Наш “Ватаман”: легендарному оборонцю івано-франківського “Прикарпаття” виповнилося 55 років (фоторепортаж)

25 травня легендарному оборонцю івано-франківського «Прикарпаття» кінця 80- початку 2000-х виповнилося 55 років.

Для нашого краю і футбольної спільноти Прикарпаття він давно вже став своїм. Уболівальники і досі продовжують приязно називати його наш “Ватаман”, вкладаючи у це поняття таке співзвучне за значенням та змістом слово “отаман”. І мають слушність. Багаторічний капітан “Прикарпаття”, рекордсмен за кількістю зіграних у його складі матчів, по суті він таким і був, пише West News.

Футбольні симпатики зараховують свого кумира до когорти вихованців місцевого футболу, з іменами яких пов`язують найбільші злети провідної команди Івано-Франківщини, хоча родом він із сусідньої області і є вихованцем саме Львівської футбольної школи. Та по при цей факт Ярослав Ватаманюк є футбольним символом нашого міста, нашого “Прикарпаття”, яке направду стало для нього рідним.

Як це не дивно, але у селі Вербиця Жидачівського району, де виріс Ярослав, не було ані футбольної команди, ані футбольного поля – м’яча ганяли де заманеться. В основному на галявинах. Після закінчення восьмирічки вступив до Львівського СПТУ №1. Сусід порадив, мовляв, там є групи молодих футболістів. І хоча Ярослав попервах опановував спеціальність “слюсар з ремонту телевізорів”, мабуть, неважко здогадатися про що мріяв… Доволі швидко його потуги і зусилля тренера Вадима Білоцерковця, схоже, дали результати – Ватаманюк потрапив до складу республіканської збірної “Трудових резервів”, а 1981-го року до підгаєцької “Ниви”, на ту пору команди, яка вдало виступала у першості колективів фізкультури. Вимушена передислокація команди до Бережан стала знаковою – за рік “Нива” перемагає у загальному турнірі КФК і повертає Тернопільщині право виступу у чемпіонатах колишнього союзу серед команд майстрів другої ліги.

В Івано-Франківську він з’явився доволі несподівано. На запрошення Бориса Рассихіна та Юрія Дячука-Ставицького, який тоді працював із “Прикарпаттям”, 22-річний оборонець приїхав на оглядини. В ній і залишився. Як виявилося, назавжди.

Не забарилися і перші успіхи. У 1987-му прикарпатці мали чудову команду. На провідних ролях у ній були місцеві вихованці – брати Юрченки, Я.Думанський, С.Турянський…

Поволі освоювався у колективі і Ярослав, з часом змінивши позицію флангового захисника на “ліберо”. Так що у тогочасному “бронзовому” сезоні є чимала його заслуга. Потім був незабутній 1991-й рік, за підсумками якого було здобуте вже друголігове “срібло”, що дало перепустку до новоствореної вищої ліги незалежної України.

Достоту вдала гра “Прикарпаття” і її капітана не залишилися непоміченими. Наприкінці 1988-го було запрошення від Євгена Лемешка до очолюваного ним “Металіста”, а дещо пізніше кликав до “Таврії” Анатолій Заяєв.

До “Карпат” запрошували двічі – навіть тренувався у Львові два тижні. Та до жодної з цих команд так і не погодився перейти. Та що до цих… навіть у 1993-му до Києва… А до цього було запрошення до національної збірної України, яка в червні 1992-го року зіграла проти збірної США. Та гра, що завершилася нульовою нічиєю, стала першою виїзною за кордонною грою і єдиною для нашого захисника.

На запитання “як все-таки можна було відмовитись від київської пропозиції?” Ярослав каже наступне: “У складі динамівців я навіть встиг побувати на тренувальному зборі у Франції і взяти участь у двох контрольних поєдинках. Тодішній наставник киян Михайло Фоменко використовував мене у парі з іншим новачком – Вячеславом Хрусловим. Але через сімейні обставини я змушений був повернутися до Івано-Франківська. Пізніше, звісно, жалкував (та і тепер також, чого таїти), що не залишився в столиці. Все-таки варто було спробувати. Шанс був. Це ж рідкісний випадок, щоб гравця у 28 років запрошували до “Динамо”. Схоже на те, що це, мабуть, моя доля – грати у “Прикарпатті”. З цією командою мені пощастило як здобувати незабутні яскраві перемоги, так і переживати непрості часи”.

Саме у “Прикарпатті” Ярослав досяг результату гідного поваги – провів у складі команди понад 500 матчів. За офіційною версією їх 516, за іншими 528 і більше, оскільки до неї не увійшли кубкові зустрічі за увесь період ігрової кар’єри. А унікальність цього здобутку у тому, що зіграв він усі ці матчі без перерви, котра у інших “футболістів-довгожителів” була викликана виступами за інші клуби.

