«Молодь не хоче працювати в школі за таку малу зарплату», – директор одного із найбільших освітніх закладів міста

ЗОШ №22 одна з найбільших в області, у ній навчається майже 1700 дітей та працює 150 вчителів.

Керівник закладу Михайло Калинюк має 34 роки педагогічного стажу. Працював вчителем, потім поїхав за кордоном і уже 18 років перебуває на посаді директора школи.

Він кандидат фізико-математичних наук, заслужений працівник освіти України, попри роботу встигає ще й викладати в одному з франківських університетів та писати докторську дисертацію.

Про робочі будні, зарплати вчителів, плани та Нову українську школу Михайло Калинюк розповів в інтерв’ю журналістці Версій.

 • Михайле Васильовичу, розкажіть чим особлива ваша школа, окрім того,  що вона найбільша у місті і одна з найбільших в області.

У нас звичайна школа, але дуже гарні діти. Учні мають можливість вивчати три іноземні мови: англійську, німецьку та польську. Маємо хорошу матеріальну базу. Я вважаю, що якщо дитина хоче вчитися, то буде вчитися і у звичайній школі. Я часто їжджу за кордон і переймаю досвід інших закладів. Я двічі стажувався за кордоном, у США та Канаді. Ми з Канадо довго співпрацювали майже 5 років. До нас приїжджали делегації і наші діти мали можливість поїхати за кордон. Це було дуже добре, але з часом у канадців закінчилися гроші і наша співпраця припиналася, адже ми не маємо таких коштів, щоб повезти дітей в іншу країну.

 • Як ваша школа за результатами показників успішності виглядає у місті?

Останніми роками ми стараємося бути в перших числах: в першій п’ятірці, чи десятці. Хоча, хочу знову повторитися у нас звичайний заклад, а не спеціалізована школа. Я б хотів, щоб у місті було два рейтинги: один для спеціалізованих шкіл, а інший – для звичайних, тоді була б інші тенденція.

 • Які сильні та слабкі сторони вашого закладу?

Сильна сторона – це безперечно наш згуртований колектив. Мої колеги мають відчуття волі і власну думку. Я категоричний противник того, щоб вчитель ідучи на роботу боявся директора чи завуча. Але найбільше я не хочу, щоб діти нас боялися. А слабкої сторони нема, є радше труднощі, маючи таку велику кількість дітей, ми маємо повноцінно заповнені дві зміни. І трудність в тому, що є брак приміщень чи вільного часу після другої зміни. Але ми не можемо це змінити.

 • Новий навчальний рік став знаковим для усіх шкіл, адже відбулося впровадження «Нової української школи». Розкажіть чи все вже готово?

Я не можу сказати, що ми готові на всі 100 відсотків. Ми частково забезпечені меблями і іншими матеріалами. Є претензії до керівників держави, адже не можна було починати реформу без підготовки. Спершу треба замовити друковану продукцію та меблі, а потім впроваджувати реформу. Ми щось зробили власними силами, але роботи ще достатньо.

 • Є країни, де вчителі ходять на роботу в національному одязі. Чи не думали ви про таке нововведення?

Ні, я про таке не думав, в цьому плані я демократ. Скажу чесно, особисто мені не завжди комфортно носити вишиванку. Я б не хотів, щоб вишиванка чи гучні гасла були оцінкою сили патріотизму. Має бути показник роботи.  Менше показухи та розмов.

 • Рівно рік тому набрав чинності Закон України «Про освіту». Які зміни відбулися у вас після цього?

Я постійно на усіх рівнях відстоював питання необхідності реформування освіти. Навіть приймав активну участь у формуванні даного закону. Вважаю, що цей закон потрібен був однозначно. Усі механізми розвитку управління закладами освіти тривали в радянських рамках. Ще задовго до прийняття закону ми перші у Івано-Франківську перейшли на самостійне ведення бухгалтерського обліку. Після того, як було прийнято новий Закон України «Про освіту» у Франківську було створено Раду керівників закладів загальної середньої освіти і мене обрали головою. Навіть декілька членів Ради керівників входять до тієї комісії, яка обирає директорів навчальних закладів.

 • Яка зараз зарплата вчителя?

Якщо зараз молодий спеціаліст приходить на роботу йому дають ставку приблизно 3500 гривень. І це ще добре, коли людина має ставку, а є такі школи де вчителі не мають повного навантаження. У нас такого немає, адже школа велика, дітей багато і ми забезпечили вчителів повним навантаженням, вчителів мають навіть півтори ставки. Але не кожен хоче іти на роботу з такою зарплатою, особливо чоловіки. У нас є вчителі, які мають додатковий заробіток, бо вчительської зарплати не вистачає, щоб забезпечити сім’ю.

 • Чи батьки ремонтують класи?

Ні. Колись була піклувальна рада, батьки здавали кошти і були тоді різні розмови. Це державна установа, маємо свою бухгалтерію і навіть якщо якийсь меценат хотів би перерахувати кошти то це можна зробити, у нас для цього є відкритий рахунок. Я заборонив учителям навіть говорити з батьками про якісь кошти. Є різні батьки, хтось може здати один раз в рік 50 чи 100 гривень і буде думати, що зробив велику послугу.

