Костянтин Кучеренко: Рак молочної залози – не вирок, це тільки діагноз!

15 жовтня відзначають Всесвітній день боротьби з раком молочної залози. Як часто мешканкам Івано-Франківська ставлять такий діагноз, що може прискорити розвиток пухлини та чи обов’язково така хвороба завершується операцією читачам Правда.іф розповідає міський експерт з питань онкологінекології при Управлінні охорони здоров’я Івано-Франківського виконавчого комітету Костянтин Кучеренко.

 

– Пане Костянтине, незабаром відзначатимуть Всесвітній день боротьби з раком молочної залози. Якщо говорити про Івано-Франківськ, то наскільки ця проблема є для нас актуальною на сьогодні?

– Актуальність проблеми полягає в кількості виявлених захворювань. Якщо взяти статистику по області, за 9 місяців було виявлено 265 випадків захворювання на рак молочної залози. У Івано-Франківську ми виявили 72 випадки, з них 26,4% – у занедбаному стані.

Якщо в Івано-Франківську маємо 110 тисяч жінок, то такий показник є досить високим. Тобто одна жінка з тисячі є хворою, а це – немало.

Делікатність проблеми полягає в тому, що молочна залоза – це той орган, який знаходиться зовні. Це не кишківник, не шлунок, не пряма кишка, не нирки і не головний мозок, які складно дослідити. Орган зовні, а четверта частина пацієнток – в занедбаній стадії. Тобто кожна четверта жінка зі ста.

Маємо проблему в обізнаності людей.

Мало хто знає, що пухлина розміром до одного сантиметра, вагою до одного грама, може рости приблизно 10 років. А від одного сантиметра до третьої стадії, коли відбувається метастазування в регіональні лімфатичні вузли, може пройти рік.

Отже ми маємо часовий проміжок – 10 років, за який можемо вчасно виявити захворювання та оздоровити жінку.

 

– Чому ж так пізно виявляють хворобу?

– Рак – це захворювання людей більш старшого віку. В проміжку з 45 до 55 років – найбільша кількість захворювань. Жінки з 35 років мають щорічно оглядатися. Особливу групу ризику складають жінки у віці після 40 років, які не народжували. Адже тоді жінка не виконала своє основне покликання народити дитину та вигодувати її грудьми.

Якщо жінка не народжувала, то в неї збільшується ризик захворювання на рак молочної залози та ендометрію, тобто рак тіла матки.

Тому задача гінеколога полягає у збереженні та нормалізації функцій жіночого організму в жінок фертильного віку і профілактиці раку в жінок клімактеричного віку.

Обізнаність наших жінок полягає в тому, що вони лише «щось чули» і біжать до лікаря тоді, коли хтось із їхніх знайомих чи родичів захворів. Коли жінка один, другий, третій рік не прийшла до лікаря на огляд, далі вона боїться йти. Боїться довідатися, що їй скажуть.

Це – страх перед висновком лікаря, а раптом проблема. Ходіть щороку до лікаря-гінеколога і проблем не буде.

 

– Мова про якісь особливі медичні огляди?

– Методи дослідження є надзвичайно прості, доступні і полягають в тому, що після 35 років кожна жінка, при відсутності скарг, зобов’язана робити УЗД молочної залози і малого тазу. Це важливо, бо пухлину розміром до 1 сантиметра технічно руками пропальпувати неможливо. Те саме стосується порожнини матки. Тоді ми бачимо зміни, а вони можуть бути доклінічні і себе не проявляти.

У віці після 40 років, або, за показами, після 35 років, обов’язково проводиться ще й мамографія.

Треба аби жінки це розуміли: цей метод не замінює УЗД. Ці два методи доповнюють один одного. При ультразвуковому дослідженні краще видно кістозні захворювання, при мамографії – ущільнення. Тому якщо кожна здорова жінка, яка себе добре почуває, у віці після 35-40 років щороку буде проходити УЗД і огляд у гінеколога, а раз на 2 роки мамографію, то ми пухлину виявимо на ранній стадії і тоді ніяких проблем не буде. Потрібно лише раз на рік обстежитися згідно протоколу.

Так, різні примочки, вигрівання, фізпроцедури, засмагання з неприкритими грудьми може прискорити ріст пухлини, але уже пухлини, але сама пухлина не виникає в один момент.

Провокуючі фактори – усі гормонозалежні захворювання: гінекологічні проблеми, проблеми розладу циклу, аборти, тривалий і частий прийом гормональних контрацептивів. Отже основною патогенетичною причиною виникнення цих захворювань є підвищений рівень жіночих статевих гормонів.

