“Наші політики – це не драма, це постійний фарс”, – відомий франківський письменник Юрій Андрухович

Довгоочікуваний новий роман Юрія Андруховича “Коханці Юстиції”, який побачив світ на початку цього року, увійшов до довгого списку Книги року BBC-2018.

Юрій Андрухович

BBC News Україна скористалася нагодою розпитати автора про його новий твір, який він наразі презентує в Канаді, де також нещодавно опубліковано переклад його есеїв різних років My Final Territory (видавництво Toronto University Press), пишуть Версії з посиланням на BBC.

“8½”

BBC News Україна: Роман у восьми з половиною серіях. Чому саме це число?

Юрій Андрухович: Це одна з тих випадковостей, які насправді випадковими не є.

Почалося це восени 2013 роки, коли я зустрівся в Києві зі своїм хорошим другом, архітектором, який без тіні сумніву запитав: “Коли ж сподіватися твого нового роману?”. На той час у мене було вже чотири розділи майбутньої книжки, але я ставився до цього проекту, як до збірки оповідань.

І в цю секунду щось у мені перемкнулося, і я вирішив, що це справді буде роман.

Я відповів йому не змигнувши оком, що планую його закінчити найближчими роками, але не знаю остаточного числа розділів.

7 і 9 – банально, 11 я зробив би, але в “Лексиконі інтимних міст” – 111 міст.

Він мене раптом перебив і сказав, хай буде вісім з половиною. Це звичайно алюзія до кінематографу. Для нас в молодості Фелліні був страшенно важливим і одним з улюблених кінорежисерів.

Ми вдвох розсміялися, а потім я почав думати про це всерйоз. Адже це дуже цікаве завдання для письменника завершальну частину книжки залишити незавершеною, відкритою.

BBC News Україна: Герой “8½”, відомий режисер, який переживає творчу кризу і має нарешті зняти найголовнішу стрічку свого життя. Ви теж відчували, що ваш майбутній роман повинен стати особливим, адже ваші читачі дуже довго його очікували?

Ю. А.: Цей фільм був дуже кризовий і у самого Фелліні, він з ним намучився, хотів його покинути, а потім багато хто з критиків визнавав, що це ледь не найвидатніша і найкраща його робота.

Я на свою особу цього не проектував насправді, але після вашого запитання я почну це робити (сміється).

Дійсно, мій попередній роман “Таємниця” побачив світ ще далекого 2007 року, і мої читачі звичайно очікували нового роману, а я не відповідав на ці очікування, тож певний елемент драматизму тут є.

Коханці Юстиції

BBC News Україна: Насправді ще в “Рекреаціях”, вашому першому романі, є згадка про збірку оповідань про злочинців, мерзотників. Виходить, ця тема цікавить вас дуже давно?

Ю. А.: Коли я писав “Рекреації”, у мене вже був на той час написаний майбутній перший розділ “Коханців Юстиції”.

“Самійла Немирича” я написав у Москві протягом кількох годин влітку 90-го року, це взагалі одна з моїх перших прозових спроб. Готуючи роман, я деякі речі звичайно змінив, адже я вже не молодий автор, якому можна пробачати якісь там похибки.

Щодо теми злочинців, то недобрі, амбівалентні персонажі з’являлися й в моїх віршах того часу. Про Самійла Немирича я взагалі вперше написав вірш – це такий монолог його докорів сумління. Я тоді працював над поетичними циклами, в центрі яких досить часто опинялися реальні постаті, про яких я дізнавався з історичних джерел.

Для мене завжди була важливою проблема перетину етичного з естетичним. Самійло – це ж злочинець-естет, а до естетики його вчинків ще ніхто з дослідників не придивився, не попрацював з цією темою як слід.

…про кохання

BBC News Україна: Ви якось зазначили, що ви не історик, а тому живитеся не історичними фактами, а міфами. То чи можна вірити Андруховичу-письменнику, коли він розповідає про реальних історичних постатей: Бандеру, Богдана Сташинського, Мирослава Січинського?

Ю. А.: Я не можу не відштовхуватися від реальних історичних фактів. Історію про Січинського я починаю з абсолютно точного факту з називанням дати, року і навіть години, коли він входить у кабінет намісника і розстрілює його.

Так само, як і з убивствами, скоєними Сташинським, спочатку Ребета, а потім Бандери. Тут я не маю потреби фантазувати, перекручувати і щось вигадувати.

