Мами проти системи: у франківському дитсадочку за “благодійні” кошти хочуть зробити комфортнішою групу, одна мама – проти

В ДНЗ №12 “Струмочок” не вщухають пристрасті навколо питання збору благодійних коштів на потреби групи.

 

13 лютого в ДНЗ “Струмочок” м. Івано-Франківська зібралися батьки, адміністрація закладу та представники правоохоронних органів, щоб розібратись, чи мають право батьки збирати добровільні готівкові внески на потреби групи.

Представники обласного управління та міського відділу ювенальної превенції ГУНП в Івано-Франківській області також намагались з’ясувати, чи насправді були погрози та здійснювався тиск на одну з матерів, яка винесла проблему у публічну площину, опублікувавши повідомлення про збір коштів в соцмережі Фейсбук.

Нагадаємо, 24 франківчанка Ольга Прокопів оприлюднила в офіційній групі ГО “Мами Прикарпаття” скрін переписки у Viber, в якому голова батьківського комітету просить батьків здати на потреби групи 25 гривень в місяць. За ці кошти планувалось придбати новий столовий посуд для дітей та пошити серветки під тарілки.

“Ось так от вирішуються господарські питання в садочках. А як же заборона збору готівки в закладах освіти? Де кошторис? А може, так і треба? Почався рік, тільки но садки отримали кошти і нумо до роботи….Усе ж бо для діток. Чудова ширма для покривання корупції”, – підписала світлину Ольга Прокопів.

Допис викликав гарячі дискусії в групі. Дійшло і до образ.

В результаті 29 січня голова ГО “Мами Прикарпаття” Мар’яна Вершиніна звернулася з заявою до начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській Віктора Шкутова, керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури Ігоря Стефанишина та до міського голови Руслана Марцінківа.

“Повідомляємо, що 24 січня 2018 року мама Прокопів Ольга у групі ГО “МАМИ ПРИАРПАТТЯ” у фейсбуці опублікувала скрін повідомлення у вайбері, у якому йдеться про збір фіксованих сум готівкових коштів у ДНЗ №12 “Струмочок”. З коментарів ми побачили погрози агресивно налаштованих батьків, дії яких можуть призвести до непередбачуваних наслідків”, – йдеться у заяві.

Мар’яна Вершиніна попросила провести інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо правомірності, правил збору та звітності благодійних коштів. А також перевірити дотримання норм і вимог законодавства у сфері благодійництва у школах та ДНЗ міста, перевірити напрямки і цілі використання коштів закладів, які надійшли, як благодійна допомога від батьків.

Згадуються у заяві і серйозні конфлікти з даного приводу у деяких навчальних закладах у Волинській, Київській та Львівській областях, які переростали у бійки з нанесенням тілесних ушкоджень різного характеру.

“З метою профілактики та недопущення виникнення подібних ситуацій у нашому регіоні просимо провести профілактичні роз’яснення для батьків та керівників навчальних закладів”, – йдеться у заяві голови ГО “Мами Прикарпаття”.

Представники правоохоронних органів зібрали батьківський колектив групи №1 та керівництво ДНЗ №12, щоб перевірити, чи справді були погрози на адресу Ольги Прокопів та її сина.

Натомість голова батьківського комітету Христина Лаврів повідомила, що напередодні відбулися збори в групі. Вона надала правоохоронцям протокол зборів, який на її думку, відображає колективну думку щодо звинувачень, викладених у заяві.

«…Вирішили визнати скаргу Ольги Прокопів безпідставною та наклепницькою, запропонувати Ользі Прокопів вибачитися перед Лаврів Х. на зборах батьківського комітету, запропонувати Ользі Прокопів розмістити у засобах, в яких поширена недостовірна та наклепницька інформація (соціальній мережі Фейсбук, тощо) спростування викладеної інформації та вказати, що всі кошти використовувалися на потреби групи та розвиток дітей, а з цього приводу надано повний письмовий звіт», – йдеться у протоколі зборів.

