Минулого тижня депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли рішення «Про виконання державного гімну України перед початком занять в навчальних закладах області».

Минулого тижня депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли рішення «Про виконання державного гімну України перед початком занять в навчальних закладах області».

Разом з гімном учні та студенти матимуть хвилину мовчання за полеглими героями і ранкову молитву. Кажуть, рішення рекомендаційне. Але є «але», пише Репортер…

Результат пошуку зображень за запитом "молитва перед уроками"

У розріз із законами

Згідно зі статтею 35 Конституції України Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа – від церкви. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов’язкова. Зважаючи на це, міністерство освіти (МОН) з нового навчального року не рекомендує у школах вивчати «християнську етику».

Заступник директора Інституту модернізації змісту освіти при МОН Роман Шиян пояснює, що вчителі не завжди зберігають світський характер предмету та не відокремлюють власну віру від теоретичних відомостей.

То ж про які молитви у нав­чальних закладах області може йти мова?

Депутат обласної ради Ігор Дебенко розповідає, що це була ініціатива його однопартійця-свободівця Василя Сематовича. На прохання колеги проект рішення підготував і подав Дебенко. Однак, на сесії, коли рішення розглядали, він не був, бо їздив у відрядження.

«До Сематовича багато хто звертався, і в розмовах з нашими учасниками АТО були такі звернення. Про це говорила й Наталя Чаплинська (депутатка, очільниця центру психологічної допомоги учасникам АТО і їх сім’ям – Авт.), – розповідає Дебенко. – У первинному проекті був державний гімн і хвилина пам’яті – в тих навчальних закладах, де навчалися загиблі учасники АТО. Це все мала бути рекомендація, а кожен заклад уже сам обирає – треба чи не треба».

Каже, дивилися на приклад Миколаївської та Волинської областей, де такі рішення вже прий­няли. Так, на початку вересня голова Миколаївської ОДА видав розпорядження, в якому зобов’язав починати навчання у школах з гімну та хвилини мовчання. А у Вінниці таке ж рішення прий­няли на сесії облради.

«Коли я навчався в 1990-х і на початку 2000-х, то в нас в українській гімназії понеділок завжди починався з державного гімну, а молитва була щодня перед уроками. І це була позитивна практика, – говорить Ігор Дебенко. – Хоч у Кімаковича (директор департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович – Авт.) немає інформації щодо виконання гімну в навчальних закладах області, я знаю, що в багатьох – державний гімн по понеділках виконують, проводять такі лінійки. Але систематично у всіх цього немає. Тому підготував таку рекомендацію».

За словами Дебенка, дитячі садки до рішення не вносили, як це зробили у тому ж Миколаєві, – аби не травмувати дітей. Пропозиція приєднати до гімну і хвилини мовчання молитву виникла вже під час сесії. Її вніс ще один свободівець – Василь Попович. Він нагадав про те, що МОН пропонує відмінити християнську етику в школах, а це, на його думку, веде до втрати національної ідентичності. Тож депутати погодилися додати ще й молитву.

А от у Львівській області депутати звернулися на останній сесії 18 вересня до Президента, Верховної Ради та Кабміну з пропозицією таки запровадити обов’язкове вивчення предмета «Основи християнської етики» в школах. У зверненні пишуть: «Україна – християнська держава». І опираються на результати соціологічних досліджень, згідно з якими 89,2 % опитаних визнають освітню сферу основним пріоритетом життєдіяльності суспільства. І з них 56 % хотіли б виховувати дітей у християнському середовищі. Але хто ті дослідження проводив, не вказують.

Обов’язковий факультатив

У школах Франківська рекомендацію МОН лише починають впроваджувати і переводити християнську етику на факультатив. Втім, і це вдається не всім. Мама учня школи № 25 Галина (прізвище жінка просила не називати) розповідає, що про цю новацію дізналася випадково – у школі організовано ніхто не повідомляв, що християнська етика – факультативний предмет.

«Раніше, аби не відвідувати християнську етику, потрібно було писати заяву. Цього року я прийшла до директора писати таку заяву, і тут спершу секретар, а потім і сама директорка кажуть, що у зв’язку з рекомендацією міністерства освіти християнська етика виведена з навчального плану – тепер вона буде або нульовим або сьомим уроком, – розповідає Галина. – Власне, так і є – у нас стоїть сьомим. Проте, коли моя дитина розказала всім у класі, що на етику можна не ходити, то класний керівник дзвонила до мене за поясненнями, бо була стурбована, що діти вже у 5 класі проявляють непослух і знають, що на урок можна не ходити».

