Найбільші податкові боржники

Які саме компанії найбільше завинили перед державою та які успіхи України у стягненні цих боргів. Розслідування Олени Соколовської для програми “ШУСТРОВА LIVE”

Понад 80 млрд гривень, або 10% від зведеного бюджету, заборгували державі через несплату податків українські компанії та фізичні особи. Ця сума стала рекордною за останні 10 років.

Найбільшими неплатниками виявилися державні підприємства, що працюють в енергетичній та вугільній галузях. За словами експерта Міжнародного центру перспективних досліджень Єгора Кияна, здебільшого не платяться ПДВ, рента та податок на прибуток.

Так, згідно даних Фіскальної служби, державний сектор загалом заборгував близько 25 млрд грн. Трійка галузей економіки, де зосередилася найбільша кількість боржників, виглядає так: енергетичний сектор — більше 26 млрд грн, видобуток вугілля — майже 7,5 млрд та банківська сфера — 6,5 млрд грн. На компанії, що перебувають у стані ліквідації припадає 5,3 млрд грн боргу. Фірми, спеціально створені для схем ухилення від податків, не сплатили приблизно 3 млрд грн.

БОРГИ “УКРНАФТИ”

Лідером виявилась нині державна “Укрнафта” з боргом у 15 млрд грн, з яких 13 млрд — борг по ренті, який накопичився ще за часів, коли компанія належала Ігорю Коломойському. Адвокат та член Європейської асоціації податкових професорів Данило Гетманцев стверджує, що співвласників “Укрнафти” можна зрозуміти. Адже вони вважають, що держава винна їм за відпущений газ для населення. “Ми повинні враховувати позицію обох сторін”, – наполягає експерт.

В Офісі великих платників податків ДФС нам повідомили, що держава намагається повернути борги через суди.

ВУГІЛЬНІ БОРЖНИКИ

Вугільні підприємства та енергетичні генерації заборгували державі понад 7,5 мільярдів гривень. Серед лідерів: ДП “Регіональні електричні мережі”, “Центренерго” та “Криворізька теплоцентраль”. Також 19 державних шахт загалом завинили майже 5,5 млрд грн. Експерти пов’язують борги енергетичного комплексу, зокрема, й з незадовільною сплатою спожитих послуг громадянами та комунальними підприємствами. Так, експерт Реанімаційного пакету реформ Ілля Несходовський стверджує, що незважаючи на використання формули “Ротердам+”, ці компанії отримують недостатньо коштів, і це не дозволяє їм розрахуватися з державою. Сама ж держава також використовує всі можливі інструменти для стягнення цих боргів, – повідомили нам в Офісі великих платників податків ДФС.

У той же час, за словами народного депутата від фракції “Народний фронт” Тетяни Чорновол, катастрофічною виявилась ситуація з підприємствами, що залишились на тимчасово окупованих територіях, котрі нині сплачують податки до бюджету країни-агресора. Та й це питання можна буде вирішити, зокрема, через позови України проти Росії до міжнародних судів.

БАНКІВСЬКІ БОРЖНИКИ

Рейтинг неплатників податків банківської сфери очолює сумнозвісний “Дельта-банк” Миколи Лагуна. Сума боргу сягає 2-х млрд грн, який складається переважно із зобов’язань щодо сплати ПДВ за операціями з продажу майна. Далі йде Південкомбанк, який винен державі трохи більше 900-т млн грн.

На думку експертів, банківські борги утворилися, зокрема, через девальвацією гривні та економічну ситуацію загалом. Щодо “Південкомбанку”, то в Офісом великих платників податків заявлено кредиторські стягнення на всю суму боргу.

