Король говорить: про що свідчив Порошенко в суді проти Януковича

‡агрузка...

Допит Порошенка в якості свідка у справі про держзраду Януковича викликав інтерес у громадськості. Не кожного дня в суді виступає глава держави.

Порошенко використав суд для політичного піару

Що цікавого розповів Порошенко і як це вплине на рішення суду – в матеріалі сайту “24”.

Свідок анексії Криму

Допитували Порошенка в режимі відеоконференції, як пояснив сам президент, через щільний робочий графік. Хоча адвокати Януковича були проти цього, вважаючи, що це буде лише театральна постановка. Втім, їхній підзахисний також свідчив з Росії у справі колишніх беркутівців у відеорежимі.

З’ясувалося, що цінність Порошенка як свідка в тому, що він під час політичної кризи в Криму і початку анексії, ініційованої Росією, 28 лютого 2014 року відвідував півострів як уповноважений представник України і намагався вести перемовини. Зокрема, з тодішнім спікером Верховної Ради АРК Константіновим (один з організаторів анексії – “24”).


Порошенко бачив, як Росія захоплює Крим

За словами президента, він зміг попри блокаду доїхати до Верховної Ради Криму, яка була зачинена і оточена “зеленими чоловічками” і так званою “кримською самообороною”, які, на його думку, координувалися російськими спецслужбами.

Була команда мене заблокувати і застосувати засоби фізичного впливу. Я був оточений сотнями людей, серед яких було багато провокаторів, і була загроза моєму життю,
– розповів Порошенко у відповідь на питання прокурора.

За словами глави держави, “зелені чоловічки” були перекинуті в Крим без згоди України, і під час його перебування почався процес російської агресії і анексії півострова. В повітрі були літаки без розпізнавальних знаків, які, як йому повідомили працівники аеропорту в Сімферополі, перекидали російських військових. Президент також відзначив, що пізніше бачив відео, на якому один з “активістів” анексії Криму і організаторів окупації Донбасу, росіянин Гіркін зізнався, що шкодував, що не застосував зброю проти Порошенка. Крім того, Порошенко отримав повідомлення про штурм і захоплення українських військових частин, на які здійснювали сильний психологічний тиск.

Власне кажучи, це й все, що побачив тоді Порошенко. І в його свідченнях є домисли. На той момент він не міг точно знати, що Росія і “зелені чоловічки” захоплюють Крим. Незрозуміло, чи він зустрівся з кимось із тодішніх кримських керівників, і про що була розмова. Невідомо, якою ще інформацією володів на той момент нинішній президент, чи були якісь телефонні перемовини, зокрема, з російськими представниками або ж із західними політиками. Чи були шанси завадити російській агресії?

З іншого боку, факт анексії Росією Криму і порушення міжнародних прав визнано світовою спільнотою, і суд розглядає питання державної зради з боку Януковича. Та знову неясно, якою інформацією про зраду Януковича і його сприяння анексії Криму володів Порошенко. За словами директора аналітичного центру “Політика” Миколи Давидюка, Порошенку було важливо нагадати суспільству, що він їздив у Крим під час початку анексії, тому він пішов у суд.

Суду треба було взяти реального свідка, приміром, прикордонника, який би розказав, як утікав Янукович, як проривався, не проходив митний контроль тощо. Взяти в мобільних операторів інформацію про переговори Януковича. Ось це докази. А Порошенко тоді був народним депутатом, одним із 450. Чому тоді інші не свідчать?
– говорить Давидюк.

Адвокати захищають Кремль і топлять Януковича

Захист Януковича зосередився суто на одному юридичному питанні: з’ясуванні факту самоусунення Януковича від виконання обов’язків президента. Близько півгодини адвокати в різних формах запитували в Порошенка одне й те саме: які норми українського законодавства визначають той факт, що глава держави “самоусунувся” і його обов’язки покладають на спікера парламенту?

Всі ці запитання були відхилені судом у зв’язку з тим, що вони перебувають у правовій площині, і це не компетенція свідка. До речі, Порошенко зазначив, що на той момент він був народним депутатом, і парламент не голосував за припинення повноважень Януковича. Була постанова – покласти обов’язки президента в зв’язку із самоусуненням Януковича на тодішнього спікера Турчинова.