 • Як з уроками допризовної підготовки: чи дають муляжі автоматів? Чи вчать юнаків Військового вишколу?

Колись у школі був тир, але коли я прийшов сюди на роботу, то а тому приміщенні вже був склад. У нас є кабінет військової підготовки, маємо учнівські автомати, щоб діти знали ази. Крім того, учні їздять на Лисецький полігон стріляти. Зараз велика проблема фахівців, коли нам потрібен був учитель ДПЮ, то знайти його було вкрай складно. Я робив замовлення і у військкомат, і в університет, але все без результату, довелося просити учителя з іншої школи. Але з часом і йому стало складно проводити уроки у двох закладах. Зараз у нас уроки ДПЮ веде вчитель фізкультури, він пройшов відповідні курси і може навчати дітей.

 • Як ви оцінюєте новий Закон України «Про освіту» в контексті мов національних меншин, я маю на увазі ситуацію в Берегово на Закарпатті?

В даній ситуації можна було передбачити такий результат. Я вважаю, що все правильно, адже у нас є своя мова і вона має бути на всіх рівнях як основна. Але не треба було різко так робити. Це не прості процеси, дуже делікатні речі. Я вважаю, що цей момент треба було врахувати в законі, підготувати національні меншини до цього процесу. Для багатьох мешканців Берегово рідною мовою є угорська і це обов’язково мали врахувати. Я от коли прийшов на роботу до школи тут були вчителі,які вели уроки російською мовою, але я нікого не звільняв. Є такі, що й досі мають акцент, але я роблю зауваження і у нас все відбувалося без скандалів.

Те саме стосується і релігії. Навіть впровадження уроків «Християнської етики» треба пробити делікатно, з розумінням, адже є сім’ї різного віросповідання. Ми маємо виховувати покоління на загальних християнських цінностях. Питання мови та релігії має об’єднувати людей, а не навпаки.

 • В неділю святкуватимемо День вчителя. Чи дарують учні подарунки вчителям?

Ми вже давно сказали, що не потрібно дарувати подарунки. Колись ще дарували квіти та цукерки. Зараз вчителі порадилися на педраді і від цього відмовилися. Якщо батьки вирішать, то можуть зібрати кошти і допомогти воїнам АТО. Ми святкуватимемо 30-річчя школи, то діти вирішив зібрати кошти і купити квіти вчителям, які колись працювали в школі.

Розмовляла Марія Франчук

(Visited 529 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7580

В Івано-Франківську збирають кошти на операцію для важкохворого хлопчика (фоторепортаж) 22:33

Нагадую, ми боремось, щоб зібрати кошти на операцію для Ростиславчика Захарії. Величезне спасибі усім, хто долучився! Фото-відео згодом. Нас багато і разом ми зможемо допомогти дитині!     Хто має...

В Івано-Франківську проводять реконструкцію станції для моржів на міському озері (фоторепортаж) 19:25

Реконструкцію станції для моржів на міському озері проводить ФОП Дідик Андрій Ярославович за 981 409,47 грн, інформує Правда.іф посилаючись на "Курс".     Про стан робіт у мережі повідомив директор департаменту житлової,...

В Івано-Франківську ліцеїсти військово-спортивного ліцею-інтернату складали урочисту клятву (фоторепортаж) 16:41 1 коментар

14 жовтня в Івано- Франківську ліцеїсти Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату складали урочисту клятву, інформує Правда.іф.     "110 ліцеїстів склали свою першу клятву. Більше 70% після закінчення обирають свій шлях Захисника...

Урочиста хода ветеранів визвольних змагань пройшла у середмісті Франківська (фото+відео) 15:32 9 коментарів

Сьогодні, 14 жовтня, в Івано-Франківську відбулася хода ветеранів визвольних змагань, інформує Правда.іф.     Урочиста хода пройшла за маршрутом: Меморіальний сквер – вул.Мельника – вул.Незалежності – Вічевий майдан. На вулиці...

У мережі показали неймовірні фото водоспаду "Дівочі сльози" на Прикарпатті (фоторепортаж) 15:15

Фотографіями водоспаду “Дівочі сльози”  у соцільній мережі поділився директор КП “Дністровський регіональний ландшафтний парк імені Сергія Дідича” Михайло Ковтун, інформує Правда.іф посилаючись на "Галицький кореспондент".     “Водоспад “Дівочі сльози”....

Шпигунські пристрасті: перед початком Першої світової війни в Галичині активізувалися агенти ворожих спецслужб 15:04 1 коментар

У 1910-х роках, незадовго до вибуху Першої світової війни, у галицьких містах розвинулася потужна шпигунська мережа, учасники якої за солідну винагороду постачали ворожим спецслужбам інформацію, яка мала стратегічний військовий інтерес....

Франківський скульптор презентував до свята Покрови унікальну колекцію "Теплих іграшок" "Соловейки" (фоторепортаж) 14:42

Франківський скульптор презентував до свята Покрови унікальну колекцію "Теплих іграшок" "Соловейки". Автор майстерні "Теплі іграшки" та сценарист мультфільмів "Воїни лісу" та "Хоробрі серця" презентував до Дня захисника Вітчизни колекцію іграшок...

