Народні месники чи хулігани? Чому горять споруди УПЦ МП (фото)

Доки ви тут плануєте ще бути, до вечора?”, – намагаюся заговорити з жінками, що повільним кроком прогулюються неподалік будівлі, яку вони називають “Десятинним монастирем Різдва Пресвятої Богородиці” на вулиці Володимирській в історичній частині Києва.

 

“До скончания века”, – відповіла одна з них і не захотіла більше спілкуватися. Наступні запитання жінки просто ігнорували. Спілкувалися лише з тими, хто підходив до них з проханням поцілувати ікону.

 

У цей час уже третю годину тут тривав молебень, на який у суботу 3 лютого прийшло кілька сотень вірян, що відгукнулися на заклик захистити “монастир” від “силового захоплення”.

Проповідь церковнослов’янською мовою частково глушили гуцульські коломийки. Їх із барабаном, акордеоном та трубою виконували учасники акції, що вимагали демонтажу споруди, яка тут з’явилася десятьма роками раніше біля історичного фундаменту Десятинної церкви.

Багатолюдний протест став наслідком арешту на два місяці двох киян – архітекторів Олексія Шемотюка та Олександра Горбаня. Їх затримали 25 січня одразу після спроби підпалу так званого “монастиря”.

Чоловікам “світить” до п’ятнадцяти років ув’язнення за статтею про замах на умисне знищення або пошкодження майна.

 

“Я це (підпал – УП) не виправдовую. Але це свідчення того, що в людей увірвався терпець, бо легальними методами воно не працює. Отже, доводиться діяти нелегальними, навіть з ризиком для своєї особистої безпеки і свободи”, –пояснив “Українській правді” свою присутність на акції на Десятинній відомий журналіст Юрій Макаров.

У руках він тримав листівку з обличчями арештованих архітекторів. На його думку, це було звичайне хуліганство, тому максимальне покарання має бути – символічні 15 діб арешту.

Історія конфлікту

Земельна ділянка на Володимирській, 2 є культовим місцем не лише для православних українців, але й для язичників.

Тут зберігся фундамент першого в Київській Русі кам’яного храму, який зруйнували монголи у 1240 році під час штурму Києва. На цьому місці також раніше був курганний язичницький могильник.

Фундамент храму є археологічною пам’яткою національного значення. Відповідно до вимоги Венеціанської комісії, будь-які роботи з реконструкції і відновлення храму тут не допускаються. Рекомендовано здійснити лише консервацію пам’ятки.

За часів незалежності України неодноразово звучали ідеї про відновлення храму не на історичному фундаменті, а біля нього.

Одним з найзатятіших ідеологів відбудови був Віктор Ющенко. Він у перший місяць після своєї інавгурації дав завдання Київській держадміністрації зайнятися питанням відбудови Десятинної церкви.

За це президента критикувала частина науковців. Пояснювали, що нереально встановити, як достеменно виглядав храм десять століть тому.

Поки Ющенко виношував свою ідею, Українська православна церква Московського патріархату вирішила біля фундаменту Десятинної церкви застовпити місце. Поки право на відновлення тут церкви не передали, наприклад, УПЦ Київського патріархату.

Так, під приводом проведення великоднього святкового богослужіння біля фундаменту Десятинного храму навесні 2006 року представники УПЦ МП встановили тимчасове шатро.

 

У цьому шатрі, встановленому тимчасово для великоднього богослужіння представниками УПЦ МП, вірянам нібито явилася Богородиця
ДЕНИС ФІЛІПОВ

Проте свята минули, але шатро ніхто не поспішав прибирати. Бо з’явилася на те неординарна причина – за кілька днів після святкової служби людям у наметі нібито явилася Богородиця.

“Все видели, как Богородица зашла, но никто не видел, как она вишла. И мы расценили это как то, что она духом своим осталась с нами”, – розповідав сайту “Православие.Ru” нинішній намісник “монастиря” отець Гедеон.

То ж маючи прикриття у вигляді появи Богородиці, яка в шатро зайшла, але не вийшла, тут почали облаштовувати вже дерев’яну каплицю. Її одразу навали “Десятинним храмом Різдва Пресвятої Богородиці”. Споруду освятив тодішній глава УПЦ МП митрополит Володимир.

