«Ми не є нацистами і не станемо тітушнею» – очільник “Національних дружин” у Франківську

Минулого тижня майже 600 членів «Національних дружин» пройшлися центром Києва та урочисто прийняли присягу. Професійне відео звідти набуло неабиякого розголосу – певно, для того його і робили. Багато людей згадали кінокадри з Німеччини 1930-х років, інші підтримали, мовляв, «як влада нічого не робить, то нехай хлопці наведуть порядок». У ЗМІ всерйоз заговорили про новий політичний проект.

Натомість в Івано-Франківську дружинники виходять на вулиці ще з минулого року – в основному під час масових заходів. Яка мета об’єднання, кого й навіщо приймають до Нацдружин, «Репортер» поцікавився у керівника міського формування Миколи Гуртовського,.

– Миколо, як саме ви очолили Нацдружини у Франківську? Хто вас обрав, висунув чи призначив?

– Я був волонтером у ГО «Цивільний корпус «Азов». «Національні дружини», як громадську організацію, створив Ігор Михайленко «Черкас» – колишній командир «Азову». Після того, як він звільнився з полку, то висунув таку ідею. Люди в областях її підтримали та почали розвивати.

Мене не обирали. Я проявив ініціативу створити організацію у Франківську. Нині я – керівник громадського формування з охорони громадського порядку «Національні дружини Івано-Франківська».

– Був якийсь відбір?

– Відбір був. Не всі хлопці пройшли на голів. Черкас дивився, наскільки кожен готовий очолити організацію. Нас навчали, як зареєструвати організацію, як працювати з особовим складом. У Тернопільській області, наприклад, зараз немає достойних людей, які прагнуть робити добрі речі, а не займатися особистою вигодою під маркою «Національних дружин». Ми хочемо змін – боротися з наркотиками, наливайками, соціальними виразками в місті. Якщо інший прийде, аби з допомогою нацдружин реалізовувати аморальні речі, одразу хтось зауважить: «А ми ж казали!». Сьогодні є намір створити осередок у Коломиї. Поки я пропоную цим людям – розвивайтеся, а з часом буду бачити, як вони себе проявлять, чи достойні, чи мають корисливі мотиви. Це буде видно лише з часом.

– Нині на вулиці Франківська виходять і поліція, і Муніципальна варта і Нацгвардія. Чому б просто не піти у патрульні?

– Як тільки поліція запустилася, був конкурс по 16 людей на місце. Молоді спортивні люди теж йшли заради змін, а тепер у них недобір. Чому за рік усе змінилося? Я не пішов у Нацполіцію, бо не хочу розчаруватися. Там нині досі є люди, які не розчарувалися. Ми співпрацюємо з поліцією і там є багато толкових поліцейських.

– Яким чином співпрацюєте з поліцією?

– Ми, як формування, здали документи до відділу забезпечення громадського порядку. Поліція перевіряє тих, хто вступає до «Національних дружин» – на судимість, довідку від нарколога і психолога. І ці документи в них зберігаються. Після чорного піару, який пройшовся у ЗМІ, до дружини захотіло вступити багато людей. Я даю місяць, аби людина себе показала – лише потім реєструю. За місяць можна зрозуміти, які в кандидата погляди. За всі наслідки відповідальність нестиму я, бо саме я видав посвідчення поганій людині.

– Скільки людей мають отримати посвідчення, 20?

– Я не називатиму точну кількість задля безпеки людей. Списки усіх членів є в міському відділку поліції. Сьогодні приходить багато студентів, які хочуть долучитися до організації. У формування ми їх взяти не можемо, якщо їм немає 18 років. І на патрулювання вони виходити не можуть. Тому приймаємо у громадську організацію. Вони можуть перебирати знання, займатися з нами у спортзалі. Мине час і вони отримають досвід, знання і зможуть увійти до нацдружин. Це будуть уже перевірені люди.

– Які використовуєте спецзасоби і хто їх надає?

– Члени громадського формування Національні дружини можуть носити з собою травматичну зброю. Я, як голова, роблю клопотання на поліцію про надання дозволу на травматичну зброю у зв’язку із тим, що людина виконує небезпечну роботу. У поліції дивляться на його послужний список і тоді видають дозвіл, а зброю він купує сам.

