Лікарі рахують декларації. На Прикарпатті договори з Нацслужбою здоров’я підписали 18 клінік

З жовтня заклади первинної медичної допомоги та приватні клініки, які підписали договори з Національною службою здоров’я (НСЗ), будуть фінансуватися за принципом: «гроші йдуть за пацієнтом». В уряді кажуть, зарплати лікарів виростуть в рази. А що зміниться для звичайних людей?, дізнавався Репортер

Без порушень – ніяк

На сьогоднішній день в Івано-Франківській області договори з Нацслужбою здоров’я підписали 14 комунальних медзакладів, дві приватні клініки та троє ­лікарів-ФОП. Першими випробувати реформу наважились міські центри первинної медико-санітарної допомоги Калуша та Коломиї, центр первинної медичної допомоги Тлумацької ОТГ та брошнів-осадська міська лікарня. Вже з липня вони почали працювати за новими правилами і мали б отримати перші кошти від НСЗ. Але до Калуша гроші не дійшли.

Першими підняли крик лікарі калуського центру, які не отримали зарплату за липень. Керівник центру Михайло Гаврилишин каже, зі свого боку поліклініка виконала всі вимоги Кабміну: заклад реорганізували в комунальне некомерційне підприємство, поновили ліцензії, півроку тривала кампанія з укладання декларацій, а на початку червня підписали угоду з Національною службою здоров’я. Тож з 1 липня центр мав отримати кошти за кожну підписану декларацію, а їх чимало.

Однак в прес-службі Міністерства охорони здоров’я повідомили: «Медзаклад допустив помилки в документах і наразі працює над виправленням цієї ситуації».

Згодом начальник НСЗ Олег Петренко пояснив, що калуський центр зареєстрував в електронній системі 44 тисячі декларацій за 15 днів. Виходить, що лікарі підписували декларації безперервно 24 години на добу.

«Існує два способи підтвердити дані пацієнта при створенні декларації в системі: через SMS та через документи, які посвідчують особу – у випадках, якщо у пацієнта немає мобільного телефону, – нагадав Петренко. – За нашою статистикою, в середньому 3-4 % декларацій підтверджуються через документи, решта – через SMS. Нині відсутність мобільного телефону – скоріше виняток, ніж норма. Та в Калуші всі 44 тисячі декларацій було підтверджено документами. Через це ми зупинили виплату до з’ясування ситуації та проведення перевірки».

Згодом керівник НСЗ повідомив: Калуш отримає гроші лише після того, як переукладе всі ­декларації, як того вимагає закон.

Черги й скарги

Хоча в міській лікарні Брошнів-Осадської ОТГ проблем з фінансуванням немає, у них свій головний біль – незадоволені мешканці. Люди нарікають, що у медзакладі скоротилася кількість ліжко-місць і не вистачає терапевтів, а до їхньої лікарні ще приєдналися пацієнти сусіднього села Кадобна.

Однак, за словами заступниці голови ОТГ Наталі Олексюк, скорочення ліжко-місць до реформи не має жодного відношення. Натомість пояснює, донедавна лікарня у Брошнів-Осаді була структурним підрозділом Рожнятівської районної лікарні.

«Тут було терапевтичне відділення, в якому 10 ліжко-місць скоротили через економію, – розповідає Наталія Олексюк. – Ми нікого не скорочуємо. Навпаки вводимо вузьких спеціалістів, аби наше населення могло пройти медогляд. Вже ввели дерматолога, домовляємось із окулістом та лором».

На сьогодні декларації в брошнів-осадській лікарні можна підписати з шістьма лікарями. Чотири з них – сімейні, два – педіатри. Всього вже уклали договори з лікарями понад 3,5 тисячі людей. Крім того, є стос декларацій, укладених у письмовому вигляді, які ще не внесені в систему.

«Кожен день ми приймаємо приблизно по 80 людей, які приходять підписувати декларації з лікарями, – розповідає медичний реєстратор Марія Голинська. – Реєструють і лікарі, і медичні сестри. Молодих обслуговуємо 10 хвилин, старших 15. В середньому витрачаємо 12 хвилин на людину».

Без черг поки не обходиться, бо з реформою в медиків додалося роботи. Найбільше клопоту з дітьми, бо ж для реєстрації потрібно опрацювати вдвічі більше документів, тож і часу потрібно більше.

Більше пацієнтів – більше грошей

Принцип нової системи охорони здоров’я полягає в тому, що заклади, які обслуговують більшу кількість пацієнтів – отримують більше фінансування. Тобто лікарі можуть претендувати на вищі зарплати, лише підписавши декларації з пацієнтами.