 

Шатро через рік перетворюється на дерев’яну каплицю, яку назвуть “Десятинним храмом Різдва Пресвятої Богородиці”

Врешті, Ющенко відмовився від своєї ідеї з відбудови Десятинної церкви, але в той час самобуд від УПЦ МП продовжував розвиватися.

У 2009 році каплицю вже перейменували в “Десятинний монастир Різдва Пресвятої Богородиці”.

З приходом до влади Віктора Януковича тема відновлення храму ожила знову.

У 2011 році київська влада оголосила конкурс на концепцію відновленого Десятинного храму.

Тоді ж одразу біля “монастиря-самобуду” раптово з’явилися будівельні вагончики, які, до речі, стоять на цьому місці й досі.

Імовірно, представники УЦП МП ще до оголошення переможців були переконані, що саме вони отримають право на відбудову, а їх проект переможе в конкурсі. Тож вирішили не баритися з підготовкою до будівництва.

Паралельно, щоб укріпитися міцніше біля фундаменту Десятинної церкви, громада “монастиря” просить Шевченківський райсуд Києва визнати за ними право власності на цю споруду.

У лютому 2012-го суд ухвалює позитивне рішення.

“Це типова схема легалізації самочинного будівництва чи захоплення земельних ділянок”, – вказує ресурс “Наші гроші”.

А вже в липні 2013-го саме на підставі згаданого судового рішення Міністерство юстиції реєструє “монастир” як об’єкт нежитлової нерухомості. Завдяки цьому релігійна громада отримує державну реєстрацію прав власності на самовільно збудовані приміщення.

Але, як дослідили “Наші гроші”, в рішеннях суду і Мін’юсту вказано різні розміри приміщень.

Так, Шевченківський райсуд визнавав право власності на малу архітектурну форму розміром 60 квадратів, а Мін’юст уже реєстрував будівлю розміром 133 квадрати.

І така невідповідність може стати підставою для оскарження нині цих рішень.

 
 

 NASHIGROSHI.ORG

Звідки взялися додаткові метри?

Влітку 2012-го вже після рішення суду, але ще до подачі заяви на державну реєстрацію в Мін’юст, представники УПЦ МП добудували нові приміщення каплиці, укріпивши фундамент цеглою.

 

З шатра. Розбудований до 130 квадратів “монастир”
ІГОРЯ ЛУЦЕНКА

Тестування на патріотизм

Перша спроба підпалу споруди “монастиря” відбулася в грудні 2012 року. Тоді представники УПЦ МП звинуватили в підпалі язичників. Щоправда, їх не затримали.

Цього разу паліїв спіймали одразу. Ними виявилися відомі в середовищі митців архітектори.

“Ми тут провели все життя, бо з Олексієм навчалися через дорогу в 25-й школі. І нам як архітекторам боляче було дивитися на цей гадюшник (будівлю “монастиря” – УП)”, –  каже УП колега затриманих Данило Гомон.

За його словами, він не здогадувався про намір колег палити цю споруду.

“Хоча Олексія я бачив у той же день, але він нічого такого не казав”, – уточнює Данило.

“Вони як архітектори, а ми як художники обурились одразу, як тут з’явилася перша дерев’яна халабуда. Крім того, що це було цинічне і лицемірне захоплення території, їм по-барабану закони, по-барабану люди та думка людей. Бо їм треба і все.

Але ж не можна чіпати те, що тобі не належить”, – каже УП скульптор Олексій Золотарьов, який вчився разом з затриманими в академії.

Він прийшов на акцію з транспарантом, на якому вимагав знести МАФ у вигляді каплиці.

“Силовий метод – це не вихід, бо на беззаконня відповідати беззаконням вони від нас не дочекаються”, – відповів Золотарьов на питання, чи готові вони силою знести “МАФ”.

 

Друзі-художники прийшли на Десятинку підтримати затриманих архітекторів
МАР’ЯНА П’ЄЦУХ

“Я підтримую дії Олексія, бо він таким чином привернув до проблеми увагу. Якби він цього не зробив, ми тут нині не збиралися б”, – каже Вадим Юник, який прийшов на акцію з маленькою дочкою.

