Минулого тижня депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли рішення «Про виконання державного гімну України перед початком занять в навчальних закладах області».

Минулого тижня депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли рішення «Про виконання державного гімну України перед початком занять в навчальних закладах області».

Разом з гімном учні та студенти матимуть хвилину мовчання за полеглими героями і ранкову молитву. Кажуть, рішення рекомендаційне. Але є «але», пише Репортер…

Результат пошуку зображень за запитом "молитва перед уроками"

У розріз із законами

Згідно зі статтею 35 Конституції України Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа – від церкви. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов’язкова. Зважаючи на це, міністерство освіти (МОН) з нового навчального року не рекомендує у школах вивчати «християнську етику».

Заступник директора Інституту модернізації змісту освіти при МОН Роман Шиян пояснює, що вчителі не завжди зберігають світський характер предмету та не відокремлюють власну віру від теоретичних відомостей.

То ж про які молитви у нав­чальних закладах області може йти мова?

Депутат обласної ради Ігор Дебенко розповідає, що це була ініціатива його однопартійця-свободівця Василя Сематовича. На прохання колеги проект рішення підготував і подав Дебенко. Однак, на сесії, коли рішення розглядали, він не був, бо їздив у відрядження.

«До Сематовича багато хто звертався, і в розмовах з нашими учасниками АТО були такі звернення. Про це говорила й Наталя Чаплинська (депутатка, очільниця центру психологічної допомоги учасникам АТО і їх сім’ям – Авт.), – розповідає Дебенко. – У первинному проекті був державний гімн і хвилина пам’яті – в тих навчальних закладах, де навчалися загиблі учасники АТО. Це все мала бути рекомендація, а кожен заклад уже сам обирає – треба чи не треба».

Каже, дивилися на приклад Миколаївської та Волинської областей, де такі рішення вже прий­няли. Так, на початку вересня голова Миколаївської ОДА видав розпорядження, в якому зобов’язав починати навчання у школах з гімну та хвилини мовчання. А у Вінниці таке ж рішення прий­няли на сесії облради.

«Коли я навчався в 1990-х і на початку 2000-х, то в нас в українській гімназії понеділок завжди починався з державного гімну, а молитва була щодня перед уроками. І це була позитивна практика, – говорить Ігор Дебенко. – Хоч у Кімаковича (директор департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович – Авт.) немає інформації щодо виконання гімну в навчальних закладах області, я знаю, що в багатьох – державний гімн по понеділках виконують, проводять такі лінійки. Але систематично у всіх цього немає. Тому підготував таку рекомендацію».

За словами Дебенка, дитячі садки до рішення не вносили, як це зробили у тому ж Миколаєві, – аби не травмувати дітей. Пропозиція приєднати до гімну і хвилини мовчання молитву виникла вже під час сесії. Її вніс ще один свободівець – Василь Попович. Він нагадав про те, що МОН пропонує відмінити християнську етику в школах, а це, на його думку, веде до втрати національної ідентичності. Тож депутати погодилися додати ще й молитву.

А от у Львівській області депутати звернулися на останній сесії 18 вересня до Президента, Верховної Ради та Кабміну з пропозицією таки запровадити обов’язкове вивчення предмета «Основи християнської етики» в школах. У зверненні пишуть: «Україна – християнська держава». І опираються на результати соціологічних досліджень, згідно з якими 89,2 % опитаних визнають освітню сферу основним пріоритетом життєдіяльності суспільства. І з них 56 % хотіли б виховувати дітей у християнському середовищі. Але хто ті дослідження проводив, не вказують.

Обов’язковий факультатив

У школах Франківська рекомендацію МОН лише починають впроваджувати і переводити християнську етику на факультатив. Втім, і це вдається не всім. Мама учня школи № 25 Галина (прізвище жінка просила не називати) розповідає, що про цю новацію дізналася випадково – у школі організовано ніхто не повідомляв, що християнська етика – факультативний предмет.

«Раніше, аби не відвідувати християнську етику, потрібно було писати заяву. Цього року я прийшла до директора писати таку заяву, і тут спершу секретар, а потім і сама директорка кажуть, що у зв’язку з рекомендацією міністерства освіти християнська етика виведена з навчального плану – тепер вона буде або нульовим або сьомим уроком, – розповідає Галина. – Власне, так і є – у нас стоїть сьомим. Проте, коли моя дитина розказала всім у класі, що на етику можна не ходити, то класний керівник дзвонила до мене за поясненнями, бо була стурбована, що діти вже у 5 класі проявляють непослух і знають, що на урок можна не ходити».