Каже, поки від неї заяви не прий­мають, але й не вимагають нічого. Дитина на етику не ходить. За її словами, у класі це питання не піднімали ані батьки, ані класна керівниця.

Для української гімназії № 1 рішення облади не стане новинкою – спільну молитву тут практикують ще з 1992 року. Ідея належить асоціації гімназистів – випускників станиславівської гімназії. Батьки учнів її підтримали, а адміністрація впровадила. Щодня діти починають навчання з молитви, а щопонеділка співають гімн.

Читайте також: Дитячий сміх та християнське виховання. У Франківську відкрили садок при храмі (ФОТО)

Директор гімназії Ігор Дейчаківський розповідає, що в них є система озвучення у всіх класах, тож і гімн, і молитва відбувається спільно і одночасно для всіх учнів та вчителів.

«Це позитивно впливає на дітей. Початок навчального дня з молитви підносить і мобілізовує, дає єднання вчителів та учнів, – говорить Дейчаківський. – Наша молитва не є конфесійною. Вона загальнохристиянська – ми узгодили її з греко-католицькими і православними священиками і склали для нашого закладу молитву, яку підтримує Церква. У нас вчилися мусульмани – вони з поваги просто піднімаються з усіма, як представники інших конфесій».

А от у школі № 6 пішли ще далі – там не просто починають навчання з молитви, а перший урок проводять у церкві. Колишній директор школи, а нині директор департаменту освіти та науки міськради Ігор Максимчук каже, це дуже корисна традиція, що сприяє християнському і національно-патріо­тичному вихованню школярів.

У пошуку Бога

Франківський музикант і художник Ярема Стецик – організатор фестивалю «Вгору серця» та конкурсу «Для Бога я створю найкраще». Він, як ніхто, знає і вміє, як прославляти Бога вільно і ненав’язливо. Каже, якби міг, наставив би церков і капличок на кожній вулиці – лиш би було кому до них ходити.

Йому ініціатива зі спільною молитвою подобається, бо переконаний: якщо людина – не категоричний атеїст, значить, вона – у пошуку Бога.

«Мені нормально заходить, що влада таким чином перестраховується молитвою. Бо якщо не сказати дітям: «Стаємо разом і молимося», то вони цього не робитимуть, – говорить Стецик. – Насправді гімн України і хвилина мовчання – це атеїстичні речі. Вони були завжди. Хвилина мовчання відрізняється від молитви лише тим, що людина не звертається до Бога, але згадує про померлого щось гарне, старається пробачити – як і в молитві. Але в кінці хвилини мовчання немає світла».

Каже, все залежить і від того, якою буде молитва – традиційна чи сучасна, нудним голосом чи веселим. А це вже – як закерує дирекція школи.

Читайте також: «З Богом зовсім інший космос» – переконаний Ярема Стецик

«Нема примусівки ні до гімну, ні до молитви. Якщо ти мусульманин і раптом потрапив в таке середовище, то жодних проблем, що хтось молиться, а ти – стоїш, – говорить Ярема Стецик. – Ясно, якщо зробити молитву спонтанною і молитися за учнів школи, їхні успіхи, вчителя, що захворів, чи за математику, то це буде живіше. Але цього обласна рада точно не зробить, то залежить від вчителів. Навіть якщо хтось це робитиме мертво, то все-одно хтось молитиметься і когось це налаштує на добрий день. Я би ще казав – молитися на вході в Білий дім і на кожному кроці».

А от виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко коментує рішення обл­ради однозначно негативно. Каже, це порушення свободи віросповідання.

«Рекомендація йде в розріз із Конституцією, яка чітко відме­жовує Церкву від держави. Вони ж не передбачають молитву буддистського, мусульманського чи протестантського обрядів, правильно? – говорить Павліченко. – Це, до речі, ще й шлях до несприйняття такої нав’язуваної релігійності, яку так само насаджують Російська православна церква та УПЦ Московського патріархату. Є атеїсти, є прихильники різних конфесій, і нехтування правами інших є непропорційним втручанням в право на свободу віросповідання, на яке ані держава, ані місцеві чиновники, які уособлюють владу держави на місцях, – не мають права».

До теми: У Франківську відкрили християнське кафе (ФОТО)

Іншої альтернативи молитві він не бачить. Каже, її просто не повин­но бути у навчальних закладах.

