Найбільші православні святині України, які захопив Московський патріархат

Десятиліттями користуючись необмеженою підтримкою з боку світської влади, УПЦ МП займала панівне становище у переважній більшості обласних і районних центрів

Не кажучи вже про лаври і монастирі, де також моляться за здоров ‘я одного з провідних ідеологів війни з Україною, патріарха Кирила (Гундяєва), й де відбувається ще чимало обурливих і незаконних речей, про які написано не одну статтю і відзнято не одну годину журналістських розслідувань.

Безумовно, так було не завжди. Створені нашими пращурами архітектурні шедеври, частина яких належить до спадщини ЮНЕСКО, є загальнонаціональним надбанням українського народу, а не якоїсь чужої, тим більше ворожої нам держави, або ж церкви. Там поховані цілі династії правителів України, а поряд з ними сотні святих отців і захисників своєї землі.

Ми пропонуємо Вам подорож цими неперевершеними пам ‘ятками культури і мистецтва.

Києво-Печерська Лавра

З висоти пташиного лету (YouTube)

Історія цієї неймовірної за своєю красою та значенням мистецької й духовної перлини починається з часів князя Ярослава Мудрого, коли на місці столиці Російської Федерації існували непролазні чигирі й болота. Більше того, саме тут поховано засновника міста Москва, київського князя Юрія Довгорукого, що якнайкраще засвідчує першість Києва як духовної столиці усієї Східної Європи. Окрім того, у всесвітньо відомому підземному некрополі Лаври спочиває прах Нестора Літописця, билинного богатиря Іллі Муромця (якого росіяни теж зробили “русским”), засновника давньоукраїнської медицини, лікаря Агапіта та інших державних, церковних і громадських діячів українського Середньовіччя.

Одначе, нині Лавра є головною штаб-квартирою Російської православної церкви (РПЦ) в Україні. Настоятель тамтешнього чоловічого монастиря Павло (Лебідь) не приховує своїх доволі своєрідних поглядів щодо війни з Росією, Донбасу і приналежності Криму. Своєю чергою очільник УПЦ МП, митрополит Онуфрій (Березовський) виступає з проросійськими проповідями у центральному храмі лаврського архітектурного комплексу – в Успенському соборі, на долі якого хотілося б спинитися окремо. Прикметний, але якоюсь мірою вже традиційний для цієї церкви скандал стався нещодавно, коли виявилося, що у Києво-Печерській лаврі на виставці до Дня хрещення Київської Русі вивісили фото із президентом РФ Володимиром Путіним.

Читайте також: Як Києво-Печерська лавра виховувала бойовиків для Гіркіна

Бароковий Собор Успіння Пресвятої Богородиці, як і інші добре відомі київські, й не лише київські, святині кінця XVII-XVIII ст. споруджувався коштом Івана Мазепи, штучно демонізованого РПЦ й досі “відлученого від церкви”. “Анафему” з гетьмана не знято, однак залишеною ним спадщиною московські церковники вправно користуються. Й, зокрема, з метою неабиякого власного збагачення.

Світлина Київської Малої академії наук

Вже за Незалежності підірваний НКВСівцями у Другу світові війну Успенський собор відновлювали за участю благодійників та українських платників податків. Однак з тієї причини, що пам’ятка розташована на “закріпленій” за УПЦ МП-РПЦ території, вона теж дісталася цій організації.

Окрім Мазепи, з Успенським собором пов ‘язано життєпис ще одного видатного українського політика, який теж воював з Московією, і теж опікувався Лаврою. Йдеться про великого князя Костянтина Острозького, чий неймовірної краси надгробок так і лишається не реставрованим.

Макет надгробку князя Острозького (газета “Факти”)

Не зайвим буде нагадати, що у Дальніх печерах Лаври покояться рештки його діда, преподобного Федора Острозького. Династія Острозьких вважалася нащадками Рюриковичів й тому під час її правління побутувала думка, що Київська Русь-Україна продовжує існувати попри внутрішні усобиці і ворожі навали. Кам’яний пам’ятник Костянтину Острозького, що був зображенням його фігури у лицарських обладунках натуральної величини, простояв 360 років.

