Мені вже важко думати російською, – переселенець з Луганщини розповів про життя у Франківську

Кілька років на сході країни триває війна. Чимало людей були змушені покинути рідні домівки, щоб забезпечити спокійне життя своїм рідним у мирній частині України. Серед них й працівник комунального підприємства «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» Альберт Сурело.

Він приїхав в Івано-Франківськ з міста Алчевськ Луганської області, яке у 2014 році окупувала «ЛНР». Для читачів «Галки» він розповів, чому вирішив оселитися у столиці Прикарпаття, з якими труднощами зіткнувся, як сприйняли його франківці, а також говорили про переконання місцевих мешканців його рідного міста, пише Галка.

Із дружиною та двома доньками вирішили переїхати, коли стали відчутними бойові дії.

«Старша дитина тоді навчалася у школі, молодша – у дитячому садку, а ми з дружиною були на роботі. Ми не знали, де і що у цей час відбувається. Ніякого зв’язку не було. Тому прийняли рішення й придбали квитки на потяг. Коли виїжджали, то ніхто нічого не знав. Не знав, на який термін їдемо», – пригадує чоловік.

Спершу вирушили дружина із дівчатками, а потім й Альберт, якого в Алчевську тримали дім та робота. Жінка взяла кілька сумок із речами доньок, а чоловік поїхав із наплічником, захопивши найнеобхідніше. Коли вирушив у дорогу, то з’ясувалося, що бойовики обстрілюють поїзди та підривають мости. Про це тоді ніхто не попереджував. На щастя, минулося.

В Алчевську залишилася двокімнатна квартира. Меблі і навіть ламінат довелося вивезти, адже чужі люди просто могли зламати замок та почати там жити.

Обрали Прикарпаття. Спершу зупинилися на Долинщині. Про те, що тут можна зупинитися переселенцям, підказав хороший знайомий. З часом, через відсутність роботи, сім’я переїхала в обласний центр, де почали орендувати квартиру.

Без підтримки небайдужих людей не обійшлося.

«Нам допомогли дівчина Настя та її чоловік Сергій зі Львова, які у перші дні привезла постільну білизну, посуд, подушки. Допомагала канадська та американська діаспори. З Фінляндії на початку 9 тонн речей привезли. Це були одяг, взуття, постіль, продукти харчування», – каже він.

«Соціальні служби – це окрема історія. Жоден переселенець не скаже, що все просто. Потрібно багато довідок, всяких підтверджень, що ти маєш право отримувати допомогу. Були як жебраки, – ділиться враженнями чоловік. – Тоді на кожну людину давали трохи більше 400 гривень при умові офіційного працевлаштування, а на дитину -800. Загалом допомога на місяць мала становити трохи більше 2 300 гривень. І це не залежно від того, скільки осіб у родині є. Зараз ніби допомога більша. Я її не отримую».

Альберт розповідає, що перші півроку не міг знайти гідну офіційну роботу. Часто пропонована заробітна плата була майже така, як ціна за оренду помешкання. Якщо орендувати квартиру на той час коштувало 2,5 тисяч гривень, то зарплата була 3-3,5 тисяч гривень. В Алчевську він працював у комунальному підприємстві. Тут спершу працевлаштувався у фірму, яка займається ремонтом ліфтів. Довелося навчитися новому. Потім працював в організації, яка будує електричні мережі. Була робота на складі, а потім по оголошенню потрапив у комунальне підприємство «МІУК». Вже близько трьох років чоловік займає посаду інженера-електрика.

На ставлення до нього, як до внутрішньо переміщеної особи, з боку франківців не нарікає. Він знає, всюди люди бувають різні і що свого часу людей умовно поділили на донецьких та бандерівців. Через це хтось не признає людину, вішає клеймо «сепаратист», «донецький», «луганський». На щастя, з колективом ладнає та має нових друзів.