…Чи допоможе спільна молитва виховати у школі вільних і свідомих громадян і патріотів? Та навряд. Бо це не береться з неба і не зароджується з примусу. Зазубрити і проговорити можна все. Та якщо діти не бачитимуть гідного прикладу від батьків, вчителів і тих же депутатів, жодні спільні молитви їх не переконають, що Україну треба любити і шанувати. Бо таке можна відчути лише серцем.

(Visited 133 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  шизофреники … Даже при советском союзе не было такого , чтоб ежедневно пели гимн . Политинформация 15 минут раз в неделю и зарядка перед уроками …

  Гість,

  Депутат Госдумы России, призвал бороться в школах с онанизмом.
  Депутат Госдумы, экс-руководитель Роспотребнадзора Геннадий Онищенко заявил в интервью радиостанции “Говорит Москва”, что размещенная в интернете информация провоцирует подростков к мастурбации и проблема получила уже большое распространение среди молодежи.

  Он призвал объяснить детям пагубу мастурбации в рамках общего полового воспитания в школах.

  “Здесь есть риск определённый к половому здоровью ребёнка, как мальчика, так и девочки”, — предупредил Онищенко.

  По словам депутата, необходимо также работать с родителями, которые могут это явление отследить и спрофилактировать.

  Однако заниматься профилактикой в школах он призвал прежде всего в “гиперурбанизированных” регионах, поскольку, например, в мусульманских республиках этого не поймут.

  Гість,

  Наступним кроком буде указ Щиро молитись за обл.раду і марципана особисто. Ахаха. Ідіотизм.

  Гість,

  Розікрали бюджет області і нагадали про себе радянським законом в українському вигляді. Що не депутат – то сука. Самі кожного ранку що співають, алкаші? В АТО всі були і їх діти як чужих ловлять тоталітарно по вулицям? Лицеміри вишиванками прикривають своє злодійство і непотрібність. Нічого не зробили для популярності гімну. Агенти Кремля з завданням прмусівкою мают ьвикликати відразу і несерйозне ставлдення в дітей д огміну непопулярної держави через чиновницький грабіж терор населення. Проджані сексоти в перемішку з дурними селюками.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6958

Уряд майже на чверть підняв ціни на газ для населення 18:59 1 коментар

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що з 1 листопада ціна на газ для населення в Україні зросте на 23,5%. Про відповідне рішення він оголосив на екстреному засіданні Уряду, інформує “Українська...

Стало відомо, що стало причиною спалаху кору на Прикарпатті 17:09 1 коментар

Причиною спалаху кору на Івано-Франківщині стало недотримання вимог щодо зберігання і введення вакцин: висновок комісії. Комісія МОЗ України з розслідування спалаху провела перевірку у селі Петранка Івано-Франківської області, де захворіли...

У сусідній області через дівчину відгамселили студента з Івано-Франківська 16:23

Жителів Івано-Франківської та Хмельницької області на Тернопільщині побила компанія юнаків, інформує WestNews. фото ілюстративне Поліцейських про бійку повідомив випадковий очевидець. Коли правоохоронці прибули на місце події, застали лише потерпілих. Ними...

На Івано-Франківщині обстежили дороги державного значення 15:12

Фахівці Служби автомобільних доріг у Івано-Франківській області провели  планове обстеження автомобільних доріг державного значення Н-09 Мукачеве – Львів, Н-12 Стрий – Тернопіль – Знам’янка та Т-14-17 Куровичі – Рогатин. До осіннього...

Атовці виграли суд на будівництво реабілітаційного центру та житла в Івано-Франківську 14:58 4 коментарі

Як вже раніше повідомляли ЗМІ в Івано-Франківську трапився інцидент щодо будівництва будинку для учасників бойових дій на вулиці Хоткевича. Слід нагадати, що рішення на будівництво в атовців є ще з...

Обережно політична пропаганда! Вже третій франківський телеканал переходить під контроль "Свободи" 14:43 4 коментарі

На сайті Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення серед інших опублікували рішення щодо відомого франківського телеканалу. Рішення № 1871 від 18.10.2018 “Про заяву ТОВ “ТРК 3-СТУДІЯ”, м. Івано-Франківськ,...

У прикарпатському селі міст дихає на ладан (фотофакт) 14:02 3 коментарі

У селі Фитьків Надвірнянського району, ніяк не можуть зробити новий міст. Те, по чому мусять ходити люди швидше якась лавка, яка в будь-який момент може обвалитися. Про це Мирослава Капущак...

