Мами проти системи: у франківському дитсадочку за “благодійні” кошти хочуть зробити комфортнішою групу, одна мама – проти

В ДНЗ №12 “Струмочок” не вщухають пристрасті навколо питання збору благодійних коштів на потреби групи.

 

13 лютого в ДНЗ “Струмочок” м. Івано-Франківська зібралися батьки, адміністрація закладу та представники правоохоронних органів, щоб розібратись, чи мають право батьки збирати добровільні готівкові внески на потреби групи.

Представники обласного управління та міського відділу ювенальної превенції ГУНП в Івано-Франківській області також намагались з’ясувати, чи насправді були погрози та здійснювався тиск на одну з матерів, яка винесла проблему у публічну площину, опублікувавши повідомлення про збір коштів в соцмережі Фейсбук.

Нагадаємо, 24 франківчанка Ольга Прокопів оприлюднила в офіційній групі ГО “Мами Прикарпаття” скрін переписки у Viber, в якому голова батьківського комітету просить батьків здати на потреби групи 25 гривень в місяць. За ці кошти планувалось придбати новий столовий посуд для дітей та пошити серветки під тарілки.

“Ось так от вирішуються господарські питання в садочках. А як же заборона збору готівки в закладах освіти? Де кошторис? А може, так і треба? Почався рік, тільки но садки отримали кошти і нумо до роботи….Усе ж бо для діток. Чудова ширма для покривання корупції”, – підписала світлину Ольга Прокопів.

Допис викликав гарячі дискусії в групі. Дійшло і до образ.

В результаті 29 січня голова ГО “Мами Прикарпаття” Мар’яна Вершиніна звернулася з заявою до начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській Віктора Шкутова, керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури Ігоря Стефанишина та до міського голови Руслана Марцінківа.

“Повідомляємо, що 24 січня 2018 року мама Прокопів Ольга у групі ГО “МАМИ ПРИАРПАТТЯ” у фейсбуці опублікувала скрін повідомлення у вайбері, у якому йдеться про збір фіксованих сум готівкових коштів у ДНЗ №12 “Струмочок”. З коментарів ми побачили погрози агресивно налаштованих батьків, дії яких можуть призвести до непередбачуваних наслідків”, – йдеться у заяві.

Мар’яна Вершиніна попросила провести інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо правомірності, правил збору та звітності благодійних коштів. А також перевірити дотримання норм і вимог законодавства у сфері благодійництва у школах та ДНЗ міста, перевірити напрямки і цілі використання коштів закладів, які надійшли, як благодійна допомога від батьків.

Згадуються у заяві і серйозні конфлікти з даного приводу у деяких навчальних закладах у Волинській, Київській та Львівській областях, які переростали у бійки з нанесенням тілесних ушкоджень різного характеру.

“З метою профілактики та недопущення виникнення подібних ситуацій у нашому регіоні просимо провести профілактичні роз’яснення для батьків та керівників навчальних закладів”, – йдеться у заяві голови ГО “Мами Прикарпаття”.

Представники правоохоронних органів зібрали батьківський колектив групи №1 та керівництво ДНЗ №12, щоб перевірити, чи справді були погрози на адресу Ольги Прокопів та її сина.

Натомість голова батьківського комітету Христина Лаврів повідомила, що напередодні відбулися збори в групі. Вона надала правоохоронцям протокол зборів, який на її думку, відображає колективну думку щодо звинувачень, викладених у заяві.

«…Вирішили визнати скаргу Ольги Прокопів безпідставною та наклепницькою, запропонувати Ользі Прокопів вибачитися перед Лаврів Х. на зборах батьківського комітету, запропонувати Ользі Прокопів розмістити у засобах, в яких поширена недостовірна та наклепницька інформація (соціальній мережі Фейсбук, тощо) спростування викладеної інформації та вказати, що всі кошти використовувалися на потреби групи та розвиток дітей, а з цього приводу надано повний письмовий звіт», – йдеться у протоколі зборів.

