«Кримнаш», а санкції – ваші. Як Росія дурить Європу

Як саме росіяни обходять європейські санкції та як на це має реагувати Київ? Пише Главком.

Керівництво Росії винайшло схему обходу санкцій ЄС та США - «Кримнаш», а санкції – ваші. Як Росія дурить Європу

Євросоюз 18 червня продовжив на рік санкції, запроваджені через окупацію Криму. Дія обмежувальних заходів триватиме до 23 червня 2019 року. Чергове продовження санкцій мало би потішити Україну, але дивним чином вони розповсюдилися не на всі компанії, що мали би підпадати під них. Українські громадські активісти б’ють на сполох, наголошуючи: заходи, запроваджені ЄС, є вибірковими. Вони застосовані проти кримських заводів, але ніяк не обходять військово-промисловий комплекс власне Росії. Лише деякі російські підприємства ВПК нині є у санкційних списках. Саме він після окупації Криму окремі свої виробництва передислокував на захоплений півострів, мілітаризуючи колись популярний курорт.

Нині «націоналізовані» окупантами кримські суднобудівельні заводи «Море» та «Залив» перебувають у санкційних списках. Проте це аж ніяк не заважає російським компаніям співпрацювати з ними. Окупованому Криму також заборонено торгувати з Європою та США, але РФ і тут винайшла схему обходу санкцій. Для цього окупанти використовують російський порт «Кавказ».

Як саме росіянам вдається обходити європейські санкції та що збирається робити Київ, аби домогтися справедливості? Відповіді на ці запитання шукав «Главком».

У 2014 році після захоплення Криму Росія «віджала» в України і її підприємства, які працювали на окупованому півострові. Окрім промислових об’єктів, які виконували цивільні замовлення, до переліку «націоналізованих» Росією потрапила і велика кількість військово-промислових виробництв, серед яких 13 підприємств «Укроборонпрому», а також об’єкти, роботу яких росіяни переключили з цивільних замовлень на військові. Йдеться, зокрема, про Севастопольський морський завод, керченський суднобудівний завод «Залив», конструкторське бюро «Корал», яке проектувало плавучі крани і бурові платформи.

Про те, що Росія має грандіозні плани розширити завдяки вкраденому своє військове виробництво свідчить один промовистий факт. Об’єднана суднобудівна корпорація (ОСК) країни-агресора хизується тим, що тепер створить у Криму суднобудівний кластер. Інформація про це вперше з’явилася у 2016 році. До цього кластеру Росія збирається включити: Севастопольську філію центру суднобудування «Звездочка» («націоналізований» Севастопольський морський завод), два конструкторських бюро – «Корал» і «Судокомпозит» (до 2014 року останнє працювало у складі «Укроборонпрому»), а також Севастопольський національний технічний університет. Віце-президент ОСК Дмитро Колодяжний навіть заявляв, що «Судокомпозит» невдовзі має стати філією петербурзького Середньо-Невського суднобудівного заводу. Іншими словами, захоплені українські заводи тепер стали підрозділами російських або передані їм в оренду. Це стосується, зокрема, заводу «Море», який було передано в оренду до кінця 2020 року ВАТ «Ленінградський суднобудівельний завод «Пелла».

Два роки тому на той момент «повноважний представник президента РФ у Кримському федеральному окрузі» Олег Белавенцев заявляв, що оборонно-промисловий комплекс, який включає близько 30 підприємств, є стратегічним напрямком промислової політики для окупованого Криму.

Упевнені заяви російських високопосадовців про мілітаризацію і промисловий розвиток захопленої української території аж ніяк не посилили європейські санкції, запроваджені після анексії Криму. Велика кількість російських компаній просто їх уникла, продовжуючи працювати одночасно як в Криму, так і з компаніями на Заході. Хоча серед пунктів, через які мали б застосовуватись санкції, є «надання інвестиційних послуг для придбання або розширення нерухомості або підприємств», під який цілком підпадають дії окупаційної влади щодо кримських заводів.

«Куратори» для вкраденого

«Усі кримські підприємства зараз або входять у великі російські корпорації, або перебувають в оренді. «Інститут кураторів» з’явився в Росії в 2016 році, він був закріплений нормативною базою: кожне кримське підприємство, яке може випускати продукцію, має куратора, в обов’язки якого входить ділитися замовленнями і займатися модернізацією», – розповідає у розмові з «Главкомом» експерт фонду «Майдан закордонних справ» Тетяна Гучакова.

