Мами проти системи: у франківському дитсадочку за “благодійні” кошти хочуть зробити комфортнішою групу, одна мама – проти

‡агрузка...

В ДНЗ №12 “Струмочок” не вщухають пристрасті навколо питання збору благодійних коштів на потреби групи.

 

13 лютого в ДНЗ “Струмочок” м. Івано-Франківська зібралися батьки, адміністрація закладу та представники правоохоронних органів, щоб розібратись, чи мають право батьки збирати добровільні готівкові внески на потреби групи.

Представники обласного управління та міського відділу ювенальної превенції ГУНП в Івано-Франківській області також намагались з’ясувати, чи насправді були погрози та здійснювався тиск на одну з матерів, яка винесла проблему у публічну площину, опублікувавши повідомлення про збір коштів в соцмережі Фейсбук.

Нагадаємо, 24 франківчанка Ольга Прокопів оприлюднила в офіційній групі ГО “Мами Прикарпаття” скрін переписки у Viber, в якому голова батьківського комітету просить батьків здати на потреби групи 25 гривень в місяць. За ці кошти планувалось придбати новий столовий посуд для дітей та пошити серветки під тарілки.

“Ось так от вирішуються господарські питання в садочках. А як же заборона збору готівки в закладах освіти? Де кошторис? А може, так і треба? Почався рік, тільки но садки отримали кошти і нумо до роботи….Усе ж бо для діток. Чудова ширма для покривання корупції”, – підписала світлину Ольга Прокопів.

Допис викликав гарячі дискусії в групі. Дійшло і до образ.

В результаті 29 січня голова ГО “Мами Прикарпаття” Мар’яна Вершиніна звернулася з заявою до начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській Віктора Шкутова, керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури Ігоря Стефанишина та до міського голови Руслана Марцінківа.

“Повідомляємо, що 24 січня 2018 року мама Прокопів Ольга у групі ГО “МАМИ ПРИАРПАТТЯ” у фейсбуці опублікувала скрін повідомлення у вайбері, у якому йдеться про збір фіксованих сум готівкових коштів у ДНЗ №12 “Струмочок”. З коментарів ми побачили погрози агресивно налаштованих батьків, дії яких можуть призвести до непередбачуваних наслідків”, – йдеться у заяві.

Мар’яна Вершиніна попросила провести інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо правомірності, правил збору та звітності благодійних коштів. А також перевірити дотримання норм і вимог законодавства у сфері благодійництва у школах та ДНЗ міста, перевірити напрямки і цілі використання коштів закладів, які надійшли, як благодійна допомога від батьків.

Згадуються у заяві і серйозні конфлікти з даного приводу у деяких навчальних закладах у Волинській, Київській та Львівській областях, які переростали у бійки з нанесенням тілесних ушкоджень різного характеру.

“З метою профілактики та недопущення виникнення подібних ситуацій у нашому регіоні просимо провести профілактичні роз’яснення для батьків та керівників навчальних закладів”, – йдеться у заяві голови ГО “Мами Прикарпаття”.

Представники правоохоронних органів зібрали батьківський колектив групи №1 та керівництво ДНЗ №12, щоб перевірити, чи справді були погрози на адресу Ольги Прокопів та її сина.

Натомість голова батьківського комітету Христина Лаврів повідомила, що напередодні відбулися збори в групі. Вона надала правоохоронцям протокол зборів, який на її думку, відображає колективну думку щодо звинувачень, викладених у заяві.

«…Вирішили визнати скаргу Ольги Прокопів безпідставною та наклепницькою, запропонувати Ользі Прокопів вибачитися перед Лаврів Х. на зборах батьківського комітету, запропонувати Ользі Прокопів розмістити у засобах, в яких поширена недостовірна та наклепницька інформація (соціальній мережі Фейсбук, тощо) спростування викладеної інформації та вказати, що всі кошти використовувалися на потреби групи та розвиток дітей, а з цього приводу надано повний письмовий звіт», – йдеться у протоколі зборів.