Але потреба творчої інтерпретації з’являється надалі, коли я розвиваю історію цією людини. Як у випадку зі Сташинським, який, на мій погляд, виходить із гри, якому вдається вирватися з обіймів спецслужб через те, що він був ображений у своїх суто людських почуттях, передусім у своєму коханні.

Юрій Андрухович

Так само й Мирослав Січинський, виявляється, свою в цілому політичну акцію міг здійснити винятково і тільки через любов, через своє кохання до свого приятеля. Тут з’являється гомоеротичний мотив, і це вже з моєї, авторської, міфології.

BBC News Україна: Виходить, роман не лише про злочинців, а про любов і кохання?

Ю. А.: Він передусім про це. І слово “коханці” в назві вжито не лише з іронією.

Якби я писав слово “Юстиція” з маленької літери (а я завжди наполягаю на тому, щоб його писали з великої), це було б тільки іронічно – йшлося б про цих нещасних, яких земне правосуддя несправедливо і занадто жорстоко покарало.

Натомість Юстиція з великої – це в моєму розумінні Вища справедливість, яка недоступна земним судам, якою володіє хтось там, хто над нами.

В цьому сенсі вони справжні коханці, ті, кому дано якийсь момент істини і дано шанс на порятунок.

У назві англійського перекладу роману, про якій вже є домовленості, перекладач запропонував не Lovers, а Darlings of Justice (буквально “плеканці” – Ред.).

BBC News Україна: В англійському justice ця двозначність – правосуддя і справедливість – ще очевидніша.

Ю. А.: Так. Багатозначність – це хороша риса літературних назв. Для художнього тексту що більше значень, то краще.

BBC News Україна: Гра зі значеннями – це одна з тих рис, що робить тексти Андруховича такими захопливими і що також дає привід відносити їх до постмодерністської прози. Ви, до речі, вважаєте себе постмодерністським автором?

Ю. А.: Мені доводиться з цим жити десь приблизно з того ж 1990-го року, коли я писав “Рекреації”, я тоді взагалі вперше цей термін почув.

Я проходив через різноманітні стадії, то відштовхування від цього терміну, то повернення до нього.

Але мені здається, це вже задовго триває не тільки в стосунку до мене, а й загалом. Те, що було цікавим і новим десь у 80-ті роки минулого сторіччя, не може настільки ж новим і цікавим бути до сьогодні.

…про злочинців

BBC News Україна: А який був принцип відбору решти персонажів?

Ю. А.: Поки я не визначився, що це буде роман, підхід був стихійний, тобто я вважав, що не я маю шукати їх, а ці персонажі повинні переді мною звідкись з’являтися.

Натомість коли я вирішив, що це буде роман, я почав сам цілеспрямовано формувати цей ряд.

Найдовший за обсягом восьмий розділ про часи нацистської окупації, про “Сансару”, був однією з моїх давніх ідей.

Я планував написати цю історію окремо, але тут вона надзвичайно добре лягла в цю концепцію злочинців, які заслуговують виправдання.

Юрій Андрухович

Останній розділ, єдиний в цій книжці автобіографічний, не базований на жодному джерелі, крім моїх власних спогадів з дитинства.

Всі мої спроби навіть у міліцейському управлінні розшукати якісь документи про цей випадок так ні до чого не привели. Але в мене, напевно, й не могло бути іншої ідеї, як написати півісторії.

BBC News Україна: Але ж ця незавершеність не лише в тому, що останній злочин не було розкрито? Це також певна незавершеність взаємодії суспільства зі справедливістю?

Ю. А.: Так. Ну й з точки зору композиції книжки, яка завжди є дуже важливою для мене, від розділу до розділу іде розширення маятниковою амплітуди.

Кожний наступний розділ – більший за обсягом від попереднього і глибше прописаний, аж поки у восьмому з половиною розділі наче чиясь рука цей маятник зупиняє.

Такий прийом використаний в тому сенсі, що, можливо, це рука того Верховного судді, який залишає відкритим останній сюжет.

BBC News Україна: А якби до “дерева нашого національного бандитизму” треба було б додати ще одного злочинця з теперішніх часів, хто б це був?

Ю. А.: Ой, це мені доводиться в таку брутальщину входити. В цих історіях, крім останньої, незавершеної, мені потрібне покарання, через яке цей злочинець проходить.

Але в нашому теперішньому політикумі я не знаю, хто пройшов через бодай якесь покарання, їм все сходить з рук, грубо кажучи.

