Лнчинська ОТГ:плюси об’єднання (фотофакт)

Децентралізація на Прикарпатті триває. Усе більше людей обирають життя саме в об’єднаній громаді. Так вирішили і мешканці Середньомайданської сільської ради, яка добровільно приєдналась до Ланчинської громади і тепер очікує на проведення виборів 23 грудня цього року.

Чим саме привабила молода громада сусідів та що вдалось зробити мали можливість подивитись і прикарпатські медійники в рамках прес-туру, організованого Івано-Франківським Центром розвитку місцевого самоврядування за підтримки Програми U-LEAD.

Ланчинська ОТГ Івано-Франківської області усього 10 місяців живе у форматі об’єднання, проте працює настільки успішно, що з допомогою експертів Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування буквально за кілька зустрічей заагітувала приєднатись ще одну сільську раду – Середньомайданську.

«Успіхи реформи децентралізації у Ланчинській ОТГ помітні вже зараз. Саме завдяки передачі на місця повноважень і коштів, вдалось розпочати ремонти навчальних закладів, налагодити роботу із збору сміття, істотно покращити умови роботи місцевої пожежної команди та багато іншого. Оскільки зміни разючі, то із сусідньою Середньомайданською сільською радою вести діалог про приєднання було значно легше», – зазначає радник з питань децентралізації Івано-Франківського ЦРМС Максим Чопей.

Громада із середньою кількістю населення, всього у 10357 мешканців, вже з 1 січня 2019 року збільшиться за рахунок приєднання Середньомайданської сільської ради (три села – Середній Майдан, Вишнівці, Глинки) на 1300 мешканців. Зараз тут очікують на проведення додаткових виборів.

«Ми одна з не багатьох громад в області, яка має позитивну динаміку зростання населення, – з гордістю каже голова громади Володимир Попович, – це відбувається як за рахунок позитивної демографічної ситуації, так і за рахунок міграційних процесів. У громаду повертаються жити люди, які свого часу поїхали на заробітки закордон».

До речі, сам голова Ланчинської ОТГ, також повернувся жити і працювати у рідне село. Свого часу, у 1984 році тут він почав свою роботу у місцевому самоврядуванні як наймолодший в області сільський голова. Потім були різні досвіди роботи у державних структурах, а минулого року Володимир Попович, за його власним визначенням, «повернувся відбудовувати рідне село».

Сьогодні бюджет громади складає 44,3 млн грн. А своїм успіхам ОТГ завдячує злагодженій команді та швидкому реагуванню на проблемні питання. Тут і справді не бояться на повний голос озвучувати проблеми, а відповідно і шукати шляхи їх вирішення.

Завдяки фінансовій децентралізації і додатковим коштам, за досить короткий час тут розпочали ремонти у навчальних закладах, які зараз вийшли на фінішну пряму. У Ланчинському ліцеї завершують ремонт фасаду, який забезпечить ще й додаткове утеплення. А у Добротові гімназію ремонтують за кошти інфраструктурної субвенції, вже перекрили дах у двох корпусах, чого не робили останніх 50 років.

До речі, з опаленням бюджетних закладів у громаді усе гаразд. Одразу, як похолодало, запустили усі котельні, що працюють на дровах та вугіллі. Паливо також закупили завчасно на увесь опалювальний сезон наперед.

Хоча освіта, розповідає голова Ланчинської ОТГ, це близько 70% усіх видатків бюджету громади. З власних надходжень тут повністю фінансують комунальні послуги (освітлення і опалення закладів) і заробітну плату технічного персоналу. А це близько 14% власних коштів громади. Вимоги щодо впровадження нового освітнього стандарту у перших класах у Ланчинській ОТГ виконали. Проте, грошей все ж не вистачило. Класні кімнати змінились, але дофінасовувати закупівлю меблів і приладдя довелось додатково з власних коштів громади. А у всіх школах Ланчинської ОТГ цьогоріч набрали 6 перших класів.

Тоді як найбільшим джерелом доходів бюджету є податок з доходів фізичних осіб – 92%. Бюджетний кодекс, говорить Володимир Попович, передбачає зарахування податку з доходів фізичних осіб за місцем провадження діяльності. Але реально норма не працює. І наводить приклад, у громаді працює 12 аптечних закладів, які зареєстровані в обласному центрі, м. Коломия та сусідньому райцентрі, проте жодної копійки з них до місцевого бюджету не поступає. Той же податок з доходів фізичних осіб, місцевих мешканців, сплачується за місцем реєстрації бізнесу. Подібна ситуація із кількома іншими місцевими торговими закладами та виробництвами. На цьому і подібних прикладах, підрахували у громаді, бюджет втрачає близько 1,2 млн грн.

«Ми часто не можемо навіть знайти кінцевих власників, щоб вести переговори. Я вже навіть думаю, що може б закрити то все і тоді подивитись, хто до нас приїде», – додає жартома Володимир Попович.