До речі, після проголошення УНР споруди Києво-Печерської Лаври належали Українській церкві. Деякі націонал-патріотичні сили намагалися самотужки повернути Лавру у 90-их рр. й під час Революції гідності. Проте невдало. Без широкої юридичної і політичної підтримки ширшого загалу вірян подібні заходи щораз вважали провокаціями.

Документальний фільм Валерія Бебика “Таємниці Києво-Печерської Лаври”. 2015 р.

Почаїв

Фото з форуму skyscrapercity.com

Православний чоловічий монастир у Почаєві Тернопільська область зі статусом лаври. Найбільша православна святиня Волині, друга, після Києво-Печерської лаври, України.

За легендою, у XIII ст. Почаївську лавру заснували ченці, котрі переховувалися від монгольського вторгнення. Більше ста років, з 1713 до 1832 року, Почаївський монастир належав до греко-католицької церкви, до василіянського ордену. Варто зауважити що саме василіяни найбільше розбудували монастир і прикрасили його. Під час національно-визвольного повстання поляків і литовців проти Російської імперії, так званного листопадового повстання 1830—1831 років, ченці Почаївської лаври прихильно поставилися до антимосковських повстанців: допомогли провіантом, кіньми, фуражем та грішми. Відтак після придушення цього заколоту 25 жовтня 1831 року російська імперська влада віддала монастир у відання Волинської єпархії російської православної церкви.

Разом з тим, то все ж таки православна святиня. Прочани з усього світу регулярно відвідують її з метою фізичного і душевного зцілення від ікони Почаївської Богородиці… І одночасно чують розповіді про те, що “Бог украинского языка не понимает”, та купують відверто політичну літературу “от батюшек” з Росії.

Тернопільська обласна рада постійно піднімала питання юрисдикції святині. Але законодавча гілка місцевої влади з цього питання не мала підтримки гілки виконавчої.

Читайте також: У пошуках втраченої єдності. Навіщо потрібна українська помісна церква

До діяльності Почаїва причетний вже згаданий Костянтин Острозький. Він опікувався монастирем разом з просвітителем, майбутнім святим Йовом Почаївським з Коломиї. Вони ж прийняли у себе втікача від РПЦ, друкаря Івана Федоровича (Федорова). Що зайвий раз підтверджує різницю у підходах до віри й поширення знань, таких відмінних в Україні і в Московії.

Вже утрьох – князь Костянтин, Йов та Федорович – видали славнозвісну Острозьку Біблію. Перше повне зібрання книг Старого та Нового Заповіту церковнослов’янською мовою.

Джерело Святої Праведної Анни Кременької біля Почаївської лаври. Ним також опікується МП

Святогірська лавра

З офіційного сайту обителі

6 травня 2014 року один з телеканалів повідомив: бойовики перетворили підконтрольну УПЦ МП Святогірську лавру на власний шпиталь і військову базу, прочан переводять у сусідній жіночий монастир. Цьому сприяло вдале географічне розташування монастиря, розміщеному на скелястому узбережжі Сіверського Донця (Донеччина). Заявлялося, що лаврські дзвіниці сепаратисти нібито планували використовувати в якості снайперських позицій.

Українські війська невдовзі звільнили святиню і північну частину Донецької області загалом. При цьому роль настоятеля монастиря і його помічників у подіях початка війни до кінця так і лишається нез’ясованою. Випускник Московської духовної семінарії, митрополит Святогірський Арсеній (Яковенко), заперечує сам факт перебування терористів у лаврі, натомість розповідає про врятованих ним біженців, зокрема дітей.

Мгарський монастир

Споруджений на гроші матері Яреми Вишнивецького, великої меценатки Раїни Могилянки, цей осередок православ’я біля Лубен на Полтавщині, справді, є надзвичайним та особливим. Під час відвідин цієї пам ‘ятки, увінчаної собором мазепинських часів, можна потрапити до унікального монастиря відставних запорозьких козаків, що вцілів до нашого часу. Межігірський та Трахтемирівський не збереглися, а Мгарський є. І приймає гостей, щоправда, знову ж таки, з благословення російської церкви.