Каже, що познайомився з Олексієм на фронті, коли разом служили в Збройних силах України. Власне, той факт, що Олексій є ветераном АТО, а Олександр – волонтером, може вказувати ще й на політичну мотивацію в діях чоловіків.

Це підтверджує і народний депутат Ігор Луценко, який перебував на засіданні суду під час обрання запобіжного заходу та просив взяти чоловіків на поруки.

“Вони намагалися привернути увагу до того, що територія Національного музею історії захоплена московськими церковниками. Поруч – фундамент Десятинної церкви, головного храму Київської Русі, котрий символічно хочуть застовпити за собою агенти ворожої держави”, – заявив Луценко.

Відтак, протест проти самовільної забудови на історичному заповіднику, фактично, переріс у протест проти Московського патріархату як такого.

 

МАР’ЯНА П’ЄЦУХ

“Ми війну проти російського окупанта не виграємо, якщо там з ними воюватимемо, а в Києві будемо їх спокійно терпіти”, – каже УП історик та письменник Володимир Регеша, боєць “Правого сектору”, відомий на фронті за позивним “Санта “.

“Санта” познайомився з Олексієм на Майдані, а потім разом воювали на Донбасі як добровольці “Правого сектору”. Уже потім Олексія мобілізували в 74-й розвідувальний батальйон, який першим заходив в Авдіївську промзону.

 

Відомий боєць “Правого сектору” “Санта” воював разом з палієм Олексієм Шемотюком в Авдіївці

“У нас – не Московська церква, у нас канонічна українська православна церква!”,– апелювали на свій захист ті, хто прийшов у суботу на молебень під споруди “монастиря”.

Час від часу між двома сторонами тут виникали суперечки.

“Я – за мир”, – пояснила УП ціль свого приходу в суботу на Десятинку жінка з числа захисників “монастиря”.

“Який мир з вашим Путіним?!”, – вигукнула у відповідь їй жінка з протилежного табору.

“Ну, чого ви на мене Путіна навішуєте?”, – посміхаючись, відреагувала та.

“Бо ваша церква КГБшними агентами заснована!”.

У відповідь жінка склала пальці і почала перехрещувати своїх опоненток, промовляючи молитву.

 

“Вали отсюда!”, – кричав поруч чоловік іншому чоловіку, який намагався пояснити, чому ця будівля є незаконною.

“Мы на своей земле! А ты сам вали в Москву свою! Предатель!”, – втрутився у сварку чоловік пенсійного віку.

Трохи поодаль тестування на патріотизм вірянам УПЦ МП влаштував депутат Київради від ВО “Свобода” Ігор Мірошниченко.

“Питання до кожного вірянина Московського патріархату просте: Росія є окупантом чи ні?”, – запитав уже вкотре “свободівець” у людей, що стояли на захисті “монастиря”.

“Это провокационный вопрос”, – відповіли Мірошниченку.

“Ганьба! Ганьба! Ганьба!”, – відреагували люди за спиною “свободівця”.

“Та ви провокатор! Свят-свят-свят”,– перехрестила націоналіста вірянка УПЦ МП.

“Ви готові воювати за Українську державу?”, – продовжував “тролити” натовп депутат.

“Ви як депутат краще б іншими проблемами зайнялися”, – хтось спробував культурно послати Мірошниченка геть.

“А ми і займаємося! Ми займаємося тим, щоб Московська церква як філія ФСБ не отримала жодного квадратного метра в Києві”, – гордо відзвітував “свободівець”.

 

“Свободівець” Ігор Мірошниченко перевіряє вірян на український патріотизм

“Щоб вони так молилися, як вони будують”, – у свою чергу додав Юрій Макаров, який, щоправда, не втручався в жодні суперечки.

Але в коментарях журналістам він не стримувався:

“Це – мережа дуже успішної ворожої пропаганди сусідньої країни під час війни. Поза звичайною службою вони проповідують “рускій мір”, проповідують Путіна, боротьбу проти “бандер” і всесвітньої жидівської змови. Те, що офіційна влада в нас на це не реагує, це все сумно. У мене зібрані ці всі документи і свідчення”.

Який вихід?

1 лютого 2018 року після резонансу зі спробою підпалу “монастиря” відбулося засідання підкомітету з питань взаємодії з громадянським суспільством комітету Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції.

