На Прикарпатті нові амбулаторії почали будувати за старими схемами

На Прикарпатті планують збудувати 26 нових амбулаторій у рамках створення нової мережі первинної медичної допомоги. Перші тендери вже свідчать про те, що закупівлі проводять під окремі фірми, а обладнання закуповують за завищеними цінами.

Модель нової амбулаторії у презентаційній брошурі Мінрегіону та МОЗ Модель нової амбулаторії у презентаційній брошурі Мінрегіону та МОЗ

Відповідно до переліку проектів та заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості, які Мінрегіон затвердив у липні 2018 року, в Україні заплановано будівництво 505 нових амбулаторій. Зокрема в Івано-Франківській області планують збудувати 26 нових амбулаторій, на будівництво яких з державного бюджету виділено 116,7 млн гривень.

Місяць тому голова Івано-Франківської облдержадміністрації Олег Гончарук на селекторній нараді доповів Міністру регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадію Зубку про перші успіхи у створенні мережі амбулаторій – виготовлено проектно-кошторисну документацію на 21 амбулаторію та оголошено 12 тендерів на їх будівництво.

Перелік проектів амбулаторій

 

Як проводяться ці тендери на Прикарпатті, розбиралися експерти “Антикорупційної платформи”.

 

“Свої” конкуренти та дороге обладнання

Виготовлення 21 проектно-кошторисної документації (ПКД) на будівництво амбулаторій Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА замовив протягом серпня-вересня. Всі проекти департамент замовив у ФОП Химинця Сергія Ярославовича.

За даними інформаційно-аналітичної системи YouControl, Химинець розпочав свою підприємницьку діяльність рік тому. Виконувати замовлення для бюджетних установ він розпочав саме із виготовлення ПДК на будівництво амбулаторій. Загальна вартість договорів на їх розробку становить понад 3,6 млн. За даними пошуково-аналітичної системи 007, підприємець виготовив уже 20 проектів і отримав майже всю суму коштів. Непоганий старт для початківця у публічних закупівлях.

З кінця вересня Департамент ЖКГ ОДА почав оголошувати закупівлі на саме будівництво. В технічному завданні тендерної документації зазначається, зокрема, що будівлю амбулаторії передбачено виконати з брусу та з дерев’яних каркасів Запроектовано енергозберігаючі вікна та двері, окрема система опалення, водопостачання, в тому числі і гаряче водопостачання. Також у вартість робіт входить закупівля необхідного медичного обладнання для роботи лікарів.

Протягом вересня-жовтня Департаментом оголошено перших 18 тендерів.

На сьогоднішній день з них усіх завершилися укладенням договору тільки 3 закупівлі.

Шість закупівель замовник скасував через те, що тендерний комітет не дотримався термінів розгляду документів учасників тендеру. Таким чином, закупівлі скасували “через неможливість усунути допущені на відкритих торгах помилки”.

На чотирьох тендерах не було достатньої кількості учасників – на три закупівлі з’явилася тільки одна фірма, на одну не подався жоден учасник.

Ще на чотирьох закупівлях відхилили пропозиції всіх учасників, оскільки ті подали неповний пакет документів або їх тендерна пропозиція містила неточності.

Одну скасували через помилку у розрахунках необхідних обсягів робіт і вартості будівництва.

Таким чином, з усіх оголошених у вересні-жовтні закупівель тільки на трьох вдалося укласти договори.

“Треба віддати належне тендерному комітету Департаменту ЖКГ, який скасував сумнівні закупівлі. Адже крім порушень у документах учасників, нами зафіксовані спроби розіграти тендер пов’язаними фірмами, а також суттєве завищення цін у кошторисних розрахунках”, – зазначає аналітик “Антикорупційної платформи” Остап Бринський.

На 16 з 18 тендерів приходила фірма ТОВ “Санрайз Білдінг Груп”, але їй вдалося виграти і укласти договір з Департаментом ЖКГ тільки на будівництво однієї амбулаторії – у селі Пуків Рогатинського району. “Санрайз Білдінг Груп” – це київська група будівельних компаній, яка має свої представництва у кількох областях України. На десяти закупівлях цього учасника тендерний комітет відхилив через помилки у документах. Інші кілька закупівель або були скасовані, або не відбулися.

Схоже, “Санрайз Білдінг Груп” мають намір будувати більшість амбулаторій в області. Проте з першої спроби їм вдалося виграти тільки один тендер. Зрештою, крім помилок у документації і розрахунках ціни, “Санрайз Білдінг Груп” грішила ще й тим, що заходила на тендери зі “своїми” фірмами. Так, на чотирьох тендерах разом із нею брало участь ТОВ “Єврохаус”.