Я не бачу мучеників чи мучениць серед них. Тому я серед них і не бачу якоїсь цікавої мені особи, через яку би прозвучала драма.

Наші політики – це не драма, це постійний фарс. Але, можливо, все попереду, і всі наші фарси й водевілі перейдуть принаймні у рівень оптимістичних трагедій.

…про кіно

BBC News Україна: Роман “волає про екранізацію”, якщо це станеться, це буде трилер про серійних вбивць, пригодницький екшн чи історична драма?

Ю. А.: Я передусім бачу це як серіал. Це дозволило б змінювати антураж, костюми, епохи. Але у цьому проекті (я собі просто фантазую, наряд чи це буде реалізовано) я бажав би, щоби кожну серію робив окремий режисер.

І отже, жанровий підхід був би на відповідальності кожного з них.

Юрій Андрухович

BBC News Україна: А кого ви бачите в ролі режисера для кожної окремої історії?

Ю. А.: Я, можливо, не маю ще права про це говорити.

BBC News Україна: На правах фантазії, з точки зору жанру і стилю. Ми ж почали з Фелліні.

Ю. А.: Ну тоді, я був би не проти, щоби “Сансару”, скажімо, знімав Стівен Спілберг, а наприклад, щоб Іньярріту знімав фільм про “Марію і Маріо”.

BBC News Україна: А Тарантіно? З такими-то мальовничими описами тортур у романі.

Ю. А.: Тарантіно не погано було б запрягти до “Самійла Немирича”. А покійний тепер Мілош Форман, на жаль, не зробив би фільм про Синю бороду, Юліуса Ґродта.

В його “Амадеї” – той самий час. Це пізнє XVIII сторіччя, щойно мені побачилося, з такими розгрузлими, важкими дорогами Галичини, Галіції, куди прибило цього велетня, фізичну потвору.

BBC News Україна: Ви згадали Галичину, а хіба це не головна героїня роману?

Ю. А.: Є такий погляд, але я не хотів би аж так обмежитися регіонально, тому я іноді виводжу героїв навіть за океан, на інший континент. Але, напевно, такий критерій відбору все ж таки був, щоб цих негідників локалізувати в історичній Галичині.

В цьому не бачу ні якихось проявів галицького сепаратизму, ні навпаки окремої ненависті до цього регіону. Будь-якому дослідникові треба обмежити поле свого дослідження, я так і зробив.

Юрій Андрухович

BBC News Україна: Ви багато перекладаєте з різних мов (у перекладах Ю. Андруховича вийшли поезії Рільке, “Гамлет” та “Ромео і Джульєтта” Шекспіра та багато іншого. – Ред.), і вас теж перекладають. А яка роль складніша: перекладача відомого письменника чи автора, якого перекладають?

Ю. А.: Роль автора, якого перекладають, звичайно приємна. Якщо перекладають однією з доступних мені мов, я допомагаю моїм перекладачам.

Я авторизую все, що вони роблять, якщо це англійська, або німецька, або польська, ну і само собою російська (хоч давно вже російською ніхто нічого не перекладає).

Тут багато рутинної роботи, бо я ці тексти вже прожив, але доводиться до них повертатися і знову працювати.

Натомість, коли я перекладаю сам, це більшою мірою змагання із своїми власними можливостями всередині української мови.

Переклади нам потрібні для того, щоб розвивати нашу мову, в моєму випадку – це мова українська.

BBC News Україна: А якими ще мовами буде перекладено “Коханців Юстиції”?

Ю. А.: Наразі підписано угоди з польським видавництвом і німецьким, переклади вийдуть відповідно весною наступного року і 2020-го.

BBC News Україна: Ви граєте в театрі, виступаєте з музичним проектом Karbido, подорожуєте з концертними турами. Що вас надихає найбільше?

Ю. А.: За роки співпраці з музикантами я відкрив для себе паралельний світ. Я багато слухав музику, а тут виникла можливість брати участь в її створенні.

Не просто в сенсі, що ми пишемо музичні композиції на мої слова, а й в тому, що ми їх виконуємо.

Виконання зі сцени в нашому випадку є також елементом створювання музики. Мій компонент у виконанні – те, що я роблю голосом, акцентом і ритмом – це також частина музики, яку ми створюємо.

BBC News Україна: Роман про Бога написано, про що буде наступний роман?

Ю. А.: Про радіо. Уявіть собі таку радіостанцію, яка звучить тільки ночами.