“КОНЦЕРН СТИРОЛ” ФІРТАША

У списку найбільших боржників не так давно з’явився й “Концерн Стирол”, що входить до холдингу «Ostchem» Дмитра Фірташа і знаходиться в окупованій Горлівці. За даними ДФС,  заборгованість концерну перевищила 1,3 млрд грн. Народний депутат Тетяна Чорновол каже, що Фірташ навмисно доводить свої підприємства до стану збитковості або банкрутства, і таким чином уникає сплати боргу. «Звичайно, можна всі ці несплати повернути в бюджет. Тому що є активи», – наполягає народний депутат.

БОРГИ ОНИЩЕНКА

Окреме місце в списку найбільших боржників займають  компанії нардепа-втікача Олександра Онищенка. Це, зокрема, ТОВ “Надра Геоцентр”, Фірма “Хас”, “Карпатнадраінвест”, “Цевей” та ПАТо “Пласт”. Усі вони працювали з державою за договором спільної діяльності.

Борги почали накопичуватися після того, як урядом Арсенія Яценюка була введена 70-відсоткова рента на видобуток газу. Як згодом стало відомо, з грошей, не сплачених за ренту, Онищенко фінансував кампанію з дискредитації тодішнього прем’єр-міністра та політичну корупцію. На це він витратив, щонайменше, 30 мільйонів доларів.

Тоді втриматися Онищенку на плаву допомагали колеги по парламенту. Так, Юлія Тимошенко у 2015-му році всіляко лобіювала прийняття закону про зниження ренти, і врешті, домоглася свого. Але навіть занижену зусиллями Тимошенко рентову ставку Онищенко не сплачував державі. Загалом на сьогодні його підприємства заборгували близько 3 млрд грн, з яких 1,3 млрд — борг по ренті.

“Схема, завдяки якій збагачувався Онищенко, виявилася дуже простою», – каже Ілля Несходовський. У першу чергу йдеться про махінації з перепродажу газу. Газ нібито постачався населенню за цінами, нижчими від ринкових, і згодом списувався. А вже потім перепродавався промисловим підприємствам за реальною ринковою ціною. Та дельта, що утворювалася між ціною на газ промисловим споживачам і населенню, й привласнювалася Онищенком.

З 2016-го року поціновувач розкоші, дорогих коней і любитель віп-вечірок переховується від українського правосуддя в Іспанії.

В Україні Національним антикорупційним бюро він підозрюється в ухиленні від сплати податків. На думку правоохоронців, компанії Онищенка незаконно отримували розстрочку від колишнього очільника ДФС Романа Насірова, через що державний бюджет недоотримав 2 млрд грн. Багато подільників нардепа-втікача уже притягнуто до відповідальності, у кількох справах уже є судові вироки, а заставне майно фірм Онищенка частково реалізоване на користь держави. Разом з тим, за словами Тетяни Чорновол, державі вдалося навести лад зі свердловинами, тому далі надзбагачуватися за державний кошт нардеп-утікач не зможе.

ЩО РОБИТЬ ДЕРЖАВА

Звісно, держава намагається стягнути борги з несумлінних компаній. Але інколи це нереально, тоді цей борг просто списується. Минулого року, за даними ДФС, було списано податкових боргів на 5 млрд гривень. Та, як стверджує експерт з податкового права Данило Гетманцев, у межах компетенції ДФС робить усе для того, аби захистити інтереси держави: “Фіскальна служба не може не піти до суду і не увімкнути процедуру примусового стягнення. Ця процедура вмикається автоматично. І якщо посадовець фіскальної служби не піде на певні кроки щодо примусового погашення боргу, то він буде, щонайменше, звільнений. Оскільки підпаде під дисциплінарну, а можливо, кримінальну відповідальність. Тому фіскали, безперечно, вчиняють усі дії для погашення податкового боргу”, – каже експерт.

Водночас, на думку члена парламентського комітету з питань податкової та митної політики Олександра Кірша, врегулюванню ситуації сприятиме й підвищення відповідальності платників податків та фіскальних органів. “Оскільки для великих платників останньою інстанцією є суд, треба, щоб сума, яка є предметом спору, стягувалася з винуватця у п’ятикратному розмірі”, – переконаний народний депутат.