 

– Гінекологи – це зрозуміло, вони є при кожному медичному закладі. А де в Івано-Франківську можна провести УЗД і мамографію і чи їх проводять тільки за скеруванням лікаря-гінеколога, чи можна прийти на таке обстеження самостійно?

– Поки що ми привчили своїх пацієнтів бути за принципом «сам собі режисер». От вирішила – і пішла до лікаря.

Зробити обстеження у Івано-Франківську взагалі не проблематично, усі лікарі-узедисти дивляться молочні залози. Прийти і записатися на прийом, навіть без скерування, жінка може.

Щодо мамографії, то завдяки турботі нашої влади, у КП «Міська поліклініка №5» був встановлений сучасний мамограф і жінки міста із скеруванням лікаря, можуть зробити мамографію безкоштовно.

 

– Діагноз «рак грудей» є для жінок досить страшним, адже побутує міф, що лікування обов’язково закінчиться операцією і ампутацією грудей. Наскільки цей міф відповідає дійсності?

– Міфи створюють люди, в яких був негативний досвід лікування. Ті, в кого все минуло успішно, радіють видужанню і не розповідають про свій досвід тим, хто лише захворів.

Рак це не вирок, це – діагноз. Якщо пухлина в межах сантиметра і вона не поширилася в регіональні лімфатичні вузли, то ніхто не робитиме мастектомію, ніхто не видалятиме молочну залозу. Працівники мамологічного центру керуються принципами і радикальності, і економності в радикалізмі. Тобто видаляють лише сектор із пухлиною та застосовують комбіновані методи лікування: променеву терапію, при потребі хіміотерапію, що дозволяє зберегти орган, лікуючи онкологічне захворювання.

 

– Ми згадували про те, що рак на ранній стадії є виліковним. Чи призводить занедбана стадія раку молочної залози до летального результату?

– Однозначно. Онкологічне захворювання молочної залози, яке виявлено в занедбаній стадії дає хворій жінці менше шансів на одужання та може призвести до летального наслідку. Тому, тільки щорічні профілактичні огляди у лікаря гінеколога убезпечать вас від тяжкої недуги і  проблем не буде.

Розмовляла Любов Загоровська

(Visited 1 484 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9033

загрузка...

У Франківську вже п’ять років триває ремонт драмтеатру, бо бракує грошей 20:56 2 коментарі

Під час засідання колегії управління культури ОДА підняли питання про необхідність капітального ремонту в Івано-Франківському драмтеатрі. Зокрема, заступник директора Франківського драмтеатру Ігор Полатайко розповів про найбільші проблеми, які стосуються стану...

На Прикарпатті представники одного з кандидатів займалися скупкою голосів 20:07

Спостерігачі Міжнародної місії зі спостереження за виборами (ММСВ, International Election Observation Mission – IEOM) констатують прогрес другого туру виборів президента України порівняно з першим, зафіксували лише кілька серйозних порушень. Згідно...

Чому варто завітати до Івано-Франківська у травні? 19:53

Травень в Івано-Франківську - це місяць фестивалів, концертів та інших культурно-мистецьких подій. Кореспондентка Бліц-Інфо зібрала найочікуваніші події травня в Івано-Франківську, які ви просто не можете пропустити. Святкування Дня міста Почнімо...

Мандрівникам на замітку: де у Карпатах шукати “гуцульську піраміду” 19:27

Споконвіків Чорна Гора була Священною горою гуцулів та до середини ХІХ ст. (допоки не були зроблені більш-менш точні виміри) вважалася найвищою вершиною Українських Карпат і дала назву всьому Чорногірському хребту......

За матеріалами розслідування ГО «Медіа група» на Прикарпатті відкрили кримінальне провадження 18:51

Поліція перевірить виконання робіт вартість майже 800 тис. грн., які виконувалися за кошти екологічного фонду у Калуському районі Як ми повідомляли раніше, працюючи нам матеріалом «Крізь пальці: на калуську екологію...

Як порядні галицькі ґаздині та ґазди готуються до Великодня: традиції, прикмети та звичаї на Прикарпатті 18:14

Найактивніші приготування до Пасхи припадають на Страсний тиждень – останні сім днів Великого посту. В цей тиждень зазвичай священики рекомендують перебувати у тиші, молитися, читати Євангеліє, роздумувати над страстями Христовими,...

Франківське КП “Електроавтотранс” розповіло, хто має право на пільговий проїзд 17:09

Івано-Франківське комунальне підприємство “Електровавтотранс” нагадує, що саме у комунальному транспорті є набагато ширший перелік пільгових категорій, які мають право безоплатного проїзду. “Кількість таких категорій громадян чимала. Тому для уникнення непорозумінь...

