Лнчинська ОТГ:плюси об’єднання (фотофакт)

Децентралізація на Прикарпатті триває. Усе більше людей обирають життя саме в об’єднаній громаді. Так вирішили і мешканці Середньомайданської сільської ради, яка добровільно приєдналась до Ланчинської громади і тепер очікує на проведення виборів 23 грудня цього року.

Чим саме привабила молода громада сусідів та що вдалось зробити мали можливість подивитись і прикарпатські медійники в рамках прес-туру, організованого Івано-Франківським Центром розвитку місцевого самоврядування за підтримки Програми U-LEAD.

Ланчинська ОТГ Івано-Франківської області усього 10 місяців живе у форматі об’єднання, проте працює настільки успішно, що з допомогою експертів Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування буквально за кілька зустрічей заагітувала приєднатись ще одну сільську раду – Середньомайданську.

«Успіхи реформи децентралізації у Ланчинській ОТГ помітні вже зараз. Саме завдяки передачі на місця повноважень і коштів, вдалось розпочати ремонти навчальних закладів, налагодити роботу із збору сміття, істотно покращити умови роботи місцевої пожежної команди та багато іншого. Оскільки зміни разючі, то із сусідньою Середньомайданською сільською радою вести діалог про приєднання було значно легше», – зазначає радник з питань децентралізації Івано-Франківського ЦРМС Максим Чопей.

Громада із середньою кількістю населення, всього у 10357 мешканців, вже з 1 січня 2019 року збільшиться за рахунок приєднання Середньомайданської сільської ради (три села – Середній Майдан, Вишнівці, Глинки) на 1300 мешканців. Зараз тут очікують на проведення додаткових виборів.

«Ми одна з не багатьох громад в області, яка має позитивну динаміку зростання населення, – з гордістю каже голова громади Володимир Попович, – це відбувається як за рахунок позитивної демографічної ситуації, так і за рахунок міграційних процесів. У громаду повертаються жити люди, які свого часу поїхали на заробітки закордон».

До речі, сам голова Ланчинської ОТГ, також повернувся жити і працювати у рідне село. Свого часу, у 1984 році тут він почав свою роботу у місцевому самоврядуванні як наймолодший в області сільський голова. Потім були різні досвіди роботи у державних структурах, а минулого року Володимир Попович, за його власним визначенням, «повернувся відбудовувати рідне село».

Сьогодні бюджет громади складає 44,3 млн грн. А своїм успіхам ОТГ завдячує злагодженій команді та швидкому реагуванню на проблемні питання. Тут і справді не бояться на повний голос озвучувати проблеми, а відповідно і шукати шляхи їх вирішення.

Завдяки фінансовій децентралізації і додатковим коштам, за досить короткий час тут розпочали ремонти у навчальних закладах, які зараз вийшли на фінішну пряму. У Ланчинському ліцеї завершують ремонт фасаду, який забезпечить ще й додаткове утеплення. А у Добротові гімназію ремонтують за кошти інфраструктурної субвенції, вже перекрили дах у двох корпусах, чого не робили останніх 50 років.

До речі, з опаленням бюджетних закладів у громаді усе гаразд. Одразу, як похолодало, запустили усі котельні, що працюють на дровах та вугіллі. Паливо також закупили завчасно на увесь опалювальний сезон наперед.

Хоча освіта, розповідає голова Ланчинської ОТГ, це близько 70% усіх видатків бюджету громади. З власних надходжень тут повністю фінансують комунальні послуги (освітлення і опалення закладів) і заробітну плату технічного персоналу. А це близько 14% власних коштів громади. Вимоги щодо впровадження нового освітнього стандарту у перших класах у Ланчинській ОТГ виконали. Проте, грошей все ж не вистачило. Класні кімнати змінились, але дофінасовувати закупівлю меблів і приладдя довелось додатково з власних коштів громади. А у всіх школах Ланчинської ОТГ цьогоріч набрали 6 перших класів.

Тоді як найбільшим джерелом доходів бюджету є податок з доходів фізичних осіб – 92%. Бюджетний кодекс, говорить Володимир Попович, передбачає зарахування податку з доходів фізичних осіб за місцем провадження діяльності. Але реально норма не працює. І наводить приклад, у громаді працює 12 аптечних закладів, які зареєстровані в обласному центрі, м. Коломия та сусідньому райцентрі, проте жодної копійки з них до місцевого бюджету не поступає. Той же податок з доходів фізичних осіб, місцевих мешканців, сплачується за місцем реєстрації бізнесу. Подібна ситуація із кількома іншими місцевими торговими закладами та виробництвами. На цьому і подібних прикладах, підрахували у громаді, бюджет втрачає близько 1,2 млн грн.

«Ми часто не можемо навіть знайти кінцевих власників, щоб вести переговори. Я вже навіть думаю, що може б закрити то все і тоді подивитись, хто до нас приїде», – додає жартома Володимир Попович.