З вересня 2017 року батьки на потреби групи здали загалом 4175 гривень. За ці кошти були придбані посуд, серветниця, форми для ліпки з пластиліном, бахіли, ігри для дітей та дорожні знаки, відро з віджимом, рушник вафельний, розвиваючі ігри, корм для хом’яка, рибок та папуги, збірки казок, енциклопедії, кольорова крейда, клей, канцтовари, яблука на Свято осені та інші товарно-матеріальні цінності. Всі витрати підтверджені чеками.

“Все, що ми купляємо нашим дітям, це для їх комфортного перебування в садку. І дитині пані Олі так само вручали яблуко на Святі осені і новорічну коробочку, хоча гроші вона й не здавала, – відмічають батьки вихованців першої групи. – Гроші збирають батьки – самі для своїх дітей! Не вихователі, і не завідуюча. Ми самі добровільно збираємо, самі їх і витрачаємо”.

В той же час Ольга Прокопів виступає виключно за прозорий збір коштів – через благодійний фонд.

“Проблема в тому, що є недостатнє фінансування закладів освіти нашим департаментом – скільки б я не зверталася за дофінансуванням матеріальних потреб, чи то до завідуючої садочка, чи до директора Департаменту освіти. Реальні потреби садка чомусь не висвітлюються, хоча наш садочок знаходиться на самостійному веденні бухгалтерського обліку. І якщо є потреба в купівлі того ж посуду, через який і виник скандал, то завідуюча мала б забезпечити посудом групи, якщо вже дійсно діти не мають з чого їсти. Але я бачила, що посуд був, та він чомусь миттєво став непридатний. Все має бути прозоро. Керівник мав би повідомити на батьківських зборах, що ми зробили запит, нам відмовили в дофінансуванні – тому, будь ласка, якщо ви згідні допомогти, долучіться фінансово. Без питань. Я згідна через благодійний рахунок допомогти придбати цей посуд. Я не згідна з тим, що постійно приходять “писульки” – здайте гроші, бо дитина ваша буде сидіти на голій підлозі, або здайте гроші, бо дитина ваша буде їсти зі стола”, – коментує ситуацію Ольга Прокопів.

Батьки переконують, що це перекручування фактів.

“Нас є тут більше і ми вважаємо, що здати 25 гривень в місяць, щоб забезпечити нашим дітям комфортні умови, – це нормально. То чому ми маємо танцювати під вашу дудку? І ваша дитина так само ходить в садок і користується тими іграшками, які ми придбали. Ви не хочете здавати – не здавайте. Ніхто ні в кого нічого не вимагає! В чому проблема?”, – обурився батьківський колектив.

Ольга Прокопів поцікавилась в керівництва садочку, чи повинні батьки вирішувати всі господарські питання в групі.

“Чи це нормально, що в групи на матеріали, інвентар, потреби та поточний ремонт в бюджеті закладається нуль гривень? Чи це нормально, що батьки мають за свої кошти вирішувати всі господарські питання, тобто купляти коврик, посуд, світильники і т.д. Адже згідно закону, господарське утримання закладів освіти здійснює департамент з місцевого бюджету”, – відмічає Ольга Прокопів.

Завідуюча ДНЗ №12 Валентина Глиджук підтвердила, що в садочку дійсно є проблема з фінансуванням. Ситуація вирівнялась порівняно недавно, коли реформа децентралізації дозволила дещо збільшити бюджет міста. Також в садочку функціонує Піклувальна рада зі своїм кошторисом, своєю печаткою та своїм банківським рахунком. Тому, якщо кошти поступають на рахунок закладу, то їх спрямовують на першочергові потреби ДНЗ.

Це дозволено Постановою Кабміну “Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування”.

