На Прикарпатті понад 9000 боржників аліментів. Тепер їх стимулюють не лише батогом

Попередній пакет законів із захисту прав дітей, які живуть у неповних сім’ях, прийняли у лютому. Тоді основним нововведенням стали перевірки українців на виїзді за кордон і заборона керування автомобілем.
Результат пошуку зображень за запитом "аліменти"

Нові закони, які вже мають неофіційне гасло «Чужих дітей не буває», діють з 28 серпня і мають ще посилити санкції проти неплатників аліментів, пише “Репортер”.

За кордон лише з довідкою

Загалом на Прикарпатті є понад 9000 боржників аліментів. З них 7 % мають заборгованість понад чотири місяці, 1,8 % – понад рік.

«Новий закон збалансував відносини, які були в неповних сім’ях. Він не лише карає неплатників, а й захищає відповідальне батьківство, – каже Микола Станіщук, начальник обласного управління юстиції. – На час затвердження першого закону з’явилася критично велика кількість дітей, які недоотримували свої аліменти, тому необхідно було вжити заходів».

Для початку збільшили мінімальну суму аліментів до рівня прожиткового мінімуму: 1559 грн для дитини до шести років і 1944 – для дітей від шести до вісімнадцяти.

Основні зміни стосуються виїзду за кордон. Якщо той із батьків, з ким живе дитина, не перешкоджає іншому бачитися з нею, то він може виїхати з дитиною за кордон без нотаріальної згоди другого. На кордоні треба лише показати рішення суду або органу опіки, яке підтверджує, що дитина мешкає з ним. Раніше треба було нотаріальну згоду.

«Часто це було елементом шантажу, – розповідає Микола Станіщук. – Деякі батьки вимагали додаткових грошей від колишніх чоловіка чи жінки в обмін на дозвіл виїзду за кордон з дитиною».

Також, той, хто їде за кордон, має надати іншому з батьків рекомендований лист, у якому повідомити час та дату виїзду.

Але ці правила стосуються поїздки, яка триватиме не довше місяця, у інших випадках правила залишаються старими і потрібна нотаріальна згода. Якщо в одного з батьків є заборгованість по аліментах за чотири місяці (чи три, якщо дитина важкохвора або має інвалідність), то у нього можна не питати дозволу на вивіз дитини за кордон навіть на довший термін.

Та якщо дитина не повернулася в Украї­ну за відведений місяць, на того, хто з нею їхав, можуть накласти штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів, тобто 1700-3400 грн. Крім того, йому на рік заборонять виїжджати.

Батькові, який мешкає окремо від дитини, але регулярно платить аліменти, тепер теж буде легше виїхати за кордон. Йому треба подати іншому з батьків рекомендований лист з проханням дозволити вивезти дитину за кордон. Якщо протягом 10 днів не буде нотаріальної згоди на виїзд, то можна звернутися до суду, який дозволить виїхати з дитиною.

Або аліменти, або штраф

На боржників накладають додаткові санкції. За річну заборгованість з неплатника стягують додатково 20 % всієї суми, за два роки – 30 %, за три роки – 50 % суми боргу.

«Ми бачили, що вже після введення в дію першого закону батьки сплачували аліменти за великий період часу, – каже Андрій Гайда, начальник управління державної виконавчої служби обласного управління юстиції. – Вже майже повнолітні діти отримували свої гроші за багато років. Звісно, сума аліментів з того часу змінилася. Тому другий пакет законів ввів штрафні санкції у відсотках від суми боргу, які компенсують цю різницю».

А ще тепер, щоб зайняти керівну посаду на держслужбі, треба подати довідку про відсутність боргів дитині більше шести місяців. Чиновників, які мають річну і більшу заборгованість, звільнятимуть з посади.

Крім того, вже дорослі діти можуть не утримувати непрацездатних батьків, якщо ті свого часу не платили аліменти більше трьох років.

Основні санкції проти боржників: штрафи, обмеження права виїзду за кордон, керування автомобілем, користування зброєю, полювання. Тепер обмеження накладають після чотирьох (чи трьох – для хворих дітей) місяців заборгованості, а не шести, як колись. Якщо оплатити борг немає з чого, то горе-батька чи матір можуть зобов’язати до примусових громадських робіт, наприклад, прибирання парків і кладовищ. Таке рішення виносить суд. Раніше термін робіт був два місяці – тепер зріс до чотирьох. Тих, хто ухиляється від громадських робіт, за новим законом притягуватимуть до кримінальної відповідальності.

