На Прикарпатті мешкають 22 довгожителі, які переступили столітній рубіж (фото)

Середня тривалість життя в Україні – 70 років, а кожний третій чоловік не доживає i до 60-ти.

Торт на 100-летний юбилей

Не так давно Інститут геронтології нарахував 111 тис. українців віком понад 90 років та 2 тис. осіб, які прожили понад 100 років. Зокрема, на Прикарпатті мешкають 22 довгожителі, які переступили столітній рубіж.

Найбільше довгожителів – троє – у Тисменицькому районі. У Галицькому, Калуському, Коломийському, Тлумацькому, Долинському районах та в Івано-Франківську – по двоє. У Богородчанському, Верховинському, Надвірнянському, Рогатинському, Рожнятівському, Снятинському районах та в Болехові – по одному, пише Галицький кореспондент.

Секрети їхнього довголіття прості: менше ліків, більше здорової їжі, активний спосіб життя, віра в Бога, любов до людей та позитивне мислення.

З родини довгожителів

Євгенії Доскоч з Болехова восени виповниться 104 роки. Вона – з родини довгожителів. Жінці довелося побачити все: і війну, і голод, і примусове переселення.

Пані Євгенія народилася 6 листопада 1914 р. в селі неподалік Холма (Польща). Однак у 1946 році її з чоловіком та двома маленькими дітьми під дулом автомата переселили в Болехів. Це була операція «Вісла». Після переселення сім’я ще довго не мала свого куточка, жила скромно і багато працювала. Згодом отримали житло і народилася третя дитина. У жінки – троє дітей, двоє онуків та двоє правнуків.

Болехів. Євгенія Доскоч. Фото газети Ратуша

«Мама в Польщі працювала, а тут тато говорив, щоб пильнувала дітей. Хоча вона багато працювала на полі, шила для нас одяг, бо не було за що їсти купити, не те що вдягнутися. Тому мама не сиділа в спокої ні хвилини», – розповідає її дочка пані Ірина.

Коли Євгенію Доскоч з сім’єю переселили в Болехів, їй було 32 роки. А до того вона харчувалася в Польщі лише екологічно чистими продуктами. Можливо, тому, припускає дочка, мама так довго і живе.

Чоловік пані Євгенії у Польщі був архітектором і добре заробляв. А тут працював будівельником і також підробляв тим, що робив різні проекти. Він помер у 2001 році, доживши до 93-х років, також був з родини довгожителів.

Ще в 101 рік пані Євгенія ходила по хаті з паличкою, але потім впала і отримала перелом шийки бедра. З тих пір вона злягла. Та, незважаючи на це, жінка ще в доброму розумі, охоче з усіма спілкується, дивиться телевізор, цікавиться політикою, знає депутатів, читає газети та має хорошу пам’ять.

«Ми жили дуже скромно. Не переїдали, не перепивали. Можливо, в цьому секрет маминого довголіття», – міркує дочка.

Не їла м’яса і таблеток

Марія Косменко народилася 23 жовтня 1916 р. в Русові Снятинського району в багатодітній сім’ї. Останніх декілька років проживає з дочкою Ольгою в с. Красноставцях.

У 1936 році пані Марія вийшла заміж за односельця Василя Косменка, який згодом пішов на війну. З дитинства вона не цуралася важкої фізичної роботи, багато років працювала на колгоспних ланах. Жінка народила і виховала п’ятеро дітей, двох з яких передчасно втратила. Одна дитинка померла ще в тримісячному віці, а наймолодший син розбився на мотоциклі у 1982 році, маючи 28 років. Саме він мав жити біля мами. Через п’ять років після цієї трагедії помер і чоловік, тож жінка на старість залишилася сама. Вже потім її до себе забрала дочка Ольга, яка жила найближче. У пані Марії – п’ятеро внуків, вісім правнуків та двоє праправнуків.

Марія Косменко. Снятинський район

«Мене мама народила у 42 роки. Всім чотирьом дітям мама з татом дали вищу освіту. 20 років тому я її почала забирала до себе на зиму, а вже десь років десять вона живе постійно в мене», – розповідає дочка Ольга.

Ще до 98-ми років жінка самостійно ходила і сама себе обслуговувала, мала добру пам’ять, але потім впала і вже боялася ставати на ноги. Проте трималася ще до цієї зими, а тепер трохи підупала: майже не говорить і не їсть.