З вересня 2017 року батьки на потреби групи здали загалом 4175 гривень. За ці кошти були придбані посуд, серветниця, форми для ліпки з пластиліном, бахіли, ігри для дітей та дорожні знаки, відро з віджимом, рушник вафельний, розвиваючі ігри, корм для хом’яка, рибок та папуги, збірки казок, енциклопедії, кольорова крейда, клей, канцтовари, яблука на Свято осені та інші товарно-матеріальні цінності. Всі витрати підтверджені чеками.

“Все, що ми купляємо нашим дітям, це для їх комфортного перебування в садку. І дитині пані Олі так само вручали яблуко на Святі осені і новорічну коробочку, хоча гроші вона й не здавала, – відмічають батьки вихованців першої групи. – Гроші збирають батьки – самі для своїх дітей! Не вихователі, і не завідуюча. Ми самі добровільно збираємо, самі їх і витрачаємо”.

В той же час Ольга Прокопів виступає виключно за прозорий збір коштів – через благодійний фонд.

“Проблема в тому, що є недостатнє фінансування закладів освіти нашим департаментом – скільки б я не зверталася за дофінансуванням матеріальних потреб, чи то до завідуючої садочка, чи до директора Департаменту освіти. Реальні потреби садка чомусь не висвітлюються, хоча наш садочок знаходиться на самостійному веденні бухгалтерського обліку. І якщо є потреба в купівлі того ж посуду, через який і виник скандал, то завідуюча мала б забезпечити посудом групи, якщо вже дійсно діти не мають з чого їсти. Але я бачила, що посуд був, та він чомусь миттєво став непридатний. Все має бути прозоро. Керівник мав би повідомити на батьківських зборах, що ми зробили запит, нам відмовили в дофінансуванні – тому, будь ласка, якщо ви згідні допомогти, долучіться фінансово. Без питань. Я згідна через благодійний рахунок допомогти придбати цей посуд. Я не згідна з тим, що постійно приходять “писульки” – здайте гроші, бо дитина ваша буде сидіти на голій підлозі, або здайте гроші, бо дитина ваша буде їсти зі стола”, – коментує ситуацію Ольга Прокопів.

Батьки переконують, що це перекручування фактів.

“Нас є тут більше і ми вважаємо, що здати 25 гривень в місяць, щоб забезпечити нашим дітям комфортні умови, – це нормально. То чому ми маємо танцювати під вашу дудку? І ваша дитина так само ходить в садок і користується тими іграшками, які ми придбали. Ви не хочете здавати – не здавайте. Ніхто ні в кого нічого не вимагає! В чому проблема?”, – обурився батьківський колектив.

Ольга Прокопів поцікавилась в керівництва садочку, чи повинні батьки вирішувати всі господарські питання в групі.

“Чи це нормально, що в групи на матеріали, інвентар, потреби та поточний ремонт в бюджеті закладається нуль гривень? Чи це нормально, що батьки мають за свої кошти вирішувати всі господарські питання, тобто купляти коврик, посуд, світильники і т.д. Адже згідно закону, господарське утримання закладів освіти здійснює департамент з місцевого бюджету”, – відмічає Ольга Прокопів.

Завідуюча ДНЗ №12 Валентина Глиджук підтвердила, що в садочку дійсно є проблема з фінансуванням. Ситуація вирівнялась порівняно недавно, коли реформа децентралізації дозволила дещо збільшити бюджет міста. Також в садочку функціонує Піклувальна рада зі своїм кошторисом, своєю печаткою та своїм банківським рахунком. Тому, якщо кошти поступають на рахунок закладу, то їх спрямовують на першочергові потреби ДНЗ.

Це дозволено Постановою Кабміну “Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування”.

