Лікарі рахують декларації. На Прикарпатті договори з Нацслужбою здоров’я підписали 18 клінік

З жовтня заклади первинної медичної допомоги та приватні клініки, які підписали договори з Національною службою здоров’я (НСЗ), будуть фінансуватися за принципом: «гроші йдуть за пацієнтом». В уряді кажуть, зарплати лікарів виростуть в рази. А що зміниться для звичайних людей?, дізнавався Репортер

Без порушень – ніяк

На сьогоднішній день в Івано-Франківській області договори з Нацслужбою здоров’я підписали 14 комунальних медзакладів, дві приватні клініки та троє ­лікарів-ФОП. Першими випробувати реформу наважились міські центри первинної медико-санітарної допомоги Калуша та Коломиї, центр первинної медичної допомоги Тлумацької ОТГ та брошнів-осадська міська лікарня. Вже з липня вони почали працювати за новими правилами і мали б отримати перші кошти від НСЗ. Але до Калуша гроші не дійшли.

Першими підняли крик лікарі калуського центру, які не отримали зарплату за липень. Керівник центру Михайло Гаврилишин каже, зі свого боку поліклініка виконала всі вимоги Кабміну: заклад реорганізували в комунальне некомерційне підприємство, поновили ліцензії, півроку тривала кампанія з укладання декларацій, а на початку червня підписали угоду з Національною службою здоров’я. Тож з 1 липня центр мав отримати кошти за кожну підписану декларацію, а їх чимало.

Однак в прес-службі Міністерства охорони здоров’я повідомили: «Медзаклад допустив помилки в документах і наразі працює над виправленням цієї ситуації».

Згодом начальник НСЗ Олег Петренко пояснив, що калуський центр зареєстрував в електронній системі 44 тисячі декларацій за 15 днів. Виходить, що лікарі підписували декларації безперервно 24 години на добу.

«Існує два способи підтвердити дані пацієнта при створенні декларації в системі: через SMS та через документи, які посвідчують особу – у випадках, якщо у пацієнта немає мобільного телефону, – нагадав Петренко. – За нашою статистикою, в середньому 3-4 % декларацій підтверджуються через документи, решта – через SMS. Нині відсутність мобільного телефону – скоріше виняток, ніж норма. Та в Калуші всі 44 тисячі декларацій було підтверджено документами. Через це ми зупинили виплату до з’ясування ситуації та проведення перевірки».

Згодом керівник НСЗ повідомив: Калуш отримає гроші лише після того, як переукладе всі ­декларації, як того вимагає закон.

Черги й скарги

Хоча в міській лікарні Брошнів-Осадської ОТГ проблем з фінансуванням немає, у них свій головний біль – незадоволені мешканці. Люди нарікають, що у медзакладі скоротилася кількість ліжко-місць і не вистачає терапевтів, а до їхньої лікарні ще приєдналися пацієнти сусіднього села Кадобна.

Однак, за словами заступниці голови ОТГ Наталі Олексюк, скорочення ліжко-місць до реформи не має жодного відношення. Натомість пояснює, донедавна лікарня у Брошнів-Осаді була структурним підрозділом Рожнятівської районної лікарні.

«Тут було терапевтичне відділення, в якому 10 ліжко-місць скоротили через економію, – розповідає Наталія Олексюк. – Ми нікого не скорочуємо. Навпаки вводимо вузьких спеціалістів, аби наше населення могло пройти медогляд. Вже ввели дерматолога, домовляємось із окулістом та лором».

На сьогодні декларації в брошнів-осадській лікарні можна підписати з шістьма лікарями. Чотири з них – сімейні, два – педіатри. Всього вже уклали договори з лікарями понад 3,5 тисячі людей. Крім того, є стос декларацій, укладених у письмовому вигляді, які ще не внесені в систему.

«Кожен день ми приймаємо приблизно по 80 людей, які приходять підписувати декларації з лікарями, – розповідає медичний реєстратор Марія Голинська. – Реєструють і лікарі, і медичні сестри. Молодих обслуговуємо 10 хвилин, старших 15. В середньому витрачаємо 12 хвилин на людину».

Без черг поки не обходиться, бо з реформою в медиків додалося роботи. Найбільше клопоту з дітьми, бо ж для реєстрації потрібно опрацювати вдвічі більше документів, тож і часу потрібно більше.

Більше пацієнтів – більше грошей

Принцип нової системи охорони здоров’я полягає в тому, що заклади, які обслуговують більшу кількість пацієнтів – отримують більше фінансування. Тобто лікарі можуть претендувати на вищі зарплати, лише підписавши декларації з пацієнтами.

