На Прикарпатті мешкають 22 довгожителі, які переступили столітній рубіж (фото)

Середня тривалість життя в Україні – 70 років, а кожний третій чоловік не доживає i до 60-ти.

Торт на 100-летний юбилей

Не так давно Інститут геронтології нарахував 111 тис. українців віком понад 90 років та 2 тис. осіб, які прожили понад 100 років. Зокрема, на Прикарпатті мешкають 22 довгожителі, які переступили столітній рубіж.

Найбільше довгожителів – троє – у Тисменицькому районі. У Галицькому, Калуському, Коломийському, Тлумацькому, Долинському районах та в Івано-Франківську – по двоє. У Богородчанському, Верховинському, Надвірнянському, Рогатинському, Рожнятівському, Снятинському районах та в Болехові – по одному, пише Галицький кореспондент.

Секрети їхнього довголіття прості: менше ліків, більше здорової їжі, активний спосіб життя, віра в Бога, любов до людей та позитивне мислення.

З родини довгожителів

Євгенії Доскоч з Болехова восени виповниться 104 роки. Вона – з родини довгожителів. Жінці довелося побачити все: і війну, і голод, і примусове переселення.

Пані Євгенія народилася 6 листопада 1914 р. в селі неподалік Холма (Польща). Однак у 1946 році її з чоловіком та двома маленькими дітьми під дулом автомата переселили в Болехів. Це була операція «Вісла». Після переселення сім’я ще довго не мала свого куточка, жила скромно і багато працювала. Згодом отримали житло і народилася третя дитина. У жінки – троє дітей, двоє онуків та двоє правнуків.

Болехів. Євгенія Доскоч. Фото газети Ратуша

«Мама в Польщі працювала, а тут тато говорив, щоб пильнувала дітей. Хоча вона багато працювала на полі, шила для нас одяг, бо не було за що їсти купити, не те що вдягнутися. Тому мама не сиділа в спокої ні хвилини», – розповідає її дочка пані Ірина.

Коли Євгенію Доскоч з сім’єю переселили в Болехів, їй було 32 роки. А до того вона харчувалася в Польщі лише екологічно чистими продуктами. Можливо, тому, припускає дочка, мама так довго і живе.

Чоловік пані Євгенії у Польщі був архітектором і добре заробляв. А тут працював будівельником і також підробляв тим, що робив різні проекти. Він помер у 2001 році, доживши до 93-х років, також був з родини довгожителів.

Ще в 101 рік пані Євгенія ходила по хаті з паличкою, але потім впала і отримала перелом шийки бедра. З тих пір вона злягла. Та, незважаючи на це, жінка ще в доброму розумі, охоче з усіма спілкується, дивиться телевізор, цікавиться політикою, знає депутатів, читає газети та має хорошу пам’ять.

«Ми жили дуже скромно. Не переїдали, не перепивали. Можливо, в цьому секрет маминого довголіття», – міркує дочка.

Не їла м’яса і таблеток

Марія Косменко народилася 23 жовтня 1916 р. в Русові Снятинського району в багатодітній сім’ї. Останніх декілька років проживає з дочкою Ольгою в с. Красноставцях.

У 1936 році пані Марія вийшла заміж за односельця Василя Косменка, який згодом пішов на війну. З дитинства вона не цуралася важкої фізичної роботи, багато років працювала на колгоспних ланах. Жінка народила і виховала п’ятеро дітей, двох з яких передчасно втратила. Одна дитинка померла ще в тримісячному віці, а наймолодший син розбився на мотоциклі у 1982 році, маючи 28 років. Саме він мав жити біля мами. Через п’ять років після цієї трагедії помер і чоловік, тож жінка на старість залишилася сама. Вже потім її до себе забрала дочка Ольга, яка жила найближче. У пані Марії – п’ятеро внуків, вісім правнуків та двоє праправнуків.

Марія Косменко. Снятинський район

«Мене мама народила у 42 роки. Всім чотирьом дітям мама з татом дали вищу освіту. 20 років тому я її почала забирала до себе на зиму, а вже десь років десять вона живе постійно в мене», – розповідає дочка Ольга.

Ще до 98-ми років жінка самостійно ходила і сама себе обслуговувала, мала добру пам’ять, але потім впала і вже боялася ставати на ноги. Проте трималася ще до цієї зими, а тепер трохи підупала: майже не говорить і не їсть.