“Якщо благодійником конкретні цілі використання коштів не визначено, шляхи спрямування благодійного внеску визначаються керівником установи, закладу – набувачів відповідно до першочергових потреб, пов’язаних виключно з основною діяльністю”, – йдеться в постанові.

Принагідно Валентина Глиджук поцікавилась, чи вносила кошти на рахунок Піклувальної ради Ольга Прокопів.

“Буде потреба – внесу. Я маю право вносити і не вносити”, – відповіла Ольга Прокопів.

До слова, вона не єдина, хто не здає кошти на потреби групи.

“Я батько-одинак і також не здаю кошти. І з моєю дитиною ніхто погано не поводився. Я півроку за садочок не платив. Дякую завідуючій, що ввійшла в моє становище”, – розповів батько одного з вихованців, які навчаються в групі №1.

Інспектор відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській області Павло Зорій уточнив, чи були погрози на адресу Ольги Прокопів з боку батьківського колективу.

Франківчанка повідомила, що погроз про фізичну розправу не було, але на неї чинився тиск.

“Щодо насилля – ви перебільшуєте, до нас рук ніхто не прикладав. Але читайте відгуки у Фейбуці і ви побачите, як говорять зі мною батьки. Там достатньо агресії, – відмічає жінка. – Коли я намагаюся перечити звичному порядку дій, тобто збору готівки, на мене здійснюється психологічний і моральний тиск. Бо колективом не сприймається той факт, що можна це зробити законно і прозоро. Батьки не можуть забрати посуд, який в дитини є, і казати: “Здай, бо дитина буде їсти зі столу”. А не подобається – забирайте дитину і йдіть у приватний садок”.

Представники правоохоронних органів також поцікавились, яким саме чином Ольгу Прокопів змушують здавати кошти.

“Мене не заставляють, бо я нічого не здаю, – відповіла франківчанка. – Але мене цікавить, чому господарською діяльністю в групі займаються батьки?”

“Бо ми так хочемо”, – обурився колектив.

“Ви не маєте права”, – заперечила Ольга Прокопів.

“Ми маємо право”, – впевнені батьки.

“Чи ви вважаєте, що ці гроші беруть вихователі?”, – уточнив інспектор .

“А чим ви можете довести, що це не так?”, – в свою чергу запитала Ольга Прокопів.

“У нас є всі квитанції. Ми купили іграшки на всю групу, і це тепер виходить, що ми корупціонери, бо привласнили свої ж гроші, – пояснюють батьки. – Ми маємо право здати 25 гривень, якщо вважаємо це за потрібне. Ми маємо право розпоряджатися цими коштами. І ви не вправі одна керувати, що нам можна робити, а що ні”.

Юрист Версій прокоментував ситуацію, щодо обвинувачення вихователів у корупції. Правозахисник посилається на статтю 62 Конституції України, згідно якої “обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях”.

“Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину”, – йдеться в Конституції України.

Це положення ґрунтується на принципі презумпції невинуватості людини, відображеному в ч. 2 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Валентина Глиджук нагадала, що у заяві також йшлося про серйозні конфлікти з даного приводу, які переростали у бійки з нанесенням тілесних ушкоджень різного характеру. Тому представники силових структур зібрали колектив саме для профілактичних роз’яснень, щоб не допустити виникнення подібних ситуацій у нашому регіоні.

“Я від імені колективу і себе особисто запевняю, що ніяких погроз і тим більше тілесних ушкоджень пані Оля Прокопів, так само, як і решта всіх батьків, від нас не отримає. Це гарантовано. Я не знаю, що там було в інших регіонах, але у нас такого не буде. І я впевнена, що цей батьківський колектив також не опуститься до того, щоб протягувати руки для людей”, – запевнила керівник закладу.

Свої висновки зробили і правоохоронці.

“Ми зрозуміли, що ніхто вас не змушує здавати вас фіксовані грошові кошти. Це все добровільно, на підставі Положення про батьківські комітети в дошкільних навчальних закладах“, – резюмувала інспектор ювенальної превенції відділу превенції Івано-Франківського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області Мар’яна Лінник.