(Visited 97 times, 1 visits today)

Коментарі:

  Гість,

  Це результат святого майдана. В ату цього писаку

  Ци_пердюк,

  Береться неук щось верзти про політику, нічого там не тямлячи. Лиш би бабло збити на лохах. І за Ющенка топив, і на кожному майдані був затичкою хер Андрух.

  Тягнибок_Фротман, Ваш коментар очікує на схвалення.

  Андрухович – сепаратюга. “Український письменник Юрій Андрухович заявив, що Крим і Донбас політично є частиною російської нації, тому потрібно дати можливість цим регіонам відокремитися від України.

  “Якщо ще колись станеться таке диво, що в Україні знову переможуть, умовно кажучи, помаранчеві, то потрібно буде дати можливість Криму і Донбасу відокремитися. Зараз вони цього не зроблять, тому що сьогодні їхні люди сидять при владі в Києві. Але я майже не вірю в те, що помаранчеві коли-небудь прийдуть до влади “, – заявив Андрухович.

  Письменник також розповів, чим Крим і Донбас відрізняються від решти регіонів України. “Політично це інша нація. Я вже зараз етнічних моментів не торкаюся, тільки політичних. Політично це частина російської нації. Я не хочу сказати, що всі поголовно там такі, але тій українській меншині, яка там є, простіше запропонувати еміграцію сюди, тому що вони і так там загнані в кут, постійно переслідувані, не можуть реалізувати жодного проекту “, – зазначив він. Більше читайте тут: https://tsn.ua/ukrayina/andruhovich-vvazhaye-scho-krimu-i-donbasu-treba-viddilitisya-vid-ukrayini.html

  Гість,

  А інтересно хто йому так дає гроші за ці латентні промосковські виступи і чому наші письменники патріоти просто ненабють морду бо це таке собі МОНТЯНУ яка бігає по русканалах

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:7261

У 2019 році Івано-Франківська обласна рада проведе ряд в'їзних сесій 15:50

Про це стало відомо сьогодні, 18 грудня, під час засідання президії обласної ради, пише Правда.іф. "Ми маємо добру традицію проводити ви'їзні сесії. Цього року вони також будуть тематичні, хочемо приділити...

Вандали понищили огорожу пірсу в міському парку (фотофакт) 15:44

Про інцидент 17 грудня повідомила директорка КП “Центр розвитку міста та рекреації” Руслана Василюк. Постраждала огорожа пірсу на одному з озер у міському парку імені Шевченка, пише “Галка”. Хто це...

Президент України відзначив шкільного вчителя з Тлумача (фотофакт) 15:12

Учителю Тлумацької школи Володимиру Драчу присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти України». Указом Президента України від 3 жовтня 2018 року №300 за значний особистий внесок у розвиток національної освіти, підготовку кваліфікованих...

Франківськ отримав перші валідатори, необхідні для електронного квитка (фотофакт) 14:58

Як відомо, в Івано-Франківську з початку жовтня почалося оформлення заявок на отримання транспортної картки “Галка”. Загалом з початку реєстрації оформлено понад 12 тисяч карток. За інформацією департаменту соцполітики, загалом очікується оформлення карток...

Франківські бійці здобули нагороди на Чемпіонаті Європи з джиу джитсу (фото) 13:43

17 грудня в редакції «Galka.if.ua» відбулась прес-конференція з переможцями та призерами Чемпіонату Європи з джиу джитсу.   На конференції були присутні спортсмени Прокіп Павлюк, Діана Ломей та Марко Сметанюк, котрі привезли...

Настя Каменських вразила прихильників новою зачіскою (фото) 13:36

Багато хто просто не впізнав співачку. Настя Каменських поділилася з підписниками в Instagram світлиною, на якій вона предстала в образі білявки з пишним довгим волоссям. Підписники одразу почали активно обговорювати образ Насті. Багато...

Тренажери, комп’ютери і солодощі передали німці франківському навчально-реабілітаційному центру (фоторепортаж) 13:11

У понеділок, 17 грудня, до навчально-реабілітаційного центру, що на вул. Військових Ветеранів, надійшла цінна допомога від німецької програми «Елма». Бігова доріжка, орбітрек, велотренажер, комп’ютерна та мультимедійна техніка, солодощі й канцтовари...

Франківка перетворює трави та квіти у неймовірні прикраси (фото) 12:57

Франківська ілюстраторка та майстриня Вікторія Тисовська ексклюзивно для OGOGO! розповіла про те, як виготовляє прикраси з травинок, сухоцвітів і ювелірної смоли. Про дуже красиві але “капризні” прикраси та правила догляду за виробами зі смоли...

