Народні месники чи хулігани? Чому горять споруди УПЦ МП (фото)

Доки ви тут плануєте ще бути, до вечора?”, – намагаюся заговорити з жінками, що повільним кроком прогулюються неподалік будівлі, яку вони називають “Десятинним монастирем Різдва Пресвятої Богородиці” на вулиці Володимирській в історичній частині Києва.

 

“До скончания века”, – відповіла одна з них і не захотіла більше спілкуватися. Наступні запитання жінки просто ігнорували. Спілкувалися лише з тими, хто підходив до них з проханням поцілувати ікону.

 

У цей час уже третю годину тут тривав молебень, на який у суботу 3 лютого прийшло кілька сотень вірян, що відгукнулися на заклик захистити “монастир” від “силового захоплення”.

Проповідь церковнослов’янською мовою частково глушили гуцульські коломийки. Їх із барабаном, акордеоном та трубою виконували учасники акції, що вимагали демонтажу споруди, яка тут з’явилася десятьма роками раніше біля історичного фундаменту Десятинної церкви.

Багатолюдний протест став наслідком арешту на два місяці двох киян – архітекторів Олексія Шемотюка та Олександра Горбаня. Їх затримали 25 січня одразу після спроби підпалу так званого “монастиря”.

Чоловікам “світить” до п’ятнадцяти років ув’язнення за статтею про замах на умисне знищення або пошкодження майна.

 

“Я це (підпал – УП) не виправдовую. Але це свідчення того, що в людей увірвався терпець, бо легальними методами воно не працює. Отже, доводиться діяти нелегальними, навіть з ризиком для своєї особистої безпеки і свободи”, –пояснив “Українській правді” свою присутність на акції на Десятинній відомий журналіст Юрій Макаров.

У руках він тримав листівку з обличчями арештованих архітекторів. На його думку, це було звичайне хуліганство, тому максимальне покарання має бути – символічні 15 діб арешту.

Історія конфлікту

Земельна ділянка на Володимирській, 2 є культовим місцем не лише для православних українців, але й для язичників.

Тут зберігся фундамент першого в Київській Русі кам’яного храму, який зруйнували монголи у 1240 році під час штурму Києва. На цьому місці також раніше був курганний язичницький могильник.

Фундамент храму є археологічною пам’яткою національного значення. Відповідно до вимоги Венеціанської комісії, будь-які роботи з реконструкції і відновлення храму тут не допускаються. Рекомендовано здійснити лише консервацію пам’ятки.

За часів незалежності України неодноразово звучали ідеї про відновлення храму не на історичному фундаменті, а біля нього.

Одним з найзатятіших ідеологів відбудови був Віктор Ющенко. Він у перший місяць після своєї інавгурації дав завдання Київській держадміністрації зайнятися питанням відбудови Десятинної церкви.

За це президента критикувала частина науковців. Пояснювали, що нереально встановити, як достеменно виглядав храм десять століть тому.

Поки Ющенко виношував свою ідею, Українська православна церква Московського патріархату вирішила біля фундаменту Десятинної церкви застовпити місце. Поки право на відновлення тут церкви не передали, наприклад, УПЦ Київського патріархату.

Так, під приводом проведення великоднього святкового богослужіння біля фундаменту Десятинного храму навесні 2006 року представники УПЦ МП встановили тимчасове шатро.

 

У цьому шатрі, встановленому тимчасово для великоднього богослужіння представниками УПЦ МП, вірянам нібито явилася Богородиця
ДЕНИС ФІЛІПОВ

Проте свята минули, але шатро ніхто не поспішав прибирати. Бо з’явилася на те неординарна причина – за кілька днів після святкової служби людям у наметі нібито явилася Богородиця.

“Все видели, как Богородица зашла, но никто не видел, как она вишла. И мы расценили это как то, что она духом своим осталась с нами”, – розповідав сайту “Православие.Ru” нинішній намісник “монастиря” отець Гедеон.

То ж маючи прикриття у вигляді появи Богородиці, яка в шатро зайшла, але не вийшла, тут почали облаштовувати вже дерев’яну каплицю. Її одразу навали “Десятинним храмом Різдва Пресвятої Богородиці”. Споруду освятив тодішній глава УПЦ МП митрополит Володимир.