Як зазначає пані Ольга, секрет маминого довголіття, мабуть, у тому, що вона майже не споживала м’яса, надаючи перевагу молочним продуктам. Навіть коли вдома різали свиню, вона не хотіла їсти те м’ясо. Також пані Марія ніколи не вечеряла і говорила, що так їй легше спати. Тому була завжди худенькою.

«Мама завжди була спокійною і не нервувалася. Любила вона і поспати, як дитина. От навіть зараз цілими днями спить. Вона ніколи не хворіла, лише два рази була в лікарні, ніколи не любила ліків. Інколи я давала їй таблетки, а вона їх або зразу викидала в смітник, або пхала під язик і викидала потім. Але зараз вже мусить пити таблетки», – розповідає дочка.

Просила в Бога здоров’я

Марія Дячук з Кривопілля Верховинського району народилася 2 травня 1917 р., тож пережила і війни, і голодомори. Зараз вона ще може піднятися, трохи пройтися, але багато ходити вже не може. Без чоловіка вона живе вже 34 роки, біля сина.

Жінка народила 13 дітей: вісім синів і п’ять дочок. Семеро дітей вже поховала. Син Юрій розповідає, що внуків, правнуків і праправнуків мама має стільки, що й порахувати важко. Загалом, їхня родина налічує зо 100 людей. Тож у хаті всі навіть не поміщаються.

«Мама в колгоспі не робила, бо ми жили на присілку, далеко від центру. Та й дітей багато мала. Так було, що п’ятеро дітей родилися один за одним, щороку. Тому мама не могла ніде робити, і всі її молоді роки пройшли з дітьми. А от тато працював у колгоспі і в селі підробляв, щоб прогодувати сім’ю», – пригадує пан Юрій.

Марія Дячук. Фото Людмили Зузяк

За своє життя пані Марія лише тричі була в лікарні: два рази з дітьми і п’ять років тому, коли важко захворіла. А так то і всіх дітей народила вдома, і старалася обходитися без ліків.

У чому секрет маминого довголіття, син не знає. Довгожителів у родині не було, хіба що мамин вуйко прожив 84 роки. Але чоловік припускає, що то мама випросила у Бога такий вік, адже є дуже віруючою.

Не любив ліків

Хоча в більшості серед довгожителів – жінки, але трапляються й чоловіки. Один із них – Клим Луців з Нижнього Струтина Рожнятівського району.

Він народився 6 грудня 1917 р. у багатодітній родині. Тож уже в 11 років хлопчик прислуговував у сім’ях у Ракові та Надієві. Зокрема, допомагав по господарству в родині війта, а оплатою за це була їжа та одяг. Згодом, ще у зовсім молодому віці, разом з братом Михайлом пішов працювати в ліс у Долинському районі.

Коли ж прийшла радянська влада, пана Клима мобілізували до війська, а за ним добровольцем пішов і брат Михайло. Загалом, як зауважує його син Ярослав, батько був на фронті сім років. За цей час він побував і в районі Курської дуги, і в Біробіджані – центрі єврейської автономної області, і в тайзі, де будував військовий аеродром. Потім чоловік зводив оборонні споруди у Маньчжурії та воював у радянсько-японській війні у серпні-вересні 1945 року. Після війни його перевели у Пхеньян (столицю Корейської Народно-Демократичної Республіки), де він прослужив ще близько двох років.

Клим Луців. Рожнятівський район

У 1947 році Клим Луців демобілізувався у званні старшини. З тих часів у нього є багато відзнак та нагород, основними з яких є медаль «За перемогу над Японією» та Орден Бойового Червоного Прапора. Син Ярослав пригадує, що батько знав дуже багато корейських слів.

Після повернення додому пан Клим одружився з односельчанкою, з якою прожив 67 років. Жінка померла, коли йому було 97. Чоловік закінчив курси електромеханіка та працював за спеціальністю при лісорозробках у Карпатах, а потім на Брошнівському лісокомбінаті.

У Клима Луціва є двоє дітей та онука. Нещодавно він перехворів на двостороннє запалення легень та ледве говорить. Син Ярослав зазначає, що батько – дуже віруюча людина, тому, може, Бог і дає йому таке довге життя. Крім того, пан Клим ніколи не любив ліків і майже не вживав їх.

Народними методами

27 березня відсвяткувала свій столітній ювілей Євдокія Куськів із Пшеничників Долинського району.

Пані Євдокія – мати-героїня. Вона народила вісьмох дітей. Має 24 онуки, 51 правнука і 24 праправнуки. Загалом її родина налічує 147 осіб, а на святкування ювілею зібралося близько 80 родичів. Жінка просила не приносити подарунків, бо вже старенька. Натомість тішилася, що її прийшло привітати стільки рідні.