З поміж розмаїття проведених поєдинків наш герой вирізняє ювілейний 500-й проти “Дніпра”, в якому прикарпатці святкували перемогу з рахунком 3:0. Після того матчу Ярославові вручили значок і посвідчення майстра спорту. Ще одним яскравим спомином залишається протистояння з “Таврією” у Франківську у 1987-му. А ще окремо стоять поєдинки проти київсього “Динамо” у 1992 в Франківську – 0:0, у 1995-му у Києві- 1:1, у 1996-му в рідних стінах поступаючись до перерви 0:3 прикарпатцям вдалось відіграти два м’ячі та ледь не зрівняли рахунок (бувалим симпатикам “Прикарпаття” цей перелік матчів дійсно багато про що розповість, багато що дозволить згадати також).

Про свої голи Ватаманюк говорить не без гордості, але водночас скромно. Може тому що їх у його активі всього два. Причому обидва забиті були зі штрафних – харківському “Маяку” у 1987-му та луганській “Зорі” в 1992-му. Чому не більше? “Позиція у мене на полі була надто вже відповідальна, здалося, що тренера невиправдано принесли в жертву мої прилучення до атаки заради надійності в обороні”.

Серед наставників Ярослав виділяє Віктора Колотова, Анатолія Заяєва, Сергія Морозова, Бориса Стрельцова, Ігоря Юрченка, Бориса Россихіна, Олександра Іщенка. “Кожен із цих наставників, – каже він – дав мені частку досвіду, сформував мене найперше як гравця. У кожного із них намагався запозичити щось корисне для себе. При чому не лише у футболі”. Символічно, що свій останній поєдинок за “Прикарпаття” Ватаманюк – гравець провів навесні 2000-го проти кіровоградської “Зірки”. Хоча наші хлопці тоді перемогли 4:2, та то, як виявилось, була остання на сьогоднішній день звитяга франківців у еліті вітчизняного футболу.

Прикро, бо вона не змогла тоді втримати прикарпатців у вищій лізі. “Іншим уявляв своє прощання з футболом” – кілька років по тому з сумом скаже Ярослав.

Та остаточно розпрощатися з футболом не вийшло. Як Ватаманюк не міг уявити себе тренером. Та все ж таки став ним. “Дуже швидко зрозумів, що не можу без футболу. Він, напевно, просто так не відпускає. Хоча у новій якості, але ти залишаєшся з ним. Хотілося у такий спосіб, хоч якось допомогти команді, яку, мабуть, знав краще, ніж себе самого”.

Так вже вийшло, що він одразу розпочав з дорослого футболу став помічником у головних тренерів “Прикарпаття”. Спершу Ігоря Яворського, а згодом – у Сергія Морозова, Сергія Турянського, Миколи Пристая, Олександра Іщенка.

Забігаючи наперед, варто зазначити, що Ярослав Петрович залишався тренером у штабі “Прикарпаття” ледь не при кожному наступному наставникові навіть у пору, коли команда переживала нелегкі часи – змінювала президентів, ліги, назви, головних тренерів. Майже для усіх них він був чи не ідеальним помічником-асистентом загалом з перервами Ватаманюк працював у рідній для нього команді до 2011-го року.

У проміжку між черговими звільненнями із “Прикарпаття”, які були тоді явищем частим, Петрович працював у друголіговій франківській “Чорногорі” також помічником у Юрія Йосиповича Шулятицького. До муніципальної команди доля його також повертала у липні 2003-го. Нетривалий час він працював головним тренером. Саме при ньому команда демонструвала непоганий футбол і сягнула найвищого свого турнірного злету. Між цими періодами були дві відверто невдалі спроби розпочати тренерську діяльність. Спочатку у бурштинському “Енергетику”, а за рік у аматорському бережанському “Соколі”. Прикро, що не вийшло загалом і повернення у переможну молодість тернопільського періоду. Важко стверджувати, як би все склалося зараз, коли б ті дві спроби були успішними. Може б зараз і у попередні роки ми б говорили про Ватаманюка, як про талановитого, перспективного тренера. Вочевидь наш герой тоді зробив не той вибір: “восени 2002-го кликали до міні-футбольного “Урагану”, а я зробив вибір на користь “Енергетик”. Чи помилився, сказати однозначно важко”.