Інспектор відмітила, що всі питання, які стосуються збору коштів, мають вирішуватися в колективі. При цьому всі батьки мають право висловлювати свою думку і мають право робити звернення у будь-який заклад – від поліції і прокуратури до суду.

“Наскільки мені відомо, батьківський комітет веде чіткий облік. Є звіт – скільки коштів було зібрано та скільки було витрат і на які потреби. Ви можете з батьками спілкуватися, хай вам покажуть, – пояснили Ользі Прокопів та усім присутнім Мар’яна Лінник. – Я не уповноважена перевіряти суму грошових коштів і куди вони були витрачені. Згідно законів України “Про освіту”, “Про дошкільні навчальні заклади” та Положення, яким керується батьківський комітет, вони збирають кошти, і витрачають їх. У них є звіт – чи вони купили яблука, чи салфетки, чи миючі засоби”.

Відтак правоохоронці запросили Ольгу Прокопів у відділ превенції, щоб надати письмові пояснення. Аналогічне запрошення отримали і керівник закладу та присутні батьки, однак вони відмовились.

Нагадаємо, згідно статті 79 Закону України “Про освіту” фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

“Джерелами фінансування суб’єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути:

державний бюджет;

місцеві бюджети;

плата за надання освітніх та інших послуг відповідно до укладених договорів;

плата за науково-дослідні роботи (послуги) та інші роботи, виконані на замовлення підприємств, установ, організацій, інших юридичних та фізичних осіб;

доходи від реалізації продукції навчально-виробничих майстерень, підприємств, цехів і господарств, від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання;

гранти вітчизняних і міжнародних організацій;

дивіденди від цінних паперів, відсотки від депозитів і розміщення коштів спеціального фонду на поточних рахунках банків державного сектору;

добровільні внески у вигляді коштів, матеріальних цінностей, нематеріальних активів, одержаних від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб;

інші джерела, не заборонені законодавством”.

Стаття 17 цього ж закону гласить: “Самоврядування навчальних закладів передбачає їх право на самостійне планування роботи, вирішення питань навчально-виховної, науково-дослідної, методичної, економічної і фінансово-господарської діяльності”

Згідно статті 37 закону “Про дошкільну освіту” “джерелами фінансування закладу дошкільної освіти незалежно від форми власності можуть бути кошти:

засновника (засновників);

державного та місцевих бюджетів;

батьків або осіб, які їх замінюють;

добровільні пожертвування та цільові внески фізичних і юридичних осіб;

інші кошти, не заборонені законодавством”.

Водночас внесення батьками учнів готівкових коштів до закладів освіти без оформлення касових документів, що підтверджують їх здавання, є порушенням вимог Положення № 637 Нацбанку країни.

До слова, мер Івано-Франківська Руслан Марцінків неодноразово анонсував рішення про заборону збирати готівкові кошти в навчальних закладах міста. Однак поки офіційного розпорядження немає. Наразі категорично забороняється збір готівкових коштів учасниками освітнього процесу та працівниками навчальних закладів у Львові та Києві. Ці заборони підтверджені відповідними наказами.

4 лютого під час онлайн-бесіди у Фейсбук Руслан Марцінків підтвердив, що відповідне розпорядження буде підписане вже найближчим часом.

“Дуже слушна думка. Думаю, що найближчим часом підпишу відповідне розпорядження або рішення виконкому приймемо, і поставимо крапку в цьому питанні, – прокоментував ситуацію зі збором готівкових коштів міський голова. – Але хочу, щоб ви розуміли, що левову частину коштів і  найбільшу допомогу в школах і садочках надають сьогодні батьки”.

Втім ситуація з фінансуванням дошкільних та навчальних шкільних закладів залишається непростою.

