Найбільші православні святині України, які захопив Московський патріархат

Десятиліттями користуючись необмеженою підтримкою з боку світської влади, УПЦ МП займала панівне становище у переважній більшості обласних і районних центрів

Не кажучи вже про лаври і монастирі, де також моляться за здоров ‘я одного з провідних ідеологів війни з Україною, патріарха Кирила (Гундяєва), й де відбувається ще чимало обурливих і незаконних речей, про які написано не одну статтю і відзнято не одну годину журналістських розслідувань.

Безумовно, так було не завжди. Створені нашими пращурами архітектурні шедеври, частина яких належить до спадщини ЮНЕСКО, є загальнонаціональним надбанням українського народу, а не якоїсь чужої, тим більше ворожої нам держави, або ж церкви. Там поховані цілі династії правителів України, а поряд з ними сотні святих отців і захисників своєї землі.

Ми пропонуємо Вам подорож цими неперевершеними пам ‘ятками культури і мистецтва.

Києво-Печерська Лавра

З висоти пташиного лету (YouTube)

Історія цієї неймовірної за своєю красою та значенням мистецької й духовної перлини починається з часів князя Ярослава Мудрого, коли на місці столиці Російської Федерації існували непролазні чигирі й болота. Більше того, саме тут поховано засновника міста Москва, київського князя Юрія Довгорукого, що якнайкраще засвідчує першість Києва як духовної столиці усієї Східної Європи. Окрім того, у всесвітньо відомому підземному некрополі Лаври спочиває прах Нестора Літописця, билинного богатиря Іллі Муромця (якого росіяни теж зробили “русским”), засновника давньоукраїнської медицини, лікаря Агапіта та інших державних, церковних і громадських діячів українського Середньовіччя.

Одначе, нині Лавра є головною штаб-квартирою Російської православної церкви (РПЦ) в Україні. Настоятель тамтешнього чоловічого монастиря Павло (Лебідь) не приховує своїх доволі своєрідних поглядів щодо війни з Росією, Донбасу і приналежності Криму. Своєю чергою очільник УПЦ МП, митрополит Онуфрій (Березовський) виступає з проросійськими проповідями у центральному храмі лаврського архітектурного комплексу – в Успенському соборі, на долі якого хотілося б спинитися окремо. Прикметний, але якоюсь мірою вже традиційний для цієї церкви скандал стався нещодавно, коли виявилося, що у Києво-Печерській лаврі на виставці до Дня хрещення Київської Русі вивісили фото із президентом РФ Володимиром Путіним.

Читайте також: Як Києво-Печерська лавра виховувала бойовиків для Гіркіна

Бароковий Собор Успіння Пресвятої Богородиці, як і інші добре відомі київські, й не лише київські, святині кінця XVII-XVIII ст. споруджувався коштом Івана Мазепи, штучно демонізованого РПЦ й досі “відлученого від церкви”. “Анафему” з гетьмана не знято, однак залишеною ним спадщиною московські церковники вправно користуються. Й, зокрема, з метою неабиякого власного збагачення.

Світлина Київської Малої академії наук

Вже за Незалежності підірваний НКВСівцями у Другу світові війну Успенський собор відновлювали за участю благодійників та українських платників податків. Однак з тієї причини, що пам’ятка розташована на “закріпленій” за УПЦ МП-РПЦ території, вона теж дісталася цій організації.

Окрім Мазепи, з Успенським собором пов ‘язано життєпис ще одного видатного українського політика, який теж воював з Московією, і теж опікувався Лаврою. Йдеться про великого князя Костянтина Острозького, чий неймовірної краси надгробок так і лишається не реставрованим.

Макет надгробку князя Острозького (газета “Факти”)

Не зайвим буде нагадати, що у Дальніх печерах Лаври покояться рештки його діда, преподобного Федора Острозького. Династія Острозьких вважалася нащадками Рюриковичів й тому під час її правління побутувала думка, що Київська Русь-Україна продовжує існувати попри внутрішні усобиці і ворожі навали. Кам’яний пам’ятник Костянтину Острозького, що був зображенням його фігури у лицарських обладунках натуральної величини, простояв 360 років.