Зеленський вивчає нові українські слова. Візит "Зе-команди" до "Дудя" (відео) 16:30 4 коментарі

У свіжому випуску програми "Вєсті.UA" за 23 квітня – Володимир Зеленський вивчатиме українську мову. Стандартна ситуація для України, коли державну мову президент покращує впродовж своєї каденції. Дмитро Разумков подякував польському...

Муніципальна няня та виплати багатодітним сім’ям: прикарпатцям пояснили, як це працює 16:23

Цього року вступили в дію аж два закони, які пропонують додаткові виплати молодим батькам: на муніципальну няню та на дітей із багатодітних сімей. Про деталі кожного з них “Дзеркалу медіа”...

На Івано-Франківщині площі вирубки лісів збільшились на 10% 16:02 3 коментарі

Лісогосподарськими підприємствами, зареєстрованими на території Івано-Франківської області, у 2018р. рубки лісу проведено на площі 28,3 тис.га, що на 9,8% більше, ніж роком раніше. Про це повідомили у Головному управлінні статистики...

IT-спільнота Івано-Франківська змагалася на футбольному полі 15:37

Об’єднання студентів Університету Короля Данила Братство «Вітрило» провело футбольний турнір під назвою «IT-ліга», який об’єднав футбольну IT-спільноту Івано-Франківська, інформує Правда.іф. Метою турніру став заклик усіх працівників ІТ-сфери до здорового, а...

Вибори у фотожабах: як у мережі реагують на ЗеПеремогу 15:06

21-го квітня відбувся другий тур виборів президента, у якому з приголомшливим результатом 73 відсотки переміг актор і продюсер Володимир Зеленський. Зірки українського і російського шоубізу наввипередки вітають новообраного президента. Соцмережі гудуть реакціями і фотожабами....

Закон про мову: як голосували прикарпатські депутати 14:57 2 коментарі

Народні депутати ухвалили закон № 5670-д “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, який почали розглядати у другому читанні ще 28 лютого. “ЗА” це рішення проголосували 278 парламентарів, “ПРОТИ” – 38, “УТРИМАЛИСЯ” –...

Мешканці Івано-Франківського геріатричного пансіонату просять про допомогу 14:44

У Івано-Франківську триває голосування за проекти «Бюджету участі». Серед проектів і облаштування реабілітаційно-відпочинкової зони «Живи на повну!» на території Івано-Франківського геріатричного пансіонату, інформує Правда.іф. На сьогоднішній день у Івано-Франківському геріатричному...

Вакарчук відповів на чутки про №1 у списку БПП 14:37

Музикант Святослав Вакарчук спростував інформацію, що він може очолити список "Блоку Петра Порошенка". Про це лідер "Океану Ельзи" написав у Twiiter. Журналістка Христина Бердинських запитала музиканта, чи правду пишуть у соцмережах, що він може...

Франківці зможуть отримувати посвідчення водія і реєструвати транспортні засоби в ЦНАП 13:54

26 квітня об 11:00 год. в залі засідань виконавчого комітету відбудеться підписання узгодженого рішення (угоди) між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та Регіональним сервісним центром МВС в Івано-Франківській області щодо співробітництва...

До уваги франківців! З травня за невчасну оплату квартплати нараховуватиметься пеня, – МІУК 13:43 1 коментар

З травня 2019 року набуває чинності нова норма Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, за якою заборгованість за такими послугами має наслідком нарахування пені. Розмір пені закон встановлює в розмірі 0,01%...

Під Радою показали "смертельний поцілунок" Зеленського з Коломойським (фото) 13:36

Заступник керівника фракції БПП Олексій Гончаренко влаштував перформанс біля Верховної Ради. Він вивісив на паркані Маріїнського палацу плакат, на якому зображений поцілунок нібито олігарха Ігоря Коломойського з переможцем виборів президента Володимиром Зеленським. "Є відоме графіті...

На Тисмениччині помер директор школи 13:16

Помер директор Новокривотульської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Кушнір Іван Андрійович. Про це повідомив Іван Когуч у соцмережі Facebook. "Передчасно обірвалося життя хорошої людини та чудового керівника, який заслуговує на найкращі...

Відійшов у вічність митрофорний протоієрей з Богородчанщини 13:05

Із смутком повідомляємо, що сьогодні – 25 квітня 2019 року Божого на 63 році життя та 38 році священичого служіння упокоївся в Бозі митр. прот. Дмитро Гірняк – протопресвітер Солотвинського...
  • ріел ІФ виринаюча