За обслуговування пацієнтів НСЗ перераховує кошти раз на місяць: заклад первинної медичної допомоги подає звіт щодо кількості та структури підписаних декларацій, Нацслужба його звіряє з даними системи і оплачує.

Гроші і коефіцієнти рахує автоматизована система – не бухгалтери з ручками і калькуляторами.

У прес-службі МОЗ роз’яс­нюють, що базовий тариф за пацієнта, який підписав декларацію з лікарем, становить 370 грн. До базового тарифу застосовуються вікові коефіцієнти. Так, для дитини віком до п’яти років коефіцієнт становить 4, тобто педіатр зароб­лятиме 1480 грн за дитину в рік. Для дітей віком від 6 до 17 років визначено коефіцієнт 2,2 – 814 грн. Для дорослих від 18 до 39 років – коефіцієнт 1 (370 грн). Для дорослих від 40 до 64 років – коефіцієнт 1, 2 (444 грн), а для людей віком понад 65 років – коефіцієнт 2 (740 грн).

Важливо, що медзаклад отримуватиме кошти за пацієнтів, навіть якщо людина здорова і не зверталася за допомогою. Таким чином МОЗ стимулює лікарів дбати про своїх пацієнтів – що менше вони хворіють, то менше у лікаря роботи, а доходи ті самі.

Та аби укласти договір з Нацслужбою, медзаклад повинен стати некомерційним комунальним підприємством і відкрити власний банківський рахунок.

А що для людей?

Зміни у роботі торкнуться і тих закладів, які ще не уклали договір з НСЗУ. Так, з 1 липня усі послуги, які надає лікар первинної медичної допомоги, на 100 % гарантовано є безкоштовними та оплачуються з державного бюджету.

До гарантованого пакету послуг первинної медичної допомоги входять: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, вимірювання рівня глюкози крові та холестерину. Безкоштовним є вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на тропонін та швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити.

Всі ці аналізи можна здати у вашій поліклініці. Якщо раптом у вас вимагають гроші, то варто скаржитись на Урядову гарячу лінію – 15-45, головному лікарю або у місцевий департамент чи відділ охорони здоров’я.

(Visited 169 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6438

загрузка...

Усіх людей, які отруїлися на весіллі у Коломийському районі вже виписали з лікарні 11:45

Усіх людей, які отруїлися на весіллі у Коломийському районі вже виписали з лікарні За інформацією ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» в Коломийську районну інфекційну лікарню на лікування поступило...

Обережно, кишкова паличка: Держспоживслужба попереджує прикарпатців про небезпечний сир 20:35

До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло інформаційне повідомлення системи RASFF стосовно виявлення Escyherichia coli (кишкової палички) в сировині сиру, що експортується з Франції...

Лікарі б'ють на сполох: щороку близько 10-12 тисяч мешканців Івано-Франківська хворіють на гіпертензію 09:50

Сьогодні у Івано-Франківську відбувся круглий стіл щодо відзначення Всесвітнього дня боротьби з артеріальною гіпертензією, інформує Правда.іф. “Артеріальна гіпертензія є дуже актуальною проблемою, яка стосується кожної людини. На жаль, ми констатуємо,...

Людей, які отруїлися на весіллі у Коломийському районі, почали виписувати з інфекційної лікарні 08:42

Людей, які отруїлися на весіллі у Коломийському районі, почали виписувати з інфекційної лікарні. Державна установа «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» інформує про зареєстрований груповий осередок гострої кишкової інфекції в...

На Снятинщині в кота виявили сказ – оголошено карантин 11:13

На Прикарпатті виявили випадок котячого сказу. У зв’язку з цим оголошений карантин. У селищі міського типу Заболотів на Снятинщині встановили випадок сказу кота, інформує Держпродспоживслужба в Івано-Франківській області. З метою...

17 травня франківці на Вічевому майдані зможуть пройти швидкий тест на ВІЛ 17:46

У п'ятницю з 13 години на Вічевому майдані в Івано-Франківську працюватиме мобільна лабораторія, в якій охочі зможуть безкоштовно пройти тестування на ВІЛ швидкими тестами. Обстежання відбуватиметься в рамках Всесвітнього дня пам'яті...