І тут стало зрозуміло, що чиновники безпорадні не лише перед “монастирем”, а навіть перед будівельними вагончиками, які привезли сюди ще сім років тому.

“Там досить специфічна ситуація: інспектор уже намагався скласти адмінпротокол, але одразу вибігає багато представників цієї громади, монастиря. Виникають конфліктні ситуації, неможливо скласти протокол.

Але вже є відповідне доручення, і зараз треба лише розглянути технічні можливості, і ми можемо демонтувати ці об’єкти, оскільки там відсутня буд-яка дозвільна документація на їх розміщення”, – розповів про ситуацію з вагончикаминачальник Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища Київської міської держадміністрації Тарас Панчій.

А заступник міністра культури Тамара Мазур у свою чергу запевнила, що Мінкульт неодноразово звертався в правоохоронні органи з приводу розміщення цих вагончиків на території Національного музею історії України.

Також, на думку Мазур, з приводу незаконної забудови до суду має звертатися саме Національний музей історії України, на території якого і розбудувалася громада УПЦ МП.

Водночас директор музею Тетяна Сосновська в інтерв’ю “ТСН” розповіла, що з боку представників монастиря їй неодноразово погрожували.

“Вибіг водій настоятеля, розказав, що “ми тобі голову відріжемо, і діти забудуть, як тебе звати і де тебе шукати”, – розповіла Сосновська.

Допомогти Національному музею судитися з громадою “монастиря” обіцяє столична прокуратура.

Як пообіцяла прес-секретар Генпрокурора Лариса Сарган, 5 лютого за результатами робочої зустрічі керівництва прокуратури Києва з представниками Музею історії України “буде сформовано позовні вимоги з приводу захисту інтересів територіальної громади та міста Києва від незаконної забудови біля фундаменту Десятинної церкви”.

Мар’яна П’єцух, УП

Джерело

(Visited 126 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    гнати геть чертєй з православієм головного мозку. То історична памятка, а не просто ділянка під забудову

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:4730

У жовтні в Україні знову зростуть ціни на газ: на скільки і для кого 14:05

З 1 жовтня 2018 року в Україні на майже 10% зростуть ціни на газ для промисловості. Оновлені ціни на газ для промислових споживачів, які набудуть чинності з 1 жовтня 2018...

В Україні ввели в обіг нові 20 гривень (фото) 13:36 1 коментар

Нові банкноти номіналом 20 гривень Нацбанк України вводить в обіг 25 вересня 2018. Що потрібно знати про нові 20-гривневі банкноти – читайте далі. Чи потрібно обмінювати старі банкноти на нові?...

Перехід на зимовий час 2018: коли переводять годинники в Україні 13:04

Перехід на зимовий час у 2018 році в Україні традиційно відбудеться в останню неділю жовтня – в ніч на 28 жовтня. Коли потрібно переводити годинник на зимовий час і як...

Потужний снігопад накрив Румунію: вражаючі фото та відео негоди 12:35

Сусідку України, Румунію, засипало снігом. Негода вирувала 24 вересня, подекуди снігове покриття було завтовшки 10 сантиметрів. Негода накрила повіт Сібіу в районі озера Балея, передає Realitatea. Температура повітря у цьому румунському регіоні різко...

Скільки заробив у серпні голова МВС Аваков: деталі у цифрах 12:03 1 коментар

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков за серпень заробив 47 тисяч 713,37 гривні (отримав 38 тисяч 409,26 гривні). Про це інформує "Слово і діло". Оклад міністра склав 6 тисяч 545,45 гривні, за...

Новий президентський рейтинг: лідирує Тимошенко, після неї – Зеленський і Порошенко 11:34 3 коментарі

На сьогодні у президентському електоральному рейтингу в Україні лідирують лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко, шоумен Володимир Зеленський і чинний президент Петро Порошенко. Про це свідчать дані опитування "Моніторинг електоральних настроїв українців",...

Вартість сигарет в Україні може зрости до 120 гривень 11:02

Вартість упаковки сигарет в Україні поступово перевищить позначку у 110-120 гривень. Усе тому, що заплановане щорічне підвищення на 20% ціни на тютюнові вироби збільшуватиметься з урахуванням інфляції. Таку думку висловив...