«Більшість сприйняли добре, але дехто ставився із підозрою. Це проявляється у відношенні. Нічого не говорили на пряму, а питали: «Ви чули,що там хтось прапор ДНР-ЛНР вивісив?». Прощупували, яка ти людина, що ти відповідаєш та яке у тебе бачення», – пригадує він.

Дружина з дітьми теж адаптувалися. Вона працює на приватній фірмі. Альберт зізнається, що меншій дочці дещо складно через мову.

«Я спілкуюся з нею українською, а вдома вона говорить російською. Ми приїхали сюди, нас вирвали із зони комфорту. А ще є особисті проблеми у сім`ї, які треба вирішувати. Вони наклалися одна на одну і так вийшло, що ми не живемо разом», – розповідає алчевець.

На Луганщині чоловік теж розмовляв російською, як це там роблять всі. Колись їздив на канікули до україномовних родичів, тож це також посприяло тому, що зараз, після трьох років життя в Івано-Франківську, російські слова проскакують рідко.

«Важко перейти на українську мені не було, це відчувається по діалекту. Знаєте, людина розмовляє тією мовою, якою думає. Якщо думка складається російською мовою, то й говорю російською, англійською – то англійською. Мені вже важко думати російською», – прокоментував Сурело.

До речі, в Івано-Франківську є знайомі переселенці, які викладають в університеті для іноземців, вчать початкові класи, працюють у «Карітасі», є волонтери, члени з громадських організацій. За словами чоловіка, земляки тут успішно інтегруються та їх тут поважають.

В Алчевську є кілька людей, з якими Альберт досі спілкується. Більшість товаришів виїхали.  Залишилися батьки і колега з роботи проукраїнських поглядів, яка не поїхала через старший вік.

На його думку, напружена ситуація на сході країни була давно, її підігрівали, а у 2014 році відбувся сильніший поштовх.

«Якщо порівняти Закарпаття і Донбас, то всюди є люди, які за і проти України. Спершу не було росіян, а були ті, що хотіли мешкати у Росії. Вони дивилися у той бік, бо, казали, зарплати там більші і умови кращі. Так на Закарпатті дивляться на Угорщину, Румунію, Польщу. Кажуть, що там класно, а тут не дуже добре», – вважає чоловік.

«Наприклад, мама знайомого, з яким разом навчалися ще в інституті, була завідувачкою бази у той час, коли моя мама думала, як поділити три сосиски на чотирьох і нагодувати всіх макаронами. Він вчився за їжу, цукор, крупу, гречку. У нього й собака була сита. Той час йому подобається, а цей ні, – пригадує він. –  Щоб мати щось у руках, то треба працювати руками чи головою. Знайомий відчуває ностальгію».

Також там є комерсанти, які бачать у цій ситуації заробіток.

«Їм все одно яка влада, головне, щоб була можливість працювати. Є такі, що діти вивчилися в Україні, а прийняли присягу на вірність Росії. Залишилися маргінали, сепаратисти, яким нема сенсу щось пояснювати. Вони мають свій життєвий досвід», – розповідає алчевець.

Алчевськ за кількістю населення трохи менший за Івано-Франківськ. Відчувається й різниця у менталітеті. Там люди орієнтуються на завод – Алчевський металургійний комбінат. Більшість працює навколо нього.

«Там присутня «філософія раба». Люди одягнені в шори, є робота, є можливість отримати свою «миску рису». Якщо ти не підеш на роботу, у тебе цю «миску» заберуть і ти помреш. А в Івано-Франківську є вибір – хочеш, йдеш туди працювати, хочеш – туди, чи їдеш у Польщу. Там людей загнали у такі умови, що вибору нема», – вважає інженер.

Альберт Сурело розповів анекдот у контексті місцевого менталітету. Теща приїхала у гості і подарувала зятю дві краватки. Щоб не образити маму, він заходить в іншу кімнату, одягає одну з краваток і питає маму, чи гарно. «Значить інша тобі не сподобалася», – відповідає вона.

