На Прикарпатті нові амбулаторії почали будувати за старими схемами

На Прикарпатті планують збудувати 26 нових амбулаторій у рамках створення нової мережі первинної медичної допомоги. Перші тендери вже свідчать про те, що закупівлі проводять під окремі фірми, а обладнання закуповують за завищеними цінами.

Модель нової амбулаторії у презентаційній брошурі Мінрегіону та МОЗ Модель нової амбулаторії у презентаційній брошурі Мінрегіону та МОЗ

Відповідно до переліку проектів та заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості, які Мінрегіон затвердив у липні 2018 року, в Україні заплановано будівництво 505 нових амбулаторій. Зокрема в Івано-Франківській області планують збудувати 26 нових амбулаторій, на будівництво яких з державного бюджету виділено 116,7 млн гривень.

Місяць тому голова Івано-Франківської облдержадміністрації Олег Гончарук на селекторній нараді доповів Міністру регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадію Зубку про перші успіхи у створенні мережі амбулаторій – виготовлено проектно-кошторисну документацію на 21 амбулаторію та оголошено 12 тендерів на їх будівництво.

Перелік проектів амбулаторій

 

Як проводяться ці тендери на Прикарпатті, розбиралися експерти “Антикорупційної платформи”.

 

“Свої” конкуренти та дороге обладнання

Виготовлення 21 проектно-кошторисної документації (ПКД) на будівництво амбулаторій Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА замовив протягом серпня-вересня. Всі проекти департамент замовив у ФОП Химинця Сергія Ярославовича.

За даними інформаційно-аналітичної системи YouControl, Химинець розпочав свою підприємницьку діяльність рік тому. Виконувати замовлення для бюджетних установ він розпочав саме із виготовлення ПДК на будівництво амбулаторій. Загальна вартість договорів на їх розробку становить понад 3,6 млн. За даними пошуково-аналітичної системи 007, підприємець виготовив уже 20 проектів і отримав майже всю суму коштів. Непоганий старт для початківця у публічних закупівлях.

З кінця вересня Департамент ЖКГ ОДА почав оголошувати закупівлі на саме будівництво. В технічному завданні тендерної документації зазначається, зокрема, що будівлю амбулаторії передбачено виконати з брусу та з дерев’яних каркасів Запроектовано енергозберігаючі вікна та двері, окрема система опалення, водопостачання, в тому числі і гаряче водопостачання. Також у вартість робіт входить закупівля необхідного медичного обладнання для роботи лікарів.

Протягом вересня-жовтня Департаментом оголошено перших 18 тендерів.

На сьогоднішній день з них усіх завершилися укладенням договору тільки 3 закупівлі.

Шість закупівель замовник скасував через те, що тендерний комітет не дотримався термінів розгляду документів учасників тендеру. Таким чином, закупівлі скасували “через неможливість усунути допущені на відкритих торгах помилки”.

На чотирьох тендерах не було достатньої кількості учасників – на три закупівлі з’явилася тільки одна фірма, на одну не подався жоден учасник.

Ще на чотирьох закупівлях відхилили пропозиції всіх учасників, оскільки ті подали неповний пакет документів або їх тендерна пропозиція містила неточності.

Одну скасували через помилку у розрахунках необхідних обсягів робіт і вартості будівництва.

Таким чином, з усіх оголошених у вересні-жовтні закупівель тільки на трьох вдалося укласти договори.

“Треба віддати належне тендерному комітету Департаменту ЖКГ, який скасував сумнівні закупівлі. Адже крім порушень у документах учасників, нами зафіксовані спроби розіграти тендер пов’язаними фірмами, а також суттєве завищення цін у кошторисних розрахунках”, – зазначає аналітик “Антикорупційної платформи” Остап Бринський.

На 16 з 18 тендерів приходила фірма ТОВ “Санрайз Білдінг Груп”, але їй вдалося виграти і укласти договір з Департаментом ЖКГ тільки на будівництво однієї амбулаторії – у селі Пуків Рогатинського району. “Санрайз Білдінг Груп” – це київська група будівельних компаній, яка має свої представництва у кількох областях України. На десяти закупівлях цього учасника тендерний комітет відхилив через помилки у документах. Інші кілька закупівель або були скасовані, або не відбулися.

Схоже, “Санрайз Білдінг Груп” мають намір будувати більшість амбулаторій в області. Проте з першої спроби їм вдалося виграти тільки один тендер. Зрештою, крім помилок у документації і розрахунках ціни, “Санрайз Білдінг Груп” грішила ще й тим, що заходила на тендери зі “своїми” фірмами. Так, на чотирьох тендерах разом із нею брало участь ТОВ “Єврохаус”.

