Мами проти системи: у франківському дитсадочку за “благодійні” кошти хочуть зробити комфортнішою групу, одна мама – проти

В ДНЗ №12 “Струмочок” не вщухають пристрасті навколо питання збору благодійних коштів на потреби групи.

 

13 лютого в ДНЗ “Струмочок” м. Івано-Франківська зібралися батьки, адміністрація закладу та представники правоохоронних органів, щоб розібратись, чи мають право батьки збирати добровільні готівкові внески на потреби групи.

Представники обласного управління та міського відділу ювенальної превенції ГУНП в Івано-Франківській області також намагались з’ясувати, чи насправді були погрози та здійснювався тиск на одну з матерів, яка винесла проблему у публічну площину, опублікувавши повідомлення про збір коштів в соцмережі Фейсбук.

Нагадаємо, 24 франківчанка Ольга Прокопів оприлюднила в офіційній групі ГО “Мами Прикарпаття” скрін переписки у Viber, в якому голова батьківського комітету просить батьків здати на потреби групи 25 гривень в місяць. За ці кошти планувалось придбати новий столовий посуд для дітей та пошити серветки під тарілки.

“Ось так от вирішуються господарські питання в садочках. А як же заборона збору готівки в закладах освіти? Де кошторис? А може, так і треба? Почався рік, тільки но садки отримали кошти і нумо до роботи….Усе ж бо для діток. Чудова ширма для покривання корупції”, – підписала світлину Ольга Прокопів.

Допис викликав гарячі дискусії в групі. Дійшло і до образ.

В результаті 29 січня голова ГО “Мами Прикарпаття” Мар’яна Вершиніна звернулася з заявою до начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській Віктора Шкутова, керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури Ігоря Стефанишина та до міського голови Руслана Марцінківа.

“Повідомляємо, що 24 січня 2018 року мама Прокопів Ольга у групі ГО “МАМИ ПРИАРПАТТЯ” у фейсбуці опублікувала скрін повідомлення у вайбері, у якому йдеться про збір фіксованих сум готівкових коштів у ДНЗ №12 “Струмочок”. З коментарів ми побачили погрози агресивно налаштованих батьків, дії яких можуть призвести до непередбачуваних наслідків”, – йдеться у заяві.

Мар’яна Вершиніна попросила провести інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо правомірності, правил збору та звітності благодійних коштів. А також перевірити дотримання норм і вимог законодавства у сфері благодійництва у школах та ДНЗ міста, перевірити напрямки і цілі використання коштів закладів, які надійшли, як благодійна допомога від батьків.

Згадуються у заяві і серйозні конфлікти з даного приводу у деяких навчальних закладах у Волинській, Київській та Львівській областях, які переростали у бійки з нанесенням тілесних ушкоджень різного характеру.

“З метою профілактики та недопущення виникнення подібних ситуацій у нашому регіоні просимо провести профілактичні роз’яснення для батьків та керівників навчальних закладів”, – йдеться у заяві голови ГО “Мами Прикарпаття”.

Представники правоохоронних органів зібрали батьківський колектив групи №1 та керівництво ДНЗ №12, щоб перевірити, чи справді були погрози на адресу Ольги Прокопів та її сина.

Натомість голова батьківського комітету Христина Лаврів повідомила, що напередодні відбулися збори в групі. Вона надала правоохоронцям протокол зборів, який на її думку, відображає колективну думку щодо звинувачень, викладених у заяві.

«…Вирішили визнати скаргу Ольги Прокопів безпідставною та наклепницькою, запропонувати Ользі Прокопів вибачитися перед Лаврів Х. на зборах батьківського комітету, запропонувати Ользі Прокопів розмістити у засобах, в яких поширена недостовірна та наклепницька інформація (соціальній мережі Фейсбук, тощо) спростування викладеної інформації та вказати, що всі кошти використовувалися на потреби групи та розвиток дітей, а з цього приводу надано повний письмовий звіт», – йдеться у протоколі зборів.

