Король говорить: про що свідчив Порошенко в суді проти Януковича

Допит Порошенка в якості свідка у справі про держзраду Януковича викликав інтерес у громадськості. Не кожного дня в суді виступає глава держави.

Порошенко використав суд для політичного піару

Що цікавого розповів Порошенко і як це вплине на рішення суду – в матеріалі сайту “24”.

Свідок анексії Криму

Допитували Порошенка в режимі відеоконференції, як пояснив сам президент, через щільний робочий графік. Хоча адвокати Януковича були проти цього, вважаючи, що це буде лише театральна постановка. Втім, їхній підзахисний також свідчив з Росії у справі колишніх беркутівців у відеорежимі.

З’ясувалося, що цінність Порошенка як свідка в тому, що він під час політичної кризи в Криму і початку анексії, ініційованої Росією, 28 лютого 2014 року відвідував півострів як уповноважений представник України і намагався вести перемовини. Зокрема, з тодішнім спікером Верховної Ради АРК Константіновим (один з організаторів анексії – “24”).


Порошенко бачив, як Росія захоплює Крим

За словами президента, він зміг попри блокаду доїхати до Верховної Ради Криму, яка була зачинена і оточена “зеленими чоловічками” і так званою “кримською самообороною”, які, на його думку, координувалися російськими спецслужбами.

Була команда мене заблокувати і застосувати засоби фізичного впливу. Я був оточений сотнями людей, серед яких було багато провокаторів, і була загроза моєму життю,
– розповів Порошенко у відповідь на питання прокурора.

За словами глави держави, “зелені чоловічки” були перекинуті в Крим без згоди України, і під час його перебування почався процес російської агресії і анексії півострова. В повітрі були літаки без розпізнавальних знаків, які, як йому повідомили працівники аеропорту в Сімферополі, перекидали російських військових. Президент також відзначив, що пізніше бачив відео, на якому один з “активістів” анексії Криму і організаторів окупації Донбасу, росіянин Гіркін зізнався, що шкодував, що не застосував зброю проти Порошенка. Крім того, Порошенко отримав повідомлення про штурм і захоплення українських військових частин, на які здійснювали сильний психологічний тиск.

Власне кажучи, це й все, що побачив тоді Порошенко. І в його свідченнях є домисли. На той момент він не міг точно знати, що Росія і “зелені чоловічки” захоплюють Крим. Незрозуміло, чи він зустрівся з кимось із тодішніх кримських керівників, і про що була розмова. Невідомо, якою ще інформацією володів на той момент нинішній президент, чи були якісь телефонні перемовини, зокрема, з російськими представниками або ж із західними політиками. Чи були шанси завадити російській агресії?

З іншого боку, факт анексії Росією Криму і порушення міжнародних прав визнано світовою спільнотою, і суд розглядає питання державної зради з боку Януковича. Та знову неясно, якою інформацією про зраду Януковича і його сприяння анексії Криму володів Порошенко. За словами директора аналітичного центру “Політика” Миколи Давидюка, Порошенку було важливо нагадати суспільству, що він їздив у Крим під час початку анексії, тому він пішов у суд.

Суду треба було взяти реального свідка, приміром, прикордонника, який би розказав, як утікав Янукович, як проривався, не проходив митний контроль тощо. Взяти в мобільних операторів інформацію про переговори Януковича. Ось це докази. А Порошенко тоді був народним депутатом, одним із 450. Чому тоді інші не свідчать?
– говорить Давидюк.

Адвокати захищають Кремль і топлять Януковича

Захист Януковича зосередився суто на одному юридичному питанні: з’ясуванні факту самоусунення Януковича від виконання обов’язків президента. Близько півгодини адвокати в різних формах запитували в Порошенка одне й те саме: які норми українського законодавства визначають той факт, що глава держави “самоусунувся” і його обов’язки покладають на спікера парламенту?

Всі ці запитання були відхилені судом у зв’язку з тим, що вони перебувають у правовій площині, і це не компетенція свідка. До речі, Порошенко зазначив, що на той момент він був народним депутатом, і парламент не голосував за припинення повноважень Януковича. Була постанова – покласти обов’язки президента в зв’язку із самоусуненням Януковича на тодішнього спікера Турчинова.