СВІТОВА ПРАКТИКА

Між тим, у світовій практиці найкращим взірцем боротьби з ухиленням від сплати податків є досвід Скандинавських країн. Так, наприклад, у Швеції, котра є прикладом фіскальної зразковості, громадяни ставляться до податкової служби з повагою і довірою. Попри те, що сплачують одні з найвищих податків у світі. Фіскальні органи цієї країни регулярно публікують так званий “поіменний список ганьби”, до котрого входять усі без винятку неплатники і порушники податкового законодавства. “Це називається “naming and shaming”, коли списки усіх неплатників податків стають публічними. Усіх, а не лише топ-20, тому що так захотілося фіскальній службі. Це, безперечно, впливає на репутацію цих осіб”, – розповів адвокат та член Європейської асоціації податкових професорів Данило Гетманцев.

Згідно національних опитувань, податкова служба в Швеції займає третє місце за популярністю серед майже 30-ти основних відомств. Сприяє цьому, зокрема, й легкість спілкування з податковими структурами: подати декларацію можна будь-яким зручним способом, навіть по телефону чи через смс.

 

 

Джерело

(Visited 98 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6438

Новий ЖК «Гетьманський» — комфортне і доступне житло від «Альянс ІФ» 08:26

Будівельна компанія «Альянс ІФ» розпочала будівництво нового сучасного житлового комплексу. Головна ідея проекту — створення комфортного та справді доступного помешкання. Житловий комплекс «Гетьманський» знаходиться по вул. Хмельницького – це тихий і...

Прикарпатці сплатили близько 290 мільйонів гривень військового збору 13:54 1 коментар

З початку 2018 року платники податків Прикарпаття  на підвищення обороноздатності країни, перерахували до державного бюджету 289,6 млн. грн. військового збору. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження зросли на...

Нові ціни у 2019-му: що подорожчає в Україні з нового року 13:36 2 коментарі

У 2019 українців чекає зростання цін майже на 8%. Такі цифри закладені в офіційному прогнозі, який відображений в прийнятому бюджеті на 2019 рік, повідомляє Facenews.ua. Опалення подорожчає на 17−70% вже в січні. В результаті подорожчання газу на 23,5% в Україні перерахують тарифи на опалення і гарячу...

Якою буде вартість долара до кінця року 12:35 4 коментарі

Причин для значного подорожчання долара немає. Валют а коливатиметься у межах 28-28,5 грн/$. Якщо попит не буде спровокований зовнішніми факторами, гривня в кінці року може бути "міцнішою", ніж восени. "В...

На Франківщині для новозбудованих амбулаторій придбають автомобілі за понад 10 мільйонів гривень (відеосюжет) 11:18

Саме стільки коштів буде виділено з субвенції, яка надана з державного бюджету. Детальніше дивіться у сюжеті: Канал 402

Обирай свій майбутній дім у житловому комплексі «Княгинин Парк» 11:10

Будівельна компанія «Франківський дім» пропонує своїм клієнтам нове житло в центральній частині Івано-Франківська, в тихому та затишному мікрорайоні «Княгинин». Житловий комплекс «Княгинин Парк» - це оптимальне співвідношення ціни, якості будівництва та...

Ціни на бензин продовжують знижуватися 09:13 1 коментар

За 8-9 грудня середня ціна бензину і дизельного пального на АЗС опустилася на 13-14 копійок за літр. Про це повідомили в "Консалтинговій групі А-95" з посиланням на ціновий моніторинг роздрібного...

Депутати пропонують звільнити від податків деякі "євробляхи" 08:24

Група нардепів зареєструвала законопроекти про звільнення від адмінвідповідальності та сплати податків волонтерів, які ввозили авто на іноземній реєстрації для передачі військовим на Донбас. Відповідні законопроекти №9382 та №9383 про внесення змін до Митного...

