«Молодь не хоче працювати в школі за таку малу зарплату», – директор одного із найбільших освітніх закладів міста

ЗОШ №22 одна з найбільших в області, у ній навчається майже 1700 дітей та працює 150 вчителів.

Керівник закладу Михайло Калинюк має 34 роки педагогічного стажу. Працював вчителем, потім поїхав за кордоном і уже 18 років перебуває на посаді директора школи.

Він кандидат фізико-математичних наук, заслужений працівник освіти України, попри роботу встигає ще й викладати в одному з франківських університетів та писати докторську дисертацію.

Про робочі будні, зарплати вчителів, плани та Нову українську школу Михайло Калинюк розповів в інтерв’ю журналістці Версій.

 • Михайле Васильовичу, розкажіть чим особлива ваша школа, окрім того,  що вона найбільша у місті і одна з найбільших в області.

У нас звичайна школа, але дуже гарні діти. Учні мають можливість вивчати три іноземні мови: англійську, німецьку та польську. Маємо хорошу матеріальну базу. Я вважаю, що якщо дитина хоче вчитися, то буде вчитися і у звичайній школі. Я часто їжджу за кордон і переймаю досвід інших закладів. Я двічі стажувався за кордоном, у США та Канаді. Ми з Канадо довго співпрацювали майже 5 років. До нас приїжджали делегації і наші діти мали можливість поїхати за кордон. Це було дуже добре, але з часом у канадців закінчилися гроші і наша співпраця припиналася, адже ми не маємо таких коштів, щоб повезти дітей в іншу країну.

 • Як ваша школа за результатами показників успішності виглядає у місті?

Останніми роками ми стараємося бути в перших числах: в першій п’ятірці, чи десятці. Хоча, хочу знову повторитися у нас звичайний заклад, а не спеціалізована школа. Я б хотів, щоб у місті було два рейтинги: один для спеціалізованих шкіл, а інший – для звичайних, тоді була б інші тенденція.

 • Які сильні та слабкі сторони вашого закладу?

Сильна сторона – це безперечно наш згуртований колектив. Мої колеги мають відчуття волі і власну думку. Я категоричний противник того, щоб вчитель ідучи на роботу боявся директора чи завуча. Але найбільше я не хочу, щоб діти нас боялися. А слабкої сторони нема, є радше труднощі, маючи таку велику кількість дітей, ми маємо повноцінно заповнені дві зміни. І трудність в тому, що є брак приміщень чи вільного часу після другої зміни. Але ми не можемо це змінити.

 • Новий навчальний рік став знаковим для усіх шкіл, адже відбулося впровадження «Нової української школи». Розкажіть чи все вже готово?

Я не можу сказати, що ми готові на всі 100 відсотків. Ми частково забезпечені меблями і іншими матеріалами. Є претензії до керівників держави, адже не можна було починати реформу без підготовки. Спершу треба замовити друковану продукцію та меблі, а потім впроваджувати реформу. Ми щось зробили власними силами, але роботи ще достатньо.

 • Є країни, де вчителі ходять на роботу в національному одязі. Чи не думали ви про таке нововведення?

Ні, я про таке не думав, в цьому плані я демократ. Скажу чесно, особисто мені не завжди комфортно носити вишиванку. Я б не хотів, щоб вишиванка чи гучні гасла були оцінкою сили патріотизму. Має бути показник роботи.  Менше показухи та розмов.

 • Рівно рік тому набрав чинності Закон України «Про освіту». Які зміни відбулися у вас після цього?

Я постійно на усіх рівнях відстоював питання необхідності реформування освіти. Навіть приймав активну участь у формуванні даного закону. Вважаю, що цей закон потрібен був однозначно. Усі механізми розвитку управління закладами освіти тривали в радянських рамках. Ще задовго до прийняття закону ми перші у Івано-Франківську перейшли на самостійне ведення бухгалтерського обліку. Після того, як було прийнято новий Закон України «Про освіту» у Франківську було створено Раду керівників закладів загальної середньої освіти і мене обрали головою. Навіть декілька членів Ради керівників входять до тієї комісії, яка обирає директорів навчальних закладів.

 • Яка зараз зарплата вчителя?

Якщо зараз молодий спеціаліст приходить на роботу йому дають ставку приблизно 3500 гривень. І це ще добре, коли людина має ставку, а є такі школи де вчителі не мають повного навантаження. У нас такого немає, адже школа велика, дітей багато і ми забезпечили вчителів повним навантаженням, вчителів мають навіть півтори ставки. Але не кожен хоче іти на роботу з такою зарплатою, особливо чоловіки. У нас є вчителі, які мають додатковий заробіток, бо вчительської зарплати не вистачає, щоб забезпечити сім’ю.

 • Чи батьки ремонтують класи?

Ні. Колись була піклувальна рада, батьки здавали кошти і були тоді різні розмови. Це державна установа, маємо свою бухгалтерію і навіть якщо якийсь меценат хотів би перерахувати кошти то це можна зробити, у нас для цього є відкритий рахунок. Я заборонив учителям навіть говорити з батьками про якісь кошти. Є різні батьки, хтось може здати один раз в рік 50 чи 100 гривень і буде думати, що зробив велику послугу.