Як зазначає пані Ольга, секрет маминого довголіття, мабуть, у тому, що вона майже не споживала м’яса, надаючи перевагу молочним продуктам. Навіть коли вдома різали свиню, вона не хотіла їсти те м’ясо. Також пані Марія ніколи не вечеряла і говорила, що так їй легше спати. Тому була завжди худенькою.

«Мама завжди була спокійною і не нервувалася. Любила вона і поспати, як дитина. От навіть зараз цілими днями спить. Вона ніколи не хворіла, лише два рази була в лікарні, ніколи не любила ліків. Інколи я давала їй таблетки, а вона їх або зразу викидала в смітник, або пхала під язик і викидала потім. Але зараз вже мусить пити таблетки», – розповідає дочка.

Просила в Бога здоров’я

Марія Дячук з Кривопілля Верховинського району народилася 2 травня 1917 р., тож пережила і війни, і голодомори. Зараз вона ще може піднятися, трохи пройтися, але багато ходити вже не може. Без чоловіка вона живе вже 34 роки, біля сина.

Жінка народила 13 дітей: вісім синів і п’ять дочок. Семеро дітей вже поховала. Син Юрій розповідає, що внуків, правнуків і праправнуків мама має стільки, що й порахувати важко. Загалом, їхня родина налічує зо 100 людей. Тож у хаті всі навіть не поміщаються.

«Мама в колгоспі не робила, бо ми жили на присілку, далеко від центру. Та й дітей багато мала. Так було, що п’ятеро дітей родилися один за одним, щороку. Тому мама не могла ніде робити, і всі її молоді роки пройшли з дітьми. А от тато працював у колгоспі і в селі підробляв, щоб прогодувати сім’ю», – пригадує пан Юрій.

Марія Дячук. Фото Людмили Зузяк

За своє життя пані Марія лише тричі була в лікарні: два рази з дітьми і п’ять років тому, коли важко захворіла. А так то і всіх дітей народила вдома, і старалася обходитися без ліків.

У чому секрет маминого довголіття, син не знає. Довгожителів у родині не було, хіба що мамин вуйко прожив 84 роки. Але чоловік припускає, що то мама випросила у Бога такий вік, адже є дуже віруючою.

Не любив ліків

Хоча в більшості серед довгожителів – жінки, але трапляються й чоловіки. Один із них – Клим Луців з Нижнього Струтина Рожнятівського району.

Він народився 6 грудня 1917 р. у багатодітній родині. Тож уже в 11 років хлопчик прислуговував у сім’ях у Ракові та Надієві. Зокрема, допомагав по господарству в родині війта, а оплатою за це була їжа та одяг. Згодом, ще у зовсім молодому віці, разом з братом Михайлом пішов працювати в ліс у Долинському районі.

Коли ж прийшла радянська влада, пана Клима мобілізували до війська, а за ним добровольцем пішов і брат Михайло. Загалом, як зауважує його син Ярослав, батько був на фронті сім років. За цей час він побував і в районі Курської дуги, і в Біробіджані – центрі єврейської автономної області, і в тайзі, де будував військовий аеродром. Потім чоловік зводив оборонні споруди у Маньчжурії та воював у радянсько-японській війні у серпні-вересні 1945 року. Після війни його перевели у Пхеньян (столицю Корейської Народно-Демократичної Республіки), де він прослужив ще близько двох років.

Клим Луців. Рожнятівський район

У 1947 році Клим Луців демобілізувався у званні старшини. З тих часів у нього є багато відзнак та нагород, основними з яких є медаль «За перемогу над Японією» та Орден Бойового Червоного Прапора. Син Ярослав пригадує, що батько знав дуже багато корейських слів.

Після повернення додому пан Клим одружився з односельчанкою, з якою прожив 67 років. Жінка померла, коли йому було 97. Чоловік закінчив курси електромеханіка та працював за спеціальністю при лісорозробках у Карпатах, а потім на Брошнівському лісокомбінаті.

У Клима Луціва є двоє дітей та онука. Нещодавно він перехворів на двостороннє запалення легень та ледве говорить. Син Ярослав зазначає, що батько – дуже віруюча людина, тому, може, Бог і дає йому таке довге життя. Крім того, пан Клим ніколи не любив ліків і майже не вживав їх.

Народними методами

27 березня відсвяткувала свій столітній ювілей Євдокія Куськів із Пшеничників Долинського району.

Пані Євдокія – мати-героїня. Вона народила вісьмох дітей. Має 24 онуки, 51 правнука і 24 праправнуки. Загалом її родина налічує 147 осіб, а на святкування ювілею зібралося близько 80 родичів. Жінка просила не приносити подарунків, бо вже старенька. Натомість тішилася, що її прийшло привітати стільки рідні.