До речі, після проголошення УНР споруди Києво-Печерської Лаври належали Українській церкві. Деякі націонал-патріотичні сили намагалися самотужки повернути Лавру у 90-их рр. й під час Революції гідності. Проте невдало. Без широкої юридичної і політичної підтримки ширшого загалу вірян подібні заходи щораз вважали провокаціями.

Документальний фільм Валерія Бебика “Таємниці Києво-Печерської Лаври”. 2015 р.

Почаїв

Фото з форуму skyscrapercity.com

Православний чоловічий монастир у Почаєві Тернопільська область зі статусом лаври. Найбільша православна святиня Волині, друга, після Києво-Печерської лаври, України.

За легендою, у XIII ст. Почаївську лавру заснували ченці, котрі переховувалися від монгольського вторгнення. Більше ста років, з 1713 до 1832 року, Почаївський монастир належав до греко-католицької церкви, до василіянського ордену. Варто зауважити що саме василіяни найбільше розбудували монастир і прикрасили його. Під час національно-визвольного повстання поляків і литовців проти Російської імперії, так званного листопадового повстання 1830—1831 років, ченці Почаївської лаври прихильно поставилися до антимосковських повстанців: допомогли провіантом, кіньми, фуражем та грішми. Відтак після придушення цього заколоту 25 жовтня 1831 року російська імперська влада віддала монастир у відання Волинської єпархії російської православної церкви.

Разом з тим, то все ж таки православна святиня. Прочани з усього світу регулярно відвідують її з метою фізичного і душевного зцілення від ікони Почаївської Богородиці… І одночасно чують розповіді про те, що “Бог украинского языка не понимает”, та купують відверто політичну літературу “от батюшек” з Росії.

Тернопільська обласна рада постійно піднімала питання юрисдикції святині. Але законодавча гілка місцевої влади з цього питання не мала підтримки гілки виконавчої.

Читайте також: У пошуках втраченої єдності. Навіщо потрібна українська помісна церква

До діяльності Почаїва причетний вже згаданий Костянтин Острозький. Він опікувався монастирем разом з просвітителем, майбутнім святим Йовом Почаївським з Коломиї. Вони ж прийняли у себе втікача від РПЦ, друкаря Івана Федоровича (Федорова). Що зайвий раз підтверджує різницю у підходах до віри й поширення знань, таких відмінних в Україні і в Московії.

Вже утрьох – князь Костянтин, Йов та Федорович – видали славнозвісну Острозьку Біблію. Перше повне зібрання книг Старого та Нового Заповіту церковнослов’янською мовою.

Джерело Святої Праведної Анни Кременької біля Почаївської лаври. Ним також опікується МП

Святогірська лавра

З офіційного сайту обителі

6 травня 2014 року один з телеканалів повідомив: бойовики перетворили підконтрольну УПЦ МП Святогірську лавру на власний шпиталь і військову базу, прочан переводять у сусідній жіночий монастир. Цьому сприяло вдале географічне розташування монастиря, розміщеному на скелястому узбережжі Сіверського Донця (Донеччина). Заявлялося, що лаврські дзвіниці сепаратисти нібито планували використовувати в якості снайперських позицій.

Українські війська невдовзі звільнили святиню і північну частину Донецької області загалом. При цьому роль настоятеля монастиря і його помічників у подіях початка війни до кінця так і лишається нез’ясованою. Випускник Московської духовної семінарії, митрополит Святогірський Арсеній (Яковенко), заперечує сам факт перебування терористів у лаврі, натомість розповідає про врятованих ним біженців, зокрема дітей.

Мгарський монастир

Споруджений на гроші матері Яреми Вишнивецького, великої меценатки Раїни Могилянки, цей осередок православ’я біля Лубен на Полтавщині, справді, є надзвичайним та особливим. Під час відвідин цієї пам ‘ятки, увінчаної собором мазепинських часів, можна потрапити до унікального монастиря відставних запорозьких козаків, що вцілів до нашого часу. Межігірський та Трахтемирівський не збереглися, а Мгарський є. І приймає гостей, щоправда, знову ж таки, з благословення російської церкви.