Серед прикладів такої промислової «інтеграції» захоплених підприємств – історія  феодосійського заводу «Море». У 2016 році підприємство, яке на той момент вже було «націоналізоване» окупантами, російська влада знайшла йому  так званого куратора: майно заводу до 2020 року передали в оренду «Ленінградському суднобудівельному заводу «Пелла». Тоді ж повідомили, що «Пелла» проведе реконструкцію феодосійської верфі, на першому етапі пройдуть днопоглиблювальні роботи, ремонт приміщень. Завод готували для виконання масштабних замовлень, хоча в російській пресі писали, що «Море» займатиметься будівництвом швидкісних пасажирських суден для Чорного моря. Обсяг інвестицій в кримську верф мав скласти близько 1 млрд рублів.

У травні 2016 року «Пелла» почала будувати в Криму перший з серії трьох ракетних корветів нового проекту «Шторм» для Чорноморського флоту РФ. Передача їх флоту планується в 2019 році. У березні 2017-го розпочалось будівництво другого ракетного корабля цієї серії – «Охотск», а 19 грудня 2017 року закладено третій ракетний корабель ­­– «Вихрь» (завершення будівництва заплановано у 2019 році).

Феодосійський суднобудівний завод «Море» закінчує будівництво корпусу ракетного корвету

Феодосійський суднобудівний завод «Море» закінчує будівництво корпусу ракетного корвету

Ракетний корвет цього проекту озброєний крилатими ракетами «Калибр-НК», що активно використовувалися Чорноморським флотом та Каспійською флотилією РФ під час обстрілів об’єктів в Сирії, дальність польоту ­– 2500 км.

Завод «Пелла» не значиться у жодному списку санкцій. Навіть більше, з 2014 року володіє верф’ю у німецькому Гамбурзі.

Ще один приклад – суднобудівний завод «Залив», що належав українському олігарху Костянтину Жеваго. 24 серпня 2014 року самооборона Криму заблокувала доступ менеджменту до підприємства. Водночас, за повідомленням керівництва, у захопленні заводоуправління брали участь представники Зеленодольського суднобудівного заводу (РФ). Згодом після захоплення рейдерами підприємство перереєстрували у Москві, а потім віддали в оренду саме Зеленодольському суднобудівному заводу.

Керченський суднобудівний завод «Залив»

Керченський суднобудівний завод «Залив»

Станом на 1 червня 2018 року на заводі «Залив» будують для Чорноморського флоту Росії кораблі з пакету замовлень Зеленодольського заводу коштом державного оборонного замовлення РФ. Ракетні корвети, які будуються, мають на озброєнні по 8 крилатих ракет «Калибр-НК» кожен (росіяни полюбляють порівнювати ці ракети зі знаменитими «Томагавками» – «Главком»),  два кораблі арктичного класу тощо.

Зауважимо, що на заводі «Залив» знаходиться один з найбільших суднобудівних доків у Європі – 364 метрів в довжину та 60 завширшки, аналогів йому на території РФ немає. «Тому можна прогнозувати розширення його подальшого використання окупантами для військових цілей»,  –  говорить Тетяна Гучакова.

Як зазначають експерти, два російських суднобудівельних підприємства, що згадані вище, у найближчі роки побудують на захоплених кримських заводах щонайменше дев’ять ракетних корветів, загальна кількість крилатих ракет «Калибр-НК» на їхньому борту складе 72 одиниці. Вони також звертають увагу на те, що з 2018 року корабельний склад ЧФ РФ буде поповнюватися за рахунок будівництва нових кораблів безпосередньо на окупованій території.

«Це становить загрозу не тільки для України, але й для майже всіх країн ЄС та Середземномор’я», – робить висновок голова наглядової ради благодійного фонду «Майдан закордонних справ» Андрій Клименко.

«Оборудки» у російському порту

Тему забороненої торгівлі цивілізованого світу з Кримом окупанти теж творчо опрацювали. Щоб обійти всі заборони і перешкоди, країна-агресор на повну використовує свій порт «Кавказ», розташований на російському березі Керченської протоки. Саме це підприємство забезпечує будівництво Керченського мосту та перевезення до окупованого Криму основної маси вантажів, в тому числі військових. Згідно з даними Інституту чорноморських досліджень, у порту «Кавказ» росіяни налагодили схему перевалки заборонених вантажів.

Іноземні імпортні вантажі (в тому числі критично важлива сировина з країн ЄС для титанового виробництва у Криму) спочатку спрямовуються нібито до російського порту «Кавказ». Але це лише відволікаючий маневр. Бо вантажі, які нібито йдуть до Росії, перевантажуються в акваторії цього порту на судна, що прямують до портів захопленого Криму.

Російський порт «Кавказ»

Російський порт «Кавказ»

Аналогічна схема використовується під час експорту кримських товарів, наприклад, зерна та кальцинованої соди.