З вересня 2017 року батьки на потреби групи здали загалом 4175 гривень. За ці кошти були придбані посуд, серветниця, форми для ліпки з пластиліном, бахіли, ігри для дітей та дорожні знаки, відро з віджимом, рушник вафельний, розвиваючі ігри, корм для хом’яка, рибок та папуги, збірки казок, енциклопедії, кольорова крейда, клей, канцтовари, яблука на Свято осені та інші товарно-матеріальні цінності. Всі витрати підтверджені чеками.

“Все, що ми купляємо нашим дітям, це для їх комфортного перебування в садку. І дитині пані Олі так само вручали яблуко на Святі осені і новорічну коробочку, хоча гроші вона й не здавала, – відмічають батьки вихованців першої групи. – Гроші збирають батьки – самі для своїх дітей! Не вихователі, і не завідуюча. Ми самі добровільно збираємо, самі їх і витрачаємо”.

В той же час Ольга Прокопів виступає виключно за прозорий збір коштів – через благодійний фонд.

“Проблема в тому, що є недостатнє фінансування закладів освіти нашим департаментом – скільки б я не зверталася за дофінансуванням матеріальних потреб, чи то до завідуючої садочка, чи до директора Департаменту освіти. Реальні потреби садка чомусь не висвітлюються, хоча наш садочок знаходиться на самостійному веденні бухгалтерського обліку. І якщо є потреба в купівлі того ж посуду, через який і виник скандал, то завідуюча мала б забезпечити посудом групи, якщо вже дійсно діти не мають з чого їсти. Але я бачила, що посуд був, та він чомусь миттєво став непридатний. Все має бути прозоро. Керівник мав би повідомити на батьківських зборах, що ми зробили запит, нам відмовили в дофінансуванні – тому, будь ласка, якщо ви згідні допомогти, долучіться фінансово. Без питань. Я згідна через благодійний рахунок допомогти придбати цей посуд. Я не згідна з тим, що постійно приходять “писульки” – здайте гроші, бо дитина ваша буде сидіти на голій підлозі, або здайте гроші, бо дитина ваша буде їсти зі стола”, – коментує ситуацію Ольга Прокопів.

Батьки переконують, що це перекручування фактів.

“Нас є тут більше і ми вважаємо, що здати 25 гривень в місяць, щоб забезпечити нашим дітям комфортні умови, – це нормально. То чому ми маємо танцювати під вашу дудку? І ваша дитина так само ходить в садок і користується тими іграшками, які ми придбали. Ви не хочете здавати – не здавайте. Ніхто ні в кого нічого не вимагає! В чому проблема?”, – обурився батьківський колектив.

Ольга Прокопів поцікавилась в керівництва садочку, чи повинні батьки вирішувати всі господарські питання в групі.

“Чи це нормально, що в групи на матеріали, інвентар, потреби та поточний ремонт в бюджеті закладається нуль гривень? Чи це нормально, що батьки мають за свої кошти вирішувати всі господарські питання, тобто купляти коврик, посуд, світильники і т.д. Адже згідно закону, господарське утримання закладів освіти здійснює департамент з місцевого бюджету”, – відмічає Ольга Прокопів.

Завідуюча ДНЗ №12 Валентина Глиджук підтвердила, що в садочку дійсно є проблема з фінансуванням. Ситуація вирівнялась порівняно недавно, коли реформа децентралізації дозволила дещо збільшити бюджет міста. Також в садочку функціонує Піклувальна рада зі своїм кошторисом, своєю печаткою та своїм банківським рахунком. Тому, якщо кошти поступають на рахунок закладу, то їх спрямовують на першочергові потреби ДНЗ.

Це дозволено Постановою Кабміну “Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування”.

“Якщо благодійником конкретні цілі використання коштів не визначено, шляхи спрямування благодійного внеску визначаються керівником установи, закладу – набувачів відповідно до першочергових потреб, пов’язаних виключно з основною діяльністю”, – йдеться в постанові.