За даними екс-голови Спілки письменників України, народного депутата кількох скликань Володимира Яворівського, видатна духовна твердиня, де переховувався Юрко Хмельницький, де знаходив розраду Тарас Шевченко, нині друкує і розповсюджує отруту у вигляді путінських і гундяєвських прокламацій. “Бридкішого, жахливішого я нічого в своєму житті не читав. Я зробив із цього приводу свою авторську програму на радіо. Цитував. Це страшне: що завдяки Сталіну є Україна і тому подібне”, – наголосив він наприкінці червня цього року на колегії Держкомтелерадіо.

Як зазначає Яворівський, таким чином РПЦ відразу досягає подвійну мету: економить на доставці літератури подібного гатунку й додає ій “авторитності”, випускаючи книжки подібного типу по цей бік кордону. “Не все до нас перевозять потягами, літаками, фурами. Набагато легше і простіше перекинути сюди гроші – а в нас є такі видавництва, які це елементарно зроблять, і це буде набагато дешевше. І легше буде завезти в магазини”, – зауважив політик.

Присвячений Мгарському монастирю випуск програми “Путівник прочанина” на UA: Перший. 2015 р.

Собор Різдва Богородиці у Козельці

Мало примітне в наш час містечко Козелець на півшляху від Києва до Чернігова за власну візитівку має таке архітектурне й історичне диво, якому могли би позаздрити топові туристичні центри Європи. Мова про православний собор середини XVIII ст. – величне творіння визначних архітекторів українського бароко Андрія Квасова та Івана Григоровича-Барського, що постало як родинний храм-усипальниця Розумовських.

Головною оздобою собору слугує кількаярусний, різблений з липи іконостас, до створення якого, як вважають, долучився італійський майстер  Растреллі. Не усі з його 80 ікон лишилися не ушкодженими, більшість з них пройшли реставрацію. І виглядають так, немов написані учора, що ще більше посилює враження вірян і відвідувачів.

Відеоекскурсія собором від місцевого священика. 2016 р

Джерело

(Visited 158 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6083

загрузка...

Радбез ООН збереться на засідання через "паспортний указ" Путіна 06:48 1 коментар

Рада Безпеки ООН збереться на засідання, щоб обговорити указ президента РФ Володимира Путіна про спрощений порядок отримання російського громадянства жителям ОРДЛО. Про це розповів речник Постійного представництва України при ООН...

Возможности в 777 Originals 18:26

В 777 Originals геймер ждут новые и известные слоты, гарантирующие высокий процент отдачи. В казино для игрока предусмотрен не только набор игр, но также специальные программы, турниры, персональные предложения. В...

Порятунок Луценка: генпрокурор біжить від Порошенка? 16:30

Оприлюднення інформації про вручення ГПУ підозр людям з оточення Порошенка у справі Курченка, олігарха сім’ї Януковича, викликало багато запитань. Зокрема, чому Юрій Луценко намагався загальмувати розслідування. У чому підозрюють наближених...

Син Порошенка таємно служив на Донбасі: розсекречені подробиці (фото) 15:38 7 коментарів

Син президента Петра Порошенка Олексій таємно воював на Донбасі, щоб не наражати на небезпеку батька і всю Україну. Про це на сторінці у Facebook повідомила його дружина Юлія, зазначивши, що їхньому сину...

Ольга Сумська зачарувала фанів сексуальними архівними знімками (фото) 15:06

Акторка опублікувала відверті фото у соціальній мережі. Ольга Сумськазгадала молодість і показала сексуальні архівні знімки. Відверті фото Ольга Сумська опублікувала на своїй сторінці в Instagram. На кадрах акторка постала у ефектних...

Розруха і порожнеча: як зараз виглядає окупована Макіївка (фото) 14:37

Окупована Макіївка на Донеччині сьогодні порожня та поруйнована. У мережі з’явилися свіжі фото місцевості, де колись був парк, а з приходом проросійських бойовиків настала розруха. "А який раніше парк, палац...

Коломойський уточнив, коли повернеться в Україну 14:05

Олігарх Ігор Коломойський заявив, що повернеться в Україну з Ізраїлю після оприлюднення офіційних результатів виборів президента, у яких лідирує Володимир Зеленський.   "Так, я повернуся в країну обов’язково, але не...

Білорусь призупинила поставки в Україну бензину і дизпалива: реакція Гройсмана 13:36

Білорусь з 23 квітня призупинила експорт до України бензину і дизпалива через неякісну нафту з Росії. Окрім України, Білорусь вимушено припинила експорт цього пального і до Польщі, і до країн...