За даними екс-голови Спілки письменників України, народного депутата кількох скликань Володимира Яворівського, видатна духовна твердиня, де переховувався Юрко Хмельницький, де знаходив розраду Тарас Шевченко, нині друкує і розповсюджує отруту у вигляді путінських і гундяєвських прокламацій. “Бридкішого, жахливішого я нічого в своєму житті не читав. Я зробив із цього приводу свою авторську програму на радіо. Цитував. Це страшне: що завдяки Сталіну є Україна і тому подібне”, – наголосив він наприкінці червня цього року на колегії Держкомтелерадіо.

Як зазначає Яворівський, таким чином РПЦ відразу досягає подвійну мету: економить на доставці літератури подібного гатунку й додає ій “авторитності”, випускаючи книжки подібного типу по цей бік кордону. “Не все до нас перевозять потягами, літаками, фурами. Набагато легше і простіше перекинути сюди гроші – а в нас є такі видавництва, які це елементарно зроблять, і це буде набагато дешевше. І легше буде завезти в магазини”, – зауважив політик.

Присвячений Мгарському монастирю випуск програми “Путівник прочанина” на UA: Перший. 2015 р.

Собор Різдва Богородиці у Козельці

Мало примітне в наш час містечко Козелець на півшляху від Києва до Чернігова за власну візитівку має таке архітектурне й історичне диво, якому могли би позаздрити топові туристичні центри Європи. Мова про православний собор середини XVIII ст. – величне творіння визначних архітекторів українського бароко Андрія Квасова та Івана Григоровича-Барського, що постало як родинний храм-усипальниця Розумовських.

Головною оздобою собору слугує кількаярусний, різблений з липи іконостас, до створення якого, як вважають, долучився італійський майстер  Растреллі. Не усі з його 80 ікон лишилися не ушкодженими, більшість з них пройшли реставрацію. І виглядають так, немов написані учора, що ще більше посилює враження вірян і відвідувачів.

Відеоекскурсія собором від місцевого священика. 2016 р

Джерело

(Visited 138 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6874

УПЦ МП у анексованому Криму освячує військову зброю, – ЗМІ 10:01

У анексованому Криму священники УПЦ МП освячують російську військову техніку. Петро Порошенко заявив, що це були священики з РПЦ. Про це повідомив Петро Порошенко на прес-конференції з представниками ЗМІ у...

Окупація Криму: Кабмін узгодив новий пакет антиросійських санкцій 09:47

Кабінет міністрів України 18 грудня за поданням МінТОТ вирішив внести пропозицію до РНБО про застосування нових антиросійських санкцій стосовно низки юридичних та фізичних осіб. Про це повідомляє прес-служба Міністерства з...

Волкер пообіцяв "відповідну реакцію" на атаку росіян біля Керченської протоки 09:13

Атаку росіян біля Керченської протоки Сполучені Штати Америки вважають черговим актом агресії Про це заявив спецпредставник США Курт Волкер на зустрічі з спікером Верховної Ради Андрієм Парубієм, інформує 5 канал....

Огризко про Медведчука: Нічого для України, крім іміджевої шкоди, він не приносить 08:24

Дипломат і екс-міністр МЗС Володимир Огризко заявив, що через низьку ефективність Медведчука як представника України на переговорах зі звільнення заручників треба його можливості звести до мінімуму Про це Володимир Огризко...

Порошенко про воєнний стан: причин для мобілізації немає 07:51

Президент зазначив, що ситуація в країні повністю контрольована й причин для мобілізації немає. Про це заявив президент на зустрічі зі студентами та викладачами у Тернополі, передає Інтерфакс-Україна. "Нинішня ситуація в...

Суперник Епіфанія зняв свою кандидатуру через загрозу зриву Собору 06:11

Головний суперник Епіфанія на посаду предстоятеля Української православної церкви митрополит Михаїл зняв свою кандидатуру через загрозу зриву проведення Об'єднавчого собору Про це митрополит Михаїл повідомив після Собору, передає прес-служба Волинської...

Навіть політичні опоненти підтримали Порошенка в питанні створення української церкви, – блогер 22:42 4 коментарі

Не тільки світові лідери й соратники, а навіть політичні опоненти президента Петра Порошенка підтримали його в питанні створення незалежної української церкви. Про це на своїй сторінці в Facebook написала блогер,...

Як Московська церква загнала Усика у пастку 16:30 15 коментарів

Єдиний свій подвиг Усик уже зробив: він побив росіянина в Москві. Далі може спокійно маргіналізуватися. Усик і орден Іллі Муромця від Онуфрія Насправді, російська церква сама загнала і себе і...