“Якщо благодійником конкретні цілі використання коштів не визначено, шляхи спрямування благодійного внеску визначаються керівником установи, закладу – набувачів відповідно до першочергових потреб, пов’язаних виключно з основною діяльністю”, – йдеться в постанові.

Принагідно Валентина Глиджук поцікавилась, чи вносила кошти на рахунок Піклувальної ради Ольга Прокопів.

“Буде потреба – внесу. Я маю право вносити і не вносити”, – відповіла Ольга Прокопів.

До слова, вона не єдина, хто не здає кошти на потреби групи.

“Я батько-одинак і також не здаю кошти. І з моєю дитиною ніхто погано не поводився. Я півроку за садочок не платив. Дякую завідуючій, що ввійшла в моє становище”, – розповів батько одного з вихованців, які навчаються в групі №1.

Інспектор відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській області Павло Зорій уточнив, чи були погрози на адресу Ольги Прокопів з боку батьківського колективу.

Франківчанка повідомила, що погроз про фізичну розправу не було, але на неї чинився тиск.

“Щодо насилля – ви перебільшуєте, до нас рук ніхто не прикладав. Але читайте відгуки у Фейбуці і ви побачите, як говорять зі мною батьки. Там достатньо агресії, – відмічає жінка. – Коли я намагаюся перечити звичному порядку дій, тобто збору готівки, на мене здійснюється психологічний і моральний тиск. Бо колективом не сприймається той факт, що можна це зробити законно і прозоро. Батьки не можуть забрати посуд, який в дитини є, і казати: “Здай, бо дитина буде їсти зі столу”. А не подобається – забирайте дитину і йдіть у приватний садок”.

Представники правоохоронних органів також поцікавились, яким саме чином Ольгу Прокопів змушують здавати кошти.

“Мене не заставляють, бо я нічого не здаю, – відповіла франківчанка. – Але мене цікавить, чому господарською діяльністю в групі займаються батьки?”

“Бо ми так хочемо”, – обурився колектив.

“Ви не маєте права”, – заперечила Ольга Прокопів.

“Ми маємо право”, – впевнені батьки.

“Чи ви вважаєте, що ці гроші беруть вихователі?”, – уточнив інспектор .

“А чим ви можете довести, що це не так?”, – в свою чергу запитала Ольга Прокопів.

“У нас є всі квитанції. Ми купили іграшки на всю групу, і це тепер виходить, що ми корупціонери, бо привласнили свої ж гроші, – пояснюють батьки. – Ми маємо право здати 25 гривень, якщо вважаємо це за потрібне. Ми маємо право розпоряджатися цими коштами. І ви не вправі одна керувати, що нам можна робити, а що ні”.

Юрист Версій прокоментував ситуацію, щодо обвинувачення вихователів у корупції. Правозахисник посилається на статтю 62 Конституції України, згідно якої “обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях”.

“Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину”, – йдеться в Конституції України.

Це положення ґрунтується на принципі презумпції невинуватості людини, відображеному в ч. 2 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Валентина Глиджук нагадала, що у заяві також йшлося про серйозні конфлікти з даного приводу, які переростали у бійки з нанесенням тілесних ушкоджень різного характеру. Тому представники силових структур зібрали колектив саме для профілактичних роз’яснень, щоб не допустити виникнення подібних ситуацій у нашому регіоні.

“Я від імені колективу і себе особисто запевняю, що ніяких погроз і тим більше тілесних ушкоджень пані Оля Прокопів, так само, як і решта всіх батьків, від нас не отримає. Це гарантовано. Я не знаю, що там було в інших регіонах, але у нас такого не буде. І я впевнена, що цей батьківський колектив також не опуститься до того, щоб протягувати руки для людей”, – запевнила керівник закладу.

Свої висновки зробили і правоохоронці.

“Ми зрозуміли, що ніхто вас не змушує здавати вас фіксовані грошові кошти. Це все добровільно, на підставі Положення про батьківські комітети в дошкільних навчальних закладах“, – резюмувала інспектор ювенальної превенції відділу превенції Івано-Франківського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області Мар’яна Лінник.