“І незважаючи на те, що збільшується фінансування(втричі ми збільшили фінансування на наші заклади освіти), ситуація цього року буде непроста. Зважаючи на те, що в черговий раз уряд зробив ніби хорошу справу – збільшив зарплату вчителям, але “забув”при цьому збільшити заробітну плату вихователям та іншим працівникам. І таки чином, створив несправедливість, – відмітив Руслан Марцінків. –Хотілося б, щоб реформи в нашій країні відбувалися не за рахунок місцевого самоврядування. Сьогодні і на освіту менше коштів, а на медицину, взагалі, гроші для виплати заробітної плати є тільки на 5,5 місяців”.

(Visited 499 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:В Івано-Франківську черговий водій намагався дати патрульним хабара (відео) 13:43

У вівторок, 13 березня патрульні зупинили водія, який порушив ПДР. Чоловік намагався дати поліціянтам хабар.   Про це йдеться у відео, які оприлюднили у Фейсбуці патрульної поліції. Водій, не пристебнувшись, їхав…

Стало відомим якого прикарпатського війта напередодні затримали на хабарі, і яку суму той вимагав у потерпілого (фото) 12:262 коментарі

14 березня 2018 року військовою прокуратурою Івано-Франківського гарнізону спільно із слідчими Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області та оперативними працівниками Управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки…

Генпрокурор готує подання ще на двох нардепів 09:476 коментарів

Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявляє, що найближчим часом подасть мінімум два подання на зняття депутатської недоторканності для притягнення до відповідальності народних депутатів. Про це він заявив журналістам в середу,…

Коломойського попросили пояснити, кому Приватбанк перерахував 2 мільярди доларів 08:24

Суд Лондона зобов’язав структури Коломойського і Боголюбова деталізувати операції з грошовими коштами Приватбанку на 1,9 мільярда доларів.   Про це повідомляє “Інтерфакс-Україна”. Високий суд Лондона за підсумками засідань на початку…

Чи допоможе у боротьбі з корупцією Антикорупційний суд? Думки прикарпатських експертів 18:111 коментар

Нещодавно Верховна Рада України зробила «перший рішучий крок у боротьбі з корупцією» – за проект Закону «Про Вищий антикорупційний суд» у першому читанні проголосували 282 народних обранці. Спікер ВРУ Андрій…

Команда Порошенка потрапила в міжнародний скандал через корупцію в оборонних замовленнях (відео) 10:011 коментар

Америка не задоволена рівнем корупції оборонній сфері України, та виставила умовою постачання летальної зброї до України зміну керівництва державного підприємства “Укроборонпром”, яке є гаванню всіх тіньових потоків у оборонці. Статті…

Прикарпатець, який у стані алкогольного сп’яніння збив жінку біля “Буковелю” й утік з місця ДТП, намагався підкупити слідчого 12:273 коментарі

Прикарпатець, який у стані алкогольного сп’яніння збив жінку біля “Буковелю” й утік з місця ДТП, намагався підкупити слідчого Вчора, 12 березня, неправомірну вигоду двоє жителів Івано-Франківської області пропонували працівникам сектору…

В ЦМКЛ Івано-Франківська зафіксували «мутні схеми», під час проведення тендерних закупівель (документи) 19:275 коментарів

Восени минулого року Івано-Франківська центральна міська клінічна лікарня, що на вулиці Мазепи, 114, провела закупівлю кількох комплектів стаціонарних та рухомих ліжок. Очікувана вартість закупівлі становила 960 тисяч гривень. Аукціон відбувся…

На Прикарпатті при одержанні хабара затримали військового 14:447 коментарів

Співробітники Служби безпеки України спільно з військовою прокуратурою викрили в Івано-Франківську військовослужбовця однієї з частин на отриманні хабара у розмірі 300 доларів.   Про це під час брифінгу сьомого березня розповів…

Брат франківського депутата-«свободівця» прогнозовано виграв конкурс на крісло директора місцевої гімназії №3 (фото) 21:555 коментарів