Росія втратить решту України, якщо визнає "ЛНР" і "ДНР", — голова МЗС РФ Лавров 15:06 2 коментарі

Міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров заявив, що визнання Росією самопроголошених республік "ЛНР" і "ДНР" означатиме для Росії втрату "всієї іншої України", а залишати її "нацистам" не можна. Про...

Зразковий сім’янин: Як Ляшко дружину на санчатах тягав (фото) 14:37

Лідер Радикальної партії Олег Ляшко продовжує зображувати зразкового сім’янина. Він то жінку у танці покружляє, то донькою похвалиться, то влаштує сімейний похід по гриби. І ось до шлюбних розваг депутата додалися ще санчата, на...

З'явилася вражаюча інформація з особистого життя Путіна (відео) 14:05 1 коментар

Син російської спортсменки Аліни Кабаєвої дуже схожий на президента Росії Володимира Путіна. Російські ЗМІ неодноразово називали Кабаєву коханкою Путіна, але в Кремлі спростовували такі чутки. Джерела американської газети The New York Post стверджують,...

Настя Каменських вразила прихильників новою зачіскою (фото) 13:36 1 коментар

Багато хто просто не впізнав співачку. Настя Каменських поділилася з підписниками в Instagram світлиною, на якій вона предстала в образі білявки з пишним довгим волоссям. Підписники одразу почали активно обговорювати образ Насті. Багато...

В Україні змінили правила реєстрації авто 13:04

В Україні внесли зміни до постанови з державної реєстрації автомобілів. Ці нововведення щодо встановлення газобалонного обладнання та видачі тимчасового реєстраційного талону. "Відтепер ще 2 послуги, які не передбачають зміни власника,...

Над окупованим Кримом розгорнули український прапор (відео, фото) 12:35 2 коментарі

Над окупованим Кримом розгорнули український прапор. Волонтери групи InformNapalm організували цю акцію в підтримку полонених українських моряків, пише "QHA media" у Facebook. На вершині однієї з гір Ласпінського перевалу волонтер...

"Гібридні" атаки: Хто і який "компромат" шукає на Епіфанія 12:03 10 коментарів

З поступовою утратою позицій УПЦ МП, основного світоглядного опонента українського православ'я, на перший план виходитиме внутрішньовидова боротьба в церкві, яку стимулюватимуть політичні групи впливу. Пише depo.ua Митрополит Епіфаній (в миру Сергій...

Міс Всесвіт 2018: хто отримав корону переможниці (фото) 11:34

Конкурс краси "Міс Всесвіт-2018" виграла представниця Філіппін, 24-річна Катріона Грей. Друге місце зайняла "Міс Венесуела" Стефані Гутьєррес. Про це повідомляє CNN. Фінал конкурсу пройшов у Бангкоку, на останньому етапі на корону...

Радикали з України та Польщі "захопили" ПАРЄ, – у Росії відзначились черговою зухвалою заявою 11:02 1 коментар

Російська делегація не повернеться до Парламентської асамблеї Ради Європи, "доки там не одумаються". Про це заявив голова Держдуми Росії В'ячеслав Володін, повідомляє "Інтерфакс-Україна". За його словами російського політика, у ПАРЄ "першу скрипку"...

Одіозний Добкін загримів до російського "списку Путіна": подробиці 10:33

Депутат Верховної Ради та екс-губернатор Харківщини Михайло Добкін потрапив до "списку Путіна", створеного опозиційними російськими активістами. Відповідна інформація розміщена на сайті Форуму вільної Росії. Так, Добкін опинився у списку на 27 позиції....

День святого Миколая: найцікавіші традиції в Україні та світі 10:01

День святого Миколая в Україні кожного року відзначають 19 грудня. А чи написали ви йому листа і що саме попросили цього року? Та й чи впевнені, що заслужили ці подарунки?...

Опозиційний розкол. Як Бойко і Вілкул ділять спадок "регіоналів" 09:47

Розлучення "Опозиційного блоку" мало нагадує політичний конфлікт. Це більше подібно до мильної опери про війну двох впливових сімей. Там є все необхідне для сюжету багатосерійного латиноамериканського серіалу: велика політика, брудні...
  • ріел ІФ виринаюча