Інспектор відмітила, що всі питання, які стосуються збору коштів, мають вирішуватися в колективі. При цьому всі батьки мають право висловлювати свою думку і мають право робити звернення у будь-який заклад – від поліції і прокуратури до суду.

“Наскільки мені відомо, батьківський комітет веде чіткий облік. Є звіт – скільки коштів було зібрано та скільки було витрат і на які потреби. Ви можете з батьками спілкуватися, хай вам покажуть, – пояснили Ользі Прокопів та усім присутнім Мар’яна Лінник. – Я не уповноважена перевіряти суму грошових коштів і куди вони були витрачені. Згідно законів України “Про освіту”, “Про дошкільні навчальні заклади” та Положення, яким керується батьківський комітет, вони збирають кошти, і витрачають їх. У них є звіт – чи вони купили яблука, чи салфетки, чи миючі засоби”.

Відтак правоохоронці запросили Ольгу Прокопів у відділ превенції, щоб надати письмові пояснення. Аналогічне запрошення отримали і керівник закладу та присутні батьки, однак вони відмовились.

Нагадаємо, згідно статті 79 Закону України “Про освіту” фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

“Джерелами фінансування суб’єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути:

державний бюджет;

місцеві бюджети;

плата за надання освітніх та інших послуг відповідно до укладених договорів;

плата за науково-дослідні роботи (послуги) та інші роботи, виконані на замовлення підприємств, установ, організацій, інших юридичних та фізичних осіб;

доходи від реалізації продукції навчально-виробничих майстерень, підприємств, цехів і господарств, від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання;

гранти вітчизняних і міжнародних організацій;

дивіденди від цінних паперів, відсотки від депозитів і розміщення коштів спеціального фонду на поточних рахунках банків державного сектору;

добровільні внески у вигляді коштів, матеріальних цінностей, нематеріальних активів, одержаних від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб;

інші джерела, не заборонені законодавством”.

Стаття 17 цього ж закону гласить: “Самоврядування навчальних закладів передбачає їх право на самостійне планування роботи, вирішення питань навчально-виховної, науково-дослідної, методичної, економічної і фінансово-господарської діяльності”

Згідно статті 37 закону “Про дошкільну освіту” “джерелами фінансування закладу дошкільної освіти незалежно від форми власності можуть бути кошти:

засновника (засновників);

державного та місцевих бюджетів;

батьків або осіб, які їх замінюють;

добровільні пожертвування та цільові внески фізичних і юридичних осіб;

інші кошти, не заборонені законодавством”.

Водночас внесення батьками учнів готівкових коштів до закладів освіти без оформлення касових документів, що підтверджують їх здавання, є порушенням вимог Положення № 637 Нацбанку країни.

До слова, мер Івано-Франківська Руслан Марцінків неодноразово анонсував рішення про заборону збирати готівкові кошти в навчальних закладах міста. Однак поки офіційного розпорядження немає. Наразі категорично забороняється збір готівкових коштів учасниками освітнього процесу та працівниками навчальних закладів у Львові та Києві. Ці заборони підтверджені відповідними наказами.

4 лютого під час онлайн-бесіди у Фейсбук Руслан Марцінків підтвердив, що відповідне розпорядження буде підписане вже найближчим часом.

“Дуже слушна думка. Думаю, що найближчим часом підпишу відповідне розпорядження або рішення виконкому приймемо, і поставимо крапку в цьому питанні, – прокоментував ситуацію зі збором готівкових коштів міський голова. – Але хочу, щоб ви розуміли, що левову частину коштів і  найбільшу допомогу в школах і садочках надають сьогодні батьки”.

Втім ситуація з фінансуванням дошкільних та навчальних шкільних закладів залишається непростою.