З вересня 2017 року батьки на потреби групи здали загалом 4175 гривень. За ці кошти були придбані посуд, серветниця, форми для ліпки з пластиліном, бахіли, ігри для дітей та дорожні знаки, відро з віджимом, рушник вафельний, розвиваючі ігри, корм для хом’яка, рибок та папуги, збірки казок, енциклопедії, кольорова крейда, клей, канцтовари, яблука на Свято осені та інші товарно-матеріальні цінності. Всі витрати підтверджені чеками.

“Все, що ми купляємо нашим дітям, це для їх комфортного перебування в садку. І дитині пані Олі так само вручали яблуко на Святі осені і новорічну коробочку, хоча гроші вона й не здавала, – відмічають батьки вихованців першої групи. – Гроші збирають батьки – самі для своїх дітей! Не вихователі, і не завідуюча. Ми самі добровільно збираємо, самі їх і витрачаємо”.

В той же час Ольга Прокопів виступає виключно за прозорий збір коштів – через благодійний фонд.

“Проблема в тому, що є недостатнє фінансування закладів освіти нашим департаментом – скільки б я не зверталася за дофінансуванням матеріальних потреб, чи то до завідуючої садочка, чи до директора Департаменту освіти. Реальні потреби садка чомусь не висвітлюються, хоча наш садочок знаходиться на самостійному веденні бухгалтерського обліку. І якщо є потреба в купівлі того ж посуду, через який і виник скандал, то завідуюча мала б забезпечити посудом групи, якщо вже дійсно діти не мають з чого їсти. Але я бачила, що посуд був, та він чомусь миттєво став непридатний. Все має бути прозоро. Керівник мав би повідомити на батьківських зборах, що ми зробили запит, нам відмовили в дофінансуванні – тому, будь ласка, якщо ви згідні допомогти, долучіться фінансово. Без питань. Я згідна через благодійний рахунок допомогти придбати цей посуд. Я не згідна з тим, що постійно приходять “писульки” – здайте гроші, бо дитина ваша буде сидіти на голій підлозі, або здайте гроші, бо дитина ваша буде їсти зі стола”, – коментує ситуацію Ольга Прокопів.

Батьки переконують, що це перекручування фактів.

“Нас є тут більше і ми вважаємо, що здати 25 гривень в місяць, щоб забезпечити нашим дітям комфортні умови, – це нормально. То чому ми маємо танцювати під вашу дудку? І ваша дитина так само ходить в садок і користується тими іграшками, які ми придбали. Ви не хочете здавати – не здавайте. Ніхто ні в кого нічого не вимагає! В чому проблема?”, – обурився батьківський колектив.

Ольга Прокопів поцікавилась в керівництва садочку, чи повинні батьки вирішувати всі господарські питання в групі.

“Чи це нормально, що в групи на матеріали, інвентар, потреби та поточний ремонт в бюджеті закладається нуль гривень? Чи це нормально, що батьки мають за свої кошти вирішувати всі господарські питання, тобто купляти коврик, посуд, світильники і т.д. Адже згідно закону, господарське утримання закладів освіти здійснює департамент з місцевого бюджету”, – відмічає Ольга Прокопів.

Завідуюча ДНЗ №12 Валентина Глиджук підтвердила, що в садочку дійсно є проблема з фінансуванням. Ситуація вирівнялась порівняно недавно, коли реформа децентралізації дозволила дещо збільшити бюджет міста. Також в садочку функціонує Піклувальна рада зі своїм кошторисом, своєю печаткою та своїм банківським рахунком. Тому, якщо кошти поступають на рахунок закладу, то їх спрямовують на першочергові потреби ДНЗ.

Це дозволено Постановою Кабміну “Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування”.

“Якщо благодійником конкретні цілі використання коштів не визначено, шляхи спрямування благодійного внеску визначаються керівником установи, закладу – набувачів відповідно до першочергових потреб, пов’язаних виключно з основною діяльністю”, – йдеться в постанові.