З Януковичем не було жодного зв’язку. В Україні в умовах російської агресії була відсутня влада. Мені невідомо про голосування за припинення повноважень Януковича. Суд має встановити всі обставини. Але ніхто не оскаржував рішення Верховної Ради в Конституційному суді,
– сказав Порошенко.

На думку виконавчого директора Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Олександра Леонова, по-перше, адвокати Януковича використовують судовий процес для просування пропагандистських кліше Кремля, а щодо свого підзахисного б’ються чолом об стіну, фактично топлячи його. По-друге, вони не компетентні і до Порошенка повністю здублювали питання, які раніше поставили Турчинову і Яценюку. Як наголошує експерт, адвокати взагалі не врахували той момент, що до 7 червня 2014 року Порошенко був народним депутатом. Тому не брав участі ні в переговорах щодо врегулювання ситуації в Україні, ні не керував державою, на відміну Турчинова і Яценюка.

Під час свідчень Порошенка захист ставив одні й ті самі запитання, які суд відхиляв, тому що вони не входять до компетенції свідка і не можуть використовуватися для прийняття судом рішення. Адвокати Януковича ні на міліметр не наблизилися до того, щоб довести невинність підзахисного. Янукович сильно зекономив на адвокатах,
– наголосив Леонов.


Завдання адвокатів – довести, що Росія не має жодного відношення до анексії Криму

Але примітний був інший момент – суд припинив допит Порошенка після того, як адвокати попросили чинного президента пояснити, чи можна вважати, що він “самоусунувся” під час цьогорічної різдвяної відпустки, яку він провів за кордоном? Таким чином держава також була без керівництва. (Як відомо, Порошенко був на Мальдівах – “24”). Захист наступив на болюче місце Порошенка. Але президент замість того, щоб сказати, що з ним був зв’язок, він знав про все, що відбувається в Україні, це була офіційна відпустка, – просто змовчав. Що фактично зіграло на користь Януковича.

Виборча кампанія замість реального суду

На думку спостерігачів, суд перетворився в піар-кампанію Порошенка. Микола Давидюк переконаний – піком суду над Януковичем буде пік виборчої президентської кампанії. Сценарій суду накладений на сценарій виборів президента. Аналітик Роман Безсмертний теж вважає допит Петра Порошенка у справі про держзраду Януковича більше політичним піаром, ніж намаганням встановити істину.

Участь у суді Порошенка і деякі окремі заяви Адміністрації Президента були використані для того, аби реанімувати нинішнього очільника держави і ймовірного кандидата на наступних виборах. На жаль, таке відношення до справи президента говорить про те, що йому та його оточенню не надто хочеться встановити справедливість та істину,
– наголосив Безсмертний.

За словами Миколи Давидюка, в першій частині засідання показали відео, як Порошенко захищає Крим від російських окупантів, яке транслювали всі телеканали. Це, вважає він, схоже на рекламні ролики виборчої кампанії. Порошенко приїхав до Криму, у нього був план, але він був один, тому нічого не вдалося. Суд, наголошує експерт, діє не в юридичній, а медійній площині.

“В суді над Януковичем була допущена принципова помилка. Спочатку потрібно було реформувати судову систему, позбавити її політичної залежності і відпустити суд над Януковичем у вільне плавання, знаючи, що чесні судді ухвалять справедливе рішення. Адже до судів низька довіра в суспільстві. А судді показали, що вони переживають за політику. Тому що, коли адвокати запитали в Порошенка про відпочинок на Мальдівах, допит одразу припинили”, – зазначає Давидюк.

Водночас Олександр Леонов переконаний, що свідчення Порошенка корисні в частині доказів провини Януковича.


Порошенко робив політичні заяви і “свідчив” заради підвищення рейтингу?

“Ці свідчення мають позитивний сенс, оскільки Порошенко безпосередньо був тоді в Криму і бачив все на власні очі. Але захист просто відпрацьовував свої тези і не вчепився в свідчення Порошенка по його візиту в Крим”, – зазначив Олександр Леонов.