 • Як з уроками допризовної підготовки: чи дають муляжі автоматів? Чи вчать юнаків Військового вишколу?

Колись у школі був тир, але коли я прийшов сюди на роботу, то а тому приміщенні вже був склад. У нас є кабінет військової підготовки, маємо учнівські автомати, щоб діти знали ази. Крім того, учні їздять на Лисецький полігон стріляти. Зараз велика проблема фахівців, коли нам потрібен був учитель ДПЮ, то знайти його було вкрай складно. Я робив замовлення і у військкомат, і в університет, але все без результату, довелося просити учителя з іншої школи. Але з часом і йому стало складно проводити уроки у двох закладах. Зараз у нас уроки ДПЮ веде вчитель фізкультури, він пройшов відповідні курси і може навчати дітей.

 • Як ви оцінюєте новий Закон України «Про освіту» в контексті мов національних меншин, я маю на увазі ситуацію в Берегово на Закарпатті?

В даній ситуації можна було передбачити такий результат. Я вважаю, що все правильно, адже у нас є своя мова і вона має бути на всіх рівнях як основна. Але не треба було різко так робити. Це не прості процеси, дуже делікатні речі. Я вважаю, що цей момент треба було врахувати в законі, підготувати національні меншини до цього процесу. Для багатьох мешканців Берегово рідною мовою є угорська і це обов’язково мали врахувати. Я от коли прийшов на роботу до школи тут були вчителі,які вели уроки російською мовою, але я нікого не звільняв. Є такі, що й досі мають акцент, але я роблю зауваження і у нас все відбувалося без скандалів.

Те саме стосується і релігії. Навіть впровадження уроків «Християнської етики» треба пробити делікатно, з розумінням, адже є сім’ї різного віросповідання. Ми маємо виховувати покоління на загальних християнських цінностях. Питання мови та релігії має об’єднувати людей, а не навпаки.

 • В неділю святкуватимемо День вчителя. Чи дарують учні подарунки вчителям?

Ми вже давно сказали, що не потрібно дарувати подарунки. Колись ще дарували квіти та цукерки. Зараз вчителі порадилися на педраді і від цього відмовилися. Якщо батьки вирішать, то можуть зібрати кошти і допомогти воїнам АТО. Ми святкуватимемо 30-річчя школи, то діти вирішив зібрати кошти і купити квіти вчителям, які колись працювали в школі.

Розмовляла Марія Франчук

(Visited 574 times, 2 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5246

загрузка...

Як юні прикарпатці середньовічний човен майстрували (фоторепортаж) 13:43

Як інформували ЗМІ, у лісі поблизу села Єзупіль майстри з Прикарпаття та інших областей України займаються проектом “Середньовічна корабельня” – будують судна середньовічного типу. 18 березня до них завітали школярі, аби допомогти у...

У Калуші муніципальні вартові знищили дві літри сурогату 12:26

У Калуші інспектори “Міської варти” чи не щодня звітують про боротьбу із алкогольним сурогатом. У зв’язку зі скаргами громадян на продаж сурогату алкоголю на ринку по вулиці Стуса та бездіяльністю...

Франківчанка Тіна Кароль підписала контракт з американською студією – записуватиме новий альбом 11:41

У понеділок, 18 березня, відома співачка з Івано-Франківська Тіна Кароль у Нью-Йорку підписала контракт з місцевою студією Bentley Records. Артистка записуватиме англомовний альбом. Про це співачка повідомила у соцмережі Інстаграм,...

Прикарпатське село Шибене: життя поза зоною досяжності (відеосюжет) 11:13

Тут немає газу, мобільного зв'язку та Інтернету Явірник Верховинського району – найвіддаленіше село Прикарпаття. Його добре знають туристи, бо ж воно останнє перед сходженням на гору Піп Іван. Ще донедавна...

Хочу для України зробити щось пам'ятне, – франківчанка Тіна Кароль похизувалась досягненнями у Нью-Йорку (фото) 11:02

Популярна співачка Тіна Кароль здійснила робочу поїздку до Нью-Йорка. Там артистка домовилась про співпрацю з міжнародною студією звукозапису Bentley Records. В Україні Тіна Кароль завоювала чималу аудиторію меломанів, відтак кожен її...

Ліна Костенко. Поетеса епохи 09:47

Безумовний класик, чиї твори давно увійшли до навчальних програм, стали піснями, символами, мемами й оточили нас з усіх боків. Безкомпромісна, принципова, вперта, вимоглива, горда. Часом різка, гостра, як бритва, з...

В Івано-Франківську перехожі самостійно затримали п'яного неповнолітнього "гопника"-вандала, який нищив рекламні щити в центрі міста (фотофакт) 08:26

В Івано-Франківську перехожі самостійно затримали п'яного неповнолітнього "гопника"-вандала, який нищив рекламні щити в центрі міста. Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомив місцевий громадський активіст Василь Абрамів: "Сьогодні ввечері,...