Принагідно Валентина Глиджук поцікавилась, чи вносила кошти на рахунок Піклувальної ради Ольга Прокопів.

“Буде потреба – внесу. Я маю право вносити і не вносити”, – відповіла Ольга Прокопів.

До слова, вона не єдина, хто не здає кошти на потреби групи.

“Я батько-одинак і також не здаю кошти. І з моєю дитиною ніхто погано не поводився. Я півроку за садочок не платив. Дякую завідуючій, що ввійшла в моє становище”, – розповів батько одного з вихованців, які навчаються в групі №1.

Інспектор відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУНП в Івано-Франківській області Павло Зорій уточнив, чи були погрози на адресу Ольги Прокопів з боку батьківського колективу.

Франківчанка повідомила, що погроз про фізичну розправу не було, але на неї чинився тиск.

“Щодо насилля – ви перебільшуєте, до нас рук ніхто не прикладав. Але читайте відгуки у Фейбуці і ви побачите, як говорять зі мною батьки. Там достатньо агресії, – відмічає жінка. – Коли я намагаюся перечити звичному порядку дій, тобто збору готівки, на мене здійснюється психологічний і моральний тиск. Бо колективом не сприймається той факт, що можна це зробити законно і прозоро. Батьки не можуть забрати посуд, який в дитини є, і казати: “Здай, бо дитина буде їсти зі столу”. А не подобається – забирайте дитину і йдіть у приватний садок”.

Представники правоохоронних органів також поцікавились, яким саме чином Ольгу Прокопів змушують здавати кошти.

“Мене не заставляють, бо я нічого не здаю, – відповіла франківчанка. – Але мене цікавить, чому господарською діяльністю в групі займаються батьки?”

“Бо ми так хочемо”, – обурився колектив.

“Ви не маєте права”, – заперечила Ольга Прокопів.

“Ми маємо право”, – впевнені батьки.

“Чи ви вважаєте, що ці гроші беруть вихователі?”, – уточнив інспектор .

“А чим ви можете довести, що це не так?”, – в свою чергу запитала Ольга Прокопів.

“У нас є всі квитанції. Ми купили іграшки на всю групу, і це тепер виходить, що ми корупціонери, бо привласнили свої ж гроші, – пояснюють батьки. – Ми маємо право здати 25 гривень, якщо вважаємо це за потрібне. Ми маємо право розпоряджатися цими коштами. І ви не вправі одна керувати, що нам можна робити, а що ні”.

Юрист Версій прокоментував ситуацію, щодо обвинувачення вихователів у корупції. Правозахисник посилається на статтю 62 Конституції України, згідно якої “обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях”.

“Ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину”, – йдеться в Конституції України.

Це положення ґрунтується на принципі презумпції невинуватості людини, відображеному в ч. 2 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.

Валентина Глиджук нагадала, що у заяві також йшлося про серйозні конфлікти з даного приводу, які переростали у бійки з нанесенням тілесних ушкоджень різного характеру. Тому представники силових структур зібрали колектив саме для профілактичних роз’яснень, щоб не допустити виникнення подібних ситуацій у нашому регіоні.

“Я від імені колективу і себе особисто запевняю, що ніяких погроз і тим більше тілесних ушкоджень пані Оля Прокопів, так само, як і решта всіх батьків, від нас не отримає. Це гарантовано. Я не знаю, що там було в інших регіонах, але у нас такого не буде. І я впевнена, що цей батьківський колектив також не опуститься до того, щоб протягувати руки для людей”, – запевнила керівник закладу.

Свої висновки зробили і правоохоронці.

“Ми зрозуміли, що ніхто вас не змушує здавати вас фіксовані грошові кошти. Це все добровільно, на підставі Положення про батьківські комітети в дошкільних навчальних закладах“, – резюмувала інспектор ювенальної превенції відділу превенції Івано-Франківського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області Мар’яна Лінник.

Інспектор відмітила, що всі питання, які стосуються збору коштів, мають вирішуватися в колективі. При цьому всі батьки мають право висловлювати свою думку і мають право робити звернення у будь-який заклад – від поліції і прокуратури до суду.

