Найбільші податкові боржники

Які саме компанії найбільше завинили перед державою та які успіхи України у стягненні цих боргів. Розслідування Олени Соколовської для програми “ШУСТРОВА LIVE”

Понад 80 млрд гривень, або 10% від зведеного бюджету, заборгували державі через несплату податків українські компанії та фізичні особи. Ця сума стала рекордною за останні 10 років.

Найбільшими неплатниками виявилися державні підприємства, що працюють в енергетичній та вугільній галузях. За словами експерта Міжнародного центру перспективних досліджень Єгора Кияна, здебільшого не платяться ПДВ, рента та податок на прибуток.

Так, згідно даних Фіскальної служби, державний сектор загалом заборгував близько 25 млрд грн. Трійка галузей економіки, де зосередилася найбільша кількість боржників, виглядає так: енергетичний сектор — більше 26 млрд грн, видобуток вугілля — майже 7,5 млрд та банківська сфера — 6,5 млрд грн. На компанії, що перебувають у стані ліквідації припадає 5,3 млрд грн боргу. Фірми, спеціально створені для схем ухилення від податків, не сплатили приблизно 3 млрд грн.

БОРГИ “УКРНАФТИ”

Лідером виявилась нині державна “Укрнафта” з боргом у 15 млрд грн, з яких 13 млрд — борг по ренті, який накопичився ще за часів, коли компанія належала Ігорю Коломойському. Адвокат та член Європейської асоціації податкових професорів Данило Гетманцев стверджує, що співвласників “Укрнафти” можна зрозуміти. Адже вони вважають, що держава винна їм за відпущений газ для населення. “Ми повинні враховувати позицію обох сторін”, – наполягає експерт.

В Офісі великих платників податків ДФС нам повідомили, що держава намагається повернути борги через суди.

ВУГІЛЬНІ БОРЖНИКИ

Вугільні підприємства та енергетичні генерації заборгували державі понад 7,5 мільярдів гривень. Серед лідерів: ДП “Регіональні електричні мережі”, “Центренерго” та “Криворізька теплоцентраль”. Також 19 державних шахт загалом завинили майже 5,5 млрд грн. Експерти пов’язують борги енергетичного комплексу, зокрема, й з незадовільною сплатою спожитих послуг громадянами та комунальними підприємствами. Так, експерт Реанімаційного пакету реформ Ілля Несходовський стверджує, що незважаючи на використання формули “Ротердам+”, ці компанії отримують недостатньо коштів, і це не дозволяє їм розрахуватися з державою. Сама ж держава також використовує всі можливі інструменти для стягнення цих боргів, – повідомили нам в Офісі великих платників податків ДФС.

У той же час, за словами народного депутата від фракції “Народний фронт” Тетяни Чорновол, катастрофічною виявилась ситуація з підприємствами, що залишились на тимчасово окупованих територіях, котрі нині сплачують податки до бюджету країни-агресора. Та й це питання можна буде вирішити, зокрема, через позови України проти Росії до міжнародних судів.

БАНКІВСЬКІ БОРЖНИКИ

Рейтинг неплатників податків банківської сфери очолює сумнозвісний “Дельта-банк” Миколи Лагуна. Сума боргу сягає 2-х млрд грн, який складається переважно із зобов’язань щодо сплати ПДВ за операціями з продажу майна. Далі йде Південкомбанк, який винен державі трохи більше 900-т млн грн.

На думку експертів, банківські борги утворилися, зокрема, через девальвацією гривні та економічну ситуацію загалом. Щодо “Південкомбанку”, то в Офісом великих платників податків заявлено кредиторські стягнення на всю суму боргу.

“КОНЦЕРН СТИРОЛ” ФІРТАША

У списку найбільших боржників не так давно з’явився й “Концерн Стирол”, що входить до холдингу «Ostchem» Дмитра Фірташа і знаходиться в окупованій Горлівці. За даними ДФС,  заборгованість концерну перевищила 1,3 млрд грн. Народний депутат Тетяна Чорновол каже, що Фірташ навмисно доводить свої підприємства до стану збитковості або банкрутства, і таким чином уникає сплати боргу. «Звичайно, можна всі ці несплати повернути в бюджет. Тому що є активи», – наполягає народний депутат.

БОРГИ ОНИЩЕНКА

Окреме місце в списку найбільших боржників займають  компанії нардепа-втікача Олександра Онищенка. Це, зокрема, ТОВ “Надра Геоцентр”, Фірма “Хас”, “Карпатнадраінвест”, “Цевей” та ПАТо “Пласт”. Усі вони працювали з державою за договором спільної діяльності.

Борги почали накопичуватися після того, як урядом Арсенія Яценюка була введена 70-відсоткова рента на видобуток газу. Як згодом стало відомо, з грошей, не сплачених за ренту, Онищенко фінансував кампанію з дискредитації тодішнього прем’єр-міністра та політичну корупцію. На це він витратив, щонайменше, 30 мільйонів доларів.