Принагідно Валентина Глиджук поцікавилась, чи вносила кошти на рахунок Піклувальної ради Ольга Прокопів.

“Буде потреба – внесу. Я маю право вносити і не вносити”, – відповіла Ольга Прокопів.

До слова, вона не єдина, хто не здає кошти на потреби групи.

“Я батько-одинак і також не здаю кошти. І з моєю дитиною ніхто погано не поводився. Я півроку за садочок не платив. Дякую завідуючій, що ввійшла в моє становище”, – розповів батько одного з вихованців, які навчаються в групі №1.

Інспектор відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській області Павло Зорій уточнив, чи були погрози на адресу Ольги Прокопів з боку батьківського колективу.

Франківчанка повідомила, що погроз про фізичну розправу не було, але на неї чинився тиск.

“Щодо насилля – ви перебільшуєте, до нас рук ніхто не прикладав. Але читайте відгуки у Фейбуці і ви побачите, як говорять зі мною батьки. Там достатньо агресії, – відмічає жінка. – Коли я намагаюся перечити звичному порядку дій, тобто збору готівки, на мене здійснюється психологічний і моральний тиск. Бо колективом не сприймається той факт, що можна це зробити законно і прозоро. Батьки не можуть забрати посуд, який в дитини є, і казати: “Здай, бо дитина буде їсти зі столу”. А не подобається – забирайте дитину і йдіть у приватний садок”.

Представники правоохоронних органів також поцікавились, яким саме чином Ольгу Прокопів змушують здавати кошти.

“Мене не заставляють, бо я нічого не здаю, – відповіла франківчанка. – Але мене цікавить, чому господарською діяльністю в групі займаються батьки?”

“Бо ми так хочемо”, – обурився колектив.

“Ви не маєте права”, – заперечила Ольга Прокопів.

“Ми маємо право”, – впевнені батьки.

“Чи ви вважаєте, що ці гроші беруть вихователі?”, – уточнив інспектор .

“А чим ви можете довести, що це не так?”, – в свою чергу запитала Ольга Прокопів.

“У нас є всі квитанції. Ми купили іграшки на всю групу, і це тепер виходить, що ми корупціонери, бо привласнили свої ж гроші, – пояснюють батьки. – Ми маємо право здати 25 гривень, якщо вважаємо це за потрібне. Ми маємо право розпоряджатися цими коштами. І ви не вправі одна керувати, що нам можна робити, а що ні”.

Юрист Версій прокоментував ситуацію, щодо обвинувачення вихователів у корупції. Правозахисник посилається на статтю 62 Конституції України, згідно якої “обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях”.

“Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину”, – йдеться в Конституції України.

Це положення ґрунтується на принципі презумпції невинуватості людини, відображеному в ч. 2 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Валентина Глиджук нагадала, що у заяві також йшлося про серйозні конфлікти з даного приводу, які переростали у бійки з нанесенням тілесних ушкоджень різного характеру. Тому представники силових структур зібрали колектив саме для профілактичних роз’яснень, щоб не допустити виникнення подібних ситуацій у нашому регіоні.

“Я від імені колективу і себе особисто запевняю, що ніяких погроз і тим більше тілесних ушкоджень пані Оля Прокопів, так само, як і решта всіх батьків, від нас не отримає. Це гарантовано. Я не знаю, що там було в інших регіонах, але у нас такого не буде. І я впевнена, що цей батьківський колектив також не опуститься до того, щоб протягувати руки для людей”, – запевнила керівник закладу.

Свої висновки зробили і правоохоронці.

“Ми зрозуміли, що ніхто вас не змушує здавати вас фіксовані грошові кошти. Це все добровільно, на підставі Положення про батьківські комітети в дошкільних навчальних закладах“, – резюмувала інспектор ювенальної превенції відділу превенції Івано-Франківського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області Мар’яна Лінник.

Інспектор відмітила, що всі питання, які стосуються збору коштів, мають вирішуватися в колективі. При цьому всі батьки мають право висловлювати свою думку і мають право робити звернення у будь-який заклад – від поліції і прокуратури до суду.