На сесії Івано-Франківської облради ухвалили зміни до бюджету 17:30

За 9 місяців поточного року до обласного бюджету надійшло доходів загального та спеціального фондів у сумі понад 7 млрд грн. Доходи до загального фонду склали 588 мільйонів гривень, надходження податку...

Податківці зустрілись з головами об'єднаних територіальних громад Коломийщини та Косівщини 16:45

В Матеївецькій об'єднаній територіальній громаді відбулась зустріч представників фіскальної служби області, управління держпраці, Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування та голів об'єднаних територіальних громад Коломийщини та Косівщини щодо проблем та перспектив...

Нова пенсія українців: навіщо, як та коли почнемо накопичувати 13:36 3 коментарі

Минулого року в Україні почали реформувати пенсійну систему. Було прийнято закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій. Наступний етап реформи – запровадження другого рівня пенсійної...

За використання лісових ресурсів Прикарпаття бюджет отримав понад 59,5 мільйонів гривень 13:24 1 коментар

З початку 2018 року лісокористувачі Прикарпаття області сплатили до бюджетів усіх рівнів 59,5 млн. грн. рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, у тому числі 43,4 млн. грн. надійшло до...

Розмір мінімальної заробітної плати в 2019 році дещо зросте 20:51 6 коментарів

Президент Петро Порошенко заявив, що підписав закон про Державний бюджет на 2019 рік. Про це він сказав під час виступу на другому Українському жіночому конгресі, повідомляє кореспондент Укрінформу. “Я зараз...

Франківцям боргують понад 16 мільйонів гривень заробітної плати 16:45 1 коментар

Головне управління статистики інформує. Заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій м.Івано-Франківська на 1 листопада 2018р. становила 16,6 млн.грн, що складає 45,8% від загальної суми боргу по...

Олів’є подорожчав: скільки українцям доведеться заплатити за традиційну новорічну страву 13:36

Експерти підрахували, що три кілограми популярного новорічного салату олів’є обійдуться українцям в 166,2 грн. Таким чином страва стала на 36 грн дорожче, ніж в 2017 році. Про це повідомляє OBOZREVATEL. Як повідомив голова Асоціації постачальників торговельних мереж...

Майже 10 мільярдів гривень податків сплатили до бюджету суб’єкти господарювання Прикарпаття 11:55

За 11 місяців 2018 року платники податків Прикарпаття сплатили до бюджетів усіх рівнів 9,9 млрд. грн. податкових платежів, що на 1,5 млрд. грн. більше ніж за відповідний період минулого року....

Рада внесла зміни в бюджет: на пенсії виділили ще 11 мільярдів 07:06

Верховна Рада ухвалила зміни до закону про державний бюджет на 2018 рік. Відповідне рішення нардепи ухвалили на засіданні у четвер. Зміни в бюджет було внесено шляхом перерозподілу. Саме тому основні...

Цьогоріч в економіку Прикарпаття інвестували з-за кордону майже 30 мільйонів доларів 18:12 1 коментар

На 1 жовтня 2018 року загальний обсяг прямих закордонних інвестицій, залучених в економіку Івано-Франківської області з початку інвестування склав 899 мільйонів американських доларів. Найбільш значні обсяги прямих інвестицій зосереджені на...

Чому варто обирати квартири в новобудовах, а не вторинне житло? 18:01 1 коментар

Шукаючи житло, люди постають перед вибором: купити нове, чи вторинне? Якого забудовника обрати? На що звертати увагу в першу чергу? Без фахової допомоги тут не розібратись, особливо, коли вибір стоїть...

На Прикарпатті проведуть вибіркові обстеження населення 15:55 1 коментар

Органи державної статистики України на постійній основі проводять  вибіркові обстеження населення (домогосподарств), результати яких є основним джерелом інформації, необхідної для вимірювання соціально-економічних характеристик домогосподарств, для проведення всебічного аналізу рівня життя...
  • ріел ІФ виринаюча