“Наскільки мені відомо, батьківський комітет веде чіткий облік. Є звіт – скільки коштів було зібрано та скільки було витрат і на які потреби. Ви можете з батьками спілкуватися, хай вам покажуть, – пояснили Ользі Прокопів та усім присутнім Мар’яна Лінник. – Я не уповноважена перевіряти суму грошових коштів і куди вони були витрачені. Згідно законів України “Про освіту”, “Про дошкільні навчальні заклади” та Положення, яким керується батьківський комітет, вони збирають кошти, і витрачають їх. У них є звіт – чи вони купили яблука, чи салфетки, чи миючі засоби”.

Відтак правоохоронці запросили Ольгу Прокопів у відділ превенції, щоб надати письмові пояснення. Аналогічне запрошення отримали і керівник закладу та присутні батьки, однак вони відмовились.

Нагадаємо, згідно статті 79 Закону України “Про освіту” фінансування закладів, установ і організацій системи освіти здійснюється за рахунок коштів відповідних бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

“Джерелами фінансування суб’єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути:

державний бюджет;

місцеві бюджети;

плата за надання освітніх та інших послуг відповідно до укладених договорів;

плата за науково-дослідні роботи (послуги) та інші роботи, виконані на замовлення підприємств, установ, організацій, інших юридичних та фізичних осіб;

доходи від реалізації продукції навчально-виробничих майстерень, підприємств, цехів і господарств, від надання в оренду приміщень, споруд, обладнання;

гранти вітчизняних і міжнародних організацій;

дивіденди від цінних паперів, відсотки від депозитів і розміщення коштів спеціального фонду на поточних рахунках банків державного сектору;

добровільні внески у вигляді коштів, матеріальних цінностей, нематеріальних активів, одержаних від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб;

інші джерела, не заборонені законодавством”.

Стаття 17 цього ж закону гласить: “Самоврядування навчальних закладів передбачає їх право на самостійне планування роботи, вирішення питань навчально-виховної, науково-дослідної, методичної, економічної і фінансово-господарської діяльності”

Згідно статті 37 закону “Про дошкільну освіту” “джерелами фінансування закладу дошкільної освіти незалежно від форми власності можуть бути кошти:

засновника (засновників);

державного та місцевих бюджетів;

батьків або осіб, які їх замінюють;

добровільні пожертвування та цільові внески фізичних і юридичних осіб;

інші кошти, не заборонені законодавством”.

Водночас внесення батьками учнів готівкових коштів до закладів освіти без оформлення касових документів, що підтверджують їх здавання, є порушенням вимог Положення № 637 Нацбанку країни.

До слова, мер Івано-Франківська Руслан Марцінків неодноразово анонсував рішення про заборону збирати готівкові кошти в навчальних закладах міста. Однак поки офіційного розпорядження немає. Наразі категорично забороняється збір готівкових коштів учасниками освітнього процесу та працівниками навчальних закладів у Львові та Києві. Ці заборони підтверджені відповідними наказами.

4 лютого під час онлайн-бесіди у Фейсбук Руслан Марцінків підтвердив, що відповідне розпорядження буде підписане вже найближчим часом.

“Дуже слушна думка. Думаю, що найближчим часом підпишу відповідне розпорядження або рішення виконкому приймемо, і поставимо крапку в цьому питанні, – прокоментував ситуацію зі збором готівкових коштів міський голова. – Але хочу, щоб ви розуміли, що левову частину коштів і  найбільшу допомогу в школах і садочках надають сьогодні батьки”.

Втім ситуація з фінансуванням дошкільних та навчальних шкільних закладів залишається непростою.