 

Шатро через рік перетворюється на дерев’яну каплицю, яку назвуть “Десятинним храмом Різдва Пресвятої Богородиці”

Врешті, Ющенко відмовився від своєї ідеї з відбудови Десятинної церкви, але в той час самобуд від УПЦ МП продовжував розвиватися.

У 2009 році каплицю вже перейменували в “Десятинний монастир Різдва Пресвятої Богородиці”.

З приходом до влади Віктора Януковича тема відновлення храму ожила знову.

У 2011 році київська влада оголосила конкурс на концепцію відновленого Десятинного храму.

Тоді ж одразу біля “монастиря-самобуду” раптово з’явилися будівельні вагончики, які, до речі, стоять на цьому місці й досі.

Імовірно, представники УЦП МП ще до оголошення переможців були переконані, що саме вони отримають право на відбудову, а їх проект переможе в конкурсі. Тож вирішили не баритися з підготовкою до будівництва.

Паралельно, щоб укріпитися міцніше біля фундаменту Десятинної церкви, громада “монастиря” просить Шевченківський райсуд Києва визнати за ними право власності на цю споруду.

У лютому 2012-го суд ухвалює позитивне рішення.

“Це типова схема легалізації самочинного будівництва чи захоплення земельних ділянок”, – вказує ресурс “Наші гроші”.

А вже в липні 2013-го саме на підставі згаданого судового рішення Міністерство юстиції реєструє “монастир” як об’єкт нежитлової нерухомості. Завдяки цьому релігійна громада отримує державну реєстрацію прав власності на самовільно збудовані приміщення.

Але, як дослідили “Наші гроші”, в рішеннях суду і Мін’юсту вказано різні розміри приміщень.

Так, Шевченківський райсуд визнавав право власності на малу архітектурну форму розміром 60 квадратів, а Мін’юст уже реєстрував будівлю розміром 133 квадрати.

І така невідповідність може стати підставою для оскарження нині цих рішень.

 
 

 NASHIGROSHI.ORG

Звідки взялися додаткові метри?

Влітку 2012-го вже після рішення суду, але ще до подачі заяви на державну реєстрацію в Мін’юст, представники УПЦ МП добудували нові приміщення каплиці, укріпивши фундамент цеглою.

 

З шатра. Розбудований до 130 квадратів “монастир”
ІГОРЯ ЛУЦЕНКА

Тестування на патріотизм

Перша спроба підпалу споруди “монастиря” відбулася в грудні 2012 року. Тоді представники УПЦ МП звинуватили в підпалі язичників. Щоправда, їх не затримали.

Цього разу паліїв спіймали одразу. Ними виявилися відомі в середовищі митців архітектори.

“Ми тут провели все життя, бо з Олексієм навчалися через дорогу в 25-й школі. І нам як архітекторам боляче було дивитися на цей гадюшник (будівлю “монастиря” – УП)”, –  каже УП колега затриманих Данило Гомон.

За його словами, він не здогадувався про намір колег палити цю споруду.

“Хоча Олексія я бачив у той же день, але він нічого такого не казав”, – уточнює Данило.

“Вони як архітектори, а ми як художники обурились одразу, як тут з’явилася перша дерев’яна халабуда. Крім того, що це було цинічне і лицемірне захоплення території, їм по-барабану закони, по-барабану люди та думка людей. Бо їм треба і все.

Але ж не можна чіпати те, що тобі не належить”, – каже УП скульптор Олексій Золотарьов, який вчився разом з затриманими в академії.

Він прийшов на акцію з транспарантом, на якому вимагав знести МАФ у вигляді каплиці.

“Силовий метод – це не вихід, бо на беззаконня відповідати беззаконням вони від нас не дочекаються”, – відповів Золотарьов на питання, чи готові вони силою знести “МАФ”.

 

Друзі-художники прийшли на Десятинку підтримати затриманих архітекторів
МАР’ЯНА П’ЄЦУХ

“Я підтримую дії Олексія, бо він таким чином привернув до проблеми увагу. Якби він цього не зробив, ми тут нині не збиралися б”, – каже Вадим Юник, який прийшов на акцію з маленькою дочкою.

Каже, що познайомився з Олексієм на фронті, коли разом служили в Збройних силах України. Власне, той факт, що Олексій є ветераном АТО, а Олександр – волонтером, може вказувати ще й на політичну мотивацію в діях чоловіків.