Це підприємство входить у групу компаній “Санрайз Груп”. До прикладу, разом вони розіграли тендер на будівництво амбулаторії в селі Річка Косівського району. Більше того, в довідці про наявність інженерно-технічних працівників та робітників, яку подала на тендер ТОВ “Санрайз Білдінг Груп”, вказано людей, що є працівниками ТОВ “Єврохаус”, згідно з інформацією, поданою на сайті фірми.

Ще одна цікава деталь. На початку року Мінрегіон разом із Міністерством охорони здоров’я презентували типові проекти сучасних медичних амбулаторій, і на одній з ілюстрацій стоїть логотип цієї ж ТОВ “Єврохаус”.

Ілюстрація з презентаційної брошури Мінрегіону та МОЗ
 

“Звідси можна зробити висновок, що проекти майбутніх амбулаторій розроблялися у групі будівельних компаній “Санрайз Білдінг Груп”. Звичайно, нічого незаконного в участі цієї фірми у тендерах Департаменту ЖКГ ОДА немає. Але сумнівною виглядає конкуренція на таких тендерах, і як результат – сума договору, за яку фірма збирається будувати амбулаторії”, – пояснює Бринський.

Після проведення аукціону на восьмимільйонному тендері по амбулаторії в селі Пуків Рогатинського району замовник зекономив лише 3 тисячі гривень.

Для порівняння – другий 8-мільйонний тендер по будівництву амбулаторії в селі П’ядики Коломийського району, де була реальна конкуренція. Переможець ТОВ “Лідер-Плюс” опустив ціну на 1,6 мільйонів гривень.

А от третій тендер – амбулаторія у селі Старі Кривотули Тисменицького району – дає можливість чітко побачити, наскільки завищеними є ціни на матеріали у кошторисах з будівництва медзакладу.

В цьому тендері взяли участь ТОВ “МБК Станіслав” та будівельна компанія “Трейдзахідбуд”. Переміг перший учасник – МБК “Станіслав”, який запропонував збудувати амбулаторію за 5 748 661 гривень. Це на 50 тисяч дешевше за початкову очікувану вартість закупівлі. Під час аукціону суперники жодного разу не понизили свою цінову пропозицію, тобто зовсім не змагалися за можливість отримати цей підряд.

Підрядник, окрім будівництва амбулаторії, закуповує найнеобхідніше медичне устаткування. У відомості ресурсів придбання обладнання, поданій МБК “Станіслав”, 12-канальний електрокардіограф з цифровим інтерфейсом коштує 80 тис. гривень.

“Ми порівняли вартість 12-канальних електрокардіографів, які закуповувалися медичними закладами області протягом року, і побачили, що вартість апаратів коливалася від 15 до 50 тисяч гривень. Найдорожчим виявився електрокардіограф у Тлумачі – 58 тисяч гривень, що на понад 20 000 грн дешевше від запропонованого МБК “Станіслав”, – говорить Остап Бринський.

Окрім цього, є питання і до вартості будівельних матеріалів. У підсумковій відомості ресурсів вартість плити деревостуржкової OSB-3 виробництва KRONO Україна товщиною 12 мм у МБК “Станіслав” коштує 175,72 грн/м кв. До прикладу, на сайті prom.ua роздрібна ціна на таку плиту приблизно на 70 гривень дешевша. Якщо врахувати, що для будівництва амбулаторії потрібно 410 м кв. плити, то різниця в ціні становитиме майже 28,7 тис. гривень.

Так само завищеною є ціна плити OSB-3 польського виробництва товщиною 10 мм. Ціна квадратного метра згідно з кошторисм – 134,92 грн. В інтернет-магазинах нескладно знайти цю ж плиту на 48,5 грн/м кв. дешевше. Таким чином і на 563 кв. метрах плити переплата становить більш як 27 тис. гривень.

А от базальтова вата для утеплення “Тexnonikol” узагалі коштує у 2,5 раза дорожче за свою ринкову ціну. Метр квадратний вати товщиною у 100 мм порахований у кошторисі за ціною 245 гривень. В інтернеті ціна стартує зі 100 гривень за квадратний метр. На 253 кв. метрах переплата складе 36,6 тис. гривень.

Таким чином, загальна переплата на цих матеріалах і обладнанні становить 112 тисяч гривень, у відсотках це – 39% від суми, заявленої у кошторисі МБК “Станіслав”.

 

Критика гальмує реформу?

Антикорупціонери виявили зловживання на будівництві амбулаторій і в інших областях. До прикладу, “Харківський антикорупційний центр”, проаналізувавши договори на будівництво амбулаторії, визначив, що у їхній області ціни на деякі матеріали завищені у 10 разів.