Каже, поки від неї заяви не прий­мають, але й не вимагають нічого. Дитина на етику не ходить. За її словами, у класі це питання не піднімали ані батьки, ані класна керівниця.

Для української гімназії № 1 рішення облади не стане новинкою – спільну молитву тут практикують ще з 1992 року. Ідея належить асоціації гімназистів – випускників станиславівської гімназії. Батьки учнів її підтримали, а адміністрація впровадила. Щодня діти починають навчання з молитви, а щопонеділка співають гімн.

Читайте також: Дитячий сміх та християнське виховання. У Франківську відкрили садок при храмі (ФОТО)

Директор гімназії Ігор Дейчаківський розповідає, що в них є система озвучення у всіх класах, тож і гімн, і молитва відбувається спільно і одночасно для всіх учнів та вчителів.

«Це позитивно впливає на дітей. Початок навчального дня з молитви підносить і мобілізовує, дає єднання вчителів та учнів, – говорить Дейчаківський. – Наша молитва не є конфесійною. Вона загальнохристиянська – ми узгодили її з греко-католицькими і православними священиками і склали для нашого закладу молитву, яку підтримує Церква. У нас вчилися мусульмани – вони з поваги просто піднімаються з усіма, як представники інших конфесій».

А от у школі № 6 пішли ще далі – там не просто починають навчання з молитви, а перший урок проводять у церкві. Колишній директор школи, а нині директор департаменту освіти та науки міськради Ігор Максимчук каже, це дуже корисна традиція, що сприяє християнському і національно-патріо­тичному вихованню школярів.

У пошуку Бога

Франківський музикант і художник Ярема Стецик – організатор фестивалю «Вгору серця» та конкурсу «Для Бога я створю найкраще». Він, як ніхто, знає і вміє, як прославляти Бога вільно і ненав’язливо. Каже, якби міг, наставив би церков і капличок на кожній вулиці – лиш би було кому до них ходити.

Йому ініціатива зі спільною молитвою подобається, бо переконаний: якщо людина – не категоричний атеїст, значить, вона – у пошуку Бога.

«Мені нормально заходить, що влада таким чином перестраховується молитвою. Бо якщо не сказати дітям: «Стаємо разом і молимося», то вони цього не робитимуть, – говорить Стецик. – Насправді гімн України і хвилина мовчання – це атеїстичні речі. Вони були завжди. Хвилина мовчання відрізняється від молитви лише тим, що людина не звертається до Бога, але згадує про померлого щось гарне, старається пробачити – як і в молитві. Але в кінці хвилини мовчання немає світла».

Каже, все залежить і від того, якою буде молитва – традиційна чи сучасна, нудним голосом чи веселим. А це вже – як закерує дирекція школи.

Читайте також: «З Богом зовсім інший космос» – переконаний Ярема Стецик

«Нема примусівки ні до гімну, ні до молитви. Якщо ти мусульманин і раптом потрапив в таке середовище, то жодних проблем, що хтось молиться, а ти – стоїш, – говорить Ярема Стецик. – Ясно, якщо зробити молитву спонтанною і молитися за учнів школи, їхні успіхи, вчителя, що захворів, чи за математику, то це буде живіше. Але цього обласна рада точно не зробить, то залежить від вчителів. Навіть якщо хтось це робитиме мертво, то все-одно хтось молитиметься і когось це налаштує на добрий день. Я би ще казав – молитися на вході в Білий дім і на кожному кроці».

А от виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко коментує рішення обл­ради однозначно негативно. Каже, це порушення свободи віросповідання.

«Рекомендація йде в розріз із Конституцією, яка чітко відме­жовує Церкву від держави. Вони ж не передбачають молитву буддистського, мусульманського чи протестантського обрядів, правильно? – говорить Павліченко. – Це, до речі, ще й шлях до несприйняття такої нав’язуваної релігійності, яку так само насаджують Російська православна церква та УПЦ Московського патріархату. Є атеїсти, є прихильники різних конфесій, і нехтування правами інших є непропорційним втручанням в право на свободу віросповідання, на яке ані держава, ані місцеві чиновники, які уособлюють владу держави на місцях, – не мають права».

До теми: У Франківську відкрили християнське кафе (ФОТО)

Іншої альтернативи молитві він не бачить. Каже, її просто не повин­но бути у навчальних закладах.