“І незважаючи на те, що збільшується фінансування(втричі ми збільшили фінансування на наші заклади освіти), ситуація цього року буде непроста. Зважаючи на те, що в черговий раз уряд зробив ніби хорошу справу – збільшив зарплату вчителям, але “забув”при цьому збільшити заробітну плату вихователям та іншим працівникам. І таки чином, створив несправедливість, – відмітив Руслан Марцінків. –Хотілося б, щоб реформи в нашій країні відбувалися не за рахунок місцевого самоврядування. Сьогодні і на освіту менше коштів, а на медицину, взагалі, гроші для виплати заробітної плати є тільки на 5,5 місяців”.

(Visited 545 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4263

Прикарпатського депутата упіймали на рекордному хабарі 10:48 13 коментарів

Прикарпатського депутата упіймали на рекордному хабарі Прокуратура Івано-Франківської області здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, відкритому за ч. 4 ст. 368 («Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою»)...

Комітет Ради схвалив зняття недоторканності з "опоблоківця" Дунаєва 05:45

Регламентний комітет Верховної Ради підтримав клопотання Генпрокуратури про зняття недоторканності з нардепа від "Опозиційного блоку" Сергія Дунаєва і направив це питання на розгляд парламенту. Про це повідомив журналістам у середу...

Дволикий Янус: однією рукою прикарпатський нардеп Шевченко пише закон, який заборонятиме московитську ідеологію, а іншою рахує гроші від спільного бізнесу з російським доктором Бубновським 20:43 7 коментарів

Днями скандальновідомий прикарпатський нардеп Олександр Шевченко зареєстрував у Верховній раді законопроект про визнання ідеології "Русского міра" як фашистської і людиноненависницької та заборону її в Україні. Після цього його прес-служба запустила...

Колишня та теперішня фірма франківця позмагалися за 4-мільйонне замовлення 22:06

Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради 24 вересня уклав контракт з ТОВ «Шобелі Україна» на капітальний ремонт міжбудинкового проїзду за 3,9 млн грн. Про це стало відомо з системи...

Франківська «Свобода» схаменулась: скандального чиновника Тараса Рибака так і не призначили на «хлібну» посаду? 20:36

Після нещодавньої публікації нашого нашим сайтом статті Хто може стати новим «смотрящим» за Івано-Франківськом від львіського кримінального авторитета «Пупса»?, до редакції звернулося декілька місцевих підприємців, які займаються будівельним бізнесом, і...

Створена через тиждень після оголошення тендеру фірма отримала підряд на 4 мільйони в Івано-Франківську 18:51 1 коментар

Створена через тиждень після оголошення тендеру фірма отримала підряд на 4 мільйони. Про це стало відомо з порталу публічних закупівель Prozorro, пишуть Наші гроші. Ремонтні роботи відбуватимуться на вулиці Вовчинецькій...

Фірма нардепа Шевченка відремонтує 15 кілометрів за 185 мільйонів гривень 12:26

Служба автомобільних доріг в Івано-Франківській області визначила підрядника поточного середнього ремонту автомобільної дороги загального користування державного значення Т-14-19 Миколаїв-Жидачів-Калуш (на ділянці км 52+264 – км 67+776). У тендері взяли участь...

Колишнього міністра-регіонала затримали в Москві, - росЗМІ 08:24 5 коментарів

За даними журналістів, колишнього міністра транспорту і зв'язку часів президентства Віктора Ющенка, екс-депутата від Партії регіонів Миколу Рудьковського затримували у Москві Про це повідомляє агентство "Москва" з посиланням на власні...

Відомий блогер дослідив як прикарпатський нардеп Шевченко, разом із "смотрящим" Анатолієм Матвієнком, доять державний бюджет на завищених у декілька разів цінах по ремонту доріг на Франківщині 15:01 5 коментарів

24 сентября премьер-министр Владимир Гройсман опубликовал в фейсбуке пост про ремонт дорог в Косовском районе Иввано-Франковской области. Он цитировал местного жителя, который с восторгом описывал новую дорогу в селе Старые...

Франківські комунальники уклали договір з фірмою, власника якої підозрюють у заволодінні бюджетними коштами у великих розмірах 08:02 1 коментар

Івано-франківське комунальне підприємство “Теплокомуненерго” за результатами тендеру нещодавно уклало угоду з львівською фірмою “ЗІО-Спорт” на постачання 120 тонн технічної солі. Під час аукціону львів’яни запропонували ціну всього на 100 гривень...

