Минулого тижня депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли рішення «Про виконання державного гімну України перед початком занять в навчальних закладах області».

Минулого тижня депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли рішення «Про виконання державного гімну України перед початком занять в навчальних закладах області».

Разом з гімном учні та студенти матимуть хвилину мовчання за полеглими героями і ранкову молитву. Кажуть, рішення рекомендаційне. Але є «але», пише Репортер…

Результат пошуку зображень за запитом "молитва перед уроками"

У розріз із законами

Згідно зі статтею 35 Конституції України Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа – від церкви. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов’язкова. Зважаючи на це, міністерство освіти (МОН) з нового навчального року не рекомендує у школах вивчати «християнську етику».

Заступник директора Інституту модернізації змісту освіти при МОН Роман Шиян пояснює, що вчителі не завжди зберігають світський характер предмету та не відокремлюють власну віру від теоретичних відомостей.

То ж про які молитви у нав­чальних закладах області може йти мова?

Депутат обласної ради Ігор Дебенко розповідає, що це була ініціатива його однопартійця-свободівця Василя Сематовича. На прохання колеги проект рішення підготував і подав Дебенко. Однак, на сесії, коли рішення розглядали, він не був, бо їздив у відрядження.

«До Сематовича багато хто звертався, і в розмовах з нашими учасниками АТО були такі звернення. Про це говорила й Наталя Чаплинська (депутатка, очільниця центру психологічної допомоги учасникам АТО і їх сім’ям – Авт.), – розповідає Дебенко. – У первинному проекті був державний гімн і хвилина пам’яті – в тих навчальних закладах, де навчалися загиблі учасники АТО. Це все мала бути рекомендація, а кожен заклад уже сам обирає – треба чи не треба».

Каже, дивилися на приклад Миколаївської та Волинської областей, де такі рішення вже прий­няли. Так, на початку вересня голова Миколаївської ОДА видав розпорядження, в якому зобов’язав починати навчання у школах з гімну та хвилини мовчання. А у Вінниці таке ж рішення прий­няли на сесії облради.

«Коли я навчався в 1990-х і на початку 2000-х, то в нас в українській гімназії понеділок завжди починався з державного гімну, а молитва була щодня перед уроками. І це була позитивна практика, – говорить Ігор Дебенко. – Хоч у Кімаковича (директор департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович – Авт.) немає інформації щодо виконання гімну в навчальних закладах області, я знаю, що в багатьох – державний гімн по понеділках виконують, проводять такі лінійки. Але систематично у всіх цього немає. Тому підготував таку рекомендацію».

За словами Дебенка, дитячі садки до рішення не вносили, як це зробили у тому ж Миколаєві, – аби не травмувати дітей. Пропозиція приєднати до гімну і хвилини мовчання молитву виникла вже під час сесії. Її вніс ще один свободівець – Василь Попович. Він нагадав про те, що МОН пропонує відмінити християнську етику в школах, а це, на його думку, веде до втрати національної ідентичності. Тож депутати погодилися додати ще й молитву.

А от у Львівській області депутати звернулися на останній сесії 18 вересня до Президента, Верховної Ради та Кабміну з пропозицією таки запровадити обов’язкове вивчення предмета «Основи християнської етики» в школах. У зверненні пишуть: «Україна – християнська держава». І опираються на результати соціологічних досліджень, згідно з якими 89,2 % опитаних визнають освітню сферу основним пріоритетом життєдіяльності суспільства. І з них 56 % хотіли б виховувати дітей у християнському середовищі. Але хто ті дослідження проводив, не вказують.

Обов’язковий факультатив

У школах Франківська рекомендацію МОН лише починають впроваджувати і переводити християнську етику на факультатив. Втім, і це вдається не всім. Мама учня школи № 25 Галина (прізвище жінка просила не називати) розповідає, що про цю новацію дізналася випадково – у школі організовано ніхто не повідомляв, що християнська етика – факультативний предмет.

«Раніше, аби не відвідувати християнську етику, потрібно було писати заяву. Цього року я прийшла до директора писати таку заяву, і тут спершу секретар, а потім і сама директорка кажуть, що у зв’язку з рекомендацією міністерства освіти християнська етика виведена з навчального плану – тепер вона буде або нульовим або сьомим уроком, – розповідає Галина. – Власне, так і є – у нас стоїть сьомим. Проте, коли моя дитина розказала всім у класі, що на етику можна не ходити, то класний керівник дзвонила до мене за поясненнями, бо була стурбована, що діти вже у 5 класі проявляють непослух і знають, що на урок можна не ходити».