– Студент може придбати сам?

– Може. Я вважаю, що студент має на себе заробити. Ніхто не забороняє працювати. У мене є студенти, які примудряються працювати, вчитися і ще приділяти увагу громадському формуванню.

– Де тренуєтесь?

– В інших областях вдалося облаштувати безкоштовні спортзали. У нас кожен сам купує абонемент і ходить. Ми стараємося збиратися в одному спортзалі, але не завжди виходить. Днями звернулися до міста з проханням дозволити безкоштовно займатися в одному з комунальних спортзалів. Хоча б раз на тиждень. Коли хлопці займатимуться разом, це допоможе сформувати дружній колектив. Ще проводимо вишколи з парамедицини, юриспруденції, самооборони й користування зброєю.

– Хто їх проводить?

– Є закон про військово-патріотичне виховання, люди йдуть на контакт. Також у нас багато людей, які пройшли АТО. Молодь отримує знання, які можуть знадобитися надалі – для військової кар’єри чи службі в поліції.

– Як вирішуєте, коли виходити на патрулювання?

– Графіків ще не складали. У нас є переписка, де охочі проявляють ініціативу. Щодня виходити немає можливості, але на масових заходах стоять п’ять наших і один поліцейський. Ми допомагаємо поліції як громадяни, а вони підтримують нас у правовому полі. Якщо людина скоює правопорушення, і ми, і поліцейські, можемо лише його припинити і охороняти до приїзду слідчо-оперативної групи. Наприклад, на День міста у Франківську ми стояли з поліцією біля арки в сквер, зупинили й затримали трьох людей – у них були наркотики.

– Як люди реагують на членів формування?

– На зауваження реагують нормально. Кажуть: «Добре, що ви є». Коментарі почали з’являтися вже тепер. Ми рік працюємо і за цей час до нас не було такої уваги. Ми не є нацистами. За такі суб’єктивні судження будемо звертатися до суду.

– Якщо подзвонять і скажуть: «Миколо, треба щоб твої хлопці вийшли»?

– Це вже буде не громадське формування, а громадська організація. Але я не думаю, що хлопці, які прийшли в дружину робити добро, почнуть робити щось неправильне. Ні я, ні хлопці не поведуться на це й не стануть тітушнею. Ми ніколи не захищатимемо чиїсь інтереси, окрім громади. Самі голови не допустять до цього.

– Чи не буде такого, що людей зупинятимуть через те, що вона в капюшоні, з фіолетовим волоссям чи він є представником ЛГБТ-спільноти?

– Ми рік ходимо Франківськом і нікого без причини не зупиняли і не здійснювали жодних дій. Хоча особисто я – традиціоналіст. Нещодавно проходив марш проти дружин. Усі очікували, що обурені нацдружини прибіжать усе трощити. Але ми всі відпочивали. Якщо люди хочуть заявити свою думку, нехай. Ми про себе вже заявили.

Коментарі до теми

Олексій Кайда, заступник міського голови:

«Міська рада завжди виступає за те, що Івано-Франківськ має бути безпечним для життя містом. Для цього у свій час створили комунальне підприємство «Муніципальна варта». Моя особиста позиція – що більше людей у формі та в погонах ходять вулицями, тим краще. Це виступає стримуючим фактором. Так само, мигалки чи транспорт з проблисковими маячками на вулицях – це додаткове застереження для людей з неадекватною поведінкою чи хуліганів. І якщо створюються громадські організації, які працюють у правовому полі й хочуть наводити порядок у місті, це однозначно позитив».

Володимир Гаврилаш, заступник начальника Івано-Франківського міського відділу поліції:

«Офіційно «Національні дружини» зареєструвалися лише 4 грудня. Тому поки що ми пропрацьовуємо питання щодо співпраці. Днями до мене приходив їхній керівник, ми з ним говорили. Він має подати списки членів формування, надати довідки й характеристики на кожного. Ми подивимося на список осіб, чи можна їх залучати до роботи. Це не штука залучити, а потім потрапити під критику. Коли вивчимо, будемо співпрацювати. Поки що співпрацюємо лише з Муніципальною вартою, бо цих хлопців ми вже знаємо».