Сьогодні завершився конкурс на заміщення вакантної посади директора НВК “Школа-гімназія №3”. Конкурсна комісія обрала переможцем Скиданчука Дмитра Михайловича. Про це повідомив у Фейсбуці депутат Івано-Франківської міської ради Мстислав Тарас. “Щодо…

Суд повторно арештував майно сина Авакова у справі про рюкзаки 09:13

Солом’янський райсуд Києва повторно наклав арешт на нерухомість сина міністра внутрішніх справ Олександра Авакова, підозрюваного у розтраті коштів на придбанні рюкзаків для Нацгвардії. Таке рішення суд виніс 23 лютого.  …

Кіборг з Коломиї звинуватив місцеву владу і поліцію в кумівстві та корупції 23:085 коментарів

Ветеран АТО з Коломиї Василь Кузьмин, який пройшов пекло Донецького аеропорту звернувся до директора НАБУ через кумівство і корупцію в міській владі і поліції. У своїй заяві Василь Кузьмин пише,…

НАБУ отримало доступ до інформації про виграші Ляшка у лотерею 09:471 коментар

Солом’янський райсуд м.Києва надав доступ детективам НАБУ до документів щодо всіх виграшів лідера “Радикальної партії”, нардепа Олега Ляшка, який задекларував виграш в Українській національній лотереї у сумі 571 тис. гривень. Як…

Дорогі канцтовари: в прикарпатській прокуратурі купили ручки по 113 грн і папки для документів – по 600 грн. 22:341 коментар

Вчора, 3 березня, прокуратура Івано-Франківської області уклала кілька договорів на закупівлю канцелярських товарів – серед них ручки і папки. Договори підписав перший заступник прокурора області Володимир Торованин, пише КУРС. Зокрема,…

В передмісті Івано-Франківська депутати-мерзотники й надалі намагаються «віджати» у громади землю, на якій планувалось збудувати нову школу 20:095 коментарів

У приміських Драгомирчанах громада і сільські обранці далі воюють за землі. У суді слухається кілька справ, в яких депутати сільської ради прагнуть повернути собі землі, які, як вважають, громада забрала…

Відділ освіти РДА замовив члену виконкому Городенки харчів для дітей на 8 мільйонів 17:284 коментарі

Приватний підприємець Степан Чижевський за останні чотири роки отримав від відділу освіти Городенківської райдержадміністрації замовлень щодо надання навчальним закладам району продуктів харчування на загальну суму 8,24 млн грн. У січні…

Кругова порука: УКБ уклало зі “своєю” фірмою угоду на розширення школи у Хриплині 20:35

У січні Управління капітального будівництва оголосило про відкритті торги з розширення загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів у селі Хриплин, Івано-Франківської міської ради. Аукціон пройшов 12 лютого на сайті електронних публічних закупівель…

Після затримання на хабарі. Прикарпатському чиновнику раптово стало зле, і він потрапив до лікарні (фото) 16:235 коментарів

ЗМІ писали, що минулого тижня працівники поліції та СБУ, спільно з керівництвом Держархбудконтролю, викрили на вимаганні хабара керівника одного зі структурних підрозділів Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області. Нагадаємо,…

Марцінків зізнався, коли вживав алкоголь і давав хабарі 16:026 коментарів

Під час здобуття першої освіти міському голові Івано-Франківська Руслану Марцінківу довелося давати хабарі. Про це він розповів під час прямої відеотрансляції в соцмережі Instagram. Першу освіту Руслан Марцінків здобув у 2001…

Завдяки “Еспресо” дружина Авакова заробила в 52 рази більше за чоловіка 09:474 коментарі

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков задекларував 1 082 323 гривень загального доходу за 2017 рік, а дохід його дружини становив 56 976 679 гривень. Відповідні дані міністр вніс до щорічної…

  • ріел ІФ виринаюча