Каже, поки від неї заяви не прий­мають, але й не вимагають нічого. Дитина на етику не ходить. За її словами, у класі це питання не піднімали ані батьки, ані класна керівниця.

Для української гімназії № 1 рішення облади не стане новинкою – спільну молитву тут практикують ще з 1992 року. Ідея належить асоціації гімназистів – випускників станиславівської гімназії. Батьки учнів її підтримали, а адміністрація впровадила. Щодня діти починають навчання з молитви, а щопонеділка співають гімн.

Читайте також: Дитячий сміх та християнське виховання. У Франківську відкрили садок при храмі (ФОТО)

Директор гімназії Ігор Дейчаківський розповідає, що в них є система озвучення у всіх класах, тож і гімн, і молитва відбувається спільно і одночасно для всіх учнів та вчителів.

«Це позитивно впливає на дітей. Початок навчального дня з молитви підносить і мобілізовує, дає єднання вчителів та учнів, – говорить Дейчаківський. – Наша молитва не є конфесійною. Вона загальнохристиянська – ми узгодили її з греко-католицькими і православними священиками і склали для нашого закладу молитву, яку підтримує Церква. У нас вчилися мусульмани – вони з поваги просто піднімаються з усіма, як представники інших конфесій».

А от у школі № 6 пішли ще далі – там не просто починають навчання з молитви, а перший урок проводять у церкві. Колишній директор школи, а нині директор департаменту освіти та науки міськради Ігор Максимчук каже, це дуже корисна традиція, що сприяє християнському і національно-патріо­тичному вихованню школярів.

У пошуку Бога

Франківський музикант і художник Ярема Стецик – організатор фестивалю «Вгору серця» та конкурсу «Для Бога я створю найкраще». Він, як ніхто, знає і вміє, як прославляти Бога вільно і ненав’язливо. Каже, якби міг, наставив би церков і капличок на кожній вулиці – лиш би було кому до них ходити.

Йому ініціатива зі спільною молитвою подобається, бо переконаний: якщо людина – не категоричний атеїст, значить, вона – у пошуку Бога.

«Мені нормально заходить, що влада таким чином перестраховується молитвою. Бо якщо не сказати дітям: «Стаємо разом і молимося», то вони цього не робитимуть, – говорить Стецик. – Насправді гімн України і хвилина мовчання – це атеїстичні речі. Вони були завжди. Хвилина мовчання відрізняється від молитви лише тим, що людина не звертається до Бога, але згадує про померлого щось гарне, старається пробачити – як і в молитві. Але в кінці хвилини мовчання немає світла».

Каже, все залежить і від того, якою буде молитва – традиційна чи сучасна, нудним голосом чи веселим. А це вже – як закерує дирекція школи.

Читайте також: «З Богом зовсім інший космос» – переконаний Ярема Стецик

«Нема примусівки ні до гімну, ні до молитви. Якщо ти мусульманин і раптом потрапив в таке середовище, то жодних проблем, що хтось молиться, а ти – стоїш, – говорить Ярема Стецик. – Ясно, якщо зробити молитву спонтанною і молитися за учнів школи, їхні успіхи, вчителя, що захворів, чи за математику, то це буде живіше. Але цього обласна рада точно не зробить, то залежить від вчителів. Навіть якщо хтось це робитиме мертво, то все-одно хтось молитиметься і когось це налаштує на добрий день. Я би ще казав – молитися на вході в Білий дім і на кожному кроці».

А от виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко коментує рішення обл­ради однозначно негативно. Каже, це порушення свободи віросповідання.

«Рекомендація йде в розріз із Конституцією, яка чітко відме­жовує Церкву від держави. Вони ж не передбачають молитву буддистського, мусульманського чи протестантського обрядів, правильно? – говорить Павліченко. – Це, до речі, ще й шлях до несприйняття такої нав’язуваної релігійності, яку так само насаджують Російська православна церква та УПЦ Московського патріархату. Є атеїсти, є прихильники різних конфесій, і нехтування правами інших є непропорційним втручанням в право на свободу віросповідання, на яке ані держава, ані місцеві чиновники, які уособлюють владу держави на місцях, – не мають права».

До теми: У Франківську відкрили християнське кафе (ФОТО)

Іншої альтернативи молитві він не бачить. Каже, її просто не повин­но бути у навчальних закладах.