Євдокія Куськів родом з сусіднього села Новий Мізунь. Мала трьох братів і двох сестер, а батька енкаведисти забрали як куркуля, і він загинув у тюрмі. Жінка рано вийшла заміж і вже у 1936 році народила сина. Його, як і всіх інших дітей, народила вдома. У лікарнях практично не була і ліків не вживала. Коли ж хворіла, то лікувалася народними методами. Тільки коли у 87 років заламала руку, то довелося їхати в лікарню. Щоправда, зараз уже ліки п’є, адже вік поважний.

Євдокія Куськів, Долинський район

У 1941 році чоловік пані Євдокії пішов на війну, тому вона виконувала і всю чоловічу роботу. Доводилося працювати з ранку до ночі, адже сім’я мала багато поля і господарство: кінь, корови, бик, кури. Згодом чоловік повернувся додому, а в 1971 році помер.

Син Ігор розповідає, що мама ще ходить, розмовляє, має світлий розум і добру пам’ять. От тільки десь п’ять років тому у неї почав падати зір, і зараз вона майже не бачить. Однак, незважаючи на це, впізнає всіх по голосу.

«Мама завжди цікавиться господаркою, контролює все. Любить поговорити, розпитати щось, цікавиться новинами. Але поховала вже трьох синів, і це її трохи підкосило», – зауважує пан Ігор.

Він додає, що пані Євгенія – з родини довгожителів, її мати прожила 102 роки.

Наталя Деркевич

(Visited 165 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:8371

Одностороння Надрічна: у Франківську пояснили, що змінить другий міст (фото+відео) 18:01

Сьогодні, 20 листопада, в Івано-Франківську провели прес-конференцію щодо будівництва нового мосту на Пасічній. Нагадаємо, в Івано-Франківську з травня 2016 року тривають суперечки щодо нового моста через Бистрицю Солотвинську. Попри те,...

Франківський хірург розповів, як українці підкорюють Німеччину (фоторепортаж) 17:09

Франківець Тарас Бережанський уже шість років працює в Німеччині. Починав як науковий співробітник в Інституті експериментальної онкології медичного факультету Технічного університету м. Мюнхен, а вже згодом почав працювати хірургом в...

Першій леді США нагадали модельне минуле пікантним фото з обкладинки 15:38

Меланія Трамп стала жертвою резонансної насмішки. Голлівудська акторка Бетт Мідлер опублікувала фото оголеної першої леді, спричинивши чимале обговорення в мережі. Пише expres.online Як повідомляє The Daily Mail, світлину знаменитість знайшла з архівних...

Руслан Марцінків поділився враженнями про нічне патрулювання. 14:58

Руслан Марцінків поділився враженнями про нічне патрулювання. Такий досвід, за словами міського голови, дуже цінний. Бо корисно подивитись на зовсім інший бік життя міста, нічний бік, зазначив Руслан Марцінків. Враження...

В Прикарпатському університеті оберуть “Міс Першокурсницю" (фото учасниць) 13:11

У середу, 28 листопада у приміщенні актової зали ПНУ імені Василя Стефаника відбудеться щорічний конкурс краси «Міс Першокурсниця ПНУ 2018». 10 учасниць змагатимуться за титул найкрасивішої першокурсниці. Конкурс передбачає не...

Усе вийшло крутіше, ніж ми навіть очікували, – пара з Івано-Франківська про участь в реаліті-шоу (фоторепортаж) 12:57

Румунія, Сербія, Чорногорія, Албанія, Греція, Туреччина – ні, це не країни з туру по Європі. Це місця, де побувала пара з Івано-Франківська Женя та Жанна під час участі в реаліті-шоу...

Прикарпатська борчиня завоювала “бронзу” на чемпіонаті світу (фотофакт) 11:41

Завершився чемпіонат світу серед молоді до 23 років з вільної боротьби, який проходив в румунському місті Бухарест. Майстриня спорту України міжнародного класу Христина Береза завоювала “бронзу”. Спортсменка у ваговій категорії 53...

Прикарпатка перемогла на Кубку із фітнес-бікіні в Чехії (фото+відео) 11:13

У місті Челаковіце (Чехія) відбувся кубковий турнір «PartnerCup 2018» зі спортивної дисципліни для жінок – фітнес-бікіні.  В ньому калушанка Богдана Башта у категорії до 157 см здобула перше місце, обігнавши...