З Януковичем не було жодного зв’язку. В Україні в умовах російської агресії була відсутня влада. Мені невідомо про голосування за припинення повноважень Януковича. Суд має встановити всі обставини. Але ніхто не оскаржував рішення Верховної Ради в Конституційному суді,
– сказав Порошенко.

На думку виконавчого директора Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександра Леонова, по-перше, адвокати Януковича використовують судовий процес для просування пропагандистських кліше Кремля, а щодо свого підзахисного б’ються чолом об стіну, фактично топлячи його. По-друге, вони не компетентні і до Порошенка повністю здублювали питання, які раніше поставили Турчинову і Яценюку. Як наголошує експерт, адвокати взагалі не врахували той момент, що до 7 червня 2014 року Порошенко був народним депутатом. Тому не брав участі ні в переговорах щодо врегулювання ситуації в Україні, ні не керував державою, на відміну Турчинова і Яценюка.

Під час свідчень Порошенка захист ставив одні й ті самі запитання, які суд відхиляв, тому що вони не входять до компетенції свідка і не можуть використовуватися для прийняття судом рішення. Адвокати Януковича ні на міліметр не наблизилися до того, щоб довести невинність підзахисного. Янукович сильно зекономив на адвокатах,
– наголосив Леонов.


Завдання адвокатів – довести, що Росія не має жодного відношення до анексії Криму

Але примітний був інший момент – суд припинив допит Порошенка після того, як адвокати попросили чинного президента пояснити, чи можна вважати, що він “самоусунувся” під час цьогорічної різдвяної відпустки, яку він провів за кордоном? Таким чином держава також була без керівництва. (Як відомо, Порошенко був на Мальдівах – “24”). Захист наступив на болюче місце Порошенка. Але президент замість того, щоб сказати, що з ним був зв’язок, він знав про все, що відбувається в Україні, це була офіційна відпустка, – просто змовчав. Що фактично зіграло на користь Януковича.

Виборча кампанія замість реального суду

На думку спостерігачів, суд перетворився в піар-кампанію Порошенка. Микола Давидюк переконаний – піком суду над Януковичем буде пік виборчої президентської кампанії. Сценарій суду накладений на сценарій виборів президента. Аналітик Роман Безсмертний теж вважає допит Петра Порошенка у справі про держзраду Януковича більше політичним піаром, ніж намаганням встановити істину.

Участь у суді Порошенка і деякі окремі заяви Адміністрації Президента були використані для того, аби реанімувати нинішнього очільника держави і ймовірного кандидата на наступних виборах. На жаль, таке відношення до справи президента говорить про те, що йому та його оточенню не надто хочеться встановити справедливість та істину,
– наголосив Безсмертний.

За словами Миколи Давидюка, в першій частині засідання показали відео, як Порошенко захищає Крим від російських окупантів, яке транслювали всі телеканали. Це, вважає він, схоже на рекламні ролики виборчої кампанії. Порошенко приїхав до Криму, у нього був план, але він був один, тому нічого не вдалося. Суд, наголошує експерт, діє не в юридичній, а медійній площині.

“В суді над Януковичем була допущена принципова помилка. Спочатку потрібно було реформувати судову систему, позбавити її політичної залежності і відпустити суд над Януковичем у вільне плавання, знаючи, що чесні судді ухвалять справедливе рішення. Адже до судів низька довіра в суспільстві. А судді показали, що вони переживають за політику. Тому що, коли адвокати запитали в Порошенка про відпочинок на Мальдівах, допит одразу припинили”, – зазначає Давидюк.

Водночас Олександр Леонов переконаний, що свідчення Порошенка корисні в частині доказів провини Януковича.


Порошенко робив політичні заяви і “свідчив” заради підвищення рейтингу?

“Ці свідчення мають позитивний сенс, оскільки Порошенко безпосередньо був тоді в Криму і бачив все на власні очі. Але захист просто відпрацьовував свої тези і не вчепився в свідчення Порошенка по його візиту в Крим”, – зазначив Олександр Леонов.

