Мешканці Надвірнящині ризикують життям через дірявий міст-привид (фоторепортаж)

Міст над гірською річкою Бистрицею, якого в офіційних документах навіть не існує, з’єднує хутір Заріка із селом Фитьків на Надвірнянщині. Щодня його перетинають десятки людей, а 32 дітлахів цим шляхом дістаються до місцевої школи.

Ця кладка, «лавка», дерев’яна конструкція чи то саморобний міст не перебуває на балансі жодної установи. Час від часу його доштуковують самі ж місцеві жителі. Міст кривий і похилий, щоразу змінює кут нахилу і дуже «емоційно» реагує на всі вібрації, поскрипує і гойдається. Довжина такої конструкції чимала – 375 метрів, з одного краю іншого й не побачиш. А ще він небезпечний, особливо у холодну пору, пише Галицький кореспондент.

Підвішений перехід

Висота моста, який у Фитькові звуть «лавкою», різна: у деяких місцях це 2,5 метра, в інших – і до п’яти. Місцеві розповідають, що неодноразово з нього падали діти, а частіше – чоловіки, які повертаються додому напідпитку. Жителька села Любов Середюк пригадує, що бувало всяке, але, слава Богу, серйозних травм не було.

Дерев’яні дошки, з яких споруджений міст, псуються, гниють, відлітають, а потім лежать унизу. Пізно восени, взимку чи навесні «лавка» замерзає, там слизько і небезпечно. Конструкція хитається, бо проміжки між металевими трубами, на яких він закріплений, доволі великі. Дорослі вже звикли та й ходять, діти теж з часом звикають. Але коли хтось чужий приходить, то на міст іти боїться.

«Лавка» збудована у 1999 році, у 2007 році її доштукували, продовжили на кілька метрів, забетонували опори

«Лавка» збудована у 1999 році, у 2007 році її доштукували, продовжили на кілька метрів, забетонували опори. Наразі її довжина складає 375 метрів, зауважує староста Фитькова Марія Дмитрук. У 2009 році проводився ремонт, додали підпори з бурових труб, встановили їх з розрахунком на майбутнє: якщо буде повінь і міст спливе за водою, щоб була можливість встановити нову лавку.

Ширина конструкції – 1,2 метра. Будували її з дошки товщиною 30 мм, грубша – заважка. Навіть зараз міст перехиляється, дошка на сонці висихає, щоразу змінює свій вигляд. Місцеві тут їздять на скутерах, мотоциклах – міст за таких обставин руйнується скоріше. Періодично в селі збирають толоку, проводять ремонтні роботи, ледь не щомісяця латають дірки, міняють дошки, щоб уникнути нещасного випадку.

«Офіційно жодна структура за конструкцію не відповідає. Міст на балансі сільської ради не рахується і ніколи не рахувався, його до того не було, а новий ми на баланс не приймали. В інших структурах «лавка» також не рахується, жодної документації на неї немає», – зауважує староста.

Міст на балансі сільської ради не рахується і ніколи не рахувався

Руйнівні повені

Попередню кладку в 1996 році знесла повінь. Її довжина складала 100 метрів, тоді і річка була вужчою… Після того три роки жодного сполучення з хутором у селі не було. Люди йшли вбрід через річку, іноді клали дерев’яні колоди, щоб перейти воду. Коли вода прибувала – все це зносила. А потім все починали спочатку…

Колись у селі був справжній міст, по ньому переїздили фіри з кіньми. Береги Бистриці тоді були високими, а русло значно вужчим. Міст зруйнувала повінь ще у 40-50-х роках минулого століття. Відновити стаціонарну конструкцію так і не вдалося.

«Лавка» – це єдине сполучення, яке з’єднує лівий та правий береги, центр села з хутором Заріка, де проживає 260 людей. З них 32 – це школярі, які щодня ходять цим шляхом до школи і назад. Заріка – це ще й зона відпочинку для місцевих жителів, сюди ходять на гриби, на пікнік чи просто прогулятися по лісі.