Тоді втриматися Онищенку на плаву допомагали колеги по парламенту. Так, Юлія Тимошенко у 2015-му році всіляко лобіювала прийняття закону про зниження ренти, і врешті, домоглася свого. Але навіть занижену зусиллями Тимошенко рентову ставку Онищенко не сплачував державі. Загалом на сьогодні його підприємства заборгували близько 3 млрд грн, з яких 1,3 млрд — борг по ренті.

“Схема, завдяки якій збагачувався Онищенко, виявилася дуже простою», – каже Ілля Несходовський. У першу чергу йдеться про махінації з перепродажу газу. Газ нібито постачався населенню за цінами, нижчими від ринкових, і згодом списувався. А вже потім перепродавався промисловим підприємствам за реальною ринковою ціною. Та дельта, що утворювалася між ціною на газ промисловим споживачам і населенню, й привласнювалася Онищенком.

З 2016-го року поціновувач розкоші, дорогих коней і любитель віп-вечірок переховується від українського правосуддя в Іспанії.

В Україні Національним антикорупційним бюро він підозрюється в ухиленні від сплати податків. На думку правоохоронців, компанії Онищенка незаконно отримували розстрочку від колишнього очільника ДФС Романа Насірова, через що державний бюджет недоотримав 2 млрд грн. Багато подільників нардепа-втікача уже притягнуто до відповідальності, у кількох справах уже є судові вироки, а заставне майно фірм Онищенка частково реалізоване на користь держави. Разом з тим, за словами Тетяни Чорновол, державі вдалося навести лад зі свердловинами, тому далі надзбагачуватися за державний кошт нардеп-утікач не зможе.

ЩО РОБИТЬ ДЕРЖАВА

Звісно, держава намагається стягнути борги з несумлінних компаній. Але інколи це нереально, тоді цей борг просто списується. Минулого року, за даними ДФС, було списано податкових боргів на 5 млрд гривень. Та, як стверджує експерт з податкового права Данило Гетманцев, у межах компетенції ДФС робить усе для того, аби захистити інтереси держави: “Фіскальна служба не може не піти до суду і не увімкнути процедуру примусового стягнення. Ця процедура вмикається автоматично. І якщо посадовець фіскальної служби не піде на певні кроки щодо примусового погашення боргу, то він буде, щонайменше, звільнений. Оскільки підпаде під дисциплінарну, а можливо, кримінальну відповідальність. Тому фіскали, безперечно, вчиняють усі дії для погашення податкового боргу”, – каже експерт.

Водночас, на думку члена парламентського комітету з питань податкової та митної політики Олександра Кірша, врегулюванню ситуації сприятиме й підвищення відповідальності платників податків та фіскальних органів. “Оскільки для великих платників останньою інстанцією є суд, треба, щоб сума, яка є предметом спору, стягувалася з винуватця у п’ятикратному розмірі”, – переконаний народний депутат.

СВІТОВА ПРАКТИКА

Між тим, у світовій практиці найкращим взірцем боротьби з ухиленням від сплати податків є досвід Скандинавських країн. Так, наприклад, у Швеції, котра є прикладом фіскальної зразковості, громадяни ставляться до податкової служби з повагою і довірою. Попри те, що сплачують одні з найвищих податків у світі. Фіскальні органи цієї країни регулярно публікують так званий “поіменний список ганьби”, до котрого входять усі без винятку неплатники і порушники податкового законодавства. “Це називається “naming and shaming”, коли списки усіх неплатників податків стають публічними. Усіх, а не лише топ-20, тому що так захотілося фіскальній службі. Це, безперечно, впливає на репутацію цих осіб”, – розповів адвокат та член Європейської асоціації податкових професорів Данило Гетманцев.

Згідно національних опитувань, податкова служба в Швеції займає третє місце за популярністю серед майже 30-ти основних відомств. Сприяє цьому, зокрема, й легкість спілкування з податковими структурами: подати декларацію можна будь-яким зручним способом, навіть по телефону чи через смс.

 

 

Джерело

(Visited 88 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:3970

Прикарпатці сплатили до держбюджету більше 230 мільйонів гривень військового збору 12:48

На потреби українського війська у січні-вересні 2018 року на Прикарпатті сплачено 230,6 млн. грн. військового збору, що на 40,2 млн. грн. або 21,1 відсотка більше ніж за аналогічний період минулого...

Рада прийняла держбюджет-2019: куди підуть гроші українців (відео) 12:35 1 коментар

Верховна Рада у першому читанні підтримала проект головного кошторису на 2019 рік і відправила його на доопрацювання в Кабмін. Хоч і з серйозними зауваженнями нардепів. Зокрема, через те, що на...

На скільки подорожчає газ в Україні: прогнози експертів 10:33 2 коментарі

Газ для населення мав подорожчати 18 жовтня, однак уряд знову переніс прийняття рішення – на 27 жовтня. Ми поговорили з експертами. Вони певні, що газ дорожчатиме. Хоча більше Україні потрібна...

На скільки подорожчає газ в Україні: прогнози експертів 16:30 13 коментарів

Газ для населення мав подорожчати 18 жовтня. Але жодних новин про нову ціну поки немає. Ми поговорили з експертами. Вони певні, що газ дорожчатиме. Хоча більше Україні потрібна реформа енергоринку....