“Центр протидії корупції” пройшовся іншими регіонами, де розвивають сільську медицину за старими схемами. Зокрема, у Полтавській, Рівненській, Житомирській та Кіровоградській областях активісти знайшли пов’язаних учасників на тендерах. У Донецькій області будівництво 21 амбулаторії замовили в одного підрядника. У Черкаській ОДА оголосили тендери на будівництво амбулаторій, не надавши жодної тендерної документації, а у Хмельницькій – завищили ціни на виготовлення проектно-кошторисної документації.

У Мінрегіонбуді відреагували на публікації у ЗМІ і заявили, що вони “кидають тінь та намагаються дискредитувати розпочату реформу первинної ланки сільської медицини”. При цьому жодного факту, викладеного у матеріалах, у Міністерстві не спростували.

У міністерстві закликали керівників області забезпечити максимальну прозорість і відкритість всіх процедур – від оголошення тендерів, проведення закупівель через систему ProZorro, залучення підрядних організацій, проходження експертизи і до введення об’єктів в експлуатацію.

“Необхідно максимально залучати до процесів громадськість та інформувати людей про всі кроки у реалізації реформи на місцях. А також регулярно публічно звітувати про проходження бюджетних коштів, спрямованих на інфраструктурні програми, – йдеться в заяві Мінрегіонбуду. – Разом з тим, ми не дозволимо встромляти палки в колеса реформі. Розпочинаючи її, ми розуміли, що буде непросто. Що будуть ті, хто незадоволений якісними змінами, які ми пропонуємо. Що будуть намагання  дискредитувати її”.

А підрядникам, яких критикують, Мінрегіонбуд радить “захищати свою репутацію та ділове реноме у публічній площині, а якщо потрібно, то і в судах”.

Зі свого боку, антикорупціонери радять реформаторам замість того, щоб шукати зрадофілів, відмовитися від корупційних схем у проведенні тендерів на будівництво амбулаторій.  Тоді і реформа вдасться, і критики поменшає.

Марія Гаврилюк

Джерело

(Visited 255 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:5062

загрузка...

У Долині за день уклали тендери на харчування учнів на суму понад 2 мільйони гривень 19:27

Управління освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації за день уклало договорів на послуги харчування учнів на суму понад 2,05 млн грн. Експерти повідомляють про порушення. Управління освіти, молоді...

Луценко заявляє, що посол США дала йому список людей, яких не можна переслідувати 08:24 3 коментарі

енеральний прокурор Юрій Луценко стверджує, що посол США в Україні Марі Йованович дала йому список людей, яких попросила "не переслідувати". Про це він заявив в інтер'ю виданню The Hill. "На...

У Долині тендер на харчування школярів розпиляли підприємці, які подали документи з однаковими помилками 20:35

Управління освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації за результатом відкритих торгів підписало договір з приватним підприємцем Галиною Савчук на послуги з харчування учнів на 288 тис. грн. За...

Суд зобов’язав ГПУ відновити справу проти Холодницького і Ситника 05:42

Печерський райсуд Києва зобов’язав Генпрокуратуру відновити справу проти спеціалізованого антикорупційного прокурора Назара Холодницького та директора НАБУ Артема Ситника про розголошення даних досудового розслідування і втручання у діяльність державного діяча. Про...

Юний підприємець із Снятина отримає від івано-франківського міськвиконкому 155 тисяч гривень за проведення навчальних семінарів 10:29

14 березня управління економічного та інтеграційного розвитку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради уклало угоду із переможцем тендеру на проведення чотирьох тренінгів-семінарів у галузі інноваційних технологій. За даними сайту громадських закупівель...

Освітяни Коломийщини мало не віддали понад 900 тисяч гривень за м’ясо недобросовісній компанії 23:19

Центр протидії корупції оскаржував тендер на закупівлю м’яса Управлінням освіти Коломийської міськради. Справа в тому, що переможцем стала компанія із чорного списку Антимонопольного комітету. Більше того, фірма подала неправдиву довідку,...

Справа Булки: адвокат судді, якого спіймали на хабарі, просить перенести розгляд справи з Івано-Франківська 18:42 6 коментарів

Вчора в Івано-Франківському міському суді відбулося підготовче засідання у справі Володимира Булки – екс-судді Господарського суду Івано-Франківської області, якого спіймали на хабарі у 5000 євро. Суддя Володимир Булка Як повідомляли...

На окрузі Шевченка-молодшого чимало "жирних" тендерів виграють новостворені фірми наближені до депутатів від "Укропу" 20:56 3 коментарі

Болохів – невелике село на Калущині. В серпні 2015 воно увійшло до Верхнянської ОТГ. Село було засноване XIV столітті. Зараз тут проживає близько 200 мешканців, хоча ще 100 років тому...