Богдан Кухарук, керівник КП «Муніципальна варта»:

«Ми з національними дружинами співпрацювали при ліквідації інтернет адрес по наркотиках – спільно замальовували стіни. Ми з цими хлопцями знайомі, з деякими – з війни, з деякими – так, маємо контакти і при потребі будемо залучати. Це нормальні хлопці, принаймні у Франківську».

(Visited 387 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  друже не стіни замальовувати а ловити тих хто це робить і вони це замалюють!!!! бо діє банда яка спец іально нищить наше добро а хто її тримає –А КОМУ ВИГІДНО ТРОЛИТИ ВЛАДУ!!!!

   Гість,

   Незабаром ще Жандармерію вигадають. Народ масово емігрує, а вони вирішили затравити тих, хто залишився на батьківщині. Пси позорні.

  Гість,

  Хто вас спонсорує ??? Та для чого це все?? Я вам не вірю ,це якесь угрупування птушників, яке під замовлення буде працювати тітушками!!!! Тітушки!!!!

  Гість,

  У Черкасах в міській Раді – звичайнісінькими тітушками були змушуючи силою і залякуванням голосувати. Не проти звичайно щоб порозганяли усіх тих депутатів – вони всі злодії і проти людей у всіх радах. Але ви не за тим самим приходили у Черкаську Раду?

  Гість,

  Підтримую їх всіх тре на смереки

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:Сьогодні відійшов у вічність завідувач науково-освітнього відділу Національного заповідника “Давній Галич” Ярослав Поташник (фото) 18:42

У неділю, 18 лютого, близько десятої години ранку не стало Ярослава Поташника — завідувача науково-освітнього відділу Національного заповідника “Давній Галич”.     За попередніми даними, Ярослав Поташник помер від серцевого…

Україна на смак: як прикарпатські бочки облагороджують французький коньяк та шотландське віскі (фото) 17:52

Бондарне підприємство “ОЛПОЛ” у селищі Богородчани на Івано-Франківщині виготовляє бочки під елітні вина, коньяки та віскі. 80% продукції йде на експорт. Бочки з прикарпатського райцентру облагороджують напої у Франції, Іспанії,…

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1918 рік – ЗУНР 14:024 коментарі

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Станиславова, які сталися у 1918 році, пише “Репортер”. 1 листопада після збройного повстання у Львові під керівництвом Дмитра Вітовського влада перейшла до рук Української…

В Івано-Франківську вшановують пам’ять полеглих у котлі під Дебальцево (фото+відео) 13:172 коментарі

18 лютого українці відзначають уже четверту річницю Революції Гідності. Крім того, минає річниця після завершення битви за Дебальцеве.   Відтак, вшанування в Івано-Франківську розпочалося з Божественної Літургії у Кафедральному Соборі…

Слідами старого Станиславова. Будинок Натана Бораля 13:041 коментар

Сапіжинська (Незалежності) є рекордс­менкою з поштівок Станиславова. Однак, більшість карток презентують початок вулиці, до перехрестя із нинішньою Шашкевича. Дальня половина стометрівки була такою собі темною конячкою. На щастя, один із…

Як двоє незрячих прикарпатців стали однією сім’єю і народили доньку-красуню (фото) 12:41

«У нас все не так, як у звичайних пар». Ця фраза звучала не раз під час розмови з Вікторією та Андрієм Нечитайловими. І не через повну незрячість обох, просто їхній…

Прикарпатців просять допомогти 14-річному хлопчику хворому на ДЦП 02:03

Потрібна допомога 14-річному Степану Федіву з Прикарпаття. У хлопчика ДЦП: синдром спастичного тетрапарезу. Проблеми у хлопчика почалися ще при народженні. Степанка притиснули, внаслідок чого пошкоджено голівку. Дитинка одразу ж мала…

Франківців закликають придбати футболки футболістів, щоб допомогти сину гравця “Прикарпаття” 01:15

Як повідомляли ЗМІ, небайдужих просять допомогти зібрати кошти для лікування 5 місячного сина гравця івано-франківської команди “Прикарпаття” Романа Бочкура. Хлопчику діагностували гепатобластому печінки (рак). Кошти можна перерахувати на картку Приватбанку :…

Відверта розповідь франківського бійця про те, як він із побратимами виходив із Дебальцівського котла (фото) 23:2111 коментарів

Перед Новим роком, 28 грудня, я повернувся з відпустки у зону АТО. Восени ми тримали позиції в селі Нікішиному, що під Дебальцевим. Цього разу підрозділ став кілометрів за 10 звідти….