Під час пожежі у центрі Франківська, надзвичайникам довелося евакуювати майже півсотні людей (фоторепортаж) 08:02

Вчора в обідню пору, о 12.45 годині, в місті Івано-Франківську, по вулиці Тичини, трапилася пожежа. Горіла електропроводка в електрощитовій розташованої в підвальному приміщенні 5-ти поверхової будівлі. Балансоутримувач 1-2 поверху ДП...

Старі франківські будинки продовжують обвалюватись на голови випадковим перехожим (фоторепортаж) 07:39 3 коментарі

Вчора у другій половині дня, о 15.27 годині, у місті Івано-Франківську, по вулиці С.Стрільців, знадобилась допомога місцевих надзвичайників. Працівниками ДПРЧ надано допомогу по обгородженню небезпечної ділянки пішохідної зони та демонтажу...

У прикарпатському містечку, компанія п'яних "гопників"-вандалів, розтрощила смітник і виклала цей процес у соцмережі (відео 16+ ненормативна лексика) 07:04 3 коментарі

Четверо молодиків зламали сміттєвий бак у середмісті Калуша, який був прикріпленим до дорожнього знаку “Пішохідний перехід”. Про такий вечірній вандалізм у місті повідомили у виданні “Калуський формат”. Увесь процес п’ятий учасник...

Парубій вимкнув мікрофон Вілкулу і змусив говорити українською (фото+відео) 05:36 6 коментарів

19 березня голова Верховної Ради України Андрій Парубій вимкнув мікрофон кандидату в президенти Олександру Вілкулу під час його виступу у Верховній Раді, коли він російською мовою закликав нардепів не підтримувати...

На Прикарпатті рубають столітні дуби. Відповідальність – вибіркова (фоторепортаж) 00:15 3 коментарі

За півроку екологи зафіксували вже третю незаконну вирубку дерев на Калущині. Подекуди кремезні дерева рубають не криючись: у білий день і ледь не на очах в поліції. Винних чомусь не...

В Івано-Франківському суді слухається ще одна справа про жорстоке убивство (фото) 23:08

У вівторок, 19 березня, у Івано-Франківському міському суді відбулося засідання у справі Максима Булієнка. На засідання з’явилися обвинувачений Булієнко, його адвокат Ярицький, потерпіла Щеглова, її представник Кінаш, свідок Волошин. Однак...

У Франківську з’явились тролейбуси з символікою ФК “Прикарпаття” (фоторепортаж) 22:44 6 коментарів

Про це інформує директор КП “Електроавтотранс” ІФ  Віталій Голутяк на сторінці у Фейсбук. Міський голова Руслан Марцінків розповів, що таким чином вболіваємо за команду рідного краю. “Готуємось в новому сезоні...

Молодому івано-франківцю потрібна допомога, щоб знову почати ходити 22:06

«Я хоч і великий, але маю дуже ніжну душу», – каже Володя Любименко, кремезний 27-річний хлопчина з Івано-Франківська, десь під 180 см зросту. Він на інвалідному візку, обличчя деформоване, ноги...

Сутичок могло бути більше: для провокацій, під час виступу Порошенка у Франківську, привезли вісім автобусів аваківських "Національних дружин" (фото+відео) 21:54 18 коментарів

Хто насправді спровокував сутички під час приїду Президента до Івано-Франківська? Та звідки в Івано-Франківську з'явились сотні "націоналістів" в одностроях? На ці питання шукали відповіді журналісти. І дещо виявили, пишуть Версії...

У Франківську шестирічного хлопчика забрали від батьків до лікарні (фотофакт) 21:47

Кілька днів працівники служби у справах дітей спільно з інспекторами ювенальної превенції, КНП «Муніципальна варта», лікарями–педіатрами КНП «МДКЛ», фахівцями МЦСССДМ, проводили обстеження житлово-побутових умов дітей за місцем їх проживання. За...

В мережі з'явилось відео початку заворушень на франківській стометрівці, де побились неповнолітні представники "Нацдружин" і спортсмени-"тітушки" (фото+відео) 21:26 32 коментарів

В мережі з'явилось відео початку заворушень на франківській стометрівці, де побились неповнолітні представники "Нацдружин" і спортсмени-"тітушки". Відомий франківський художник на блогер Ігор Роп'яник виклав у мережу фото та відео початку...

“Народ спам’ятайтеся”: франківський комік зняв відео на підтримку екології (відеофакт) 21:18

Франківський комік, відомий широкому загалу як Місько Батяр, зняв іронічне відео посеред забрудненого сміттям поля. Короткий ролик, у якому чоловік із сарказмом звинувачує у всьому представників влади, він розмістив на своїй сторінці...

Івано-Франківськ хоче залучити державні кошти для ремонту вулиці Автоливмашівської 19:53 2 коментарі

Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради прийняв рішення «Про співфінансування з міського бюджету інвестиційних проектів». У міському бюджеті планують передбачити 15,63 млн. гривень для здійснення співфінансування інвестиційного проекту, який при відборі...
 • ріел ІФ виринаюча