Тарас Бринда.

 

 • Тарасе, чому обрали професію гірського рятувальника?

Спершу я працював пожежником, потім старшим психологом, а пізніше – начальником караулу пожежно-рятувальної частини. Коли наше управління ввійшло у спільний проект щодо відновлення астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван, то отримало завдання створити на горі підрозділ гірської пошуково-рятувальної служби. Коли я про це дізнався, то в мене з’явилося бажання там працювати. Я сказав про це нашому керівництву і зі мною провели своєрідну співбесіду, після якої запропонували роботу в Явірницькому пошуково-рятувальному відділенні. Моє хобі стало моєю роботою. Адже я дуже люблю гори. Мабуть тому, що з 11 років ходив в походи. Після служби в армії почав займатися альпінізмом і скелелазінням.

 • Розкажіть детальніше про Явірницьке пошуково-рятувальне відділення.

Взагалі наш підрозділ є унікальним. Оскільки, ми перший пошуково-рятувальний підрозділ, який знаходиться на високогір’ї. Тим більше, на горі, яка є третьою по висоті в Україні. Буквально через рік роботи в тестовому режимі ми почали працювати на постійній основі. З того часу минуло вже два роки.

 • Як взагалі організована робота відділення на горі Піп Іван?

Оскільки це відділення є віддаленим від населених пунктів і розташоване на високогір’ї, то там можлива робота лише вахтовим методом. Щоб все правильно організувати і все відповідало керівним документам була проведена велика робота. До того, як ми почали працювати, схожа методика роботи була лише в Чорнобильській зоні, отож ми перейняли їхній досвід. Відділення працює за наступним графіком: люди чергують чотири доби на горі, також їм дають один день для того, щоб доїхати додому і один день щоб доїхати на службу. Між вахтами рятувальники мають 10 днів на відпочинок. Також один раз на місяць ми збираємося на службову підготовку. Це може бути навчання по медицині, гірськолижна підготовка чи відпрацювання елементів роботи з мотузками на скелях.

Світлина від Aleksandr Popenko.

 • Як виглядає один робочий день гірського рятувальника?

Ну все залежить від пори року.  Взимку ранок здебільшого починається з розчищання снігу. Буває таке, що хуртовина може повністю заблокувати двері. Якщо говорити про осінь, то день починається із зарядки, потім прибираємо в приміщенні і снідаємо. Далі йде заповнення службової документації і уточнення метеорологічної ситуації. Тричі на день ми фіксуємо дані погодних умов. Окрім того впродовж цілого дня, якщо є час, то ми ведемо статистику скільки людей піднялося на гору. Рятувальники увесь день спілкуються з туристами. Влітку дуже багато людей піднімається на вершину, хтось може уточнити маршрут, а хтось порадитися чи варто продовжувати мандрівку, бо не знають яка буде погода далі. Ми доволі часто надаємо консультативну допомогу. Взагалі, допомагаємо як можемо. Не завжди це наші прямі обов’язки – рятування життя. Буває таке, що складні погодні умови і допомагаємо людям спуститися з гори. Також слідкуємо за чистотою, бо туристи іноді можуть не прибрати за собою. Я думаю, що часто це несвідомо, люди просто забувають. Але ми нагадуємо (авт.-сміється).

Ввечері складаємо звіт, адже кожного дня надсилаємо інформацію по загальних погодних умовах на оперативно-координаційний центр. Також ведемо сторінку  у Фейсбуці, де викладаємо інформацію про поточні погодні умови. Доглядаємо за спорядженням, адже у нас дуже багато рятувального інвентарю. Це мотузки, системи, карабіни, льодоруби, лавинні біпери, лижі снігоступи.

Ну і звісно ж, ми завжди готові прийти на допомогу людям. У нас є телефон, який працює цілодобово. Після отримання дзвінка впродовж 15 хвилин ми готові вийти на пошуково-рятувальні роботи.

 • Чи є жінки, які працюють рятувальниками?

Звичайно. Є на посадах фельдшерів і є одна жінка яка працює гірським рятувальником.

 • Яка найскладніша пора року для рятувальника в горах?

Тут навіть не можу чітко сказати. Завжди є труднощі, в будь-яку пору року.  Проте небезпечніше працювати взимку. Ми перебуваємо на високогір’ї, тут можуть бути складні погодні умови: низька температура, практично нульова видимість, сильний вітер та лавинна небезпека.

 • Туристи в горах можуть і загубитися, і травмуватися. Що трапляється частіше?

Більше травмуються. Ми в такому випадку маємо надати першу домедичну допомогу: накласти шину і допомогти з мобілізацією. Робити ін’єкції чи давати пігулки нам заборонено.

Світлина від Олега Гринева.

 • Чи пам’ятаєте своє перше чергування?