Легенди Станиславова. Потоцький у бочці 21:522 коментарі

12 вересня 1683 року відбулась грандіозна битва під Віднем. Проти турецької армії, яка взяла в облогу столицю імперії, разом билися німці, австрійці й поляки. Вони перемогли, але дорогою ціною. Серед…

Замість чагарників – зелена зона: які зміни відбулися в Опришівцях завдяки бюджету участі (фото) 21:041 коментар

Раніше на розі вулиць Блавацького-Челюскінців в мікрорайоні Опришівці раніше був занедбаний чагарник з купами сміття. Тепер тут – зелена зона з місцем для відпочинку малечі. Як розповіла автор проекту, пан…

Як на Надвірнянщині від вовків оберігають оленів та козуль (фото) 20:28

На Надвірнянщині мисливствознавці підгодовують диких тварин. Лісова охорона та єгерська служба впродовж цілого року заготовляє зимову поживу для тварин.   Районний мисливствознавець Яремчанської міської ради Михайло Томашевський  розповідає, що робота…

Олій пахне здоров’ям. У Новиці на Калущині майстри відроджують давнє ремесло 19:41

«Парфуми мають бути із Франції, макарони з Італії, а олій — лише з Новиці», — стверджують у селах Калуського району. Корисну олію з льону на Прикарпатті роблять лише на Калущині…

З “Промприладу” зняли радянське металеве панно. Пообіцяли повернути назад (фоторепортаж) 14:3610 коментарів

16 лютого з фасаду будівлі заводу “Промприлад”, що на вулиці Сахарова в Івано-Франківську, зняли багатотонне латунне панно. На ньому символічно зображені радянські чоловік та жінка на фоні “промислових” мотивів .   Як відомо,…

Лещетарство в Карпатах. Як розвивався лижний спорт на Прикарпатті у міжвоєнний період (вінтажні фото) 14:13

Цього разу відкриємо забуті сторінки історії лещетарства (лижного спорту) в Карпатах. Адже випав сніг – і багато охочих вирушає на вихідних обкатати старі і нові лижні траси. А історія професійних…

Ранкова ДТП: біля дитячої лікарні у Франківську зіткнулися два автомобілі (фото) 13:50

Сьогодні, 17 лютого, близько 10:30 години в Івано-Франківську трапилася дорожньо-транспортна пригода. Про це інформують очевидці в оперативному чаті IF INFO у Телеграм, інформує WestNews. Так, дорогу не поділили автомобілі на…

Стали відомими подробиці учорашнього обвалу старовинного балкону у центрі Івано-Франківська (фото) 09:516 коментарів

Вчора у другій половині дня, о 15.46 годині, до ОКЦ У ДСНС в області поступило повідомлення про те, що у м. Івано-Франківську по вулиці Чорновола, обрушився балкон третього поверху чотирьох…

Стали відомими деталі вчорашньої ДТП на Надрічній у якій постраждала чотирирічна дитина (фото) 08:56

Вчора в обідню пору, о 12:03 годині, у місті Івано-Франківську, по вулиці Надрічній, трапилася автомобільна пригода. Водій автомобіля «Chery Tiggo», громадянин С., місцевий  житель, допустив зіткнення з автомобілем “Chevrolet Aveo…

Батькові двох дітей з Калуша потрібна допомога на боротьбу з раком 01:091 коментар

Родина калушан просить про допомогу. Батько двох синів Володимир Брисько переніс шість “хімій” і потрібне подальше лікування на яке немає грошей. З проханням про допомогу в мережі звернулась дружина Уляна…

Прикарпатський колекціонер виклав у мережу цікаві старовинні фото хат-ґражд (фоторепортаж) 00:14

Традиційні для Гуцульщини давні хати, так звані ґражди, були завжди в якійсь мірі укріплені, оборонні. Цікаву історію та старовинні світлини ґражд виклав у мережу прикарпатський колекціонер Robert Erik. Оборонність її полягає в…