Це підтверджує і народний депутат Ігор Луценко, який перебував на засіданні суду під час обрання запобіжного заходу та просив взяти чоловіків на поруки.

“Вони намагалися привернути увагу до того, що територія Національного музею історії захоплена московськими церковниками. Поруч – фундамент Десятинної церкви, головного храму Київської Русі, котрий символічно хочуть застовпити за собою агенти ворожої держави”, – заявив Луценко.

Відтак, протест проти самовільної забудови на історичному заповіднику, фактично, переріс у протест проти Московського патріархату як такого.

 

МАР’ЯНА П’ЄЦУХ

“Ми війну проти російського окупанта не виграємо, якщо там з ними воюватимемо, а в Києві будемо їх спокійно терпіти”, – каже УП історик та письменник Володимир Регеша, боєць “Правого сектору”, відомий на фронті за позивним “Санта “.

“Санта” познайомився з Олексієм на Майдані, а потім разом воювали на Донбасі як добровольці “Правого сектору”. Уже потім Олексія мобілізували в 74-й розвідувальний батальйон, який першим заходив в Авдіївську промзону.

 

Відомий боєць “Правого сектору” “Санта” воював разом з палієм Олексієм Шемотюком в Авдіївці

“У нас – не Московська церква, у нас канонічна українська православна церква!”,– апелювали на свій захист ті, хто прийшов у суботу на молебень під споруди “монастиря”.

Час від часу між двома сторонами тут виникали суперечки.

“Я – за мир”, – пояснила УП ціль свого приходу в суботу на Десятинку жінка з числа захисників “монастиря”.

“Який мир з вашим Путіним?!”, – вигукнула у відповідь їй жінка з протилежного табору.

“Ну, чого ви на мене Путіна навішуєте?”, – посміхаючись, відреагувала та.

“Бо ваша церква КГБшними агентами заснована!”.

У відповідь жінка склала пальці і почала перехрещувати своїх опоненток, промовляючи молитву.

 

“Вали отсюда!”, – кричав поруч чоловік іншому чоловіку, який намагався пояснити, чому ця будівля є незаконною.

“Мы на своей земле! А ты сам вали в Москву свою! Предатель!”, – втрутився у сварку чоловік пенсійного віку.

Трохи поодаль тестування на патріотизм вірянам УПЦ МП влаштував депутат Київради від ВО “Свобода” Ігор Мірошниченко.

“Питання до кожного вірянина Московського патріархату просте: Росія є окупантом чи ні?”, – запитав уже вкотре “свободівець” у людей, що стояли на захисті “монастиря”.

“Это провокационный вопрос”, – відповіли Мірошниченку.

“Ганьба! Ганьба! Ганьба!”, – відреагували люди за спиною “свободівця”.

“Та ви провокатор! Свят-свят-свят”,– перехрестила націоналіста вірянка УПЦ МП.

“Ви готові воювати за Українську державу?”, – продовжував “тролити” натовп депутат.

“Ви як депутат краще б іншими проблемами зайнялися”, – хтось спробував культурно послати Мірошниченка геть.

“А ми і займаємося! Ми займаємося тим, щоб Московська церква як філія ФСБ не отримала жодного квадратного метра в Києві”, – гордо відзвітував “свободівець”.

 

“Свободівець” Ігор Мірошниченко перевіряє вірян на український патріотизм

“Щоб вони так молилися, як вони будують”, – у свою чергу додав Юрій Макаров, який, щоправда, не втручався в жодні суперечки.

Але в коментарях журналістам він не стримувався:

“Це – мережа дуже успішної ворожої пропаганди сусідньої країни під час війни. Поза звичайною службою вони проповідують “рускій мір”, проповідують Путіна, боротьбу проти “бандер” і всесвітньої жидівської змови. Те, що офіційна влада в нас на це не реагує, це все сумно. У мене зібрані ці всі документи і свідчення”.

Який вихід?

1 лютого 2018 року після резонансу зі спробою підпалу “монастиря” відбулося засідання підкомітету з питань взаємодії з громадянським суспільством комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції.

І тут стало зрозуміло, що чиновники безпорадні не лише перед “монастирем”, а навіть перед будівельними вагончиками, які привезли сюди ще сім років тому.

“Там досить специфічна ситуація: інспектор уже намагався скласти адмінпротокол, але одразу вибігає багато представників цієї громади, монастиря. Виникають конфліктні ситуації, неможливо скласти протокол.