Пам’ятаю одне з моїх перших чергувань. Запам’яталося тим, що ми прийняли на ночівлю жінку з Києва, яка опинилася на високогір’ї ввечері. Та пані вийшла без води, без їжі, навіть не мала спальника чи карімата, не кажу вже про намет. У неї був досить цікавий план: жінка думала, що приїхавши о 6 годині ранку до Івано-Франківська, звідти вона поїде у Верховину, відтак в с. Дземброня, підніметься на гору Піп Іван, зійде з гори і встигне на вечірній потяг з Франківська до Києва. Але тільки о 20:00 годині київська туристка вийшла на гору. Також під час одного з моїх перших чергувань ми прийняли на нічліг групу туристів з Косова. Це також було влітку, але люди тоді потрапили під дощ, дуже змокли, змерзли, ми їх прийняли до себе, напоїли чаєм і відігріли.

При нашому підрозділі діє аварійний притулок. Наголошую, аварійний, а не туристичний. Різниця в тому, що туристичним притулком може користуватися хто завгодно, натомість аварійний – лише для тих, кому потрібна допомога.  Наприклад, погіршилися погодні умови, а людям треба десь заховатися.

 • Робота гірського рятувальника складна і небезпечна. Проте в кожній роботі є певні курйозні моменти. У вас бувало щось таке?

Буває всяке, не можу сказати, що курйозні випадки, радше дивні. Одна група туристів розділилася і загубили товариша. Відповідно до нас звернулися за допомогою, ми шукали того туриста декілька днів, а виявляється, що він вже давно вдома. Найцікавішим був останній випадок. Дзвонить до нас жінка з Києва і каже, що її син ще вчора мав повернутися додому з туристичного походу, а  його досі немає і на зв’язок він не виходить. Рятувальники вирушили шукати хлопця, а виявилося, що у нього все добре. Ну телефон розрядився, бо він довго був у горах, а мама просто поплутала дати і каже: «А, точно, то він сьогодні має повернутися».

 • Коли до вас надходить повідомлення про зникнення людини. На скільки розумію точних координатів вам ніхто не скаже. Як ви знаєте де шукати?

Перш за все ми стараємося отримати максимальну інформацію у заявника. Коли людина пішла в гори, який був план, у що одягнена, вік, як виглядає і тд. Якщо у нас є туристичні групи на реєстрації, то зідзвонюємося з ними і питаємо чи не бачили нікого. Зібравши усю можливу інформацію злучаються підрозділи одного відділення, іноді можна і два відділення залучити, все залежить від обставин. Якщо на маршрутах зустрічаємо туристів, то у них такою розпитуємо.

Світлина від Олега Гринева.

 • Завжди знаходите зниклих людей, чи є зниклі безвісти?

Є випадки, що люди зникають взимку, а тіло можуть знайти аж навесні, коли сніг розтане. Таке трапляється не часто, на щастя, в моїй практиці такого не було. Були летальні випадки, але ми знаходили людину впродовж доби. А цієї зими турист взимку блукав горами три дні, Слава Богу залишився живим.

 • Які навички повинна мати людина котра хоче стати гірським рятувальником?

Відмінна фізична підготовка та досвід. Також потрібно мати певний рівень технічних навик у роботі х технічним спорядженням, стояти на лижах. Перш за все, треба цю роботу любити.

 • Які поради дасте туристам-початківцям?

Перш за все до планування туристичних походів треба підходити розумно і виважено. Людина має зважати на власний досвід, звернути увагу на маршрут, врахувати погодні умови. Має бути належна екіпіровка, відповідно до кожної пори року має бути відповідне спорядження: взуття, одяг, наплічник, спальник, карімат. Але найголовніше – це вибрати правильний маршрут. Якщо людина немає ніякого досвіду, то краще долучатися до групи туристів, чи скористатися послугами гіда, але в жодному разі не йти в гори самостійно.

Доволі часто ми зустрічаємо в горах туристів, які ходять по одному. Так не варто робити. Гори – це місце підвищеної небезпеки, там можна травмуватися, немає хорошого покриття мобільного зв’язку і ряд інших чинників. Якщо людина іде сама, то наражає себе на небезпеку.

 

 

Розмовляла Марія Франчук

 

 

(Visited 289 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5605

загрузка...

До Івано-Франківська хочуть приєднати «ближні села» та місто Тисменицю 22:06 5 коментарів

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків підписав розпорядження "Про організацію громадських зборів", на яких планують обговорити можливе створення Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади. Збори відбудуться 19 січня о 15.00 годині в приміщенні...

Стало відомо, у яких закладах освіти Прикарпаття неякісно годують дітей 21:47

Держпродспоживслужба Івано-Франківщини продовжує реалізацію регіональної цільової Програми «Дітям Прикарпаття - якісне харчування». Так, станом на 1 січня відібрано для досліджень харчові продукти в 344 закладах, інформує Бліц-Інфо з посиланням на Держпродспоживслужбу....

Цього тижня на Прикарпатті виступатиме популярна Тіна Кароль 20:35

18 січня гостей гірськолижного курорту Буковель розважатиме відома співачка Тіна Кароль: 18 січня у РЦ БУКА вас чекає РІЗДВЯНА ІСТОРІЯ З Тіною Кароль! У концерті співачка виконає найвідоміші українські колядки в новій...