Відтепер документи на субсидію франківці можуть подавати і в суботу 13:43

Про це “Галку” повідомила прес-служба міського голови Руслана Марцінківа. “Відтепер подати документи на отримання субсидії франківці можуть і в суботу з 9:00 до 16:00 за адресою: вул. Військових Ветеранів, 10А”....

До уваги франківців та гостей міста! У суботу та неділю в центральній частині міста перекриють рух (фотофакт) 10:41

У суботу та неділю, 20 та 21 жовтня 2018 р., у зв'язку із проведенням XXII міжнародних змагань Кубок "Вечірній Івано-Франківськ" та Чемпіонату України зі спортивної ходьби - відбудеться перекриття центральної...

Франківська журналістка Оксана Кваснишин припинила збір коштів на своє лікування 10:31 1 коментар

Відома журналістка Оксана Кваснишин близько двох років боролась за своє життя. Австрійські лікарі поставили їй страшний діагноз – рак. Оксана Кваснишин  у Відні приблизно рік і за цей час жінка пройшла...

Прикарпатський міністр Ігор Насалик підпорядкував собі "Укренерго" 10:29

Міністерство енергетики та вугільної промисловості повідомило, що повноваження з управління НЕК "Укренерго" передано голові Комісії з реорганізації цього підприємства. Про це повідомляє прес-служба Міненерго. Головою комісії на даний момент є...

Попри усі заборони у Франківську люди продовжують спалювати листя (фотофакт) 10:21 1 коментар

Попри усі заборони франківці і надалі продовжуть спалювати суху траву та листя. Фахівці пишуть, що це сприяє забрудненню грунтів, повітря, води, ще й псує вигляд мальовничих краєвидів, погіршує туристичну привабливість. Франківець Alex...

Прогноз погоди на 19 жовтня: бабине літо закінчується, суне холодна осінь 10:10

У п'ятницю, 19 жовтня, в Україні буде останній день теплої та сонячної осені, проте у всі регіони помалу почне повертатися холодна осінь. Так, у всіх областях знизиться температура повітря, а...

Прикарпатська 10-ка понесла втрати на передовій 09:19 3 коментарі

Цього тижня на Сході загинув старший сержант  8-го батальйону 10-ї бригади Антон Моспан. Хлопець помер поблизу села Кримське Луганської області від кулі снайпера, яка влучила йому в голову. Антону було...

Ще одна скарга і вас позбавлять ліцензії: прикарпатські атовці розібралися з водієм, котрий відмовився перевозити учасника бойових дій (фото+відео) 09:10 11 коментарів

На Прикарпатті водій автобуса Івано Франівськ-Іваниківка відмовився перевозити чоловіка з посвідченням УБД. Інцидент трапився в селі Іваниківка, пише Правда.іф. Про це повідомив сам учасник АТО Василь Попович. "Зустріч хлопців АТО із перевізником...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

19 жовтня – 140 років від дня народження Ярослава Федорчука (1878-1916), публіциста, журналіста, уродженця м. Снятина. Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка. Окрема подяка відділу...

США запропонували Україні більше військових кораблів – ЗМІ 08:24

Керівництво Сполучених Штатів пропонує Україні військову допомогу у вигляді фрегатів типу Oliver Hazard Perry. Про це повідомляє "Українській мілітарний портал" із посиланням на власні джерела. За інформацією, яку отримало видання,...

Франківський забудовник погрожує жителям міста, які відмовляються віддати йому свій будинок під знесення? 08:09 3 коментарі

Франківський забудовник погрожує жителям міста, які відмовляються віддати йому свій будинок під знесення? На "Гарячу лінію" Правди іф, надійшов лист від обуреного мешканця Івано-Франківська Андрія Бондаренка. Чоловік розповів про погрози,...

Хто з івано-франківців сьогодні перебуватиме без благ цивілізації (перелік адрес) 06:38

Службa оперaтивного реaгування виконaвчого комітету Івaно-Франківської міської рaди повідомляє про нові відключeння для провeдення рeмонтних рoбіт. У п’ятницю, 18 жовтня, чaстина будинкiв в Івaно-Франківську буде без вoди, гaзу чи світлa, інформує WestNews.

Субсидійний бум в Івано-Франківську 23:08 4 коментарі

Україна, а зокрема й Івано-Франківськ, входить в новий опалювальний сезон. А для багатьох це означає й перерахунок субсидій на зимовий період. Неприємні новини для українців підготував уряд: умови надання субсидій...
 • ріел ІФ виринаюча