Також кошти батька чи матері, борг яких перевищує чотири місяці (або три, якщо діти тяжкохворі), арештовуватимуть. За словами Миколи Станіщука, тепер це відбувається автоматично, людський фактор відсутній, тож зникає можливість помилок чи маніпуляцій. Ще є «список ганьби» – реєстр боржників, який доступний в інтернеті.

«Обов’язок платника аліментів – повідомити, що він їх сплачує, – каже Андрій Гайда. – В іншому випадку виноситься постанова, яка висвічується у системі виконавчих проваджень. Прикордонна служба має доступ до неї, і боржник не може виїхати за межі України. Були навіть випадки, коли українців, які займаються туристичною діяльністю, повертали з кордону, і вони платили по 35-40 тис грн, які заборгували за багато років».

Не лише батогом

Закон забезпечив не лише санкції для боржників, але й пільги для тих, хто платить аліменти сумлінно. Наприклад, за курси чи гуртки дитині їм доведеться платити менше. Крім того, догляд за важкохворою дитиною зараховуватиметься до трудового стажу.

Діти, чиї батьки не є громадянами України, отримуватимуть свої аліменти повністю. Раніше, через податки, до них доходило лише 80 %.

Сумлінний платник аліментів отримує додаткові гарантії свого права бачитися з дитиною, брати участь в її вихованні, а також гарантії того, що сплачені ним гроші використовуються за призначенням. На тих батьків, з якими живе дитина і які витрачають аліменти не на її потреби, також спрямують санкції.

“Підтвердження оплати аліментів – квитанція. Якщо батько чи мати, які живуть окремо від дитини, допомагають іншим способом, той з подружжя, хто мешкає з дитиною, повинен написати відповідну заяву. «Наприклад, квитанція, що батько оплачує дитині навчання, не буде підтверд­женням для виконавчої служби, на відміну від заяви матері про те, що за конкретний період часу аліменти сплачені», – каже Андрій Гайда.

За вісім місяців, відколи діє перший пакет законів,прикарпатські діти отримали понад 36 млн грн аліментів, з них до Держбюджету надійшло більше 22,7 млн боргів за виконавчими провадженнями. Для порівняння, за вісім місяців 2017-го надійшло всього 25 млн грн аліментів.

За останні два тижні працівники державної виконавчої служби в Івано-Франківській області вже винесли 155 постанов про накладення штрафу за заборгованість по аліментах.

(Visited 106 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3501

загрузка...

Вакарчук: У списку нової партії не буде діючих депутатів 09:47

У списку партії Святослава Вакарчука "Голос" на парламентських виборах не буде діючих народних депутатів. Про це він заявив в ефірі ТСН у неділю ввечері. "Якщо буде стара система виборів, то...

На Прикарпатті працівницю ДФС оштрафували за неподання декларації про подаровану квартиру 09:22

Рішенням Івано-Франківського міського суду головного спеціаліста ДПІ в м. Івано-Франківську ГУ ДФС в області визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією (ч. 2 ст. 172-6 КУпАП), та накладено...

Студенти ІФНМУ запрошують на четвертий благодійний лікарський бал 09:11

Літо для студентів та працівників медичного університету вже традиційно розпочинається в ритмі танцю. Європейська медична студентська асоціація за підтримки ректорату ІФНМУ запрошує всіх бажаючих на четвертий благодійний лікарський бал. У...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

20 травня – 75 років виповнюється Миколі Танасійчуку (1944), художнику, уродженцю с. Борщів Снятинського району. Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.Франка. Окрема подяка відділу краєзнавчої літератури....

Дякую великому українському народу: Порошенко звернувся до громадян із прощальною промовою 08:24 2 коментарі

Президент України Петро Порошенко звернувся до співгромадян із прощальною промовою напередодні складання повноважень глави держави Про це повідомляє офіційний сайт президента України. Петро Порошенко зазначив, що Україні вдалося зберегти демократію...

Цієї ночі на Прикарпатті трапилася чергова смертельна ДТП: під колесами BMW загинув пішохід 06:59

Цієї ночі на Прикарпатті трапилася чергова смертельна ДТП: під колесами BMW загинув пішохід У ніч з неділі на понеділок, о 23.52 годині, на території Калуського району, в селі Боднарів, знову...

"Дім Сірка"шукає працівників. Головна вимога - любити собак 06:55

У притулок на Прикарпатті потрібні робочі руки. Про це пишуть на сторінці Благодійної організації "Дім Сірка" м.Івано-Франківськ, інформує Правда.іф. "Дуже просимо розповсюдити інформацію, попитати своїх родичів та знайомих, можливо хтось зацікавиться роботою...