“І незважаючи на те, що збільшується фінансування(втричі ми збільшили фінансування на наші заклади освіти), ситуація цього року буде непроста. Зважаючи на те, що в черговий раз уряд зробив ніби хорошу справу – збільшив зарплату вчителям, але “забув”при цьому збільшити заробітну плату вихователям та іншим працівникам. І таки чином, створив несправедливість, – відмітив Руслан Марцінків. –Хотілося б, щоб реформи в нашій країні відбувалися не за рахунок місцевого самоврядування. Сьогодні і на освіту менше коштів, а на медицину, взагалі, гроші для виплати заробітної плати є тільки на 5,5 місяців”.

(Visited 527 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5406

Свавілля у пологовому будинку Івано-Франківська показали на всю Україну (відеосюжет) 11:13 6 коментарів

В Україні вже давно стало традицією платити за "безкоштовні" пологи. При чому платити не лише за них, а за все, що пов'язане з контактами вагітною жінки з лікарями. Проте чому...

Франківський депутат-«свободівець», який був засуджений за корупцію, отримав «жирну» посаду із порушенням чинного законодавства 11:00 11 коментарів

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків призначив на посаду свого радника депутата міської ради від ВО "Свобода" Василя Скиданчука. Василь Скиданчук Про це йдеться в розпорядженні Руслана Марцінківа від 11 липня....

Дотискають: "Івано-Франквіськміськсвітло" викупить за 2,7 млн грн арки, що стояли на "стометрівці" минулого року 12:41

Тендерний комітет КП "Івано-Франквіськміськсвітло" відхилив пропозицію підприємця, який запропонував найменшу ціну на світлодіодну арку, що планують встановити на стометрівці. Рішення про перемогу у тендері очікує ПП "Ялинка України", яке встановлювало...

Рада визначила, як справи топ-чиновників передаватимуть в Антикорупційний суд 09:47

Верховна Рада ухвалила закон про судоустрій і статус суддів Вищого антикорупційного суду  №7441, а також скандальні правки до нього, які вимагав міжнародний валютний фонд. За відповідне рішення проголосував 231 народний...

"Схеми" зафіксували нічну зустріч Ситника вдома у Порошенка (відео) 08:24

Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник 26 квітня відвідував будинок, у якому мешкає президент Петро Порошенко у Козині. Про це повідомляє програма "Схеми". За словами журналістів, у цей же час...

Гонтарева знову не вказала витрати на Мальдіви в декларації 15:38 3 коментарі

Екс-голова Національного банку Валерія Гонтарева виправила декларацію за 2016 рік. Нова декларація екс-чиновниці була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі 10 липня. Зміни стосувались, зокрема, доходів родини у вигляді дивідендів та додаткового блага,...

Нардеп Шевченко халявними путівками у Буковель "купує" собі лайки 23:08 1 коментар

Сьогодні, 10 липня народний депутат Олександр Шевченко проведе черговий прямий ефір у Facebook. Як йдеться на офіційній сторінці Олександра Шевченка, глядачів очікують відверті відповіді на гострі та прямі запитання. Водночас...

В обласному управлінні лісового господарства ігнорують рішення суду, сподіваючись "порішати" в апеляції, – Олійник 18:51

Майже два місяці управління лісового і мисливського господарства Івано-Франківської області відмовляється виконувати рішення суду про негайне поновлення на роботі Романа Олійника, якого, як після тривалого розгляду визначив Івано-Франківський окружний адміністративний...

НАЗК розпочало перевірку щодо депутатки Івано-Франківської міськради від "Самопомочі", яка голосувала за виділення землі своїй фірмі 21:45 2 коментарі

Олександра Федорук, депутатка Івано-Франківської міськради від "Об’єднання "Самопоміч", на сесії 15 лютого цього року проголосувала за надання дозволу щодо складання проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ТОВ "ЮТІМ". Це...