Однією з особливостей Ланчинської громади є те, що її бюджетні заклади, зокрема деякі фельдшерсько-акушерські пункти і місцева пожежна команда обслуговують ще й населені пункти, які знаходяться за межами об’єднаної громади. До речі, відремонтоване приміщення місцевої пожежної частини також відвідали журналісти в рамках прес-туру.

«Наразі тут працює 14 чоловік у декілька змін. На виклики виїжджають по двоє. А їх з початку 2018 року було вже 34. Зокрема, 4 хибних виклики поступило з с. Саджавка, яке не входи до Ланчинської ОТГ, а приєдналось до міста Коломиї», – розповідає заступник Ланчинського селищного голови Михайло Гресько.

Він же додає, що утримання пожежної команди місцевому бюджету коштує 1,2 мільйони гривень на рік. А відмовити сусідам, які не входять у громаду, не можуть. Адже це надзвичайна ситуація. В обох випадках, говорить голова Ланчинської ОТГ Володимир Попович, громада витрачає власні кошти. Тому зараз веде перемовини із сусідами щодо можливості компенсації витрат.

В одному приміщенні з пожежною частиною знаходиться і нещодавно створене комунальне підприємство Ланчинської громади, яке займається частково прибиранням центральних вулиць, обрізкою дерев, багатьма господарськими роботами у бюджетних закладах і збором твердих побутових відходів. Раніше сміття збирали трактором в міру накопичення, а зараз громада отримала новий спеціалізований автомобіль. Відходи тут, до речі, сортують на спеціальному майданчику, відбираючи те, що можна пустити на вторинну переробку.

Такі досягнення за неповний рік, експерти вважають показовими.

«Успішність громади визначається не лише фінансами, але й людьми, командою, яка вміє розпорядитись новими повноваженнями та фінансами. Ланчинська громада – це той приклад, коли за короткий час обличчя громади змінюється. Реформа децентралізації фактично відділяє нас від тієї системи, в якій ми були, від централізованої моделі, і веде нас до європейської. Безумовно, за короткий час вирішити усі проблеми не можливо, але прогрес вже помітний», – каже директор Івано-Франківського ЦРМС Руслан Панасюк.

У громаді є ще чимало цікавих проектів та задумів. Так, у найближчих планах, будівництво централізованого водогону та каналізації, створення туристично-відпочинкової зони за договором міжмуніципального співробітництва із сусідньої Делятинською ОТГ.

Джерело

(Visited 123 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Жодного плюсу не бачу. Ця реформа не пішла як і всі інші брєдні недолугої влади. Після виборів прийдеться ще і це їхнє лайно розгрібати. Так як було вже треба лишати як не годні нічого по людськи зробити. Скільки грошей розікрали на ті ОТГ, а потім знов побіжуть до МВФ по кредити і буде газ по 50000

  уууууу,

  Володимир Васильович, перестаньте дурниці розповідати!!!!

  Гістьдддд,

  Паспорта села не треба!!!!!!

  Гість,

  Що ви пишете, ОТГ ледве зводять кінці з кінцями. Дурний проект влади. А ці досягнення смішні і комічні. Фарс

  Гість,

  Іваночко в президенти!! Жені ботокс в губи!!!

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4585

загрузка...

У Франківську шукають директора дитсадка “Солов’ятко” 11:46

Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради оголошує конкурсний відбір на заміщення вакантної посад: директора комунального дошкільного навчального закладу (ясел-садка) №32 "Солов’ятко" Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області. Претендент має бути громадянином України,...

Прикарпатські рятувальники пильнують любителів зимової риболовлі 10:21

15 лютого 2019 року в охоронних зонах відповідальності рятувально-водолазних станцій в містах Івано-Франківськ, Галич, Коломия особовим складом велося цілодобове чергування. Рятувальниками Івано-Франківської, Галицької та Коломийської рятувально-водолазних станцій відпочиваючим в зоні...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

16 лютого – 190 років від дня народження Ісидора Шараневича (1829-1901), історика, дослідника стародавнього Галича, громадського діяча і педагога у Галичині, уродженця с. Козарі Рогатинського району. Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської...

Франківський Карітас організував для молоді з інвалідністю свято музики (фоторепортаж) 21:30

Духовна музика торкає найпотаємніші струни людської душі. Зцілює, заспокоює та надихає. Для дітей та молоді з інвалідністю Карітас Івано-Франківськ спільно з Івано-Франківською обласною філармонією організували свято музики. Концертна програма Soli Deo...

На дорозі державного значення у Старих Кривотулах облаштують світлофор 20:15 1 коментар

На ділянці дороги державного значення Н-10 у с. Старі Кривотули Тисменицького району встановлять світлофор. Для його облаштування спрямують кошти державної та обласної програм підвищення рівня безпеки дорожнього руху. Про це...

У школах Івано-Франківську відновлять навчання з 18 лютого 19:15

В Івано-Франківську обмежувальні заходи у школах завершаться на цьому тижні. Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків на своїй сторінці у Фейсбуці. «Школа кличе. Батьки радіють, а діти трохи менше....