“Наскільки мені відомо, батьківський комітет веде чіткий облік. Є звіт – скільки коштів було зібрано та скільки було витрат і на які потреби. Ви можете з батьками спілкуватися, хай вам покажуть, – пояснили Ользі Прокопів та усім присутнім Мар’яна Лінник. – Я не уповноважена перевіряти суму грошових коштів і куди вони були витрачені. Згідно законів України “Про освіту”, “Про дошкільні навчальні заклади” та Положення, яким керується батьківський комітет, вони збирають кошти, і витрачають їх. У них є звіт – чи вони купили яблука, чи салфетки, чи миючі засоби”.

Відтак правоохоронці запросили Ольгу Прокопів у відділ превенції, щоб надати письмові пояснення. Аналогічне запрошення отримали і керівник закладу та присутні батьки, однак вони відмовились.

Нагадаємо, згідно статті 79 Закону України “Про освіту” фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

“Джерелами фінансування суб’єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути:

державний бюджет;

місцеві бюджети;

плата за надання освітніх та інших послуг відповідно до укладених договорів;

плата за науково-дослідні роботи (послуги) та інші роботи, виконані на замовлення підприємств, установ, організацій, інших юридичних та фізичних осіб;

доходи від реалізації продукції навчально-виробничих майстерень, підприємств, цехів і господарств, від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання;

гранти вітчизняних і міжнародних організацій;

дивіденди від цінних паперів, відсотки від депозитів і розміщення коштів спеціального фонду на поточних рахунках банків державного сектору;

добровільні внески у вигляді коштів, матеріальних цінностей, нематеріальних активів, одержаних від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб;

інші джерела, не заборонені законодавством”.

Стаття 17 цього ж закону гласить: “Самоврядування навчальних закладів передбачає їх право на самостійне планування роботи, вирішення питань навчально-виховної, науково-дослідної, методичної, економічної і фінансово-господарської діяльності”

Згідно статті 37 закону “Про дошкільну освіту” “джерелами фінансування закладу дошкільної освіти незалежно від форми власності можуть бути кошти:

засновника (засновників);

державного та місцевих бюджетів;

батьків або осіб, які їх замінюють;

добровільні пожертвування та цільові внески фізичних і юридичних осіб;

інші кошти, не заборонені законодавством”.

Водночас внесення батьками учнів готівкових коштів до закладів освіти без оформлення касових документів, що підтверджують їх здавання, є порушенням вимог Положення № 637 Нацбанку країни.

До слова, мер Івано-Франківська Руслан Марцінків неодноразово анонсував рішення про заборону збирати готівкові кошти в навчальних закладах міста. Однак поки офіційного розпорядження немає. Наразі категорично забороняється збір готівкових коштів учасниками освітнього процесу та працівниками навчальних закладів у Львові та Києві. Ці заборони підтверджені відповідними наказами.

4 лютого під час онлайн-бесіди у Фейсбук Руслан Марцінків підтвердив, що відповідне розпорядження буде підписане вже найближчим часом.

“Дуже слушна думка. Думаю, що найближчим часом підпишу відповідне розпорядження або рішення виконкому приймемо, і поставимо крапку в цьому питанні, – прокоментував ситуацію зі збором готівкових коштів міський голова. – Але хочу, щоб ви розуміли, що левову частину коштів і  найбільшу допомогу в школах і садочках надають сьогодні батьки”.

Втім ситуація з фінансуванням дошкільних та навчальних шкільних закладів залишається непростою.

“І незважаючи на те, що збільшується фінансування(втричі ми збільшили фінансування на наші заклади освіти), ситуація цього року буде непроста. Зважаючи на те, що в черговий раз уряд зробив ніби хорошу справу – збільшив зарплату вчителям, але “забув”при цьому збільшити заробітну плату вихователям та іншим працівникам. І таки чином, створив несправедливість, – відмітив Руслан Марцінків. –Хотілося б, щоб реформи в нашій країні відбувалися не за рахунок місцевого самоврядування. Сьогодні і на освіту менше коштів, а на медицину, взагалі, гроші для виплати заробітної плати є тільки на 5,5 місяців”.