Прикарпатські поліцейські влаштували змагання з міні-футболу присвячені Дню захисника України (фоторепортаж) 14:29

Сьогодні, 13 жовтня, на базі Івано-Франківського коледжу фізичного виховання відбулися змагання з міні-футболу серед підрозділів  поліції Прикарпаття.      Спорт для кожної людини має бути невід’ємною частиною життя і поліцейські...

У Франківську пройшов чемпіoнат oбласті з бoдібілдингу та фітнeсу (фоторепортаж) 21:07 3 коментарі

Сьогодні, 13 жовтня, в Івaно-Франківську прoходить відкритий чемпіoнат oбласті з бoдібілдингу та фітнeсу, повідомляє WestNews.     Учaсть у змaганнях взяли учaсники зі Львовa, Чeрнівців та інших зaхідних міст. Варто зауважити, що минулoрічний...

Дев’ятирічний франківець потребує допомоги небайдужих людей у боротьбі зі складною недугою 21:01 2 коментарі

Балаш Ярослав Ярославович 2009 року народження, який проживає в обласному центрі Прикарпаття потребує допомоги небайдужих людей. У цьому році дитині стало зле просто посеред урочистої лінійки. Далі були лікарі та...

Обережно, гаряче: пожежники оприлюднили календар з тваринами на 2019 рік (фоторепортаж) 12:25

З 1993 року вогнеборці створюють Австралійський календар пожежників, і роблять це не просто так.     Більше 25 років вони так збирають кошти на благодійність. Наприклад, на дитячу лікарню. Цьогоріч...

Учасникам АТО з Івано-Франківська вручили договори на квартири (фоторепортаж) 10:43 1 коментар

Учора, 12 жовтня,  в обласній філармонії імені Іри Маланюк до Дня захисника України відбулося урочисте вручення договорів на квартири учасникам АТО. У заходах взяли участь заступник голови облдержадміністрації Ігор Пасічняк,...

У Івано-Франківську презентували книгу про Службу безпеки ОУН (фоторепортаж) 15:35

Сьогодні в Музеї визвольних змагань Івано-Франківська відбулася презентація чергового видання “Літопису УПА”, інформує Правда.іф.     Автор книги, Дмитро Проданик, родом із Чернівців. Він каже, що його праця присвячена діяльності...

У Франківську відкрили меморіальну дошку колишньому ректору ІФНМУ (фоторепортаж) 14:16

Наприкінці минулого тижня в рамках ІІІ міжнародної науково-практичної конференції «Терапевтичні читання: сучасні аспекти діагностики та лікування захворювань внутрішніх органів» відбулося відкриття меморіальної дошки Євгенові Нейку. Так увіковічнили пам’ять про академіка,...

В Україні презентували нову бойову машину "Берест": фото 14:37

У Києві презентували нову українську бойову машину реактивної системи залпового вогню БМ-21 УМ "Берест". Вона призначена для заміни "Граду", що стоїть на озброєнні Збройних сил України. Про це повідомляє прес-служба "Укроборонпрому". Бойову...

Зруйновані дахи і побиті вікна. Як виглядають руйнування від вибуху боєприпасів біля Ічні (фото) 13:04 2 коментарі

У селі Августівка постраждали десятки будинків У селі Августівка Ічнянського району Чернігівщини, яке знаходиться неподалік військового арсеналу, що вибухнув, постраждали десятки будинків. Місцеві жителі публікують фотографії руйнувань. На фотографіях, зокрема,...

Прикарпатська поліція підвела підсумки службової діяльності за 9 місяців цього року (фото+відео) 20:39

Сьогодні, 9 жовтня, у Долині відбулось виїзне засідання колегії Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області під головуванням начальника обласної поліції Володимира Голубоша за підсумками службової діяльності органів і підрозділів...

В Івано-Франківську повністю оновлюють електромережі (фоторепортаж) 20:30

У Франківську повністю оновлюють електромережі для будинків на Сорохтея, 16, 16а, Гвардійська, 5. Це колишні будинки військової частини, так звані "кечівські", інформує Правда.іф.     Місту їх передали на баланс...

Слоники, сирітки, "колоніальний" капелюх: Меланія Трамп відзначилася в Африці (фото) 13:36 1 коментар

Кажуть, перша леді США Меланія Трамп пречудово тямить у моді та стилі, відтак усі її ляпи в одязі - навмисні, щоби виставити йолопом свого чоловіка. Якщо так, то чергового щигля жіночка послала Дональдові Трампу...

Усе заради піару: Тимошенко вирішила зворушити мережу своїми дитячими фото 11:34 9 коментарів

Кандидат у президенти України Юлія Тимошенко вирішила згадати шкільні часи і поділилася дитячими фото, повідомляють Патріоти України. Так, головна блондинка української політики вибухнула зворушливим постом у Facebook, в якому говориться про...
 • ріел ІФ виринаюча