…Чи допоможе спільна молитва виховати у школі вільних і свідомих громадян і патріотів? Та навряд. Бо це не береться з неба і не зароджується з примусу. Зазубрити і проговорити можна все. Та якщо діти не бачитимуть гідного прикладу від батьків, вчителів і тих же депутатів, жодні спільні молитви їх не переконають, що Україну треба любити і шанувати. Бо таке можна відчути лише серцем.

(Visited 164 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  шизофреники … Даже при советском союзе не было такого , чтоб ежедневно пели гимн . Политинформация 15 минут раз в неделю и зарядка перед уроками …

  Гість,

  Депутат Госдумы России, призвал бороться в школах с онанизмом.
  Депутат Госдумы, экс-руководитель Роспотребнадзора Геннадий Онищенко заявил в интервью радиостанции “Говорит Москва”, что размещенная в интернете информация провоцирует подростков к мастурбации и проблема получила уже большое распространение среди молодежи.

  Он призвал объяснить детям пагубу мастурбации в рамках общего полового воспитания в школах.

  “Здесь есть риск определённый к половому здоровью ребёнка, как мальчика, так и девочки”, — предупредил Онищенко.

  По словам депутата, необходимо также работать с родителями, которые могут это явление отследить и спрофилактировать.

  Однако заниматься профилактикой в школах он призвал прежде всего в “гиперурбанизированных” регионах, поскольку, например, в мусульманских республиках этого не поймут.

  Гість,

  Наступним кроком буде указ Щиро молитись за обл.раду і марципана особисто. Ахаха. Ідіотизм.

  Гість,

  Розікрали бюджет області і нагадали про себе радянським законом в українському вигляді. Що не депутат – то сука. Самі кожного ранку що співають, алкаші? В АТО всі були і їх діти як чужих ловлять тоталітарно по вулицям? Лицеміри вишиванками прикривають своє злодійство і непотрібність. Нічого не зробили для популярності гімну. Агенти Кремля з завданням прмусівкою мают ьвикликати відразу і несерйозне ставлдення в дітей д огміну непопулярної держави через чиновницький грабіж терор населення. Проджані сексоти в перемішку з дурними селюками.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5386

загрузка...

Маленькій дівчинці з Прикарпаття терміново потрібні донори крові 20:04

Терміново потрібні донори крові для хворої дворічної дівчинки Віолетти Петрухіної, пише WestNews. Для донорства потрібні люди з 1 (першою) групою крові, резус позитивний. Зараз дівчинка знаходиться в Івано-Франківській обласній дитячій клінічній...

Околиці Коломиї потопають у будівельному смітті (фотофакт) 18:19

В той час, коли центральна частина міста активно забудовується багатоповерхівками, околиці потопають у будівельному смітті. Про це написала Ольга Ковальчук в спільноті Типова Коломия. "Дуже болить...Шановні мешканці Коломиї, хочу вам показати, як...

У Франківську вибрали вчителів, які отримають премії мера до Дня міста 17:46

На колегії Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради визначили кандидатів на призначення премії міського голови в галузі освіти. Від закладів освіти міста надійшло 53 персональні пропозиції. Шляхом таємного голосування...

Через проведення другого туру виборів прикарпатські підрозділи міграційної служби змінять графік роботи 17:09

У зв’язку з проведенням другого туру виборів Президента України усі територіальні підрозділи міграційної служби Івано-Франківщини працюватимуть у регламентному режимі в суботу 20 квітня, а також з 7:00 до 20:00 у...

«Свято ковалів» та День міста обійдеться Івано-Франківську у півмільйона гривень 17:03 1 коментар

З 2 по 5 травня 2019 року на площі Бастіон відбуватиметься XVIІ Міжнародний фестиваль «Свято ковалів». Також відзначать 357 річницю від дня заснування міста Івано-Франківська, інформує Правда.іф. Участь підтвердили 15...

У Івано-Франківську чорнобильцям та їх родичам виплатять матеріальну допомогу 16:50

Виконавчий комітет міської ради вирішив департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради виділити кошти, передбачені в бюджеті міста на 2019 рік за ТПКВКМБ 0813242 «Інші заходи у сфері соціального захисту...

Керівники комунальних закладів отримуватимуть премії міського голови 16:48

Виконком затвердив Положення про преміювання керівників комунальних закладів та установ культури міста Івано-Франківська,інформує Правда.іф. Дане Положення розроблене з метою посилення стимулювання відповідального та професійного ставлення, керівників комунальних закладів та установ...