Скільки зекономила Україна без російського газу: вражаюча сума 10:33

Україна, купуючи газ у країнах Євросоюзу замість прямого постачання з Росії, зекономила 1,29 мільярдів доларів. Однак наразі газовий ринок України є дефіцитним. Про це повідомляє прес-служба Нафтогазу. У Нафтогазі також...

За кого українці не проголосували б на виборах президента: антирейтинг політиків 10:01

За останній місяць зросла кількість тих, хто вірить у перемогу Юлії Тимошенко і Петра Порошенка на майбутніх виборах президента України. При цьому за чинного главу держави не проголосувала б половина...

США у четвер передадуть Україні 2 патрульні катери типу "Айленд" 09:47 1 коментар

27 вересня в США за участі президента України Петра Порошенка відбудеться церемонія передачі двох патрульних катерів класу "Айленд" від США. Про це йдеться в оголошенні на офіційному сайті Головного офісу...

Ахметов, Льовочкін і Медведчук, або Троє у партії, не рахуючи Рабіновича 09:13

Є така неписана політична прикмета: якщо заворушився капітал – це до виборів. В Україні вона справджується завжди, даючи старт великим перегонам за ресурсами. З одного боку – під кожні вибори...

Порошенко закликав ООН ввести миротворчу місію на Донбас 08:24

Президент України Петро Порошенко заявив, що розгортання миротворчої операції з мандатом ООН на Донбасі "може бути визначальним фактором припинення страждань українського народу". Про це він сказав у виступі під час Заходу...

Ахметов знову багатіє - Bloomberg 07:51 4 коментарі

Справи українського бізнесмена Ріната Ахметова, який пережив революцію, війну та націоналізацію майна так званими "республіками", ідуть вгору - статки мільярдера скоротилися з 22 млрд доларів у 2013 році до близько...

УПЦ МП не може "виганяти" екзархів з України - представник Константинополя 06:16 2 коментарі

Священний Синод Української православної церкви Московського патріархату вимагає, щоб екзархи, призначені Константинопольським Патріархом, покинули "канонічну територію" УПЦ МП. Відповідна заява була оголошена після засідання, яке відбулося 25 вересня в Києво-Печерській...

«Шалені» акції у франківському спортклубі InterFit 21:36

Навчальний рік лишень розпочався, а студентам вже пропонують різноманітні знижки та акції. Так, Івано-Франківський спортклуб «InterFit» дарує студентам – 30% знижки на безлімітні абонементи. «Заняття спортом дуже потрібні нашим студентам,...

Якість будівництва та довіра покупців – основні принципи будівельної компанії «Ріел ІФ» 18:46

Станом на 2018 рік фахівці будівельної компанії «Ріел ІФ» збудували 25 багатоквартирних житлових будинків, а також дві будівлі торгово-офісного призначення. Понад 2 200 сімей проживають в своїх нових та комфортних...

Гриценко не коментує кандидатури від «Громадянської позиції» в сфері нацбезпеки і оборони 17:15 5 коментарів

Кандидат в президенти України Анатолій Гриценко відмовився назвати прізвища членів своєї команди, яких він планує в разі обрання призначити на головні державні посади в сфері національної безпеки і оборони, а...

Складские стеллажи: подбор с оптимизацией, профессиональный монтаж 16:37

Складские стеллажи предназначены для хранения штучных товаров, упакованных грузов, разных по весу и габаритам. Наиболее часто их каркас изготавливается из металла, а конструкция делается сборно-разборной. Вариативность типов и размеров таких...

Карпати продовжує замітати снігом: вражаючі фото та відео 16:30 1 коментар

Карпати продовжує засипати снігом. Так, наразі на горі Піп Іван товщина покрову досягла більш, ніж 5 сантиметрів. Станом на 7:20 ранку на горі Піп Іван Чорногірський хмарно, падає сніг. Вітер східний, північно-східний 5–6...

Соратників ватажка "ДНР" Захарченка не пустили до Путіна на прийом 15:38 1 коментар

Трьох соратників убитого ватажка "ДНР" Олександра Захарченка не впустили на прийом до російського президента Володимира Путіна. Про це пише російське видання "Новая газета". За інформацією видання, одразу після вбивства ватажка...
  • ріел ІФ виринаюча