При цьому, на його думку, суд над Януковичем завершиться в 2018 році. У справі про державну зраду, нагадує Леонов, є залізна аргументація – відомий лист екс-президента України до Путіна з проханням ввести війська в Україну. Це, наголошує політолог, документ, який був офіційно зареєстрований у секретаріаті ООН, тобто пройшов бюрократичну перевірку. І спростувати це неможливо. І це рішення матиме важливе значення, яке вже не можна буде оскаржити.

Після вироку Янукович навряд чи взагалі зможе залишити територію Росії. Водночас рішення суду підведе риску щодо суперечок по Криму. Тому що вирок означатиме, що була державна зрада екс-президента України, наслідком якої стала окупація і анексія Криму,
– підкреслює Леонов.

Микола Давидюк має певні сумніви. Він вважає, що суд перетворився в медійний спектакль, де Янукович намагається бити по Порошенку і навпаки. А заручниками стають судді. І ці рішення можуть потім ставитися під сумнів.

“В суді проти Януковича дуже багато піару і мало довіри до самого суду. Сторона захисту грає на затягування і піар екс-президента. Треба робити суд, а не посміховисько. Від неякісного суду виграє тільки Янукович. Ця картинка до самого суду не має відношення. Це не знімає відповідальності з Януковича, тому що склад злочину більш ніж очевидний. Екс-президент Янукович заслуговує на справедливий суд і справедливе покарання”, – наголосив Давидюк.

 

Автор: Інна Жолобович

Джерело

(Visited 114 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7832

#УрядГройсмана: Хто і як керує Кабінетом міністрів 08:24

"Я фактично безправний прем’єр", – напівжартома бідкався якось Володимир Гройсман на одній зустрічі з журналістами, де була присутня і УП. "У Європі, мабуть, немає іншого керівника уряду, у якого було...

РПЦ оголосила вселенського патріарха Варфоломія "розкольником" 07:51 1 коментар

Керівник відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Волоколамський Іларіон назвав константинопольського патріарха Варфоломія "розкольником" Про це він заявив у суботу, 20 жовтня 2018 року, у програмі "Церква і світ",...

Російське ТБ оприлюднило відео подій у коледжі Керчі (фото+відео) 06:32

Телеканал "Росія-1" у програмі "Вести-Крым" оприлюднив відео з камер спостереження, на яких зафіксовано момент вибуху в політехнічному коледжі в Керчі і дії студента Владислава Рослякова, який влаштував стрілянину по людях....

Прикарпатським обранцям показали, як виховують учнів Печеніжинської школи-інтернату (фоторепортаж) 14:09 6 коментарів

У п’ятницю, 19 жовтня, розпочалась двадцать четверта виїзна сесія обласної ради, яка присвячена освіті. Прикарпатські депутати відвідали Печеніжинську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат. Голова Печеніжинська ОТГ Ігор Довіряк заначив, що це велика...

Заступник Держсекретаря США Кірстен Медісон в рамках офіційого візиту зустрілася з українськими поліцейськими 13:02 1 коментар

Про це заявила заступник Державного cекретаря США – керівник Бюро держдепартаменту з питань протидії міжнародному наркотрафіку та розвитку правоохоронної системи Кірстен Медісон під час офіційного візиту в Україну. «Реформа поліції...

Кабінет Міністрів змінив умови надання житлових субсидій 12:36 3 коментарі

За результатами першого етапу верифікації субсидіантів Кабмін вдосконалив умови оформлення урядової допомоги у сплаті житлово-комунальних послуг. Відповідні зміни були внесені в Постанову КМУ №329 Урядом, інформує “Українська Правда” з посиланням на...

Уряд майже на чверть підняв ціни на газ для населення 18:59 84 коментарів

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що з 1 листопада ціна на газ для населення в Україні зросте на 23,5%. Про відповідне рішення він оголосив на екстреному засіданні Уряду, інформує “Українська...

Депутатка і кума президента Оксана Білозір у Раді вигуляла рожеве пальтечко з іменним "гербом" (фото) 16:30 3 коментарі

Депутатка і кума президента Оксана Білозір не з тих, хто в одязі віддає перевагу мінімалізму. Її навіть ділові образи майже завжди рясніють квіточками та безліччю деталей. Але хто б міг подумати, що у...