Євдокія Куськів родом з сусіднього села Новий Мізунь. Мала трьох братів і двох сестер, а батька енкаведисти забрали як куркуля, і він загинув у тюрмі. Жінка рано вийшла заміж і вже у 1936 році народила сина. Його, як і всіх інших дітей, народила вдома. У лікарнях практично не була і ліків не вживала. Коли ж хворіла, то лікувалася народними методами. Тільки коли у 87 років заламала руку, то довелося їхати в лікарню. Щоправда, зараз уже ліки п’є, адже вік поважний.

Євдокія Куськів, Долинський район

У 1941 році чоловік пані Євдокії пішов на війну, тому вона виконувала і всю чоловічу роботу. Доводилося працювати з ранку до ночі, адже сім’я мала багато поля і господарство: кінь, корови, бик, кури. Згодом чоловік повернувся додому, а в 1971 році помер.

Син Ігор розповідає, що мама ще ходить, розмовляє, має світлий розум і добру пам’ять. От тільки десь п’ять років тому у неї почав падати зір, і зараз вона майже не бачить. Однак, незважаючи на це, впізнає всіх по голосу.

«Мама завжди цікавиться господаркою, контролює все. Любить поговорити, розпитати щось, цікавиться новинами. Але поховала вже трьох синів, і це її трохи підкосило», – зауважує пан Ігор.

Він додає, що пані Євгенія – з родини довгожителів, її мати прожила 102 роки.

Наталя Деркевич

(Visited 176 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7308

загрузка...

“Це підприємство стане прикладом для України”, – Марцінків завітав на “Локомотиворемонтний завод” (фоторепортаж) 23:30

Міський голова поділився інформацією про стан справ на Локомотиворемонтному заводі: Був неподалік на чорній п’ятниці й не міг не навідатись на Локомотиворемонтний завод. Нарощуємо виробництво. Почали ремонтувати дрезини, чого ще...

Івано-Франківщина: на фейковий платний мітинг у Коломиї зголосились прийти десятки людей 22:54

Перед приїздом до Коломиї Юлії Тимошенко 13 лютого у Фейсбуці з'явилося оголошення, в якому людям пропонували гроші за участь у мітингу на підтримку кандидатки. ОПОРА з'ясувала, що оголошення фейкове. Справою...

З чим іде в президенти прикарпатець Новак: недобудована хата, отримана благодійна допомога і право на книжку 21:40 1 коментар

46-річний український економіст Андрій Новак народився у Коломиї у сім’ї директора коломийського коледжу «Право і бізнес», вищу освіту здобув у Києві, потім навчався у бізнес-школі в Канаді, захистив кандидатську дисертацію...

Ділянка на Прикарпатті та жодних коштовностей: що задекларував нардеп з Коломиї Юрій Тимошенко 20:37 2 коментарі

Про те, що народний депутат Юрій Тимошенко планує балотуватися в президенти, стало відомо, коли його виключили з фракції «Народного фронту». У президенти Тимошенко йде для того, щоб «цінності та ідеали Майдану перемогли...

Яремчанський пішохідний міст визнали одним із найромантичніших в Україні (фото) 20:08 2 коментарі

Нещодавно представники американської архітектурної спільноти «KRISS» проводили дослідження. Яремчанський пішохідний міст через річку Прут визнано одним із найромантичніших в Україні. Очолив список столичний міст кохання, який з’єднує Хрещатий парк та...

На Прикарпатті зник 40-річний чоловік, який повертався додому із заробітків (фотофакт) 18:58 1 коментар

Правоохоронці оголосили у розшук Синяка Богдана Васильовича, 1978 року народження, жителя села Гвізд Надвірнянського району.  Чоловік 14 січня 2019 року повертався із сезонних робіт з Республіки Чехія, вийшов з автомобіля у місті Івано–Франківськ  і досі...

Боротьба за серце Тіни Кароль та перемога над комплексами на сцені «Голосу країни-9» 18:49

Цієї неділі, 17 лютого, о 21:00 глядачі телеканалу «1+1» побачать п’ятий випуск «сліпих прослуховувань» найвокальнішого проекту «Голос країни-9» з новим тренерським складом, до якого увійшли співачка Тіна Кароль, шоумен Потап,...

В "Буковелі" всьоме відбувся Всеукраїнський фестиваль снігових скульптур (відео) 17:55 2 коментарі

Самозакоханий індик, романтичні лижники, Маленький Принц і Чугайстер. В "Буковелі" відбувся 7-ий фестиваль снігових скульптур. Його тема – "Буковель – серце Карпат". А присвятили дійство Дню Святого Валентина. Учасники фестивалю...