Аудит оборонки: Порошенко назвав три подальші кроки 07:51 3 коментарі

Аудит "Укроборонпрому" має здійснювати одна з чотирьох всесвітньовідомих аудиторських компаній. Про це ввечері 10 березня в ефірі телеканалу ICTV заявив президент України Петро Порошенко. "Аудит "Укроборонпрому" - щоб довіряли і...

Катар таємно заплатив ФІФА $880 млн за право проведення ЧС-2022 - ЗМІ 06:33

За 21 день до виборів країн-господарів чемпіонатів світу з футболу 2018/2022 телеканал Al Jazeera, який належить еміру Катара, шейху Хамаду бін Халіфа Аль-Тані, таємно заплатив ФІФА 400 млн доларів за...

НАБУ відкрило кримінальне провадження щодо прикарпатського нардепа Іванчука 19:55 8 коментарів

Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальне провадження за фактом можливого декларування недостовірної інформації депутатом Верховної Ради Андрієм Іванчуком («Народний фронт»), який є другом екс-прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. Про це «Українським Новинам» повідомило джерело в НАБУ, пише СТИК....

У поліції проводять розслідування щодо вимагання хабара поліцейськими у Косові 16:58 2 коментарі

Днями у мережі було оприлюднене відео, на якому зафіксовані неправомірні дії з боку закарпатських правоохоронців. За фактом призначено перевірку, пише WestNews з посиланням на ГУ НП у Закарпатській області. Йдеться...

У соцмережах повідомляють про провокацію зі сторони патрульної поліції проти відомого прикарпатського журналіста-розслідувача 12:17 3 коментарі

У соцмережах повідомляють про провокацію зі сторони патрульної поліції проти відомого прикарпатського журналіста-розслідувача. Віталій Мацьоцький Мова йде про журналіста "Дорожнього контролю" із міста Косів Віталія Мацьоцького, який нещодавно фактично самостійно...

Суд арештував підозрюваних у підкупі кандидата з Прикарпаття Юрія Тимошенка з правом застави у 4 млн гривень 18:35

Печерський райсуд Києва обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою підозрюваним у спробі підкупу кандидата в президенти України з правом внесення застави в розмірі 4 млн гривень. Про це...

Спорудження житла для яремчанських ветеранів АТО пахне аферою та відмиванням коштів 08:21 1 коментар

У 2018 році Яремчанська міська рада прийняла рішення про виділення земельної ділянки для спорудження багатоквартирного будинку для колишніх бійців АТО. Під забудову надали 82 сотки. Мета благородна — забезпечити помешканням...

На Прикарпатті правоохоронці затримали поліцейських-хабарників, які хотіли викупити у місцевого журналіста компромат на себе (відеофакт) 20:41

На Прикарпатті правоохоронці затримали поліцейських-хабарників, які хотіли викупити у місцевого журналіста компромат на себе. Фото ілюстративне Відомому прикарпатському журналістові-розслідувачу Віталію Мацьоцькому, який проживає у місті Косові, стало відомо, що закарпатські...

Стали відомими прізвища чоловіків, які намагалися дати хабара прикарпатському нардепи, аби той зняв свою кандидатуру із виборів 15:00 3 коментарі

При спробі підкупу кандидата в президенти Юрія Тимошенко затримано голову однієї з політичних партій. Про це повідомив прес-секретар ГПУ Андрій Лисенко, інформує Лівий берег. За його словами, голова однієї з...

На Прикарпатті прокуратура викрила на хабарі керівника одного з державних підприємств (фотофакт) 09:22

Прокуратурою Івано-Франківської області здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні, відкритому за фактом отримання неправомірної вигоди. Встановлено, що керівник одного із державних підприємств м. Коломиї вимагав неправомірну вигоду в сумі 600...

«Мене намагалися підкупити 12 разів з часу реєстрації»: стали відомими подробиці затримання чоловіків, які пропонували хабар прикарпатському кандидату Тимошенко (фото) 07:38 1 коментар

При спробі вручення хабара нардепу і кандидату в президенти Юрію Тимошенку за відмову балотуватися затриманий голова однієї з політичних партій. Про це у Facebook повідомив речник Генпрокуратури Андрій Лисенко. "Затримано...

Гендиректор "Укроборонпрому": Не вважаю себе винним у чомусь 06:31 2 коментарі

Генеральний директор ДК "Уроборонпром" Павло Букін заявляє безпідставність звинувачень журналістів "Наших грошей" щодо розкрадань в оборонній сфері. Про це він сказав в інтерв’ю BBC News Україна. В розслідуванні вказується, що...
  • ріел ІФ виринаюча