Тимошенко у Римі закрутила свою фірмову косу (фото) 15:38 4 коментарі

Лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко згадала про свою фірмову косу, яку 5 років тому відомий фешн-журналіст порівняв з янгольським німбом. Саме цю зачіску Леді Ю зробила під час свого візиту до Римського...

Кому мають належати всі українські лаври: відповідь УПЦ КП 15:06 10 коментарів

Усі питання щодо українських монастирів, які мають статус лаври, повинні вирішуватися виключно в рамках українського законодавства. Проте, в УПЦ КП вважають, що вони мають належати до Української православної церкви. Про...

Спортзал вдома: міні-велотренажер для відмінної фізичної форми 14:58

Про гарну і струнку фігуру мріє чи не кожна жінка. У сучасному світі прекрасна половина людства для цього може застосовувати різні методики, дихальні гімнастики та дієти. Проте, для того, щоб...

Український олігарх Григорій Суркіс може стати власником російського футбольного клубу ЦСКА 14:05 2 коментарі

Український олігарх може купити російський футбольний клуб. Російський футбольний клуб ЦСКА найближчим часом може бути виставлений на продаж. Така інформація опублікована виданням Sobesednik.ru, передають "Коментарі". За даними журналістів, ЦСКА в рік приносити...

Оксана Марченко після травми займається спортом: реакція соцмереж 13:36 1 коментар

Скандальна телеведуча Оксана Марченко показала фото та відео зі своєї ранкової пробіжки. Відповідні кадри викликали двояке ставлення у користувачів мережі. Як відомо, перед 8 прямим ефіром розважального шоу "Танці з зірками" Оксана Марченко...

"Крим – це наше": Путін зробив нову цинічну заяву щодо анексії півострова 13:04 12 коментарів

Президент Росії Володимир Путін знову відзначився скандальною заявою щодо незаконної анексії Криму. Так, він зазначив, що Росія зовсім не прагне загарбувати нові території, а Крим перейшов у склад РФ нібито...

Рада прийняла держбюджет-2019: куди підуть гроші українців (відео) 12:35 1 коментар

Верховна Рада у першому читанні підтримала проект головного кошторису на 2019 рік і відправила його на доопрацювання в Кабмін. Хоч і з серйозними зауваженнями нардепів. Зокрема, через те, що на...

Осіннє загострення боягузтва: Турчинов поглузував із заяви Держдуми щодо України 12:03 1 коментар

Секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Турчинов відреагував на заяву Держдуми РФ щодо України. 18 жовтня російські депутати проголосували за заяву, у якій йдеться "про загострення ситуації в Україні". У...

Хто є найбільшим ворогом Росії: неочікувані дані (відео) 11:34 1 коментар

Після рішення Варфоломія, в кожного нормального православного росіянина побільшало на одного зовнішнього ворога – він трохи ефемерний і немає чітких кордонів – називається патріархат Константинопольський. 54% – стільки росіян заявили...

"Томос – не так важко": у Варфоломія назвали найскладніший етап надання автокефалії УПЦ 11:02

Рішення Синоду Вселенського патріархату про надання автокефалії Українській православній церкві було найважчим у цілому процесі. Отримання Томосу є не таким складним і стане завершенням процесу ліквідації розколу в українському православ'ї....

На скільки подорожчає газ в Україні: прогнози експертів 10:33 2 коментарі

Газ для населення мав подорожчати 18 жовтня, однак уряд знову переніс прийняття рішення – на 27 жовтня. Ми поговорили з експертами. Вони певні, що газ дорожчатиме. Хоча більше Україні потрібна...

Попри усі заборони у Франківську люди продовжують спалювати листя (фотофакт) 10:21 1 коментар

Попри усі заборони франківці і надалі продовжуть спалювати суху траву та листя. Фахівці пишуть, що це сприяє забрудненню грунтів, повітря, води, ще й псує вигляд мальовничих краєвидів, погіршує туристичну привабливість. Франківець Alex...
  • ріел ІФ виринаюча