Це підприємство входить у групу компаній “Санрайз Груп”. До прикладу, разом вони розіграли тендер на будівництво амбулаторії в селі Річка Косівського району. Більше того, в довідці про наявність інженерно-технічних працівників та робітників, яку подала на тендер ТОВ “Санрайз Білдінг Груп”, вказано людей, що є працівниками ТОВ “Єврохаус”, згідно з інформацією, поданою на сайті фірми.

Ще одна цікава деталь. На початку року Мінрегіон разом із Міністерством охорони здоров’я презентували типові проекти сучасних медичних амбулаторій, і на одній з ілюстрацій стоїть логотип цієї ж ТОВ “Єврохаус”.

Ілюстрація з презентаційної брошури Мінрегіону та МОЗ
 

“Звідси можна зробити висновок, що проекти майбутніх амбулаторій розроблялися у групі будівельних компаній “Санрайз Білдінг Груп”. Звичайно, нічого незаконного в участі цієї фірми у тендерах Департаменту ЖКГ ОДА немає. Але сумнівною виглядає конкуренція на таких тендерах, і як результат – сума договору, за яку фірма збирається будувати амбулаторії”, – пояснює Бринський.

Після проведення аукціону на восьмимільйонному тендері по амбулаторії в селі Пуків Рогатинського району замовник зекономив лише 3 тисячі гривень.

Для порівняння – другий 8-мільйонний тендер по будівництву амбулаторії в селі П’ядики Коломийського району, де була реальна конкуренція. Переможець ТОВ “Лідер-Плюс” опустив ціну на 1,6 мільйонів гривень.

А от третій тендер – амбулаторія у селі Старі Кривотули Тисменицького району – дає можливість чітко побачити, наскільки завищеними є ціни на матеріали у кошторисах з будівництва медзакладу.

В цьому тендері взяли участь ТОВ “МБК Станіслав” та будівельна компанія “Трейдзахідбуд”. Переміг перший учасник – МБК “Станіслав”, який запропонував збудувати амбулаторію за 5 748 661 гривень. Це на 50 тисяч дешевше за початкову очікувану вартість закупівлі. Під час аукціону суперники жодного разу не понизили свою цінову пропозицію, тобто зовсім не змагалися за можливість отримати цей підряд.

Підрядник, окрім будівництва амбулаторії, закуповує найнеобхідніше медичне устаткування. У відомості ресурсів придбання обладнання, поданій МБК “Станіслав”, 12-канальний електрокардіограф з цифровим інтерфейсом коштує 80 тис. гривень.

“Ми порівняли вартість 12-канальних електрокардіографів, які закуповувалися медичними закладами області протягом року, і побачили, що вартість апаратів коливалася від 15 до 50 тисяч гривень. Найдорожчим виявився електрокардіограф у Тлумачі – 58 тисяч гривень, що на понад 20 000 грн дешевше від запропонованого МБК “Станіслав”, – говорить Остап Бринський.

Окрім цього, є питання і до вартості будівельних матеріалів. У підсумковій відомості ресурсів вартість плити деревостуржкової OSB-3 виробництва KRONO Україна товщиною 12 мм у МБК “Станіслав” коштує 175,72 грн/м кв. До прикладу, на сайті prom.ua роздрібна ціна на таку плиту приблизно на 70 гривень дешевша. Якщо врахувати, що для будівництва амбулаторії потрібно 410 м кв. плити, то різниця в ціні становитиме майже 28,7 тис. гривень.

Так само завищеною є ціна плити OSB-3 польського виробництва товщиною 10 мм. Ціна квадратного метра згідно з кошторисм – 134,92 грн. В інтернет-магазинах нескладно знайти цю ж плиту на 48,5 грн/м кв. дешевше. Таким чином і на 563 кв. метрах плити переплата становить більш як 27 тис. гривень.

А от базальтова вата для утеплення “Тexnonikol” узагалі коштує у 2,5 раза дорожче за свою ринкову ціну. Метр квадратний вати товщиною у 100 мм порахований у кошторисі за ціною 245 гривень. В інтернеті ціна стартує зі 100 гривень за квадратний метр. На 253 кв. метрах переплата складе 36,6 тис. гривень.

Таким чином, загальна переплата на цих матеріалах і обладнанні становить 112 тисяч гривень, у відсотках це – 39% від суми, заявленої у кошторисі МБК “Станіслав”.

 

Критика гальмує реформу?

Антикорупціонери виявили зловживання на будівництві амбулаторій і в інших областях. До прикладу, “Харківський антикорупційний центр”, проаналізувавши договори на будівництво амбулаторії, визначив, що у їхній області ціни на деякі матеріали завищені у 10 разів.