За обслуговування пацієнтів НСЗ перераховує кошти раз на місяць: заклад первинної медичної допомоги подає звіт щодо кількості та структури підписаних декларацій, Нацслужба його звіряє з даними системи і оплачує.

Гроші і коефіцієнти рахує автоматизована система – не бухгалтери з ручками і калькуляторами.

У прес-службі МОЗ роз’яс­нюють, що базовий тариф за пацієнта, який підписав декларацію з лікарем, становить 370 грн. До базового тарифу застосовуються вікові коефіцієнти. Так, для дитини віком до п’яти років коефіцієнт становить 4, тобто педіатр зароб­лятиме 1480 грн за дитину в рік. Для дітей віком від 6 до 17 років визначено коефіцієнт 2,2 – 814 грн. Для дорослих від 18 до 39 років – коефіцієнт 1 (370 грн). Для дорослих від 40 до 64 років – коефіцієнт 1, 2 (444 грн), а для людей віком понад 65 років – коефіцієнт 2 (740 грн).

Важливо, що медзаклад отримуватиме кошти за пацієнтів, навіть якщо людина здорова і не зверталася за допомогою. Таким чином МОЗ стимулює лікарів дбати про своїх пацієнтів – що менше вони хворіють, то менше у лікаря роботи, а доходи ті самі.

Та аби укласти договір з Нацслужбою, медзаклад повинен стати некомерційним комунальним підприємством і відкрити власний банківський рахунок.

А що для людей?

Зміни у роботі торкнуться і тих закладів, які ще не уклали договір з НСЗУ. Так, з 1 липня усі послуги, які надає лікар первинної медичної допомоги, на 100 % гарантовано є безкоштовними та оплачуються з державного бюджету.

До гарантованого пакету послуг первинної медичної допомоги входять: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, вимірювання рівня глюкози крові та холестерину. Безкоштовним є вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на тропонін та швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити.

Всі ці аналізи можна здати у вашій поліклініці. Якщо раптом у вас вимагають гроші, то варто скаржитись на Урядову гарячу лінію – 15-45, головному лікарю або у місцевий департамент чи відділ охорони здоров’я.

(Visited 179 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8371

загрузка...

Написали одне, а потім - інше. У Коломийській дитячій поліклініці жінці видали документ з виправленими результатами аналізів (фотофакт) 15:46 1 коментар

У Коломийській дитячій поліклініці декілька разів переправляли результати аналізів. Про це в соціальній мережі Фейсбук написала Іра Кушнір. Жінка пише, що її сусідка отримала результати аналізу крові з переправленими даними. "Моя...

На Прикарпатті не вистачає коштів на гемодіаліз (відеосюжет) 22:27 3 коментарі

Ціна здоров”я… 20 мільйонів гривень не вистачає прикарпатським медикам на лікування хворих на ниркову недостатність. Йдеться про метод очищення крові через так звану штучну нирку – гемодіаліз. Нині на Івано-Франківщині...

На придбання медобладнання для Івано-Франківської ЦМКЛ виділять 12 мільйонів гривень 12:30 2 коментарі

Під час засідання 28 сесії міської ради запропонувала внести зміни до міського бюджету на 2019 рік, інформує Правда.іф. Є потреба в придбанні для Івано-Франківська центральна міська клінічна лікарня ангіографа. Це обладнання допоможе...

Цієї ночі на Прикарпатті із харчовим отруєнням госпіталізували 13 дітей, які відпочивали у приватній садибі 07:18

Цієї ночі на Прикарпатті із харчовим отруєнням госпіталізували 13 дітей, які відпочивали у приватній садибі За інформацією Івано-Франківського обласного «ЦЕМД та МК» в ніч на 16 серпня, з села Верхній...

Для клінічної лікарні в Івано-Франківську придбають ангіограф (фоторепортаж) 22:28

Голова облдержадміністрації Денис Шмигаль спільно з Івано-Франківським міським головою Русланом Марцінківим відвідали Центральну міську клінічну лікарню та обласний клінічний кардіологічний диспансер, де ознайомилися зі станом надання медичних послуг. Про це...

Ще одна амбулаторія запрацювала в Коломиї (відеосюжет) 15:55

Четверта із п`яти запланованих амбулаторій запрацювала в Коломиї. Вона розташована на вулиці Привокзальній та обслуговуватиме понад 12 тисяч населення. Тут працюватимуть 12 лікарів. Головна перевага - розміщення кабінетів на першому...