«Лавка» – це єдине сполучення, яке з’єднує лівий та правий береги, центр села з хутором

Ні швидка допомога, ні пожежна машина до цієї частини села приїхати не може. Якщо щось трапляється, людину переносять по лавці, а далі її забирає карета швидкої. І коли помре людина, її також несуть над водою, щоб потім поховати на сільському цвинтарі.

Бюрократичні процеси

Після повені 2008 року русло річки розділилося. Вода займала дедалі більшу площу, щоразу  ширшала, тож місцеві депутати звернулися до власника кар’єру поблизу села, щоб він допоміг спрямувати русло в одному напрямку. Підприємець розпочав роботи, проте люди виступили проти, вважаючи, що він забирає гравій. Роботи призупинили.

Міст у Фитькові – неодноразово з нього падали діти, а частіше – чоловіки, які повертаються додому напідпитку

З часом питання про облаштування моста, по якому можна було б переїхати, постало доволі гостро. Тож у 2016 році Марія Дмитрук, яка тоді була сільським головою, підготувала документи і подала на розгляд обласної ради. Але щоб будувати міст, слід було спершу зробити берегоукріплення і регулювання русла – ніхто ж не збудує міст на всю його нинішню ширину. В ідеалі на цій частині ріки слід спорудити дамбу. Тоді вже можна вести мову і за будівництво переїзду. Проте на сесії облради був ухвалений мораторій на руслорегулювальні та руслоочисні роботи. На тому все й стало, наміри будівництва безпечного моста поховали під заборонами.

«Мене дуже болить серце за Заріку, адже там я народилася й виросла. Думала, стану головою – наведу лад. Відразу почала шукати можливість будувати дамбу, встановити міст. Але не так сталося. На всіх рівнях впираєшся в проблему. А зараз це все нереально зробити. Я вважаю, що це ненормально, щоб нам не давали робити руслорегулювання чи руслоочистку. Наразі це найактуальніша проблема», – вважає пані Дмитрук.

Вона каже, що органи місцевого самоврядування дати собі з усім цим ради не зможуть. Кошти мали б виділятися з державного бюджету: будівництво дамби з бюджету громади неможливе, з обласного – також.

Наразі ж річка забирає все більшу площу, вгризається у береги, розширює свої межі. Тут розростаються зарослі дерев, корчів, між якими стоїть вода. Пані Марія побоюється, що під час повені, які тут не рідкість, вся ця територія буде затоплена, а вода у такому масштабі знесе все на своєму шляху.

«Я просила голову ОТГ, депутатів, щоб виділили кошти на берегоукріплення. Впродовж останніх років повені не було, але у 2008-2010 роках вода йшла на Цуцилів, Тисменичани. Це не лише проблема нашого села, а й загроза для тих, що знаходяться нижче», – зауважує староста.

Староста села Фитьків Марія Дмитрук

Бути чи не бути?

Голова Надвірнянської районної ради Іван Гурмак про цю ситуацію знає. Каже, що довжина кладки нині складає майже 400 метрів і таких розмірів міст за кошти районного бюджету побудувати немає змоги. Заїзд автомобілів на територію села можливий з іншого населеного пункту – села Гвізд.

«Транспортне сполучення є, але не через село Фитьків. Піше сполучення здійснюється через кладку. Відколи я на посаді голови, жодного звернення до нас від жителів села не надходило», – зазначає керівник району.

Нині село увійшло до складу Переріслянської ОТГ, тож питання мали б вирішувати там.

Перше, що слід зробити – це провести берегоукріплення, вважає голова ОТГ Іван Мельник. За його словами, вони вже звернулися до облради, очікують виділення коштів на проектні роботи. Коли буде розроблена документація, можна буде планувати подальшу роботу.

32 школярі щодня ходять цим шляхом до школи і назад

Голова постійної комісії з питань екології та раціонального природокористування Івано-Франківської облради Андрій Левкович зауважує, що питання це можна вирішити, проблеми немає.