У Франківську визначили переможців конкурсу «Найцікавіша новорічна ілюмінація 2019» 18:30

Мешканці змагалися у трьох номінаціях: найцікавіша новорічна ілюмінація приватного будинку, квартири в багатоквартирному будинку та споруд комерційного призначення. На участь у конкурсі було подано 15 заявок, однак дві заявки було...

У Франківську розповіли, як вшанують пам’ять Небесної Сотні 18:12 5 коментарів

Вчора, 14 лютого в Івано-Франківську під час засідання виконавчого комітету затвердили заходи відзначення в місті Дня Героїв Небесної Сотні. Так, 20 лютого о 12:45 у Меморіальному сквері відбудеться віче-реквієм і...

СБУ закликає прикарпатців бути пильними під час виборів 16:45 1 коментар

Перед проведенням майбутніх виборів Президента України СБУ закликає мешканців та гостей Івано-Франківської області бути уважними та обережними. Про це повідомили у прес-центрі СБУ в Івано-Франківській області. Для недопущення спроб дестабілізації...

Як бонуси за реєстрацію від казино підсаджують гравців на азарт 16:12

Гральний бізнес в Україні продовжує розвиватися, завдяки психологічним особливостям і слабкостям гемблерів. Як показує практика сотень казино, гравців необхідно стимулювати вносити гроші на депозит, причому не нав'язливо. Багато онлайн казино...

У Франківську налічується близько 1000 безпритульних собак 15:55

Виконавчий комітет міської ради заслухав інформацію про виконання програми поводження з безпритульними тваринами. Програма покликана зменшити кількість безпритульних тварин, забезпечити їх комфортне співіснування поряд з людиною та утвердити в суспільстві...

Учителя з Верховинщини нагородили знаком за «Заслуги перед Збройними силами України» (відеосюжет) 15:24

Вчителя Зеленецької школи Верховинського району Івана Зітоняка нагородили почесним нагрудним знаком за «Заслуги перед Збройними силами України» сьогодні під час обласного семінару з викладачами «Захисту Вітчизни», який відбувся в Івано-Франківську,...

Франківська муніципальна інспекція з благоустрою отримає нового керівника (відеосюжет) 14:15

Ним стане Мирослав Федорків, який раніше очолював відділ дорожньої інфраструктури комунального Департаменту. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Ну, тепер справи підуть: Окупований Крим підписав угоду про взаємний розвиток туризму з Чечнею 14:05 1 коментар

Бандити Кадирова і без того одними з перших взялися віджимати все що могли з початком окупації. Маленький, але приємний, штрих для путінських зайд, як констатація факту впливу "чеченської колони" Путіна...

Понад 150000 переглядів за добу! Маленькі івано-франківці по-новому переспівали відому пісню «Гуцулка Ксеня» 13:16 11 коментарів

Відома українська пісня «Гуцулка Ксеня» зазвучала по новому і набирає популярності в мережі. За день відео, над яким працював відомий режисер Андрій Снімщиков, набрало понад 150000 переглядів та 7000 перепостів,...

«Кричіть собі на підлеглих, а не тут», - депутат облради до прокурора Івано-Франківської області 12:54 7 коментарів

Сьогодні, 15 лютого відбувається засідання 27- сесії обласної ради. Депутати вже заслухали інформацію про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку області за 2018 рік, про програму соціально-економічного та культурного розвитку...

Цьогоріч за кошти державного та місцевого бюджетів відремонтують перекриття школи на Тисмениччині (фоторепортаж) 12:45 1 коментар

Близько півмільйона гривень необхідно, щоб відновити покрівлю школи у с. Старі Кривотули на Тисмениччині. Кошти залучать із державного та місцевого бюджетів. Про це вчора, перебуваючи з робочою поїздкою в районі,...

15 лютого – Стрітення Господнє: традиції та прикмети 12:35

15 лютого християни східного обряду святкують Стрітення Господнє. У 2019 році свято припадає на п'ятницю. Це одне із 12 найголовніших церковних свят у році, хоча і не є вихідним. Стрітення...

СБУ закликає мешканців та гостей Івано-Франківщини бути пильними перед виборами 12:26 1 коментар

Перед проведенням майбутніх виборів Президента України СБУ закликає мешканців та гостей Івано-Франківської області бути уважними та обережними.  Для недопущення спроб дестабілізації громадського порядку та протидії розвідувально-підривній діяльності з боку ворожих...

Депутати обласної ради просять прем’єр-міністра навести порядок в роботі АТ «Укрзалізниця» 11:16 1 коментар

Сьогодні, 15 лютого, відбувається засідання 27-ї сесії обласної ради сьомого демократичного скликання. На сесії присутні 69 депутатів. На сьогоднішньому засіданні депутати планують розглянути 26 питань, повідомляє Правда.іф. Першим питанням у...
 • ріел ІФ виринаюча