Гулять, так гулять: Руслан Марцінків розповів, які відомі артисти виступлять у Франківську на День міста 16:36 1 коментар

Під час засідання виконавчого комітету міської ради розповіли про заходи з нагоди Дня міста. Як відомо на міста потїлуть гурти "Kazka" та "The Hardkiss". Міський голова додав, що запросили ще...

У Івано-Франківську фестивалем відзначать День Матері 16:33

Сьогодні, 18 квітня, виконавчий комітет затвердив програму та кошторис фестиваль «Мамина пісня». Ряд концертів відбудуться у Народних домах приміських сіл та Муніципальному Центрі дозвілля, повідомляє Правда.іф. Святкові заходи триватимуть майже...

В День міста у Івано-Франківську нагородять найкращих педагогів 16:26

Департамент освіти і науки міської ради організує ряд заходів з нагоди Дня міста. Про це сьогодні повідомив начальник департаменту Ігор Максимчук, повідомляє Правда.іф. "4 травня на пл. Міцкевича буде організоване...

Одна людина загинула, друга – інвалід: франківський суддя, який п’яним спричинив ДТП, досі вершить правосуддя 16:23 4 коментарі

9 серпня 2011 року суддя Господарського суду Івано-Франківської області Юрій Грица наїхав на двох працівників, які виконували аварійні роботи. Внаслідок ДТП одна людина загинула, а інша стала інвалідом. Експертиза показала, що...

Мешканці Івано-Франківська обурюються кількістю літніх майданчиків 16:11

Мешканці міста обурені кількістю літніх майданчиків, про це у соціальній спільноті Комуналка Іф повідомила Tetiana Gogol. "Сонце з`являється, місто захоплюється.... Де можна дізнатись інформацію, скільки відводиться території для того чи іншого...

У Івано-Франківську люди вкотре просять внести зміни до маршруту №55 16:03

Сьогодні, 18 квітня, відбувається засідання виконавчого комітету міської ради. Перед початком засідання, від імені мешканців вулиці Целевича до членів виконкому звернувся депутат міської ради Андрій Строїч, пише Правда.іф. "55 маршрут...

На Прикарпатті за тиждень на кір захворіли 72 дитини 16:02

За останній тиждень в Івано-Франківській області на кір захворіли 89 людей, з них 72 дитини. МОЗ закликало обласні департаменти охорони здоров'я посилити заходи проти кору. За останній тиждень в Івано-Франківській...

На вулицях Івано-Франківська модернізують освітлення 15:55

У 2019 році в Івано-Франківську планують замінити зовнішнє освітлення на 20 вулицях. Про це розповів керівник КП «Міськсвітло» Віктор Синишин. Нове ремонт мереж та заміну світильників вже провели десь а...

Відомі прикарпатці закликають українців зробити свідомий вибір і зберегти національну ідентифікацію (відеофакт) 15:49 1 коментар

Відомі прикарпатці закликають українців зробити свідомий вибір і зберегти національну ідентифікацію "Відео із зверненнями відомих франківців берегти власну мову, історію, культуру, самоідентифікацію виклала у мережу відома прикарпатська волонтерка Наталя Перцович:...

В Івано-Франківську дівчинку покусала скажена собака: у травмпункті вакцини немає вже місяць (відеосюжет) 15:44 2 коментарі

На Івано-Франківщині ситуація критично складна – кількість покусаних вуличними собаками людей змушує лікарів бити на сполох. Так, в Івано-Франківську спокійні дворові собаки накинулися на дівчинку, яка поспішала на танці.  Батьки...

Кум Путіна Віктор Медведчук заявив про підтримку Зеленського 15:38 7 коментарів

Політик і кум російського президента Віктор Медведчук має намір підтримати на виборах України кандидата в президенти Володимира Зеленського. Про це сказав Медведчук в інтерв'ю Financial Times. "Якщо Зеленський дійсно хоче...

Нардеп Шевченко не відчув "градус" Франківська і готується "позеленіти" (фотофакт) 15:12 2 коментарі

Нардеп Шевченко не відчув "градус" Франківська і готується позеленіти. Олександр Шевченко, якого вибрали в Івано-Франківську нардепом за те, що він балотувався від Петра Порошенка, геть не тримає руку на пульсі...

"Вас усіх зберуть у відхожому місці": Добкін почав відверто погрожувати прихильникам Порошенка (фото) 15:06 7 коментарів

Відповідні слова одіозний нардеп розмістив у соцмережі. Народний депутат України Михайло Добкін грубо відповів на пост у Twitter української телеведучої Яніни Соколової. Вона запитала в аудиторії: "Стадіон. Гра. У світі активних уболівальників...
 • ріел ІФ виринаюча