«Тільки в листопаді 2017 року 16% експорту кримського зерна пройшло через цю схему. Ніхто в світі не прийме вантаж зерна, якщо написано, що воно з Криму. Зерно відправляється на судні з Севастополя або Керчі, потім перевантажується і змішується з зерном, яке приходить з російських портів і отримує сертифікат, що воно з російського порту», – пояснює схему Андрій Клименко.

Щомісяця фіксуються і морські перевезення ільменіту (сировина для виробництва титану) до Керчі в порт Камиш-Бурун. Ільменітова руда використовується на окупованому півострові єдиним покупцем – заводом «Титан» у місті Армянськ на півночі Криму, що входить до групи компаній опального мільярдера Дмитра Фірташа.

Протягом року «Майдан закордонних справ» зафіксував постачання ільменіту в обхід санкцій з Бразилії та Туреччини.

Показовим був випадок восени 2017 року, коли на рейдову стоянку порту «Кавказ» прибув німецький суховантаж компанії Hansa heavy lift під прапором Ліберії. Як мінімум, тричі за цей час до нього підходив російський суховантаж, до трюмів якого перевантажували ільменіт. Після цього російське судно доставляло ільменіт до керченського порту Камиш-Бурун. Товар прибув з найбільшого у Західній Європі норвезького титанового рудника Tellnes, яким керує компанія Titania. Таким чином поважні компанії з Німеччини та Норвегії були залучені в заборонену схему експортних поставок до окупованого півострова. Після розголосу цієї інформації в іноземних ЗМІ поставки ільменіту з Норвегії у окупований Крим припинилися.

Санкції проти порушників

Українські неурядові організації закликають заблокувати активи, заборонити будь-які форми співробітництва компаній з країн ЄС з ВАТ «Ленінградський суднобудівельний завод «Пелла» та АТ «Зеленодольський завод ім. О. М. Горького». Те саме стосується і порту «Кавказ», в тому числі необхідності прямої заборони спрямування вантажів та прийняття вантажів до/з цього порту морськими суднами. «Ці підприємства мають багато контрактів, закуповують європейське та американське обладнання, мають дочірні підприємства… мають верф. Ми наполягаємо, аби проти будь-якого російського підприємства, яке працювало в Криму, були застосовані санкції. На жаль, цей підхід не працює автоматично», – підсумував голова наглядової ради Майдану закордонних справ Андрій Клименко. Експерти сподіваються на результат і згадують, що на минулорічний скандал відреагували у Норвегії. Тамтешній уряд тоді зупинив порушення санкцій.

 

Юлія Тунік, «Главком»

 

(Visited 112 times, 1 visits today)

Коментарі:

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9293

загрузка...

Вакарчук хоче закон про "співіснування" з Росією 06:24

Лідер політичної партії "Голос" Святослав Вакарчук вважає, що Верховна Рада повинна прийняти закон, який би чітко регламентував відносини між Україною і Росією у всіх сферах. Про це він заявив в...

Коли в Україні спаде спека і прийде похолодання: прогноз синоптика 16:30

Стовпчики термометрів подекуди сягали до +35 градусів. Проте, напередодні країну накрили короткочасні дощі, які принесли з собою свіжість. Вже з 23-24 липня спека почне спадати, а похолодання буде відчутнішим. Синоптик...

Сексапільна дружина українського футболіста поділилась гарячими світлинами (фото 18+) 15:38 6 коментарів

Дружина футболіста Миколи Морозюка Ірина вважає, що жінка і чоловік не можуть бути рівними, бо вони різні від природи. Іра, на відміну від сучасних феміністок, краще готуватиме чоловікові смаколики, ніж...

Дружина отримує таємну зарплату у Ахметова, а чоловік сестри імпортує авто. Що відомо про нового начальника митниці Нефьодова (фото) 15:06

Украина получила нового начальника таможенной службы. Конкурс выиграл Максим Нефедов, первый замминистра экономического развития и торговли. Пише "Страна". Отдельная таможенная служба является новым органом власти и создается "с чистого листа". Раньше...

В Україні вперше зіграли одностатевий шлюб (фото) 14:37 5 коментарів

На Кураж Базарі в Києві в суботу, 20 липня, відбувся перший в Україні одностатевий шлюб. Як передає "Інформатор", дівчата Ночек і Олена зіграли весілля просто на барахолці. Вони обмінялися кільцями та проголосили...

Євген Кошовий прийшов голосувати в футболці за 600 євро (фото) 14:05 1 коментар

Учасник "95 Кварталу" і гуморист Євген Кошовий виконав свій громадянський обов'язок, і повеселив шанувальників своїм зовнішнім виглядом. Так, на своїй сторінці в Instagram комік опублікував фото з виборчої дільниці, де здивував усіх...