Прикарпатські медики провели складну лапароскопічну операцію на рак тіла матки (відеосюжет) 22:27

Вперше на Прикарпатті жительці села Сівка–Калуська команда калуських хірургів провели унікальну лапароскопічну операцію на рак тіла матки. Детальніше дивіться у сюжеті: ОТБ «Галичина»

В Івано-Франківській області не вистачає грошей на ліки для людей з цукровим діабетом 12:11

Івано-Франківська область не може повністю забезпечити хворих інсуліном. Про це повідомили під час апаратної наради в ОДА, інформує Правда іф. "Понад 5 тисяч хворих на цукровий діабет. Для нашої області,...

У Івано-Франківську лікарі продовжують безкоштовний медогляд (фотофакт) 12:23 3 коментарі

Другий день на Вічевому майдані в Івано-Франківську триває захід з безкоштовних консультацій медиків. В спеціальному наметі можна отримати відповіді на запитання щодо проблем здоров’я, самопочуття та зовнішності, пише Галка. За...

В Івано-Франківську не вистачає грошей на інсулін (відеосюжет) 22:27 2 коментарі

Про таку ситуацію повідомили в мерії. Детальніше дивіться у сюжеті Канал 402:

Коломийський центр первинної медико-санітарної допомоги відремонтували (відеосюжет) 20:15

Центр первинної медико-санітарної допомоги продовжує розвиватися. Приміщення на вулиці Чорновола відремонтували, а на площі Привокзальній відкрили амбулаторію. Там тепер працюють педіатри та створені усі умови для якісного надання медичних послуг....

У Франківську допомагатимуть дітям з порушенням мови і слуху 21:30

На початок року Центр реабілітації дітей з порушенням слуху і мови центр слуху і мови отримав 140 слухових апаратів для безкоштовного слухопротезування глухих та слабочуючих дітей. «Слухові апарати необхідні для...

Працівники центру св. Луки надали безкоштовні медичні послуги для дітей з особливими потребами (фотофакт) 22:27

Перший в Україні церковний медичний заклад Лікувально-діагностичний центр святого Луки продовжує активно виправдовувати свою місію – надаючи якісні медичні послуги тим, хто цього найбільше потребує. У понеділок, 5 серпня, працівники ЛДЦСЛ завітали...

Захворюваність на кір знову зростає, прикарпатців закликають вакцинувати дітей до вересня 17:06

За оперативними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, протягом 31-го тижня 2019 року на кір захворіли 287 людей — 160 дорослих і 127 дітей. Кількість випадків захворювання знову зростає, тому...

Франківські заклади охорони здоров'я боргують за інсулін близько 2-ох млн грн (відеосюжет) 15:25

В Івано-Франківську не вистачає коштів, щоб забезпечити інсуліном усіх хворих на цукровий діабет містян, про це заявив на оперативній нараді міський голова Івано-Франківська. Він зазначив, що з державного бюджету було...

Важкохвора дівчинка з Прикарпаття може залишитися без життєвоважливих ліків 10:54

Під час візиту президента на Прикарпаття Олена Степаненко з Івано-Франківська звернулась до нього через ліки для її важкохворої донечки. Її дитина може залишитись без лікування через абсурдне кримінальне провадження щодо “Анакінри”...

Прикарпатцям на замітку: з вересня хворих на кір знову побільшає 18:45 1 коментар

Незабаром закінчаться шкільні канікули, а з ними – затишшя спалахів кору. З початком навчального року захворюваність на кір зросте. Про це повідомляє Центр громадського здоров'я (ЦГЗ) та закликає щепитись до вересня, інформує УП.  Щороку...

Франківців запрошують на безкоштовні медичні консультації 14:46

Вперше в Івано-Франківську безкоштовні медичні консультації для жителів та гостей міста. 10-11 серпня клініка «БРАСС» проведе захід під назвою «Цінуй життя». Запрошуємо всіх, хто хоче проконсультуватися щодо медичних та естетичних...

Прикарпатцям на замітку: в Україні заборонили популярні заспокійливі ліки 12:35

Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками заборонили всі серії гомеопатичного засобу "Валеріанахеель". Таке рішення прийняли у п’ятницю 2 липня, пише Правда.іф з посиланням на 24 канал. ...

П'ядицька амбулаторія за крок до офіційного відкриття (відеосюжет) 10:48

П'ядицька амбулаторія готується до офіційного відкриття, яке відбудеться у п'ятницю, 2 серпня, о 14:00 годині. Наразі медична установа працює в тестовому режимі. Завершальну робочу нараду на об'єкті провела районна влада,...
  • ріел ІФ виринаюча