«Що не робиться, то завжди є той, кому щось не подобається і щось не так. І так кажуть люди, які не знають, як має бути, але не подобається так, як є», – прокоментував він.

Загалом Івано-Франківськ Альберту подобається. Місто характеризує помірковано спокійним.

«Якщо ти щось хочеш, то знайдеш, якщо не хочеш нічого робити, а вважаєш, що тобі хтось щось винен… Ти маєш боротися, добиватися», – вважає він.

На питання про те, чи відчуває ностальгію за Алчевськом, дає негативну відповідь. Каже:

«Якби повертався, то тільки з прапором, тільки відбудовувати».

32233957_2063397567246935_5436356907906367488_n

(Visited 990 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3011

Одіозна Оксана Марченко стала моделлю (фото, відео) 12:03

Дружина одіозного політика Віктора Медведчука, телеведуча Оксана Марченко знайшла собі нове заняття. Якимсь чином вона стала моделлю для фотокниги італійського дизайнера Доменіко Дольче, презентація якої нещодавно відбулася у їхньому зі...

Голова Івано-Франківського міського суду Тарас Антоняк: «Наша основна функція – це правосуддя» 08:31

15 грудня в Україні відзначають День працівників суду. Про те, які справи найчастіше розглядає міський суд, які виникають труднощі у роботі та про різні цікаві аспекти читачам Правда.іф розповідає голова...

Відчути душу міста: як Франківськ став домом для ірландця Джона Стокса (фоторепортаж) 00:15

Сивого завжди усміхненого бороданя з гавайською гітаркою в руках нерідко зустрічають поблизу Ратуші. Чоловік співає власних пісень, грається з дітьми та не проти познайомитися. Це Джон Стокс – 59-річний мрійник...

Зіркові ведучі телеканалу 1+1 завітали до яремчанського музею (фотофакт) 23:21

До Яремче завітали ведучі телеканалу 1+1. Гості відвідали музей Карпати в мініатюрі, про який у січні вийде сюжет. Про це повідомляють у соціальній мережі Фейсбук: Наші зіркові гості зі Сніданку з...

Kozak System та прикарпатські "Едельвейси" презентували пісню до Дня Сухопутних військ України (відео) 22:44 1 коментар

Відомий уркаїнський гурт Kozak System та 10 гірсько-штурмова бригада "Едельвейси" презентували новий кліп до Дня Сухопутних військ України. "Щоб встояти і перемогти потрібно багато чого. Але є дві речі, без...

Як у Станиславові покарали підприємця за підвищення ціни 21:47 1 коментар

У сучасному Івано-Франківську ціни зростають на все, однак навряд чи хтось міг би уявити, щоб якогось підприємця покарали за завищені ціни. А в судовій хроніці нашого міста є такий випадок....

Краса вечірнього міста: як у Рогатині готуються до новорічно-різдвяних свят (фоторепортаж) 21:18

В мережі опублікували світлини, як у Рогатині прикрашають вулиці міста святковою ілюмінацією: Краса вечірнього міста. В очікуванні свят Рогатин оновлюється, – йдеться в описі до світлин.  Джерело

Влогер розповів, як у Франківську його ігнорували через російську мову (відеофакт) 20:56 5 коментарів

Столичний влогер Іван Проценко розповів у відео на своєму Youtube-каналі, як жителі Івано-Франківська реагують на російську мову. Чоловік, що здебільшого знімає відео саме на політичні теми, проводив в Івано-Франківську опитування, питався...

Збитки на свято Андрея в Коломийському районі підводу витягли на дах зупинки (фотофакт) 20:07 1 коментар

Сьогодні українці відзначають свято Андрея. Як прийнято в цей день парубки роблять збитки. Курйозним фото поділилися у соціальній мережі Фейсбук – в селіГоди-Добровідка, що на Коломийщині фіру затягнули на дах...