Перша ракетка України Еліна Світоліна показала пікантну світлину з відпочинку (фото) 13:36

Перша ракетка України Еліна Світоліна після рекордного виступу на Wimbledon відпочиває в рідній Одесі. Тенісистка виклала знімок з одного з пляжів Південної Пальміри, викликавши бурю коментарів у соцмережах. Одягнена в чорний купальник, знаменита тенісистка...

"Росія точно не нападала": Гвоздик шокував визнанням про війну на Донбасі (фото) 13:04 9 коментарів

Український чемпіон за версією Всесвітньої боксерської ради (WBC) в напівважкій вазі Олександр Гвоздик (17-0, 14 КО) впевнений, що війну на Донбасі могла розв'язати і Україна.   "Ось чому-то ми з росіянами стали...

"Багатьом не сподобається!" Зеленський назвав майбутнього прем'єра (відео) 12:35 14 коментарів

Президент України Володимир Зеленський заявив, що наступний прем'єр-міністр буде професійним економістом. Причому він не повинен мати досвід роботи на цій посаді, повідомив Зеленський, відповідаючи на питання журналістів на виборчій дільниці в Коледжі...

Український співак засвітився за розкішним відпочинком в окупованому Криму (фото) 12:03 5 коментарів

Український співак Вадим Олійник поїхав на відпочинок в анексований Росією Крим. Відповідними фотографіями молодий артист, який раніше був учасником дуету "ДіО.фільми", поділився на своїй сторінці в Instagram. Судячи з відміток геолокації, українець побував...

Гаряча українська тенісистка вразила соцмережі сексуальним тілом (фото) 11:34

Молода українська тенісистка Ангеліна Дімова зачарувала соцмережі своєю красою та сексуальністю. Ангеліна народилася і провела дитинство в Україні. Однак зараз разом з батьками спортсменка проживає в США. Займається тенісом під...

Почему украинские выпускники выбирают университеты в Польше 11:25 1 коментар

Украинские выпускники все чаще стали выбирать для обучения европейские вузы. Безоговорочным лидером в этом направлении является Польша. В этой стране получают дипломы более 50% украинских студентов, которые учатся за рубежом....

Росіян обурило ставлення до їхньої мови в українській піцерії (фото) 11:02 13 коментарів

У центрі Чернівців піцерія заборонила заходити до неї російськомовним. На дверях розмістили наклейку із зображенням свині. Вона розфарбована у кольори російського прапора. Керівництво чернівецької New York Street Pizza пояснює, що...

На деяких вулицях Івано-Франківська не буде світла і газу 10:51

Служба оперативного реагування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради інформує про відключення для проведення ремонтних робіт. Сьогодні, 22 липня, без світла чи газу залишаться мешканці кількох вулиць, інформує Бліц-Інфо. Зокрема не буде газу:...

Олена Зеленська з'явилася на виборчій дільниці в новому оригінальному образі (фото) 10:33 1 коментар

Дружина президента України Володимира Зеленського Олена з'явилася на виборчій дільниці в новому оригінальному образі. Разом з чоловіком вона прийшла проголосувати у стильному темно-синьому комбінезоні на ґудзиках з білою прострочкою по лінії рукавів...

"Підіграє Путіну!" Друг Зеленського потрапив у скандал на виборчій дільниці (фото, відео) 10:01 1 коментар

Лідер партії "Слуга народу" Дмитро Разумков влаштував словесну перепалку з виборцем на дільниці в Києві. Після голосування між ними зав'язалася суперечка з приводу роботи партії. "Наша політична сила грає винятково на інтерес нашої...

За даними екзит-полів до Верховної Ради України проходять п’ять партій 20:13 24 коментарів

До Верховної Ради України на позачергових парламентських виборах 21 липня 2019 року проходять п’ять партій. Про це свідчать результати Національного екзит-полу, повідомляє Репортер. Лідером стала президентстька партія “Слуга народу” – 43,9%....

Аграрна партія Поплавського набирає 6,15% і проходить до Верховної Ради, - екзит-пол 20:05 14 коментарів

Аграрная партия, возглавляемая Михаилом Поплавским, набирает 6,15% голосов, тем самым преодолевает 5-процентный барьер и проходит в Верховную Раду. Об этом говорят данные экзит-полов, проведенных этой политсилой, по состоянию на 18:00....

Нардеп Євген Дейдей повінчався з дружиною (фото) 16:30

Депутат Євген Дейдей вже рік, як одружений з матір’ю свого первістка, Дариною, але повінчався з нею лише днями. У свій 32-й день народження 12-го липня він повів жінку до церкви, аби...

Поїздки Зеленського по областях: так принижувати державу - це треба вміти 15:38 15 коментарів

Пане Президенте, вважайте на свою поведінку і на вчинки своїх підлеглих. Бо, посада Президента України - це не сцена, а відповідальність...Пише Главком. Думав до виборів вже нічого не писати, але...
  • ріел ІФ виринаюча