(Visited 571 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3864

загрузка...

«Приватбанк» завищив вартість курорту «Буковель» майже на мільярд 16:53

У 2016 році службовці «Приватбанку» завищили вартість гірськолижного курорту в Буковелі на 800 мільйонів гривень, а потім віддали його під заставу НБУ для отримання великого стабілізаційного кредиту. Отримані кошти були...

СБУ підозрює "буковелівських" дорожників у крадіжці кількох мільйонів бюджетних гривень (документ) 17:31 9 коментарів

В провадженні старшого слідчого в особливо важливих справах 1-го вiддiлення слідчого вiддiлу Управління Служби безпеки України в Закарпатській області перебувають матеріали кримінального провадження №22018070000000105 за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч....

Заволодіння землею під "Буковель" і дивні тендери на дороги: "Зворотний бік" Олександра Шевченка і його бізнесу 12:03 2 коментарі

Бізнесмен Олександр Шевченко балотується в президенти України і розповідає, що хоче побудувати таку ж процвітаючу Україну, як його дітище – гірськолижний комплекс "Буковель". Втім, розслідування журналістів програми "Зворотний бік" показує,...

У скандального прикарпатського олігарха Олега Бахматюка врешті заберуть лікеро-горілчаний завод в Івано-Франківську - ЗМІ 23:08

Спустя почти 4 года разбирательств НБУ добился вердикта о взыскании со структуры владельца Ukrlandfarming ликеро-водочного завода в Ивано-Франковске У одного из самых упорных должников Украины – владельца агрохолдинга Ukrlandfarming Олега...

Шевченко депутатськими запитами вибиває гроші на підряди своїй фірмі, – ТСН 22:19 2 коментарі

Народний депутат Олександр Шевченко звернувся із депутатським запитом до прем’єр-міністра щодо виділення коштів на виконання капітального ремонту дороги за підрядом, який виграла близька до нього фірма “ПБС”. Про це йдеться...

Базу НБУ "Прикарпаття" в Яремче продають за 32 мільйони 20:56

Фонд державного майна виставив на продаж недобудований оздоровчий комплекс «Прикарпаття». Про це йдеться на сайті публічних закупівель «ProZorro.Продажі», інформує кореспондентка Бліц-Інфо. База розташована на земельній ділянці загальною площею 2,7303 га у місті...

В Івано-Франківську фірма з фіктивними документами виграла тендер на 4 млн. гривень 17:46

Експерти “Антикорупційної платформи” з'ясували, що новостворене підприємство “Карпатновобуд” виграло в Івано-Франківську торги на ремонт міжбудинкових проїздів, надавши у тендерній пропозиції сумнівний договір. У системі публічних закупівель Prozorro є випадки, коли...

У Франківську тендер по ремонту автомобілів для комунального підприємства у розмірі понад мільйон гривень, виграв підприємець з одним працівником у штаті 15:44 1 коментар

Комунальне підприємство «Муніципальна дорожня компанія» за результатами відкритих торгів уклало п’ять договорів з приватним підприємцем Романом Сербіним на ремонт та технічне обслуговування транспорту. Сума усіх контрактів становить 1,28 млн грн,...

Суд арештував 15 земельних ділянок "Скорзонери" на "Буковелі" 10:55

Арешт накладено за клопотанням Генпрокуратури в рамках справи про заволодіння екс-керівниками ПриватБанку 19 млрд грн рефінансування від Нацбанку. Печерський районний суд Києва заарештував майно компанії ДніпроАзот, Марганецького та Орджонікідзевського гірничозбагачувальних...

Прикарпатський нардеп Іванчук попався на нових ''золотих'' перельотах 08:31 8 коментарів

У розпорядженні OBOZREVATEL опинилися дані про перельоти скандального заступника голови фракції "Народний фронт" уродженця Коломиї Андрія Іванчука за 2018 рік. Виходячи з них, політик 17 разів користувався послугами приватних авіаперевезень,...