Однією з особливостей Ланчинської громади є те, що її бюджетні заклади, зокрема деякі фельдшерсько-акушерські пункти і місцева пожежна команда обслуговують ще й населені пункти, які знаходяться за межами об’єднаної громади. До речі, відремонтоване приміщення місцевої пожежної частини також відвідали журналісти в рамках прес-туру.

«Наразі тут працює 14 чоловік у декілька змін. На виклики виїжджають по двоє. А їх з початку 2018 року було вже 34. Зокрема, 4 хибних виклики поступило з с. Саджавка, яке не входи до Ланчинської ОТГ, а приєдналось до міста Коломиї», – розповідає заступник Ланчинського селищного голови Михайло Гресько.

Він же додає, що утримання пожежної команди місцевому бюджету коштує 1,2 мільйони гривень на рік. А відмовити сусідам, які не входять у громаду, не можуть. Адже це надзвичайна ситуація. В обох випадках, говорить голова Ланчинської ОТГ Володимир Попович, громада витрачає власні кошти. Тому зараз веде перемовини із сусідами щодо можливості компенсації витрат.

В одному приміщенні з пожежною частиною знаходиться і нещодавно створене комунальне підприємство Ланчинської громади, яке займається частково прибиранням центральних вулиць, обрізкою дерев, багатьма господарськими роботами у бюджетних закладах і збором твердих побутових відходів. Раніше сміття збирали трактором в міру накопичення, а зараз громада отримала новий спеціалізований автомобіль. Відходи тут, до речі, сортують на спеціальному майданчику, відбираючи те, що можна пустити на вторинну переробку.

Такі досягнення за неповний рік, експерти вважають показовими.

«Успішність громади визначається не лише фінансами, але й людьми, командою, яка вміє розпорядитись новими повноваженнями та фінансами. Ланчинська громада – це той приклад, коли за короткий час обличчя громади змінюється. Реформа децентралізації фактично відділяє нас від тієї системи, в якій ми були, від централізованої моделі, і веде нас до європейської. Безумовно, за короткий час вирішити усі проблеми не можливо, але прогрес вже помітний», – каже директор Івано-Франківського ЦРМС Руслан Панасюк.

У громаді є ще чимало цікавих проектів та задумів. Так, у найближчих планах, будівництво централізованого водогону та каналізації, створення туристично-відпочинкової зони за договором міжмуніципального співробітництва із сусідньої Делятинською ОТГ.

Джерело

(Visited 107 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Жодного плюсу не бачу. Ця реформа не пішла як і всі інші брєдні недолугої влади. Після виборів прийдеться ще і це їхнє лайно розгрібати. Так як було вже треба лишати як не годні нічого по людськи зробити. Скільки грошей розікрали на ті ОТГ, а потім знов побіжуть до МВФ по кредити і буде газ по 50000

  уууууу,

  Володимир Васильович, перестаньте дурниці розповідати!!!!

  Гістьдддд,

  Паспорта села не треба!!!!!!

  Гість,

  Що ви пишете, ОТГ ледве зводять кінці з кінцями. Дурний проект влади. А ці досягнення смішні і комічні. Фарс

  Гість,

  Іваночко в президенти!! Жені ботокс в губи!!!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9977

У Івано-Франківську відбувся звітний концерт талановитих дітей Прикарпаття 11:36

Днями в театрі ляльок імені М.Підгірянки відбувся звітний концерт талановитих дітей Прикарпаття, учнів Продюсерського центру «Star Team». Членами журі цьогоріч були: саунд продюсер Роман Калин, керівник ПЦ «Star Team» Ірина...

Анотаційну дошку загиблому учаснику АТО встановили в Івано-Франківську (відеосюжет) 11:18 1 коментар

Ще один фасад поповнився іменем Українського Героя. Анотаційну дошку загиблому учаснику АТО Андрію Добровольському встановили в рамках програми «Івано-Франківськ – місто Героїв» на фасаді професійного політехнічного ліцею. Андрію Добровольському цього...

Комісія ДСНС перевірила діяльність служб цивільного захисту Яремчанщини (фотофакт) 10:48

На Прикарпатті триває комплексна перевірка діяльності служб цивільного захисту. Комісія ДСНС України працювала в Яремче. Незмінними залишаються головні завдання членів комісії – перевірити стан реалізації державної політики у сфері цивільного...

В Прикарпатському університеті провели міжнародну наукову конференцію (відеосюжет) 10:17

Під час заходу науковці ділитимуться досвідом та обговорюватимуть дослідження, що стосуються проектів культурної спадщини. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402 

Керівник прикарпатської поліції зустрівся з пенсіонерами органів внутрішніх справ 09:22 1 коментар

На зустрічі обговорили питання, які турбують пенсіонерів внутрішніх справ. Очільник поліції пообіцяв підтримувати їх і сприяти тому, аби вирішити проблемні питання. Володимир Голубош з пенсіонерами-правоохоронцями зустрівся в Головному управлінні Нацполіції...