Станеться так, що до “Урагану” він-таки повернеться рівно за десятиліття. А до того три роки працюватиме асистентом Сергія Пташника у івано-франківському “Факелі”. Здобуде з командою низку друголігових нагород, стане переможцем різноманітних студентських змагань як вітчизняних так і зарубіжних. Коли у липні 2007-го “Факел” замінить івано-франківський “Спартак” у першій лізі і у повному складі стане “Прикарпаттям” Ватаманюк не востаннє прийде (і кілька разів залишатиме команду). Чергову паузу від “Прикарпаття” до “Прикарпаття” замінить на обласному рівні “Ніка” (“Ніка-Динамо”), де у 45-віці він тренуватиме молодь і разом із нею ще виходитиме на поле…

Як це не здаватиметься дивним (а радше прикрим) на цей період припадає пора безробіття колись знаного футболіста. На жаль довелося пройти і через це. Та усе погане рано чи пізно завершується. Восени 2012-го Ярослав Петрович входить до тренерського штабу міні-футбольного “Урагану”. Спочатку як начальник команди, а з червня 2014 року – тренер. І знову у помічниках тепер у Івана Скіцка.

Звісно, то вже був не той “Ураган” пори зоряно-чемпіонського складу. Команду фактично довелося створювати заново. Розпочавши із першої ліги з “Урагану-2”, за нетривалий період вчорашня молодь успішно повернулася до Екстра-ліги. Безперечно, є у прогресі молодих значна частка заслуг Ватаманюка-тренера.

Майже п’ятирічний альянс завершився несподіваним відходом. Після звільнення Івана Скіцка, його тодішній помічник також залишив “ураганівців”, пішов щоб тренувати дітей. З квітня минулого року Ярослав Петрович, схоже, несподівано, навіть для самого себе погодився заглибитися у обласний дитячо-юнацький футбол. І вже у тандемі з І.Скіцком Ватаманюк працює тренером у дитячо-юнацькій футбольній школі “Надія Прикарпаття”, що організована при футбольному клубі “Колос” Братківці. Вже є паростки прогресу юних футболістів, як в області так і на всеукраїнському рівні. І чомусь віриться, що це не останні звитяги. Принаймні чомусь цього дуже хочеться. Наш Петрович цього заслуговує як ніхто інший.

Можна собі лише уявити якою багатою є колекція нагород Ярослава Ватаманюка. Можливо вони і не такі статусні, ваговиті, але усі однаково дорогі йому. Бо здобуті у нелегкій боротьбі. Та найбільшою нагородою для Ватаманюка залишиться шана і повага уболівальників прикарпатського краю. Його і досі пам’ятають і згадуватимуть із добротою ще довго – надійного оборонця, незмінного капітана упродовж 11 років, надзвичайно скромну, доброзичливу людину.

Автор Ігор Костюк

(Visited 285 times, 1 visits today)

Коментарі:

    Гість,

    Вітаю. Були часи. Не те що тепер коли грають з пекарнею і отримують п’ять штук у свої ворота.

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7548

загрузка...

Заробітчанські трагедії минулого століття: кров, любов і великі гроші (фоторепортаж) 20:48

Перша хвиля трудової міграції до Америки, яка розпочалася понад сто років тому, захопила десятки тисяч галичан. На початку 20 століття галицька преса рясніла оголошеннями про перевезення заробітчан на другий бік...

На Тисмениччині відкрили першу в області амбулаторію сімейної медицини (фоторепортаж) 16:45

Новозбудованих заклад сфери охорони здоров’я загальною площею 225 м.кв. обслуговуватиме 3200 жителів. Завідувати амбулаторією буде лікар загальної практики сімейної медицини Уляна Гавриляк. Загалом, персонал закладу налічуватиме 9 осіб, з яких...

Хресна дорога для молоді відбулася в Івано-Франківську (фоторепортаж) 12:18

У днi Великого посту багато людей відвідують вiдправу Хресної дороги. Це особливий тип богослужiння, коли згадують страждання Iсуса на хрестi. А участь у Хреснiй дорозi прирiвнюють до проходження Хресного шляху Iсуса...

Забудовник-вандал продовжує знищувати архітектурну пам’ятку у центрі Івано-Франківська (фоторепортаж) 23:21 6 коментарів

Не пройшло і тижня, як «Муніципальна інспекція» демонтувала будівельний паркан на Василіянок, а на цьому місці «виросла» нова огорожа – самовільний будмайданчик огородили сіткою. Будівельний скандал розгорівся на початку квітня,...

Зима не відступає: у Карпатах відомий курорт засипало снігом (фоторепортаж) 22:06

Від початку тижня на Закарпатті різко похолодало. Місцями в області температура опустилася майже до нуля. Вночі у низинних районах стовпчики термометрів опустилися до 1-5 градусів тепла, а вдень — від...

«Укрнафта» передасть Долині три соціальних об’єкта 21:47

Відбулось підсумкове засідання спільної комісії з питань передачі у власність територіальної громади міста Долини об’єктів соціальної сфери ПАТ «Укрнафта». Про це повідомили в Долинській міській раді. Йдеться про дитячий садок...

Нових автобусів більше не буде, зараз зосереджені на оновленні тролейбусного парку, – Марцінків 21:18

Франківців, які сподіваються на продовження традиції майже щомісячного запуску нового автобусного комунального маршруту, чекає розчарування – мерія не має наміру цьогоріч купувати нові автобуси. З початку року у Франківську вже...

Як у Франківську всіх охочих вчать розписувати писанки (фоторепортаж) 21:07

Готуючись до свята кожен намагається зробити свій кошик оригінальним і неповторним. І одним з головних атрибутів великоднього кошика є писанки. Звісно писанку можна купити завчасно на великодніх ярмарках чи на...

На Прикарпатті міністр оборони зустрівся з родинами загиблих військовослужбовців та волонтерами (фоторепортаж) 20:07 1 коментар

Сьогодні, 18 квітня, перебуваючи з робочим візитом на Івано-Франківщині у Коломиї, Міністр оборони України Степан Полторак зустрівся з родинами військовослужбовців 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади та волонтерами. "Ми дуже часто спілкуємося з військовими...

Франківці, яка сама виховує доньку, потрібна допомога на ремонт 19:53 8 коментарів

Франківка живе у двокімнатній квартирі з 13-річною донькою. Раніше з ними жив брат жінки, який постійно пиячив. Зараз квартира у неналежному стані, а матір сама не може забезпечити дитину нормальними...

Франківців закликають зібрати великодній кошик для бідних 19:41

Великодню акцію в Івано-Франківську ініціювала Спільнота Святого Егідія. Її активісти щотижня роздають безпритульним і стареньким людям гарячу їжу. А цьогоріч вирішили зробити їм сюрприз – подарувати продукти для святкового кошика,...

З червоними волоссям: відома франківчанка Тіна Кароль несподівано змінила імідж (фотофакт) 19:27

Шанувальники Тіни Кароль залишилися в захваті від нового образу артистки. Українська співачка Тіна Кароль здивувала шанувальників зміною образу. Артистка сфотографувалася в чорній міні-сукні, блискучих високих чоботях і яскравій двоколірній перуці....

Прикарпатців просять повідомляти про випадки браконьєрства 18:51

На Івано-Франківщині триває операція “Нерест”. Про це повідомляють активісти Івано-Франківського осередку Національних Дружин, які продовжують акцію спільно з ГО “Івано-Франківський риболовний клуб”. Зазначається, що протягом останніх кількох днів, проводилося патрулювання...

У Франківську письменник з Прикарпаття презентував нову книгу 18:12

Вчора, 17 квітня, у Франківську презентували нову книгу. Презентацію проводили в Підземному Переході Ваґабундо, там і відбулась зустріч із автором книги Мирославом Лаюком. Модерував зустріч Юрій Андрухович, пише МІСТО. Письменник...

Місто без людей. Франківців запрошують пройтися порожніми вулицями й зафіксувати цей стан 18:01

Засновник антифестивалю Blank Андрій Назаренко вп’яте запрошує мешканців Івано-Франківська прогулятися безлюдним містом, пише Репортер. Цього року антифест  відбудеться 29 квітня, як завжди – ранком Поливаного понеділка, повідомляє Назаренко. “Раз на...

Замело посеред квітня: на гірськолижному курорті в Карпатах випав сніг (фото) 16:30

Карпати у середу замело снігом. Фото / snig.info Зокрема, снігом замело на гірськолижному курорті Драгобрат на Закарпатті, повідомляє УНІАН. Опадів випало чимало. У той же час в Українському гідрометцентрі попередили, що через снігопад 17 квітня у високогір'ї Івано-Франківської області очікується значна...

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку 16:01 50 коментарів

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку. Вказану заяву розмістив заступник голови Міської Асоціації учасників АТО   Vasul Andriyv розмістив у соцмережі Фейсбук: Ми вирішили заявити про...

Чотири нові ділянки та автівка: як змінився дохід голови Калуської РДА за рік 14:58

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Традиційно WestNews аналізує декларації і показує, як змінилися статки чиновників за минулий 2018...

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 14:47

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 19 квітня у високогір'ї  Івано–Франківської області збережеться значна сніголавинна небезпека  (3 рівень). Ввечері 18 квітня із збереженням протягом ночі...

Міністр оборони перевірив, як на Прикарпатті будують гуртожитки для військових (фоторепортаж) 14:37

Сьогодні, 18 квітня, в рамках робочої поїздки на Івано-Франківщину Міністр оборони України Степан Полторак перевірив хід будівництва гуртожитків поліпшеного планування та об’єкти військової інфраструктури. В ході роботи глава вітчизняного оборонного...
  • ріел ІФ виринаюча