Вакарчук пояснив, чому не пішов у президенти 06:31

Лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук пояснив, чому не брав участі у президентських виборах, але вирішив піти на парламентські. Про це він заявив в інтерв’ю ТСН.Тиждень. За словами Святослава Вакарчука,...

На Прикарпатті обговорили сучасні підходи до лікування захворювання шкіри 23:42

16 травня в місті Яремче розпочала свою роботу дводенна науково-практична конференція з міжнародною участю «Прикарпатські дерматологічні дні 2019», яка присвячена 75-ій річниці заснування Івано-Франківського обласного шкірно-венерологічного диспансеру. Конференція відбулася за...

«За українську державність загинула величезна кількість людей». Про що розповідають експозиції Музею визвольної боротьби у Івано-Франківську 21:31

18 травня відзначали Міжнародний день музеїв. Якими є експозиції музею на вул. Тарнавського у Івано-Франківську, як триває пошук нових експонатів та яка кількість як українців, так і іноземців цікавиться історією...

Три прикарпатських міста увійшли до переліку найкрасивіших в Україні 21:16

Україна ‒ неймовірно прекрасна країна. Кожна її гора, долина, село, місто унікальні у своїй красі: природній, архітектурній, фестивальній, гастрономічній, атмосферній. Немає у нас міста, в якому не знайдеться, заради чого...

Якими були зарплати топ-чиновників Департаменту соцполітики Коломиї за 2018 рік 17:42 1 коментар

На зарплату працівникам департаменту соцполітики з бюджету Коломиї у 2018 році витратили понад 16 млн грн, з яких на топ-менеджерів пішло 2,9 млн грн – директору департаменту, заступникам та начальникам...

Квитки на матч "Прикарпаття" - "Брага" вже надійшли у продаж 17:21 2 коментарі

У неділю, 19 травня, розпочався попередній продаж квитків на міжнародний товариський матч між командами "Прикарпаття" (Івано-Франківськ) - "Брага"(Португалія). Історичний для всього прикарпатського футболу поєдинок відбудеться на стадіоні "Рух" найближчого четверга, 23...

Сьогодні відзначаємо дату: 08:50

19 травня – День пам’яті жертв політичних репресій в Україні; 130 років від дня народження Миколи Євшана (Федюшки, 1889-1919), критика, літературознавця, уродженця смт. Войнилів Калуського району. Рубрика виходить за підтримки Івано-Франківської...

На Івано-Франківщині утворили нову ОТГ – Дубівську 00:17

На Рожнятівщині утворено нову об’єднану територіальну громаду – Дубівську ОТГ. Остаточне рішення щодо її утворення вчора одностайно підтримали депутати із шести сільських рад, які вирішили увійти до складу новоутвореної ОТГ,...

"У Зеленського" підготували указ про розпуск Ради і визначив дату позачергових парламентських виборів — ЗМІ 23:25 16 коментарів

Переможець виборів президента України Володимир Зеленський готує розпуск Верховної Ради у зв'язку з відсутністю парламентської коаліції. Відповідний указ, датований 20 травня – день запланованої інавгурації майбутнього глави держави – потрапив у розпорядження Obozrevatel. У документі...

Наступного тижня в Карпатах відбудеться чемпіонат України з гірських перегонів “Трембіта Буковель” 22:53

25 травня на Буковельському перевалі пройде етап чемпіонату України з гірських перегонів "Трембіта Буковель". Організатори запрошують подивитись на видовищні перегони та повболівати за команди, інформують "Вікна". Загальна протяжність траси –...

Учасники з однаковими документами «розіграли» тендер на майже мільйон гривень від коломийських комунальників 21:08 1 коментар

Комунальне підприємство «Полігон екологія», що в Івано-Франківській області, за результатами відкритих торгів підписало договір з ТОВ «ВГР Сервіс» на постачання гранітного щебеню. Сума договору становить 800 тис. грн, про це...

Завтра у Франківську обмежать проведення розважальних заходів 20:59

Щороку у третю неділю травня в Україні відзначають День пам’яті жертв політичних репресій. У 2019 році вшанування пам’яті жертв політичних репресій припадає на 19 травня, пише Репортер. Виконавчий комітет Івано-Франківської...

В нас завеликий штат і забагато ліжок, – головний фінансист області пояснила, чому на Прикарпатті медикам не вистачає грошей на зарплати 20:44 3 коментарі

Вирішити проблему з зарплатами медикам може оптимізація медзакладів області. На сесії обласної ради Ірина Мацькевич, директор департаменту фінансів ОДА, відзвітувала про виконання обласного бюджету за перший квартал 2019 року, пишуть...
  • ріел ІФ виринаюча