“Центр протидії корупції” пройшовся іншими регіонами, де розвивають сільську медицину за старими схемами. Зокрема, у Полтавській, Рівненській, Житомирській та Кіровоградській областях активісти знайшли пов’язаних учасників на тендерах. У Донецькій області будівництво 21 амбулаторії замовили в одного підрядника. У Черкаській ОДА оголосили тендери на будівництво амбулаторій, не надавши жодної тендерної документації, а у Хмельницькій – завищили ціни на виготовлення проектно-кошторисної документації.

У Мінрегіонбуді відреагували на публікації у ЗМІ і заявили, що вони “кидають тінь та намагаються дискредитувати розпочату реформу первинної ланки сільської медицини”. При цьому жодного факту, викладеного у матеріалах, у Міністерстві не спростували.

У міністерстві закликали керівників області забезпечити максимальну прозорість і відкритість всіх процедур – від оголошення тендерів, проведення закупівель через систему ProZorro, залучення підрядних організацій, проходження експертизи і до введення об’єктів в експлуатацію.

“Необхідно максимально залучати до процесів громадськість та інформувати людей про всі кроки у реалізації реформи на місцях. А також регулярно публічно звітувати про проходження бюджетних коштів, спрямованих на інфраструктурні програми, – йдеться в заяві Мінрегіонбуду. – Разом з тим, ми не дозволимо встромляти палки в колеса реформі. Розпочинаючи її, ми розуміли, що буде непросто. Що будуть ті, хто незадоволений якісними змінами, які ми пропонуємо. Що будуть намагання  дискредитувати її”.

А підрядникам, яких критикують, Мінрегіонбуд радить “захищати свою репутацію та ділове реноме у публічній площині, а якщо потрібно, то і в судах”.

Зі свого боку, антикорупціонери радять реформаторам замість того, щоб шукати зрадофілів, відмовитися від корупційних схем у проведенні тендерів на будівництво амбулаторій.  Тоді і реформа вдасться, і критики поменшає.

Марія Гаврилюк

Джерело

(Visited 201 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4145

У Калуському районі влада здійснює тиск на "неугодних" кандидатів на голову Новицької ОТГ? (фоторепортаж) 14:16 1 коментар

10 грудня відбулася прес-конференція присвяченій безпрецедентному випадку – тиску Калуської районної ради на майбутні вибори в Новицькій ОТГ. Нагадаємо, місцеві вибори пройдуть у 4 новостворених об’єднананих територіальних громадах Івано-Франківської області: Вигодська, Букачівська, Коршівська...

Винуватці знищення військового аеродрому у Чорткові ще й досі не покарані 09:54 6 коментарів

Действующий военный аэродром с боевыми современными самолетами и другой техникой спецназначения в Чорткове на Тернопольщине был уничтожен в 2005 году. Виновные в уничтожении стратегического военного объекта до сих пор не наказаны. Как сообщает golos.ua, причины уничтожения мощного военного...

Не лусне: як нардеп-мільйонер з Прикарпаття отримує компенсацію за житло (фото+відео) 22:44 6 коментарів

20 тисяч гривень на оренду житла отримують щомісяця нардепи із квартирами і розкішними маєтками у Києві і передмісті.Що потрібно, аби отримати задурно у кілька разів більше, ніж середня зарплата в...

На Прикарпатті один із підрозділів ОДА робив закупівлі для будівництва амбулаторії з порушеннями 14:27

Співробітники Служби безпеки у межах комплексу заходів із захисту об’єктів критичної інфраструктури у сфері охорони здоров’я попередили неефективне використання державних коштів під час реалізації держпрограми з підвищення доступності та якості...

У неділю, під час свого звіту, Руслан Марцінків незаконно агітував за Руслана Кошулинського - ОПОРА 18:51 5 коментарів

Другого грудня, у неділю, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, який є членом політичної партії ВО «Свобода», публічно звітувався за три роки роботи на посаді. Увагу спостерігачів ОПОРИ привернула поява на...

"Toyota", "Renault", "Citroen": які автомобілі закуповували за бюджетні кошти на Прикарпатті 20:02 1 коментар

У 2017 році бюджетні установи Прикарпаття здійснили 57 закупівель транспортних засобів у системі Prozorro. Загальна сума усіх договорів склала понад 105 мільйонів гривень. Здебільшого купляли спеціалізовану техніку, сміттєвози та легкові...

Фірма екс-менеджера "власника партії" "Свобода" Ігоря Кривецького отримає 11,5 млн грн на капремонт вулиці у Франківську 15:10 3 коментарі

Управління капітального будівництва міського виконавчого комітету в результаті відкритих торгів 27 листопада підписало договір з ТОВ «Івано-Франківськавтодор» на капітальний ремонт вулиці Софіївка в Івано-Франківську. Сума контракту становить 11,54 млн грн,...

Долинське підприємство, що належить Нафтогаз України, придбало семимісний кросовер за понад мільйон гривень 12:54 5 коментарів

В акціонерному товаристві Укрспецтрансгаз, яке розташоване в Долині цього місяця оголосили тендер на закупівлю  легкового автомобіля типу «універсал». Як повідомляє сайт публічних закупівель ProZzoro, на підприємстві, засновником якого є НАК...