Але вже є відповідне доручення, і зараз треба лише розглянути технічні можливості, і ми можемо демонтувати ці об’єкти, оскільки там відсутня буд-яка дозвільна документація на їх розміщення”, – розповів про ситуацію з вагончикаминачальник Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської держадміністрації Тарас Панчій.

А заступник міністра культури Тамара Мазур у свою чергу запевнила, що Мінкульт неодноразово звертався в правоохоронні органи з приводу розміщення цих вагончиків на території Національного музею історії України.

Також, на думку Мазур, з приводу незаконної забудови до суду має звертатися саме Національний музей історії України, на території якого і розбудувалася громада УПЦ МП.

Водночас директор музею Тетяна Сосновська в інтерв’ю “ТСН” розповіла, що з боку представників монастиря їй неодноразово погрожували.

“Вибіг водій настоятеля, розказав, що “ми тобі голову відріжемо, і діти забудуть, як тебе звати і де тебе шукати”, – розповіла Сосновська.

Допомогти Національному музею судитися з громадою “монастиря” обіцяє столична прокуратура.

Як пообіцяла прес-секретар Генпрокурора Лариса Сарган, 5 лютого за результатами робочої зустрічі керівництва прокуратури Києва з представниками Музею історії України “буде сформовано позовні вимоги з приводу захисту інтересів територіальної громади та міста Києва від незаконної забудови біля фундаменту Десятинної церкви”.

Мар’яна П’єцух, УП

Джерело

(Visited 140 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    гнати геть чертєй з православієм головного мозку. То історична памятка, а не просто ділянка під забудову

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3158

загрузка...

Кремль підтримував Порошенка у 2014 році: неочікуване зізнання Лаврова 17:39 5 коментарів

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зізнався, що у Кремлі подобалася позиція чинного українського президента Петра Порошенка, коли він тільки балотувався на цю посаду. За його словами, тоді український гарант...

Росія завозить на Донбас нову зброю, – розвідка 17:07 1 коментар

Російське окупаційне командування продовжує використовувати тимчасово окуповані території Донбасу як полігон для випробувань своїх нових зразків озброєнь. Про це на денному брифінгу заявив представник прес-центру МОУ Дмитро Гуцуляк. Проросійські терористичні війська...

Україну чекає невелике потепління 16:30

Погода в Україні у четвер, 17 січня буде сонячною та теплою. Вдень температура повітря зросте і по всій території України істотно відчуватиметься "плюс", лише на Сході спостерігатиметься невеликий "мінус". Про...

Розлючений Гриценко не зміг пояснити роль Балоги в його кампанії, - UA:Перший 15:38 2 коментарі

Кандидат у президенти України Анатолій Гриценко в прямому ефірі програми "Тема дня" на телеканалі "UA:Перший" агресивно відреагував на запитання ведучого про роль Віктора Балоги у його команді. Роздратований політик намагався...

У мережі пригадали, як Дональд Трамп знявся у головній ролі реклами бургерів (відео) 14:37 2 коментарі

У мережі пригадали, як 2002-го 56-річний Дональд Трамп знявся у головній ролі реклами бургерів McDonald's. Пише Gazeta.ua У ролику Трамп спілкується з одним із друзів клоуна Рональда Макдональда Гримасом, намагаючись дізнатися у нього...

Співачка Onuka опублікувала архівну світлину у незвичному образі (фото) 14:05

Співачка ONUKA поділилася з шанувальниками дитячим знімком, де вона у ролі рокера. Артистка опублікувала архівне чорно-біле фото на своїй сторінці Instagram. На світлині маленька Наталія Жижченко позує вдома біля фонотеки у рокерському вбранні....

Відомий український ведучий показав свої новорічні канікули в Африці (фото) 13:36 2 коментарі

Подружжя Ліза Юрушева та Сашко Скічко новорічні канікули провели дуже далеко від батьківщини – в Африці. Усією родиною вони вирушили до Кенії, де познайомилися з абсолютно іншим світом. У своїх...

"Близнючки" в купальниках: Полякова показалася на яхті з дочкою (фото) 13:04 2 коментарі

Оля Полякова вирішила закріпити хайп від схуднення своєї старшої доньки Маші та виклала ще більше фото в купальнику. Щоправда, цього разу вона показалася теж, причому у такому самому купальнику. "Кажуть, ми схожі. Невже? Схожі?"...