…Чи допоможе спільна молитва виховати у школі вільних і свідомих громадян і патріотів? Та навряд. Бо це не береться з неба і не зароджується з примусу. Зазубрити і проговорити можна все. Та якщо діти не бачитимуть гідного прикладу від батьків, вчителів і тих же депутатів, жодні спільні молитви їх не переконають, що Україну треба любити і шанувати. Бо таке можна відчути лише серцем.

(Visited 146 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  шизофреники … Даже при советском союзе не было такого , чтоб ежедневно пели гимн . Политинформация 15 минут раз в неделю и зарядка перед уроками …

  Гість,

  Депутат Госдумы России, призвал бороться в школах с онанизмом.
  Депутат Госдумы, экс-руководитель Роспотребнадзора Геннадий Онищенко заявил в интервью радиостанции “Говорит Москва”, что размещенная в интернете информация провоцирует подростков к мастурбации и проблема получила уже большое распространение среди молодежи.

  Он призвал объяснить детям пагубу мастурбации в рамках общего полового воспитания в школах.

  “Здесь есть риск определённый к половому здоровью ребёнка, как мальчика, так и девочки”, — предупредил Онищенко.

  По словам депутата, необходимо также работать с родителями, которые могут это явление отследить и спрофилактировать.

  Однако заниматься профилактикой в школах он призвал прежде всего в “гиперурбанизированных” регионах, поскольку, например, в мусульманских республиках этого не поймут.

  Гість,

  Наступним кроком буде указ Щиро молитись за обл.раду і марципана особисто. Ахаха. Ідіотизм.

  Гість,

  Розікрали бюджет області і нагадали про себе радянським законом в українському вигляді. Що не депутат – то сука. Самі кожного ранку що співають, алкаші? В АТО всі були і їх діти як чужих ловлять тоталітарно по вулицям? Лицеміри вишиванками прикривають своє злодійство і непотрібність. Нічого не зробили для популярності гімну. Агенти Кремля з завданням прмусівкою мают ьвикликати відразу і несерйозне ставлдення в дітей д огміну непопулярної держави через чиновницький грабіж терор населення. Проджані сексоти в перемішку з дурними селюками.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4014

загрузка...

До Івано-Франківська хочуть приєднати «ближні села» та місто Тисменицю 22:06 5 коментарів

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків підписав розпорядження "Про організацію громадських зборів", на яких планують обговорити можливе створення Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади. Збори відбудуться 19 січня о 15.00 годині в приміщенні...

Стало відомо, у яких закладах освіти Прикарпаття неякісно годують дітей 21:47

Держпродспоживслужба Івано-Франківщини продовжує реалізацію регіональної цільової Програми «Дітям Прикарпаття - якісне харчування». Так, станом на 1 січня відібрано для досліджень харчові продукти в 344 закладах, інформує Бліц-Інфо з посиланням на Держпродспоживслужбу....

Цього тижня на Прикарпатті виступатиме популярна Тіна Кароль 20:35

18 січня гостей гірськолижного курорту Буковель розважатиме відома співачка Тіна Кароль: 18 січня у РЦ БУКА вас чекає РІЗДВЯНА ІСТОРІЯ З Тіною Кароль! У концерті співачка виконає найвідоміші українські колядки в новій...

Фірми з однаковими документами «розіграли» мільйон гривень на автомобілі для прикарпатських медиків 19:53

Комунальне підприємство «Центр первинної медичної допомоги» Долинської районної ради в результаті відкритих торгів придбало два автомобілі Renault Duster у приватної виробничо-комерційної фірми «В.С.К.». Сума договору становить 999 тис. грн.  Про...

Україну чекає невелике потепління 16:30

Погода в Україні у четвер, 17 січня буде сонячною та теплою. Вдень температура повітря зросте і по всій території України істотно відчуватиметься "плюс", лише на Сході спостерігатиметься невеликий "мінус". Про...

В Коломийському Катедральному соборі прокоментували свій перехід з РПЦ до Православної Церкви України (відео) 15:44 2 коментарі

Як вже раніше повідомляли ЗМІ Миколаєво-Успенський Собор, що в Коломиї, 13 січня перейшов у лоно Православної церкви України. Настоятелем Собору залишився отець Микола Сметанюк, який служить у цій церкві понад...