Головний рабин України привітав Зеленського з перемогою на виборах (фото) 13:04 5 коментарів

Моше Реувен Асман зазначив, що єврейська громада готова зробити все можливе задля допомоги Володимиру Зеленському на цьому шляху. Пише Главком. Головний рабин України Моше Реувен Асман привітав Володимира Зеленського з...

Сергій Притула зізнався, що бачить майбутнє України не надто веселим 12:35

Український шоумен, ведучий та волонтер Сергій Притула, заявив, що майбутнє України для себе бачить не надто веселим. Проте він бачить себе у цій країні: "А, якщо я тут буду, то...

"Висловлюю щиру надію на завершення скорботного періоду утисків і дискримінації" - патріарх Гундяєв привітав Зеленського з перемогою на виборах 12:03 3 коментарі

Священнослужитель знову згадав російські пропагандистські штампи про утиски й дискримінацію громадян України, які належать до УПЦ МП. Патріарх Московський і всієї Русі Кирило привітав Володимира Зеленського з перемогою на виборах...

Поцілунки та романтичні прогулянки: Матвієнко та Мірзоян показали свій відпочинок в Нідерландах (фото, відео) 11:34

Зіркове подружжя Тоні Матвієнко та Арсена Мірзояна вирушило у подорож до Нідерландів. Судячи з фото та відео, які закохані опублікували на своїх сторінках Іnstagram у мандрівці з ним перебувала також старша...

Олена Зеленська про маєток в Італії: "Я не знаю, наш він чи ні" 11:02 6 коментарів

За словами майбутньої першої леді, вони з чоловіком уже 3 роки не їздили до будинку в Італії. Дружина де-факто нового Президента України Олена Зеленська розповіла в інтерв'ю "BBC News Україна"...

Не на велосипеді, а з свитою охоронців: як Зеленський у парку зарядкою займався (фото) 10:33

Будущий президент делает зарядку в Мариинском парке под наблюдением охраны и тренера. Повідомляє Страна. Сегодня утром около 9:30 "Страна" застала будущего президента во время утренней гимнастики. 41-летний Владимир Зеленский не...

Українці заплатять: забаганка Зеленського перенести АП з Банкової коштуватиме десятки мільйонів доларів 10:01 2 коментарі

Перенесення Адміністрації президента з вулиці Банкової у Києві коштуватиме десятки мільйонів доларів. Таку ідею пропонував лідер президентських перегонів Володимир Зеленський. Екс-заступник голови АП Дмитро Шимків розповів, що для того, аби...

Обрано голову податкової служби 09:47

Комісія вищого корпусу державної служби рекомендувала Кабінету міністрів призначити Сергія Верланова головою Державної податкової служби. Про це повідомляє прес-служба Міністерства фінансів. 23 квітня пройшов заключний етап конкурсного відбору на очільника...

Перенесення мобільного номера з 1 травня. Як це працюватиме? 09:13

Послуга із перенесення абонентських номерів для користувачів мобільного зв'язку (MNP) запрацює з 1 травня. Cуть послуги: абонент мобільного зв'язку зможе перейти на обслуговування до іншого оператора, зберігши свій мобільний номер....

У парламенті почали збирати підписи за відставку Парубія 08:24 6 коментарів

Народний депутат від партії "Відродження" Валерій Писаренко почав збирати підписи за відставку голову парламенту Андрія Парубія. Про це нардеп написав у Facebook. "Дорогі друзі, сьогодні в парламенті починаємо збір підписів...

Зеленський перед інавгурацією проведе концерт 07:51 1 коментар

Переможець президентських виборів в Україні Володимир Зеленський за кілька днів до інавгурації проведе останній концерт "Ліги сміху" в "Жовтневому палаці". Про це свідчить афіша заходу на сайті parter.ua і "Квартал-концерт"....

ЦВК опрацювала 100% протоколів: Зеленський переміг 06:44 5 коментарів

Центральна виборча комісія опрацювала 100% електронних протоколів, шоумен Володимир Зеленський виграє президентські вибори з результатом 73,22%. Відповідні попередні результати другого туру голосування є на сайті ЦВК. Чинний глава держави Петро...
  • ріел ІФ виринаюча