«На руслоочисні та руслорегулювальні роботи на території області діє мораторій. У цьому випадку можна вести мову за берегоукріплення та будівництво моста. Звісно, міст довжиною 375 м ніхто не збудує, спершу треба укріпити берег, а тоді говорити про будівництво. Але, перш за все, це слід обговорити, зібрати відповідних експертів, почути думку фахівців, а тоді й вирішувати це питання», – каже Левкович.

Довжина такої конструкції чимала – 375 метрів

Яким би мав бути цей міст?.. Місцеві його бачать стаціонарним, бетонним, який не буде коливатися від найменших поривів вітру, не змінюватиме форму і не відгукуватиметься на кожен крок, по якому можна буде проїхати автомобілем, не об’їжджаючи піврайону. А головне – безпечним…

P.S. 25 квітня у селі Зелена на Надвірнянщині трапився нещасний випадок. З п’ятиметрового мосту у ріку Бистриця-Надвірнянська впала 10-річна дитина.

Дитина загинула…

(Visited 167 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4708

Для посипання доріг Прикарпаття витратили вже 375 тонн піщано-сольової суміші 21:47

Через сильні снігопади та ускладнені погодні умови впродовж доби на дорогах Прикарпаття працювала техніка. Через замети та постійну хурделицю ускладнений проїзд на відкритих ділянках Р-20. Як повідомили у Службі автомобільних...

В мережу виклали тизер комедії "Гола правда" у якій знявся прикарпатець Богдан Юсипчук (фото+відео) 21:20

Найкрасивіший чоловік планети за версією міжнародного конкурсу Mr. Sea World 2018, актор та телеведучий, прикарпатець Богдан Юсипчук навесні 2019 знову з'явиться на великих екранах. Цього разу - у комедії "Гола правда"....

Франківські патрульні упіймали кишенькову злодійку, яка обікрала пасажирку місцевої маршрутки (фотофакт) 20:56

12 грудня на вулиці Мазепи у маршрутному автобусі його пасажирка не змогла знайти свого гаманця і була дуже здивована, коли побачила його у кишені іншої жінки, яка стояла поруч. В...

Карпати взимку небезпечні. Як підготуватися до зимової мандрівки в гори 18:51

Гірські рятувальники щороку допомагають у Карпатах не одній групі туристів. Спокусившись на нові враження чи гарні фото, люди йдуть у зимовий похід абсолютно не готовими до цього. А гори помилок...

Знижки до Дня святого Миколая у спортклубі InterFit 18:45

В спортклубі «InterFit» вже відчувається святковий настрій. З 17 по 19 грудня включно в спортклубі стартував сезон знижок до Дня святого Миколая. В цей період ви можете придбати абонементи із...

Через снігову негоду на Прикарпатті зафіксували ще одну ДТП, цього разу у Богородчанському районі (фотофакт) 17:55

Сьогодні, 17 грудня близько 13:25 до поліції поступило повідомлення, що в Богородчанському районі трапилось ДТП. На трасі Мукачево-Львів, перед поворотом на село Підгір’я сталася аварія. Автомобіль марки “Пежо” здійснював обгін....

Легенди Станиславова. До нас приїхав Карл 17:46

На сайті Австрійської Національної бібліотеки є велика добірка старих фотографій Станиславова. Здебільшого вони стосуються періоду Першої світової війни. Серед них є три фото, що ілюструють візит цісаря Карла І до...

В Івано-Франківську підлітки представили свої бізнес-проекти 17:09 2 коментарі

У Івано-Франківську 16 грудня відбулася презентація підсумкових бізнес-проектів школи лідерства та підприємництва для підлітків «Creators» в Urban Space 100. Серед основних програм є лідерство та командна робота, фінанси для підлітків,...

Дружини зіркових українських футболістів похизувалися "гарячими" світлинами на Мальдівах (фото 18 +) 16:30 8 коментарів

У першості України настала пора відпусток   Про це повідомляє Depo.Сектор із посиланням на dynamomania.com. І відразу ж всі тікають подалі від снігу і холоду. На Мальдівах зараз відпочивають подружжя Миколи Морозюка, Віталія...