Ще одну амбулаторію сімейної медицини відкрили на Прикарпатті (відеосюжет) 22:27

Будувати амбулаторію сімейної медицини у Татарові почали у грудні минулого року. Для медзакладу закупили новий автомобіль первинної допомоги. Детальніше дивіться у сюжеті: UA: КАРПАТИ

Щеплення у Франківську: скільки коштує спокійне життя 21:19

Згідно з календарем щеплень від міністерства охорони здоров’я, дорослим рекомендують лише одне щеплення – від дифтерії та правця. Причому його треба робити кожні 10 років. Але це мінімум, аби в...

Стало відомо, скільки франківці заплатили благодійних внесків у лікарнях 17:09 2 коментарі

Управління охорони здоров'я оприлюднило скільки благодійних внесків отримали заклади охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради. Скільки медзаклади Франківська отримали благодійних внесків за 9, 10, 11 та 12 місяців можна переглянути на сайті управління охорони здоров'я, пише Бліц-Інфо....

Після профілактичних оглядів родимок у Франківську у 10 осіб запідозрено меланому, у 30 осіб – базаліому 18:43

Протягом 9–11 травня в Івано-Франківську в білих наметах з написом "Перевір родимку!" спільно фахівці клініки "БРАСС. Здорова шкіра" та міських поліклінік проводили огляди мешканців Івано-Франківська з метою виявлення захворювань шкіри,...

Отруєння на весіллі на Коломийщині: стало відомо про стан постраждалих (відеосюжет) 22:28

Як вже повідомляли ЗМІ, 4 травня в селі Верхій Вербіж Коломийського району на весіллі в готельно-ресторанному комплексі “Вербіж” отруїлися люди. Станом  10-е травня кількість госпіталізованих до Коломийської інфекційної лікарні із діагнозом...

На Прикарпатті почали впроваджувати телемедицину 14:53 3 коментарі

У 5 пілотних областях телемедична послуга запрацювала у 905 амбулаторіях, в яких працює 1400 сімейних лікарів. І вже проведено 1854 телемедичних консультацій (по кардіології, ендокринології, дерматології та пульмонології) для сільського...

Паніка через фейк: франківські батьки “спамлять” про хлопчика, який помер від “Тархуну” 10:51 1 коментар

Батьків залякують черговою псевдоновиною. Версії з’ясовували, кому це потрібно та вигідно. Після “пепсі з наркотиками” та “отруєних льодяників” почалася нова хвиля масової істерії: сьогодні топ-новиною став “хлопчик, який помер від...

Фахівці намагаються встановити причину масового отруєння, яке трапилося минулих вихідних на весіллі у Коломийському районі 07:41 1 коментар

Фахівці намагаються встановити причину масового отруєння, яке трапилося минулих вихідних на весіллі у Коломийському районі. Державна установа «Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України» інформує про зареєстрований груповий осередок гострої кишкової...

Понад мільйон прикарпатців уклали декларації з лікарями 22:44

У вівторок, 7 травня в Івано-Франківську відбулось засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я та соціальної політики. Серед іншого, депутати розглянули питання про «проведення реформи первинної медико-санітарної допомоги в області....

Кількість людей, що отруїлися на весіллі у Коломийському районі, різко збільшилась 08:02

Кількість людей, що отруїлися на весіллі у Коломийському районі, різко збільшилась. У середу 08 травня, станом на 06.00 годину, по отруєнню людей на весіллі в Коломийському районі, у селі Верхній...

Два франківських кардіохірурги на Прикарпатті роблять операції на серці мініінвазивним доступом 23:08

У Івано-Франківську уже вкотре провели операцію заміни клапана серця з мінімальним розрізом грудної клітки. В області її роблять тільки серцево-судинні хірурги клініки "Сімедгруп" Андрій Судус та Іван Будзан. За словами...

Онкохворому прикарпатцю терміново потрібні донори крові 19:53

Терміново потрібні донори! Чоловіки та жінки, донори цільної крові. Підходить будь-яка група. Мурашковський Петро - чорнобилець, людина, яка протягом 30 років бореться із важкою хворобою - раком крові. Всі ці роки...

Франківцям не загрожує погіршення питної води? 16:02

Як писали раніше ЗМІ, у Калуші через підняття рівня води у річках погіршилась якість питної води. Виходячи з цього, журналісти нашої редакції поцікавилися чи не загрожує подібна ситуація франківцям. Прес-секретар...

Синдром «сухого ока» - що це? Консультація офтальмолога 17:46 1 коментар

Синдром «сухого ока» (або ксерофтальмія) – це патологія слізного апарату та слизової ока, що характеризується значним дискомфортом очного яблука, значними порушеннями зору і стабільності  слізної плівки. Основною причиною виникнення проблеми...
  • ріел ІФ виринаюча