Головний лікар приховав від нас гроші, які нам належать, – лікарі Івано-Франківської ОДКЛ відстоюють право на індексацію зарплат (фоторепортаж) 20:35 1 коментар

Лікарі Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні прийшли в Управління Держпраці шукати справедливості – з 2015 року їм не нараховують індексацію заробітної плати. Понад два десятки медиків підписалися під колективною заявою....

Новостворена після оголошення тендеру фірма, збрехавши в документах, отримала підряд на 4 мільйони у Франківську 18:51 3 коментарі

Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради в результаті відкритих торгів підписав договір з ТОВ «Карпатновобуд» на ремонт міжбудинкових проїздів та прибудинкових територій. Сума договору становить 4,32 млн грн, про...

Вилучають документи, починаючи з 2011 року: в офісі обласної Служби автомобільних доріг триває обшук 15:17 5 коментарів

В межах розслідування правоохоронці виявили списання державних коштів зі Служби автомобільних доріг у 15 областях України, за попередніми даними сума збитків державі складає понад 224 мільйона гривень. Про це повідомила прес-служба столичної...

Вища рада правосуддя звільнила франківського суддю, якого упіймали під час отримання хабара 21:07 5 коментарів

Вища рада правосуддя 25 вересня ухвалила звільнити у відставку суддю господарського суду Івано-Франківської області Володимира Булку. Як йдеться у повідомленні Вищої ради правосуддя, Володимира Булку звільнили  з посади "за загальними обставинами"....

Прикарпатський нардеп Шкварилюк взяв компенсацію за житло при тому, що його дружина купила квартиру в Києві 20:56 8 коментарів

Прикарпатський нардеп Володимир Шкварилюк скористався компенсацією за оренду житла чи готельного номеру у Києві. Сума компенсації у серпні склала майже 20 тис. гривень, про це пише Чесно. Громадська організація відзначає,...

На Прикарпатті почали судити податківця-хабарника, який вимагав 200 тисяч гривень неправомірної вигоди 11:13 1 коментар

На розгляд до Коломийського міськрайонного суду з прокуратури Чернівецької області надійшов обвинувальний акт про вчинення кримінального правопорушення передбаченого частини третьої статті 368 (одержання службовою особою неправомірної вигоди) Кримінального кодексу України....

На Прикарпатті засудили чоловіка, який намагався дати хабара офіцеру поліції 10:57 1 коментар

Днями, Коломийський міськрайонний суд розглянув кримінальне провадження про надання неправомірної вигоди службовій особі і призначив покарання винуватій особі Г. за частиною першою ст. 369 Кримінального кодексу України, у вигляді штрафу...

Антимонопольний комітет виявив змову під час тендеру, який оголосило франківське комунальне підприємство 10:29

За результатами розгляду звернень Івано-Франківської місцевої прокуратури, Управління захисту економіки в Івано-Франківській області ДЗЕ Нацполіції України та проведеного Івано-Франківським обласним територіальним відділенням АМКУ дослідження, адміністративною колегією відділення 19 вересня 2018...

Нардепи хочуть почути від Порошенка, чи має він бізнес у Росії 08:24 3 коментарі

Кілька десятків народних депутатів вимагають від президента Петра Порошенка публічної відповіді щодо низки питань зокрема можливого зловживання владою та наявності в глави держави бізнесу в Росії. Відповідний лист-звернення оприлюднив 24...

У міському перинатальному центрі збираються витрати на ремонт радянського дивану у десятки разів більше коштів, а ніж він власне коштує 22:06 8 коментарів

У міському перинатальному центрі збираються витрати на ремонт радянського дивану у десятки разів більше коштів, а ніж він власне коштує Про це повідомляє франківська громадська активістка, волонтерка, журналістка Наталія Сербин. Йдеться про...
  • ріел ІФ виринаюча