Фірми з однаковими документами «розіграли» мільйон гривень на автомобілі для прикарпатських медиків 19:53

Комунальне підприємство «Центр первинної медичної допомоги» Долинської районної ради в результаті відкритих торгів придбало два автомобілі Renault Duster у приватної виробничо-комерційної фірми «В.С.К.». Сума договору становить 999 тис. грн.  Про...

Україну чекає невелике потепління 16:30

Погода в Україні у четвер, 17 січня буде сонячною та теплою. Вдень температура повітря зросте і по всій території України істотно відчуватиметься "плюс", лише на Сході спостерігатиметься невеликий "мінус". Про...

В Коломийському Катедральному соборі прокоментували свій перехід з РПЦ до Православної Церкви України (відео) 15:44 2 коментарі

Як вже раніше повідомляли ЗМІ Миколаєво-Успенський Собор, що в Коломиї, 13 січня перейшов у лоно Православної церкви України. Настоятелем Собору залишився отець Микола Сметанюк, який служить у цій церкві понад...

У мережі пригадали, як Дональд Трамп знявся у головній ролі реклами бургерів (відео) 14:37 2 коментарі

У мережі пригадали, як 2002-го 56-річний Дональд Трамп знявся у головній ролі реклами бургерів McDonald's. Пише Gazeta.ua У ролику Трамп спілкується з одним із друзів клоуна Рональда Макдональда Гримасом, намагаючись дізнатися у нього...

Футболісти “Прикарпаття” розпочали підготовку до весняної частини сезону 14:27

15 січня ФК “Прикарпаття” розпочало підготовку до весняної частини сезону. Цього тижня на футболістів чекає поглиблений медичний огляд та невеликий втягуючий збір. На період зимового міжсезоння тренерський штаб Команди рідного краю...

Франківськ виграв конкурс на впровадження інноваційного проекту 14:15 1 коментар

Місто виграло конкурс та буде реалізовувати проект «Впровадження інноваційних та безпечних для клімату рішень концепції Smart City в галузі інфраструктури, мобільності та енергоефективності в містах України». Підписали меморандум між представниками...

Франківських школярів кличуть на безкоштовне навчання зі створення мобільного додатку 13:11

Навчання зі створення мобільного додатку проходитиме в рамках дитячого проекту “Eco City”, що отримав грант від Urban Space 100. Про це на своїй сторінці у Facebook розповів Олексій Трелевській, повідомляє “Галка”....

У Путіна назвали умову, за якої війна на Донбасі може тривати десятки років 12:35 5 коментарів

Ймовірність того, що ситуація на Донбасі, де триває російсько-українська війна, з часом перетвориться на заморожений конфлікт, залежить від результатів виборів в Україні. Про це заявив прес-секретар президента Росії Володимира Путіна...

В Івано-Франківську на міському озері буде корабель 12:13 1 коментар

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив, що на міському озері планують встановити корабель. До мера звернулися БО "Дороги предків" щодо реалізації в місті проекту "Середньовічна корабельня". "Хлопці планують на міському...

Зухвалий напад на Дзідзьо: у поліції показали відео інциденту (фото,відео) 11:02 3 коментарі

Український співак Дзідзьо став жертвою зухвалого нападу. Артист досі відновлює своє здоров'я та змушений був перенести всі заплановані виступи та інтерв'ю. Вперше у мережі показали відео, на якому видно момент...

В Івано-Франківській області батьки дуже погано вакцинують власних дітей від кору 10:29 1 коментар

З 28 грудня 2018 по 11 січня 2019 року на кір в Україні захворіли 5 059 людей - 2 042 дорослих та 3 017 дітей. Від ускладнень кору з початку...

Вибори у шапіто. Звідки беруться преZEденти-коміки 09:13 2 коментарі

Найвдаліший жарт завжди той, який залишає певну недомовленість, інтригу, місце, аби виявитись правдою. Якщо придивитись під цим кутом до творчості коміка Володимира Зеленського, то найкращим жартом виявиться його президентський рейтинг....

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 16.01.2019 Події: 09:00 V Всеукраїнський з'їзд Асоціації студентів стоматологів України - Готель "Надія" (вул. Незалежності 40) 12:00 Відкритий простір. Поліція і Суспільство...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

16 січня – 70 років виповнюється Марії Бабій (1949), івано-франківській поетесі, педагогу, авторці збірок «Світанкові джерела», «Польова криниця», члену НСПУ, родом з с. Нижній Струтин Рожнятівського району. Рубрика виходить за...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 08:42

У середу, 16 січня, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

До ЦВК подали документи на нового кандидата 08:24

Партія "5.10" подала до Центральної виборчої комісії документи на реєстрацію кандидатом в президенти лідера політичної сили Геннадія Балашова. Про це "Українській правді" повідомив речник ЦВК Костянтин Хівренко. За його словами,...

ЦВК зареєструвала Гриценка, Мураєва і Купрія кандидатами в президенти 07:51 1 коментар

Голова партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко, лідер партії "Наші" Євген Мураєв і позафракційний народний депутат Віталій Купрій офіційно зареєстровані кандидатами на посаду президента України. Відповідне рішення було прийнято на засіданні...
 • ріел ІФ виринаюча