Куди йдуть благодійні внески в обласній лікарні або для чого стільки паперу лікарям? 21:47 5 коментарів

СТИК проаналізував закупівлі Івано-Франківської ОКЛ в системі ProZorro та дані платформи Zакупівлі на Texty.org, яка охоплює базу закупівель з 2008 року. Обласна клінічна лікарня через ProZorro розіграла 347 тендерів. За...

У Франківську місцевий депутат написав заяву до поліції через земельні махінації свого колеги-народного обранця та сільського голови Вовчинця (заява) 20:48 23 коментарів

У Франківську місцевий депутат написав заяву до поліції через земельні махінації свого колеги-народного обранця та сільського голови Вовчинця. На електронну пошту редакції нашого сайту Правда іф, прийшла копія позовної заяви,...

Поліція вимагає хабарі у іноземних туристів, які їдуть відпочивати на прикарпатський гірськолижний курорт "Буковель" - губернатор 20:42 8 коментарів

Голова Закарпатської обласної державної адміністрації Геннадій Москаль заявив про масові побори українських поліцейських з румунських туристів, пише видання Today.ua: “Закарпатська ОДА просить вибачення у громадян Румунії, котрі через Закарпаття приїжджають в...

Як на Франківщині карають за порушення у публічних закупівлях і чому це не діє 17:09

За роки роботи системи ProZorro контролюючі органи і громадськість фіксували численні порушення у сфері публічних закупівель. Закон регламентує, кого і за які порушення законодавства про закупівлі можна притягнути до адміністративної...

У січні в області активізувалась політична благодійність — ОПОРА 20:35

У січні прикарпатські політики та партійні організації активно займалися благодійністю. ОПОРА зафіксувала 16 фактів надання благодійної допомоги та безкоштовних послуг і закликає суб’єктів виборчого процесу під час виборів розмежувати власну...

Скандальний франківський забудівник-"укропівець" плутає своє майно із державним? 20:08 4 коментарі

Скандальний франківський забудівник-"укропівець" плутає своє майно із державним? Жителям Івано-Франківська цей політик вже знайомий, завдяки знищенню ним родинної садиби музею Гриневичів. Тепер черга дійшла і до жителів Косівщини... Так депутат...

Використати державне крісло: як збудував приватний бізнес на Прикарпатті медичний "клан" Митників (відеопрограма) 14:27 14 коментарів

Лікарські династії, що використовують державні посади, аби заснувати і провадити власний бізнес, – родина екс-міністра охорони здоров'я Зіновія Митника створила на Прикарпатті лікарсько-фармацевтичний конгломерат. На території Івано-Франківської обласної лікарні розташувався...

ДФС: вартість готелю на курорті "Буковель" завищили на 800 млн грн під рефінанс Приватбанку 10:55

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 24 січня, слідчі Державної фіскальної служби здійснюють досудове розслідування в кримінальному провадженні №32018000000000067 від 27.11.2018, в рамках якого, як зазначається, встановлено, що...

У Коломиї судитимуть податківця, який погорів на хабарі у 200 тисяч гривень 12:36 4 коментарі

У Коломийському суді знаходиться справа щодо чоловіка, який отримав 200000 грн хабара. Про це повідомляє прес-служба Коломийського суду. Обвинувачений – уродженець Брустурів Косівського району, житель села Старі Кути, 1975 року народження. Чоловіка...

Франківські поліцейські, які підписалися під рапортом про зловживання керівництва, стверджують що на них чиниться тиск - начальство поліції усе заперечує (фото+відео) 19:12 7 коментарів

«Помити службовий автомобіль — цілком нормальна річ. Проблема полягає в тому, що не відбулася мийка згідно з договором». Про це заявив Андрій Захарук, патрульний поліції Івано-Франківської області у "Темі дня" на Суспільному UA:...
  • ріел ІФ виринаюча