Суб’єкти господарювання Івано-Франківщини сплатили понад 3 мільярди гривень єдиного внеску 12:46

За дев’ять місяців 2018 року страхувальники Івано-Франківщини сплатили  3290,6 млн. грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Надходження у порівнянні з аналогічним періодом минулого року збільшились на 359,4 млн....

Держгеонадра звернулася до Івано-Франківської облради щодо спецдозволів на видобуток газу 00:13 1 коментар

4 жовтня Державна служба геології і надр України звернулася до влади п'яти областей, де ведеться видобуток газу. Вона відправила на погодження дані щодо продажу на аукціоні 13 спецдозволів на користування...

Івано-Франківськ лідирує у рейтингу прозорості інвестиційного сектору 21:33

Міжнародна антикорупційна мережа Transparency International Ukraine (TIU) створила рейтинг прозорості інвестиційної сфери ста найбільших міст України. Перше місце посів Івано-Франківськ, друге — Київ, третє — Вінниця. Як повідомляється на сайті...

Заснована місяць тому фірма зі статутним капіталом у тисячу гривень хоче 15 га на Прикарпатті нібито під вітроелектростанцію 17:09 1 коментар

ТОВ "ВЕС Прикарпаття" заявило про намір спорудити у Рожнятівському районі вітроелектростанцію (ВЕС), площа якої становитиме приблизно 15 га на території трьох сільських рад. Вітряк у селі Шевченкове Долинського району Про...

Понад 2,5 мільйони гривень штрафів сплатять прикарпатські підприємці за порушення правил торгівлі підакцизними товарами 12:16

За 9 місяців 2018 року на Прикарпатті проведено 286 перевірок суб’єктів господарювання, які здійснюють дільність у сфері обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, за результатами яких застосовано 2517,6 тис. грн....

НБУ виграв у Коломойського касацію щодо прикарпатського гірськолижного курорту "Буковель" 11:13

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу НБУ на рішення судів першої та апеляційної інстанцій, згідно з якими були розірвані договори іпотеки між НБУ і ТОВ "Скорзонера", на підставі яких компанія виступила...

Прикарпатське підприємство заборгувало державі понад 400 тисяч гривень 09:21

Івано-Франківською місцевою прокуратурою за результатами опрацювання інформації Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області встановлено факт несплати обов’язкових платежів до бюджету товариством з обмеженою відповідальністю, яке знаходиться на території...

На українських АЗС дещо знизилися ціни на бензин 08:24

У період з 12 по 16 жовтня мережі WOG і ОККО знизили ціни на бензини на 50 копійок за літр. Про це свідчать дані щоденного цінового моніторингу "Консалтингової групи А-95",...

На Прикарпатті подорожчали риба, м'ясо, хліб та молоко 13:50 1 коментар

Головне управління статистики в Івано-Франківській області повідомляє. За  даними Державної служби статистики, інфляція у вересні 2018р. порівняно з попереднім місяцем в Україні (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим,...

Україна стала найбіднішою країною Європи: дані МВФ 13:36 9 коментарів

Згідно з даними з нового звіту МВФ, Україна є найбіднішою країною Європи. За показником на душу населення Україну обійшла Молдова. Про це повідомив економіст, який керує приватним інвестиційним фондом на...

Чому в Україні дорожчає бензин? 10:33 1 коментар

За останні два місяці ціна на пальне виросла більш ніж на 3 грн, в результаті чого середня ціна бензину А95 перевалила за 33 грн. За рахунок чого так виросла ціна?...

Підприємства Франківщини реалізували продукції на понад 45 мільярди гривень 18:35

Головне управління статистики інформує. За січень–серпень 2018р. підприємствами області реалізовано промислової продукції (товарів, послуг) на 45,8 млрд.грн, що склало 2,9% її загального обсягу по Україні. Підприємства міста Калуша забезпечили 29%...

Заборгованість суб’єктів господарювання Прикарпаття з єдиного внеску становить понад 100 млн.гривень 16:30

За 9 місяців 2018 року заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування складає - 113,2 млн.грн., з них 67,5 млн.грн. обліковується за фізичними особами-підприємцями. Про це повідомили...

Чому в Україні подорожчав бензин: відповідь експерта 14:05 2 коментарі

Зазначимо, що майже половину ціни на бензин складає закупівельна ціна, яка в свою чергу залежить від вартості нафти. Проте існує думка, що на ринку пального в Україні є цікавий феномен:...

Скільки мільйонів заробив очільник "Укрпошти" у 2017 році 15:06

Генеральний директор "Укрпошти" Ігор Смілянський заявив, що за 2017 рік заробив 3,9 мільйона гривень як заробітну плату. За його словами, він не виступає проти приватизації "Укрпошти". Про це він розповів...

ТОП-10 товарів, які Україна експортує найбільше 12:35

За 9 місяців від початку року Україна експортувала за кордон продукції на майже 11,5 мільярдів доларів. Згідно з даними Державної фіскальної служби, найбільше Україна продавала за кордон зернові культури, йдеться...
  • ріел ІФ виринаюча