Відомого прикарпатського політика підозрюють в організації незаконних корупційних схем 15:16

Укріпити свій рейтинг на окрузі лише гаслами, обіцянками чи зустрічами з виборцями не вдасться – треба показати наявний результат. А для цього потрібно залучати кошти – свої або ж бюджетні....

Конфлікт інтересів у міськраді: депутатка підтримала рішення про виділення землі власній фірмі 13:53

У Франківську відбулася презентація роботи кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів депутатами Івано-Франківської міської ради. Протягом 8-ми місяців експерти кампанії проводили моніторинг діяльності депутатів Івано-Франківської...

Перинатальний центр закупив обладнання у вигляді застарілого, того, що вийшов з виробництва, – депутат 10:42 1 коментар

Перинатальний центр Івано-Франківська закупив «супер» обладнання у вигляді застарілого, того, що вийшов з виробництва апарату за ціною 2,3 мільйона гривень.   Принаймні так стверджує депутат Івано-Франківської міської ради та невтомний...

Прикарпатських чиновників підозрюють у розтраті 3 мільйонів на тендері з будівництва школи за 25 мільйонів 22:25 2 коментарі

Поліція та прокуратура підозрюють службових осіб управління капітального будівництва Івано-Франківської міськради у зловживанні службовим становищем під час переукладення у лютому 2018 року договору про будівництва школи у селі Хриплин, що...

Скандальновідомі львівські брати-нардепи Дубневичі зароблять на прикарпатцях 19:08

У вівторок, 19 червня, комунальне підприємство «Комунгосп» уклало договір на поточний середній ремонт дорожнього полотна на вулиці Винниченка у місті Долині.  Згідно оголошеного тендеру, оприлюдненого на сайті Прозоро, на проведення...

Фірма з орбіти впливу нардепа Шевченка – у ТОП-10 освоювачів бюджету країни на ремонти доріг 11:13 1 коментар

В мережі з’явився рейтинг ТОП-10 підрядників з ремонту доріг України у 2018 і 2017 році.    Його опублікували на офіційній сторінці CoST Ukraine (Construction Sector Transparency Initiative) – добровільної багатонаціональної...

Антимонопольний комітет викрив двох підприємців, які шахраювали під час тендеру для франківського пологового будинку 09:08

Розпорядженням адміністративної колегії Івано-Франківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України розпочато розгляд справи відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛКОНТ-СЕРВІС» (м.Київ) та ФОП Рога Максим Васильович (м.Київ).   Як встановило відділення,...

НАБУ виграло суд у фірми Дубневичів на 150 мільйонів 05:40

Касаційний суд відмовив у задоволенні скарг в.о. начальника філії "Центр управління промисловістю" "Укрзалізниці" Володимира Харлана і "Корпорація КРТ" у справі НАБУ про визнання недійсним договору поставки кріплень для "Укрзалізниці" на...

Жнуть і ділять: як на Прикарпатті ремонтують школи та годують дітей 19:27

Районні відділи освіти на Прикарпатті вдаються до різних схем, щоб обійти систему держзакупівель ProZorro. Що і як купували освітяни на Івано-Франківщині у 2017 році, проаналізували аналітики "Антикорупційної платформи". Хтось подрібнює...

Як начальниця Львівської митниці оформила на 74-річну свекруху елітний Rolls-Royce 15:38 7 коментарів

Начальниця відділу митного оформлення пункту "Рава-Руська" Львівської митниці ДФС Олеся Заброварна після відкриття проти неї кримінального провадження згадала в декларації про мамину машину і 9 об’єктів нерухомості. Окрім цього, на...

НАБУ веде розслідування по декларації Вілкула 06:02

Детективи Національного антикорупційного бюро здійснюють досудове розслідування можливого декларування недостовірної інформації народним депутатом з фракції "Опозиційний блок" Олександром Вілкулом. Про це повідомили агентству "Інтерфакс-Україна" в прес-службу НАБУ в середу. "Детективи...
  • ріел ІФ виринаюча