На Прикарпатті обговорили проект концепції розвитку гірських територій (фоторепортаж)
В Івано-Франківській області розробляють концепцію розвитку гірських територій. Такий документ стане своєрідною дорожньою картою розвитку гірських населених пунктів.
Про це заявив виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Максим Чопей на засіданні круглого столу з питань розвитку гірських територій в умовах децентралізації, який відбувся вчора у Косові, пишуть Версії.
«Івано-Франківським ЦРМС та Агенцією напрацьовано проект концепції розвитку гірських населених пунктів. Основна мета документу – забезпечення сталого розвитку таких територій. Нині вкрай необхідно скоординувати роботу та напрацювати єдині підходи із забезпечення самодостатності гірських громад», — зазначив експерт.
Максим Чопей зауважив, що гірські населенні пункти Україні завжди були дотаційними, а державна політика не сприяла розвитку таких населених пунктів тому. Як наслідок, нині вони не мають можливостей для розвитку. «Причинами цього стала відсутність державної політики, спрямованої на розвиток гірських територій, поганий стан транспортних мереж, а також низький рівень енергетичної та телекомунікаційної інфраструктури», — додав він.
За словами народного депутата України Юрія Солов’я, забезпечення розвитку гірських населених пунктів – спільне завдання як представників місцевого самоврядування, так і вищих органів державної влади. Він висловив переконання, що питання інфраструктури є основою розвитку гірських територій. Водночас він наголосив, що основними факторами, які гальмують розвиток таких населених пунктів, є нераціональне використання природних ресурсів, відсутність програм з підтримки промисловості, а також проблема з утилізацією твердих побутових відходів.
Міський голова Косова Юрій Плосконос підкреслив, що зусилля концепції повинні спрямовуватись на вирішення першочергових завдань. Зокрема, це – здійснення робіт з берегоукріплень, а також створення централізованих систем з водовідведення.
Своєю чергою, голова Білоберізької ОТГ Дмитро Іванюк зауважив, що концепція розвитку також має враховувати й можливості з підтримки бізнесу та залучення інвестицій.
У той же час директор Івано-Франківського ЦРМС Руслан Панасюк говорить, що саме концепція Державної програми розвитку гірських територій українських Карпат на період до 2023 року покликана запропонувати шляхи вирішення цих проблем, а також окреслити пріоритетні напрямки діяльності.
Максим Чопей зазначає, що напрацьований проект концепції планують надіслати на погодження до Мінрегіону, а тому закликав представників місцевого самоврядування для подання своїх пропозицій.
«Цей документ стане своєрідним підгрунттям формуванням конкурентної економіки. Такий комплекс дій сприятиме модернізації об’єктів інфраструктури, розвитку традиційних видів господарської діяльності, реалізації розвиткових проектів, а також можливістю транскордонної співпраці», — зазначає Максим Чопей.
Серед іншого виконавчий директор Агенції зауважив, що при розробленні концепції особливу увагу приділили питанню просторового планування розвитку гірських територій, а також екологічній безпеці.