При цьому, на його думку, суд над Януковичем завершиться в 2018 році. У справі про державну зраду, нагадує Леонов, є залізна аргументація – відомий лист екс-президента України до Путіна з проханням ввести війська в Україну. Це, наголошує політолог, документ, який був офіційно зареєстрований у секретаріаті ООН, тобто пройшов бюрократичну перевірку. І спростувати це неможливо. І це рішення матиме важливе значення, яке вже не можна буде оскаржити.

Після вироку Янукович навряд чи взагалі зможе залишити територію Росії. Водночас рішення суду підведе риску щодо суперечок по Криму. Тому що вирок означатиме, що була державна зрада екс-президента України, наслідком якої стала окупація і анексія Криму,
– підкреслює Леонов.

Микола Давидюк має певні сумніви. Він вважає, що суд перетворився в медійний спектакль, де Янукович намагається бити по Порошенку і навпаки. А заручниками стають судді. І ці рішення можуть потім ставитися під сумнів.

“В суді проти Януковича дуже багато піару і мало довіри до самого суду. Сторона захисту грає на затягування і піар екс-президента. Треба робити суд, а не посміховисько. Від неякісного суду виграє тільки Янукович. Ця картинка до самого суду не має відношення. Це не знімає відповідальності з Януковича, тому що склад злочину більш ніж очевидний. Екс-президент Янукович заслуговує на справедливий суд і справедливе покарання”, – наголосив Давидюк.

 

Автор: Інна Жолобович

Джерело

(Visited 102 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4084

Рятувальники розповіли деякі подробиці жахливої ДТП, яка трапилась напередодні поблизу Галича (фотофакт) 09:43 2 коментарі

Рятувальники розповіли деякі подробиці жахливої ДТП, яка трапилась напередодні поблизу Галича   У ніч з суботи на неділю, о 04:50 годині, в селі Крилос Галицького району, трапилася жахлива автомобільна аварія....

У Франківську Антимонопольний комітет викрив змову підприємців у тендерній закупівлі похоронного приладдя 21:12 1 коментар

Антимонопольний комітет заніс до "чорного списку" двох підприємців, які брали участь у тендері, що оголосило КП "Міська ритуальна служба" на закупівлю похоронного приладдя. За результатами звернення Івано-Франківської місцевої прокуратури адміністративна колегія...

У приміському селі облаштують футбольне поле 15:43

Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради погодив видачу містобудівних умов та обмежень для проектування об’єкта будівництва у приміському селі Вовчинець. Згідно рішення МВК, містобудівна документаця видається Вовчинецькій сільські раді, пише Побудовано в...

На перехресті Целевича з Галицькою увімкнули новий світлофор (фотофакт) 10:56 2 коментарі

На перехресті вулиць Целевича з Галицькою в Івано-Франківську увімкнули новий світлофорний об’єкт. Відтепер став можливим лівий поворот з Целевича безпосередньо на міст, в бік центру.    Рішення про встановлення, а...

Спецслужби РФ готують серйозні провокації проти України, – Тимчук 16:30

Спецслужби Росії розглядають можливість проведення в кінці липня - початку серпня 2018 року низки провокацій в окупованому Криму. Про це повідомляє координатор групи "Інформаційний опір" Дмитро Тимчук. Він зазначив, що...

Українські фанати не співатимуть пісню про Путіна через домовленість з Григорієм Суркісом 15:38 8 коментарів

ригорій Суркіс домовився з українськими фанатами про те, що вони не будуть під час ігор чемпіонату України співати пісню про Путіна. Про це написала журналіст Ярослава Коба на своїй сторінці...

У Меджлісі здивували заявою, кого Росія хоче заселити в Криму замість кримських татар 15:06

Влада Російської Федерації має намір "видавити" корінне населення окупованого Криму – кримських татар і заселити півострів бурами-африканцями європейського походження. Про це під час прес-конференції заявив представник Меджлісу Ескандер Барієв, передають "Українські Новини"....