Соціальне житло для дітей-сиріт відкрили у Верховині (фото) 16:44

Відбулося урочисте освячення соціального житла для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування у новій квартирі в новобудові у Верховині. Голова Верховинської РДА Олег Лютий зазначив, що до такої категорії дітей...

В Івано-Франківську запрацювала сучасна лабораторія моніторингу вод (фоторепортаж) 15:57

В Дністровському басейновому управлінні водних ресурсів запрацювала сучасна лабораторія моніторингу вод та грунтів. В минулому році Держводагентство розпочало впровадження нового моніторингу вод згідно з вимогами Водної Рамкової Директиви ЄС. Про...

На «Гірці» планують збудувати ще одну церкву (фоторепортаж) 14:22

Біля каплиці Стрітення Господа Нашого Ісуса Христа на вулиці Богдана Хмельницького освятили наріжні камені, які закладуть під фундамент майбутнього храму. 15 лютого з нагоди храмового свята в каплиці Стрітення Господа...

В Італії померла жінка з Прикарпаття (фотофакт) 13:42

У вівторок, 12 лютого, в Італії померла уродженка міста Городенка Людмила Федоркевич (Нікіфорук). Про це на своїй сторінці у мережі Facebook повідомила Anna Denysiv. "Дорога українська громадо м. Vicenza,з великим сумом...

На «Позитроні» зупинили водія з рекордними показником алкоголю: вказаного чоловіка суд перед цим позбавив права керувати автомобілем на 10 років (фотофакт) 11:17 1 коментар

4,14 проміле алкоголю виявив алкотестер у крові водія, якого суд уже позбавив права керувати на 10 років Про це повідомляють у Патрульній поліції Івано-Франківської області. У ніч на 15 лютого...

В Богородчанському районі Московським патріархатом навіть не смерділо, – депутат Никорович просить допомогти з реставрацією Домініканського костелу 10:53

15 лютого розпочала свою роботу 27-ма сесія Івано-Франківської обласної ради. Перед затвердженням порядку денного депутати мали можливість виступити від депутатських фракцій. Слово взяв депутат Святослав Никорович, який представляє в обласній...

Патрульні склали протоколи на нетверезих охоронців, які почергово керували однією автівкою (фотофакт) 23:22 2 коментарі

15 лютого франківські патрульні поліцейські отримали інформацію, що автомобілем Renault Logan приватної служби охорони керує нетверезий водій. На вулиці Бандери патрульні поліцейські виявили автомобіль з орієнтування та зупинили його. За...

Дім у секторі 139-а. Як і де у Франківську ховають безхатьків (фоторепортаж) 23:08

Однакові дерев’яні хрести з чорними табличками. На них десь лише імена, десь дата смерті, а над чиєюсь могилою напис «Невідомий». Таких могил тут близько сотні. Більшість цих людей померла на...

“Івано-Франківськміськсвітло” поповнилось новими автовишками (фоторепортаж) 22:44

КП “Івано-Франківськміськсвітло” поповнилось новими автовишками. Інформацію про це повідомив міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків у Фейсбуці. На зміну техніці, родом з середини минулого століття, прийшли сучасні машини. “Газель” підприємство отримало завдяки...

На Прикарпатті збирають допомогу для 17-річного сироти-інваліда (фотофакт) 22:15

На Прикарпатті благодійна організація збирає допомогу для сироти-інваліда. Шукають одяг для 17-річного хлопця. Його ріст 175 сантиметрі. Взуття носить 43 розміру. Віктор – круглий сирота, офіційний опікун бабуся з 1949року...

В гірському селі День Валентина розпочався із п'яної стрілянини (фотофакт) 21:55 1 коментар

14 лютого раптовий нічний конфлікт між односельцями закінчився стріляниною. Близько 2:30 до поліції надійшло повідомлення з Надвірнянської ЦРЛ про пацієнта з пораненням. 26-річний мешканець села Білі Ослави розповів, що у нього з...

В Івано-Франківську лікарі упіймали злодія, який перебуваючи під слідством, продовжував вчиняти крадіжки (фотофакт) 21:47

14 лютого працівники поліції затримали 33-річного мешканця обласного центру, який пограбував пацієнтку перинатального центру. Близько 17-ї години на спецлінію 102 надійшло повідомлення з обласного перинатального центру, що там затримали невідомого чоловіка, котрий...
  • ріел ІФ виринаюча