Прикарпатські рятувальники пильнують рибалок, які приходять ловити рибу у небезпечних місцях 08:57

Черговою зміною Коломийської рятувально-водолазної станції на міському озері в м. Коломия не допущено до риболовлі в небезпечному місці 2 рибалок. З ними проведено профілактичні бесіди щодо дотримання Правил охорони життя...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 08:35 3 коментарі

Службa оперaтивного реaгувaння виконaвчого комітету Івaно-Фрaнківської міської рaди повідомляє про нові відключeння для провeдення рeмонтних рoбіт. У понеділок, 19 листопада, чaстина бyдинкiв в Івaнo-Франківську буде без вoди, гaзу чи свiтлa, інформує WestNews.

В мережі з'явилися фото засніженого франківського парку (фотофакт) 08:26

Фото красивого парку виклала в мережу Фейсбук Руслан Василюк. "Ранок в парку", - підписала фото директорка.

Поліцейських Прикарпаття навчали долати дискримінацію до вразливих груп населення (фоторепортаж) 08:15

Працівники ГУНП в Івано-Франківській області взяли участь в інформаційно-освітньому заході «Подолання стигми та дискримінації стосовно секс-працівників з боку представників правоохоронних органів на національному та регіональному рівнях». Мета заходу – зробити...

В УПЦ КП заявили: повідомлення про Собор 22 листопада - фейк 07:51 1 коментар

Архієпископ Української православної церкви Київського патріархату, речник УПЦ КП Євстратій Зоря заявив, що поширювані повідомлення про проведення Об'єднавчого Собору 22 листопада - фейк. Про це Зоря повідомив 18 листопада на своїй...

До Івано-Франківська з усієї України приїхали матері загиблих на війні Героїв 21:08 2 коментарі

Сьогодні до Івано-Франківська з усієї України приїхали матері загиблих на війні Героїв. Просто поговорити, згадати своїх дітей, побути разом, розділити горе втрати з тими, хто точно зрозуміє... Про це в...

Дівчина з Прикарпаття візьме участь у танцювальному шоу в Лас-Вегасі 20:23

Ілона Федорко з села Вістова Калуського району не перестає вдосконалюватися і рости професійно. У свої 21 дівчина – чемпіонка світу із сучасного танцю, фіналістка телепроекту "Танцюють всі-9" та викладачка школи...

На Прикарпатті відбудеться прощання з бійцем АТО 17:12 4 коментарі

Прощання з Книшуком Василем «СИРІЄЦЬ» відбудеться сьогодні, 18 листопада, о 12:00 у смт.Ланчин, Надвірнянського р-ну, Івано-Франківської області.     Книшук Василь «Сирієць» народився 1969 р.н.в смт.Ланчин, Івано-Франківської області, інформують "Вікна"...

На Прикарпатті відбулися змагання з армспорту (фоторепортаж) 16:47

4 листопада, в тренажерному залі кафедри фізичної реабілітації, ерготерапії та фізичного виховання відбулися чергові студентські змагання. Цього разу студенти першого курсу визначали найсильніших у боротьбі на руках — армспорті.  ...

Карпати в тумані: дивовижна краса ранку в горах (фотофакт) 16:17

На горі Піп Іван Чорногірський ясно, температура повітря -7С.     Фото у соцмережі оприлюднив калушанин Василь Фіцак, начальник Явірницького пошуково-рятувального відділення, передають "Вікна". Станом на сьогодні на горі Піп...

На Прикарпатті поліцейські розшукали зниклого підлітка (фотофакт) 14:56 1 коментар

Хлопця правоохоронці знайшли у помешканні його нового знайомого. 15-річний хлопець за час, поки його місце перебування було невідомим, від жодних протиправних дій не постраждав, пише Правда.іф посилаючись на "Галку".  ...

На Прикарпатті через погіршення погоди біля СТО утворились великі черги 11:50 1 коментар

З ночі суботи на Прикарпатті сніжить. Поки що заметів немає, втім навчені гірким досвідом столичних водіїв, франківці поспішають перевзути свої авто, пише Правда.іф посилаючись на "Галку". Через ажіотаж, біля СТО...

Очільник православної церкви Московського патріархату на Прикарпатті каже, що у питанні автокефалії в єпархії “все нормально” 11:07 10 коментарів

Новопризначений Єпископ Івано-Франківський і Коломийський Української православної церкви Московського патріархату Серафим прибув на Івано-Франківську кафедру 12 жовтня цього року і ще вивчає стан справ у новому місці служби.       Про...

У Івано-Франківську зник 15-річний хлопець (фотофакт) 09:12 6 коментарів

Відділ ювенальної превенції УПД ГУНП в Івано-Франківській області розшукує неповнолітнього мешканця м. Івано-Франківськ Жураковського Олександра Михайловича, 2003 року народження, який 17 листопада близько 13 год пішов з дому і по...

У Франківську водії тепер можуть безперешкодно їздити вулицею Вовчинецькою 22:25 6 коментарів

В Івано-Франківську водії тепер можуть безперешкодно їздити вулицею Вовчинецькою.     Про це повідомляють в телеграм чаті “Frankivsk 112”. “Вулиця Вовчинецька повністю вікрита для руху автотранспорту, після проведення ремонтних робіт”,...
 • ріел ІФ виринаюча