Довколишні села не горять бажанням приєднуватись до Івано-Франківська 16:23

Перспективний план Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади може суттєво змінитися, оскільки не всі приміські села горять бажанням приєднатися до обласного центру. Вони побоюються опинитися в новій громаді на других ролях, стати...

Бюджет Прикарпаття-2019: на що потратять вісім мільярдів гривень (фоторепортаж) 16:02 1 коментар

Сьогодні, 17 грудня, в Івано-Франківську відбулось засідання постійної комісії обласної ради з питань бюджету, фінансів та податків. Депутати обговорили проект бюджету на 2019-й рік, який нарешті з’явився у вільному доступі...

На нерозчищених прикарпатських дорогах масово продовжують траплятись ДТП (фоторепортаж) 15:56 1 коментар

 Цього разу аварії трапились у Тисменицькому, Надвірнянському та Рогатинському районах У селі Павлівська, Тисменицького району трапилась дорожньо-транспортна пригода. Як повідомили у прес-службі ГУ НП в Івано-Франківській області, аварія сталася близько...

У Франківську влаштували "Зимовий ярмарок добра" для онкохворого Станіслава Фармуги (фоторепортаж) 15:44

Два дні, в суботу і неділю, у фортечній галереї "Бастіон" в Івано-Франківську проходив благодійний ярмарок. На ярмарку проходили різноманітні майстер-класи. Майстрині представляли цікаві техніки: скрапбукінг, текстильні іграшки, прикраси з фоамірану, миловаріння, плетіння з газетної...

Меланія Трамп кардинально змінила імідж (фото) 15:06

Дружина президента Сполучених Штатів, Меланія Трампзмінила колір волосся і, звісно ж, зчинила цілу бурю в мережі. Новенькі біляві коси 48-річної першої леді сподобалися далеко не всім. Дотепники порівнюють їх із кольором кахлів у...

У Військовому містечку засяяла новорічна ялинка (фоторепортаж) 14:27

Вже третій рік в Івано-Франківську існує практика встановлення новорічних ялинок по мікрорайонах. Вперше ялинку на БАМі встановили в 2016 році біля нового дитячого майданчика – одного з найкращих та найбільших...

Прикарпатські дороги вдасться повністю почистити тільки після завершення снігопаду - Буджак(фото+відео) 13:45 5 коментарів

Як вже повідомляли ЗМІ, на Івано-Франківщині продовжуються снігопади, відтак, дорожники цілодобово ліквідовують наслідки негоди. Керівник обласної служби автомобільних доріг Василь Буджак окреслив ситуацію із розчищенням автошляхів від снігу, інформує  West...

Ажіотаж навколо “Baby-box”: Прикарпаття до кінця тижня обіцяють повністю забезпечити пакунками малюка 13:43 1 коментар

В Україні з 1 вересня кожній родині, в якій народжується дитина, обіцяли в подарунок пакунок малюка. Це набір із необхідних для дитинки речей. Загальну вартість «подарунка» спочатку декларували до 5...

Через сильний снігопад і нерозчищені дороги на Прикарпатті почастішали автомобільні аварії (фотофакт) 13:39 1 коментар

У понеділок, 17 грудня, в Івано-Франківську сталася чергова дорожньо-транспортна пригода, інформує WestNews. Так, близько 12:30 на вулиці Вихочана, неподалік повороту на вулицю Бандери, дорогу не поділили дві іномарки. Як повідомляють...

У Франківську провели соціальну акцію “Давайте творити добро разом” (фотофакт) 12:57

Вчора, 16 грудня в центрі міста пройшла соціальна акція “Давайте творити добро разом”. Метою заходу було зібрати 100 продуктових наборів вартістю 100 гривень кожен та подарувати самотнім бабусям і дідусям,...

На Грушевського в дверях встановили унікальні вітражі (фотофакт) 12:26

Вчора, 16 грудня в Івано-Франківську на вулиці Грушевського оновили ще одні старовинні двері. Цього разу команда реставраторів встановили в дверях унікальні вітражі. Світу відкривається ще одне архітектурне диво Франківська, –...
  • ріел ІФ виринаюча