В Івано-Франківську відкрили новий мурал (фоторепортаж) 10:17

19 листопада  у дворі на вулиці Симоненка, 26-28 відбулось відкриття нового муралу. Це вже 17-й мурал ініційований секретарем міської ради Оксаною Савчук. Цього разу автором стінопису на вул.Симоненка виступив митець...

"Євробляхарі" під стінами ОДА: прикарпатські водії кажуть, що перейдуть до радикальних дій якщо їх не почують (фоторепортаж) 10:10 47 коментарів

У Франківську відбувається акція "євробляхері". Декілька десятків машин приїхали на площу перед будівлею ОДА. Акцію організувала громадська організація "Авто Євро Сила",пише Правда.іф.     Як повідомляє голова громадської організації "Авто...

Відома франківська дизайнерка презентувала нові колекції у Відні (фоторепортаж) 09:08 1 коментар

16 листопада у Відні на “Тижні України” відома дизайнерка з Івано-Франківська презентувала свої колекції. Нові колекції: EXPECTANCE – святкові костюми та сукні, які ідеально підійдуть для віденських балів; серію вишиванок...

Помер франківський волонтер Олесь Волосинович (фотофакт) 08:52

У понеділок, 19 листопада, помер франківський волонтер, гончар Олесь Волосинович, пише Репортер. Він працював вчителем у “Школі кераміки”, брав участь у заїздах з реабілітації благодійного фонду “Франківський опір”. Про смерть...

Жахлива смертельна ДТП неподалік Франківська: стала відомою інформація про кількість травмованих і їхній стан (фоторепортаж) 07:18

Вчора в обідню пору, о 12:40 годині, у місті Тисмениця,трапилася жахлива автомобільна аварія. Водій автомобіля DAEWOO Lanos гр. 1991 р. н., житель с. Клубівці Тисменицького району, виїхав на смугу зустрічного...

Мама двох дітей просить врятувати її від раку 01:09

34-річній волинянці, мамі двох дітей Тетяні Куценко потрібне дороговартісне лікування від раку молочної залози з метастазами. Про це жінка розповіла «Першому». 5 років тому жінка вже боролася за своє життя....

Прикарпатець Василь Петрунів виборов золото на міжнародному турнірі з настільного тенісу в Іспанії (фотофакт) 00:14 1 коментар

На міжнародному турнірі з настільного тенісу в місті Альмера в Іспанії приймали участь 193 спортсмени з 33 країн світу. Василь Петрунів представив Україну в складі національної паралімпійської збірної з настільного...

Комфорт та економія: в Долині утеплили 30 багатоквартирних будинків (фоторепортаж) 23:21 1 коментар

У п'ятницю, 16 листопада, в Долині підбили підсумки трирічного проекту по утепленню багатоквартирних будинків міста. Проект зі зменшення енергоспоживання та викидів CO2 втілили в життя за підтримки і співфінансування Європейського...

Головний дорожник Прикарпаття розповів про ситуацію на шляхах області (фоторепортаж) 22:44

19 листопада ускладнені погодні умови, втім на дорогах Івано-Франківщини станом на 17.00 год. проїзд задовільний. На фото ділянки доріг Н10"Стрий-Мамалига"(км. 103+100), Н09"Мукачево-Львів"(км. 287, Богородчанський район), Т09-06"Івано-Франківськ- Надвірна"( Надвірнянський район). На...

У Франківську суд зобов’язав заступника командира військової частини сплатити штраф за п’яну їзду 22:06 2 коментарі

За постановою Апеляційного суду Івано-Франківської області, заступник командира з тилу військової частини 1241 Євген Кугук має заплатити 10 200 гривень штрафу за водіння у нетверезому стані. Фото Євгена Кугука з...

Станиславівські оголошення: військові старого міста 21:19 2 коментарі

Сучасні франківці щиро поважають мужніх українських вояків, а от сто років тому ставлення в місті до людей у мундирах було неоднозначним. В Станиславові розташовувався потужний військовий гарнізон, але не всі...

Франківчанка в інвалідному візку стала Віце-Міс на конкурсі краси (фотофакт) 21:07

Відкритий Всеукраїнський конкурс серед дівчат на інвалідних візках "Краса без обмежень" пройшов у Краматорську. Цьогоріч участь у конкурсі взяли одразу дві прикарпатки: Марія Місюк з Делятина та Христина Сирова з Івано-Франківська. За результатами конкурсу Христина...
  • ріел ІФ виринаюча