Як завжди винуваті «папірєдніки»: на франківському хлібокомбінаті у розкраданні зерна та борошна «Держрезерву» звинувачують попереднє керівництво 18:03 4 коментарі

28 листопада на сайті Служби безпеки України з’явилася інформація про виявлення факту розкрадання зернових посадовцями Державного підприємства «Івано-Франківський комбінат хлібопродуктів» З цього приводу на сайті Івано-Франківського КХП опублікували офіційну позицію підприємства....

Двоє прикарпатців хочуть працювати у Вищому антикорупційному суді, до одного активісти мають зауваження 08:02 7 коментарів

Кожен третій кандидат до Вищого антикорупційного суду – недоброчесний. Такі результати аналізу ЧЕСНО. Фільтруй суд!, презентованого 29 листопада. Порушення критеріїв доброчесності ЧЕСНО зафіксували у 43 кандидати у Вищий антикорупційний суд...

Фірми з оточення прикарпатського олігарха Бахматюка знову позмагалися за мільйонний тендер на харчування хворих 17:46 1 коментар

Івано-Франківська обласна клінічна лікарня в результаті проведеної закупівлі уклала угоду з ТОВ «Медхарчопром» на послуги з харчування хворих. Сума договору становить близько 1 млн грн, про це стало відомо з...

У МІУК провели обшук: Підозрюють розтрату бюджетних коштів 15:54 1 коментар

У вечір п’ятниці та в ніч на суботу, 23-24 листопада працівники поліції здійснювали обшук з метою вилучення документів на комунальному підприємстві «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія». У травні слідчий відділ слідчого...

Фірма з оточення начальника Тернопільської САД отримала 13-мільйонний підряд на Франківщині 21:19

Ямницька сільська рада об’єднаної територіальної громади в результаті проведених торгів уклала договір з ТОВ «БМБуд» на капітальний ремонт вулиці Шевченка у селі Павлівка (Івано-Франківська область). Сума укладеної угоди становить 13,5...

На захист Гриценка став військовий прокурор Матіос 15:46

Триває інтрига навколо парламентського розслідування зловживань в Міноборони України. Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України (ТСК ВР), робота якої довгий час блокувалась самими ж депутатами, нарешті активувалась, - повідомляє журналіст...

Жодного конфлікту інтересів? У Франківську, в конфлікті із школою №6, за депутата від «Батьківщини» заступився депутат від «Батьківщини» (фото+відео) 09:07 15 коментарів

Сьогодні, 27 листопада, в Івано-Франківську протестують батьки та учні школи №6. Причиною цьому став новий директор Василь Ревчук, якого нещодавно на цю посаду обрала конкурсна комісія. Ревчук є депутатом Івано-Франківської...

Головний «свободівець» Франківщини, працюючи чиновником, заробляє по 38 тисяч гривень щомісяця 20:35 4 коментарі

Голова Івано-Франківської обласної організації ВО «Свобода» Михайло Королик на скоромній чиновницькій посаді заступника керівника виконавчого апарату Тисменицької районної ради у 2017 році отримував заробітню плату в розмірі понад 38 тисяч...

СБУ запідозрила буковелівський “ПБС” у привласненні бюджетних коштів (документ) 19:53 3 коментарі

Слідчі СБУ учергове запідозрили посадовців івано-франківської дорожньої фірми “ПБС” у привласненні бюджетних коштів Державного дорожнього фонду. Цього разу йдеться про підробку документів, які підтверджують якість будівельних матеріалів та їх походження. Про це...

У справі судді-хабарника з Івано-Франківська призначили експертизу 23:08 8 коментарів

Суд призначив експертизу відео- та звукозапису в кримінальному провадженні за підозрою судді Господарського суду Івано-Франківської області Володимира Булки в отриманні неправомірної вигоди. Таке рішення ухвалила слідчий суддя Солом’янського районного суду...

«Схеми» розповіли про таємні зустрічі Медведчука з Порошенком (відео) 09:14 2 коментарі

Віктор Медведчук регулярно приїжджає до Адміністрації президента. Про це йдеться у розслідуванні програми "Схеми". "Під час нашого спостереження протягом майже 4 місяців, ми помітили, що Віктор Медведчук регулярно приїжджає до...

У франківському приміському селі, яке минулого року сколихнув корупційний скандал із землею, планують дозволити перевибори депутатів (відеофакт) 19:27 5 коментарів

 Вчора, 21 листопада, відбулося засідання Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. На ньому погодили постанову, про перевибори місцевих депутатів у селі Драгомирчани Тисменицького району Івано-Франківської області....
  • ріел ІФ виринаюча