Актуально зараз

-Реклама-spot_img

На Косівщині розпочалася Майстерня буковинського ліжникарства (фоторепортаж)

-Реклама-spot_img
spot_img

У столиці ліжникарства, селі Яворів Косівського району Івано-Франківської області, 21 жовтня презентовано унікальний проект, який реалізовується Учбово-методичним центром культури Буковини за підтримки Українського культурного фонду – «Відродження буковинського ліжникарства».

На Косівщині розпочалася Майстерня буковинського ліжникарства (фоторепортаж)

Ліжник як вовняний виріб на сьогодні є унікальним явищем традиційної культури і в межах України найкраще збережений в Карпатах. Сучасними осередками ліжникарства є Косівщина Івано-Франківської області та Рахівщина Закарпатської. Проте ще десять років тому Буковина могла гордитися тим, що на території її області налагоджене фабричне виготовлення ліжника (підприємство «Гуцульські візерунки», які продовжили справу фабрики з переробки вовни (а вона діяла тут з 1974 року)). Враховуючи те, що Путильщина досі залишається одним із лідерів вівчарства (поголів’я овець у індивідуальних та фермерських господарствах – понад 5000 одиниць), тобто кількість вовни перевищує ту, що виробляється у Косівському та Верховинському районах  разом взятих, а також те, що самі колишні працівниці фабрики зацікавлені в тому, аби справа їх життя повернулася, Учбово-методичний центр культури Буковини ініціював даний проект, аби повернути на традиційну карту України саме буковинське ліжникарство, яке потребує термінової реанімації. Три експедиції, проведені учасниками проекту, показали: путильський автентичний ліжник (дофабричний період) є доволі самобутнім, хоча багато в чому перекликається з іншими гуцульськими ліжниками.

- Advertisement -

Щодо  фабричних ліжників (художні розробки П.Томнюка, першого і багаторічного директора фабрики ), то це одна з кращих спроб модернізувати традиційний ліжник і в той же час залишити в ньому всі характерні риси саме локальної автентики.

На Косівщині розпочалася Майстерня буковинського ліжникарства (фоторепортаж)

На Косівщині розпочалася Майстерня буковинського ліжникарства (фоторепортаж)

Виходячи зі спільного культурно-мистецького простору (в тому числі – і через близьке сусідство) Путильщини та Косівщини, організатори проекту вирішили розпочати діяльність Майстерні буковинського ліжникарства (основного етапу проекту) саме в Яворові. За умовами, три провідні яворівські ліжникарки Ганна Копильчук, Ольга Шкрібляк-Прокоп’юк та Ганна Пасічняк тиждень навчатимуть технології виготовлення автентичного ліжника в домашніх умовах трьох путильських майстринь – Ганну Шпанюк, Елеонору Скидан та Аллу Псарюк. На основі засвоєних знань майстрині-путильчанки мають виткати власні ліжники і за підсумками майстерні в Чернівецькому обласному художньому музеї 22 листопада відкриється спільна виставка яворівських майстринь-менторів та путильських майстринь, які освоюють увесь процес виготовлення ліжника в домашніх умовах.

Презентація проекту «Відродження буковинського ліжникарства» відбулася у Будинку культури села Яворів за сприяння сільського голови Валерія Коцелівського за завідувача БК Лідії Столащук. Презентацію провели керівник проекту – директор Учбово-методичного центру культури Буковини, заслужений діяч мистецтв України Микола Шкрібляк; завідувач науково-методичного кабінету дослідження та збереження традиційної культури УМЦКБ, кандидат філологічних наук, письменниця Іванна Стеф’юк (Олещук) – керівник науково-дослідницької експедиції; а також завідувач навчально-методичного кабінету організації культурно-мистецьких заходів та міжнародної співпраці, менеджер проекту Василь Фоменко.

На Косівщині розпочалася Майстерня буковинського ліжникарства (фоторепортаж)

«Ми з вами добре знаємо, що гуцул без ліжника не живе. На ньому родиться, з ним жениться, і ліжником йому віко накривають востаннє. Честь і  хвала нашим людям, котрі зберегли цю унікальну традицію – виготовлення ліжників. Наше з вами завдання – відродити ліжникарство там, де воно забувається, і повернути його на належне йому почесне місце в обрядовості», – зазначив Микола Шкрібляк.

«Маємо щиру надію, що любов до традиції така сильна, що передасться з пагорба на пагорб і путильчани переймуть у яворівчан залюбленість у ліжник. Адже в Яворові верстат чи не в кожній хаті, це жива рідна традиція. Хай цей проект стане добрим почином і хай він «прийметься». А ми зі свого боку будемо всяко цьому сприяти», – додала Іванна Стеф’юк.

У презентації взяли участь директор Яворівського центру народного мистецтва «Гуцульська ґражда», кандидат сільськогосподарських наук Василь Лосюк, завідувач Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини Вікторія Яремин.

Зазначимо, що для відтворення майстриням були запропоновані кілька десятків ескізів і фотозразків путильського  ліжника (весь архів зразків формувався у трьох експедиціях), і кожна майстриня вибирала саме ті орнаменти, які найбільше припали до душі.

У найближчій перспективі проекту – вихід книги та фільму, які будуть присвячені буковинському ліжникарству.

На Косівщині розпочалася Майстерня буковинського ліжникарства (фоторепортаж)

На Косівщині розпочалася Майстерня буковинського ліжникарства (фоторепортаж)

На Косівщині розпочалася Майстерня буковинського ліжникарства (фоторепортаж)

Фото Кіри Цитрак

 

Довідка. Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України.

 

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Орися Корчун
Орися Корчун
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф. Журналіст-фрілансер. Випускник Національного університету імені Тараса Шевченка 2009 року.
-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні