“Наші політики – це не драма, це постійний фарс”, – відомий франківський письменник Юрій Андрухович

Довгоочікуваний новий роман Юрія Андруховича “Коханці Юстиції”, який побачив світ на початку цього року, увійшов до довгого списку Книги року BBC-2018.

Юрій Андрухович

BBC News Україна скористалася нагодою розпитати автора про його новий твір, який він наразі презентує в Канаді, де також нещодавно опубліковано переклад його есеїв різних років My Final Territory (видавництво Toronto University Press), пишуть Версії з посиланням на BBC.

“8½”

BBC News Україна: Роман у восьми з половиною серіях. Чому саме це число?

Юрій Андрухович: Це одна з тих випадковостей, які насправді випадковими не є.

Почалося це восени 2013 роки, коли я зустрівся в Києві зі своїм хорошим другом, архітектором, який без тіні сумніву запитав: “Коли ж сподіватися твого нового роману?”. На той час у мене було вже чотири розділи майбутньої книжки, але я ставився до цього проекту, як до збірки оповідань.

І в цю секунду щось у мені перемкнулося, і я вирішив, що це справді буде роман.

Я відповів йому не змигнувши оком, що планую його закінчити найближчими роками, але не знаю остаточного числа розділів.

7 і 9 – банально, 11 я зробив би, але в “Лексиконі інтимних міст” – 111 міст.

Він мене раптом перебив і сказав, хай буде вісім з половиною. Це звичайно алюзія до кінематографу. Для нас в молодості Фелліні був страшенно важливим і одним з улюблених кінорежисерів.

Ми вдвох розсміялися, а потім я почав думати про це всерйоз. Адже це дуже цікаве завдання для письменника завершальну частину книжки залишити незавершеною, відкритою.

BBC News Україна: Герой “8½”, відомий режисер, який переживає творчу кризу і має нарешті зняти найголовнішу стрічку свого життя. Ви теж відчували, що ваш майбутній роман повинен стати особливим, адже ваші читачі дуже довго його очікували?

Ю. А.: Цей фільм був дуже кризовий і у самого Фелліні, він з ним намучився, хотів його покинути, а потім багато хто з критиків визнавав, що це ледь не найвидатніша і найкраща його робота.

Я на свою особу цього не проектував насправді, але після вашого запитання я почну це робити (сміється).

Дійсно, мій попередній роман “Таємниця” побачив світ ще далекого 2007 року, і мої читачі звичайно очікували нового роману, а я не відповідав на ці очікування, тож певний елемент драматизму тут є.

Коханці Юстиції

BBC News Україна: Насправді ще в “Рекреаціях”, вашому першому романі, є згадка про збірку оповідань про злочинців, мерзотників. Виходить, ця тема цікавить вас дуже давно?

Ю. А.: Коли я писав “Рекреації”, у мене вже був на той час написаний майбутній перший розділ “Коханців Юстиції”.

“Самійла Немирича” я написав у Москві протягом кількох годин влітку 90-го року, це взагалі одна з моїх перших прозових спроб. Готуючи роман, я деякі речі звичайно змінив, адже я вже не молодий автор, якому можна пробачати якісь там похибки.

Щодо теми злочинців, то недобрі, амбівалентні персонажі з’являлися й в моїх віршах того часу. Про Самійла Немирича я взагалі вперше написав вірш – це такий монолог його докорів сумління. Я тоді працював над поетичними циклами, в центрі яких досить часто опинялися реальні постаті, про яких я дізнавався з історичних джерел.

Для мене завжди була важливою проблема перетину етичного з естетичним. Самійло – це ж злочинець-естет, а до естетики його вчинків ще ніхто з дослідників не придивився, не попрацював з цією темою як слід.

…про кохання

BBC News Україна: Ви якось зазначили, що ви не історик, а тому живитеся не історичними фактами, а міфами. То чи можна вірити Андруховичу-письменнику, коли він розповідає про реальних історичних постатей: Бандеру, Богдана Сташинського, Мирослава Січинського?

Ю. А.: Я не можу не відштовхуватися від реальних історичних фактів. Історію про Січинського я починаю з абсолютно точного факту з називанням дати, року і навіть години, коли він входить у кабінет намісника і розстрілює його.

Так само, як і з убивствами, скоєними Сташинським, спочатку Ребета, а потім Бандери. Тут я не маю потреби фантазувати, перекручувати і щось вигадувати.

Але потреба творчої інтерпретації з’являється надалі, коли я розвиваю історію цією людини. Як у випадку зі Сташинським, який, на мій погляд, виходить із гри, якому вдається вирватися з обіймів спецслужб через те, що він був ображений у своїх суто людських почуттях, передусім у своєму коханні.

Юрій Андрухович

Так само й Мирослав Січинський, виявляється, свою в цілому політичну акцію міг здійснити винятково і тільки через любов, через своє кохання до свого приятеля. Тут з’являється гомоеротичний мотив, і це вже з моєї, авторської, міфології.

BBC News Україна: Виходить, роман не лише про злочинців, а про любов і кохання?

Ю. А.: Він передусім про це. І слово “коханці” в назві вжито не лише з іронією.

Якби я писав слово “Юстиція” з маленької літери (а я завжди наполягаю на тому, щоб його писали з великої), це було б тільки іронічно – йшлося б про цих нещасних, яких земне правосуддя несправедливо і занадто жорстоко покарало.

Натомість Юстиція з великої – це в моєму розумінні Вища справедливість, яка недоступна земним судам, якою володіє хтось там, хто над нами.

В цьому сенсі вони справжні коханці, ті, кому дано якийсь момент істини і дано шанс на порятунок.

У назві англійського перекладу роману, про якій вже є домовленості, перекладач запропонував не Lovers, а Darlings of Justice (буквально “плеканці” – Ред.).

BBC News Україна: В англійському justice ця двозначність – правосуддя і справедливість – ще очевидніша.

Ю. А.: Так. Багатозначність – це хороша риса літературних назв. Для художнього тексту що більше значень, то краще.

BBC News Україна: Гра зі значеннями – це одна з тих рис, що робить тексти Андруховича такими захопливими і що також дає привід відносити їх до постмодерністської прози. Ви, до речі, вважаєте себе постмодерністським автором?

Ю. А.: Мені доводиться з цим жити десь приблизно з того ж 1990-го року, коли я писав “Рекреації”, я тоді взагалі вперше цей термін почув.

Я проходив через різноманітні стадії, то відштовхування від цього терміну, то повернення до нього.

Але мені здається, це вже задовго триває не тільки в стосунку до мене, а й загалом. Те, що було цікавим і новим десь у 80-ті роки минулого сторіччя, не може настільки ж новим і цікавим бути до сьогодні.

…про злочинців

BBC News Україна: А який був принцип відбору решти персонажів?

Ю. А.: Поки я не визначився, що це буде роман, підхід був стихійний, тобто я вважав, що не я маю шукати їх, а ці персонажі повинні переді мною звідкись з’являтися.

Натомість коли я вирішив, що це буде роман, я почав сам цілеспрямовано формувати цей ряд.

Найдовший за обсягом восьмий розділ про часи нацистської окупації, про “Сансару”, був однією з моїх давніх ідей.

Я планував написати цю історію окремо, але тут вона надзвичайно добре лягла в цю концепцію злочинців, які заслуговують виправдання.

Юрій Андрухович

Останній розділ, єдиний в цій книжці автобіографічний, не базований на жодному джерелі, крім моїх власних спогадів з дитинства.

Всі мої спроби навіть у міліцейському управлінні розшукати якісь документи про цей випадок так ні до чого не привели. Але в мене, напевно, й не могло бути іншої ідеї, як написати півісторії.

BBC News Україна: Але ж ця незавершеність не лише в тому, що останній злочин не було розкрито? Це також певна незавершеність взаємодії суспільства зі справедливістю?

Ю. А.: Так. Ну й з точки зору композиції книжки, яка завжди є дуже важливою для мене, від розділу до розділу іде розширення маятниковою амплітуди.

Кожний наступний розділ – більший за обсягом від попереднього і глибше прописаний, аж поки у восьмому з половиною розділі наче чиясь рука цей маятник зупиняє.

Такий прийом використаний в тому сенсі, що, можливо, це рука того Верховного судді, який залишає відкритим останній сюжет.

BBC News Україна: А якби до “дерева нашого національного бандитизму” треба було б додати ще одного злочинця з теперішніх часів, хто б це був?

Ю. А.: Ой, це мені доводиться в таку брутальщину входити. В цих історіях, крім останньої, незавершеної, мені потрібне покарання, через яке цей злочинець проходить.

Але в нашому теперішньому політикумі я не знаю, хто пройшов через бодай якесь покарання, їм все сходить з рук, грубо кажучи.

Я не бачу мучеників чи мучениць серед них. Тому я серед них і не бачу якоїсь цікавої мені особи, через яку би прозвучала драма.

Наші політики – це не драма, це постійний фарс. Але, можливо, все попереду, і всі наші фарси й водевілі перейдуть принаймні у рівень оптимістичних трагедій.

…про кіно

BBC News Україна: Роман “волає про екранізацію”, якщо це станеться, це буде трилер про серійних вбивць, пригодницький екшн чи історична драма?

Ю. А.: Я передусім бачу це як серіал. Це дозволило б змінювати антураж, костюми, епохи. Але у цьому проекті (я собі просто фантазую, наряд чи це буде реалізовано) я бажав би, щоби кожну серію робив окремий режисер.

І отже, жанровий підхід був би на відповідальності кожного з них.

Юрій Андрухович

BBC News Україна: А кого ви бачите в ролі режисера для кожної окремої історії?

Ю. А.: Я, можливо, не маю ще права про це говорити.

BBC News Україна: На правах фантазії, з точки зору жанру і стилю. Ми ж почали з Фелліні.

Ю. А.: Ну тоді, я був би не проти, щоби “Сансару”, скажімо, знімав Стівен Спілберг, а наприклад, щоб Іньярріту знімав фільм про “Марію і Маріо”.

BBC News Україна: А Тарантіно? З такими-то мальовничими описами тортур у романі.

Ю. А.: Тарантіно не погано було б запрягти до “Самійла Немирича”. А покійний тепер Мілош Форман, на жаль, не зробив би фільм про Синю бороду, Юліуса Ґродта.

В його “Амадеї” – той самий час. Це пізнє XVIII сторіччя, щойно мені побачилося, з такими розгрузлими, важкими дорогами Галичини, Галіції, куди прибило цього велетня, фізичну потвору.

BBC News Україна: Ви згадали Галичину, а хіба це не головна героїня роману?

Ю. А.: Є такий погляд, але я не хотів би аж так обмежитися регіонально, тому я іноді виводжу героїв навіть за океан, на інший континент. Але, напевно, такий критерій відбору все ж таки був, щоб цих негідників локалізувати в історичній Галичині.

В цьому не бачу ні якихось проявів галицького сепаратизму, ні навпаки окремої ненависті до цього регіону. Будь-якому дослідникові треба обмежити поле свого дослідження, я так і зробив.

Юрій Андрухович

BBC News Україна: Ви багато перекладаєте з різних мов (у перекладах Ю. Андруховича вийшли поезії Рільке, “Гамлет” та “Ромео і Джульєтта” Шекспіра та багато іншого. – Ред.), і вас теж перекладають. А яка роль складніша: перекладача відомого письменника чи автора, якого перекладають?

Ю. А.: Роль автора, якого перекладають, звичайно приємна. Якщо перекладають однією з доступних мені мов, я допомагаю моїм перекладачам.

Я авторизую все, що вони роблять, якщо це англійська, або німецька, або польська, ну і само собою російська (хоч давно вже російською ніхто нічого не перекладає).

Тут багато рутинної роботи, бо я ці тексти вже прожив, але доводиться до них повертатися і знову працювати.

Натомість, коли я перекладаю сам, це більшою мірою змагання із своїми власними можливостями всередині української мови.

Переклади нам потрібні для того, щоб розвивати нашу мову, в моєму випадку – це мова українська.

BBC News Україна: А якими ще мовами буде перекладено “Коханців Юстиції”?

Ю. А.: Наразі підписано угоди з польським видавництвом і німецьким, переклади вийдуть відповідно весною наступного року і 2020-го.

BBC News Україна: Ви граєте в театрі, виступаєте з музичним проектом Karbido, подорожуєте з концертними турами. Що вас надихає найбільше?

Ю. А.: За роки співпраці з музикантами я відкрив для себе паралельний світ. Я багато слухав музику, а тут виникла можливість брати участь в її створенні.

Не просто в сенсі, що ми пишемо музичні композиції на мої слова, а й в тому, що ми їх виконуємо.

Виконання зі сцени в нашому випадку є також елементом створювання музики. Мій компонент у виконанні – те, що я роблю голосом, акцентом і ритмом – це також частина музики, яку ми створюємо.

BBC News Україна: Роман про Бога написано, про що буде наступний роман?

Ю. А.: Про радіо. Уявіть собі таку радіостанцію, яка звучить тільки ночами.

(Visited 114 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Це результат святого майдана. В ату цього писаку

  Ци_пердюк,

  Береться неук щось верзти про політику, нічого там не тямлячи. Лиш би бабло збити на лохах. І за Ющенка топив, і на кожному майдані був затичкою хер Андрух.

  Тягнибок_Фротман, Ваш коментар очікує на схвалення.

  Андрухович – сепаратюга. “Український письменник Юрій Андрухович заявив, що Крим і Донбас політично є частиною російської нації, тому потрібно дати можливість цим регіонам відокремитися від України.

  “Якщо ще колись станеться таке диво, що в Україні знову переможуть, умовно кажучи, помаранчеві, то потрібно буде дати можливість Криму і Донбасу відокремитися. Зараз вони цього не зроблять, тому що сьогодні їхні люди сидять при владі в Києві. Але я майже не вірю в те, що помаранчеві коли-небудь прийдуть до влади “, – заявив Андрухович.

  Письменник також розповів, чим Крим і Донбас відрізняються від решти регіонів України. “Політично це інша нація. Я вже зараз етнічних моментів не торкаюся, тільки політичних. Політично це частина російської нації. Я не хочу сказати, що всі поголовно там такі, але тій українській меншині, яка там є, простіше запропонувати еміграцію сюди, тому що вони і так там загнані в кут, постійно переслідувані, не можуть реалізувати жодного проекту “, – зазначив він. Більше читайте тут: https://tsn.ua/ukrayina/andruhovich-vvazhaye-scho-krimu-i-donbasu-treba-viddilitisya-vid-ukrayini.html

  Гість,

  А інтересно хто йому так дає гроші за ці латентні промосковські виступи і чому наші письменники патріоти просто ненабють морду бо це таке собі МОНТЯНУ яка бігає по русканалах

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9086

загрузка...

Заробітчанські трагедії минулого століття: кров, любов і великі гроші (фоторепортаж) 20:48

Перша хвиля трудової міграції до Америки, яка розпочалася понад сто років тому, захопила десятки тисяч галичан. На початку 20 століття галицька преса рясніла оголошеннями про перевезення заробітчан на другий бік...

На Тисмениччині відкрили першу в області амбулаторію сімейної медицини (фоторепортаж) 16:45

Новозбудованих заклад сфери охорони здоров’я загальною площею 225 м.кв. обслуговуватиме 3200 жителів. Завідувати амбулаторією буде лікар загальної практики сімейної медицини Уляна Гавриляк. Загалом, персонал закладу налічуватиме 9 осіб, з яких...

Хресна дорога для молоді відбулася в Івано-Франківську (фоторепортаж) 12:18

У днi Великого посту багато людей відвідують вiдправу Хресної дороги. Це особливий тип богослужiння, коли згадують страждання Iсуса на хрестi. А участь у Хреснiй дорозi прирiвнюють до проходження Хресного шляху Iсуса...

Забудовник-вандал продовжує знищувати архітектурну пам’ятку у центрі Івано-Франківська (фоторепортаж) 23:21 6 коментарів

Не пройшло і тижня, як «Муніципальна інспекція» демонтувала будівельний паркан на Василіянок, а на цьому місці «виросла» нова огорожа – самовільний будмайданчик огородили сіткою. Будівельний скандал розгорівся на початку квітня,...

Зима не відступає: у Карпатах відомий курорт засипало снігом (фоторепортаж) 22:06

Від початку тижня на Закарпатті різко похолодало. Місцями в області температура опустилася майже до нуля. Вночі у низинних районах стовпчики термометрів опустилися до 1-5 градусів тепла, а вдень — від...

«Укрнафта» передасть Долині три соціальних об’єкта 21:47

Відбулось підсумкове засідання спільної комісії з питань передачі у власність територіальної громади міста Долини об’єктів соціальної сфери ПАТ «Укрнафта». Про це повідомили в Долинській міській раді. Йдеться про дитячий садок...

Нових автобусів більше не буде, зараз зосереджені на оновленні тролейбусного парку, – Марцінків 21:18

Франківців, які сподіваються на продовження традиції майже щомісячного запуску нового автобусного комунального маршруту, чекає розчарування – мерія не має наміру цьогоріч купувати нові автобуси. З початку року у Франківську вже...

Як у Франківську всіх охочих вчать розписувати писанки (фоторепортаж) 21:07

Готуючись до свята кожен намагається зробити свій кошик оригінальним і неповторним. І одним з головних атрибутів великоднього кошика є писанки. Звісно писанку можна купити завчасно на великодніх ярмарках чи на...

На Прикарпатті міністр оборони зустрівся з родинами загиблих військовослужбовців та волонтерами (фоторепортаж) 20:07 1 коментар

Сьогодні, 18 квітня, перебуваючи з робочим візитом на Івано-Франківщині у Коломиї, Міністр оборони України Степан Полторак зустрівся з родинами військовослужбовців 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади та волонтерами. "Ми дуже часто спілкуємося з військовими...

Франківці, яка сама виховує доньку, потрібна допомога на ремонт 19:53 8 коментарів

Франківка живе у двокімнатній квартирі з 13-річною донькою. Раніше з ними жив брат жінки, який постійно пиячив. Зараз квартира у неналежному стані, а матір сама не може забезпечити дитину нормальними...

Франківців закликають зібрати великодній кошик для бідних 19:41

Великодню акцію в Івано-Франківську ініціювала Спільнота Святого Егідія. Її активісти щотижня роздають безпритульним і стареньким людям гарячу їжу. А цьогоріч вирішили зробити їм сюрприз – подарувати продукти для святкового кошика,...

З червоними волоссям: відома франківчанка Тіна Кароль несподівано змінила імідж (фотофакт) 19:27

Шанувальники Тіни Кароль залишилися в захваті від нового образу артистки. Українська співачка Тіна Кароль здивувала шанувальників зміною образу. Артистка сфотографувалася в чорній міні-сукні, блискучих високих чоботях і яскравій двоколірній перуці....

Прикарпатців просять повідомляти про випадки браконьєрства 18:51

На Івано-Франківщині триває операція “Нерест”. Про це повідомляють активісти Івано-Франківського осередку Національних Дружин, які продовжують акцію спільно з ГО “Івано-Франківський риболовний клуб”. Зазначається, що протягом останніх кількох днів, проводилося патрулювання...

У Франківську письменник з Прикарпаття презентував нову книгу 18:12

Вчора, 17 квітня, у Франківську презентували нову книгу. Презентацію проводили в Підземному Переході Ваґабундо, там і відбулась зустріч із автором книги Мирославом Лаюком. Модерував зустріч Юрій Андрухович, пише МІСТО. Письменник...

Місто без людей. Франківців запрошують пройтися порожніми вулицями й зафіксувати цей стан 18:01

Засновник антифестивалю Blank Андрій Назаренко вп’яте запрошує мешканців Івано-Франківська прогулятися безлюдним містом, пише Репортер. Цього року антифест  відбудеться 29 квітня, як завжди – ранком Поливаного понеділка, повідомляє Назаренко. “Раз на...

Замело посеред квітня: на гірськолижному курорті в Карпатах випав сніг (фото) 16:30

Карпати у середу замело снігом. Фото / snig.info Зокрема, снігом замело на гірськолижному курорті Драгобрат на Закарпатті, повідомляє УНІАН. Опадів випало чимало. У той же час в Українському гідрометцентрі попередили, що через снігопад 17 квітня у високогір'ї Івано-Франківської області очікується значна...

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку 16:01 50 коментарів

Прикарпатські ветерани українсько-російської війни на Донбасі оголосили про підтримку Петрові Порошенку. Вказану заяву розмістив заступник голови Міської Асоціації учасників АТО   Vasul Andriyv розмістив у соцмережі Фейсбук: Ми вирішили заявити про...

Чотири нові ділянки та автівка: як змінився дохід голови Калуської РДА за рік 14:58

1 квітня 2019 року в Україні збіг термін подачі щорічної електронної декларації, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Традиційно WestNews аналізує декларації і показує, як змінилися статки чиновників за минулий 2018...

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 14:47

Жовтий рівень небезпеки: сьогодні та завтра на Прикарпатті очікується густий туман 19 квітня у високогір'ї  Івано–Франківської області збережеться значна сніголавинна небезпека  (3 рівень). Ввечері 18 квітня із збереженням протягом ночі...

Міністр оборони перевірив, як на Прикарпатті будують гуртожитки для військових (фоторепортаж) 14:37

Сьогодні, 18 квітня, в рамках робочої поїздки на Івано-Франківщину Міністр оборони України Степан Полторак перевірив хід будівництва гуртожитків поліпшеного планування та об’єкти військової інфраструктури. В ході роботи глава вітчизняного оборонного...
 • ріел ІФ виринаюча