Путін знову пригрозив Україні за зближення з НАТО 14:37 6 коментарів

Російська Федерація буде реагувати на агресивні кроки з боку НАТО, а тим, хто прагне втягнути Україну і Грузію до складу Альянсу, потрібно подумати про наслідки такої політики. Про це заявив...

Синоптик сповістила, коли в Україні почнеться літня спека 14:05

Наприкінці липня в Україні, зокрема у Києві, відновиться спекотна погода, коли температура повітря значно підвищиться. Про це розповіла синоптик Наталка Діденко на своїй сторінці у Facebook. Для любителів гарячих відчуттів...

Трамп назвав країну Європи, яка може спричинити третю світову війну 13:36 1 коментар

Президент США Дональд Трамп відзначився черговою скандальною заявою. Так, він висловив сумнів у необхідності захищати Чорногорію, яка є новим членом Північноатлантичного альянсу, і за його словами, може втягнути організацію у...

Ганна Герман вразила новим іміджем (фото) 13:04

Колишня радниця президента-втікача Віктора Януковича, Ганна Герман, схоже, претендує на рекордсменку зі зміни іміджу серед жінок-політиків. Важко порахувати, скільки разів екс-регіоналка змінювала свою зачіску, і ось це сталося знов. Ще нещодавно 59-річна Герман...

Художник створив провокативний плакат з Путіним та Трампом: фото (18+) 12:35 1 коментар

Митець та сатирист Saint Hoax створив провокативну пародію на свіже фото зірок Кайлі Дженнер та Тревіса Скотта. Оригінальна версія фото була опублікована днями на обкладинці видання GQ. На фото 20-річна Дженнер була зображена...

Росія готує санкції проти України 12:03

В уряді РФ почалася робота зі зниження негативного впливу на економіку у зв'язку з введенням санкцій. Одним з елементів цієї роботи буде президентський указ про санкції щодо фізичних і юридичних...

Кривенькі зуби і товстенька: як виглядала Ольга Фреймут у 20 років (фото) 11:34

Відома українська телеведуча Ольга Фреймут розповіла, як виглядала і чим займалася у свої 20 років. Про це Фреймут зізналася в інтерв'ю Новому каналу. Ольга Фреймут зазначила, що ще у дитинстві була...

Жителям російського міста видають питну воду за паспортом 11:02 1 коментар

Жителям російського міста Сєвероуральськ видають питну воду за паспортом, до того ж – лише два літри одній людині. Причиною таких заходів є обвал русла ріки Кальї. Саме звідти вівся водозабір...

Пенсійний вік в Україні та інших країнах Європи: де найменше? (інфографіка) 10:33

В Україні досі точаться дискусії щодо підвищення пенсійного віку. Це було однією з вимог МВФ для виділення чергового траншу Україні, однак викликало хвилю обурень. Як показує статистика, пенсійний вік в...

У "Приватбанку" попереджають про нову шахрайську схему: як захиститись клієнтам 10:01

У "Приватбанку" застерігають своїх клієнтів від нової шахрайської схеми. Кіберзлочинці використовують підроблені листи про "випадковий" переказ грошей і підроблених сайтів, які зовні нагадують сайт "Приват24". Про це повідомили у прес-службі...

Суд конфіскував майже 1,5 млн гривень у священика Московського патріархату, він намагався перевезти їх в РФ 09:47

Священик Києво-Печерської лаври у потягу до Москви хотів перевезти не задекларовані 52 700 доларів. Під час огляду у нього вилучили ці гроші. Про це повідомляється на сайті судової влади України. "Суд...

Порошенко пропонує Марокко скасувати візи для українців 09:14

Президент України прийняв вірчі грамоти посла Марокко в Україні Фауз Ель Ашабі Про це повідомляє прес-служба президента України. Порошенко запропонував марокканській стороні ухвалити рішення стосовно скасування візових вимог для українських...

Директор ФБР, якого призначив Трамп, визнав втручання Росії у президентські вибори 08:24

Директор ФБР Крістофер Рей заявив, що Росія досі продовжує здійснювати операції з метою посіяти розбрат у Сполучених Штатах Про це повідомляє CNN. Рей заявив, що вірить висновкам американської розвідки, яка...
  • ріел ІФ виринаюча