У Путіна назвали умову, за якої війна на Донбасі може тривати десятки років 12:35 5 коментарів

Ймовірність того, що ситуація на Донбасі, де триває російсько-українська війна, з часом перетвориться на заморожений конфлікт, залежить від результатів виборів в Україні. Про це заявив прес-секретар президента Росії Володимира Путіна...

Футболісти збірної України з футболу чуттєво виконали щедрівку: відео 12:03 1 коментар

Гравці національної збірної України з футболу виконали щедрівку "Щедрик, щедрик, щедрівочка". Загалом на відео щедрують Андрій П’ятов, Сергій Кривцов, Тарас Степаненко, Євген Коноплянка, Сергій Болбат, Руслан Маліновський та Микола Матвієнко....

Коньяк в Україні називатимуть по-новому: яку назву обрали українці 11:34 2 коментарі

Українці обрали нову назву для коньяку, що виготовляється в країні. Свій голос за нову назву цього алкогольного напою можна було віддати в опитуванні в межах проекту "Географічні зазначення в Україні",...

Зухвалий напад на Дзідзьо: у поліції показали відео інциденту (фото,відео) 11:02 3 коментарі

Український співак Дзідзьо став жертвою зухвалого нападу. Артист досі відновлює своє здоров'я та змушений був перенести всі заплановані виступи та інтерв'ю. Вперше у мережі показали відео, на якому видно момент...

Нові правила провезення ручної поклажі МАУ: що забороняється взяти безкоштовно на борт з 15 січня 10:33 2 коментарі

З 15 січня товари Duty Free, книжки та інші особисті речі не можна буде пронести безкоштовно на борт як додаткову ручну поклажу. З 15 січня 2019 року почали діяти нові...

''Розкол у розкольників'': у політсилі Бойка і Рабіновича трапився гучний конфлікт 10:01 6 коментарів

Політичне новоутворення "Опозиційна платформа – За життя" вдруге з початку року перенесло свій з'їзд. Перші збори запланували на 10 січня, проте вони не відбулися. Наступною датою обрали 16 січня, однак...

Ярош розповів, чим можна відповісти на повномасштабне вторгнення РФ 09:47 1 коментар

Екс-керівник "Правого сектору" народний депутат очільник "Української добровольчої армії" Дмитро Ярош не виключає, що Росія розгорне повномасштабний наступ на Україну, якому можна протистояти за допомогою диверсійної діяльності. Про це він...

Вибори у шапіто. Звідки беруться преZEденти-коміки 09:13 2 коментарі

Найвдаліший жарт завжди той, який залишає певну недомовленість, інтригу, місце, аби виявитись правдою. Якщо придивитись під цим кутом до творчості коміка Володимира Зеленського, то найкращим жартом виявиться його президентський рейтинг....

Brexit: парламент Британії провалив угоду про вихід з ЄС 06:39 1 коментар

Палата громад британського парламенту не підтримала угоду уряду щодо виходу з ЄС, яку прем’єр-міністр Тереза Мей узгодила з Брюсселем. Проти проголосували 432 депутати, документ підтримали всього 202. Для затвердження необхідно...

Критичні періоди під час вагітності – консультація акушера-гінеколога 22:17

Вагітність – це найбільш  приємний  та  очікуваний  період життя  кожної  жінки.  Але вона  може  бути  ускладнена певними  обставинами.  Найчастіше  проблеми трапляються у критичні періоди . Критичні періоди   – це певні...

Не їхня Українська церква, тому і бісяться, – в Росії придумали чергову “зраду” щодо Томосу 19:00 5 коментарів

Росіяни та їхні посіпаки досі ніяк не можуть заспокоїтися та сприйняти нову реальність, що в Україні тепер існує своя, незалежна від Московії, Православна Церква України. Тепер нащадки Золотої Орди вигадали,...

Володимир Кличко прокоментував можливість повернення на ринг (відео) 16:30 2 коментарі

Відомий український боксер Володимир Кличко у свої 42 роки вирішив не повертатися на професійний ринг. За словами журналіста Sports Illustrated Кріса Маннікса, Володимир спростував інформацію про те, що може невдовзі...
  • ріел ІФ виринаюча