Міністр внутрішніх справ вручив прикарпатському генералу "Нагородну зброю" (фотофакт) 20:03 8 коментарів

Міністр внутрішніх справ вручив прикарпатському генералу "Нагородну зброю" Про це на своїй сторінці повідомив прикарпатський патрульний і ветеран АТО Андрiй Тiрон "Пишаюсь що ми знайомі та служили разом: генерал-лейтенант Балан...

У Франківську для дітей-пільговиків влаштують свято у «Чубі-бумі» та віртуальному світі 19:53

Вчора, 12 грудня, в Івано-Франківську відбулось засідання виконавчого комітету. Під час нього обговорили питання про проведення службою у справах дітей в місті заходів з нагоди Дня Святого Миколая та різдвяно-новорічних...

На Коломийщині невідомі познущалися над собакою: прив’язали дротом до дерева (фотофакт) 19:27

У селі Корнич Коломийського району невідомі прив’язали до дерева собаку. Про це у соцмережі написала Леся Іваничук. Жінка повідомляє, що собака прив’язана дротом до дерева і нікого до себе не підпускає....

Згадати все: сім років тому Глава УГКЦ проголосив Івано-Франківську Митрополію (фоторепортаж) 19:15

Сім років тому – 13 грудня 2011 р. Б. Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у співслужінні Єпископату УГКЦ у катедральному Соборі Воскресіння  Христового в Івано-Франківську очолив Божественну Літургію з...

Франківські студенти передадуть 5 тисяч гривень на лікування онкохворої Марічки Троян-Мосорі з Рогатина (фотофакт) 18:51

11 грудня у Прикарпатському національному університеті відбулася благодійна акція "Творимо добро своїми руками". Захід проходить вже п’ятий рік поспіль. "Обов’язок кожного із нас – допомогти тому, хто потребує допомоги, особливо...

На центральній площі Івано-Франківська відбулося урочисте відкриття головної ялинки (фоторепортаж) 18:19 3 коментарі

Сьогодні, 13 грудня, в Івано-Франківську на Вічевому Майдані засяяла Центральна Новорічна ялинка. Встановлювати її почали ще 3 грудня. Як повідомляв раніше міський голова Руслан Марцінків, ялинка матиме зовсім іншу 3D-графіку...

Як франківчанка творить казку з пряників (фото) 18:12

Думаєте жінки у декреті не заробляють? Команда OGOGO! поспілкувалась із 24-річною Тетяною Вінтонюк, яка поєднує материнство та виготовлення солодощів. Особливою популярністю користуються пряники кондитерки на дому.   -Як почали готувати солодощі...

В Косівському районі упіймали неповнолітніх «гопників», які нищили техніку, котра займалася ремонтом доріг (фотофакт) 16:23

Зловмисників, які закидали камінням техніку дорожньої компанії «ПБС» знайдено. Ними виявились неповнолітні. Три місцевих хлопці серед ночі шукали собі пригод. У пошуках нам допомогли працівники поліції Косівського району. Так як...

У небі Галичини: якою була авіація Галицької армії (фоторепортаж) 16:02 1 коментар

Першого грудня 2018-го виповнилось 100 років з часу утворення авіації Галицької армії. Формування цього роду військ відбувалось майже на порожньому місці, до того ж, за умов війни проти поляків, які...

Популярний український ведучий показав сімейну ідилію з сином і дружиною (фото) 14:05 1 коментар

"Вмовити головного Ревізора країни на родинну зйомку майже нереально", - заявила дружина Миколи Тищенка Алла та все-таки вмовила коханого на фотосет. Разом зі своїм м’язистим чоловіком молода білявка попозувала у...

Більшість франківських депутатів вчасно звітують за роботу та зустрічаються з виборцями, – експерт 12:26

12 грудня представники ГО “Центр Політичних Студій” презентували результати моніторингу здійснення прийому виборців та звітуванню перед виборцями депутатів Івано-Франківської міської ради.   Керівник проекту в Івано-Франківську Михайло Джогола розповів, що...
  • ріел ІФ виринаюча