У мережі пригадали, як Дональд Трамп знявся у головній ролі реклами бургерів (відео) 14:37 2 коментарі

У мережі пригадали, як 2002-го 56-річний Дональд Трамп знявся у головній ролі реклами бургерів McDonald's. Пише Gazeta.ua У ролику Трамп спілкується з одним із друзів клоуна Рональда Макдональда Гримасом, намагаючись дізнатися у нього...

Футболісти “Прикарпаття” розпочали підготовку до весняної частини сезону 14:27

15 січня ФК “Прикарпаття” розпочало підготовку до весняної частини сезону. Цього тижня на футболістів чекає поглиблений медичний огляд та невеликий втягуючий збір. На період зимового міжсезоння тренерський штаб Команди рідного краю...

Франківськ виграв конкурс на впровадження інноваційного проекту 14:15 1 коментар

Місто виграло конкурс та буде реалізовувати проект «Впровадження інноваційних та безпечних для клімату рішень концепції Smart City в галузі інфраструктури, мобільності та енергоефективності в містах України». Підписали меморандум між представниками...

Франківських школярів кличуть на безкоштовне навчання зі створення мобільного додатку 13:11

Навчання зі створення мобільного додатку проходитиме в рамках дитячого проекту “Eco City”, що отримав грант від Urban Space 100. Про це на своїй сторінці у Facebook розповів Олексій Трелевській, повідомляє “Галка”....

У Путіна назвали умову, за якої війна на Донбасі може тривати десятки років 12:35 5 коментарів

Ймовірність того, що ситуація на Донбасі, де триває російсько-українська війна, з часом перетвориться на заморожений конфлікт, залежить від результатів виборів в Україні. Про це заявив прес-секретар президента Росії Володимира Путіна...

В Івано-Франківську на міському озері буде корабель 12:13 1 коментар

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив, що на міському озері планують встановити корабель. До мера звернулися БО "Дороги предків" щодо реалізації в місті проекту "Середньовічна корабельня". "Хлопці планують на міському...

Зухвалий напад на Дзідзьо: у поліції показали відео інциденту (фото,відео) 11:02 3 коментарі

Український співак Дзідзьо став жертвою зухвалого нападу. Артист досі відновлює своє здоров'я та змушений був перенести всі заплановані виступи та інтерв'ю. Вперше у мережі показали відео, на якому видно момент...

В Івано-Франківській області батьки дуже погано вакцинують власних дітей від кору 10:29 1 коментар

З 28 грудня 2018 по 11 січня 2019 року на кір в Україні захворіли 5 059 людей - 2 042 дорослих та 3 017 дітей. Від ускладнень кору з початку...

Вибори у шапіто. Звідки беруться преZEденти-коміки 09:13 2 коментарі

Найвдаліший жарт завжди той, який залишає певну недомовленість, інтригу, місце, аби виявитись правдою. Якщо придивитись під цим кутом до творчості коміка Володимира Зеленського, то найкращим жартом виявиться його президентський рейтинг....

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську 08:57

Що цікавого сьогодні в Івано-Франківську Анонс подій на 16.01.2019 Події: 09:00 V Всеукраїнський з'їзд Асоціації студентів стоматологів України - Готель "Надія" (вул. Незалежності 40) 12:00 Відкритий простір. Поліція і Суспільство...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

16 січня – 70 років виповнюється Марії Бабій (1949), івано-франківській поетесі, педагогу, авторці збірок «Світанкові джерела», «Польова криниця», члену НСПУ, родом з с. Нижній Струтин Рожнятівського району. Рубрика виходить за...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 08:42

У середу, 16 січня, в Івано-Франківську – плановi вiдключення oкремих пoслуг, – нагoлoшує служба oперативнoгo реагування викoнавчoгo кoмітету Івано-Франківської міськoї ради. Частина будинкiв в Івано-Франківську буде без води, газу чи світла....

До ЦВК подали документи на нового кандидата 08:24

Партія "5.10" подала до Центральної виборчої комісії документи на реєстрацію кандидатом в президенти лідера політичної сили Геннадія Балашова. Про це "Українській правді" повідомив речник ЦВК Костянтин Хівренко. За його словами,...

ЦВК зареєструвала Гриценка, Мураєва і Купрія кандидатами в президенти 07:51 1 коментар

Голова партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко, лідер партії "Наші" Євген Мураєв і позафракційний народний депутат Віталій Купрій офіційно зареєстровані кандидатами на посаду президента України. Відповідне рішення було прийнято на засіданні...
 • ріел ІФ виринаюча