У Франківську відкрили сквер Івана Миколайчука (фоторепортаж) 12:19 1 коментар

В мікрорайоні "Каскад" відкрили тематичний сквер на вулиці Миколайчука. Сквер назвали на честь видатного українського актора Івана Миколайчука. Раніше тут була занедбана територія, яку мешканці використовували як несанкціоновану парковку. "Пам'ятаю, як ще...

У гирло Дунаю - на козацькій чайці - розповідь відомого франківця про морський похід (фоторепортаж) 11:41

«Румуни  просили, щоби ми більше туристів не катали, бо ми тричі перетнули державний кордон при розвороті на вітрилах», - розповідав про про пригоди під час подорожі галицьких козаків «отаман» цього...

Міс Всесвіт 2018: хто отримав корону переможниці (фото) 11:34

Конкурс краси "Міс Всесвіт-2018" виграла представниця Філіппін, 24-річна Катріона Грей. Друге місце зайняла "Міс Венесуела" Стефані Гутьєррес. Про це повідомляє CNN. Фінал конкурсу пройшов у Бангкоку, на останньому етапі на корону...

В одному із магазинів у центрі міста франківчанка придбала цукерки із хробаками (фотофакт) 11:13 1 коментар

В одному з магазинів Івано-Франківська жінка купила солодощі з неприємним сюрпризом. Про це в понеділок, 17 грудня, в соцмережі Facebook повідомила франківчанка Христина Бойців. “Не купуйте цукерок у магазині “Гурман”...

Цього тижня на екрани виходить різдвяна комедія із прикарпатським богатирем Василем Вірастюком «Пригоди S Миколая» 10:55

У четвер в прокат вийшли п’ять нових фільмів: екранізація коміксу про супергероя Аквамена, мультфільм про темношкірого Спайдермена, угорський фільм, який змагається за номінацію на “Оскар”, психосексуальний трилер з Мією Васіковською...

У Франківську на інклюзивні класи виділять 1,5 млн.грн. 10:45

У Франківську на інклюзивні класи виділять 1,5 млн.грн. Сьогодні, 18 грудня відбулася прес-конференція -інвестиційного центру (Ратуша) відбулася прес-конференція щодо проекту бюджету на 2019 рік, пише Правда іф. Як наголосив міський...

Миколай і "миколайчики". Як не пропустити диво на Миколая 09:14

Миколай - найшанованіший в Україні святий. Традиції та звичаї, легенди та правда, прикмети та обрядова випічка цього дня 19 грудня - один з тих днів, на які українці чекають цілий...

Франківців кличуть на музичну казку відомого американського письменника (фоторепортаж) 09:08

У вівторок та середу, 18-19 грудня, о 12:00 у Франківському музично-драматичному театрі імені Івана Франка відбудеться прем’єра музичної казки “Як слон Хортон висаджував яйце” за мотивами однойменного твору відомого дитячого...

Українські представники Російської православної церкви заявили, що не визнають новостворену Православну Церкву України 07:51 5 коментарів

На позачерговому засіданні священного Синоду представники Української православної церкви Московського партріархату заявили, що не визнають створення автокефальної церкви в Україні і рішення об'єднавчого собору для них немає ніякого значення. Про...

Інавгурація митрополита Епіфанія може відбутися на його день народження, - релігієзнавець 06:37

Інтернізація патріарха Епіфанія може відбутися на день його народження - 3 лютого Про це заявив релігієзнавець Ростислав Мартинюк в ефірі Еспресо.TV За словами Мартинюка, цілком ймовірно також, що церемонія вступу...

Прикарпатців просять здійснити мрію маленького хлопчика, щоб братик його почув 00:14

Маленькому Миколці Полюк з Тисмениці потрібна допомога для придбання дороговартісного імпланта. Хлопчику поклали діагноз: глухота 4 ступеня. Потрібно зібрати кошти на операцію зі вживлення кохлеарного імпланта. Операція вартує 850 тисяч гривень. Не...

Як франківські комунальники боролися зі снігопадом у дворах міста (фоторепортаж) 22:57 8 коментарів

Муніципальна інвестиційна управляюча компанія за допомогою малогабаритних тракторів прибирає вулиці міста від наслідків снігопадів. Про це повідомив міський голова Руслан Марцінків на своїй сторінці в мережі Facebook. “Добре, що знайшли...
 • ріел ІФ виринаюча